План-конспект на логопедично занятие Разработил: Хатидже Уручева Проверил: доц д-р П. Петков Фак номер: 2242691004



Дата03.01.2024
Размер17.21 Kb.
#119783
ТипПлан-конспект
ДИСГРАФИЯ

ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ
ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ“
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

План-конспект
на логопедично занятие


Разработил: Хатидже Уручева Проверил: доц. д-р П. Петков
Фак. номер: 2242691004
Специалност: СП-Логопедия

Дете: Д.М.
Години: 10
Диагноза: Дисграфия

1.Тема: Дисграфия
2.Цел: Умения за писане
3.Задачи:

  • Развитие на умение за правилно писане на срички, думи, изречения и текстове

  • Ориентация във фонемния строеж на езика

  • Отстраняване погрешния модел при изписване на букви

  • Усъвършенстване на писмената реч


4.Дидактичен материал:

  • Словесен материал

  • Картинен материал

5.Ход на занятието:

Това е момента, в който логопедът трябва да предразположи детето, за да може работата да потръгне добре, детето да се отпусне, за да се постигне добър резултат. С детето се разговаря спокойно, обясняват му се етапите на работа, като му се предоставя различен материал интересен за него, дава му се картинков материал и словесен материал.

  • Упражнение за визуално-двигателна интеграция

  • Развитие на фината моторика- изписване елементи на буквите

  • Работа върху обогатяване на пространствените представи и ориентиране в пространството

  • Обогатяване на речниковия запас

  • Развитие н мисленето в посока анализ

  • Развитие на фонематичния слух на ниво отделни звуци

  • Работа върху правилната артикулация - дихателни и артикулационни упражнения.



6.Артикулационна гимнастика:
Въвеждане в темата: прочит на гатанка за кокичето:
На зелено дръвце-
бяла камбанка.
Що е то?
Поставяне на темата : този час ще направим съчинение-описание на кокичето.
Беседа:
Логопедът предлага опорни думи, от които детето да избере най-подходящите за отговор на поставените въпроси.

Какво цвете е кокичето? пролетно, нежно, красиво


Кога цъфти ? рано напролет
Какво е стъбълцето му? нежно, зелено, тънко, гъвкаво, извито
Детето само избира думи и трябва да състави изречение-отговор на всеки въпрос. Изискването е изреченията да са с правилен словоред.
Правим анализ и модел с чертички на всяко изречение.
След като отговори на въпросите, се прави устно предаване на целия разказ. Преди да го напише се припомнят изискванията:
Уводът, изложението и заключението да започват на нов ред: да не се допускат правописни грешки, да се пише четливо.
След написване, тетрадката остава за проверка при логопеда.
7.Домашна работа:
Поставяне на домашната работа:
Предоставен е объркан текст, в който трябва да се подредят правилно изреченията:

Хранела се с остатъците от неговите гощавки.


Тя живеела край леговището на един лъв.
Веднъж мишчицата спасила могъщия цар на живоните.
Имало едно време една мишчица.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница