Отчет за дейността и работата на народно читалище "светлина 1941" град генерал тошево, област добрич за периода 2014 год



Дата25.02.2018
Размер216.33 Kb.
#58785
ТипОтчет


НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „СВЕТЛИНА 1941”, ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО,

УЛ. „ВАСИЛ АПРИЛОВ”№5, ОБЛАСТ ДОБРИЧ

Тел :05731/2214;факс:05731/2505, e-mail: svetlina_gt@abv.bg


ОТЧЕТ

ЗА ДЕЙНОСТТА И РАБОТАТА НА НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ

"СВЕТЛИНА 1941" ГРАД ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО, ОБЛАСТ ДОБРИЧ

за периода – 2014 год.
Уважаеми членове на читалището, уважаеми гости,

В резултат на дейността на НЧ ”Светлина 1941” през 2014 година, се постигнаха много положителни резултати, заложени в Насоките 2013 -2016 г., приети на отчетно – изборното събрание и ежегодните културни и финансови планове, които Настоятелството утвърждава.

Ръководството на читалището се стреми и успява да изисква в работата на преподавателите в Обединената детска школа по изкуства към читалището все по голям професионализъм, по високо ниво в ежедневната работа.

Същото важи и за художествените ръководители на самодейните колективи, които трябва с изискванията на времето да полагат все повече творчество и професионализъм, да мислят за приемственост в колективите.

В сайта на НЧ ”Светлина 1941” изнасяме цялостна информация за работата на читалището, като институция и дейността на нашите деца и самодейци, провежданите концерти, участия в конкурси, фестивали, гостуващи колективи и др.

Удовлетворение за колектива на читалището е работата за и с изключително широк кръг различни по възраст, социален статус, принадлежност и интереси, представители на общността.Това е колкото трудно, толкова и благородно.

През отчетния период ръководството на читалището се осъществяваше от читалищно настоятелство в състав от 7 члена:

Вяра Дянкова - Председател, Сийка Михайлова, Стефка Георгиева, Маргарита Великова, Яна Бонева, Къна Дякова, Янка Христова и секретар Мария Господинова.

През 2014 год. са проведени 8 заседания. Читалищното настоятелство проявява висока загриженост към всички въпроси от читалищната дейност, следи за законността на действията на читалището и осъществяване на неговите цели.

Проверителната комисия на читалището е в състав от 3 души:

Ани Енчева, Галя Димова, Росица Великова.

Като административни служители работят:

Живко Христов като домакин – касиер, освен за основните си задължения се грижи системно за сградния фонд, за осветление, за отопление и всякакви възникнали технически проблеми.

Деспина Панчева – счетоводител и Недка Михайлова, като организатор.

Хора, на които може да се разчита във всяко едно отношение и по всяко време.

Дами и Господа,

През изтеклия период НЧ”Светлина 1941” работеше за:


  • Обучение на деца, младежи и възрастни

  • Културни изяви за деца и възрастни

  • Осигуряване на достъп до информация и четене, чрез общодостъпната ни библиотека и информационните и носители.

  • Подпомагане на училища и детски градини от Генерал Тошево, чрез обучение и услуги

  • Подобряване на материалната база и оборудване с високо технологична апаратура и музикални инструменти.

  • Развитие и поддържане на взаимоотношенията ни в национални и международни партньорства.

I.ОСНОВНИ НАПРАВЛЕНИЯ И ДЕЙНОСТИ.



БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ

Една от основните дейности на читалището е библиотечната.

В библиотеката работят 4-ма библиотекари с необходимата професионална квалификация. Библиотеката е културна институция , която набавя, съхранява и предоставя, за ползване от всички своето книжовно богатство. За да изпълни тази функция, колективът си поставя няколко цели: създаване и стимулиране на читателски навици у децата от най – ранна възраст, създаване на възможности за тяхното творческо развитие чрез участие в библиотечните културни прояви, достъп до достиженията на българското и световно литературно наследство на всички читатели. За да се работи в тази насока, е необходимо основните компоненти на библиотечната дейност - попълване на фондовете, справочния апарат и материално техническата база да отговарят на съвременните изисквания, като се работи системно за тяхното модернизиране. Много старание се полага от библиотекарите и за координация в работата с централизираната библиотечна система, т.е. обработката на литература, методичната помощ на всички останали библиотеки в читалищата на територията на общината. Приоритет е и съвместната дейност с всички училища на територията на града и общината,

с музея и другите неправителствени организации – пенсионерски клубове, инвалидни клубове, дружества на писатели, краеведи .

Библиотеката на НЧ”Светлина 1941” притежава фонд от 56 615

библиотечни документи,/ художествена литература, детска литература, отраслова литература, грамофонни плочи, аудио и видео касети. /

Дейността в библиотеката се осъществява от следните отдели:

Отдел комплектуване и обработка.

Отдел заемна за възрастни.

Отдел детска заемна.

Отдел читалня и справочно-информационен

В отдел обработка, с библиотекар Пенка Стоянова са комплектувани и обработени през 2014г.- 407 библиотечни документи, осъществени със собствени средства, със средства от Общината и дарители. В този отдел се водят и поддържат инвентарните книги на библиотеката, а при обработка на книги за останалите читалищни библиотеки се подготвят списъците с книги и всички каталожни картички, необходими за каталозите на всички библиотеки.

Отчислени са 421 библиотечни документи.

През 2014 година броят на записаните читатели в библиотеката е 557, броят на посещенията – 14 691, броят на заети материали – 18 632.

На посетителите са предоставени повече от 40 заглавия на периодичния печат, а средствата за него възлизат на 2 838, 84 лв. осигурени от различни източници: читалищни средства, от общински бюджет, от издателства, а една голяма част е от дарители, на които искаме от тази трибуна да благодарим и да ги уверим, че читателите имат нужда от тяхната съпричастност и оценяват техния благороден жест.


ДАРИТЕЛИ:


  1. ЕТ „Аднан Шукриев – Белдас -33”

  2. Даниела Панайотова

  3. ЗК „Демокрация”

  4. Фирма „Геотерм” – Стефка Георгиева

  5. Цвета Михайлова -

  6. Фирма „МИИТ ООД” Димитър Калчев

  7. Нела Тодорова -

  8. Георги Балабанов

  9. Дорина Чимширова

  10. Димитрина Катранджиева

  11. Фирма Ил-Ди ООД – Илия Димов

  12. Фирма Арис Импорт Експорт ООД – Георгиос Папатеодору

  13. Петя Емилова

  14. Ивайло Манушев

15. „Братя Павлови” ООД

16. Илия Кишишев

17. Атанас Пеев

18. Георги Балабанов

19. Калоян Захариев

20. Иван Стоянов

21. Издателство „Д.Убенова”

22. Снежана Господинова

23. Стойчо Стойчев

24. д-р Яна Бонева

25. Мария Господинова

26. Маргарита Великова

27. Калчо Калчев

28. Павлина Паунова

29. Валентина Господинова

30. Борис Байчев

31. Хараламби Овчаров

32. Цеца Вълкова

33. Анатоли Петров

34. ОБС на БСП

35. Димитър Михайлов

36. Георги Георгиев


Отдел Читалня и Справочно – информационен е основата на информационната дейност в библиотеката. Обслужването на читателите зависи от възможностите на справочния апарат, който поддържа: каталози, справочници, картотеки. В отдела през 2014 г. е имало 7 206 посещения и

5 231 заети библиотечни материали. Съчетаването на традиционните методи на работа със съвременните информационни технологии допринася за подобряване на информационното обслужване на потребителите.Наблюдава се в последно време нарастване броя на посещенията в отдела, където са 13 компютърни конфигурации с достъп до безплатен интернет и безплатни информационни услуги. Хубавото е, че се работи и с възрастни хора, като по този начин се допринася за тяхното обучение, как могат да ползват компютри и интернет, и всичко това- безплатно.

В този отдел, главният библиотекар Виолета Стефанова работи с много институции - пенсионерските клубове, общежитието, ЦРД , клуба на инвалида и ученици от училищата, През 2013 година се основа художествено – творчески клуб с участието на самодейци, учители, граждани – творци. Създаден беше и интернет клуб в който се обучават и обменят знания всички желаещи ученици, изнасят се беседи , дискутират се теми интересуващи читателите, провеждат се викторини, срещи и др.

Заемна за възрастни през 2014 г. работи с всички възрастови и социални групи.

В отдела са ползвани 7 135 библиотечни материали , посещенията са 3049, а записаните читатели - 292 души.

Проведоха се редица мероприятия свързани с бележити дати и годишнини, литературни и тематични вечери, срещи - разговори с поети, писатели, краеведи, специалисти от различни области на просветата и културата, конкурси за разкази, есета, рисунки по различни теми, в които участници са младото поколение. Отбелязаха се бележити годишнини на наши и световни писатели, възрожденци, осъществяваха се чествания по повод празниците на нашия град и патрон

ген. Стефан Тошев,утвърждават се и се развиват българските традиции и обичаи .

Традиция е организирането на общински конкурс „Йовков и неговия свят”- за художествено четене на Йовково произведение, стихове,разкази, преразкази и рисунка, където учениците взели активно участие получиха и прекрасни награди. Тази година повече участници се включиха с драматизация по Йовково произведение.

В отдел детска заемна основно се работи с деца – ученици до 8 клас. В заемната са заети 6 266 библиотечни материали , а посещенията за 2014г. са

4 436, записани читатели - 253.

В заемната работи дългогодишния библиотекар Диана Аврамова, която предава своя опит на новоназначения библиотекар Мария Иванова. В този отдел имаме утвърдени традиции и много натрупан опит. Продължава да се организира конкурса „Любознайко – Всезнайко”, ежегодно се подготвя програма за Седмица на детската книга и изкуствата за деца, в която участват децата от клуб „Млад приятел на книгата” и всички училища. В седмицата се включват и деца от Школата по изкуства на читалището. През отчетния период се организираха, детски утра, годишнини на български и световни писатели, тематични вечери, срещи с творци, литературни пътешествия, литературни портрети на наши писатели и възрожденци, часове на приказката, изложби за мартенички, за коледа, проведени са презентации за наши писатели, за нашия град.

1.На международния ден на ромите се проведе среща разговор, посветен на правата на българските граждани в Европейския съюз;

2.Маратон на четенето ”Европа и Европейския съюз” с ученици от ОУ”Христо Смирненски” и СОУ „Н.Й.Вапцаров”, с ученици от ученическо общежитие;

3.Беседи в клубовете на пенсионера и клуб на инвалида за традиции и обичаи и символите на ЕС;

4.Открит урок с училищата на тема „Възможности за обучение на български граждани в страните от ЕС” и мултимедиина презентация „История на ЕС” с училищата;

5.Тържествено отбелязване Деня на Европа с мултимедийна презентация с

XI клас и среща разговор „Искам да науча за ЕС” с ученици от V –те класове от СОУ ”Н.Й.Вапцаров”;

6.Беше организирана изложба на рисувани икони с автор – Галина Атанасова и представена книгата”От книгата на живота” с автор Мариана Еклесия.

7. Организира се празник пред читалището „Шарено яйце” с участие на деца, семейства от различни етноси, жители на общината.Спонсор за пореден път беше фирма „Агри СС“ЕООД с президент Стелиян Стоянов, за което най-сърдечно благодарим.

8. Организира се и седянка „Най-шарено яйце и пресен козунак“ с инвалидния клуб „Кураж“ гр.Ген. Тошево.

9.Организираха се редица срещи с писатели, поети, гости, краеведи.

Отворени сме за нови идеи, предложения, за да бъде още по – разнообразен живота в библиотеката.

Библиотеката и занапред ще се развива, като динамичен и образователен център за информация и осмисляне на свободното време. Търсят се начини за намиране на допълнителни средства, чрез участия в програми, дарителски инициативи и др., за да можем да отговорим на желанията на всички наши читатели от общината.

САМОДЕЙНОСТ

Друга дейност на читалището е ЛЮБИТЕЛСКОТО ХУДОЖЕСТВЕНО ТВОРЧЕСТВО.

Към настоящия момент в НЧ”Светлина” работят: ВГ за български шлагерни песни „Бялата лястовица”; Група за стари градски песни „Палитра”, Женска фолклорна група”Китка”; Фолклорен танцов състав „Българка“; Клуб за фолклорни танци,Театрален колектив, Клуб йога, Клуб зумба.

Тези състави реализират културния живот на нашия град, а читалищното настоятелство винаги търси възможност да обезпечи финансово участията им в Национални конкурси и фестивали.



ВГ «Бялата лястовица» с ръководител Любомир Чимширов съществува от 1996 г. – винаги отлично се представя на фестивали, конкурси, на наши празници и концерти. Носи на читалището много първи награди, дипломи и грамоти. С основание можем да се гордеем с тях и да имаме самочувствието, че нашия град има група с признание на национално ниво.

Група за стари градски песни „Палитра” с р-л Любомир Чимширов съществува от 2009 год, Тя показва своите възможности на наши концерти, активно участва във фестивали, конкурси където винаги завоюва призови места. Групата е сериозно основание за гордост на нашия град.

ЖФГ „Китка” е основана през 1994 г. понастоящем с ръководител и корепетитор Петко Маринов. Самодейките отлично се представят на събори, концерти, участват в конкурси и фестивали.
Фолклорен танцов състав „Българка” с хореограф Галина Костова и корепититор Йордан Дяков, съществува от 2009 год.

Танцовият състав взема участия в концерти, фестивали организирани от читалището и общината, участия в национални фестивали и конкурси.

Тук искам да споделя, че през 2014 година започна работа и нов театрален състав с ръководител Красимир Демиров, а ние с нетърпение очакваме тяхната премиера.

Продължават да работят в читалището клуб по народни танци, йога клуб и клуб по зумба, .



ОБЕДИНЕНА ДЕТСКА ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА

Следващият основен вид читалищна дейност, представлява и най – голямото богатство на читалището – Обединената детска школа по изкуствата. Тя е залог за бъдещото съществуване на самото читалище, а защо не и на нашия град.

Към днешна дата в Школата работят 7 преподаватели, като всички притежават необходимата квалификация и педагогически умения. Това позволява 124 деца, да се обучават професионално-индивидуално и групово в различните класове: пиано, китара, поп и рок пеене, народно пеене, акордеон, балет, фолклорни танци.

Преподавателите от класовете по пеене и пиано работят и с детските ни градини.

Детският фолклорен танцов състав „Тошевче” с 12 деца - с хореограф Галина Костова и корепетитор Йордан Дяков. Децата проявяват голямо старание и стремеж за усъвършенстване на българския фолклорен танц, участват в концерти, конкурси, фестивали и различни видове проекти. Тук е мястото да посоча, спонсорството, което Живко Пейчев Желев –Диригент на оркестър за народна музика от Добруджански ансамбъл гр. Добрич направи на състава. Дари 340лева за закупуване на цървули, крайно необходими за децата от танцовия състав. За това сърдечно му благодарим от името на всички.

Балет "Алексия” с ръководител Севдалина Мавродиева и хореограф Ваня Колева – 59 деца .

Балет „Алексия” имат три възрастови групи, които изучават това прекрасно изкуство -модерен балет. Участват във всички организирани концерти от читалището и общината, във фестивали и конкурси.



Клас по пиано с преподавател Мария Ганева – 21 ученика. Отговорно и с желание малките пианисти се готвят за изяви в концертите организирани от читалището, концерти по повод празника на жената, класически концерти с участие и гости от Добрич, в заключителните концерти на школата, продукции.

Преподавател Мария Ганева продължава да работи и с деца от детските градини.



Клас поп и рок пеене с ръководител Вяра Костадинова -9 ученика Децата показват своя талант с изпълнения на Св.Валентин , 3-ти март, Коледни и всички останали концерти, общи продукции, вземат участия и в мероприятията на училищата в нашия град, гостуват и на читалищата по селата. Участват в конкурси и фестивали. Вяра Костадинова работи и с детските градини, където обучава 14 деца.

Клас народно пеене с ръководител и корепетитор Йордан Дяков в класа се обучават 10 деца.

Децата вземат активно участие във фолклорни празници, концерти на читалището и конкурси.



Класа по солфеж се ръководи от Йордан Дяков и го посещават 20 ученика от класовете на школата.

Нашите млади акордеонисти с ръководител Петко Маринов Петков показват своите постижения с изяви в концерти, организирани от читалището и общината. За съжаление все по малко деца имат желание да се учат на този прекрасен инструмент.

Клас по китара с ръководител Добромир Банев са записани 7 ученика

от различни възрасти. Виждаме стремеж и повишаване на интереса към инструмента китара.

А сега искаме по подробно да ви запознаем с дейността на Школата и съставите през 2014 година.

Изявените и талантливи деца от Школата участваха в различни конкурси и фестивали в страната, като се завръщаха с престижни награди.

Проведен беше в НЧ”Светлина 1941”- Пети фестивал на камерния танц „БЯЛАТА ЛЯСТОВИЦА”-регионален конкурс с участието на балетни формации от област Добрич .В него взеха участие всички групи на Балет „Алексия”, с номинации за І, ІІ и ІІІ място в различните възрастови групи.

Балет „Алексия” взеха участие и в DANCE CUP ALBENA 2014, като средна група се класира на 1 място, мини балет – 3 място, бебе балет – 3 място и Гран при за цялостно участие.

Клас поп и рок пеене с преподавател Вяра Костадинова взе участие в конкурса „Морско конче” гр. Варна с талантливите ни деца - Стелияна Маринова, Владислава Марчева, Доротея Петкова и Симона Мигленова.

Доротея Петкова беше класирана за участие във втори кръг на конкурса.

Клас пиано с преподавател Мария Ганева взе участие на Международен детски фестивал на изкуствата „Трикси” Албена 2014год.Талантливите ни пианисти Йоана Манолова и Владислава Марчева станаха Лаурет I степен, Александра Чимширова и Габриела Господинова -Лаурет III степен, Виктор Петков-Лауреат III степен.

Весела Дякова от клас народно пеене с преподавател Йордан Дяков взе участие в Националния конкурс за млади изпълнители „Иван Георгиев“ и спечели първо място в конкурса в Дебрене.

НЧ „Светлина 1941“ съдейства за организирането на концертите под надслов „ Не на дрогата“ с участието на Невена Цонева, Кристина Валентинова и клас поп и рок пеене при НЧ „Светлина 1941“с преподавател Вяра Костадинова и „Да бъдем в час“ с участието на рап-групата „Айс Крийм“ и клас поп и рок пеене при НЧ „Светлина 1941“.На концертите се изявиха Доротея Петкова, Симона Мигленова и Стелияна Маринова.

Състоя се Международен фестивал за съвременни песни и танци в

гр. Наводари по трансграничен проект „Диалог между културите”-участваха

балет „Алексия” с хореограф Ваня Колева и клас поп и рок пеене с преподавател Вяра Костадинова.

Трансграничният фестивал за съвременни песни и танци по проект „Диалог между културите“ беше организиран и проведен в гр.Генерал Тошево –участваха балет „Алексия”, клас поп и рок пеене при НЧ „Светлина 1941”, деца и гости от Културен дом гр.Наводари Република Румъния.

„ГЕРГЬОВСКА ЛЮЛКА” – Празнично веселие и Международен фолклорен фестивал „ПЕСНИ И ТАНЦИ НА ДОБРУДЖА” в гр. Ген.Тошево по проект „Диалог между културите”, с участие на детските фолклорни формации на читалището и гости от културен дом град Наводари.

По същия проект бе проведен и обучителен лагер за съвременни песни и танци в гр. Наводари Република Румъния, за децата от школата на читалището и децата от културен дом град Наводари и обучителен лагер в гр.Балчик за етнография и фолклор.

1 април – Девето издание на карнавала „Голямата усмивка” , в което се включиха училища, читалища, пенсионерски клубове и гости от областта премина с много игри и награди за най – добре представилите се на карнавала.

За конкурс „Голямата усмивка”, за най- смешна рисунка, най – смешна литературна творба по повод на 1 април – деня на хумора и шегата беше организирана изложба на рисунките в залата на читалището.
Проведе се Международен фолклорен фестивал по трансграничен проект „ДИАЛОГ МЕЖДУ КУЛТУРИТЕ” за възрастни в гр. Наводари Република Румъния – участваха орк. Лозница с ръководител Йордан Дяков, ВГ „Бялата лястовица с художествен ръководител Любомир Чимширов, ТФС „Българка” с хореограф Галина Костова и ЖФГ „Китка” с ръководител Богомила Дамаскинова

Фолклорният танцов състав „Българка” се представи в общинския фолклорен празник „Цветница” – Ген.Тошево и в петия национален събор - град Севлиево – където се явиха танцови клубове от всички региони на страната, имаха участие в Международния фолклорен танцов фестивал по проект „Общи корени” в гр. Негру Вода, Република Румъния, в концерти организирани на територията на града и общината.

Фолклорните ни състави участваха в отбелязване „Празник на хляба, житото и Добруджа” в с.Спасово.

Танцов състав”Българка” взе участие в спектакъла организиран в рамките на националния конкурс – фестивал „Дан Мойсеску” – Комуна Топалу по трансграничен Проект „Общи корени”.

Великденско добруджанско надсвирване се проведе с участието на народни оркестри и състави от област Добрич.

Община Генерал Тошево и читалището организираха XVI издание на „Добруджански фолклорен събор Богородица” 2014 год.

Женска фолклорна група „Китка” взеха участие във фолклорен празник в град Айтос, в общинския фолклорен празник „Цветница” – Ген.Тошево и винаги участват в концерти организирани от читалището и общината.

Организира се и проведе ВТОРИ ФЕСТИВАЛ НА ШЛАГЕРНАТА И СТАРА ГРАДСКА ПЕСЕН „ПОДАРИ МИ МОРЕ” в с. Крапец-Участваха 27 състава от различни краища на страната /Самоков, Севлиево, Силистра, Варна, Добрич и др/. На 07.06.2014 год. беше организирана Гала вечер с участие на най-добрите участници от деня и гости на фестивала. Участваха ВГ”Бялата лястовица”, ВГ”Палитра” и Христо Кидиков, който беше официален гост на фестивала.

Концерт на Христо Кидиков с участие на ВГ „Бялата лястовица”, ВГ „Палитра” и лауреатите от ВТОРИЯ ФЕСТИВАЛ НА ШЛАГЕРНАТА И СТАРА ГРАДСКА ПЕСЕН „ПОДАРИ МИ МОРЕ” беше организиран и проведен в залата на Читалището на 08.06.2014 год. след приключване на фестивала.

С участието си в Европейския фолклорен шампионат „Евро фолк 2014”,

град Несебър самодейната ни вокална група „Палитра” донесе на читалището Диплом Лауреат и Златен медал от шампионата за стари градски песни. Групата взе участие, като гост-състав във втория фестивал за шлагерна песен „Подари ми море” в с.Крапец в концерти на читалището и общината.

Участието на ВГ „Бялата лястовица” в 11 фестивал на градската песен „Ямболска есен-2014” в гр.Ямбол донесе на групата първа награда. Групата участва и във втория фестивал за шлагерна песен „Подари ми море” село Крапец, в концерти организирани в града и общината и в областта.

Читалището взе участие в приключване на X-ти Национален конкурс за млади поетеси „Дора Габе”.

По културния календар бяха отбелязани,организирани и проведени:

«Трифон зарезан» с конкурс за най-добро домашно вино и обредно зарязване на лозници; Баба Марта с поздрав към общинска администрация, библиотечни мероприятия ; Деня на хумора и шегата- девето поредно издание на «Голямата усмивка 2014» с карнавално шествие на деца и граждани, с много игри и смях; Общински фолклорен празник «Цветница» с участието на нашите фолклорни състави; Великденско веселие «Шарено яйце» на което деца, ученици, учители и родители се забавляваха и боядисваха яйца за здраве; « Великденско Добруджанско надсвирване» и« Гергьовска люлка»; Фестивал на детския танц«Бялата лястовица»; Седмица на детската книга и изкуствата за деца; Ден на славянската писменост и култура; Втори фестивал на шлагерната и стара градска песен „Подари ми море” с участието на 27 състава от 3 области на страната; Фолклорен събор «Богородица»; Ден на народните будители с редица библиотечни мероприятия; Празника на града ; Коледен празник за децата от нашите училища и Тържествен Коледен концерт за гражданите.



Концертите проведени в НЧ»Светлина 1941» бяха:

Образователни концерти и класни продукции на школата; Празничен концерт св.Валентин «Да си подарим...любов»; Тържествен концерт за 3 март-«За тебе,Родино - горя»; Заключителен благотворителен концерт на Школата; Концерт 14 год. балет «Алексия» и Деня на християнското семейство ; Детски коледни концерти «В очакване на Дядо Коледа»; Празничен Коледен концерт «Коледна магия».



Традиция в читалището е да се организират изложби.
През месец февруари са организирани

1.Дигитална живопис на школа «Компютър арт» - Об.Младежки Център Добрич по повод на Св.Валентин.2. «Сръчните ръце на българката»-ръкоделия и шевици на клуб «Единство»по повод 8-ми март.
През м.март: се организираха:
1.«Фолклорни костюми» и « Приложно изкуство – Женските образи на Йовков от конкурса «Йовков и неговия свят» - по проект «Общи корени- постоянна изложба. Към постоянната изложба включихме 2 броя мандолини и 1 брой балалайка, които са дарение от Слави Зеленченков от гр. Генерал Тошево. Благодарим за това.

2. Изложба карикатури»«Смешното в училище в карикатури» -отново на Об.Младежки център Добрич по повод 1 април.


През м.май:

1.Изложба –«Читалището през годините»- от фонда на читалището.


През м.октомври:

1.«Градът в миналото» - архивни фотоси от миналото на града, от фонда на читалището по повод празника на града.


През м. Ноември:

1.Изложба «Йовков и неговия свят» - рисунки от конкурса.



През 2014 година на сцената на читалището са гостували следните театрални постановки:
„Детектор на лъжата“ДТ Пловдив

„То беше чучулига, Жулиета!”ДТ Пловдив

„Чер хайвер и леща” ДТ Шумен

„Само за жени” - ДТ Ловеч

„Отворена брачна двойка”ДКТ„В.Друмев” Шумен

„Нощна приказка” ДКТ „Дора Габе”

„Шехерезада” ДКТ „Дора Габе”

„Особености на руската любов”ДТ „Стефан Киров” Сливен



ПРОЕКТИ

През 2014 година НЧ”Светлина 1941”, продължи своята работа по следните проекти:



1. Участие в Оперативна програма за развитие на човешките

ресурси „Подкрепа за заетост”.

2.По Програма за развитие на селските райони - Мярка 321 по проект „НЧ”Светлина1941” информационен и културен център на човешката общност” на стойност 64 888.00лв. След приключване на проекта се получи и остатъчната сума, която ние възстановихме на община Генерал Тошево дадена ни като заем.

3. Програма за развитие на селските райони - Мярка 321 по проект ”Културни събития и културна инфраструктура в община Ген.Тошево” на стойност 138 354, 00 лв.- проект които беше одобрен от ДФЗ. Договора беше подписан на 14.12.2013 год. По този проект вече се осъществяват планираните дейности, а те са: Закупуване на миниван пътнически Рено Канго; Осветителна техника; Видеостена; Преносими компютри; Библиотечен софтуер; Музикални инструменти/ пиано, кийборд, китари, гайди, акордеони, барабани, кавали/; Народни носии от всички фолклорни области /комплект мъжка и дамска/ отделно Добруджански и Шопски носии; Облекло за модерен балет; Обзавеждане/ столове, сгъваеми пластмасови пейки, сгъваеми столове, тента; Химически тоалетни – 2бр.

4. Трансгранично сътрудничество - Румъния – България

2007-2013 по проект ”Диалог на културите”- НЧ ”Светлина 1941” и партньор Културния дом на град Наводари – Румъния на стойност 115 899. 26 евро,който приключи.

По проекта се организираха и проведоха срещи, пресконференции и семинари от двете партниращи си страни. Проведе се безплатен курс по румънски език в читалището, в който взеха участие 20 души. Организираха се лагери за децата от балета и модерното пеене, на фолклорните детски състави и групи в Румъния и в България; фолклорни и танцови фестивали за деца и възрастни , танцово шоу; закупи се предвидената техника, закупи се и предвидено обзавеждане по проекта, организираха се публикации, проучвания за обичаи и традиции на трансграничните райони, разработване на Уеб сайт, организиране на фотоконкурс, младежки хепанинг. Проекта приключи, направиха се необходимите ревизии и се очаква окончателното финансиране да постъпи по сметката на читалището, за да можем да възстановим дадения ни заем от Община Генерал Тошево.



5. Читалището беше включено и в проект на Община Генерал Тошево и град Негру Вода Р. РумънияОбщи корени – международен фестивал на фолклорните танци” на стойност 46 700.00 евро. По този проект през 2014 година фолклорния танцов състав взе участие в Република Румъния на организираните концерти, както споменахме по-горе.

За 2015 години важни акценти в дейността на читалището ще бъдат:

1. Развиване и утвърждаване на основните дейности на читалището ни,

регламентирани в устава и ЗНЧ.

2. Акцентиране върху образователната дейност в школата на читалището.

3. Провеждане на редовни занятия и обучителни курсове с учениците от Обединената школа по изкуства и групите за художествена самодейност на читалището

4. Акцентиране върху работа с младежите и разработване на младежки програми и проекти, с цел привличане на младото поколение в читалищната дейност, съвместна работа с училищата, детските гредини, Център за работа с деца.

5. Организиране на концерти, представления, продукции, обичаи, фолклорни празници и вечери с гражданите от града и общината;

6.Организиране и участие във фолклорните празници „Цветница”, „Великденско надсвиврване”, „Богородица”, 1 април „Голямата усмивка”,Фестивал на камерния танц „Бялата лястовица”, Фестивал за шлагерна и стара градска песен „Подари ми море”.

7. Участие на децата от Обединената школа по изкуства и самодейци на читалището в общински, регионални и национални събори и фестивали.

8. Обогатяване на библиотечния ни фонд с книги и периодични издания; аудио и видео техника. Работа с младежи и граждани във всички заемни на библиотеката, по културния календар на читалището и общината. Безплатно обучение за работа с компютри на желаещи читатели и жители от общината.

9. С подкрепата и сътрудничеството на общинска администрация – Генерал Тошево, разработване и усвояване на проекти с културна насоченост и за развитие на културния обмен с други държави.

10.Поддържане на сградния фонд предоставен ни от общината и имуществото на читалището.

Читалището е самоуправляваща се институция и това самоуправление носи отговорност и задължения.

Относно поддръжката на сградния фонд е направен ремонт на покривната част, която течеше. Ремонтът се финансира от Община Генерал Тошево.

Стремим се да се поддържат помещенията – класни стаи, репетиционни зали, фоайе, коридори, санитарни възли, избени помещения в добър вид.

Обзавеждането е модерно, но се налага ежедневна поддръжка, за което се грижат нашите хигиенисти Илияна Добрева и Таня Георгиева, но трябва и добро отношение на всички посещаващи и ползващи помещенията ученици и граждани.

Звено „Вътрешен одит“ при Община Генерал Тошево е планирало в т.3.3 от годишния план за дейността си за 2014година извършването на одитен ангажимент за даване на увереност относно законосъобразното разпределяне на средствата от държавния и общинския бюджет за читалищна дейност и изразходването им от НЧ“Светлина 1941“ гр. Генерал Тошево.

Одитът бе извършен от Яна Илиева Вълчева- ръководител на звено „Вътрешен одит“ и обхващаше периодът 01.01.2014год. – 30.06.2014 год.

След връчване на окончателния доклад беше направен план за действие по изпълнение на дадените препоръки и връчена заповед №11-165 от 05.12.2014 година от Председателя към отговорните лица със срок на действие за изпълнение.

Направена бе и инвентаризация на имуществото от комисия назначена от Настоятелството със заповед от 17.12.2014 год.

След извършената инвентаризация, комисията представи съответните протоколи пред настоятелството.

Уважаеми дами и господа, в отчета за дейността на читалището може да сме пропуснали да споменем някои важни неща. Но всички вие сте свидетели и участници в нашата дейност, затова ще ви дадем възможността да споделите вашите впечатления, мнения, забележки и препоръки за нашата дейност. Даваме си сметка колко много неща още могат да се направят. Понякога с трудности и с голямо напрежение се изпълняват и решават проблемите. Но заедно всички желаем да се случват хубави неща, да разнообразяваме дейността си, да направим всичко възможно гражданите от нашия град да са удовлетворени.

Искам да Ви уверя в едно - през целия отчетен период всички ние: читалищното настоятелство, секретаря на читалището, читалищните служители, самодейци, членове на клубовете - работихме за Вас- гражданите на нашия град, за опазването на българското културно наследство и за съхраняване на българския дух. Така ще бъде и занапред.

Уверени сме, че Народно читалище "Светлина 1941" ще продължи да изпълнява своята благородна мисия , функции и задачи и в бъдеще за съхраняване на българската традиция, за най – важното – ДА БЪДЕМ БЪЛГАРИ.


Читалищно настоятелство

на Народно читалище "Светлина 1941"








Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница