Од 2-01-03(200040) учебна програма-теория на международните отношения



Дата04.08.2017
Размер156.5 Kb.
#27223

ОД 2-01-03(200040)



УЧЕБНА ПРОГРАМА-ТЕОРИЯ НА МЕЖДУНАРОДНИТЕ ОТНОШЕНИЯ





ТЕОРИЯ НА МЕЖДУНАРОДНИТЕ ОТНОШЕНИЯ


1. общо Представяне на дисциплината

Код на учебната дисциплина:

Общ хорариум (часове):

156

Кредити:

5

200040

Аудиторна

заетост

Извънаудиторна заетост

Аудиторна заетост

Извънаудиторна заетост

36

120

1

4

Специалност:

За образователно-квалификационна

степен:

Форма на обучение:
право
МАГИСТЪР

задочно


Статут на дисциплината:

Брой часове в седмица:

Учебна година:

втора

Задължително избираема

36

Семестър:

3

Факултет:

Катедра:

Историко-юридически

Публичноправни науки”

Лектор:




Доц. д-р Благой Никитов Видин





2. Учебни форми


Аудиторна заетост:

часове

кредити

Извънаудиторна заетост:

часове

кредити
Лекции

36

1
Консултации

(работа с преподавател)







Семинарни занятия

(упражнения)



0

0

Самостоятелна работа

120

4










Курсова работа















Практикум
















Реферат








3. Формиране на оценката по дисциплината

Форма на проверка


% от оценката

Тестова проверка




Активно участие в часовете




Есе




Изпит

100

Присъствие в час







ОБЩО:


100%


Анотация

Дисциплината “Теория на международните отношения” има за цел да запознае и обучи студентите относно познавателните подходи към международните отношения, да стимулира формирането на индивидуалната познавателна развиваща се системна матрица на обучаващите се студенти в областта на международните отношения. Студентите придобиват знания за системата, морфологията, структурата, функционирането, развитието и движещите сили на международните отношения. Бъдещите специалисти се запознават със съдържанието и особеностите на регулативната подсистема на системата на международните отношения, включително правно-регулативните и военно-насилствените аспекти на управлението на международната система. Обект на специално внимание са школите в теорията на международните отношения, конфликтите в международните отношения и сигурността в международните отношения. Студентите се запознават също и с основни положения на теорията на външната политика и на дипломацията; теорията за прогнозирането на международните отношения, както и системата на международните отношения и системния подход в изучаването им. Дисциплината формира базата за стратегическо лидерско мислене на студентите.


“Теорията на международните отношения” се преподава с хорариум 36 ч лекции. Учебният курс завършва с (писмен) изпит.
II. ЦЕЛИ НА УЧЕБНАТА ДИСЦИПЛИНА.

Цел на курса е не заучаване на правни норми и факти, а способността на студентите да се ориентират самостоятелно в материята на международното право. В известен смисъл курсът е предназначен да има справочен характер. В същото време той е необходима предпоставка за да се пристъпи към запознаване с институциите и правната уредба на европейската интеграция и на Европейския съюз.


III. ПРЕДВАРИТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ.

Базови правни знания от първи курс на обучението, особено по публично-правните дисциплини.


IV. ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ.

Усвояване на значителен обем информация, съдържаща се в учебния курс по Международно публично право. Задълбочено познаване на материята на международното право, свързана със субектите, източниците, институтите му. Придобита способност за работа с конкретни международноправни актове (международни договори, конвенции и др.), което ще даде възможност на студентите и за практическо приложение на усвоения учебен материал. Придобита способност са ориентиране в сложна проблематика; за анализ и самостоятелно мислене.



Тематичен план на лекциите по учебни часове


Тема I: Науката за международните отношения-6 часа

Значението на международните отношения в съвременността и необходимостта да бъдат изучавани. Международните отношения като предмет на самостоятелна научна област. Методологични подходи при изучаването. Възникване и развитие на теорията на международните отношения. Науката за международните отношения в България.


Тема II: Системата на международните отношения-6 часа

Системният подход към международните отношения. Системност на отношенията. Основни характеристики на системата. Терминът и дефиницията за международни отношения и за система на международните отношения. Външна среда на системата и взаимодействието й с нея. Хомеостазис на системата на международните отношения. Структура на системата на международните отношения. Структурни конфигурации и техните особености. Структурни равнища на системата, проблемът за поляритета. Тенденции в структурните трансформации на съвременната система на международни отношения. Движението в системата: функциониране и развитие. Движещи сили на функционирането и развитието. Роля на веригата ‘потребност-интерес-цел’. Отклоняващи и компенсаторни импулси.


Тема III: Отношенията – основен структурен елемент на системата-6 часа

Понятие за отношението като основен структурен елемент на системата. Системата на международните отношения като система от взаимодействащи си отношения. Елементен строеж на системата на международните отношения. Държавите като основен и универсален субект на отношенията. Производни на държавата субекти на международните отношения. Недържавни субекти на международните отношения. Физическите лица в международните отношения.



Тема IV: Подсистеми на международни отношения-6 часа


Подсистема на политическите отношения. Външна политика и външнополитически отношения. Взаимодействие между вътрешна и външна политика. Дипломация. Подсистема на международните икономически отношения. Подсистема на военностратегическите отношения. Проблемът за глобалното военностратегическо равновесие и проблемът за контрола над въоръженията и разоръжаването. Други подсистеми на международни отношения. Международни конфликти. Източници, същност, структура, фази, управление и разрешаване на международния конфликт.
Тема V: Управление на системата на международните отношения-6 часа

Управляемост на международните отношения. Стихийно и съзнателно управление. Нормативни регулативни системи и техните видове. Специфични особености на международноправната регулативна система. Въпросът за ефективността на международноправното регулиране. Актуални теоретични и практически проблеми на управлението на системата на международните отношения. Управление на системата и управление на външната политика на държавата. Теория за прогнозиране на международните отношения и външната политика на държавата. Методи за външнополитическо прогнозиране.


Тема VI: Сигурността в системата на международните отношения-6 часа

Категорията сигурност и еволюцията на нейното съдържание. Теоретичен модел и неговите елементи. Обект и субект на сигурността. Пространствени измерения на сигурността – национална, регионална, международна, глобална. Заплахи за сигурността. Политика и средства за преодоляване на заплахите за сигурността. Национални и международни институции по сигурността. Функции на сигурността в системата на международните отношения. Оптимални стратегии за сигурността на малките страни.




Препоръчвана литература

1. Български и чуждестранни научни списания по въпросите на международните отношения, външната политика и сигурността.

2. Устав на ООН, Конституция на Република България, заключителни документи от процеса на сигурност и сътрудничество в Европа, съюзни договори на България.

3. Георги Стефанов, Теория на международните отношения, 1-о или 2-о преработено издание (Унив. Изд., С., 1993; Изд. Сиела, С., 2004).

4. Георги Стефанов, Външна политика. Дипломация. Въпроси на теорията и практиката, 1-о или 2-о преработено издание (Изд. Албатрос, 1994; Изд. Сиела, 2000).

5. Пламен Пантев, От “ядрено сплашване” – към всеобща, взаимна и равна сигурност, Унив. Изд. “Св. Климент Охридски”, С., 1992.

6. Г. Стефанов, Б. Видин, Ю. Захариева, П. Пантев, Международни отношения. Международно право. Дипломация. Кратка енциклопедия. Изд. Сиела, С., 2001.

7. Пламен Пантев и др., България и Балканите в Общата политика в областта на външните отношения и сигурността на Европейския съюз, Изд. ИИСМО, С., 1995.

8. Plamen Pantev, Coping with Conflicts in the Central and Southern Balkans, St. Kliment Ohridsky Publishing House, Sofia, 1995.

9. Joshua S. Goldstein, International Relations, Second Edition, Harper Collins College Publishers, 1996.

10. Bruce Russett, Harvey Starr, World Politics: The Menu for Choice, Fifth Edition, W. H. Freeman and Company, New York, 1996.

11. Joseph Nye, Jr., Bound to Lead: The Changing Nature of American Power, Basic Books, Inc., Publishers, New York, 1990; The Paradox of American Power: Why the World’s Only Superpower Can’t Go It Alone, Oxford University Press, New York, 2002.

12. Peter A. Toma, Robert F. Gorman, International Relations: Understanding Global Issues, Brooks/Cole PC, Pacific Grove, CA, 1991.

13. William Clinton Olson, The Theory and Practice of International Relations, 8th ed., Prentice Hall, Englewood Cliffs, NJ, 1991.

14. Robert C. Art, Robert Jervis, International Politics: Enduring Concepts and Contemporary Issues, Harper Collins College Publishers, 1996.

15. Plamen Pantev (ed.), Civil-Military Relations and Democratic Control of the Security Sector: A Handbook for Military Officers, Servicemen and Servicewomen of the Security and Intelligence Agencies, and for Civilian Politicians and Security Experts. G. S. Rakovsky Defense and Staff College, Sofia/USIP, Washington, D. C., 2005.
Въпросник и препоръчвана литература по Теория на международните отношения

Въпросник


1. Значение и роля на международните отношения в съвременния живот.

2. Исторически и теоретически подход при изучаването на системата на международните отношения. Преимущества и недостатъци на единия и на другия подход.

3. Възникване на науката за международните отношения.

4. Системен характер на отношенията върху световната сцена. Понятие за система. Основни характеристики на системата на международните отношения.

5. Проблемът за дефиницията.

6. Възникване и развитие на системата на международните отношения.

7. Цели и функции на системата на международните отношения.

8. Демократичните начала в системата.

9. Външната среда и взаимодействията с нея.

10. Структура и структурни конфигурации (монополярна, биполярна, многополярна).

11. Двустранните отношения – основен елемент на системата.

12. Субекти и обекти на международните отношения. Различия и сходства на субектите.

13. Ролята на физическите лица в международните отношения.

14. Подсистемното многообразие на международните отношения. Полиструктурността на системата.

15. Подсистема на международните отношения.

16. Органи за междудържавни отношения.

17. Външнополитически механизъм на Република България.

18. Подсистема на недържавни отношения.

19. Подсистема на политическите отношения. Понятие за вътрешна и външна политика. Взаимодействия между тях.

20. Дипломация и дипломатически отношения.

21. Принципи и принципност на външната политика.

22. Конституционни начала на външната политика на Република България.

23. Национални интереси и външна политика.

24. Подсистема на международните икономически отношения. Специфика, роля и значение на тези отношения. Взаимодействие с политическите, военностратегическите и други отношения.

25. Подсистема на военностратегическите отношения. Неизбежно ли е тяхното съществуване. Съотношение на силите.

26. Влияние на ракетно-ядрената конфронтация. Военнополитически доктрини.

27. Проблемът за разоръжаването.

28. Подсистема на отношения в областта на културата, науката и образованието.

29. Нормативно-регулативни подсистеми. Международно право.

30. Международен морал и справедливост. Други нормативни подсистеми.

31. Подсистеми на глобални и регионални отношения. Взаимодействието им.

32. Международните съюзи. Различия с останалите видове сътрудничество. Иманентни и факултативни елементи на съюзите.

33. Възникване и роля на международните съюзи като елементи на компенсаторните механизми на системата.

34. Други подсистеми с целево предназначение (коалиции, блокове, организации, конференции, движения, асоциации, интеграционни общности).

35. Международни конфликти и войни.

36. Управляема система ли са международните отношения.

37. Самоуправлението и управлението на системата.

38. Външнополитическите решения като акт на управленско поведение към международните отношения.

39. Дискретност и индискретност на външнополитическия процес.

40. Външнополитически потребности, интереси и цели.

41. Новаторство и стереотипи във външнополитическия процес.

42. Външнополитически експертизи и прогнозиране.

43. Състояние на системата: сигурност и несигурност. Значение на категорията “международна сигурност” и нейното определяне.

44. Елементи на теоретичния модел на международната сигурност.

45. Национална и всеобща международна сигггурност. Взаимодействието между тях.

46. Покоят, движението и сигурността в системата на международните отношения.

47. Ролята на големите и на малките страни за международната сигурност.

Препоръчвана литература


1. Български и чуждестранни научни списания по въпросите на международните отношения, външната политика и сигурността.

2. Устав на ООН, Конституция на Република България, заключителни документи от процеса на сигурност и сътрудничество в Европа, съюзни договори на България.

3. Георги Стефанов, Теория на международните отношения, 1-о или 2-о преработено издание (Унив. Изд., С., 1993; Изд. Сиела, С., 2004).

4. Георги Стефанов, Външна политика. Дипломация. Въпроси на теорията и практиката, 1-о или 2-о преработено издание (Изд. Албатрос, 1994; Изд. Сиела, 2000).

5. Пламен Пантев, От “ядрено сплашване” – към всеобща, взаимна и равна сигурност, Унив. Изд. “Св. Климент Охридски”, С., 1992.

6. Г. Стефанов, Б. Видин, Ю. Захариева, П. Пантев, Международни отношения. Международно право. Дипломация. Кратка енциклопедия. Изд. Сиела, С., 2001.

7. Пламен Пантев и др., България и Балканите в Общата политика в областта на външните отношения и сигурността на Европейския съюз, Изд. ИИСМО, С., 1995.

8. Plamen Pantev, Coping with Conflicts in the Central and Southern Balkans, St. Kliment Ohridsky Publishing House, Sofia, 1995.

9. Joshua S. Goldstein, International Relations, Second Edition, Harper Collins College Publishers, 1996.

10. Bruce Russett, Harvey Starr, World Politics: The Menu for Choice, Fifth Edition, W. H. Freeman and Company, New York, 1996.

11. Joseph Nye, Jr., Bound to Lead: The Changing Nature of American Power, Basic Books, Inc., Publishers, New York, 1990; The Paradox of American Power: Why the World’s Only Superpower Can’t Go It Alone, Oxford University Press, New York, 2002.

12. Peter A. Toma, Robert F. Gorman, International Relations: Understanding Global Issues, Brooks/Cole PC, Pacific Grove, CA, 1991.

13. William Clinton Olson, The Theory and Practice of International Relations, 8th ed., Prentice Hall, Englewood Cliffs, NJ, 1991.

14. Robert C. Art, Robert Jervis, International Politics: Enduring Concepts and Contemporary Issues, Harper Collins College Publishers, 1996.

15. Plamen Pantev (ed.), Civil-Military Relations and Democratic Control of the Security Sector: A Handbook for Military Officers, Servicemen and Servicewomen of the Security and Intelligence Agencies, and for Civilian Politicians and Security Experts. G. S. Rakovsky Defense and Staff College, Sofia/USIP, Washington, D. C., 2005.
Благой Никитов Видин
София 1172, ж. к. Дианабад

бл. 29, вх. Д, ет. 3, ап. 93

тел. +359 2 962 30 64

Лични данни

Гражданско състояние: женен

Дата на раждане: 26. 01. 1956 г.

Място на раждане: Пловдив



Специализации


Октомври 1996

Католически университет, Thomas Moore College

Льовен ле Неув, Белгия

изследователска дейност


Ноември 1997

Колеж на Европа



Брюж, Белгия

изследователска дейност


Октомври - Ноември 1999

Т.М.С. Асер Институт, Асер Колеж Европа



Хага, Холандия

изследователска дейност


Образование

1976 - 1981
Московски държавен университет “М.В. Ломоносов”

Москва, Русия

магистър по межународно право



1983 - 1986
Московски държавен университет “М.В. Ломоносов”

Москва, Русия

доктор по международно право


Професионален опит


1986 - 1988


Университет за национално и световно стопанство

София, България

асистент по международно право


1986 -


Софийски университет “Св. Климент Охридски”

София, България

доцент по международно право и международни отношения, заместник декан на ЮФ от 1995 г. до 1999 г., ръководител катедра от 2000 г.


1996 -


Великотърновски университет “Св. Св. Кирил и Методий ”

Велико Търново, България

доцент по международно право и международни отношения, декан на ЮФ от 1995 г

Научни разработки и публикации


  1. Права на човека

  2. Международно публично право - обща част

Странични професионални дейности

Комитет по правата на човека - изпълнителен секретар от 1990 г.

Между-университетски център по правата на човека - директор от 1997 г.

Членство

Съюз на учените в България

Съюз на юристите в България

Езици

Руски, английски, френски



Други

Компютърни познания - Windows, Internet



шофьорска книжка



СЪСТАВИЛ:

ПРОВЕРИЛ:

УТВЪРДИЛ:

Доц. д-р Благой Никитов Видин

Ръководител катедра: проф. д-р Дончо Хрусанов

Декан:доц. д-р Минчо Минчев

дата: 27 май 2005 г.

дата: 7.06.2005 г.

дата: 20 юли 2005 г.




Име на файла: OD 2-01-03(200040)_1.doc

Дата на отпечатване: 01.04.2005 г.

Версия: 1

Страница от





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница