Отчет по програма за развитие на туризма на територията на община дряново за 2015 Г



Дата08.08.2017
Размер209.36 Kb.
#27485
ТипОтчет

ОБЩИНА ДРЯНОВО



ГОДИШЕН ОТЧЕТ

ПО ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ТУРИЗМА

НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ДРЯНОВО ЗА 2015 Г.

Приет с Решение №66/29.02.2016г. на Общински съвет-Дряново (Протокол №8)

Отчетът е изготвен в изпълнение на чл. 11, ал. 1 от Закона за туризма и в съответствие с целите и приоритетите, заложени в Програмата за развитие на туризма на територията на община Дряново за периода 2014 – 2020 г., приета с Решение №488/23.09.2014г. на ОбС-Дряново (Протокол №49).

Програмата се изпълнява с участието на неправителствените организации и бизнеса, заети в сферата на туризма, на местно ниво. Приоритетите и дейностите по изпълнение на Програмата са съгласувани с Консултативния съвет по туризъм към Община Дряново.

Приоритет І. Създаване на подходящи управленски организационни структури, системи за управление, обучение и квалификация на персонала

Мярка 1 – Въвеждане на интегрирани системи за управление на качеството, международни стандарти и практики в туристическите обекти и места за настаняване

Дейност 1.1. Осъществяване на контрол върху спазването на нормативните изисквания и осигуряването на необходимата информация от страна на туристическите обекти

Категоризираните средства за подслон и места за настаняване в община Дряново към 31 декември 2015 г. са 45, а общият капацитет на легловата база е 905 места. Според вида на местата за настаняване, броят на обектите е както следва:



Хотели – 3 бр.

Семейни хотели – 4 бр.

Къщи за гости – 30 бр.

Самостоятелни стаи за гости – 4 бр.


Почивни станции – 2 бр.

Туристическа хижа – 1 бр.

Туристическа спалня – 1 бр.




Капацитет на легловата база в община Дряново за периода 2010 – 2015 г.

През последните 5 години, броят на местата за настаняване в общината се е увеличил почти двойно, а общият капацитет на легловата база е с над 200 места повече.

От началото на 2015 г. се наблюдава увеличение на желаещите да категоризират местата за настаняване, които стопанисват, с по-висока категория. С оглед на това бе направена актуализация на Наредбата за администрирането на местни данъци и такси на територията на община Дряново, като бе определен размер на туристическия данък за категория 3 звезди в малките населени места в общината. Промяната, приета с решение на Общински съвет – Дряново, е в полза на гражданите и бизнеса в общината и спомага за бъдещото развиване на туризма в малките населени места.

Общо отчетените нощувки за 2015 г. в община Дряново са 27 631.

Общо отчетени нощувки за 2015 г. по населени места:


  • гр. Дряново – 7826

  • Нощувки в места за настаняване в Дряновски манастир – 13 839

и отделно за:

Хижа „Бачо Киро” (освободени от туристически данък по ЗТ) – 4162

Туристическа спалня „Стринава” (освободени от туристически данък по ЗТ) – 1496


  • Царева ливада – 3725

  • Гостилица – 1570

  • Нощувки в местата за настаняване в останалите села в общината - 671






Реализирани нощувки в община Дряново за периода 2006 - 2015 г.
От местата за настаняване на територията на община Дряново, през 2015 г. два обекта са прекратили дейността си (стаи за гости „Контакт 90“ и Къща за гости „Добруджанка“), а са категоризирани 9 нови (стаи за гости в „Олимпс“, 2 къщи за гости в с. Геша, 2 къщи за гости в с. Саласука, 1 къща в с. Зая, 1 къща за гости в с. Гостилица, 1 къща в с. Ганчовец и 1 къща в с. Царева ливада). Категоризирано е 1 ново Заведение за хранене и развлечения. Туристическите обекти, категоризирани през 2006 и 2007 г., функциониращи през 2015 г., са подновили категорията си по параграф 5 от Преходни и заключителни разпоредби от Закона за туризма.
През годината са извършени следните административни услуги в туризма:

- 11 категоризации на заведения за хранене и развлечения;

- 12 категоризации на средства за подслон и места за настаняване;

- 3 вписвания на промени в обстоятелствата за категоризирани МН и ЗХР;

- 1 вписвания за временно преустановяване на дейността на туристически обекти

- 2 вписване за прекратяване дейността на туристически обект.



Мярка 2 – Подобряване на информационната основа на туризма – статистика, проучвания, анализи, прогнози от страна на общинска администрация и туристическите сдружения
Дейност 2.1. Съставяне и поддържане на база данни за туристическите ресурси, обекти и посетителите в общината

В община Дряново се поддържа база данни за туристическите ресурси, обекти и посещения в общината.



  • Информацията за туристически ресурси в община Дряново се поддържа, като се водят списъци съответно за културно-исторически паметници, туристически маршрути, туристически атракции и туристически събития.

  • Информацията за всички туристически обекти, подлежащи на категоризация, на територията на община Дряново, се поддържа в Общинския туристически регистър, едновременно на електронен и хартиен носител. Данните за местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения се водят в съответствие с изискванията на Закона за туризма и системно се подават за актуализация на Националния туристически регистър.

  • Информация за туристическите посещения в общината се актуализира периодично, като се отчита броят посещения на:

- Исторически музей – Дряново – за четирите експозиции;

- пещера „Бачо Киро”;

- Туристически информационен център;

- нощувките в местата за настаняване на територията на община Дряново.

Посещенията в платените туристически обекти в община Дряново за 2014 г. са:

Пещера „Бачо Киро” – 36 352

Въжен парк „Приключенски остров“ - 231

Посещенията на експозициите към Исторически музей – Дряново, за 2015 г., са

12 566:


  • Деца – 680;

  • Ученици – 3825;

  • Студенти – 618;

  • Възрастни – 7200;

  • Чужденци – 243.

Дейност 2.2. Провеждане на ежегодни анкетни и маркетингови проучвания сред туристите и местното население и последващ анализ

През 2015 г. продължи анкетирането на туристи в Туристически информационен център – Дряново, като повечето от анкетираните заявяват удовлетвореността си от състоянието и обслужването в туристическите обекти в общината, които са посетили. Повечето туристи са предварително информирани за туристическите обекти в района, като най-често използван източник на информация, туристите посочват интернет.



Мярка 3 - Повишаване капацитета на общинската администрация за управление и мониторинг на туристическите дейности

Дейност 3.1. Провеждане на курсове за обучение и повишаване на квалификацията на заетите в туризма

През месец февруари 2015 г., в гр. Трявна, Областен информационен център – Габрово организира семинар на тема „Подобряване на съвместната работа по отразяване на проекти, финансирани от европейските фондове и нов програмен период“. Участие в двудневното събитие взеха представители на медиите в областта и експерти от общините в областта. Целта на семинара бе да се подобри комуникацията и качеството на съвместната работа при отразяването на проекти, финансирани със средства от ЕС.



Мярка 4 - Сътрудничество с национални и регионални власти и органи

Дейност 4.1. Участие в национални и регионални форуми.

През месец ноември Община Дряново участва в Осми Черноморски туристически форум в гр. Варна, съвместно с Министерството на туризма и община Варна Форумът бе посветен на регионалните туристически продукти, а конкретната тема бе „Регионалните културно-исторически продукти на България – единни в многообразието”. Тазгодишния форум се проведе съвместно с Международната юбилейна научна конференция “Туризмът в епохата на трансформации”, посветена на 50-годишнината на специалност Туризъм в Икономически университет – Варна.  Дряново се представи с презентация, озаглавена „Модерната перспектива на традиционните туристически обекти в Дряново, в която бяха представени възможностите за спортен и културен туризъм, в обновените спортни бази и културни обекти.


Приоритет II. Повишаване на качеството и обогатяване на предлагания основен туристически продукт и устойчивото му развитие

Мярка 1 – Повишаване на качеството на туристическите услуги чрез стимулиране на собствениците на туристически обекти и места за настаняване да търсят по-висока категоризация

Дейност 1.1. Провеждане на разяснителна кампания с участието на представители на МИЕ

През месец май 2015 г., експерт от Община Дряново участва в информационна среща, организирана от Министерство на туризма, във Велико Търново. В рамките на мероприятието бе представена Комуникационната кампания за насърчаване на вътрешния туризъм в Република България, разработена и реализирана, по проект на МТ. В дискусионния модул на срещата бе обсъдена темата за ролята на местната власт и браншовите организации в управлението на туризма, както и възможностите за привличане на българските туристи да почиват в България.



Мярка 2 – Подобряване на координацията и комуникацията между заинтересованите страни
Дейност 2.1. Провеждане на редовни срещи с участието на всички заинтересовани страни

Във връзка с подобряването на координацията и комуникацията между администрацията и туристическия бранш, през октомври 2015 г. се проведе среща с хотелиерите относно промените в нормативната уредба в туризма, добри практики, консултиране, условия за потвърждаване и промяна на туристическите обекти и т.н. Всички присъстващи получиха наръчник „Добри практики и защита правата и сигурността на потребителите в туризма“, издаден от Министерство на туризма.


Приоритет ІІI. Преодоляване на сезонния характер на туризма в общината чрез развитие на алтернативни форми на туризъм

Мярка 1 - Подкрепа за развитието на алтернативни, специфични и местни форми на туризъм

Дейност 1.1. Рехабилитация / възстановяване на Дряновска екопътека

Дейност 1.2. Създаване на съпътстваща инфраструктура към природните, културни и археологически забележителности

През месеците април и септември са проведени 2 екологични акции по почистване района на Дряновския манастир. В акцията са участвали 56 доброволци. Извършено е и почистване и маркиране на пешеходната пътека от Дряновския манастир до ЖП спирката; пешеходна пътека от Дряновски манастир към Боженци, до чешма „Ловна“ в землището на Габрово; корито на р. Дряновска, в района на къмпинг „Стринава“ и бетонния мост, в близост до къмпинга.

Въжен парк „Приключенски остров“ бе възстановен.

Дейностите са извършени от Сдружение Туристическо дружество „Бачо Киро” и са на стойност 3500,00 лв.

В началото на м. юли, фасадата  на внушителната Лафчиева къща, запазена от възрожденския период, известна още като къщата без пирони, бе основно почистена и покрита с консервант за дърво. Освежаването на фасадната част на Лафчиевата къща се реализира със срредства от бюджета на Исторически музей - Дряново. 

Дейност 1.3. Разработване на едно- и няколкодневни туристически програми, включващи културно-исторически обекти и природни забележителности

Бяха рекламирани и разпространени 9 туристически програми, разработени в рамките на проект „Бяло, пурпурно, синьо, зелено – следите на вечността”. Утвърждаване на образа на региона като уникална туристическа дестинация на националния и международния пазар”:



  1. Назад във времето;

  2. Назад към Античността;

  3. Символи на вярата – поклоннически туризъм;

  4. Шедьоврите на Майстора;

  5. Делници и празници от миналото;

  6. Емоции в зелено;

  7. Приключенски тур – дръзки и смели;

  8. Емоция до край – Килифарево – Дряново;

  9. „На гости“ – селски и
    рекреативен туризъм

Мярка 2 - Увеличаване на дела на туристическата база с целогодишна експлоатация

Дейност 2.1. Информационна, експертна и рекламна подкрепа за насърчаване на целогодишното използване на инфраструктурата и целогодишна заетост на персонала

Местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения, категоризирани на територията на община Дряново бяха рекламирани в ТИЦ Дряново и на туристически борси в страната. Туристическите обекти бяха представени и в обособен раздел за туризъм, към новия официален уебсайт на Община Дряново. Съдържанието на раздела се актуализира периодично през годината.

През есента на 2015 г., Сдружение „Асоциация на общини със селища и територии на културно-историческо наследство“, на което Община Дряново е член, организира изложба с фотографии на обновени или изцяло новосъздадени обекти на културното наследство и културния туризъм на територията на общините – членки. Град Дряново участва с обновения район около каменния мост на Колю Фичето, заедно с вечерната визия на моста, реализирана с художествено-архитектурното осветление.

С цел промотиране на основния туристически продукт на Дряново, на телевизия „Деймос ТВ“, община Ракитово, бяха предоставени за излъчване две видеа, представящи културно-историческото развитие и съвременен облик на дряновската община.



Дейност 2.2. Контакти с културни/творчески и научни организации

През годината бяха осъществени редица мероприятия, в резултат на контакти с различни културни, творчески и научни организации:



  • През месеците май и юни 2015 г. българо-германски екип, с участието на Националния археологически институт при БАН, проведоха археологическо проучване на пещера „Бачо Киро“. Ръководител на екипа бе д-р Николай Сираков – специалист в областта на палеонтологията на Балканите. Целта на научната експедиция бе да се вземат проби от привходната част на пещерата за датиране и уточняване стратиграфията на пластовете;

  • За поредна година, Национално движение „Традиция” участва в честванията на Априлската епопея при Дряновския манастир от 1876 г., като участниците разиграха възстановка на епичната битка в манастира.

  • През 2015 г. Община Дряново и Исторически музей Дряново работиха съвместно с операторите Добрин Керестелиев и Яна Милева, във връзка с изработването на документалния филм „Фичето“. Филмът бе създаден по случай 215-та годишнина от рождението на Първомайстора и изцяло финансиран от Обединена Велика Ложа на България и Масонска ложа „Уста Колю Фичето“.

  • Камарата на българските строители бе основен партньор на Община Дряново в честването годишнината на Първомайстора;

  • Периодично в НЧ „Развитие-1869” се провеждат театрални спектакли на артистични състави от цялата страната.

Мярка 3 - Разработване на съвместни туристически продукти със съседни общини, страни или други целеви пазари

Дейност 3.1. Сътрудничество и проучване на възможностите за създаване на общи (тематични) туристически маршрути/продукти със съседни общини или съседни и други държави

След финализирането на проект „Бяло, пурпурно, синьо, зелено – следите на вечността. Утвърждаване образа на региона като уникална туристическа дестинация на националния и международен пазар”, с цел устойчивост на вече постигнатите резултати, Община Дряново продължи своята работа с участия на туристически изложения, разпространение на информационни материали, изработени по проекта; взаимодействие при реализиране на съвместни кампании; създаване на нови инициативи за диверсифициране и популяризиране на туристическите атракции; предоставяне на разработените вече пакети на туроператорите за остойностяване и предлагане.

В началото на 2015 г. общините Дряново, Велико Търново и Горна Оряховица сключиха споразумение и започнаха дейностите за маркетинг и реклама на региона, заложени в плана за устойчивост на проекта:

- Изработване и разпространение на информационни, маркетингови и рекламни материали, реклама в медиите;

- Кампания с платена реклама по национални TV канали – 30 сек. и 15 сек., 50 излъчвания, 150 TRP, прайм тайм/извън прайм тайм 60/40%

- Кампания с платена реклама по национални радиостанции - 75 излъчвания, 30 сек. и 15 сек. 50% към 50%;

- Публикуване на статии в специализирани чуждестранни издания:

National Geographic Traveller - общо 3 стр.

Румънски туристически издания - общо 2 стр.

- Разпечатване на брошури;

- Разпечатване на пътеводител;

- Разпечатване на карти;

- Кампания с външна реклама - разпечатване и монтаж 7бр.билборд 4м/3м общински;

- PR публикации във водещи електрони платформи на английски, български и румънски език

- Кампания с поместване на рекламни текстови линкове в световни интернет-търсещи машини и водещи социални медии/мрежи;

Google AdWords - поместване на текстови линкове и търсене на база ключови думи 5568 клика

мрежата на Easy Ads, контекстуална реклама 6794 клика

- Кампания с безплатни приложения за социални мрежи с игрови и социални елементи:

Facebook 15 500 клика.

Приоритет ІV. Подобряване на базовата и туристическата инфраструктура, съхраняване на околната среда и въвеждане на енергийни екологични и ефективни технологии

Мярка 1 – Подобряване на туристическата и базовата инфраструктура в гр. Дряново и Дряновски манастир

Дейност 1.1. Изграждане на туристически обекти и атракциони

Община Дряново подготви проект за художествено осветление на каменния мост на Колю Фичето над р. Дряновска и изрисуваната с графити стена, с цел утвърждаване на туристическия облик на обекта. Проектът се реализира през 2015 г., по случай 215-та годишнина от рождението на майстор Колю Фичето. Художествено-архитектурното осветление на каменния мост бе финансово обезщетено от Камарата на строителите в България.

Осветлението на каменния мост е изпълнено на 3 кръга. Първият кръг съдържа осветителни линии DMX 512, които позволяват управление на всички цветови гами и осветяват ширината на долните сводове на моста. Вторият кръг се състои от RGB ленти с основни цветове червено, синьо и зелено и всички комбинации от тях. С тези ленти са осветени аркираните сводове на моста. Третият кръг е разположен по цялата дължина на моста и представлява дигитална лента с чипове, която осветява парапета на моста, с височина около 70 см. Цялостното осветление има статични и динамични програми, които могат да бъдат сменяни, или да бъдат звуково синхронизирани.

На 18 септември 2016 г. дряновската общественост отпразнува най-мащабното и дългоочаквано събитие в общината за 2015 г. – честването на 215-та годишнина от рождението на Уста Колю Фичето. В обновения парк, в квартал „Боюв яз”, се проведе литературно-музикалната програма „Потомци на Първомайстора”, посветена на гениалния дряновски строител. Върху  каменния мост на Колю Фичето се проведе грандиозно 3Д мапинг шоу. За реализирането на триизмерната визуализация, Община Дряново бе инициатор на дарителска кампания, в която се включиха представители на местния бизнес и партньори на Общинска администрация – Дряново. В рамите на кампанията бяха събрани около 9000,00 лв. Със сумата бе обезщетена по-голямата част от цената за мапинга. Постоянното вечерно осветление на Фичевия мост над река Дряновска бе реализирано чрез финансиране от Камарата на строителите в България.


През месец юли 2015 г., по поръчка на Община Дряново, бяха изработени изложбени панели, които да представят различни тематични изложби на открито. През изминалата година жителите и гостите на града разгледаха 2 експозиции: - по случай 215-та годишнина от рождението на Първомайстора на българската архитектура, Община Дряново представи изложба на открито с фотографии на емблематични Фичеви обекти; по повод финализирането на Програмен период 2007 – 2013, дванадесетте тематични табла бяха посветени на променената градска среда, благодарение на привлечените средства от национални програми и  Оперативни програми на Европейския съюз.
Дейност 1.2. Доизграждане и реконструкция на елементи от инфраструктурата за достъп
Във връзка с доизграждането и реконструкцията на елементи от инфраструктурата за достъп в гр. Дряново, през 2015 г. бяха осъществени следните дейности:

  • строително-ремонтни дейности по проект „Изграждане на стадион в с. Царева Ливада, изграждане на 3 броя игрища за футбол, волейбол и баскетбол и обновяване на стадион в гр. Дряново, община Дряново”, финансиран по Програма за развитие на селските райони 2007 – 2013”;

  • строително – ремонтни работи по проект „Спортна зала към център за рехабилитация и интеграция на хора с увреждания чрез физическа култура и спорт”, финансиран средства от Публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите”, в Дряново;

  • строително-ремонтни дейности по проект „Красиво Дряново 2012 – 2015 г.”, с цел да се подобри облика на града, чрез обновяване фасадите на сградите с красива архитектура. През 2015 г. местната администрация подпомогна с материали собствениците на 15 сгради, намиращи се на: ул. „Шипка ”- 3 бр., ул. „Бачо Киро”, ул. „Камен Калчев”, ул. „Марко Марчевски”, ул. Христо Максимов” - 2 бр., ул. „Пенчо Черковски”, ул. „Васил Левски”, ул. „Липа” - 2 бр., ул. „Бряста” - 2 бр. и ул. „Александър Стамболийски”.

Дейност 1.3. Доизграждане и реконструкция на вътрешна улична мрежа

С оглед доизграждане и реконструкция на вътрешна улична мрежа, бяха извършени следните дейности:



  • Ремонтни дейности в УПИ IX, кв. 86, УПИ V, кв. 85 и УПИ XIII, кв. 76 – гр. Дряново;

  • Преасфалтиране на: улици в района около ж.п. гара Дряново; улици в кв. Априлци; ул. „Поп Харитон“ и ул. „Христо Максимов“;

  • Доставка на детски съоръжения за обновяване на детски площадки на територията на община Дряново: ж.к. „Успех“, ул. „Поп Харитон“, ул. „Никола Мушанов“; комбинирано детско съоръжение в ЦДГ „Детелина“;

В периода март – октомври, бе извършено и озеленяване, зацветяване, поддръжка и напояване на територии за обществено ползване в община Дряново.

Мярка 2 – Подобряване на туристическата, довеждаща и инженерна инфраструктура в малките населени места в общината

Дейност 2.1. Реконструкция /рехабилитиране на общинска пътна мрежа

Във връзка с реконструкцията на общинска пътна мрежа, както и на вътрешна улична мрежа в малките населени места в общината, бяха извършени следните ремонтни дейности: ремонт на път GAB 3127 Дряново – кв. Марча; ремонт на път GAB 2117 Царева ливада – Дряново /с. Искра – с. Радовци – общ. Граница с Трявна/; ремонт на път GAB 3144 Керека – Дряново / с. Туркинча – с. Катранджии – с. Соколово – с. Маноя; ремонт на път GAB 3129 Славейково – Геша /с. Ритя/; ремонт на път GAB 3143 Дебелец – Дряново /с. Саласука/; ремонт на път GAB 3118 Трявна – Царева ливада /с. Куманите/; ремонт на път GAB 3119 Трявна – Царева ливада /с. Бочуковци/; ремонт на път GAB 3120 Дряново – с. Муця – с. Българени – с. Игнатовци – с. Кукля



Приоритет V. Провеждане на ефективен маркетинг, реклама и информационен обмен

Мярка 1 – Въвеждане на съвременни технологии за обслужване, информация и реклама

Дейност 1.1. Поддържане на Туристически информационен център

През 2015 г., Туристически информационен център – Дряново имаше общо 242 посещения (436 посетители). Най-голяма посещаемост е отчетена през периода юни – септември. През тази година броят на туристите, посетили ТИЦ Дряново, е по-голям в сравнение с предходната 2014 г. Броят на чужденците, посетили ТИЦ Дряново е 77 (руснаци, англичани, германци, румънци, французи, израелци).

В Туристически информационен център - Дряново се предоставяше информация за: места за настаняване и заведения за хранене и развлечения; обекти с културно-историческа значимост; природни дадености, туристически маршрути и атракции на територията на общината; НПО, административни и бизнес структури; разписание на обществения транспорт. На повечето посетители са раздадени безплатни рекламни материали: списъци с културни, туристически и веломаршрути, карта на града, списък на местата за настаняване, информационна брошура с музейните експозиции, справочници и пътеводители, изработени по проект „Бяло, пурпурно, синьо, зелено – следите на вечността”.

Нови рекламни материали, изготвени през 2015 г. за продажба в туристическия център са: 2 вида магнити „Дряново”, магнитна книжка „Дряново“, магнитен албум „Дряново от високо“.

През месец март за ТИЦ Дряново бе закупен и инсталиран Електрически радиатор VP 11KT.

Туристите имаха възможността да попълнят анкета с въпроси, свързани с тяхната удовлетвореност от престоя им в Дряново, от базовата и туристическата инфраструктура, както и от обслужването в туристическите обекти.

Периодично, собственици и управители на МН и ЗХР в община Дряново предоставяха на туристическия център визитки, рекламни брошури и промоционални пакети на своите обекти, намиращи се на територията на общината. Рекламните материали бяха успешно промотирани и раздавани на туристически борси и форуми във Велико Търново, Варна, както и в град Котел, който бе домакин на фестивала „Балканът пее и разказва“.

Продажби за периода 01.01 – 31.12.2015 г.: общо - 157.90 лв.

Продадени артикули:

5 бр. картички Дряново- 5.00 лв.

9 бр. магнитни книжки- 32.40 лв.

31 бр. магнита- 55.80 лв.

1 бр. карта Габорво-Трявна-Дряново- 3.00 лв.

10 бр. туристически справочника „Дряново“ - 25.00 лв.

11 бр. пътни карти „Дряново“ - 22.00 лв.

1 бр. чаша Дряново- 7.20 лв.

3 бр. магнита с Колю Фичето - 7.50 лв.


Дейност 1.2. Популяризиране на общината като туристическа дестинация в Интернет – изработване и разпространяване на кратки рекламни клипове
От месец май 2015 г. Община Дряново има нов официален интернет портал с обособен раздел за туризъм и туристическа инфраструктура, както и раздели за култура, спорт и динамичен информационен раздел, леснодостъпен и откриваем в интернет пространството.

С цел подобряване маркетинга и рекламата на местния туристически продукт, през месец юни бе създаден новият клип „Дряново от птичи поглед“. Видеото изработи фотографът Петър Петров, със съдействието на Община Дряново. В рамките на няколко месеца, 3-минутното видео бе гледано от хиляди интернет потребители.

В края на месец октомври бе изработен и оригинален запис на 3Д светлинното шоу, което се проведе на Фичевия мост в кв. „Боюв яз“, по случай 215-та годишнина на Колю Фичето.
Дейност 1.3. Подобряване дистрибуцията на туристическите продукти

През 2015 г., за продажба в ТИЦ Дряново и дистрибуция на дестинацията в туристически борси и форуми, бяха поръчани следните рекламни материали:

- 120 бр. магнити „Дряново” – 4 вида;

- 20 бр. магнитен албум „Дряново от високо”;

- 40 бр. магнитни книжки „Дряново“ на български и английски език.

За удобство и улеснение на туристите бе изработено и поставено информационно табло на централния площад в Дряново. Таблото представлява карта на града със снимков и текстов материал, описващи основните туристически обекти, както и по-важните административни и бизнес структури в Дряново;

- PR-публикация в електронния туристически пътеводител www.NasamNatam.com

За разпространение в ТИЦ Дряново и на участия в туристически борси, в Община Дряново бяха изготвени:

- листовка за туристическите маршрути в общината – тираж 1000 бр., която включва три вида маршрути – туристически, веломаршрути и посещение на пещери, предлагани от Сдружение Туристическо Дружество „Бачо Киро” – гр. Дряново;

- листовка за културните маршрути в общината – тираж 1000 бр., представя 4 вида културни маршрути, разработени от Исторически музей Дряново и превод на английски език, координати на ТИЦ и Исторически музей – Дряново;

- изработен диплян за експозициите на Исторически музей – Дряново – 500 бр.;

- изработен диплян за Ретро фотоателие към Исторически музей – Дряново.


Мярка 2 – Осъществяване на целева реклама на туристическите продукти на общината в основни генериращи пазари
Дейност 2.1. Участие на общината в национални и международни туристически изложения
Индивидуалните участия на община Дряново в туристически борси през 2015 г. са както следва:

- 01 - 04.04.2014 г. - Международна туристическа борса „Културен туризъм” във Велико Търново;



- 05 – 07.11.2014 г. - VIII Черноморски туристически форум във Варна на тема „Регионалните културно-исторически продукти на България – единни в многообразието”.

Финансов отчет за изразходените средства за 2015 г.

по Програма за развитие на туризма в община Дряново

за периода 2014 – 2020 г.
Приходи за 2015 г. – 16 805,50 лв., в т.ч. от:

  • Туристически данък – 9947,60 лв.

  • Такси за категоризация – 6 700,00 лв.

  • Туристически информационен център – 157,90 лв.


Разходи за 2015 г. – 20 303,98 лв., в т.ч. за:

  • Изработка и монтаж на информационни табели и обозначителни надписи – 11 508,44 лв., в това число:

  • Обозначителни надписи „Икономова къща“ и „Спортна зала Дряново“, както и табела, обозначаваща видовете спорт за Спортната зала – 4734,12 лв.;

  • Информационно табло с карта на Дряново – 2482,80 лв.;

  • 2 бр. табели за Спортен комплекс „Локомотив“ – обозначителна и информационна – 2000,00 лв.;

  • Табла със снимков и текстов материал за постоянна експозиция „Спортната слава на Дряново и табла за временна експозиция на открито с реализираните проекти от Община Дряново за периода 2007 – 2013 г. – 2111,52 лв.;

  • Дървени рамки за експозицията в Спортна зала – Дряново – 180,00 лв.

  • Поддържане на Туристически информационен център – 917,54 лв.

  • Общо телефонни разговори – 176,68 лв.;

  • Общо разходи към „Енерго Про мрежи“ и ВиК – 221,86 лв.;

  • Интернет – 300,00 лв.;

  • Електрически радиатор VP 11KT – 219,00 лв.

  • Създаване на нов общински туристически портал – 700,00 лв.

  • Рекламни и информационни материали – 322,00 лв.

  • 120 бр. магнити + 40 бр. магнитни книжки + 20 бр. магнитен албум – 222,00 лв.

  • Информационни листовки и дипляни за културни маршрути, веломаршрути, Исторически музей, ретро фотоателие – 100,00 лв.;

  • Участия в туристически изложения – 1856,00 лв.

  • Туристическа борса „Културен туризм“ във Велико Търново –

986,00 лв./участие/ + 70,00 лв. /командировъчни/ - 1056,00 лв.;

  • Туристически форум във Варна – 720,00 лв./участие/ + 80,00 лв./командировъчни/ - 800,00 лв.




  • Устойчивост на проект BG161PO001/3.2-02/2011 „Бяло, пурпурно, синьо, зелено – следите на вечността. Утвърждаване образа на региона като уникална туристическа дестинация на националния и международен пазар” – 5000,00 лв.


Планиран бюджет за 2015 г. – 17 000,00 лв.







Каталог: uploads -> docs
docs -> Дв бр. 103 от 2 Декември 2008г., изм дв бр. 24 от 31 Март 2009г
docs -> Списък на загиналите във войните за освобождение и обединение на българските земи
docs -> Наредба №34 от 29 декември 2006 Г. За придобиване на специалност в системата на здравеопазването
docs -> Наредба №39 от 16 ноември 2004 Г. За профилактичните прегледи и диспансеризацията
docs -> Наредба №18 от 20 юни 2005 Г. За критериите, показателите и методиката за акредитация на лечебните заведения
docs -> С решение №61 т. III от 27 март 2012г., на основание


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница