Програма за овладяване на популацията на безстопанствени кучета на територията на община искър 2008-2013 г



Дата05.10.2016
Размер79.71 Kb.
#11123
ТипПрограма
ПРОГРАМА

ЗА ОВЛАДЯВАНЕ НА ПОПУЛАЦИЯТА НА

БЕЗСТОПАНСТВЕНИ КУЧЕТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА

ОБЩИНА ИСКЪР

2008-2013 г.

Програма за овладяване на популацията на безстопанствени кучета на територията на община Искър за 2008-2013г. е разработена в съответствие със съществуващата нормативна уредба, визираща както преките, така и косвените проблеми, генерирани от свръхпопулацията на скитащи кучета както в населените, така и извън населените територии и в частност - Закона за защита на животните /ЗЗЖ/ Обн. ДВ, бр. 13 от 8.02.2008 г., в сила от 31.01.2008 г. Проблемите с безстопанствените кучета имат многостранни измерения – хуманномедицински, ветеринарномедицински, социално – битови, икономически и екологични.


І. ЦЕЛИ и ЗАДАЧИ НА ПРОГРАМАТА
Формирането на конкретни цели и мерки на Програмата е извършено на базата на детайлен анализ на съществуващото състояние и специфичните местни условия и нужди. Те са синхронизирани с изискванията поставени в нормативната уредба на Република България.

  1. Установяване на контрол върху популацията на домашните и улични кучета, като се гарантира здравето на хората и безопасността на градската среда.

  2. Редуциране на броя на уличните кучета до трайно намаляване на популацията.

  3. Намаляване на рисковете от разпространение на зоонози /заболявания, които се предават от животни на хора/.

  4. Увеличаване на отговорността на хората отглеждащи кучета.



ІІ. НОРМАТИВНА УРЕДБА
Основната теза в нормативната уредба е хуманно отношение, осигуряване на подходящи условия на живот, съобразени с физиологичните и поведенческите особености. Съгласно ЗЗЖ, органите на изпълнителната и местната власт, съвместно с неправителствените организации изготвят и прилагат програми за защита на животните. Същите трябва да бъдат съобразени със ЗВМД – ДВ бр.87/2005г., Правилника за ЗВМД / МПС №118 от 27.06.2000 и Закона за здравето – ДВ бр. 70/2004/

Задълженията на кметовете на общини и на кметовете на кметства са конкретизирани в чл.133 и чл. 178 от ЗВМД, чл. 138 и чл. 140 от ППЗВМД.

Контролирането на кучешката популация е заложено в работния план на Националната програма за профилактика и борба с кърлежопреносимите трансмисивни инфекции за периода 2004-2008г. приети с Решение №18 / 16.01.2004 на Министерския съвет

В т.3 от Решението за приемане на Националната програма за контрол на ехинококозата при хора и животни за периода 2004-2008 /приет с протокол № 24/ 24.06.2004 от заседание на МС/ се дават препоръки за работа на общините.

За ловностопанските райони съгласно чл.67 ал.1 от ЗЛОД / ДВ 78/2000 / отговарят ловните стражари. Проблемът със скитащите и подивели кучета е уреден в чл.40 ал.2 и чл.67 ал.4т.14 от същия закон.

ІІІ. АНАЛИЗ НА ОБСТАНОВКАТА В ОБЩИНА ИСКЪР
БИОЛОГИЧНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ И ОСОБЕНОСТИ
Общи данни - характеристика на вида Canis familiaris

Според зоологическата систематика кучето принадлежи към семейство Кучета (Canidae) на разред Хищници (Carnivora). Още от дълбока древност хората започнали да отделят най-послушните, най-възприемчивите, с най-добри качества кучета. Под влияние на условията на средата и отбора те се изменяли, постепенно се създавали нови породи и техни представители се кръстосвали помежду си. От древността хората се стремели към въвеждане на определена специализация на породите, която се стараели да затвърдят в поколенията. Днес кинологията класифицира голямото разнообразие от кучешки породи в три основни групи:



  • примитивни породи – малък брой кучета, непретенциозни, устойчиви, трудно поддаващи се на дресировка и слабо привързани към човека. Това са някои азиатски породи и африкански ловни кучета.

  • преходни породи – група примитивни кучета, с които човекът е започнал целенасочена племенна работа и дресировка. Такива са някои групи лайки, кавказки и средноазиатски овчарки.

  • културни породи – най-многочислената група породисти кучета, за които човекът е създал благоприятни условия за отглеждане, хранене, племенно развъждане и практическо използване. Тук се отнасят всички ловни, служебни и декоративни породи кучета.

Според друга класификация кучетата се делят на 4 групи породи:

  • ловни кучета – лайки, хрътки, шпаниели и др.;

  • служебни кучета – овчарки, ерделтериери и др.;

  • спортно-служебни кучета – доберман-пинчер, догове и др.;

  • декоративни (стайни) кучета – пекинез, чихуахуа, болонки и др.

Кучетата от различните породи са най-различни по тегло и големина. Днес в света се наброяват над 600 признати породи кучета. Кучетата в зависимост от породата достигат полова зрялост между 7 – 12 месечна възраст. Обикновено еструсът е два пъти годишно (пролет и есен) и продължава 14-22 дни. Нормалната бременност продължава средно 63 дни (при дребните породи – 58 дни, а при по-едрите до 65 дни). Средният брой на малките варира в зависимост от породата, телесното развитие на майката, храненето и други. Обикновено при дребните породи новородените са 2-5 броя, а при едрите – 6-12 броя. Мястото за раждане женската избира сама – най-често място, където тя се чувства по-сигурна. Продължителността на живота на кучето е 10-20 години.
ЕПИЗООТОЛОГИЯ И БОЛЕСТИ, КОИТО КУЧЕТАТА МОГАТ ДА ПРЕНАСЯТ ПРЯКО
1. Инфекциозни болести

  • Салмонелоза (паратиф).

Това е една от най-често срещащите се инфекциозни болести по бозайниците. Причинител на заболяването са няколко типа бактерии, които са много устойчиви към външни въздействия.

  • Туберкулоза.

  • Специфична, хронична инфекциозна болест, която се характеризира с появата на туберкули (възелчета) в различни органи, които казеозират и впоследствие калцифицират. Болестта е разпространена повсеместно и от нея заболяват почти всички видове животни и човекът.

  • Бронхосептикоза (бордетелна инфекция).

Заразно заболяване, което протича с признаци на бронхопневмония. Причинител е Bordetella bronchiseptica, която обитава горните дихателни пътища на повечето видове бозайници.

  • Бяс

Остра заразна болест, към която са възприемчиви всички видове животни и човекът. Причинителят е вирус. Разпространява се от скитащи кучета, а в последно време и диви хищници. Заразяването става чрез ухапване или попадане на вируса върху ранички, драскотини по кожата. Инкубационният период е до 60 дни.

  • Тизерова болест.

Причинител е Bacillus piliformis. Като причини за развитието на заболяването се считат стресорните въздействия (лошо хранене, третиране с препарати по време експеримент и други фактори, свързани с околната среда). Инкубационният период е от 5 до 15 дни.
2. Гъбични болести

  • Дерматомикози (трихофития, фавус, микроспория).

Микотичните болести се наричат още дерматомикози, тъй като се предизвикват от гъбички и засягат кожата на почти всички видове бозайници. Инкубационният период продължава от 8 до 30 дни.
3. Паразитни (инвазионни) болести

  • Токсоплазмоза

Паразитно заболяване, с разнообразно протичане. Възприемчиви към болестта са всички диви и домашни животни. Токсоплазмозата е разпространена по цялото земно кълбо, както сред хората, така и сред животните.

  • Цестодози (представители на сем. Taeniidae).

Към разред Cyclophylloidea спадат по-голямата част от всички цестоди. Това са най-съвършенните и най-специализираните панделковидни червеи, които паразитират предимно в топлокръвните животни – птици и бозайници.

  • Ехинококоза

  • Дипилидиоза

  • Нематодози

  • Токсокароза

4.Кърлежовопреносимите инфекции /КПИ/

Бездомните и скитащи кучета представляват един от основните резервоари на зараза за някои КПИ, най-често срещана от които е Марсилската треска. Това обстоятелство изисква системни мерки за контролиране на кучешката популация.
Обективни причини (структурната реформа в селското стопанство) и субективни причини (неизпълнение на съществуващото законодателство) доведоха до нарушаване на цялостното изпълнение на мерките за борба с паразитозите /болестните състояния, които паразитите причиняват в организма на гостоприемника/ по отношение на основния източник – кучето и до влошаване на епизоотичната ситуация.

Нарушението на мерките за борба с паразитозите по отношение на основния източник – кучето, което е приносител и гостоприемник, увеличи броя на заболелите и оперирани от „Ехинококоза”. Това е видно от справка на РИОКОЗ Плевен. Неспазването на Наредба №1 за Поддържане и опазване на обществения ред и хигиена на Общински съвет - Искър доведе до безразборно разхождане на домашните кучета в града и околностите.

Епизоотично – епидемичния процес при паразитозите е тясно свързан с влиянието на социалните фактори – характер и степен на развитие на животновъдството, състояние на екарисажната мрежа, ниво на образование и здравна култура на населението, организация на здравеопазването, размер на профилактични и противоепизотични мерки за оздравяване на жизнената среда на човека.

Характерът на епидемичния процес зависи от поддържането на инвазията в източника - кучета, степен на неговата вътрешна и външна обезпаразитеност, възможност за разсейване яйцата на паразитите, степен и контакт с човека и гостоприемника.

Нерегистрираните случаи на ухапвания от кучета са винаги повече от известните. Това е т.н. “айсбергов феномен” – различен дял от ухапаните остават извън полезрението на здравеопазването поради непотърсена медицинска помощ. Те са много по-опасни в епидемиологично отношение, защото са неизвестни и разпространяват безпрепятствено заразата.
ІV. МЕРКИ ЗА НАМАЛЯВАНЕ ПОПУЛАЦИЯТА ЗА ТРАЙНО РЕШАВАНЕ ПРОБЛЕМА С БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА


  1. Регистриране напълно на всички домашни, ловни и безстопанствени кучета. Тяхното ваксиниране, обезпаразитяване и кастриране.

Срок: постоянен

Отговорен: Община Искър,

официален ветеринарен лекар на Община Искър към РВМС – Плевен ВМС, ветеринарни лекари




  1. Контрол върху собствениците на кучета за изпълнение разпоредбите на законодателството – завръзване, обезпаразитяване, осигуряване на подслон и съответни грижи.

Срок: постоянен

Отговорен: Община Искър,

Кметове на кметства




  1. Проучване на възможността за сключване на договори с други общини или организации за защита на животните, за ползване на съществуващ временен приют и приют за трайно доотглеждане на бездомни и изоставени кучета.

Срок: до края на 2008 г.

Отговорен: Община Искър




  1. Извършване на разяснителна кампания чрез листовки, афиши, местни медии на Закона за защита на животните.

Срок: постоянен

Отговорен: Община Искър или НПО


  1. Изработване и провеждане на общообразователни програми, насочени срещу насилието над бездомните кучета, безотговорното и нехуманно отношение към животните.

Срок: постоянен

Отговорен: Община Искър или НПО


  1. Изграждане на координационен център на програмата.

Координацията се изразява в създаване и поддържане на база данни за кучетата в региона, регистрирането на кучета – компаньони, ловни, за охрана и тяхното маркиране. Изготвяне на график за кастрация на териториален принцип на бездомните кучета, обезпаразитяване и ваксиниране на уличните кучета.

Срок: постоянен

Отговорен: Община Искър и официален ветеринарен лекар на Община Искър

към РВМС – Плевен ВМС




  1. Организиране и обозначаване на места забранени за разходка на домашни кучета.

Срок: до края на 2008 г.

Отговорен: Община Искър


Финансирането на Програмата ще се осъществява от Община Искър, съобразно приетите от Общински съвет бюджетни средства.
Контролът по изпълнението на Програмата се извършва от общинския съвет веднъж годишно, а текущият контрол и организация на изпълнението – от Кмета на общината. Положително влияние би оказал и перманентния контрол от страна на обществото чрез различни форми, осъществявани от неправителствения сектор, медиите и отделните граждани.
Актуализация на Програмата може да се извършва с решение на общинския съвет.
Каталог: download
download -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
download -> Огнената пещ
download -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
download -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
download -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница