Отчет за дейността на Висшия адвокатски съвет за периода 20.ІІ. 2004 г. 25.ІІ. 2005 г



страница1/3
Дата05.10.2018
Размер0.62 Mb.
#83779
ТипОтчет
  1   2   3
Списание „Адвокатски преглед” - брой 2-3 от 2005 г.
СЪДЪРЖАНИЕ
УВОД

Предстоящи задачи на адвокатурата - Адвокатски преглед


ВЪВ ВИСШИЯ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ

Общо събрание на адвокатите от страната

Отчет за дейността на Висшия адвокатски съвет за периода 20.ІІ.2004 г. - 25.ІІ.2005 г.

Финансов отчет на главния секретар на ВАС за финансовата 2004 г., обхващаща периода 1.І.2004 - 31.ХІІ.2004 г.

Доклад на Висшия контролен съвет на адвокатурата в България за 2004 г.

Отчетен доклад за дейността на Висшия дисциплинарен съд за периода ІІІ.2004 г. - ІІ.2005 г.

Във Висшия адовкатски съвет

В "Държавен вестник"


ПРАВНА КНИЖНИНА

В правните списания

Нови книги, постъпили в библиотеката на ВАС
СЪДЕБНА ПРАКТИКА

Върховен касационен съд - гражданска колегия

Върховен касационен съд - наказателна колегия

Върховен административен съд


Предстоящи задачи на адвокатурата


Законът за адвокатурата задължава Висшия адвокатски съвет да приеме Етичен кодекс на адвоката. така се отговаря на изискванията, предвидени в директивите за упражняването на адвокатска професия в страните-членки на Европейския съюз.
Изготвеният от Висшия адвокатски съвет проект за Етичен кодекс на адвоката бе публикуван в „Адвокатски преглед”. Той следва да бъде разгледан и одобрен от национална адвокатска конференция, която ще се състои от 26 до 29 май тази година. Създаването на възможно най-добрия кодекс е възможно единствено в резултат на усилията и сътрудничеството на всички адвокати.
Висшият адвокатски съвет предприема действия за организиране на Център на обучение на адвокатите. В тази насока са необходими и съдействието на адвокатските съвети и на всеки адвокат.
Нека не забравяме, че доброто правосъдие изисква добра адвокатура – нравствена и високообразована.

Общо събрание на адвокатите от страната


На 26. ІІ.2005 г.в съответствие с разпоредбите на Закона за адвокатурата бе свикано и се проведе редовно годишно отчетно Общо събрание на адвокатите от страната. То се състоя в зала № 2 на НДК – гр. София, в присъствието на делегати от всички адвокатски колегии от страната.
Събранието бе открито в 10.05 ч. при условията на чл. 83, ал. 2 от ЗА и ръководено от Главния секретар на Висшия адвокатски съвет – адв. Румен Гарчев.
С едноминутно мълчание и ставане на крака беше почетена паметта на починалите през изминалата година адвокати.
Гости на събранието бяха: г-н Иван Григоров – Председател на Върховния касационен съд; Заместник министъра на правосъдието – г-н Маргарит Ганев; г-н Васил Гоцев – дългогодишен адвокат, член на КС, Марк Ласман – Национален директор за България ABA-CEELI.
Приветствия към събранието и пожелания за успешна работа поднесоха всички гости включително и гостът на събранието Марк Ласман.
Водещият на събранието, Р. Гарчев, прочете поздравителен адрес, изпратен от Председателя на ВАС – К. Пенчев.
Общото отчетно събрание се проведе при обявения дневен ред:
т. 1. Отчет на Висшия адвокатски съвет за дейността му през 2004 г. Доклад на председателя на Висшия адвокатски съвет – Т. Марковски.
т. 2. Финансов отчет за 2004 г. Доклад на главния секретар на Висшия адвокатски съвет – Р. Гарчев.
т. 3. Отчет на Висшия Дисциплинарен съд за 2004 г. Доклад на председателя на Висшия Дисциплинарен съд – Ралица Негенцова.
т. 4. Отчет на Висшия Контролен съвет за 2004 г. Доклад на председателя на Висшия Контролен съвет – Петър Зафиров.
т. 5. Изказвания, обсъждания и предложения.
т. 6. Приемане и гласуване на отчетните доклади.

По т. 1 от дневния ред думата беше дадена на председателя на ВАС – г-н Траян Марковски, който изнесе отчетния доклад за дейността на Съвета през 2004 г.


По т. 2 Финансовия отчет представи главният секретар на ВАС – г-н Румен Гарчев.
По т. 3 Отчета на Висшия Дисциплинарен съд представи Ралица Негенцова.
По т. 4 Отчета на Висшия Контролен съвет за 2004 г. представи неговия председател – г-н Петър Зафиров.
Всички доклади и отчети публикуваме отделно.
След паузата беше демонстрирана работата и функциите на изработения от ВАС Електронен регистър на адвокатите в страната. След това се премина към т. 5 от дневния ред. Преди началото на изказванията беше избрана комисия по проекто-решенията в състав: Румяна Сидерова – София, Валентин Бенатов – София и и Ели Христова – София.
Изказвания и предложения направиха следните адвокати: Михаил Лулев – София, Емилия Ненова – Пловдив, Славчо Михов – Плевен, Венелин Ангелов – Ловеч, Атанас Стоянов – Стара Загора, Юри Бошнаков – бургас, Снежинка Ставрева – София, Иван Апостолов – Смолян, Никола Пискюлев – Варна, Румяна Денева – Айтос, Александър Желязков – Стара Загора и Кирилка Петкова - Кърджали.
След гласуване бяха приети следните решения:
Решение № 1
Приема отчета за дейността на Висшия адвокатски съвет и финансовия отчет за 2004 г.
Решение № 2
Приема отчета на Висшия Дисциплинарен съд за 2004 година.
Решение № 3
Приема отчета на Висшия Контролен съвет за 2004 г.
Решение № 4
Възлага на Висшия адвокатски съвет да направи всичко възможно за привличане на по-широк кръг адвокати в работната фаза по подготовка на законопроектите за постигане по-голяма степен на защита на законните права и интереси на гражданите.
Решение № 5
Възлага на Висшия адвокатски съвет да внесе предложение до Върховния административен съд за изготвяне на тълкувателно решение по чл.136, ал.1 от ЗУТ относно достъпа до касационно обжалване, съгласно мотивите, внесени от Пловдивската адвокатска колегия.
Решение № 6
Да се обяви 22 ноември за ден на българската адвокатура, като се има предвид, че на 22 ноември 1888 г. Петото Обикновено Народно събрание е приело първия Закон за адвокатурата.
Решение № 7
Възлага на Висшия адвокатски съвет в изпълнение на чл. 122, ал. 1, т.11 да направи необходимите постъпки за изменение на чл. 60, ал.2 от Правилника за дейността на съдебната администрация, публикуван в "Държавен вестник", брой 95 от 2004 г., в частта му, която противоречи на чл. 31 от Закона за адвокатурата.
Решение № 8
В новия образец за адвокатски карти да се впишат правата на адвокатите.
Решение № 9
Висшият адвокатски съвет да направи постъпки за промяна в чл.23 от Закона за адвокатурата, като отпадне текстът “при повдигане на обвинения”.
Решение №10
Висшият адвокатски съвет да направи необходимите постъпки пред Нотариалната камара и Министерството на правосъдието за провеждане във възможно най-кратък срок конкурс за втори нотариус в съдебните райони, в които в момента има само един нотариус, с мотивите, застъпени на настоящото събрание, за да се подпомогне защитата на законните права и интереси на гражданите в тези съдебни райони.
Решение №11
Приетите от общото събрание решения да бъдат огласени чрез БТА.
Решение №12
1. Общото събрание на адвокатите в страната подкрепя изразената от адвокатските съвети в Стара Загора и Бургас пред съдилищата и другите органи на съдебната власт позиция за спазване на разпоредбата на чл. 44, ал. 2 от Закона за адвокатурата и Наредба № 1 на Висшия адвокатски съвет при отказа за определяне на служебни защитници и особени представители.
2. Общото събрание на адвокатите в страната възлага на Висшия адвокатски съвет да обърне внимание на ВСС, че отказите на адвокатските съвети за определяне на служебни защитници и особени представители, когато съдебните определения не отговарят на изискванията на чл. 44, ал. 2 от Закона за адвокатурата и Наредба № 1 на Висшия адвокатски съвет, не представляват неизпълнение на законни разпореждания на съд и не са израз на неуважение към съдебната власт.
3. Считано от 1 май 2005 г. адвокатските колегии в страната ще преустановят определянето на служебни защитници и особени представители, ако дотогава не се преустановят нарушенията на чл. 44, ал. 2 от Закона за адвокатурата и на Наредба №1 на Висшия адвокатски съвет от страна на съдилищата и органите на съдебната власт в цялата страна.

Поради изчерпване на дневния ред в 15.20 ч. водещият г-н Румен Гарчев обяви събранието за закрито.


Отчет за дейността на Висшия адвокатски съвет за периода 20.ІІ.2004 г. - 25.ІІ.2005 г.


УВАЖАЕМИ ГОСТИ,
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
ДАМИ И ГОСПОДА,

Имам високата чест и удоволствие от името на Висшия адвокатски съвет да Ви поздравя с добре дошли и да Ви благодаря за присъствието и участието в най-висшия форум на българската адвокатура.


Както традицията, така и законовата повеля на чл. 111, ал. 3 от Закона за адвокатурата, днес 26 февруари 2005 год. – последната събота на м. февруари, отново събират заедно достойните представители на една достойна и вечна професия и както винаги до сега ние очакваме волния глас на свободни хора да тържествува тук и неговия отглас да се чуе в цяла България.
Днешното отчетно събрание е първото от мандата на избрания през м. март 2004 год. Висш адвокатски съвет и първото по реда си при действието на новия Закон за адвокатурата.
И ако тук в тази зала преди една година витаеше духът на неизвестността и напрежението за бъдещето на адвокатската професия като свободна, независима, самоуправляваща се, упражняваща конституционна дейност по защита права и свободи на хората, то днес при свършения факт на закона от 25 юни 2004 год. основният въпрос е – достатъчно ли е времето за институционалната реформа на професията и ще стане ли тя достойна и компетентна част от голямото семейство на адвокатурите от обединена Европа?
Днес, уважаеми Дами и Господа, Висшият адвокатски съвет с настоящия отчет ще Ви върне във времето отлетяло безвъзвратно и ще възкреси фактите и събитията, вплели се в професионалния живот на всеки български адвокат.
Днес, повече от всякога, върховният форум на адвокатската професия трябва да изрази това, което го вълнува и утвърждавайки при условията на висша демокрация вижданията си за българската адвокатура да ги превърне в решения за просперитета на институцията, както и за всеки един от нас.

Уважаеми Дами и Господа,


Съдбата отреди да живеем и работим във време на кардинални промени във всичко – от обществено-политическата система до ценностната система и народопсихологията, от философията на правото до правната система, от затворените граници до глобализма на съвременния свят, от монопола на адвокатската професия до нейния антипод на неограничения достъп, от относителното социално равенство до абсолютното финансово неравенство, от конституционното господство на една идеология до крайния плурализъм граничещ с анархия. И тези революционни по своята същност промени белязаха и дълбоко промениха, променят и ще променят адвокатската професия и всеки един от нас българските адвокати.
Ние съзнаваме, че в една общност от над 11 000 професионалисти различни по своя пол, възраст, морал, убеждения, ценностна система, професионализъм и подчертан индивидуализъм (необходим и типичен признак) на професията адвокат ще има безкрайно многообразие за виждания за фактите на днешния ден и бъдещето на професията. Ние апелираме днес словото Ви да бъде чуто от всички и в крайна сметка по правилата на висшегласието да се формулират основните задачи за бъдещия път на развитие на адвокатурата. Даваме си сметка, че висшегласието не винаги е най-мъдро и далновидно, но няма измислен по-добър начин за вземане на управленски решения при демокрацията.
И за това решенията днес ще бъдат закон за българската адвокатура поне до идущия февруари на 2006 год.

БРОЙ НА АДВОКАТИТЕ В БЪЛГАРИЯ
Към 1 януари 2005 год. адвокатите в България са били 11478.
Към 1 януари 2004 год. броят на адвокатите е бил 11 283.
Към 1 януари 2003 год. броят на адвокатите е 10 245.
За първи път от 2001 год. до 2003 год., когато адвокатурата е нараствала средно с 1000 човека на година, е налице драстичен отлив и в проценти приетите през 2004 год. 195 човека е около 500%(пет пъти) намаление.
Разбира се цифрата 195 е условна. Това е цифрата, с която е увеличен броят на адвокатите, но реално са приети малко повече , но и повече са отписаните за 2004 год. адвокати.
Безспорно цифрите свидетелстват за протичащи процеси на явен отлив от адвокатската професия за пръв път от 15 години. Какви са причините и дали тази тенденция е трайна ще покаже времето и данните на статистиката след една или две години.

ЦЕНТРАЛНИ ОРГАНИ НА БЪЛГАРСКАТА АДВОКАТУРА ПРЕЗ ОТЧЕТНИЯ ПЕРИОД
Висш адвокатски съвет:
Основни членове:
Траян Марковски – председател
Георги Гатев – зам.-председател
Георги Бакърджиев – зам.-председател
Румен Гарчев – главен секретар
Ангел Ангелов – Ст.Загора
Божидар Кънчев – Бургас
Васил Петров – Благоевград
Даниела Доковска – София
Драгомир Димов – Варна
Иван Бораджиев – В.Търново
Йордан Георгиев – Плевен
Константин Дечев – София
Петър Петров – София
Румяна Лечева – Русе
Стефан Ботев – София
На 29. Х. 2004 год. на основание чл. 118, ал.4 от Закона за адвокатурата на мястото на члена на Висшия адвокатски съвет Йордан Георгиев е встъпила като член адвоката Даниела Методиева като получила най-много гласове при избора на 6 март 2004 год.
Резервни членове:
Даниела Методиева – Перник – до 29 октомври 2004г.
Сияна Митева – Варна
Методий Кандиларов – Шумен
Стефка Въжарова – Ямбол
Ралица Спасова – Ст.Загора
Румяна Сидерова – София
Момчил Савов – Пловдив
Маргарита Бояджиева – София
Георги Добрев - София
Евелина Божикова – Пловдив


Висш контролен съвет:
Петър Зафиров – София
Любен Лашков – София
Мила Коновска – Благоевград
Георги Сандулов – София
Никола Пюскюлев – Варна
За председател на Висшия контролен съвет на основание чл. 126, ал.2 от Закона за адвокатурата е избран Петър Зафиров.

Висш дисциплинарен съд:
Ралица Негенцова – председател
Хари Хараламбиев – Пазарджик
Михаил Банев – София
Мария Мусорлиева – София
Иван Бояджиев – Пловдив
Светлана Проданова – Пловдив
Грета Пенчева – Русе
Иван Петров – Смолян
Ирина Игнатова – София
Марин Маринов – Варна
Стоянка Минкова – София
Румяна Радкова – София
Добринка Гърневска – София
Маргарита Козалиева – София
Антоанета Дичева – Бургас
Антоанета Дичева напуснала

ЗАСЕДАНИЯ НА ВИСШИЯ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ

Съгласно чл.120, ал.1 от закона за адвокатурата Висшият адвокатски съвет се свиква на редовно заседание най-малко веднъж в месеца, а по инициатива на председателя на Висшия адвокатски съвет или 1/3 от редовните членове на Висшия адвокатски съвет с писмена покана до останалите, изпратена в 14 дневен срок преди заседанието може да се свика и извънредно заседание за решаване на значими проблеми или нетърпящи отлагане решения.


Продължавайки традицията новоизбраният Висш адвокатски съвет прие решение редовните заседания на съвета да се провеждат в последния петък на текущия месец, от 9.30ч., в сградата на Висшия адвокатски съвет в гр. София, ул.”Калоян”1 А.
За да бъде гарантиран изискуемият се от чл.120, ал.2 законен кворум от 2/3 от членовете на Висшия адвокатски съвет бе изпратен препис от решението и списък на членовете на Висшия адвокатски съвет до председателите на районните, окръжните, апелативните и върховните съдилища и следствени служби с молба за разбиране и съдействие за отлагане на посочените в списъка лица за последния петъчен ден на месеца.
На основание чл.120, ал.3 и Решение на Висшия адвокатски съвет от 9 юли 2004 год., считано от 24 септември 2004 год. за заседанията се канят за участие председателите на адвокатските колегии: на София – Наталия Ценова, Пловдив – Емилия Недева, Бургас – Юрий Бошнаков, Варна – Йордан Митков, Русе – Николинка Мянкова, Смолян – Богдана Печилкова, Видин – Анжела Милева, заместник-председателя на САС-София – Александър Петров, председателят на Висшия дисциплинарен съд – Ралица Негенцова и председателят на Висшия контролен съвет – Петър Зафиров.
За отчетния период 20 февруари 2004 – 25 февруари 2005 год. са проведени общо 12(дванадесет) заседания, от които 10 редовни и 2 извънредни.
Извънредните заседания бяха проведени на 1 април 2004год. и 1 октомври 2004 год.
През месец август 2004 год., съвпадащ със съдебната ваканция, Висшият адвокатски съвет не е заседавал.
Заседанията на Висшия адвокатски съвет са били публични при максимална за адвокатурата представителност, с участие представител на медиите, неколкократни участия на зам.-министъра на Правосъдието, г-жа Миглена Тачева, представители на ABA CELLI – г-н Марк Ласман, Джон Алило, г-н Даниел Фицгибън.
Заседанията са протичали при пълна демократичност, неограниченост на времето на изказванията и пълна свобода при формиране волята на членовете на съвета.
Решенията са взимани при висшегласие и нито веднъж при хипотезата на чл.120, ал.2 с решаващ глас на председателя при равен брой гласове на членовете на Висшия адвокатски съвет.
При всички заседания е воден пълен звуко и стенографски запис и е съставян пълен писмен протокол.
За гарантиране автентичността на протоколите, подписано копие от оригинала на протокола на Висшия адвокатски съвет е предоставяно на всеки един от членовете на съвета.
Висшият адвокатски съвет е отстоявал принципите на откритост, прозрачност, информираност и гласност в своята работа, разглеждал е и е решавал всички въпроси в кръга на делегираната му в чл.122 от закона за адвокатурата компетентност.
В следващите раздели на доклада поднасяме на Вашето внимание факти и обстоятелства за дейността на Висшия адвокатски съвет през отчетния период.

ОРГАНИЗАЦИОННА ДЕЙНОСТ И РЕШЕНИЯ НА ВИСШИЯ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ
Утвърдената практика в дейността на Висшия адвокатски съвет от предшестващите години и мандати бе препотвърдена и при конституирането на новия Висш адвокатски съвет.
На основание чл.119, ал.1 от Закона за адвокатурата за заместник-председатели на Висшия адвокатски съвет бяха избрани адвокатите Георги Бакърджиев и Георги Гатев, а за главен секретар адв. Румен Гарчев.
За постигане на реална връзка на Висшия адвокатски съвет с всички 27 адвокатски съвети в страната бе извършено разпределение за отговорността на отделните членове на Висшия адвокатски съвет за отделните адвокатски колегии и съвети както следва:
Васил Петров – Благоевград и Кюстендил
Йордан Георгиев(Даниела Методиева) – Плевен, Габрово и Ловеч
Константин Дечев – Враца, Видин и Монтана
Румяна Лечева – Русе, Силистра и Разград
Иван Бораджиев – В.Търново, Търговище и Шумен
Драгомир Димов – Варна и Добрич
Божидар Кънчев – Бургас, Сливен, Ямбол
Ангел Ангелов – Ст. Загора, Кърджали, Хасково
Георги Бакърджиев – Пловдив и Смолян
Стефан Ботев – Пазарджик и Перник
Румен Гарчев и Траян Марковски отговарят за София
като дисциплинарните преписки се докладват от Георги Гатев, Даниела Доковска и Петър Петров.
Висшият адвокатски съвет прие новия модел на управление на адвокатурата, стартиран през 2001 год. да търси и намира решенията на най-важните за адвокатската професия проблеми не в сградата на ул. „Калоян”№1а, а ЗАЕДНО с председателите и секретарите на всички адвокатски колегии в България. Тази формула е най-близка до пряката демокрация и е възможно най-представителната институционална демокрация за огромната 11хилядна армия на адвокатската общност в България.
Материализирайки тази политика Висшият адвокатски съвет организира и реализира Национална работна конференция съвместно с председателите и секретарите на всички колегии от страната от 13 до 16 май 2004 год. в комплекс „Св. Константин и Елена”.
Разглеждани теми:
1. Вписване на адвокати при режима на закона за адвокатурата от 1991 год.(действащ по време на конференцията).
2. Служебната защита – продължаващи проблеми и нормативна уредба.
3. Допълнителното здравно осигуряване на адвоката – възможности и изгодност.
4. Законопроект за адвокатурата между І-во и ІІ-ро четене в Парламента.
5. Продължаващото обучение и квалификация на адвокатите.
6. Проблеми на дисциплинарната отговорност и дисциплинарното производство по Закона за адвокатурата.
7. Проблеми на адвокатските съвети по места.
Гости на работната среща, взели участие по отделните теми бяха: г-н Константин Пенчев – председател на Върховния административен съд, г-н Борислав Ралчев – депутат и зам.-председател на НДСВ, г-н Александър Джеров – ръководител департамент „Право” в НБУ, директорът на ABA СЕLLI за България – г-н Марк Ласман, зам.-ръководителят на ABA СЕLLI г-н Джон Алило, асистентът в ABA СЕLLI, отговарящ за обучение и продължаващо обучение – Виолета Костадинова, упълномощени представители на Здравно-осигурителните компании „Медико-21” и „Булстрад”. Работната среща прие единодушно становища и решения по обсъжданите теми, които бяха огласени широко в медиите и които огласявам днес отново пред Вас.
„На 14 и 15 май 2004 год. в курорта „Св. Константин и Елена” край гр. Варна се проведе Национална работна конференция на Висшия адвокатски съвет с ръководствата на адвокатските колегии от страната. На нея бяха обсъдени няколко важни за адвокатурата въпроси, които бихме желали да представим на вниманието на медиите.
1. Във връзка с предстоящото приемане на второ четене на нов Закон за адвокатурата, участниците в Националната конференция единодушно гласуваха срещу създаването на адвокатски дружества по Търговския закон (както предвижда алтернативния проект „Касабова”), тъй като по този начин се подменя характера на адвокатската професия и я превръща от дейност за защита на правата и интересите на гражданите в търговска дейност. Участниците в Конференцията категорично застават зад законопроекта на Висшия адвокатски съвет, който бе внесен в Парламента от депутати от НДСВ, „Коалиция за България”, СДС и ДПС.
На първо четене в Народното събрание бяха гласувани и двата законопроекта. В момента специална работна група на парламентарната правна комисия изработва общ законопроект.
Предстои да бъде организирана и кръгла маса, на която да се обсъди какъв Закон за адвокатурата би защитил най-добре както интересите на адвокатурата, така и на гражданите, на които Конституцията е гарантирала правото на защита.
2. Националната работна конференция реши в Парламента да бъде внесен законопроект за промяна на чл.39 от Закона за достъп до класифицирана информация и адвокат, който е упълномощен от страна по дело с гриф за секретност, да има директно достъп до това дело. Законът е предвидил такъв достъп „ад хок” само за съдията (респективно прокурора) по гледаното от него дело, докато на адвоката трябва да бъде издаден специален допуск след обстойно проучване. При сегашната си формулировка текстът противоречи на чл.6 от Европейската конвенция за правата на човека и на конституцията ни, които гарантират равенство на страните в процеса. Законопроектът ще бъде внесен в Народното събрание от депутатите Любен Корнезов („Коалиция за България” и Борислав Ралчев (НДСВ).
3. Макар и не така масово както преди 2-3 години, но продължават нарушенията при назначаването на служебни защитници и определянето на възнаграждението им. Съгласно Закона за адвокатурата, служебен защитник се назначава с писмо на съответния адвокатски съвет по искане на орган на съдебната власт или дознанието, като хонорарът не може да бъде по-малък от посочения в Наредба №1 на Висшия адвокатски съвет, минимален размер на адвокатските възнаграждения за съответния вид правна защита. В много случаи обаче този регламент не се спазва, тъй като това е свързано с последици, водещи до рязко снижаване на качеството на съдебната защита и накърняване на конституционни права на гражданите. Конференцията взе следните решения:
- Потвърждава решението си от 2002 год. да бъде търсена дисциплинарна отговорност (включително и заличаване) на адвокати,които се съгласяват да се явяват като служебни защитници в нарушението на Закона за адвокатурата и Наредба №1 на Висшия адвокатски съвет.
Висшият адвокатски съвет настоява Висшия съдебен съвет най-късно до 1 октомври 2004 год. да обособи в бюджета на съдебната власт за 2005 год. самостоятелно перо за заплащане на служебна защита. В противен случай Висшият адвокатски съвет ще предприеме по-крайни мерки срещу досегашната порочна практика по назначаването на служебни защитници.
Да сезира ВСС за извършени от съдии, следователи или прокурори нарушения при определянето на служебната защита.”
- В изпълнение разпоредбата чл.8, във връзка с чл.4, т.4 и чл.9 от Закона за адвокатурата, Висшият адвокатски съвет организира и проведе изпит за адвокати и младши адвокати. Със заповед на председателя на Висшия адвокатски съвет бе назначена комисия за провеждане на изпит в състав: адв. Петър Петров – председател на комисията, член на ВАС, и членове: проф. д-р Ал. Джеров,доц. д-р Михаил Лулев, адвокати и хабилитирани преподаватели и адвокатите: Наталия Ценова – председател на САК-София и Момчил Савов – резервен член на ВАС, бивш председател на САК-Пловдив.
Изпитът се проведе на две сесии както следва: - І-ва сесия – 4 декември 2004 год. – писмен изпит и ІІ-ра сесия на 18 декември 2004 год. – устен изпит за успешно издържалите писмения изпит кандидати.
Общият брой на кандидатите за явяване на изпит – допуснати от различни адвокатски колегии беше 253.
Кандидатите положили успешно и двата изпита и получили удостоверение, даващо достъп за кандидатстване за младши адвокат и адвокат бяха 211 на брой.
Изпитът бе проведен при много добър ред в 292 аудитория на Софийския университет „Климент Охридски”.
Крайно недостатъчното време и желанието на Висшия адвокатски съвет да изпълни закона качиха високо градуса на напрежението, но в същото време мобилизираха максимално всички и ВАС и комисията и в резултат „Рубикон” е минат, прецедентът е факт, а основата за по-нататъшното провеждане на изпити за достъп до професията е не само стабилна, но и даваща възможност да градивно развитие и усъвършенстване на този нов институт, нов за нас в България и отдавна утвърден в страните от Европейската общност.
- В изпълнение императивните разпоредби на чл.147, 148 и 149 от Закона за адвокатурата за създаване регистри на адвокати, младши адвокати, адвокатски сътрудници, адвокатски дружества и на чуждестранни адвокати, допуснати да упражняват адвокатска професия в България Висшият адвокатски съвет обсъди и прие концепция за организиране на дейността по воденето и съхраняването на регистрите на адвокатурата. В изпълнение на концепцията е подписан договор между Висшия адвокатски съвет, LEX.BG и Фондация „Право и интернет”за разработване на софтуера и поддържането и съхранението на регистрите и осигуряването на Интернет достъп до регистрите.
Договорено е между Фондацията и ABA CELLI, Американската агенция да поеме за своя сметка обучението, на служителите по вписванията от всички адвокатски колегии в страната и ВАС.
Положителните ефекти от материализираната с договор концепция за регистрите са следните:
1. Адвокатурата няма да поеме тежестта от първоначалната инвестиция – не по-малко от 15 000 евро.
2. ВАС няма да се занимава с несвойствена дейност да изгражда помещения и да поддържа технологична среда.
3. ВАС няма да поддържа сървър и персонал, което допълнително би обременило бюджета.
4. Финансовата тежест от поддръжката на системата ще се разпредели равномерно между адвокатските съвети на демократичен принцип – съобразно броя на адвокатите.
5.Ще има възможност за лесна и не много скъпа доработка на системата за превръщането й в цялостна информационна система за електронни досиета на членовете на колегиите, дисциплинарни органи и административни преписки и т.н. по модела на системите за дела на Върховния административен съд и регистъра за особените залози.
- В изпълнение на договореностите на 10 и 11 февруари 2005 год. в хотел „Рила” – гр. София започна обучение на административния персонал в 27-те адвокатски колегии и Висшия адвокатски съвет за І-во ниво с основна насоченост:Подготовка на администрацията в адвокатските колегии и Висшия адвокатски съвет за регистриране, обновяване и управление на уеб страниците на адвокатските колегии и ВАС с цел всички колегии и ВАС да получат възможност самостоятелно да администрират уеб страниците си и приложенията към тях,администраторите да усвоят знания и умения за работа с административните модули към уеб страниците и да се създадат предпоставки за изграждане на НОВА ОРГАНИЗАЦИОННА КУЛТУРА в администрациите на колегиите и ВАС, гарантираща ефективност и ефикасност на дейностите осъществявани по електронен път.
През месец май 2005 год. ще се проведе обучение за ІІ-ро ниво с основна насоченост: поддръжка на адвокатските регистри към адвокатските съвети и единни регистри към ВАС, предвидени в глава 14 от Закона за адвокатурата.
- В изпълнение разпоредбата на чл.121, ал. 1 от Закона за адвокатурата Висшият адвокатски съвет пристъпи към изработването на проект за Етичен кодекс на българския адвокат.За основа на проекта бяха заложени сега действащата Наредба №2 „За правилата за упражняване на адвокатската професия”, Етичния кодекс на ССВЕ, проект за Етичен кодекс, разработен от ABA CELLI, съответните директиви на Европейския съюз за професията, както и традиционните ценности, утвърдили се в България от 1878год. до сега, касаещи адвокатската професия.
Проектът за Етичен кодекс е готов, обнародва се в „Адвокатски преглед” и е изпратен на всички адвокатски колегии. Висшият адвокатски съвет апелира към Вас и към всички адвокати за критики, становища, предложения, за дейно участие в изработване на окончателния вариант на Етичен кодекс, който ще бъде обсъден и приет на национална конференция през месец май 2005 год. Сега е мястото и времето всеки да вземе участие, за да може окончателния вариант на кодекса действително да бъде демократична конституция за правилата на професията, приета по волята на българската адвокатура.

ЗАКОН ЗА АДВОКАТУРАТА ОТ 25 ЮНИ 2004 г. НОВИ ПРАВНИ ИНСТИТУТИ И ПРАВИЛА


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница