Преброяване на населението през 2011 година резултати и изводи за областта и общината, в която живея



страница1/2
Дата03.01.2022
Размер75.5 Kb.
#111714
  1   2
Статистика
Свързани:
C LLMSDOCS COURSES 3757 FILES 37076 СПОДЕЛЕНО ЛИДЕРСТВО ЗА ДАТА 27.05.2020 (1), Туристическо райониране, Туристическо райониране, Туристическо райониране, Туристическо райониране, Статистика


КУРСОВА РАБОТА

По Статистика



На тема: Преброяване на населението през 2011 година – резултати и изводи за областта и общината, в която живея.

Габровска област.

Изработил:Марина Кюркчу Иосифова

Специалност:Туризъм

Фак.№- Т-718

Курс- 4


УВОД

Преброяването на населението -е единственият източник на точни данни за броя на хората в страната и в отделните населени места по пол, възраст, образование, грамотност, занятие, вероизповедание, етническа принадлежност.Началото на преброяванията на населението в България е поставено със Закон за общото преброяване на народа в Княжество България на 1 януари 1881 г. от 13 декември 1880 г. В закона са определени целта: "да се определи истинското число на присъствуващото население" и предмета на народното преброяване: "цялото число на живущите лица, които се намират вътре в границите на Княжеството България по време на преброяването". Българите,които живеят в чужбина са над 2 милиона. Населението на днешна България е 7,4 милиона жители. Етническите българи, заедно с турци, роми, албанци, евреи, арменци и др., формират българската нация. Според законите те имат всички права и възможности да възпроизвеждат своята самобитност. Данните за броя и структурите на населението са резултат от провежданите периодични преброявания на населението и съответните изчисления чрез естествения и механичния прираст, получени от текущата демографска статистика за годините между преброяванията. Преброяванията са все така необходими в условията на динамични промени в общественото и технологическото развитие и усъвършенстване. Обстоятелствата ги правят все така незаменим източник на информация за хората на една страна и условията, при които те живеят. Отговорът на тези въпроси се съдържа може би най-кратко в самата дефиниция за преброяване на населението, според която “това е общ процес на събиране, съставяне, оценяване, анализиране и публикуване или разпространение по друг начин на демографски, икономически и социални данни, отнасящи се за всички лица в страната или за отделни части от нея към строго определен момент. Преброяванията осигуряват изчерпателна информация за населението на страната към определен момент, но резултатите от тях се използват през целия период до следващото преброяване. Чрез тях се установява общият брой на населението и неговите структури, в т. ч. неговото териториално разпределение. Броят на населението е важен показател както поради своето собствено значение, така и поради факта, че е база за изчисляването на много други видове показатели. В повечето страни преброяванията на населението са основният източник, който осигурява необходимите демографски данни.

Преброяването на населението се извършва от специално натоварени органи, които се групират в следния ред: Национален Статистически Институт, Централна комисия по преброяването, Териториални статистически бюра, Областни преброителни комисии, Общински преброителни комисии, контрольори, преброители. Последното преброяване на населението у нас е проведено през 2011 година.



Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница