Обективни основи на връзките на вътрешните и международните цени



страница1/23
Дата02.01.2024
Размер47.23 Kb.
#119780
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   23
Международни цени и ценообразуване

Международни цени и ценообразуване


1. Обективни основи на връзките на вътрешните и международните
цени.
1.1. Характерът на националното възпроизводство
Процесите на ценообразуване в отделните страни са винаги свързани в някаква степен с цените на външните пазари. Характерът на националното възпроизводство и по-конкретно неговата външноикономическа зависимост е важен фактор, който определя теснотата на връзките между вътрешните и международните цени.
Ако националното производство и производственото потребление са свързани във висока степен с външните пласменти и доставни пазари, това неизбежно обуславя, особено в пазарната икономика, по-силно отражение на международните цени върху процесите на ценообразуване в страната. Влиянието на външни ценови равнища и ценообразуващи фактори е толкова по-голямо, колкото националното възпроизводство по-активно участва в международното разделение на труда.
Националното възпроизводство в неговите външноикономически измерения създава икономическата основа за връзките на вътрешните и международните цени..


Връзката „вътрешни - международни цени
Значителен дял от материалните разходи на националното производство представляват вносни енергийни ресурси, суровини, материали, окомплектовка, съоръжения и други.
Валутните цени на вноса са проводящите канали, по които протича влиянието на международните ценови равнища върху вътрешното ценообразуване. Те са ценовата база, върху която се формират цените на производител и цените на едро (т.е. цените за производствено потребление) в импортно зависимите производства.
Валутните цени на износа представляват парична оценка, която международният пазар дава на националния труд, материализиран в експортната продукция? Ако тези цени за едни и същи по вид и качество изделия, при равни търговско-икономически условия, са по-ниски от продажните цени на конкурентните фирми, това означава, че нашият национален труд се продава на външните пазари по-евтино, отколкото е възможно. Такъв износ не е положително явление; той no-скоро е вреден за икономиката.
Вредата на евтиния износ се увеличава, когато освен външни дискриминиращи причини, за нея допринася конкуренцията между самите български износители за взаимно „подбиване" на експортните позиции и цени. Българските износители на вино например, смаяха английския пазар с търговската война помежду им за унищожаване на сънaродника-конкурент.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   23




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница