Обяснете защо в периода 1944г. 1947г в България няма тоталитарно управление



Дата10.03.2024
Размер11.05 Kb.
#120598
1944.-1947. -1

Обяснете защо в периода 1944г.-1947г. в България няма тоталитарно управление.

Някои хора си мислят, че тоталитарното управление в България е започнало през 1944г., но всъщност доказателствата сочат, че това става три години по-късно - през 1947г. Неслучайно учебниците по история определят този период като преходен към еднопартийната система – през него започват едно по едно да се изпълват условията за наличие на този тип управление, но едва през 1947 г. то се установява напълно.


За да има тоталитарно устройство на дадена държава, са необходими три условия: 1. Цялата държава да е в ръцете на една партия и нейния лидер. 2. Тази партия да контролира цялото общество. 3. Идеологията на тази партия да се изповядва от всички. В периода 1944г.-1947г. те не са изцяло изпълнени, а само се подготвят и изпълняват с малки стъпки, така че обществото да не успее да реагира достатъчно бързо и да се защити и в крайна сметка БКП да се слее с държавата, реализирайки тоталитарно управление.
Първото условие е постигнато през 1946 и 1947г. – след фалшифицирането на изборите, елиминирането на опозицията и създаването на нова конституция. Подготвянето му обаче започва по-рано, чрез осъждането на над 9000 възможни противници на режима при Народният съд, заседавал от декември 1944г. до май 1945г. Извършва се и политическо насилие и брутално налагане на волята на Комунистическата партия. Забранени са всички други партии, освен БЗНС, която остава само формално и губи реалната си политическа самостоятелност – на практика е направена еднопартийна система на управление.
Второто условие се изпълнява около 1947 г. и след нея – държавните органи се дублират, придобива се пълен контрол на Комунистическата партия над армията и органа за поддържане на вътрешния ред - народната милиция, премахната е свободата на словото – упражнява се пълен контрол над вестниците и радиото, а по-късно и на телевизията - така всеки аспект от живота на жителите може да бъде контролиран – могат да бъдат наказвани по усмотрението на някой държавник, получават достъп само до информацията, която водачите искат да покажат (скривайки доказателствата за неравенството между елита и обикновените, хора, разпространявайки пропаганда и т.н.), подслушват се хората, всеки човек, за когото има дори съвсем малки доказателства, че е против БКП е изпращан в лагери.
Третото условие е реализирано чрез задължително членуване на всеки член на обществото в масови организации, в които не липсва и пропаганда – за работниците е задължителен единственият профсъюз, децата на седем години стават ,,чавдарчета“, а тези на девет – членове на пионерската организация Димитровски комсомол, която е за младежи и девойки. Освен организациите, друг метод за налагане на идеите на БКП в българското общество, е т.нар. култ към личността – безкритично възвеличаване на водача (първоначално на Георги Димитров, а в последствие и на другите политически лидери).
Макар тези събития да ни се виждат днес далечни и маловажни, важно е да знаем какво е нужно за осъществяване на тоталитарно управление, както и в какъв ред се случват събитията при създаването му, защото някой може да се опита да постигне такова в днешно време, а може би дори вече го прави...

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница