Община криводол



страница1/2
Дата28.02.2018
Размер470.6 Kb.
#59884
  1   2
Проект!

ОБЩИНА КРИВОДОЛ


ОБЛАСТ ВРАЦА


ПЛАН

ЗА ДЕЙСТВИЕ НА ОБЩИНА КРИВОДОЛ

В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СТРАТЕГИЯ НА ОБЛАСТ ВРАЦА

ЗА ИНТЕГРИРАНЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ ОТ РОМСКИ ПРОИЗХОД И ДРУГИ ГРАЖДАНИ В УЯЗВИМО СОЦИАЛНО ПОЛОЖЕНИЕ, ЖИВЕЕЩИ В СХОДНА

С РОМИТЕ СИТУАЦИЯ

2015 – 2017 г.

1.ВЪВЕДЕНИЕ
Настоящият план за действие на община Криводол за интегриране на българските гражданите от ромски произход и други граждани в уязвимо социално положение, живеещи в сходна с ромите ситуация (2015-2017), е неразделна част от Областната стратегия на област Враца и в изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020). Стратегията прилага целенасочен интегриран подход към гражданите в уязвимо положение, която се прилага в рамките на по-общата стратегия за борба с бедността и изключването, и не изключва предоставянето на подкрепа и за лица в неравностойно положение от други етнически групи, живеещи в сходна на ромите ситуация.

Планът за действие е разработен като отворен документ, който ще се актуализира, допълва и изменя.

В разработването на плана за действие участваха служители от Община Криводол, както и институции и партньори:

- НЧ „Н. Й. Вапцаров-1924” – Криводол

- Дирекция „БТ” – Враца, филиал Криводол

- Отдел „Социална закрила” Криводол към Дирекция „Социално подпомагане” – Враца

- училищата и детските градини на територията на общината

- НПО „Рома” – Криводол


Основните приоритети на плана за интегриране на гражданите в уязвимо социално-икономическо положение са:

- повишаване на образованието

- здравния статус

- жилищни условия

- заетост

- върховенство на закона и недискриминация



- култура и медии

2. АКТУАЛНО СЪСТОЯНИЕ НА РОМСКАТА ОБЩНОСТ В ОБЩИНА КРИВОДОЛ
Община Криводол има някои характерни особености по отношение на етническата структура на населението. Данните от преброяването през 2011 г. показват по-висок относителен дял на ромската етническа група в сравнение със средните стойности за страната и област Враца. Сравнително по-нисък е делът на турската етническа група, спрямо средните за страната и за областта. Нисък е делът на турската етническа група. Най-висок е делът на българския етнос, което следва тенденцията за страната и региона. Тези особености в етническата структура на селищата в общината определят съществуващите вътрешнообщински различия в равнището на раждаемост и образованост на населението, неговата трудова заетост, миграционна подвижност и др.
Население на община Криводол по населени места

и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.


Община

Населено място

Население - общо

Непоказано

Брой лица, отговорили на доброволния въпрос за етническа принадлежност

общо

Етническа група

Не се самоопределям

Българска

Турска

Ромска

Друга

КРИВОДОЛ

9390

926

8464

7184

10

1221

12

37

ГР. КРИВОДОЛ

3157

489

2668

2325

..

318

..

23

С. БАУРЕНЕ

406

5

401

270

-

127

4

-

С. БОТУНЯ

181

..

179

178

-

..

..

..

С. ГАЛАТИН

640

..

639

424

..

210

..

..

С. ГЛАВАЦИ

247

81

166

164

-

-

-

..

С.ГОЛЕМО БАБИНО

299

9

290

285

-

5

-

-

С. ГРАДЕШНИЦА

497

6

491

384

3

103

..

..

С. ДОБРУША

200

-

200

200

-

-

-

-

С. КРАВОДЕР

930

14

916

723

..

189

..

3

С. ЛЕСУРА

820

5

815

638

..

173

-

..

С. ОСЕН

251

5

246

246

-

-

-

-

С. ПУДРИЯ

649

189

460

397

-

63

-

-

С. РАКЕВО

739

73

666

627

..

31

4

..

С. УРОВЕНЕ

123

5

118

118

-

-

-

-

С. ФУРЕН

251

42

209

205

-

..

..

3



3. ПРЕГЛЕДИ ПО ПРИОРИТЕТИ:
ОБРАЗОВАНИЕ
Данните от преброяването през 2011г. показват едно влошено образователно равнище на населението в община Криводол. По относителен дял на завършилите висше и средно образование, стойностите за общината са двойно по-ниски от средните за страната и област Враца. Най-голям дял от населението е със завършено основно образование. В същото време в община Криводол стойностите на никога непосещавали, с начално и с незавършено начално са по-високи от стойностите за страната и за област Враца. Един от факторите за влошената образователна структура на населението в общината е по-високия дял на населението от ромската етническа група, което се характеризира с по-нисък образователен потенциал. По-голямото съсредоточаване на население от този етнос определя и наличието на по-голям дял лица с основно, начално и незавършено начално образование, както и тези, които никога не са посещавали училище.

Образователната система в Община Криводол е оптимално структурирана.

Предучилищното възпитание се осъществява от ОДЗ „Славейче” гр. Криводол, с филиал гр. Криводол, и ЦДГ „Калина Малина” с. Ракево с филиали в селата Лесура, Галатин, Пудрия и Краводер.

В резултат на динамичните процеси в обществото, демографската картина и икономическите условия, броят на децата в детските градини постоянно намалява.


На територията на общината за учебната 2014/2015 година функционират 4 учебни заведения:

- СОУ „Св. св. Кирил и Методий” гр. Криводол;

- ОУ „Васил Левски” с. Ракево;

- ОУ „Васил Левски” с. Лесура;

- ОУ „Св.св.Кирил и Методий” с. Краводер.

И четирите училища са обявени за средищни.

Основен проблем в последните години е пълняемостта на паралелките и то предимно в селските училища.

Училищата работят по Проекти за подобряване на качеството на образованието чрез въвеждане на целодневна организация на учебния процес и проект „Квалификация на педагогическите специалисти“. Целта е задържане на учениците в училище и превенция на отпадането.

В учебните заведения от община Криводол е организирано столово хранене.

Детските градини и училищата получават плодове и зеленчуци по схемата „Училищен плод”.

За транспорт на децата от родните им места до средищните училища и детските градини са осигурени 4 специализирани училищни автобуса.

В СОУ „Св. св. Кирил и Методий” – Криводол има паралелка дървообработване - направление „Производство на мебели от дървесина” , специалност „производство на мебели” 9-12 клас. Получават професионална квалификация II степен.

СОУ Криводол е с обновени класни стаи, дирекция и учителска стая. Направена е нова учебна работилница за професионално обучение. Има нов и модерен кабинет по география.

В ОУ „Св. св. Кирил и Методий” с. Краводер – има професионална паралелка с прием след 7 клас по специалност „Производство на тапицирани изделия” с двегодишен курс на обучение. След завършването й, учениците получават свидетелство за професионална квалификация – І степен. Средищното училище разполага с 2 учебни работилници по дървообработване и кабинет по шивачество. Учебната сграда е изцяло обновена по НП „Оптимизация на училищната мрежа”.

През 2014 г. училището е одобрено по НП „Модернизация на МТБ”, включваща доставка на мебелно оборудване, подмяна на подови настилки на обща стойност 28 500 лв. ОУ "Св. св. Кирил и Методий" с. Краводер, община Криводол в партньорство с ОУ "Св. св. Кирил и Методий", гр. Враца и ОУ "Хр. Ботев", с. Баница работиха по Проект "Превенция на отпадането на ромските ученици от училище" към ЦМЕДТ "Амалипе", гр. В.Търново. Времетраенето на проекта бе две години и завърши през м. юни 2013 г. През 2014 г. стартира нов проект на училището „Всеки ученик може да бъде отличник“ към ЦМЕДТ "Амалипе", гр. В.Търново. Проектът ще финишира през 2015 г. От м. септември 2014 г. заедно с още 4 училища от област Враца работят по проект на ЦОИДУЕМ „Математиката е за всички“ за ученици от начален етап. Вече трета година ученици от училището участват в отбелязване на ромската нова година в различни институции: МОН , Народно събрание. Тази година е получено дарение от Председателя на Народното събрание – 10 лаптопа и екскурзия за учениците. Ежегодно участие на ромския фестивал „Отворено сърце“ в гр. Велико Търново. От 2 години в училището има разкрити 2 групи СИП „Фолклор на етносите – Ромски фолклор“. В училището има учреден родителски клуб и ученически парламент.
През 2012-2013 г. беше обновено училището в с. Ракево по проект: „Осигуряване на ефективна и рентабилна образователна инфраструктура в община Криводол чрез внедряване на енергоефективни мерки в ОУ „Васил Левски“ с. Ракево”. Проектът е финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г.
ОУ „Васил Левски” с. Лесура работи по проект на ОП „Развитие на човешките ресурси”, „Нов шанс за успех” – „Ограмотяване на възрастни”. Ограмотени бяха безработни лица на възраст над 16 г. /юни-ноември 2012 г./
Ръководствата на училищата и детските градини защитават множество проекти, осигуряващи им подобрение на учебната инфраструктура.Единственото проблемно по отношение на материално-техническа база училище, респ. детска градина, е ОУ „Васил Левски“ с. Лесура.
През 2013 година се извърши подмяна на дограмата на кухненския блок в ЦДГ „Калина Малина“ - филиал с. Лесура, освежени бяха и останалите помещения и детското заведение придоби по-добър вид, подобрена е и материалната база с такава от филиал с. Галатин / масички, шкафчета за кътовете, гардероби за персонала.

ЦДГ „Калина Малина” с.Ракево, филиал с.Краводер спечели и реализира през 2013 г. проект „За чиста околна среда”, тема „Обичам природата и аз участвам” на стойност 5 000 лв. Проектът се финансира по ПУДООС.

ЦДГ „ Калина Малина“ с. Ракево спечели и реализира през 2014 г. проект „За чиста околна среда“, тема „ Обичай природата и я пази чиста“ на стойност 5000 лв., финансиран от ПУДООС. Така ДГ стана още по- привлекателна с красивия и функционален двор.

ЦДГ „Калина Малина“ спечели през 2013/2014 учебна година и проект за модернидация на материалната база, за дейност „Учебно оборудване и обзавеждане“ - 11134,95 лв, и за дейност „Подмяна на подови настилки“ - 6299,94 лв.

За периода 2013/2015г. ОДЗ „Славейче” гр. Криводол-централен корпус работи по Национална програма „С грижа за всеки ученик” Модул 2 „Допълнително обучение на деца от подготвителни групи по български език 5-6 годишни”.

Всяка учебна година се провеждат организирани педагогически визити с активното участие на родители от ромски произход с цел повишаване педагогическата им култура.

През учебната 2014/2015г. в ОДЗ”Славейче”- филиал са изградени тоалетни и сервизни помещения за нуждите на малките възпитаници. Ежегодно педагогическият екип на детската градина организира благотворителна кампания „От нас към другите – за да бъдем богати” с цел подпомагане на деца от ромски произход с дрехи и обувки.
Децата от ромски произход не се разграничават по нищо от другите деца. Те имат равни права и възможности да участват във всички дейности, предприемани от детските градини. Работи се и с родителите, те са чести гости и преки участници в открити практики, провеждани в групите. В плана на детските заведения са залегнали родителски срещи, на които се набляга за задължителната предварителна подготовка на децата им, 2 години преди постъпването в първи клас. Провеждат се съвместно с родителите и много празници, на които те са преки участници.

2014 година е година на правата на детето. Във всички детски градини са реализирани дейности, свързани с правата на децата, в които са участвали и родители.


Категоричен принос за неформалното обучение в нашата община имат читалищата на територията на общината, на първо място - НЧ „Н. Й. Вапцаров-1924” – Криводол. В библиотеката е осигурен достъп до интернет, на разположение са шест компютъра, осигурени по Програма „Глобални библиотеки – България. Провеждат се индивидуални курсове и консултации по начална компютърна грамотност.

Интересите на децата и учениците /в т.ч. и децата от ромски произход/ се развиват, както в СИП така и в Читалище „Никола Йонков Вапцаров - 1924”, В читалищната библиотека има изградена „Вапцарова творческа артистична работилница”.

При подаден сигнал от директор на училище, ОбКБППМН и главният експерт „Образование” провеждат срещи с родителите и децата, застрашени от отпадане от училище.
ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
През изминалите две години Общинска администрация, съвместно с НЧ „Н.Й.Вапцаров – 1924” - Криводол и училищата на територията на общината много активно се включи в организираните национални кампании от Министерството на здравеопазването и РЗИ – „Информирани и здрави”. В читалището в Криводол, съвместно с ОбКБППМН са осъществени три информационни срещи.

„Не заменяй живота с дрога” бе темата на информационна кампания, организирана в библиотеката на читалище Криводол, в която взеха участие учениците от всички училища. На подрастващите се изнесе беседа, презентация и филм за вредата от наркотиците.

През 2013 и 2014 г. се проведоха информационни срещи с ученици от 9-12 клас за здравословния начин на живот с акцент върху рисковете за здравето, свързани с употребата на тютюневи изделия. Срещите се проведеоха съвместно с РЗИ – Враца, ОбКБППМН и читалищната библиотека в гр. Криводол.

Със съвместна инициатива на НЧ „Никола Й. Вапцаров-1924”, Община Криводол и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, в Криводол се отбелязва Световния ден за борба с употребата и трафика на наркотици. Целта е да се ангажира вниманието на младите хора към превенция на употребата на наркотични вещества и стремеж за преодоляване на различните наркозависимости и предизвикателства на нашето време.

През учебната 2014/2015 г. в ОДЗ „Славейче” гр. Криводол съвместно с РЗИ – Враца се проведоха родителски срещи на теми свързани със здравната култура на родители и деца. В централен корпус и филиал са оборудвани здравни кабинети и за здравето на децата се грижат квалифицирани медицински специалисти.

Съвместно с Центъра за защита правата в здравеопазването през 2013 г., в Криводол се организираха и проведоха безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, посетени от 146 жени от община Криводол.

Изпълнява се проект „Домашни грижи за независим и достоен живот”, който се осъществява в партньорство с БЧК, Министерството на здравеопазването, МТСП и Швейцарски Червен кръст и се финансира от Швейцарската агенция за сътрудничество и развитие. Проектът има за цел въвеждане на модел за комплексно предоставяне на здравни грижи и социални услуги по домовете, като форма на дългосрочна грижа за възрастни хора с хронични заболявания и трайни увреждания при отчитане на специфичните нужди на представителите на ромската общност. Центърът се помещава на първия етаж в сградата на старото читалище.

ЖИЛИЩНИ УСЛОВИЯ

На територията на Община Криводол по данни на последното преброяване от 2011 г. броят на ромите е 1221 бр. Но по данни получени от собствено проучване, без претенции за представителност, броят им е около 3000 жители. Обособени ромски квартали съществуват в по-голямата част от населените места. По-голяма част от жилищата са добре благоустроени, но в повечето случаи са пренаселени, като на места живеят по повече от 3 семейства. В местата с преобладаващо ромско население има изработени подробни устройствени планове, няма регистри и кадастрални карти. В две от селата – Краводер и Главаци са обособени квартали, които се намират извън регулацията на населеното място. Тези групи обитават примитивни жилища с изключително лоши материално-битови и санитарно-хигиенни условия.



ЗАЕТОСТ
Община Криводол се нарежда сред общините в област Враца с най-влошени показатели за икономическа активност и един от най-високите коефициенти на безработица в областта.

С оглед на високата безработица в Община Криводол, основна задача е създаване на трудова заетост на населението чрез програмите, проектите и мерките към МТСП. С тази цел се създаде и първото общинско предприятие – ОП „Социални и комунални дейности”, което едновременно с предоставяне на услугата „Домашен социален патронаж” също кандидатства и наема работниците по програмите към МТСП.


В Община Криводол броят на безработните в края на месец септември 2014 г. е 1076 – с 25 броя (2,38%) повече спрямо предходния месец.

Изменение в броя на регистрираните безработни:






Регистрирани

Изменение




Безработни

09.2014г/ 09.2013г

09.2014г/ 08.2014г




09.2014г

08.2014г

09.2013г

Бр.

%

Бр.

%

Община Криводол

1076

1051

1025

+51

+4,98

+25

+2,38

Безработните жени, регистрирани в Дирекция “Бюро по труда” в края на м. Септември 2014 г.са 528.

С най-висок дял са жените без квалификация, следвани от тези с работническа професия и жените с основно и по-ниско образование.

Структура на регистрираните безработни по професионален признак:









Пол

Професия

Община


Всичко

Мъже

Жени

С работн. специал.

Специа-листи

Без спе-циалност




бр.

%

бр.

%

бр.

%

Бр.

%

бр.

%

Бр.

%

Община Криводол

1076

100.0

548

50.93

528

49.07

315

29.28

65

6.04

696

64.68

Община Криводол не е работила по специални програми и проекти, свързани с интеграция на етническите малцинства и общности.

Представителите на ромската общност на територията на общината се включват в програмите за временна заетост по общия ред.
КУЛТУРА И МЕДИИ

Град Криводол е утвърден общински културен център, разполагащ с читалище, картинна галерия, исторически музей, библиотека.

На територията на общината са регистрирани единадесет Народни читалища:

НЧ „Никола Йонков Вапцаров-1924” гр. Криводол

НЧ „Светлина1928 с. Краводер” с. Краводер

НЧ „Просвета 1921” с. Пудрия

НЧ „Светлина 1940” с. Главаци

НЧ „Светлина 1928 с. Ракево” с. Ракево

НЧ „Бъдеще 1927” с. Градешница

НЧ „Светлина 1927” с. Галатин

НЧ „Развитие 1928 с. Лесура” с. Лесура

НЧ „Пробуда 1928 с. Осен” с. Осен

НЧ „Кирил и Методий 2007” с. Баурене

НЧ „Съзнание 1921” с. Добруша

Методическо ръководство над работата им осъществява НЧ „Н. Й. Вапцаров-1924” гр. Криводол. Ежегодно ОбС Криводол приема Годишна програма на културните събития в общината и утвърждава средства за финансово обезпечаване на изпълнението й.

Основните им дейности са:

- Развитие и поддържане на библиотечното дело. Периодичен печат и абонамент за художествена литература.

- Художествена самодейност – в различните читалища работят най-разнообразни по жанр любителски състави - музикални, хорови, фолклорни, танцови. Те имат многобройни участия в общината, областта и на национални прегледи.

- Образователно-просветна дейност. Във връзка с изпълнение на проект „Глобални библиотеки” в читалищната библиотека в гр. Криводол се извършва обучение по компютърна грамотност.

- Концертна дейност – това е съвместна дейност, организирана от читалищата и най-различните професионални импресарски агенции, къщи, продуценти и организатори. Тази дейност протича през цялата година – поп-фолк изпълнители, спектакли.



Каталог: user pic -> files
files -> Конкурс за съвременна хореография Враца -15 и 16 април 2016 г. Цел: Да презентира, популяризира, обогати и усъвършенства репертоара, да създаде сцена за
files -> Презентация на регионалния тв канал Телевизия Враца правен статут
files -> Презентация за живота и делото на Васил Левски. 5-8 клас, соу. Място на провеждане: Зала за мероприятия в библиотеката на читалището
files -> За взаимоотношенията с крайните потребители на “михайлов тв” оод
files -> Задание за обхват и съдържание на оценка на въздействието върху околната среда
files -> М и Х а й л о в т в ” о о д местни избори 2015 г
files -> Companies report
files -> Сейшелски острови о. Праслин
files -> Светът става по-малък, но по-труден за въздействие човечеството става
files -> Покана enterprise Europe Network към Търговско-промишлена палата – Враца


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница