Планово задание за разработване на общ устройствен план на община борово



страница1/10
Дата10.02.2018
Размер1.55 Mb.
#56488
ТипАнализ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
ПЛАНОВО ЗАДАНИЕ

ЗА РАЗРАБОТВАНЕ

НА ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН НА ОБЩИНА БОРОВО













ЮНИ 2013 Г.

СЪДЪРЖАНИЕ

2.2.1. Етапност и времеви хоризонт 6

2.2.2. Вариантност на развитие 6





Въведение
Настоящото планово задание се явява първа стъпка от процеса на изработване на Общ Устройствен План (ОУП) на община Борово.

Целта на Плановото задание за изработване на ОУП на община Борово е да очертае проблемите на територията и да формулира основните цели и изискванията към ОУП.

Задачите на плановото задание най-общо са следните:

  • Задаване на препоръчителни методически насоки и подходи за изработване на

ОУП, определяне на изисквания относно обема, структурата и съдържанието на видовете проучвания, фазите, етапите, прогнозния хоризонт на действие на ОУП и др.

  • Анализ на състоянието на действащата система от планове, касаещи територията на общината (кадастрални и регулационни планове, общ устройствен план и т.н.) и на устройствените проблеми, които не могат да бъдат решени с действащите планове.

  • Анализ на действащите стратегически документи, данни и проучвания за територията на общината.

  • Представяне на урбанистични насоки за решаване на проблемите, които трябва да бъдат решени с бъдещия ОУП на Общината.

  • Формулиране на необходимите организационни действия, които да бъдат предприети от Кмета на Общината и от Общинската администрация по изработването на ОУП и неговото по-нататъшно възлагане, обсъждания и приемане от Общинския експертен съвет.

Изготвянето на настоящото Планово задание за ОУП е регламентирано като изискуемост в ЗУТ, като обем и съдържание – отново със ЗУТ, Наредба № 8 на МРРБ, заедно с цялата приложима нормативна уредба, касаеща функционалните системи, които определят устройството на територията в цялост.
I. Цели, задачи, обхват и прогнозен период на действие на ОУП

От древността до днес човек е търсил предвидимост и контрол над процесите в заобикалящата го среда. С развитието на обществото, усложняването и ускоряването на протичащите процеси в социалните общности, възниква и потребността за развитие на градското пространство, като основна част от средата за развитие на всяка цивилизация. С времето социалната, икономическата, културната политика на обществото започва да намират своето отражение в създаването на схеми и планове за устройство на територията. Интензивността на развитие в глобализиращият се свят намалява времето за оценка и реакция към случващото се в средата от страна на обществото. Това води до нуждата от допълнителни прогнози и анализи на възможните посоки на развитие, на съществуващите проблеми и заплахи и възможните решения, с оглед постигане на среда отговаряща на съвременните потребности на обществото.



Обобщено казано, днес устройствените схеми и планове се явяват основен инструмент при провеждане на политики за постигане на устойчиво развитие.

Настъпилите съществени изменения в социално-икономическата среда и условията, в които се развива нашата страна, нуждата да се осигурят равнопоставеност на отделнте субекти в икономическия живот, защита и баланс на интересите и собствеността на всички участници в устройствения процес, водят след себе си и до промяна на политиката за устройство на територията. Това и липсата на изготвени или актуални планове за развитие на територите на ниво ОУП, води до нуждата от изготвянето им.

В националната система от планове и стратегически документи ОУП се явява междинно звено между Общинския план за развитие (ОПР), Концепцията за пространствено развитие на община (КПРО) и отделните Подробни устройствено планове (ПУП), касаещи предназначението на всеки отделен имот. С ОУП се цели визуализирането и конкретизирането в териториално измерение на целите, политиките, мерките залегнали в стратегическите документи от по високо ниво, а именно ОПР и Областната стратегия за развитие (ОСР). Също така с ОУП се детайлизират териториалните насоки на развитие залегнали в пространствените схеми и концепции - КПРО и Регионалнате схема за пространствено развитие на ниво област (РСПР). По този начин на нормативно ниво ОУП се явява основна връзка между Закона за регионално развитие (ЗРР) и Закона за устройство на територията (ЗУТ).

С ОУП се дава пространствено измерение на предвижданията и на много други стратегически и планови документи за територията на общината – стратегии за развитие в областта на околната среда, управлението на отпадъците, туризма, икономиката и т.н. Визуализират се ограничителните режими върху територията, произтичащи от различни закони и подзаконови нормативи по отношение на опазването на историческото и културно наследство, горския и земеделски фонд, опазването на околната среда и възстановяването на нарушени територии и т.н.


1.1. Цели на ОУП

Основна цел на Общият устройствен план на общината е да създаде пла­нова ос­но­ва за нейното дългосрочно устойчиво териториално развитие в съответствие с приетите стратегически документи за регионално развитие и на база характерните за общината природни, културно-исторически и антропогенни дадености, ресурси и характеристики.

Изхождайки от принципите на устойчивото развитие за баланс между екологично равновесие, икономически растеж и социален просперитет при оптимално използване на природните дадености, постигането на главната цел се предпоставя от изпълнениетона следните специфични цели:


  • Подобряване на жизнената среда чрез осигуряване на съвременно ниво на обществено обслужване, обитаване, възможности за рекреация, спорт и т.н..

  • Стимулиране на икономическото развитие на Общината чрез създаване на планова основа и с инструментариума на устройственото планиране.

  • Баланс между частните и обществените интереси на територията на Общината, отчитайки едновременно правото на собственост и нуждата от защита на обществения интерес.

  • Опазване и използване на потенциала на природните дадености и културно-историческото наследство.

  • Увеличаване възможностите за управление на съществуващите в момента и потенциални урбанистични процеси на територията от страна на ръководството на Общината и административния апарат.

  • Контрол върху процесите на по-нататъшна урбанизация на територията на общината с цел запазване целостта и стабилността на природната й среда с инструментите на устройственото планиране.


1.2. Задачи на ОУП

Изхождайки от формулираните цели на ОУП на община Борово и от схващането, че планът ще бъде управленски инструмент на Общината в сферата на пространственото й развитие, се формулират и неговите задачи. Важно предварително условие в това отношение е да се съгласуват целите и задачите на ОУП с целите и задачите на Общинския план за развитие на общината за новия програмен период 2014-2020 г. и с предвидените насоки за развитие в Концепцията за пространствено развитие за периода 2014-2020, която следва да се приеме до края на настоящата година.

Основните задачи на плана са:


  • Определяне на общата структура натериторията, местоположението, землищните граници на населените места и селищните образувания, отделните урбанизиран итеритории, земеделските и горски територии, природозащитените, с културно-историческо значение, нарушени територи и със специално предназначение и др.

  • Определяне на устройствен режим на отделните територи, правилата и ограниченията за ползването им, като се съблюдават на режимите, които са установени със специални закони.

  • Усъвършенстване на мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура на територията на общината, връзките с териториите на съседните общини и със системата от инфраструктурни мрежи и съоръжения на национално ниво;.

  • Усъвършенстване на пространствения модел на организация на системата на социалната инфраструктура

  • Установяване на уязвими територии с вероятно разпространение на предвидими природни бедствия регламентиране на превантивни мерки, методи за защита и начин на устройство на териториите.

  • Създаване на необходимите условия за използване на потенциала на териториите държавна и общинска публична собственост.

  • Създаване на условия за балансирано устройствено развитие в урабанизираните и извънурбанизираните територии, чрез поддържане на екологично равновесие и опазване на околната среда.

  • Осигуряване на условия за опазване и социализация на обектите на културно историческото наследство и природните забележителности. Регламентиране на допустимото натоварване върху териториите с естествени рекреационни и други ресурси.

  • Определяне на последователност (етапност) за реализиране на приоритетни устройствени дейности.


1.3. Обхват на ОУП

Съгласно чл. 105 от Закона за устройство на териториите ОУП биват 4 вида:



  • ОУП на община;

  • ОУП на части от община – група съседни населени места с техните землища;

  • ОУП на населено място – град заедно с неговото землище;

  • ОУП на селищно образувание с национално значение.

С оглед на постигане на заложените по-горе цели и изискванията в нормативната уредба за планова обезпеченост на територията, устройственият план на община Борово следва да обхваща цялата територия на общината, включвайки общинския център и отделните населени места заедно с техните землища – Общ устройствен план на община (ОУПО).
1.4. Срок на действие на ОУП

Времевият диапазон за действие на ОУП регламентиран в Наредба №8 е 15-20 години.

При определяне на времевия хоризонт на действие на плана следва да се има предвид времетраенето на плановите периоди за развитие възприети от ЕС, а именно седем години.

Имайки предвид необходимостта от стабилност на предвижданията на плана във време на действие на поне два планови периода и необходимото технологично време за изготвяне на настоящият и последващият ОУП следва да се приеме хоризонт на действие от 20 години.

Този времеви хоризонт не изключва възможността от изменения на бъдещия план при промяна на параметрите на средата във времето.

Прогнозният период, за който се създава ОУП на община Борово е 2025-та година.


ІІ. Методически подходи при разработване на ОУП на общината

Настоящият анализ на съществуващото положение се явява основа за последващата разработка на ОУП на общината. При разработването на проекта за ОУП съществуващите в настоящото задание проучвания и анализи следва да се допълнят там където разработващият колектив прецени, че има нужда от допълнителни проучвания поради промени в базисните елементи, промяна в нормативната база или за по- голяма точност на разработката.


2.1. Методически изисквания към аналитичните проучвания

Анализите на състоянието на отделните функционални системи на плана и на някои от основните проблемни направления (демография, заетост на трудовите ресурси, безработица, здравеопазване, образование, култура и културно-историческо наследство, обитаване, инфраструктура, екология, зелена система, икономика и т.н..) имат за цел да допълнят аналитичните проучвания, съдържащи се в Плановото задание. Предмет на допълнителните аналитични проучвания следва да бъдат факторите, които оказват влияние за състоянието на съответната функционална система или проблемно направление. Също така следва да се има предвид и възможността от промяна на провежданите политики било с оглед промяна на стратегически планове и документи. било поради причини от чисто политическо естество, обществени нагласи или икономически реалности.

Измененията в нормативната база, регулираща обществените отношения, касаещи развитието на съответната функционална система или проблемно направление, следва да бъдат добре проучени от екипа, извършващ допълващите, подробни аналитични проучвания.

С цел очертаване на тенденциите в развитието на анализираната функционална система, или проблемно направление, аналитичните проучвания следва да обхващат ретроспективен период над 5 години назад във времето, който следва да е информационно осигурен със съпоставими данни. Времевият хоризонт на информацията, ползвана за допълващите аналитични проучвания за ОУП на община Борово, следва да обхваща поне петгодишен ретроспективен период (например - 2007-2012 г.), което дава възможност за очертаване на определени тенденции в развитието на процесите на територията на общината.


2.2. Методически изисквания към стратегическите прогнозни проучвания

Устройственото планиране на определени градове, населените места на територията на общината и землищата им е свързано с прилагане на устройствени решения, засягащи статута, устройствените режими и др. Срокът на действие на решенията в устройствените планове е дълъг – 10-12 години. Устройствените решения, които ще се прилагат се обосновават с прогнозни разчети. При тяхното изработване се съблюдават определени методически изисквания с оглед постигане на предварително формулираните цели, приоритети и задачи на самия ОУП. Основните идеи и виждания за прогнозното развитие на отделните функционални системи на ОУП се представят под формата на концепции за прогнозното развитие на тези функционални системи, в т.ч. и хипотези до 2035 г. Прогнозните проучвания ще са съществен момент от работата по изработването на бъдещия Общ устройствен план на община Борово.

Необходимостта от прогнозите за развитието на функционалните системи и на

проблемните направления от тях се предпоставя и от действащата нормативна уредба по ТСУ (чл.18 &(3) от Наредба № 8 на МРРБ)

По своят характер и степента на подробност прогнозите на проектантските екипи, които ще разработват ОУП на общината следва да бъдат: общи и конкретни.


Каталог: Docs -> 2013
2013 -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
2013 -> Списък на участниците
2013 -> Литература дата на обучението: 5-7 март 2010 г. Място на обучението: Боровец, Хотел „Самоков
2013 -> Информационните технологии и съобщенията изпълнителна агенция
2013 -> Списък на участниците
2013 -> Списък на участниците
2013 -> Заповед рд – 09 – 68 02. 10. 2013 г. Относно
2013 -> Информационните технологии и съобщенията изпълнителна агенция
2013 -> Списък на участниците


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница