План-конспект на педагогическа ситуация по Методика на чуждоезиковото обучение по Английски език за III група Тема: "Numbers" Възраст: -6 години Цел: Въвеждане на нова лексика числата от до 10 Задачи: Лексика



Дата11.04.2024
Размер216.1 Kb.
#120949
ТипПлан-конспект
Педагогическа ситуация Английски език
Свързани:
Петте Езика на Любовта - Гари Чапман

Педагогическа ситуация №1: Дата 25.03.20г

ПЛАН-КОНСПЕКТ
На педагогическа ситуация по Методика на чуждоезиковото обучение по Английски език за III група

Тема: “Numbers”
Възраст: 5-6 години
Цел: Въвеждане на нова лексика - числата от 5 до 10
Задачи:
-Лексика:
-активен речник- обогатяване на речниковия запас;
-преговор: one, two, three, four, five, a bag, a book, a ruler, a pencil, a pen, a pencil case;
-нови думи: six, seven, eight, nine, ten;
-пасивен речник- numbers, open your eyes, close your eyes;
-Граматика- Въпрос: “What is this?” и отговор “It`s a ( noun)”
Умения: слушане, задаване на въпрос и отговор;
Време: 30 мин
Материали: учебник “Happy House”1, флаш карти с числата до 10, магнитна дъска и магнитни числа до 10, умален вариант на флашкартите до 10 за всички деца, флаш карти- книга, линия, чанта, молив, химикал, несесер, принтирани листи за всяко дете със скрити числа за оцветяване.
Интегративни връзки: Математика, БЕЛ;

Ход на ситуацията:


План-конспектът е разработен върху UNIT 2, LESSON 3, страница 18.
У: Good afternoon, children! I am Mrs. Ivanova.
Д: Good afternoon Mrs. Ivanova!
У: Миналия път заедно с вас научихме числата до 5. Днес ще си ги припомним и ще научим останалите числа до 10. Да преброим заедно до 5!
У/Д: One, two, three, four, five!
У: Well done! Заедно се справихме много добре. Всеки от вас ще си изтегли по една карта. Да погледнем какво има нарисувано върху тях.
Д: Числа.
У: Правилно. На картите са нарисувани числата. На английски казваме “NUMBERS”. Да повторим заедно “numbers”.
Д: Numbers.
У: Well done! След като раздам карти на всички, всеки един от вас трябва да стане и да каже на английски кое число му се е паднало, а останалите трябва да слушат и да гледат внимателно, защото ще отговарят с Yes/No. Разбърквам картите и започваме!
Умалените флаш карти са с числата до 5. Всяко дете отговаря кое е числото на неговата карта.
У: Справихте се много добре с числата, но ние научихме и други думички. Да погледнем картите и да ги припомним.
Показвам флаш картите и при нужда помагам на децата- a bag, a book, a ruler, a pencil, a pen, a pencil case.
Предварително съм подготвила предмети- чанта, книга, линия, молив, химикал, несесер за моливи.
У: Как казваме на английски, когато искаме да попитаме „Какво е това?“.
Д:..
У: Когато искаме да попитаме „Какво е това?“, задаваме въпроса “What is this?” . Тук при мен има- a bag, a book, a ruler, a pencil, a pen and a pencil case. Аз ще задавам въпроса “What is this?”, а вие ще отговаряте с вдигане на ръка “It`s a …”.
У: What is this?
Показвам всички предмети, задавам въпроса и очаквам от децата да отговарят с “It`s a …”. При нужда помагам за отговорите. Изреждат се всички деца, а след това ролите се разменят.
У: Well done! Справихте се много добре със задаването и отговарянето на въпрос. А сега да погледнем какво правят нашето любимо семейство.
Отварям учебника на страница 18.
У: Какво правят Джак и Поли?
Д:
У: Според мен Поли прави изненада за Джак. Седнала е на масата и майстори нещо, а Джак наднича любопитно зад нея. Поли го моли да има малко търпение, защото има изненада за него. Каква е изненадата за Джак?
Д:
У: Поли е направила театър с кукли на пръстите. Всеки пръст е различен герой, но освен това, всеки пръст си има и число.Това са имената на героите на Поли. Тя ги е кръстила на числата. Да кажем заедно кои са цифрите на едната ръка на героите на Поли.
Д: One, two, three, four, five.
У: That`s right! Това са числата, които ние вече знаем. Днес ще научим и числата, които са героите на другата ръка на Поли. Да се запознаем с тях.
Показвам на децата всеки пръст с цифра.
У: Six. Seven. Eight. Nine. Ten.
У: Да разгледаме числата и на картите. Повтаряйте след мен. Six, seven, eight, nine, ten!
У: Well done! Справяте се много добре. Да се опитаме да съберем всички числа, които знаем до тук. Аз ще ги показвам с картите и ще ги кажем заедно. One, two, three, four, five, six, seven, eight, nine, ten.
У: That`s right! В моята кутия днес са събрани числата от 1 до 10. Но има проблем…Те са разбъркани. Задачата ни е да ги подредим заедно на магнитната дъска, но за да ги подредим, ще трябва да ги извадим от кутията. По желание ще идвате тук, за да извадите по едно число и да го поставите на магнитната дъска. Не забравяйте, да кажете числото на английски! Останалите ще слушат внимателно, за да казват Yes/No.
Децата нареждат числата на магнитната дъска разпръснато.
Д1: Five!
У: Yes, that`s right!
Д2: Seven.
У: Yes, that`s right! Repeat! Seven.
Д3: Nine.
У: Let`s repeat. Да повторим- nine.
Повтаряме и наблягаме на новите за децата числа.
У: Изкарахме числата от кутията, но те не са никак подредени, а при числата винаги има ред. Да ги подредим. Всеки от вас ще излезе и ще подреди по едно число, за да получим правилната редица. Да повторим отново всички числа до 10.
У/Д: One, two, three, four, five, six, seven, eight, nine, ten!
За да могат да участват всички деца, разбърквам втори път числата на магнитната дъска.
У: Excellent! Нашата редица от числа е подредена. Справихте се много добре. Да изиграем още една игра. Погледнете добре редицата, защото след малко ще затворите очи и една цифра ще е избягала. Трябва да бъдете много наблюдателни, за да ми кажете коя точно липсва. Готови ли сте? Close your eyes! Затворете очи!
Скривам една от цифрите.
У: Open your eyes! Отворете очи! Огледайте добре редицата и ми кажете коя е цифрата, която липсва?
Д: Five!
У: Correct! Правилно! Close your eyes! Затворете очи!
Скривам цифра.
У: Open your eyes. Отворете очи. Коя цифра липсва този път?
Д: Seven.
У: Correct! Close your eyes! Затворете очи.
Скривам две цифри.
У: Open your eyes. Отворете очи. Коя е липсващата цифра?
Д1: One.
Д2: Eight.
У: That`s right! Точно така, открихте двете избягали цифри! Бъдете наблюдателни, защото може да избягат и повече от две цифри! Close your eyes! Затворете очи!
Скривам три от цифрите.
У: Open your eyes. Отворете очи! Коя е липсващата цифра?
Д1: Four.
Д2: Two.
Д3: Six.
У: That`s right. Открихте всички липсващи цифри. Ще ви раздам отново картите с картинки, но сега на тях са и останалите числа до 10. Слушайте правилата. След като получите карта, всеки от вас ще каже кое число му се е паднало. Аз ще казвам числото на английски и тези от вас, които имат карта с това число- стават. Трябва да ме слушате внимателно, за да не пропуснете, когато кажа вашето число. Разбърквам картите и започваме!
Играта се повтаря няколко пъти.
У: Well done, children! Внимавахте и с справихте много добре със задачата. За това ще рисуваме. Но преди това нека отново да изброим числата до 10, които научихме.
У/Д: One, two, three, four, five, six, seven, eight, nine, ten!
У: Excellent! Отлично! Ще раздам на всеки от вас по един лист за оцветяване. Той е много специален. В него са скрити цифри. На всеки лист има оградено по една цифра и точно нея трябва да оцветите. Да седнем на масите, за си изберете цветове и да разгледате листите си.
На всеки от листите е оградено различно число, което децата да търсят.
У: След като приключите работа заедно ще проверим дали всички са се справили, а след това може да оцветите и останалите цифри.
У: Well done! Справихте се много добре с откриването и оцветяването на цифрите. Бяхте старателни в работата си. Днес си припомнихме числата до 5 и научихме останалите до 10. Забавлявахме се и играхме с тях. Бяхте много старателни и съобразителни. Thank you and Goodbye! Благодаря ви и довиждане!

Допълнителни игри:

  1. Yes or No – Показвам на децата карта с число (напр. 5), но казвам “seven”, тяхната задача е да реагират с Yes or No.

  2. Кубчета с числа- На първото кубче са числата до 5, а на едната страна има стикер “1-5”, който означава, че детето трябва да каже числата от едно до 5. На втория куб са числата от 6 до 10 и страна с означение „6-10“ , при който детето казва всички числа от 1 до 6.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница