Обучението по ал е непрекъснат процес, който се планира за едногодишен период, в установеното работно време за не по-малко от часа месечно и се организира по учебно-планова документация, утвърдена по реда на чл



Дата25.01.2024
Размер30.35 Kb.
#120084
методика-псп-2022
Свързани:
Tablica 2-Konkretna Shema

МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

СПЕЦИАЛИЗИРАНА МЕТОДИКА


по
пожаро-строева подготовка на служителите от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”
Чл. 1. Специализираната методика определя реда за планиране, организиране, провеждане и отчитане на професионалното обучение по пожаро-строева подготовка (ПСП) и оценяване на нивото на ПСП на служителите от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” (ГДПБЗН) по месторабота.
Чл. 2. (1) Професионалното обучение по ПСП по месторабота се планира, организира и провежда в секторите „Специализирани оперативни дейности“ (СОД) към Столичната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” и Регионалните дирекции „Пожарна безопасност и защита на населението” (СДПБЗН/РДПБЗН), районните служби „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН), участъците за „Пожарна безопасност и защита на населението“ (УПБЗН) и звената, създадени по чл. 128 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР).
(2) На професионално обучение по ПСП по месторабота и на проверки за оценяване на нивото на ПСП подлежат държавните служители – органи по пожарна безопасност и защита на населението, заемащи младши изпълнителски длъжности от направление „Пожарогасителна и спасителна дейност”, с изключение на служителите от оперативните центрове.
(3) Обучението по ал. 1 е непрекъснат процес, който се планира за едногодишен период, в установеното работно време за не по-малко от 4 часа месечно и се организира по учебно-планова документация, утвърдена по реда на чл. 27, ал. 5 от Наредба № 8121з-433 от 16 март 2017 г. (Наредба № 8121з-433/16.03.2017 г.) за професионалното обучение на служителите от Министерството на вътрешните работи, издадена от министъра на вътрешните работи (Обн. ДВ, бр. 26 от 28.03.2017 г., в сила от 28.03.2017 г.).
Чл. 3. (1) Пожаро-строевата подготовка има за цел създаване, усъвършенстване и поддържане на необходимите практически умения за работа със специализирана техника.
(2) Професионалното обучение по ПСП се провежда под формата на практически занятия с учебно-тренировъчен характер за изпълнение на:
1. упражнения по ПСП за време – индивидуални и колективни (Приложение № 1);
2. упражнения по ПСП за правилно изпълнение – индивидуални и колективни (Приложение № 2).
Чл. 4. (1) Занятията по ПСП се провеждат от инструктори и/или от обучители, които са ръководители на занятието.
(2) Инструкторите и обучителите по ПСП се определят по реда на чл. 28 от Наредба № 8121з-433/16.03.2017 г.
Чл. 5. (1) Директорите на СДПБЗН/РДПБЗН отговарят за цялостната организация по планиране, организиране, провеждане и отчитане на професионалното обучение по ПСП и оценяване на нивото на ПСП на служителите.
(2) Началниците на сектор СОД/РСПБЗН/УПБЗН и звената, създадени по чл. 128 от ЗМВР:
1. планират, организират и участват в провеждането на професионалното обучение по ПСП;
2. издават личен картон (Приложение № 5) на всеки служител и го съхраняват до приключване на служебната дейност на служителя.
3. изпращат по служебен път личния картон при преместване/командироване на служител в структурата, в която той е преместен/командирован.
4. утвърждават „План за вдигане на служителите, които са на смяна в контролна тревога в района на РСПБЗН/УПБЗН/ССОД/звено по чл. 128 от ЗМВР - ...“, който съдържа текстова част съгласно Приложение № 7 и графична част. В Графичната част се разработват най-малко две схеми, които са съобразени с броя на служителите на смяна и наличната пожарна и спасителна техника в сектор СОД/РСПБЗН/УПБЗН и звената създадени по чл. 128 от ЗМВР.
(3) Ръководителите по ал. 1 и ал. 2 утвърждават план-конспекти за провеждане на занятия по ПСП.
Чл. 6. (1) Занятията по ПСП се провеждат по предварително разработени план-конспекти (Приложение № 4).
(2) План-конспектите по ал. 1 се разработват от инструктори/обучители по ПСП и се утвърждават от началниците на сектор СОД/РСПБЗН/УПБЗН и звената, създадени по чл. 128 от ЗМВР или от директора на СДПБЗН/РДПБЗН.
(3) План-конспектите по ал. 1 се използват при провеждане на занятията през едногодишния период на професионалното обучение.
Чл. 7. Занятията по ПСП протичат в следната последователност:
1. подготвителна част (до 10 минути) – обявяване на темата; кратко обяснение на целите и задачите на занятието, разясняване на мерките за безопасност и здраве при работа и кратка загрявка.
2. основна част – включва запознаване, разучаване, максимално ефективно изпълнение на поставените задачи и усъвършенстване на начините за работа със специализирана техника в условия, максимално близки до действителната обстановка без да се нарушават правилата за безопасност и здраве при работа.
3. заключителна част (до 5 минути) – включва разбор на занятието, в който се анализират действията на служителите по време на занятието, постигнатите резултати, отбелязват се допуснатите слабости и се дават насоки за бъдещата работа.
Чл. 8. (1) Упражненията по ПСП се изпълняват със специализираната техника, с която разполага звеното за ПБЗН.
(2) Упражненията по ал. 1 се изпълняват със специализирана техника, намираща се в пожарния автомобил (ПА)/аварийно-спасителния автомобил (АСА) при затворени врати на кабината и шкафовете (раклите).
(3) Упражненията, свързани с подаване на вода, се изпълняват при работещ двигател на ПА и включена помпа, с изключение на упражненията, при които се извършва засмукване от открит водоизточник.
(4) При изпълнение на упражненията за време смукателните тръби и стълбите се разполагат на 1 м от автомобила и се допуска вратите на шкафовете (раклите) да бъдат предварително отворени.
Чл. 9. (1) Преди изпълнението на всяко упражнение от методиката служителите се разделят на водач на специален автомобил (ВСА) и пожарникари № 1, № 2, № 3 и № 4.
(2) Водач на специален автомобил може да бъде само служител на длъжност ВСА/ВСА, той и пожарникар или служител, на когото със заповед е възложено управлението на специализираната техника.
(3) В ролята на Пожарникари № 1, № 2, № 3 и № 4 могат да бъдат служители на длъжност пожарникар/старши пожарникар, спасител/старши спасител, командир на екип, началник на дежурна смяна или ВСА, той и пожарникар и други младши изпълнителски длъжности от направление „Пожарогасителна и спасителна дейност”.
Чл. 10. Служителите изпълняват упражненията по ПСП по реда, посочен в Приложение № 3, облечени и оборудвани с лични предпазни средства (ЛПС), съгласно следните варианти:

  1. Вариант № 1 – топлозащитно облекло, въздушен дихателен апарат (ВДА) без поставена маска на лицето, пожарникарски колан, пожарникарска каска, пожарникарски ръкавици и пожарникарски ботуши (високи кожени обувки);

  2. Вариант № 2 – топлозащитно облекло, пожарникарски колан, пожарникарска каска, пожарникарски ръкавици и пожарникарски ботуши/високи кожени обувки;

  3. Вариант № 3 – специално униформено облекло, високи кожени обувки/ пожарникарски ботуши.

Чл. 11. (1) Разпорежданията за изпълнение на упражненията се подават от ръководителя на занятието или от лицата, извършващи проверката.
(2) Разпореждане/сигнал за изпълнение на упражнение № 1.1 от Приложение № 1 и на упражнение № 2.29 от Приложение № 2 се подава от служителя в диспечерския пункт след разпореждане на ръководителя на занятието или лицата, извършващи проверката.
Чл. 12. (1) Отговорност за осигуряване на условия за безопасна работа при провеждане на занятията по ПСП носи ръководителят на занятието.
(2) При изпълнението на упражненията, служителят/служителите са длъжни да спазват мерките за безопасност и здраве при работа с пожаро-техническо въоръжение и спасително оборудване.
(3) Ръководителят на занятието или лицата, извършващи проверка, могат да прекратят изпълнението на упражнение при нарушаване на мерките за безопасност и здраве.
Чл. 13. (1) За оценка на нивото на ПСП се извършват:
1. контролни проверки за оценяване моментното ниво на ПСП на служителите, които не оказват влияние върху годишната оценка на нивото на пожаро-строева подготовка;
2. годишна проверка за оценяване нивото на ПСП на служителите.
(2) Контролните проверки се провеждат от:
1. директора на ГДПБЗН или оправомощени с негова заповед служители;
2. директора на СДПБЗН/РДПБЗН или оправомощени с негова заповед служители;
3. началника на РСПБЗН или оправомощени с негова заповед служители – не по-рядко от веднъж на три месеца.
4. началниците на сектор СОД/УПБЗН и звената, създадени по чл. 128 от ЗМВР – не по-рядко от веднъж на три месеца.
(3) Годишната проверка се провежда не по-късно от месец октомври от комисия, чийто състав се определя със заповед по реда на чл. 48 от Наредба № 8121з-433/16.03.2017 г., като:
1. председател на комисията може да бъде само държавен служител на ръководна длъжност от направление „Пожарогасителна и спасителна дейност” – началник на РСПБЗН, отдел, сектор или група;
2. за членове на комисията задължително се включват инструктори и/или обучители по ПСП.
(4) Резултатите от проверките по ал. 1 се вписват в личния картон на служителя – Приложение № 5, като за резултатите от годишната проверка се изготвя и протокол – Приложение № 6.
(5) След провеждане на годишната проверка за оценяване нивото на ПСП се определят допълнителни дати за неявилите се служители като се издава заповед по ал. 3.
Чл. 14. (1) При проверките за оценка на нивото на ПСП всеки служител изпълнява:
1. две упражнения за време, от които едно индивидуално и едно колективно упражнение;
2. две упражнения за правилно изпълнение, от които едно индивидуално и едно колективно упражнение.
(2) Изпълнението на упражненията се оценява по точкова система. Отчетените резултати се трансформират в точки по скала с фиксирано ниво, съгласно Приложение № 1 и Приложение № 2. Максималният сбор за изпълнението на четирите упражнения е 24 точки.
(3) Упражненията за време се изпълняват два пъти. Времето за изпълнение на двата опита се измерва и отчита в секунди, като служителите получават точки съгласно Приложение № 1 за по-доброто постигнато време. При колективните упражнения за време двата опита се изпълняват от едни и същи служители.
(4) Упражненията за правилно изпълнение се изпълняват еднократно, като служителите получават точки за всяко правилно изпълнено отделно действие съобразно картата за отчитане на резултатите - Приложение № 2. При неправилно или частично изпълнение на отделно действие за него се получават нула точки.
(5) При нарушаване на мерките за безопасност и здраве и прекратяване на:
1. опит за изпълнение на упражнение за правилно изпълнение се получават нула точки.
2. двата опита на упражненията за време се получават нула точки.
(6) Служителят получава оценката на нивото на ПСП:
1. „издържал”, ако при изпълнението на четирите упражнения е получил общо 16 или повече точки.
2. „неиздържал”, ако при изпълнението на четирите упражнения е получил общо 15 или по-малко точки.
Чл. 15. (1) За проверка на практическите умения за работа със специализираната техника се извършват внезапни проверки.
(2) Внезапните проверки за извършват от директорите на ГДПБЗН/СДПБЗН/РДПБЗН и от служители от направление „Пожарогасителна и спасителна дейност”, които се определят ежегодно със заповед на съответния на директор на ГДПБЗН/СДПБЗН/РДПБЗН.
(3) При внезапните проверки се изпълнява едно или повече упражнения по преценка на извършващия ги. След изпълнение на упражнението/упражненията се отчита постигнатия брой точки при изпълнението на всяко едно упражнение, като не се формира оценка по точковата система и не се попълва личния картон на служителя – Приложение № 5. Ако постигнатия брой точки за всяко упражнение не е равен на максималния брой (6 точки), служителят извършващ проверката посочва допуснатите пропуски при изпълнение на упражнението/упражненията.
Чл. 16. Комисията по чл. 13, ал. 3 изготвя и предоставя протоколите от годишната проверка за оценяване на нивото на ПСП на звеното „Човешки ресурси” към СДПБЗН/РДПБЗН за изготвяне на годишна оценка на нивото на професионалната подготовка на служителите и отразяване на резултатите в личните им кадрови дела.
Чл. 17. (1) В срок до 5 декември на текущата календарна година директорите на СДПБЗН/РДПБЗН изготвят и изпращат в ГДПБЗН отчет за проведеното професионално обучение ПСП със следното съдържание:
1. информация за планираното, организираното и проведеното професионално обучение по ПСП в звената по чл. 2, ал. 1;
2. данни за броя и резултатите от контролните проверки за оценка на нивото на ПСП;
3. анализ на резултатите от годишната проверка на нивото на ПСП;
4. изводи и предложения за повишаване на нивото на ПСП.
(2) В срок до 15 декември на текущата календарна година директорът на ГДПБЗН изпраща отчета по пожаро-строева подготовка до дирекция „Човешки ресурси” – МВР за изготвяне на обобщен отчет за проведеното професионално обучение по месторабота на служителите от МВР.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница