Отчет за дейността на комисията за защита на конкуренцията



страница1/2
Дата11.01.2018
Размер390.39 Kb.
#44197
ТипОтчет
  1   2


ГОДИШЕН ОТЧЕТ

ЗА ДЕЙНОСТТА НА
КОМИСИЯТА ЗА ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА
ЗА 2003 ГОДИНА

ПО ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА

София, март 2004

Защитата и създаването на условия за разширяване на конкуренцията, и на свободната инициатива в стопанската дейност се осъществява в съответствие със Закона за защита на конкуренцията, Закона за държавните помощи и Правилника за неговото прилагане.

Комисията за защита на конкуренцията е независим специализиран държавен орган, състоящ се от седем души и създаден въз основа на Закона за защита на конкуренцията. На основание § 11 от ПЗР на ЗЗК, изпълнението на този закон се възлага на Комисията.


През 2003 г. Комисията за защита на конкуренцията /Комисията/ образува 211 производства, от които 168 по Закона за защита на конкуренцията /ЗЗК/ и 43 по Закона за държавните помощи /ЗДП/.

Проведени са 354 заседания.


От производствата по ЗЗК, 28 са образувани по реда на чл. 36, ал. 1, т. 3 (собствена инициатива), а 140 – по молба на заинтересувани лица с твърдения за извършени нарушения по закона или уведомления, свързани с искане за разрешаване на концентрация на стопанска дейност (чл. 24 от ЗЗК) или за освобождаване от забраната за картелни споразумения (чл. 9 от ЗЗК).

Комисията постанови 185 решения и наложи имуществени санкции за извършени нарушения в размер на 1 492 000 лева и глоби в размер на 66 000 лева.



Закон за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията
Законът за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията /ЗИДЗЗК/ (обн. в ДВ, бр.9 от 31.01.2003 г., в сила от 04.02.2003 г.), въвежда редица значими изменения и допълнения в уредбата на защитата на конкуренцията и дейността на Комисията:
По Глава втора от ЗЗК
- съставът на Комисията бе намален от 11 на 7 души. С решение на ХХХІХ-то Народно събрание, прието на 03.10.2003 г. бе избран нов състав на Комисията;

  • компетентността на Комисията се разширява с правомощието й да обжалва пред компетентния съд противоречащи на ЗЗК административни актове и решения;

  • предвидено е правомощие на Комисията да извършва секторни анализи на съответния пазар.



По Глава трета от ЗЗК
- освен отделните предприятия, субект на отговорността по чл.9, ал.1 вече могат да бъдат и сдруженията на предприятия, чиято легална дефиниция е дадена е в § 1. , т. 2 от Допълнителната разпоредба на ЗЗК – “сдружения на професионална основа и други форми на сдружения на независими предприятия, които не осъществяват отделно самостоятелна стопанска дейност и съответно не разпределят печалба”

  • отпадна задължението на предприятията за уведомяване, като им се предостави възможност сами да преценяват дали да уведомят Комисията за съществуването на споразумения, решения или съгласувани практики по чл.9, ал.1 и да искат освобождаване от забраната.


По Глава четвърта от ЗЗК
- въведен бе институтът на “съвместно господстващо положение” на две или повече предприятия.
По Глава шеста от ЗЗК


  • единствен критерий за възникване на задължение за предварително уведомяване на КЗК за предстояща концентрация, става размерът на общия оборот на участниците в концентрацията на съответния пазар на територията на страната - над 15 млн лв. Отпадна критерият общ пазарен дял;

  • въведена е изрична забрана, съгласно която, до постановяване на решението на Комисията по уведомлението, не се разрешават фактически и правни действия, свързани с предвижданата концентрация;

  • при извършване на концентрация без предварително уведомление, Комисията вече може да налага мерки за възстановяване на положението на предприятията на съответния пазар преди концентрацията;

  • изрично бе въведено правомощие на Комисията да забранява дадена концентрация на стопанска дейност;

- Комисията може да отмени решението, с което е разрешила дадена концентрация в случаите, когато то се основава на невярна или непълна информация, получена от участниците в концентрацията, а също така и когато участниците нарушат изискванията, постановени в решението на комисията.

  • решенията, с които Комисията обявява, че концентрацията не подлежи на предварително уведомяване или я разрешава се обнародват в Държавен вестник и могат да се обжалват и от други заинтересовани лица освен тези, участвали в производството.


По Глава осма от ЗЗК


  • усъвършенства се редът за събиране на доказателства, с въвеждането на възможност за принудителното им събиране. Това може да стане чрез претърсване на помещения и превозни средства, изземване на копия от търговска кореспонденция, и снемане на устни обяснения. За тези действия е необходимо разрешение на съдия от съответния окръжен съд;

  • съдебният контрол от страна на Върховния административен съд се разпростря върху всички решения на Комисията, включително и върху решенията по чл. 13, ал. 5 и чл. 27, ал. 2 и 3 ЗЗК, които в предишната редакция на закона (до 03.02.2003 г.) не подлежаха на обжалване;

  • въведена бе възможност решенията по чл. 27, ал. 2, т. 2 и 3 от ЗЗК да се обжалват не само от лицата, взели участие в производството пред Комисията, но и от други заинтересовани лица.


По Глава единадесета от ЗЗК

- предвидена е възможност за намаляване на предвидената в чл. 59 имуществена санкция за нарушение по чл. 9, когато предприятието доброволно представи в хода на разследването доказателство, което е от съществено значение за установяване на нарушението и към момента на представяне на доказателството, това предприятие е прекратило участието си в споразумението или съгласуваната практика;

- въведена е и възможност за пълно освобождаване от административнонаказателна отговорност при нарушение по чл. 9, когато участващо в споразумение или съгласувана практика предприятие, преди останалите участници, представи доказателство, което по преценка на комисията представлява достатъчно основание за образуване на производство по чл. 36, ал. 1, т. 3. Освобождаването се допуска при условията, посочени в чл. 59б, ал. 2 ЗЗК.

Нов устройствен правилник
На основание чл.6, ал.1 от ЗЗК, Комисията прие нов Устройствен правилник /обн. ДВ, бр. 99 от 11.11.2003 г/. С този правилник бе създадена нова структура на администрацията, която подпомага дейността на Комисията.

Общата администрация е организирана в две дирекции: “Финансово-стопански дейности и управление на собствеността” и “Административно-правно и информационно обслужване.

Специализираната администрация включва дирекциите: “Антитръст и концентрации”; “Политика на държавното подпомагане на предприятията”; “Нелоялна конкуренция; “Секторни анализи” и “Европейска интеграция и политика на конкуренцията”. Към дирекция “Антитръст и концентрации” са създадени отделите: “Картелни споразумения”, “Злоупотреба с монополно положение” и “Концентрации”. Дирекциите в предишната структура на специализираната администрация бяха сформирани на отраслов признак, което правеше работата неефективна и създаваше предпоставки за неравномерно натоварване на служителите. Организирането на новите дирекции по функционален признак, съответстващ на отделните раздели и глави по ЗЗК дава възможност за тясна специализация на експертите и за повишаване на ефективността на проучването и разследването по образуваните в Комисията производства.
І. ЗАБРАНЕНИ СПОРАЗУМЕНИЯ, РЕШЕНИЯ И СЪГЛАСУВАНА ПРАКТИКА


  1. Образувани производства

През 2003 г. в Комисията са образувани 14 производства, от които 12 по писмена молба на лицата, чиито интереси са засегнати или застрашени от нарушение на ЗЗК или съдържат искане за освобождаване от генералната забрана по чл. 9, ал. 1 от ЗЗК. Две производства са образувани инициатива на Комисията. Осем от образуваните производства съдържат искане за установяване на нарушение и по чл. 18 и чл. 30 и сл. ЗЗК. В хода на производствата по две от преписките, образувани на основание чл. 36, ал. 1, т. 1 ЗЗК, молителите са оттеглили претенциите си за извършено нарушение по чл. 9 ЗЗК.


  1. Постановени решения

Комисията постанови 10 решения1, от които:

а/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 3 и 4 ЗЗК, Комисията установява, че не е извършено нарушение по закона или че липсват основания за прилагане на забраната по чл. 9 – 7 решения;

б/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 10 ЗЗК, Комисията прекратява производството по преписката – 1 решение;

в/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 1 ЗЗК, Комисията установява извършено нарушение и налага имуществена санкция на нарушителя – 1 решение;

г/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 6 ЗЗК, Комисията забранява дадено споразумение, решение или съгласувана практика - 1 решение;

д/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 5 ЗЗК, Комисията освобождава дадено споразумение от забраната по чл. 9 - 1 решение.

В някой случаи, с едно и също решение са наложени повече от една санкция, или е наложена санкция за определено действие, а за друго действие е установена липса на нарушение.

В четири от решенията КЗК се е произнесла и по чл. 18 ЗЗК.


3. Наложени наказания

За извършени нарушения по чл. 9 ЗЗК, Комисията наложи 31 имуществени санкции с общ размер 490 000 лева.


4. Комисията установи извършването на нарушения и наложи имуществени санкции на участници на застрахователния пазар и пазара на продажба на хляб:

- Наложени са имуществени санкции с общ размер 330 000 лева на ЗПАД “Булстрад” АД, ЗПАД “Алианц България” АД, “ДЗИ- Общо застраховане” АД, ЗД “Бул Инс” АД, ЗПД “Витоша” АД, ЗД “Евроинс” АД, ЗК “Орел” АД, ЗК “Юпитер” АД за извършено нарушение при приемането на единна Тарифа, представляваща споразумение по смисъла на чл. 9 ЗЗК, съдържаща клаузи относно минималната цена на застраховката “Зелена карта”, които нарушават забраната по чл. 9 и не подлежат на освобождаване по силата на чл. 13 ЗЗК.


- Наложени са имуществени санкции с общ размер 160 000 лева на „Регионален съюз на хлебопроизводителите и сладкарите – гр. Ямбол”, „Ямбол –хляб” ООД, „Хлебопроизводство и сладкарство” ООД, ЕТ „Стожер-Стоян Стоянов”, ЕТ “Тексас – 90 – Евгени Костадинов”, ЕТ “Йорданка Петрова – Мира 91”, ЕТ “Верона-91-Ахмед Алиев”, ЕТ “Сиера – ДА-Димитър Атанасов”, „Глобус-Василев” ЕООД, ЕТ “Христо Славов”, ЕТ “Воден – Иван Димитров”, ЕТ “Вариант – БМ – Николай Колев”, “Симит” ООД, ЕТ “Мик – Тони – Митьо Каишев”, “Брайпет” ЕООД, ЕТ ”Георги Дичев – Делян”, ЕТ “Синай - Дормуш Юсеинов”, СД “Кристал – 2000 – Георгиеви, Славчеви и сие”, ЕТ “Пипов – Димитър Янев”, ЕТ “Краси 17 – Донка Димова”, ЕТ “Георги Якъпов”, ЕТ “Мегън – Мария Петкова”, ПК “Тракия” за извършени нарушения при приемане на решения за определяне на цените и търговските отстъпки на бял и типов хляб от 0.700 кг. (цена на продажба от производител и цена на продажба в търговската мрежа), представляващи споразумение по смисъла на чл. 9, ал. 1, т. 1 ЗЗК.

Брой образувани производства и брой постановени решения по Глава трета “Забранени споразумения, решения и съгласувана практика” от ЗЗК за периода 2001 – 2003 година.




През отчетния период се забелязва тенденция към значително нарастване на броя на образуваните производства в Комисията в сравнение с двете предходни години – 2001 и 2002 г. Разликата между броя на образуваните производства и постановените решения се обуславя от редица фактори, между които: начало на срока на проучване и разследване; продължителност на проучването и разследването, което от своя страна зависи от основанието за образуване на производството ( така в случаите на уведомление, Комисията разполага с данните, предоставени от участниците в споразумението, докато в случаите на разследване на таен картел са необходими много повече време и усилия, тъй като участниците укриват доказателства и не сътрудничат на Комисията).
Комисията, на основание чл. 14 от ЗЗК, прие две решения за групово освобождаване от забраната по чл.9, ал.1 от ЗЗК:

  • Решение № 118 от 08.07.2003 г. (обн. в ДВ, бр. 70 от 2003 г.) за групово освобождаване от забраната по чл. 9, ал. 1 от ЗЗК на определен вид договори за специализация, когато те отговарят на изискванията по чл. 13, ал. 1 от същия закон

и

  • Решение № 119 от 08.07.2003 г. (обн. в ДВ, бр. 70 от 2003 г.) за групово освобождаване от забраната по чл. 9, ал. 1 от ЗЗК на определен вид договори за изследвания и разработки, когато те отговарят на изискванията по чл. 13, ал. 1 от същия закон

Хоризонтални споразумения за коопериране, са споразумения между конкуренти, поради което те са потенциално опасни за конкуренцията. По отношение на тях се прилага забраната по чл.9 от ЗЗК и възможността за освобождаване въз основа на индивидуално решение на КЗК по молба на страните по споразумението.

Решенията са моделирани в съответствие с правилата действащи в ЕС и с приемането им се осъществява поредната стъпка в процеса на сближаване на националното ни законодателство с това на ЕС. В решенията се възприема икономически подход за оценка на хоризонталните споразумения за коопериране за да се позволят онези форми на сътрудничество между конкуренти, които допринасят за икономическия растеж без да уврежда конкуренцията.

Целта на Решение № 118 и № 119 от 2003 г. е от една страна да се премахне регулаторното бреме върху предприятията и от друга – да се осигури ефективен контрол върху споразумения между предприятия със значителна пазарна мощ.

С решенията се установява праг на пазарен дял за да може да се приложи освобождаването от забрана. Независимо от пазарния дял, обаче остават забранени споразумения, които съдържа силно ограничаващи конкуренцията клаузи като: фиксиране на цени, разпределяне на пазари и източници на снабдяване, контролиране на производството.

С решенията се създава по-голяма правна сигурност, тъй като предприятията вече могат сами да преценят дали едно споразумение би могло да ограничи конкуренцията и дали може да бъде освободено от забрана.

ІІ. МОНОПОЛНО И ГОСПОДСТВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ


  1. Образувани производства

През 2003 г. в Комисията са образувани 29 производства2, от които 17 по молба на засегнати страни, 10 по собствена инициатива и 2 по върнати решения на КЗК от ВАС за ново разглеждане и произнасяне от Комисията.
2. Постановени решения

Комисията постанови, 25 решения3от които:



а/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 1 ЗЗК, Комисията установява извършено нарушение и нарушителя – 10 решения;

б/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 3 и 4 ЗЗК, Комисията установява, че не е извършено нарушение по закона – 11 решения;

в/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 10 ЗЗК, Комисията прекратява производството по преписката – 4 решения;
3. Наложени санкции

Общият размер на наложените санкции за нарушение на забраната по чл. 18 ЗЗК е 296 000 лв.


4. Комисията установи извършването на нарушения и наложи имуществени санкции за злоупотреба с господстващо и монополно положение в следните сектори:

Пристанищни дейности

Наложена е имуществена санкция в размер на 25 000 лева на “Пристанище Видин” АД, гр. Видин за извършено нарушение по чл. 18, т. 1 във връзка с чл. 17, ал. 1 ЗЗК, изразяващо се в едностранно налагане на необосновано високи цени на “Параходство БРП” ЕАД, Русе при предоставяне на право на достъп до фериботния терминал на българските фериботни платформи.


Наложена имуществена санкция в размер на 15 000 лева на “Пристанище Бургас” ЕАД гр. Бургас за извършено нарушение по чл. 18 ЗЗК, изразяващо се в недопускане на “Океан Шипинг” ЕООД до територията на пристанището.
Телекомуникации

Наложена е имуществена санкция в размер на 50 000 лева на “Българска Телекомуникационна Компания” ЕАД /БТК/, гр. София за извършено нарушение по чл. 18, т. 1 ЗЗК, изразяващо се в налагане на “нелоялни търговски условия” по смисъла на чл. 18, т. 1 ЗЗК. Възползвайки се от господстващото си положение на пазара на услугата ”достъп до Интернет през фиксираната телефонна мрежа”, “БТК” ЕАД осигурява за себе си, като самостоятелен участник на пазара на тази услуга, по-благоприятни условия, отколкото на молителя “Интернет България”ООД; “БТК” ЕАД напрактика принуждава всички Интернет доставчици да станат всъщност посредници между него и крайните потребители на услугата ”достъп до Интернет през фиксираната телефонна мрежа”.


Обществен транспорт

Наложена е имуществена санкция в размер на 20 000 лева на “Чепино-автотранспорт” ООД, гр. Велинград за извършено нарушение по чл. 18, т. 1 ЗЗК, изразяващо се в продажба на услугата “обществен превоз на пътници” по утвърдена транспортна схема по линията гр. Велинград-с. Костандово—с. Дорково, на цена 0.01 лв., която е необоснована и е под себестойността на услугата.


Топлофикация

Наложена е имуществена санкция в размер на 15 000 лева на “Топлофикация София” ЕАД за извършено нарушение по чл. 18 ЗЗК, изразяващо се в неоснователно начисляване допълнително на 51,012 МВтч., на стойност 1202, 11 лв. на живущите в бл. 610, вх. В и Г в ж.к. “Люлин”, София.



Водоснабдяване

Наложени са имуществени санкции с общ размер на 70 000 лева на “Софийска Вода” АД, София, за извършени нарушения:



  • по чл. 18, т. 1 ЗЗК, изразяващо се в едностранно налагане на неизгодна договорна клауза, която предвижда, че при неспазване на уговорените от страните срокове, абонатът се съгласява “Софийска вода” АД да предприеме съответните мерки за незабавно прекъсване на водоподаването, като не дължи каквото и да е уведомяване или да реализира вземанията си по съдебен ред;

  • по чл. 18, т. 5 ЗЗК, изразяващо се в неоснователно прекратяване (едностранното преустановяване на водоподаването в нарушение на нормативната уредба) на дългосрочно установените си търговски връзки с етажната собственост на чл. 251, вх.А в ж.к. “Дружба”-2.

- по чл. 18 ЗЗК, изразяващо се в неизпълнение на основни задължения на “Софийска вода” АД /контролиране, поддържане и ремонтиране на общ водомер/, в резултат на което дружеството е начислило по-големи суми за ползване на вода /изчислени на база/ без да има право за това, от което се е облагодетелствало неправомерно.
Наложена е имуществена санкция в размер на 10 000 лева на "Водно сдружение - Северни води" ООД, гр. Бургас за извършено нарушение по чл. 18, т. 1 ЗЗК, изразяващо се в налагане на “нелоялни търговски условия” по смисъла на чл. 18, т. 1 ЗЗК – включване на клауза в договора, която налага на “Новотел Пловдив” АД задължение за заплащане и на суми за вода, разпределена пропорционално от "Водно сдружение - Северни води" ООД, като разлика между централния водомер, разположен в местността “Кокалу”, и водомера на “Новотел Пловдив” АД, което е в противоречие с принципа за възмездност в зависимост от обема, количеството и качеството на ползваните и заустваните води, съгласно Закона за водите.
Наложена е имуществена санкция в размер на 80 000 лева на “МЕТРО Кеш енд Кери България” ЕООД, гр. София /МЕТРО/ за извършено нарушение по чл. 18, т. 1 ЗЗК, изразяващо се в налагане на “нелоялни търговски условия” по смисъла на чл. 18, т. 1 ЗЗК – включване на клауза в договора, с която задължава доставчика си да го уведомява за всяка своя сделка при по-изгодни условия, респ. да приложи незабавно същите условия и спрямо МЕТРО; липса на ясни критерии, въз основа на които се изчислява размера на встъпителната вноска на доставчиците, което дава възможност на МЕТРО да определя нейния размер произволно, без да спазва никакви правила.

Погребални услуги

Наложена е имуществена санкция в размер на 10 000 лева на “Обредни дейности” ЕООД, гр.Стара Загора и Общински съвет Стара Загора за извършено нарушение по чл. 18, т. 1 ЗЗК, изразяващо се в събиране на необосновани такси за дейности, които по своя характер са административни /определяне на ден, час, място на погребение/ или би трябвало да са за сметка на общинския бюджет /поддържане и охрана на гробищния парк и ритуалната зала/, както и недопустимо съвместяване на трудови и административни функции на лица, едновременно служители на “Обредни дейности” ЕООД и длъжностни лица по гражданско състояние към Община Стара Загора.

Брой образувани производства и постановени решения по Глава четвърта “Монополно и господстващо положение” от ЗЗК за периода 2001 – 2003 г.


В отчетния период, броят на образуваните производства и на поставените решения е най-голям. За това допринася и засилената дейност по наблюдение от страна на Комисията върху поведението на участниците с господстващо положение на пазара. През 2003 г., 10 от производствата са образувани по собствена инициатива на Комисията.

ІІІ. КОНЦЕНТРАЦИЯ НА СТОПАНСКАТА ДЕЙНОСТ


  1. Образувани производства

През 2003 г. в Комисията са образувани 20 производства, от които 15 по искане за издаване на разрешение за осъществяване на концентрация по чл. 21, ал. 1 ЗЗК, 2 по молба на лицата, чиито интереси са засегнати или застрашени от нарушение на ЗЗК и 3 по собствена инициатива.
2. Постановени решения

Комисията постанови 25 решения, от които:



а/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 3, във връзка с чл. 27, ал. 2, т. 2 от ЗЗК, Комисията обявява, че концентрацията не попада в обхвата на чл. 24 ЗЗК – 11 решения.

б/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 9, във връзка с чл. 28, ал. 1и ал. 2 ЗЗК, Комисията разрешава концентрация на стопанска дейност – 9 решения.

в/ на основание чл. 27, ал. 2, т. 4, във връзка с чл. 29 ЗЗК, Комисията започва проучване, тъй като концентрацията попада в обхвата на чл. 21 и поражда сериозни съмнения, че в резултат на осъществяването й ще се създаде или засили съществуващо господстващо положение и ефективната конкуренция на съответния пазар ще бъде предотвратена, ограничена или нарушена – 1 решение.

г/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 3 от ЗЗК, Комисията установява, че няма извършено нарушение по чл. 24, ал. 1 ЗЗК – 2 решения.
3. Разрешени концентрации на стопанска дейност.

Комисията постанови решение за започване на проучване по чл. 29, ал. 1 от ЗЗК, относно концентрация, която ще бъде осъществена чрез изкупуване от “Обединена млечна компания” АД, гр. София на акции, представляващи 99, 95% от капитала на “Виталакт милк” АД, гр. Варна. Мотивите за започване на проучване по чл. 29, ал. 1 от ЗЗК се основават на събраните доказателства, породили сериозни съмнения, че концентрацията, предмет на уведомлението, ще засили вече съществуващото господстващо положение на „ОМК” АД на пазара на прясно мляко и може да доведе до установяване на господстващо положение и на пазара на кисело мляко.

С последващо решение Комисията въз основа на задълбочено проучване разрешава концентрацията.

Комисията разрешава концентрацията на стопанска дейност, изразяваща се в придобиването от Филип Морис Холанд Б.В., Холандия на 76% от акциите с право на глас на Папастратос Сигарет Менифекчъринг, С.А. – Гърция.

Комисията разрешава концентрацията на стопанска дейност, изразяваща се в закупуването от “Булбрю” АД, гр. Варна на мажоритарния пакет акции, представляващи 92.2% от капитала на “Варненско пиво” АД, гр. Варна.

Комисията разрешава придобиването от страна на “Булбанк” АД, София на дялове, представляващи 100 % от капитала на “Унилизинг” ООД.

Брой образувани производства и постановени решения по Глава шеста “Концентрация на стопанска дейност” от ЗЗК за периода 2001 – 2003 г.

Активизиране на дейността на Комисията се забелязва през 2002 г., когато броят на образуваните преписки и постановени решения е най-голям. Приблизително се запазва съотношението между броя на образуваните преписки към броя на постановените решения през съответната година. Причина за това е едномесечния срок, с който Комисията разполага, за да се произнесе по дадена концентрация на стопанска дейност, който е най-краткия срок по ЗЗК за приключване на производство с постановяване на решение по същество.


ІV. НЕЛОЯЛНА КОНКУРЕНЦИЯ


  1. Образувани производства

През 2003 г. в Комисията са образувани 80 производства, от които 70 по писмена молба на лицата, чиито интереси са засегнати или застрашени от нарушение на ЗЗК и 10 по собствена инициатива.


  1. Постановени решения

Комисията постанови, 94 решения4, от които:

а/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 3 ЗЗК, Комисията установява, че не е извършено нарушение по закона – 59 решения;

б/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 10 ЗЗК, Комисията прекратява производството по преписката – 7 решения;

в/ на основание чл. 55, ал. 1, т. 1 ЗЗК, Комисията установява извършеното нарушение и нарушителя – 34 решения5.
3. Наложени имуществени санкции

Общият размер на наложените санкции6 за нарушения по Глава седма “Нелоялна конкуренция” от ЗЗК е 706 000 лева, от които 365 000 са наложени за извършени нарушения в условията на повторност.

Имуществените санкции, наложени за извършени нарушения по Глава седма “Нелоялна конкуренция” ЗЗК, са както следва:

- по чл. 305 решения– общ размер 38 500 лева;

- по чл. 311 решение - общ размер 5 000 лева;

- по чл. 322 броя решения– общ размер 17 000 лева;

- по чл. 3310 броя решения– общ размер 178 500 лева;

- по чл. 3415 решения– общ размер 468 000 лева.


4. Комисията установи извършването на нарушения и наложи имуществени санкции на следните дружества:
- имуществена санкция в размер 100 000 лева на “Загорка” АД за извършено нарушение по чл. 34, ал. 6 във връзка с чл. 30 от ЗЗК при провеждане на рекламна игра на бира “Амстел” под мотото ”Български отбор на финала на Шампионската лига! Влезте в единайсеторката на “Амстел”, която ще гледа финала на живо.”

- имуществена санкция в размер 115 000 лева на “Загорка” АД за извършено нарушение по чл. 34, ал. 6 във връзка с чл. 30 от ЗЗК при провеждане на рекламна игра под надслов “Великото съБИРАне за велики награди!”

-имуществена санкция в размер 150 000 лева на “Загорка” АД за извършено нарушение по чл. 34, ал. 6 във връзка с чл. 30 от ЗЗК при провеждане на рекламна игра под мотото “Ариана. За всеки късметлия”.
Трите нарушения са извършени в едногодишен срок от влизане в сила на решения, с които нарушителят е наказан за същото по вид нарушение /§ 1, т. 8 от ЗЗК/. Имуществената санкция е определена в границите на санкцията за повторно нарушение, съгласно чл. 59, ал. 2 ЗЗК.
-имуществени санкции с общ размер 42 500 лева на “ЛВК-Винпром” АД, ЕТ ”Даниела Таскова-Винтаспроект”, ЕТ”ИВЕНА КОМЕРС-Валентин Шотев”, ЕТ”ИВД-Иван Делчев” за извършени нарушения по чл. 33, ал. 2, във връзка с чл. 30 ЗЗК при използване на етикет за бренди “Слънчев бряг”, идентичен на чужда търговска марка, без необходимото разрешение от страна на собствениците на марката.

-имуществени санкции с общ размер 50 000 лева на “Булгаркомерс” ООД, ЕТ ”Елисавета Филчева”, "БАКХУС-4" ООД за извършени нарушения по чл. 33, ал. 2, във връзка с чл. 30 ЗЗК при използване на етикет за бренди “Слънчев бряг”, идентичен на чужда търговска марка без необходимото разрешение от страна на собствениците на марката.

- имуществени санкции с общ размер 35 000 лева на “Хепи Лайф Козметикс” ООД за извършени нарушения по чл. 33, ал. 2, във връзка с чл. 30 ЗЗК, при използване на опаковка, идентична с регистрирана марка на “Ален мак” АД, и по чл. 33, ал. 1, във връзка с чл. 30 ЗЗК при използване на опаковка, характеризираща се с изключително висока степен на сходство с опаковката на продукт на конкурент.

5. Най-чести нарушения
Най-честите нарушения в областта на нелоялната конкуренция са свързани с имитация на стоките или услугите на конкурентите – чл. 33 ЗЗК и нелоялно привличане на клиенти чрез организиране на рекламни и промоционни игри по смисъла на чл. 34, ал. 6 ЗЗК.

Установените нарушения и наложени наказания през 2003 г. са съответно:



  • по чл. 33 – 10 решения с общ размер на имуществените санкции 178 500 лева,

  • по чл. 34, ал. 6 – 13 решения с общ размер на имуществените санкции 453 000 лева.


Брой образувани производства и постановени решения по Глава седма “Нелоялна конкуренция” от ЗЗК за периода 2001 – 2003 г.

Наблюдава се тенденция към постепенно нарастване на броя на образуваните производства и на поставените решения, като в отчетния период той е най-голям. Приблизително се запазва съотношението на броя на образувани преписки към броя на постановените решения през съответната година. Поради големия брой на нарушенията по чл. 34, ал. 6 ЗЗК, свързани с организирането и провеждането на рекламни игри, Комисията предприе мерки за популяризиране на правилата, произтичащи от законовата разпоредба и доразвити в Протокол N: 85/1998 г., в който Комисията приема критериите, характеризиращи понятието “значителна стойност” по смисъла на чл. 34, ал. 6 ЗЗК.

V. ГЛОБИ НА ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА
През 2003 г. Комисията постанови 13 решения, с които налага глоба на физически лица с общ размер 66 000 лева.

С 11 от решенията Комисията налага глоба на физически лица, които не са представили в срок поисканите доказателства или точна информация, или не са се явили лично за даване на обяснения.

С 2 от решенията е наложена глоба на физически лица, съдействали за създаване на господстващо положение или осъществяване на нелоялна конкуренция.

VІ. ДЕЙНОСТ ПО ПРОЦЕСУАЛНОТО ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО НА КОМИСИЯТА ПРЕД ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД
От постановените през 2003 г. 185 решения, 124 са обжалвани пред Върховния административен съд.
Върховният административен съд през 2003 г. е издал 118 решения по жалби, подадени срещу решения на Комисията, от които:
- по решения на Комисията, постановени през 2003 г - 17 бр.,

- по решения на Комисията, постановени през 2002 г - 79 бр.,

- по решения на Комисията, постановени през 2001 г - 12 бр.,

- по решения на Комисията, постановени през 2000 г - 8 бр. и

- по решения на Комисията, постановени през 1999 г - 2 бр.
От постановените през 2003 г. решения на ВАС:
- 30 решения на Комисията са оставени в сила (за което ВАС е постановил 57 решения - 32 от 3-членен състав и 25 от 5-членен състав);

- 16 решения на Комисията са отменени (за което ВАС е постановил 27 решения - 9 решения от 3-членен състав и 18 решения от 5-членен състав);

- в процес на производство (висящи) са 33 дела – 22 дела пред 3-членен състав и 11 дела пред 5-членен състав.
Комисията е участвала, чрез процесуален представител в 167 съдебни заседания на ВАС, от които 112 пред тричленен състав и 55 пред петчленен състав.



Съотношението на обжалваните през 2003 г. 125 решения на Комисията и отменените от ВАС 16 решения е 7,8 %.

VІІ. ПРОИЗВОДСТВА ПО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ВЛЕЗЛИ В СИЛА РЕШЕНИЯ
Комисията изпълнява влезлите в сила решения по реда на Данъчния процесуален кодекс (ДПК), по който тя е взискател по държавните вземания за имуществени санкции и глоби.

По 64 влезли в сила решения на Комисията през 2003 г. са образувани 79 висящи изпълнителни производства по реда на ДПК за имуществени санкции в размер на 815 000 лв., глоби в размер на 22 800 лв. и разноски, присъдени на Комисията в размер на 4 020 лв., или всичко за 841 820 лв.

Заведени са 26 изпълнителни производства пред публичните изпълнители за 499 150 лв., а в процес на доброволно изпълнение са 56 покани за доброволно изпълнение за 342 670 лв.

VІІІ. СЕКТОРНИ АНАЛИЗИ
Извършването на секторни анализи е едно от новите правомощия, предоставени на Комисията с последното изменение на ЗЗК , в сила от 04.02.2003 г.

Секторен анализ може да бъде иницииран във връзка с актуален обществено-значим проблем, свързан конкуренцията, повдигнат от държавни органи или институции, средствата за масово осведомяване, браншови или стопански организации и др.; установяване на проблеми в конкретен сектор от икономиката от гледна точка на конкуренцията в хода на проучване по преписки от Комисията; установяване на затруднения или противоречива практика на Комисията и ВАС, свързани с дефинирането на определен пазар; противоречия в законодателната рамка и др.

Целта на секторния анализ е, да се направят изводи относно състоянието на конкурентната среда и евентуално откроените й проблеми. При възможност, секторният анализ включва и препоръки, насочени към подобряване на конкурентния климат на съответния пазар.

Секторният анализ може да бъде използван в дейността на Комисията, с цел улесняване и уеднаквяване на практиката при дефиниране на съответния пазар. Ако в хода на анализа са установени конкретни данни за нарушения, той може да послужи като основание за образуване на производство по реда на чл. 36, ал. 1, т. 3 ЗЗК.

Секторният анализ може да послужи за информиране на съответния регулаторен орган във връзка с необходимостта от засилено внимание по отношение на определени проблеми на съответния пазар и по-стриктно упражняване на регулаторните правомощия, както и за информиране на съответните държавни органи или институции, разполагащи със законодателна инициатива, във връзка с необходимостта от подобряване на конкурентната среда с оглед прецизиране или изменение на законовата рамка в сектора. При установяване на сериозни проблеми, характерни тенденции или положителни перспективи, секторният анализ може да се предостави на правителството за включване на констатациите и препоръките в цялостната секторна политика за съответния отрасъл.

През 2003 г. Комисията инициира извършването на три секторни анализа:



  • на пазара на производство и разпределение на топлоенергия;

  • на пазара на производство и разпределение на електроенергия;

  • на пазара на производство и търговия с хлебно зърно, брашно и хляб.

Към настоящия момент производствата не са приключили.



ІX. СТАНОВИЩА НА КОМИСИЯТА

През 2003 г., на основание чл. 7, ал. 2, т. 2 и чл. 7, ал.1, т.7 ЗЗК, Комисията прие 24 становища, от които 11 по ЗЗК и 13 по ЗДП.



1. Комисията подкрепя проектите на: ПМС за изменение и допълнение на ПМС № 307 от 27.12.1996 г. за реда за координация и изпълнение на задълженията на Република България като член на Световната търговска организация ( обн., ДВ, бр. 1 от 1997г., изм., бр. 45 от 1997г. и бр.4 от 2001 г.), на доклад на заместник министър-председателя и министър на икономиката г-н Николай Василев и съобщение до средствата за масова информация, по повод писмо на Главния секретар на Министерството на икономиката с искане за становище.

2. Становище относно предоставените от Министерски съвет на Република България документи по втория програмен заем за преструктуриране от Световната банка (PAL II) и протокол от заседанието на Съвета по структурна политика към Министерски съвет, проведено на 14.05.2003г.

Комисията не възразява по така предложените проекти за реализация, свързани с Втория програмен заем за преструктуриране PAL ІІ, които не противоречат на Закона за защита на конкуренцията и Закона за държавните помощи.


3. Становище относно писмена информация от дирекция “Европейска интеграция и отношения с МФИ на Министерския съвет”, за проведена през м. юли 2003 г. мисия на Световната банка по подготовката на заема PAL2 и идентификацията на заема PAL3 - предложение Комисията да представи становище по актуализираната матрица, както и да информира за изпълнението на поетите от българска страна ангажименти.

Комисията подкрепя изпратените за съгласуване документи, свързани със заемите PAL2 и PAL3 от Световната банка, като прави бележки.


4. Становище относно проект за Стратегия за приватизация на електроразпределителните дружества в България.

Комисията счита, че проектът отговаря на принципите, залегнали в предмета на ЗЗК и съответства на европейските правни норми в областта на енергетиката. С проекто-документа се създава възможност за ефективно протичане на процесите по либерализация и установяване на ефективна конкурентна среда на енергийния пазар в полза както на участниците на него, така и на потребителите на неговите услуги.


5. Становище относно проекта на част Трета на Доклад във връзка с прегледа на търговската политика на България в рамките на Световната търговска организация (СТО).

Комисията прави предложения за изменения и подобрения на текста и с тях подкрепя проекта на доклад на Секретариата на СТО.


6. Становище относно Проект за изменение на Тарифата за таксите, които се събират от Комисията за регулиране на съобщенията, приета с ПМС№144/09.07.2002г.

Комисията изцяло подкрепя предложеното изменение на Тарифата за таксите, събирани от КРС.


7. Становище относно Проект на Методика за формиране цените на автогаровите услуги на Министерството на транспорта и съобщенията.

Комисията не приема промяната в Проекта на Методика за формиране цените на автогарови услуги относно категоризацията на автогарите според ценообразуващия критерий “функционален тип на населеното място”.


8. Становище относно Общите условия към Договора за услугите водоснабдяване и/или отвеждане и/или пречистване на отпадъчните води между “Софийска вода”АД и абонатите.

Комисията приема становище, съдържащо препоръки по представения проект за Общи условия към Договора за услугите водоснабдяване и/или отвеждане и/или пречистване на отпадъчните води между “Софийска вода”АД и абонатите.


9. Решение за приемане на Прогнозен доклад за очакваните промени в административния капацитет за прилагане на acquis през 2004 г. В тази връзка министърът изисква да бъде представен кратък оценъчен доклад по глава 6 “Политика на конкуренцията”.

Комисията приема изготвения Прогнозен доклад за очакваните промени в административния капацитет за прилагане на acquis по глава 6 “Политика на конкуренцията” през 2004г.


10. Решение относно:

- проект за “Обща лицензия за осъществяване на далекосъобщения чрез обществена кабелна далекосъобщителна мрежа за разпространение на радио- и телевизионни програми и предоставяне на далекосъобщителни услуги чрез нея” и

- проект за “Обща лицензия за осъществяване на далекосъобщения чрез обществена далекосъобщителна мрежа за пренос на данни без използване на ограничен ресурс и предоставяне на далекосъобщителни услуги чрез нея”

Комисията счита, че така предложените проекти не съдържат клаузи, които да противоречат или да създават условия за нарушение на ЗЗК.


11. Решение относно проект на “Наредба за условията и реда за предоставянето на услугата "линии под наем".

Комисията счита, че извън направените от нея бележки по проекта предвиденият в Наредбата нормативен ред осигурява свободен достъп до пазара на „линии под наем”, основан на принципа на равнопоставеност и създава реални условия за ефективна конкуренция между далекосъобщителните оператори.

Ефективната защита на конкуренцията, която Комисията трябва да осигурява, зависи в немалка степен от това, доколко тя може да влияе на законодателния процес. През 2003 г., по инициатива на Комисията, бе предприета важна стъпка за гарантиране на участието й в изготвянето на проекти на нормативни актове. Главният секретар на МС, уведоми всички министри и ръководители на ведомства, че материали, които касаят дейността и компетенциите на Комисията, няма да бъдат разглеждани от МС и ще бъдат връщани на вносителя им, ако не са съгласувани с Комисията.
X. ПРЕДЛОЖЕНИЯ НА КОМИСИЯТА ЗА ОТМЯНА НА НОРМАТИВНИ АКТОВЕ
Съгласно чл.7, ал.1, т.3 от ЗЗК, Комисията предлага на компетентните органи на изпълнителната власт и на местното самоуправление да отменят нормативни актове, издадени в нарушение на ЗЗК. В изпълнение на това правомощие Комисията постанови решения, с които:


  • предлага на Министерския съвет да отмени разпоредбата на чл.5, ал.4 от ПМС № 104/2003 г. за учебниците и учебните помагала поради това, че с нея се ограничава конкуренцията на пазара на издаване и разпространение на учебници за първи клас за държавните и общински училища на територията на страната;




  • предлага на Общинския съвет - Стара Загора да отмени Наредбата за устройството и управлението на гробищните паркове и обредните зали в тях на територията на Община Стара Загора, в частта, която противоречи на ЗЗК, а именно възлагането на управлението и поддържането на гробищния парк, организацията и административните дейности, свързани с погребенията на търговско дружество.




  • Комисията предлага7 на Общинския съвет - гр. Омуртаг да измени критериите за оценка на кандидатите за конкурс за възлагане на превози по автобусни линии, поради това, че ограничават конкуренцията.



XІ. ОБМЕН НА ИНФОРМАЦИЯ И ДРУГИ ФОРМИ НА СЪТРУДНИЧЕСТВО

През 2003 г. Комисията поде инициатива за разширяване на взаимодействието си с други държавни органи и институции, с органите на местното самоуправление, както и с неправителствени организации.

Комисията участва чрез свой представител в заседанията на Националния статистически съвет на Националния статистически институт.

Експерти на Комисията участваха в конференции и обсъждания на кръгли маси по следните теми :


- “Хлебопроизводството в България – предизвикателства, конкуренция, решения”, организирана от КНСБ и браншови организации от хлебопроизводството;

  • “Зърненият проблем и последиците за българската икономика”, организиран от Българската стопанска камара;

  • “Топлоснабдяването – потребители и институции”, организирана от Министерството на енергетиката и енергийните ресурси;

  • “Стратегия за догонващо икономическо развитие на България до 2020”, организирана от Икономическия институт на БАН и фондация “Фридрих Еберт”.

както и в междуведомствени комисии:


- към Министерство на икономиката

  • за обсъждане на искания от предприятия за въвеждане на защитни мита;

  • обсъждане на доклад за разследване на дъмпингов и субсидиран внос на хлебна мая от Република Турция;

  • комисия по стоманодобива;

- към Министерство на енергетиката и енергийните ресурси

  • комисия по въгледобива;

  • комисия за изготвяне на позиция за провеждане на консултации с Европейската комисия относно последиците от предсрочно извеждане от експлоатация на някои блокове на АЕЦ “Козлодуй”.


- към Комисията за регулиране на съобщенията

  • комисия за изработване на Методика за определяне на оператори със значително присъствие на пазара

През 2003 г. Комисията сключи споразумение за сътрудничество с Комисията по финансов надзор и изготви проекти за споразумения за сътрудничество с около двадесет държавни институции и браншови организации.



XІІ. ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ




Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница