Програма Предизвикателство



страница1/4
Дата04.11.2023
Размер0.8 Mb.
#119157
ТипЗадача
  1   2   3   4
Създаване на таблица в текстообработваща програма
Свързани:
e-mail

Създаване на таблица в текстообработваща програма

Предизвикателство
Като ученици в 7. клас вашата натовареност е много голяма. Посещавате учебни занятия, имате допълнителни часове за подготовка по предметите, включени в националното външно оценяване, участвате в клубове, в които сте ангажирани с вашето хоби и се подготвяте за национални състезания и олимпиади по някой от учебните предмети. Широко разпространeните календари и графици не разполагат със структурата, която ви е необходима.


Кога се налага да структурираме текст като таблица?
Как би изглеждал примерният график, ако беше написан на редове?
Колко реда и колко колони съдържа посочената в примера таблица?

Създаване на таблица
Задача 1: Създайте таблица от 6 реда и 6 колони и въведете в нея извънучилищните и училищните си занятия.

Как може да въведете текст в колони с текстообработваща програма с познатите ви инструменти?

Седмичният график, както и много други дейности, свързани с текстообработка, изискват въвеждането на текст със структура, различна от линейната (чрез табулатори). От правилата за въвеждане на текст знаем, че не е редно да поставяме повече от един интервал един до друг. Един от начините за въвеждане на многоколонен текст е чрез клавиша Tab. Този подход обаче не дава всички нужни опции за въвеждане на данни в табличен вид.


Таблиците представлява списък от данни, разположени в клетки по колони и редове.
Преди стартиране на процедурите по създаване на таблица, е желателно тя да бъде проектирана. Това е процес, при който се обмислят вариантите за структура на таблицата, нейния дизайн и съдържание.

За създаването на таблица в текстообработваща програма се използва командата Insert/Table. Отворилият се диалогов прозорец Insert Table позволява създаване на таблици чрез:


избор на брой редове и колони;
● диалогов прозорец Insert/Table/Insert Table;
● изчертаване на клетки, изграждащи таблицата, с Draw Table.
П ри създаване на таблица чрез избор на брой редове и брой колони може да се получат максимално 8 реда и 10 колони. Операцията е подходяща за бързо вмъкване на таблица в текстов документ, като тя се разполага по цялата ширина на работното поле на документа.
Създаването на таблица с помощта на диалоговия прозорец  Insert/Table/Insert Table позволява изграждането на 32 767 реда и 63 колони в рамките на една таблица.
В групата радиобутони AutoFit behavior (автоматично разполагане на таблицата) има три възможности, свързани с широчината на създаваната таблица:

• Fixed Сolumn Width (колони с фиксирана широчина), в които, ако е избрана опцията Auto (автоматичен избор), широчината на всички колони на таблицата ще бъде еднаква. В този случай сумата от широчините на всички колони е равна на широчината на страницата.


• AutoFit to Contents (автоматично подравняване по съдържанието) – широчината на таблицата ще бъде равна на широчината на текста в работната област.
• AutoFit to Windows (автоматично подравняване по прозореца) – широчината на таблицата ще бъде равна на широчината на прозореца, в който се изобразява текстовият документ.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница