Общинска стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците



страница1/3
Дата31.03.2018
Размер0.52 Mb.
#64043
  1   2   3
ОБЩИНСКА СТРАТЕГИЯ ЗА ПОДКРЕПА

ЗА ЛИЧНОСТНО РАЗВИТИЕ

НА ДЕЦАТА И УЧЕНИЦИТЕ

В ОБЩИНА РУЖИНЦИ, ОБЛАСТ ВИДИН

(2017 – 2019)

Общинската стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Ружинци, област Видин за периода 2017 – 2019 година е приета от ОбС Ружинци с Решение № 87, прието с Протокол № 10 от 12.05.2017



УВОД
Личностното развитие на всеки човек е резултат от взаимодействията между него и неговото социално обкръжение т.е. ние се формираме като личности в семействата, групите и общностите, в които живеем. Връзките и отношенията, които се изграждат между нас оказват влияние и променят индивидуалния опит и поведение; с други думи: това, което ни заобикаля има критично значение за изграждането ни като личности. През тази призма, подкрепата за личностно развитие в образованието очертава нова функция на детската градина и училището като образователна среда за индивидуалния напредък и успехи. Взаимодействията между участниците в обучителния процес се признават като основни в новия образователен закон.

Изграждането на автономни личности се случва в условия на взаимоотношения и интерес от страна на възрастния към детето. Отношенията се определят като "сигурна привързаност" когато този, който се грижи за детето може да отразява преживяванията му. В ситуация на разбиране и отзивчивост към детето се поражда чувството му, че е компетентно да управлява емоциите си, което е предпоставка да се развие като зрял възрастен.

След семейството, училището е естествената среда, в която продължават отношенията със значими грижещи се и към тях децата пренасят опита си от първоначалната привързаност с родителите заедно с потребността си да бъдат подкрепяни.

Подкрепата представлява онази опора, която помага на човек да се придвижва напред. Никое човешко същество не може да успее, ако не е поддържано и насърчавано да опитва и изследва, да проверява и се учи от грешките си, да гради идеали и избира модели, които да следва. Учителите са в позиция на значими възрастни, които трябва да преведат децата към по-голямата общност, те стават партньори в откривателството на интересите на децата. Ползата за личностното развитие ще дойде от онези учители, които имат способността да предадат на децата вълнението си за знанието в света, за човешките изобретения и културата, по начин, по който ще го свържат с вълнението си за съдбата на самото дете и за изборите, които то ще направи. Загрижеността за него не прекъсва с трудностите, кризите и неуспехите на детето, а устоява на тези трудности. Тази загриженост, водена от желанието да пробуди ума и сърцето, намира език, с който да продължи. Езикът на подкрепата е изтъкан от внимателно подбрани думи, снижена сила на гласа, забавено темпо, намиране на форми, с които може да се достигне до детето и на свой ред то да се почувства разбрано и значимо.


1. Анализ на състоянието и предизвикателствата за осигуряване на подкрепа за личностно развитие в община Ружинци




    1. Демографско състояние

Към 31.12.2015 г. по данни на ГРАО броят на населението на общината по постоянен адрес е 4028, а по настоящ адрес – 4126. За сравнение броят на населението в последните пет години на територията на общината е намаляло с 500 души.

Протичащите демографски процеси на територията на общината следват общо неблагоприятните тенденции, характерни за голяма част от територията на България. Общината се характеризира с :

- Намаляване населението в общината

- Намалена раждаемост;

- Отрицателен естествен и механичен прираст;

- Ускорено застаряване на населението - увеличаване дела на хората в над трудоспособна възраст за сметка на тези във възрастовите групи 0-14 г. /под трудоспособна / и 15-64 г./ в трудоспособна възраст/;

- Висока безработица и дефицита на квалифицирана работна сила;

- Миграция към големите градове в страната и в чужбина

- Обезлюдяване на населените места.

Миграционните и емиграционните процеси водят до намаляване на населението в общината в т.ч. и броят на децата и учениците. Към 31.12.2015 г. броят им е 1003, от които 265 са деца до 7 годишна възраст, ученици от 8 до 14 години – 580 и 158 ученици от 15 до 19 години.

Съществен проблем за общината са т.н. „деца на емигранти”, чиито родители работят и живеят в чужбина, а децата им са оставени на грижите на възрастни хора, близки и роднини. Не са единици и случаите, в които децата напускат училище за определен период от време и заминават в чужбина с родителите си, където в някои случаи и не продължават образованието си.
1.2. Състояние на общинската мрежа от образователни институции

На територията на общината функционират четири броя детски градини:



  • ДГ „Изгрев” с. Ружинци с две групи

  • ДГ „Палавници” с. Дреновец с три групи

  • ДГ „Щурче” с. Бело поле с една група

  • ДГ „Детелина” с. Черно поле с една група

В Детска градина „Изгрев” с. Ружинци едната от групите е яслена с 10 деца.

В общината функционират три броя училища:



  • Средно училище (СУ) „Никола Й. Вапцаров” с. Ружинци

  • Средно училище (СУ) „Никола Й. Вапцаров” с. Дреновец

  • Основно училище „Св.св. Кирил и методий” с. Бело поле

В СУ „Никола Й. Вапцаров” с. Ружинци се извършва и професионално обучение по професията „Монтьор на селскостопанска техник”.

СУ „Никола Й. Вапцаров” с. Дреновец ще осъществява прием за професията „Офис секретар” от учебната 2017/2018 година Професията е нова за общината и единствена в област Видин.

Двете средни училища са и средищни.


    1. Други институции и доставчици на социални услуги

На територията на община Ружинци не функционират специализирани институции за предоставяне на социални услуги за деца.


    1. Деца и ученици

На 15.09.2016 г. броят на децата и учениците, посещаващи детски градини и училища на територията на общината е следният:



      1. Деца в детски градини (без подлежащи на задължително предучилищно образование) – 75

      2. Деца, подлежащи на задължително предучилищно образование в подготвителни групи в детските градини – 67

      3. Ученици в общински училища (1-4 клас) – 174

      4. Ученици в общински училища (5-8 клас) – 163

      5. Деца в в общински училища (9-12 клас) – 144

В училищата от общината няма слети паралелки. Значителен е броят на поднормативните паралелки, което се дължи на намаляване броя на децата в общината.

На територията на община Ружинци няма необхванати 5 и 6 годишни деца, подлежащи на задължително предучилищно образование, както и деца в задължителна училищна възраст.

За учебната 2016/2017 година от общо 481 ученика в общината 7 деца са със СОП. Петдесет деца са без родителска грижа или чиито родители са починали, неизвестни, лишени са от родителска права или родителските им права са ограничени, в т.ч. с родители в чужбина. Четиридесет и три деца са в опасност от увреждане на физическото, психическото, морално, интелектуално и социално развитие. Деца, извършили насилие – 17.

Броят на деца и ученици, които нередовно посещават детска градина и училище за учебната 2015/2016 година е 31. Броят на ученици, отпаднали от системата на училищното образование е 16.

Основни причини за отпадането на учениците в задължителна училищна възраст са засилената икономическа емиграция и високото равнище на безработицата в общината. Налице са ниски доходи и липса на средства за осигуряване на необходимите условия за обучение. Чести са случаите, когато самите ученици подпомагат своите родители за осигуряване на доходи в семейството и полагат грижи за по-малките си братя и сестри.

Изводи: Основните рискови фактори за отпадане на учениците са:



  • Социални и семейни

- липса на родителски контрол и подкрепа

- неблагоприятна семейна и социална среда

- липса на мотивация за учене и функциоинална неграмотност

- нисък социален статус

- непълноценни семейства

- ниско образование на родителите

- ниска самооценка като ученик

- лошо влияние на връстниците




  • Етнокултурни причини

  • ниска степен на готовност на училище

  • липса на ангажираност и визия за бъдещето на децата от страна на родителите

  • ранни бракове при момичетата

  • Образователни причини

  • слаб успех в училище

  • трудности в усвояването и разбирането на материала (попадайки в по-горен етап на образование, те не успяват да се включат активно и в резултат на това изостават, губят интерес за учене)

  • неизвинени отсъствия




  • Други

  • Емоционален стрес

  • Физическо натоварване

В община Ружинци няма гарантиран набор от услуги по превенция, които да оказват подкрепа на родители и деца за отглеждането и възпитанието им. Услугите за превенция на рискови групи деца са ограничени.



Възможности/предложения за решение на проблемите, свързани с отпадане (напускане) на училище или нередовно посещение на учебните занятия:

  • Ефективен контакт с родителите и съдействие от различни институции

  • Диалог със семейства на учениците, застрашени от преждевременно напускане на училище;

  • Посещения на домовете, поддържане на постоянни контакти с родителите и настойниците от страна на класните ръководители и директорите;

  • Включване на родителите във всички форми на училищния живот, организиране на тържества, в които децата се изявяват пред родителите си, пред обществеността;

  • Създаване на устойчиви механизми за работа с родителите на застрашени от отпадане ученици;

- срещи, консултации, инициативи с родители за мотивиране и подкрепа на децата;

- превантивна работа с ученици, за да се ограничат случаите на отсъствия и напускане,

- провокиране на позитивната нагласа към учебен труд и търсене на начини да се даде шанс на всеки ученик;

- осигуряване на максимално добри условия за провеждане на образователно-възпитателния процес: създаване на атрактивна и приятна обстановка в училище, използване на интерактивни методи в образователно-възпитателния процес, използване на информационните технологии и др.;

- Използване на възможностите на часа на класа, например беседи в часа на класа, имащи за цел осъзнаване значението на училищното образование за успешна реализация в живота;

- извънкласни дейности с учениците по проекти и програми /напр. „Твоят час”/;

- осигуряване на помагала на ученици, застрашени от отпадане от системата,

- изготвяне на програми, свързани с намаляване на неизвинените отсъствия ;

- осигуряване на обучение по български език за ученици от началния етап, които срещат затруднения, като се предотвратява изоставането;

- ефективното провеждане на консултациите и допълнителните занимания с учениците, което води до компенсиране на затрудненията в обучението преди те да станат причина за преждевременното напускане на училище;

- разработване и изпълнение на политики за превенция на отсъствията от училище чрез подобряване на капацитета на педагогическия екип за идентифициране на причините ,

- разработване и прилагане на механизми за контрол, оценка и самооценка на дейността на директора и педагогическите специалисти по отношение намаляването на отсъствията,

- разработването на система за проследяване на преместването и отсъствията на децата и учениците; партньорството с други заинтересовани страни и специалисти за работа със социално изолирани семейства и общности;

- развиване на дейности в училището за подкрепа за личностното развитие,

- справяне с възникващите трудности още от най-ранна възраст, активно взаимодействие между родители, деца и ученици и педагогически специалисти, развиване на между училищни инициативи и системен обмен на добри

- В училищата с идентифицирани деца в риск назначаване на психолог/ педагогически съветник.


- Училищни форми за развитие на интересите

Динамичният високотехнологичен свят поставя пред българското образование нови предизвикателства. Съхранявайки добрите традиции, то трябва да се развива като гъвкава и адаптивна система. Това се налага и поради факта, че голяма част от учениците са от социално слаби семейства, от семейства с ниска образователна култура или са оставени на грижите на по-възрастни роднини. Немалко родители заети с осигуряване на прехраната нямат възможността да осмислят свободното време на децата си и да ги мотивират да се развиват. Грижата за образованието е на по-задно място.Училището и извън училищните клубове често се явява основен фактор за осмисляне на свободното време на децата и учениците за осигуряване на интелектуалното и културното образование и развитие, а така също и за формирането на личността и изграждането на нови ролеви отношения. В училищните и извън училищните форми за развитие на интересите се поставя пред децата реални изисквания за взаимодействие и труд. Тук децата се учат да се съобразяват, да намерят и заемат своето място в колектива и в социалната среда. Училищните и извън училищните форми за развитие има своите значими функции да подпомогнат порастващото дете да открие и развие своята индивидуалност. Те осигуряват среда, в която ученикът да може да се сравнява, да се конкурира и сътрудничи, за да възпита у себе си онези умения, които ще го направят социално адаптивен и способен да се впише в общността.

В община Ружинци се организират различни училищни и извънучилищни форми за развитие на интересите. Голяма помощ за организиране на различни форми за развитие на интереси има стартиралия в началото на учебната 2016-2017 год. проект на Министерството на образованието и науката (МОН) „Твоят час“ или „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности“. Проектът е финансиран с европейски средства и е с продължителност 29 месеца. Той осигурява подпомогне в два основни типа занимания: извънкласни дейности в различни области по интереси, както и допълнителна подготовка за децата с определени образователни затруднения. Проектът има голямо значение за развитието на извън класните и извън училищните форми, в малките населени места, където няма други алтернативи за осмисляне на свободното време на учениците. В общината по проекта са организирани 24 групи по интереси в които са включени 308 ученика.

Проектът „Твоят час“, е възможност за учениците да намерят себе си чрез извънкласни занимания, да получат необходимата образователна подкрепа там, където е необходимо, от друга страна – възможност за родителите, които могат да бъдат спокойни, че децата им ще бъдат обхванати в училищни форми по специфични интереси. Възможност е за училищата да станат средища за развитието на потенциала на децата и в крайна сметка за самите учители, които ще могат да допълнят и усъвършенстват това, което правят с децата в задължителните часове.




  • Деца и ученици със Специални образователни потребности

Съгласно Правилника за прилагане на Закона за Народната просвета, Допълнителни разпоредби, § 3. 2. „деца и ученици със специални образователни потребности" са деца и ученици с образователни потребности, които може да възникнат при сензорни увреждания, физически увреждания, множество увреждания, умствена изостаналост, комуникативни нарушения, специфични нарушения на способността за учене (дислексия, дисграфия, дискалкулия), разстройства от аутистичния спектър, емоционални и поведенчески разстройства. Тези деца често освен обучителни затруднения имат и социални проблеми, както и проблеми свързани с психичното им състояние.

В община Ружинци броя на децата със СОП е 7. Включването им в общообразователната система е процес, който се подпомага и реализира чрез изграждането и функционирането на съответната подкрепяща среда. Елементите на тази среда са: подходящи архитектурни и социално – битови условия; екип за комплексно педагогическо оценяване; специални учебно – технически средства и апаратура; програми за обучение, подходящи дидактически материали и помагала и др.

В СУ „Никола Й. Вапцаров” с. Дреновец е налице по-голям брой ученици със СОП и по специално с интелектуални затруднения и с емоционални и поведенчески разстройства. Липсата на разбиране и заинтересованост от страна на родителите им от извършване на комплексно педагогическо оценяване на децата, от което да се установят конкретните потребности и нужди на децата.


  • Проблеми, които срещат децата със СОП в училище

- Проява на ниска степен на толерантност от страна на децата в класа. Поставяне на етикети, обиди, подигравки, проява на агресия.

- Липса на информираност на децата от класа как да указват помощ на дете с увреждания при нужда и как да общуват с него.

- Игнориране на детето при включване в група за изпълнение на поставено задание в клас. Подценяване на възможностите му за работа.

- Рядко включване на детето в извънкласни и извънучилищни изяви.

- Липса на достъпна среда в голяма част от училищата.

- Проблеми при безопасността на детето по време на междучасията.

- Не се търсят силните страни на детето, а се отбелязват на преден план слабите му такива.


- Ниска информираност на учителя как да оказва помощ на детето при нужда и как да общува с него.

- Ниска степен на търпение при проверка на знанията и уменията на детето.

- Необходимост от правила в училището за задължителна консултация по изучаваните учебни предмети по установен график съобразен с възможностите на детето.

- Липса на допълнителен стимул за учителя при работа с детето.

- По- голяма част от учителите на са квалифицирани за работа с деца с увреждания


  • Проблеми на родителите на деца с увреждания в училище

- Проява на ниска толерантност от страна на родители на други ученици.

- Проява на нетърпение при изискване от родителя на регулярна информация за нивото на развитие, постиженията на детето и възникнали проблеми по време на учебния процес.

- Невъзможност на родителя да оказва помощ при поставени задачи за домашно по всички изучавани предмети.

- Липса на общо достъпна информация за всекидневни поставени домашни работи по предмети с цел информираност на родителя за евентуална помощ у дома.

- Липса на достъпна среда в голяма част от училищата.


  • Надарени деца

Съвременната образователна политика покрива нуждите на учениците, представящи се на средно ниво, без да отчита потребността на даровитите деца от разширяване и обогатяване на учебния материал, създаване на клубове по интереси, практически занимания и извънкласни дейности. Въпрос на индивидуална училищна политика и системна подкрепа от страна на семейството е развитието на таланта в днешно време. Въпреки, че често се наблюдава неумения от страна на възрастните да общуват/работят с надарени деца.

Рядко се отчита факта, че тези деца се различават от връстниците си, което поражда много психо- социални проблеми, които могат да доведат до социална изолация и чувство за неразбраност. Повишената чувствителност на тези деца, острата реакция спрямо несправедливостта в света и понякога бунтарските тенденции в поведението, съдържат сериозен риск за развитието на емоционални разстройства, перфекционизъм, усещането за експлоатираност и дори ранно отпадане от училище и включването в асоциални групи от връстници.

Това налагат прилагането на специални образователно-възпитателни стратегии и психологични услуги спрямо децата и техните семейства и подкрепа на институционално ниво на подрастващите. Навременното идентифициране на надареността и предприемане за адекватни подходи за работа с тях и целенасочено подпомагане са начин за преодоляване на възможните съпътстващи емоционални и

социални проблеми.

За учебната 2016/2017 година на територията на община Ружинци са идентифицирани 11 деца - 1 с постижение в областта на науката, 8 с постижения в областта на спорта и 2 деца с постижения н областта на изкуството и всичките те са ученици в СУ „Никола Й. Вапцаров” с. Дреновец.

Във всяко общество личностите активно търсят своето място и се опитват да намерят своята идентичност, чрез правилно оценени според индивидуалността им и одобрени от социума избори. Ето защо развитието на личността трябва да се изгражда не само в семейството, а и от различни институции като училище, медии, общности, комисии и центрове за работа с младежи и др. Общество без таланти е като безцелно лутаща се маса от хора, на която липсва посока, знание и сила. Когато обществото не прави нищо за разпознаването, поддържането и развитието на своите надарени деца, бавно и трайно губи шансовете за своето бъдещо развитие. Надарените са енергични, внасящи промяната, модерността, новите технологии, науката в ежедневието, т.е. те са лидерите на обществото и без тях то би загинало.

Основните форми за подпомагане на даровитите ученици са:

 Организиране и участия в на различни общински, регионални, национални и международни състезания, конкурси и олимпиади в областта на науката, културата и спорта;

 Летни училища, тематични семинари, дискусии, курсове;

 Тематични зелени училища, със специализирано обучение в различни области – музика, изкуство, занаяти, математически, лингвистични, литературни и природонаучни науки;

 Осигуряване на достъп до специализирана литература с практическа и теоретическа насоченост;

 Насърчаване на сътрудничеството между институциите за подкрепа на даровити деца;

 Изграждане на подход за работа с надарени деца;

 Откриване, насърчаване и подпомагане на даровити деца от малките населени места;

 Обучение на педагогическите кадри за идентифициране и работа с надарени деца.
- Кариерно ориентиране на учениците

Център за кариерно ориентиране – Видин е основан по проекта на Министерството на образованието и науката BG051PO001-4.3.02 „Система за кариерно ориентиране в училищното образование“ и е финансиран с подкрепата на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от ЕСФ на ЕС в периода 2012 – 2015 г. В рамките на първия проект центърът беше оборудван, бяха обучени кариерни консултанти, разработен инструментариум и ресурси.

От м. февруари 2016г. ЦКР изпълнява нов проект на МОН BG05M2OP001-2.01 0001„Система за кариерно ориентиране в училищното образование” финансовата подкрепа на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“.

Кариерните консултанти работят с ученици от I до ХII клас от всички видове училища, като им се предоставят услуги по кариерно ориентиране, в съответствие с конкретните им индивидуални потребности и етапи на кариерно развитие.
1.5. Обезпеченост на образователната система със специалисти

- Обезпеченост с педагогически специалисти

Образователната система към момента е обезпечена с квалифицирани педагогически кадри. Общият брой на педагогическите специалисти в училищата и детските градини за учебната 2016/2017 г. е 93.5 щатни бройки.





Училище / ДГ

Населено място

Персонал

Педагогически специалисти


Общ брой

Педаго гически

Непеда гогически

Директор

Зам.-директор

Учител

Учител, ЦОУД

Психолог

Педагогически съветник

Логопед

Ресурсен учител

Учител на деца с умствена изостаналост

Рехабилитатор на слуха и говора

Корепетитор

Треньор по вид спорт

Ръководител на направление ИКТ

Външни лектори/ИИД

СУ „Никола Й. Вапцаров”

Ружинци

28

21

7

1

0

17

3

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

СУ „Никола Й. Вапцаров”

Дреновец

24

20

4

1

0

16

3

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

ОУ „Св.св.Кирил и Методий”

Бело поле

16

13

3

1

0

9

3

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

ДГ „Палавници”

Дреновец

10,5

6

4,5

1

0

5

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

ДГ „Изгрев”

Ружинци

7

2

5

1

0

1

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

ДГ „Щурче”

Бело поле

4

2

2

1

0

1

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

ДГ „Детелина”

Черно поле

4

2

2

1

0

1

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Общо:

93,5

66

27,5

7

0

50

9

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница