Организация и управление в началното училище



страница1/2
Дата06.01.2024
Размер32.77 Kb.
#119818
ТипПрограма
  1   2
ОУНП

КУРСОВА РАБОТА


по
Организация и управление на образователния процес в началното училище
на тема
Организация и управление в началното училище




Име: Мирослава Димитрова Михайлова


Фак. номер: 2342774074
I курс, ЗО, Магистърска програма: Иновации в началното образование

Образованието в България като предмет , статут и мисия.


Изхождайки от закона за предучилищното и училищното образование, образованието се дефинира като процес, който включва обучение, възпитание и социализация.
Образователния процес има точно дефинирани принципи
- равен достъп до образование за всеки;
- единна държавна политика за осигуряване правото на предучилищно и училищно образование;
- равнопоставеност и недопускане на дискриминация при правото на образователния процес;
- толерантност и хуманизъм;
- прозрачност на управлението;
- автономия за провеждане на образователни политики, самоуправление и децентрализация;
- запазване на българската образователна традиция;
- съхраняване на културното многообразие и приобщаване към българския книжовен език;
- ангажираност на държавата, общините, юридически лица с нестопанска цел, работодатели, родители за непрекъснат диалог по въпросите на образованието;

Има няколко основни цели на предучилищното и училищното образование.



  • интелектуално,емоционално,социално,духовно-нравственоифизическоразвитиеиподкрепа на всяко дете и на всеки ученик в съответствиесвъзрастта,потребностите,способноститеиинтереситему;

  • съхраняване и утвърждаване на българската национална идентичност;

  • придобиваненакомпетентности,необходимизауспешналичностнаипрофесионалнареализацияиактивенгражданскиживотвсъвременнитеобщности;

  • придобиваненакомпетентностизаприлаганенапринципитезаустойчиворазвитие;

  • раннооткриваненазаложбитеиспособноститенавсякодетеиученикинасърчаваненаразвитиетоиреализациятаим;

  • формиране на устойчиви нагласи и мотивация за учене през целия живот;

  • придобиване на компетентности за разбиране и прилагане на принципите на демокрацията и правовата държава, на човешките права и свободи, на активното и отговорното гражданско участие;

  • формиране на толерантност и уважение към етническата, националната, културната, езиковата и религиозната идентичност на всеки гражданин; формиране на толерантност и уважение към правата на децата, учениците и хората с увреждания;

  • познаване на националните, европейските и световните културни ценности и традиции;

  • придобиване на компетентности за разбиране на глобални процеси, тенденции и техните взаимовръзки;

  • придобиване на компетентности за разбиране и прилагане на принципите, правилата, отговорностите и правата, които произтичат от членството в Европейския съюз.

Изхождайки от закона за предучилищното и училищното образование всеки има право на образование, както и да повишава степента на образованието и квалификациите си през целия си живот. Училищното образование в Р България започва от годината , в която детето навършва 7-годишна възраст и е задължително до 16-годишна възраст. Има възможност да започне и по-рано, от 6-годишна възраст, но по преценка и съгласие на родителя, както и при готовност, удостоверена по ред и условия, определени в държавния образователен стандарт.
Задължителното образование е безплатно за българските граждани, за гражданите на друга държава, която е членка на Европейския съюз, както и за децата на родители, които имат разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в Р България. Училищното образование в нашата страна е светско и официален език е българският книжовен език. Усвояването му е свързано с изисквания както към устната, така и към писмената му реч. Усвояването на езика се изразява в овладяване и прилагане на компетентностите, определени с държавния образователен стандарт за предучилищното образование по образователно направление Български език и литература; овладяване и прилагане на компетентностите, определени с държавния образователен стандарт за общообразователна подготовка; спазване на книжовноезиковите норми в учебните часове по всички учебни предмети, при дейностите по различните образователни направления, в които обучението се осъществява на български език, както и в заниманията по интереси; спазване на книжовноезиковите норми в системата на предучилищното и училищното образование при общуването на учителите, директорите и другите педагогически специалисти с децата и учениците;
Предучилищното и училищното образование се реализира на базата на държавни образователни стандарти ( ДОС ), които са съвкупност от задължителни изисквания за резултатите в системата на предучилищното и училищното образование, както и за условията и процесите за тяхното постигане.
1.Предучилищното образование;
2.Усвояването на българския книжовен език;
3.(В сила от 14.11.2015г.) учебния план;
4.(В сила от 14.11.2015г.)общообразователната подготовка; 5.Профилираната подготовка;
6.Придобиването на квалификация по професия; 7.Приобщаващото образование; 8.Гражданското,здравното,екологичното и интеркултурното образование;
9.Оценяването на резултатите от обучението на учениците;
10.Информацията и документите;
11.Институциите;
12.Физическата среда и информационното и библиотечното осигуряване на детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие;
13.(В сила от 14.11.2015г.) познавателните книжки, учебниците и учебните помагала;
14. Статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти; 15.Управлението на качеството в институциите; 16.Инспектирането на детските градини и училищата;
17.Финансирането на институциите;
18.Нормирането и заплащането на труда;
19.Организацията на дейностите в училищното образование.

Институциите в системата на предучилищното и училищното образование са детските градини, училищата, центровете за подкрепа на личностното развитие и специализираните обслужващи звена.


Училището е институция в системата на предучилищното и училищното образование, в която се обучават, възпитават и социализират ученици и се осигуряват условия за завършване на клас и етапи/или за придобиване на степен на образование. В определените в този закон случаи училището осигурява и условия за придобиване на професионална квалификация.
Центърът за подкрепа за личностно развитие е институция в системата на предучилищното и училищното образование, в която се организират дейности, подкрепящи при общуването, обучението и възпитанието на децата и учениците, както и дейности за развитие на техните интереси и способности.
Специализираните обслужващи звена са институции за изпълнението и популяризирането на дейности, свързани с осъществяване на образователните политики, включително и за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, както и с информационно-техническото осигуряване на системата на предучилищното и училищното образование.
Институциите в училищното образование, в които се провежда обучителен процес биват държавни, общински, частни и духовни.
Според вида на подготовката училищата се разделят на:
-специализирани;
-неспециализирани.
Според етапа или степента на образование неспециализираните училища са:
- начални(I-IV клас включително);
- основни(I-VII клас включително);
- гимназии(VIII-XII клас включително);
- обединени(I-X клас включително);
- средни(I-XII клас включително).
Според съдържанието на подготовка гимназиите биват:

  • профилирани;

  • професионални.

В действащия закон за предучилищното и училищното образование е въведено понятието иновативни училища. Това са училища с по-високо качество на образованието, което се постига чрез разработване и въвеждане на иновативни елементи, както в организацията, така и в съдържанието на обучението. Използват се нови методи на преподаване и се разработват по нов начин учебните планове, учебните програми и учебното съдържание.
Специализирани са училищата за подготовка на кадри в областта на спорта, изкуствата, културата и за нуждите на вероизповеданията.
Специализираните училища са:
1.спортни училища(V-ХІІ клас включително);
2.училища по културата(I-ХII,V-ХII или VIII-ХII клас включително);
3.училища по изкуствата(І-ХІІ,V-ХІІ клас или VІІІ-ХІІ клас включително);
4.духовни училища(VІІІ-ХІІ клас включително).
Всички училища ( специализирани и неспециализирани ) осигуряват общообразователна и разширена подготовка на учениците. Държавните училища се финансират от държавния бюджет чрез бюджета на Министерството на образованието и науката. Общинските училища се финансират чрез бюджета на общините, частните училища се финансират при условията и по реда на закона, по който са учредени, а духовните училища се финансират при условията и по реда на Закона за вероизповеданията.
Училищната подготовка е съвкупност от компетентности- знания, умения и отношения, необходими за успешното преминаване на ученика в следващ клас, етапи/или степен на образование и свързани с постигане на целите на училищното образование.
Общообразователната подготовка обхваща следните групи ключови компетентности:
-компетентности в областта на българския език;
-умения за общуване на чужди езици;
-математическа компетентност и основни компетентности в областта на природните науки и на технологиите;
-дигитална компетентност;
-умения за учене;
-социални и граждански компетентности;
-инициативност и предприемчивост;
-културна компетентност и умения за изразяване чрез творчество;
-умения за подкрепа на устойчивото развитие и за здравословен начин на живот и спорт.
Общообразователната подготовка се придобива чрез изучаването на общообразователни учебни предмети. Въз основа на държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка министърът на образованието и науката утвърждава учебни програми по всеки общообразователен учебен предмет за всеки клас, в които се конкретизират компетентностите на учениците като очаквани резултати от обучението.
Общообразователната подготовка в основната степен на образование е еднаква за всички видове училища и се придобива чрез изучаване на едни и същи общообразователни учебни предмети и с един и същ брой учебни часове за всеки от тях, определени с държавния образователен стандарт за учебния план.
Разпределението на общообразователните предмети за придобиване на общообразователна подготовка в средната степен на образование по класове, както и броят на учебните часове за изучаването на всеки от тях за всеки клас и етап от средната степен се определят в рамкови учебни планове, утвърдени в зависимост от вида на образованието и според спецификата и формата на обучението.
Всяко училище на база рамковия учебен план разработва училищен учебен план. Във всеки учебен план има три групи часове:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница