Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване



страница1/5
Дата28.10.2018
Размер0.62 Mb.
#104133
ТипПрограма
  1   2   3   4   5


Информация
за преценяване на необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда на Инвестиционно предложение за: „Изграждане на система за капково напояване на лозов масив с чиста площ 110,672 дка . в землищата на с. Гомотарци и с. Кошава, община Видин.”

септември 2015 г.

Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

Приложение № 2 към чл. 6

(Изм. - ДВ, бр. 3 от 2006 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 3 от 2011 г. и ДВ ,бр.94 от 30.11.2012 г.)

СЪДЪРЖАНИЕ
I. Информация за контакт с възложителя:

1.Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.

2. Пълен пощенски адрес.

3. Телефон, факс и e-mail.

4. Лице за контакти.
II. Характеристики на инвестиционното предложение:

1. Резюме на предложението.

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

4. Подробна информация за разгледани алтернативи.

5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

6.Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

7.Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

8.Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

9.Предлагани методи за строителство.

10.Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

11.Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране.

12.Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

13.Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали,нов водопровод, добив или пренасяне на енергия,жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

14.Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

15.Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

16.Риск от инциденти.
III.Местоположение на инвестиционното предложение

1.План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.

2.Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

3.Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

4.Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни,профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

4а.Качеството и регенеративната способност на природните ресурси

5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.
IV.Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

1.Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

2.Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

3.Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

4.Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование,вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).

5.Вероятност на поява на въздействието.

6.Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

7.Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве.

8.Трансграничен характер на въздействията.
V. Заключение


Наименование на обекта:

Изграждане на система за капково напояване на лозов масив с брутна площ 118,381 дка. /нетна площ 110,672 дка/ в землищата на с. Гомотарци и с. Кошава, община Видин”


І. Информация за контакт с Възложителя

1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя- “ВИДИНСКА ВИНАРСКА КОМПАНИЯ” ООД



2. Седалище и адрес на управление: 1303 София, община Столична, район Възраждане, ж.к. Зона Б-5-3, ул. „Средна гора” 27 Б – партер. ЕИК: BG 201515425.

3. Адрес за кореспонденция: 1303 София , бул. „Александър Стамболийски” № 84, Сграда Urban Model, ет. 9

4. Телефон, факс и e-mail: 02/ 980 74 29, 0882 648 133, E-mail: vidinwine@gmail.com

5. Лице за контакт: Ирена Димитрова
ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение

  1. Резюме на предложението

Предмет на инвестиционното предложение

Системата за капково напояване ще се изгради във връзка с кандидатстване за предоставяне на финансова помощ по мярка “Преструктуриране и конверсия на винени лозя” – чл. 1, т.1 от Наредба № 1 от 26.01/2009 год., за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по “Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор 2014 – 2018 г.”

За водоизточник на вода за капковото напояване се предвижда използването /под наем/ на изградения тръбен сондажен кладенец, ситуационно разположен в имот: № 013006– собственост на „Тера Бонония“ ООД. Проектираният обект се намира в района на подземен воден обект: Кватернерен водоносен хоризонт - алувий на р. Дунав в кватернерни алувиални образувания, който е съставна част на подземно водно тяло с код BG2G00000 Qal002 - порови води в Кватернера - Видинска низина. Района се характеризира с голяма водообилност, като има изградени голям брой сондажни кладенци с експлоатационен дебит около 20 л/сек, с цел питейно водоснабдяване на населените места, както и за промишлени нужди.

Водата ще се взема директно от сондажния кладенец. Посредством потопяем помпен агрегат водата се подава в главен команден възел, състоящ се от тороподаващо устройство, пречистващо и водомерно съоръжения, присъединителни фитинги и арматури. За осигуряване работата на потопяемия помпен агрегат се предвижда връзка със съществуващата електропроводна мрежа

От главния възел водата се подава проектираната подземна тръбна мрежа от транспортен тръбопровод от РЕ тръби ф 250 мм и разпределителни тръбопроводи от РЕ тръби с диаметри от ф 75 мм до ф 50 мм. Тръбопроводите са положени в изкоп с дълбочина до 0,80м. и ширина 0,40 м., след което са обратно засипани с прилежащия изкоп. При извършване на изкопните работи не се предвижда употреба на взрив. От тези тръбопроводи чрез водовземни фитинги се извеждат на повърхността поливните тръбопроводи от РЕ тръби ф 16 мм с вградени капкообразуватели тип “компенсиращи налягането”. Поливните тръбопроводи се окачват на І-вия ред от изградената телена конструкция. В началото на всеки разпределителен тръбопровод се изгражда шахта спирателен кран – регулатор на налягане. В крайните и най-ниските точки по трасетата на тръбопроводите се изграждат шахти – изпразнители.

Цели на инвестиционното предложение:

Целта е с изграждане на система за капково напояване да се увеличи добива от грозде, което ще допринесе за постигане на по-добри финансови резултати от собственика и подобряване качеството на произвежданата продукция.



Схема на напоителната система

Напоителната мрежа се състои от следните основни елементи и съоръжения:






  • Помпена станция (ПС)- потопяем помпен агрегат




  • Филтърно стопанство и главен команден възел




  • Главни и и разпределителни тръбопроводи - РЕ тръби от ф 250 мм, ф 75 мм, ф 63 и ф 50 мм.




  • Елементи на поливната техника- Поливни тръбопроводи от РЕ тръби ф 16 мм


Определяне на оразмерителните дебити и необходимите водни маси
Оразмерителният дебит за напояване на площите е сравнително малък – около 12 л/сек. С този дебит е оразмерена тръбната мрежа, потопяемия помпен агрегат, както и филтриращите и измервателни съоръжения. Необходимата годишна водна маса за напояването е определена за 60-дневен поливен период и е с размер 10300 м3 /годишно.
2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

Технология за капково напояване позволява доставянето на поливната вода непосредствено в кореновата система на растенията, като дава възможност за равномерно подаване на разтворими торове. Технологията спестява значително разхода на вода, както и експлоатационните разходи по извършване на поливките и поддръжката на напоителната система.

Настоящият проект за капково напояване на лозовото насаждение дава възможност да бъде изградена една модерна напоителна система, изпълнена в по-голямата си част от български и европейски строителни материали, елементи и фасонни части. Техническите параметри на системата дават възможност да се извършват поливки на насаждението при всякакви, включително екстремни природни условия.

Отглеждането на лозови насаждения при поливни условия повишава качеството на получаваната продукция и добива. Очакваният добив от грозде при поливни условия ще бъде около 900-1100 кг/дка при 450-500 кг/ дка при неполивни условия.



Социалната значимост и икономическата ефективност се изразява се в:

  • Повишаване на конкурентността на сектора в България и ЕС

  • Въвеждане на нови по-съвременни техники на управление на лозята като капково напояване.

  • Откриването на нови работни места през периода на строителство (в зависимост от натоварването) за неквалифициран и квалифициран персонал предимно от местното население.

  • Ангажиране на квалифициран помощен персонал при експлоатацията и поддръжката на системата за капково напояване.

  • Задоволяване на потребностите на местното население с земеделска продукция.


3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен план или друг план дейности – Инвестиционното предложение не е свързано с други дейности.

4. Подробна информация за разгледани алтернативи

Други алтернативи не са разглеждани, тъй-като капковото напояване е технологично най-подходящият начин за напояване на винени лозя, осигурява подаване на торове директно в корените на растенията, както и е най-малко енергоемко (относно вода, ел.енергия и труд), не променя околната среда и подобрява микроклимата. Освен това в Наредба № 1 от 26.01/2009 год. в “Допълнителна разпоредба” §1. т.13, е изрично определено, че “Изграждане на хидромелиоративни съоръжения” е дейност, която включва изграждане на системи за капково напояване.



5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителство.
Инвестиционното предложение - изграждане на система за капково напояване на лозов масив с обща брутна площ 118,381 дка. дка се намира в землищата на с. Гомотарци ЕКАТТЕ 15998 и с. Кошава ЕКАТТЕ 39147, община Видин. Площта е съставена от 16 отделни имоти, както следва:



Масив №

Площ

Катег

Вид

Скица №

Землище

1

001008

12,962

ІV

нива

№ Ф01258/17.07.2015

Кошава

2

001010

9,370

ІV

нива

№ К00334/27.07.2015

Кошава

3

018057

4,745

ІV

нива

№ К00335/27.07.2015

Кошава

4

019001

14,257

ІV

нива

№ К00336/27.07.2015

Кошава

5

019038

19,276

ІV

нива

№ Ф01261/01.09.2015

Кошава

6

019041

5,702

ІV

нива

№ Ф01260/01.09.2015

Кошава





Масив №

Площ

Катег

Вид

Скица №

Землище

1

026028

1,470

V

нива

№ К00692/27.07.2015

Гомотарци

2

029003

7,882

V

нива

№ К00693/27.07.2015

Гомотарци

3

029004

6,399

V

нива

№ К00695/27.07.2015

Гомотарци

4

029019

2,953

V

нива

№ Ф02371/29.07.2015

Гомотарци

5

029020

3,438

V

нива

№ Ф02370/29.07.2015

Гомотарци

6

030013

15,559

V

нива

№ К00696/27.07.2015

Гомотарци

7

030016

4,432

V

нива

№ К00697/27.07.2015

Гомотарци

8

031027

4,431

ІV

нива

№ К00700/27.07.2015

Гомотарци

9

031026

2,968

ІV

нива

№ К00699/27.07.2015

Гомотарци

10

023026

2,559

ІV

нива

№ К00701/27.07.2015

Гомотарци

Общата одобрена чиста лозарска площ на имотите е 110,672 дка.

Географските координати в система WGS 84 (в градуси, минути и секунди), на водоизточника – тръбен сондажен кладенец, собственост на «Тера Бонония» ООД, са:

- СШ - 44o 05’ 30,21’’

- ИД - 22o 59’ 31,20’’



Като резервно водоснабдяване се предвижда използването под наем (договор №00137/28.08.2015г.) на водовземно съоръжение от повърхностен воден обект – р. Дунав, собственост на «Тера Бонония» ООД. Точката на водовземане е с координати: - СШ - 44o 05’ 41,5’’ и - ИД - 22o 59’ 20,0’’.
Географските координати на парцелите съставящи общата площ са показани в таблица – координатен регистър:
Землище Кошава



№ по ред

001008

№ на точка

X

Y

Метод на определяне

1

6342

44°05'19.7451"

23°00'06.7725"

Точки от КВС

2

6367

44°05'18.8776"

23°00'09.0948"

Точки от КВС

3

1672

44°05'25.0030"

23°00'14.2566"

Точки от КВС

4

1673

44°05'25.0201"

23°00'14.1994"

Точки от КВС

5

1674

44°05'25.6040"

23°00'12.9635"

Точки от КВС

6

1675

44°05'25.6559"

23°00'12.8155"

Точки от КВС

7

1676

44°05'25.8415"

23°00'12.2611"

Точки от КВС

8

1663

44°05'25.9286"

23°00'11.9830"

Точки от КВС

Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница