О п р е д е л е н и е номер единадесети юни Година 2009 гр. София в и м е т о н а н а р о д а софийския окръжен съд, Наказателно отделение, Първи състав На единадесети май Година 2009 в закрито заседание



Дата09.05.2017
Размер89.21 Kb.
#20951
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
Номер единадесети юни Година 2009 гр.София


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А



Софийския окръжен съд, Наказателно отделение, Първи състав

На единадесети май Година 2009

В закрито заседание в следния състав:

Председател: Недялка Николова

Членове: Любомир Крумов

Илиана Станкова


Като разгледа докладваното от съдията Николова ЧНД номер 204 по описа за 2009 година, за да се произнесе, взе предвид следното:


Производството е по реда на чл.243, ал.7 НПК, образувано по жалба от „Н” ООД със седалище Б. Д. 1, Б., щата О., САЩ, чрез адв. А.А. от САК, упълномощен от „А.” ЕООД със седалище и адрес на управление: гр.С., район Слатина, ул.Иван Щерев 18, ап.17, представлявано от управителя В. С. - пълномощник на „Н.” ООД, срещу определение от 27.03.2009 г., постановено по ЧНД № 151/2009 г. по описа на С. районен съд.

Поискана е отмяна на атакувания съдебен акт с доводи, че наказателното производство за престъпление по чл.172б, ал.1 НК е било неправилно прекратено, а изводите на съда, обосновали неговия решаващ извод за липса на престъпление от субективна страна, не е обоснован и подкрепен от доказателствата по делото. От фактическа страна се поддържа за установено от доказателствата по делото, че „Т.” ЕООД, представлявано от Т. К., е извършило внос на 1 200 бр. шапки с козирки и 4 830 бр. метални фигурки, носещи знаци на запазените търговски марки Найки, без необходимото по закон съгласие на притежателя на правата върху тези марки – Найки Интернешънъл Лтд., представлявано в България от „А.” ЕООД, да използва в търговската си дейност регистрираните търговски марки Найки.

Оспорва се извода на районния съд, че не е осъществен състава на престъплението по чл.172б НК от субективна страна с довода, че лицето, представляващо дружеството вносител на инкриминираните вещи, а това е Т. К., обективно не е бил възпрепятстван и е могъл да предупреди митническите власти, че в контейнера има и непоръчани от него стоки, за което е бил уведомен от своя китайски съконтрагент, а същевременно факсът, с който е бил уведомен, че в контейнера му има непоръчани стоки, неправилно е включен в доказателствения материал; че е налице умишлено деяние, извършено от управителя на дружеството вносител „Т.” ЕООД; че правилната правна квалификация на деянието е по чл. 172б, ал.2 НК, а не по ал.1 НК.

С. окръжен съд, след като обсъди доводите, изложени в жалбата, прецени събраните и приложени по делото доказателства и провери обжалваното определение, намери за установено следното:

Жалбата е допустима – подадена е в законовия срок от лице, което е процесуално легитимирано да обжалва постановлението за прекратяване на наказателното производство и в случая това е ощетеното юридическо лице. Ощетеното от инкриминираното деяние юридическо лице се явява Н. ООД със седалище Б. Д. 1, Б., щата О., САЩ, което е носител на права върху регистрираните за територията на Р Б. търговски марки Найки /NIKE/– словни и фигуративни. Ощетеното юридическо лице се представлява в Б. от „А.” ЕООД със седалище и адрес на управление: гр.С., район Слатина, ул.Иван Щерев 18, ап.17 с управител и представляващ дружеството В. С., който е упълномощил адв.Андреев да го представлява по делото /л.л.6 – 18 от ДП и пълномощно, приложено по ЧНД № 151/2009 г. на С. районен съд/.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

С обжалваното определение е потвърдено постановление на Районна прокуратура гр.С. от 20.02.2009 г., постановено по пр.пр. № 722/2008 г., с което на основание чл.243, ал.1, т.2 НПК е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 46/2008 г. по описа на ГПУ-01-К., образувано срещу неизвестен извършител, за престъпление по чл. 172б, ал.1 от НК – поради недоказаност обвиняемият да е участвал в извършването на престъплението.

Фактическата обстановка, възприета от първоинстанционния съд, се установява от събраните в хода на досъдебното производство доказателствени средства и се споделя и от настоящата инстанция. Събраните писмени и гласни доказателствени средства на този етап от разследването установяват от фактическа страна следното:

На 20.06.2008 г. на ГКПП К., с гръцка транзитна митническа декларация /л. 25 от ДП/ пристигнал контейнер № със стоки с изпращач „Ш” ООД, К. Народна Република и получател „Т.” ЕООД със седалище и адрес на управление: гр.С., район Надежда, ул.П.Панайотов 12, пазар „Илиенци”, база 3, представлявано от сирийския гражданин Т. К.. Стоката е била придружена с фактура № от 18.04.2008 г. и опис /л.л.54,55 и 56 от ДП/, издадени от изпращача и сочещи получателя на стоките, а именно посоченото по-горе търговско дружество, представлявано от Т. К..

На 22.05.2008 /в превода, най-вероятно поради техническа грешка, е посочена дата 18.04.2008 г./ служител на „Ш.” ООД е изпратил факс, получен от управителя на „Т.” ЕООД – Т. К., в който е посочено, че поради грешка в изпратения му контейнер са поставени повече текстилни продукти, които не са били поръчани от получателя, като е конкретизирано, че се касае за стоките, отбелязани в позиция №12 на фактура № . Видно от фактурата и описа към нея по п.12 са описани тениски, т.е. непоръчаните от получателя стоки и погрешно натоварени от изпращача в контейнера, предназначен за „Т” ЕООД, са били тениски в посоченото във фактурата количество.

На 23.06.2008 г. пълномощникът на „Т.” ЕООД – Д. М. /пълномощно – л.44 ДП/ е манифестирал получените стоки с и е подал митническа декларация, заедно с необходимите документи за оформяне на митническо складиране на стоката в склад под митнически контрол „Е” ЕООД, с.П..

На 24.06.2008 г. е извършена проверка от служителя на МБ „Д.” – свид.М. и мобилна митническа група № 3 на посочения контейнер, като измежду стоките са установени шапки от памук с козирка с надпис „JUST DO IT” – 1200 броя и метални фигурки с фигуративен знак „NIKE” – 5000 бр. Установените шапки и метални фигурки /аксесоари/ са описани по п.п.4 и 5 във фактурата, издадена от изпращача /л.л.54, 55 и 56 от ДП/. Тези стоки били задържани в МБ Др., за което е съставена разписка № 2310 от 24.06.2008 г. С протокол от 02.07.2008 г. свидетелите М., Г. и П. служители на МБ „Д.” при ТМУ „К.”, преброили задържаните стоки и установили, че металните фигурки „NIKE” са 4830 бр., а не 5 000 бр., както е отбелязано в разписка № .

На 02.07.2008 г. началникът на МБ „Д” на основание Регламент 1383/2003г. е уведомил с писмо с изх. № 277/02.07.2008 г. управителя на „А.” ЕООД – В. С., че е регистриран внос на посочените стоки.

Извършена е съдебна авторско-правна и оценителна експертиза, от чието заключение се установява, че в Патентното ведомство в Р Б. са регистрирани марки, представляващи надпис: „JUST DO IT”, както и марки, имащи емблемата на фирмата „NIKE”, които са идентични с предоставените на вещото лице веществени доказателства – шапки с козирка с надпис „JUST DO IT” и метални фигурки, представляващи емблемата „NIKE”, иззети от контейнера № . с изпращач „Ш.” ООД и получател „Т.” ЕООД. Идентичността между иззетите шапки с козирки с надпис „JUST DO IT” и метални фигурки, представляващи емблемата „NIKE” и регистрираните марки е в такава степен, че може да обърка потребителя. Стойността на задържаните веществени доказателства е 9 600 лв. /на шапките/ и 9660 лв. /на металните фигурки/.

Установената фактическа обстановка се подкрепя от събраните на този етап от разследването в хода на досъдебното производство доказателствени средства: писмо от Агенция „М.” №277/02.07.2008 г. /л.17 от ДП/, разписка № 2310 /л. 22 от ДП/, протокол /л. 23/, митнически декларации /л.л.25 - 32/, протокол за извършена проверка от ММБ /л.л.39-40/, пълномощно /л.44/, удостоверение за актуално състояние на „Т.” ЕООД /л.45/, договор за режим „Митническо складиране”/л. 48/, копие от факс /л. 51/, описание на стоките и фактура /л.л.53-55/, протокол за доброволно предаване /л. 59/, показания на свидетелите Г., К., М. /л.л.61-66/, на свидетелите Н. и М. /л.л.99–102/, съдебна авторско-правна и оценителна експертиза /л.л.74-78/, справка за марка /л. 79/, справки за пътувания на Т. К. /л.103/, копие от документи за самоличност на Т. К. /л.л.105 - 110/, извлечения от банкови преводи /л.л. 111 – 118/.

При така установената фактическа обстановка първоинстанционният съд неправилно е възприел, че липсват данни за осъществено престъпление по чл.172б, ал.1 НК от субективна страна, като извода за недоказаност се обосновава с обстоятелството, установено в хода на разследването, че в контейнера със стоки с получател търговското дружество, представлявано от свид.Т. К., е имало и такива, които не са били поръчани от последния. Този извод е неправилен, тъй като несъмнено се установява, че непоръчаните от получателя стоки са тениски, а не инкриминираните шапки и метални аксесоари.

На този етап от разследването са налице достатъчно данни затова, че получателя на инкриминираните вещи - „Т.” ЕООД, представлявано от свид.Т. К. е поръчал и са му били доставени от изпращача инкриминираните шапки с козирки и метални аксесоари, идентични на регистрираните в Патентното ведомство марки, че тези стоки са предназначени за използване в търговска дейност на търговското дружество – получател на стоките, както и че липсва съгласието на притежателя на изключителното право с обект регистрираните марки получателят да използва в търговската си дейност тези марки.

По повод въведените в жалбата доводи следва да се отбележи, че приложения факс /копие/ от изпращача на стоките е напълно годно писмено доказателствено средство и доколкото няма съмнения на този етап от разследването в неговата формална валидност от външна страна, това доказателствено средство установява обстоятелството, че погрешно натоварените стоки в контейнера, непоръчани от получателя, са тениски. Тези данни от друга страна обосновават фактическия довод, че инкриминираните вещи са били поръчани от получателя. При това напълно ирелевантно към предмета на доказване е обстоятелството, дали получателят на стоките и в частност свид.Т. К., като представляващ търговското дружество – получател на стоките, е бил длъжен и дали обективно е могъл или не е могъл да уведоми митическите органи за допуснатата грешка при товаренето на стоките от страна на изпращача.

От правна страна се налагат следните изводи:

От обективна страна изпълнителното деяние на престъплението по чл. 172б, ал.1 НК - „използва в търговска дейност” - е бланкетно определено и препраща към чл.13, ал.2, т.3, пр.1 ЗМГО - инкриминиран е вносът на стоки със запазена марка без съгласието на притежателя й. Изпълнителното деяние е довършено с осъществяването на вноса на стоките. В конкретния случай изпълнителното деяние не е довършено, тъй като инкриминираните стоки са били задържани и вносът им в страната не е осъществен, т.е. налице е опит към престъпление по чл.172б НК. От обективна страна данните от извършената оценителна експертиза относно стойността на инкриминираните вещи - 19 260 лв. /общо/, с която се съизмерва размера вредните последици, причинени от деянието, сочат наличието на квалифициращият признак по ал.2 на чл.172б НК, а именно причинени значителни вредни последици. Предвид на това обстоятелство и с оглед на обстоятелството, че изпълнителното деяние не е довършено, правилната квалификация на извършеното е по чл.172б, ал.2 вр. ал.1 вр. чл.18, ал.1 НК.

Субект на престъплението по чл. 172б НК е всяко наказателноотговорно лице. В конкретния случай вносът е осъществен от търговско дружество с фирма - „Т.” ЕООД, което е юридическо лице. Юридическите лица обаче образуват и изразяват волята си чрез своите органи – общо събрание и управителен орган. В случая се касае за търговско дружество, чийто собственик на капитала и управител са едно и също физическо лице – Т. К.. Действително управителят и управляваното от него юридическо лице са два различни правни субекта. Тази конструкция е създадена с оглед ограничаване отговорността на собствениците на дяловете или акциите за имуществените задължения на дружеството, за които то отговоря със собственото си имущество, съответно - те не отговорят с личното си имущество. Тази привилегия за собствениците на капитала и управителите на търговските дружества обаче не касае хипотезата, при която орган на дружеството взема решение и извършва чрез дружеството неправомерни деяния. При осъществяване на престъпление, макар че е физическо лице, различен правен субект от юридическото лице, този орган следва да носи отговорност за извършеното престъпление, въпреки че формално последното е осъществено чрез търговското дружество. В случая безспорно установено е, че вносител на инкриминираните стоки е „Т.” ЕООД, а това търговско дружество се управлява от сирийския гражданин Т. К. – с установена по делото самоличност.

Доколкото са налице данни от обективна страна за извършено престъпление по чл.172б, ал.2 вр. ал.1 вр. чл.18, ал.1 НК, реализирана е и субективната страна на престъплението, доколкото именно Т. К. в качеството се управител на дружеството е поръчал доставката на инкриминираните вещи.

Но за обективното, пълното и всестранно изясняване на обстоятелствата по делото следва да се съберат доказателства дали фактура № . е изплатена изцяло от получателя на изпращача, съответно кога и по какъв начин е извършено плащането, а при липса на плащане - кои са причините да не се плати.

За пълнота съдът ще добави, че дори и да се приеме, че престъплението не е осъществено, тъй като липсва умисъл, основанието за прекратяване следва да е по чл.243, ал.1, т.1 НПК, най-малкото защото наказателното производство се води срещу неизвестен извършител и фигурата на обвиняем въобще не е конституирана до момента в процеса, за да се намери, че не е доказано участието му в престъплението.

По тези изложени съображения и на основание чл. 243, ал.7, вр. ал.5, т.3 от НПК С. окръжен съд
ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯВА изцяло определение от 27.03.2009 г. по ЧНД № 151/2009 г. на С. районен съд, с което е потвърдено постановление от 20.02.2009 г. на прокурор при Районна прокуратура гр.С., постановено по пр.пр. № 722/2008 г. по описа на С. районна прокуратура, с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 46/2008 г. по описа на ГПУ-01-К., образувано срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.172б, ал.1 от НК.

ВРЪЩА делото на прокурора за изпълнение на указанията, посочени в мотивите към настоящото определение.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.



Председател:

Членове:
Каталог: Acts -> Съдебни%20актове%20по%20Наказателни%20дела -> Съдебни%20актове%20постановени%20през%202009%20година
Съдебни%20актове%20постановени%20през%202009%20година -> Към присъда по нохд №344 / 2009 год по описа на Софийски окръжен съд
Съдебни%20актове%20постановени%20през%202009%20година -> Мотиви : по нохд №269 /09г по описа на Окръжен съд гр. С
Съдебни%20актове%20постановени%20през%202009%20година -> М о т и в и по присъда №22/29. 05. 2009 година, постановена по нохд №612/2008 година на Софийски окръжен съд


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница