Програма за работата на Народното събрание за 26-28 ноември 2008 г



страница1/5
Дата06.12.2017
Размер1.1 Mb.
#36212
ТипПрограма
  1   2   3   4   5

ЕКСПРЕСНА СТЕНОГРАМА


ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

ЧЕТИРИСТОТИН ТРИДЕСЕТ И ШЕСТО ЗАСЕДАНИЕ

София, сряда, 26 ноември 2008 г.

Открито в 9,03 ч.


Председателствали: председателят Георги Пирински и заместник-председателите Любен Корнезов и Камелия Касабова

Секретари: Нина Чилова и Станчо Тодоров
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Имаме необходимия кворум.

Откривам днешното пленарно заседание.

Уважаеми колеги, моля за вашето внимание. Ще ви прочета проекта за Програма за работата на Народното събрание за 26-28 ноември 2008 г.

Уважаеми колеги, предлага се в началото на заседанието да гласуваме Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за съсловните организации на лекарите и на лекарите по дентална медицина, за да се спазят сроковете във връзка с процедури, които следва да протекат до 20 декември. Това са четири текста, приети на първо четене на 14 ноември 2008 г., обсъждани и на второ четене.

Точките от дневния ред:

„1. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за гражданската регистрация (Вносители: Христо Бисеров и Рейхан Аблеким на 22 май 2008 г.).

2. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда (Приет на първо четене на 7 ноември 2008 г.).

3. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за чистотата на атмосферния въздух (Вносител е Министерският съвет на 12 ноември 2008 г.).

4. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия (Вносител е Министерският съвет на 21 август 2008 г.).

5. Второ четене на Законопроекта за управление на етажната собственост (Приет е на първо четене на 13 март 2008 г.).

6. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси (Приет е на първо четене на 13 ноември 2008 г.).

7. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (Приет на първо четене на 14 ноември 2008 г.).

8. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (Приет на първо четене на 13 ноември 2008 г.).

9. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове (Приети на първо четене на 19 септември 2008 г. и на 13 ноември 2008 г.).

10. Парламентарен контрол.”

Колеги, моля да обърнете внимание на три подробности във връзка с този проект. Първата е във връзка с т. 5. Както знаете, има редица предложения, отправени към Народното събрание и във връзка с дискусии на омбудсмана, и други за редакции на някои текстове. Уточнението на Председателския съвет е да започнем второто четене, а по тези текстове, по които се чувства нужда от доработка, те да не се затварят за обсъждане, а да има възможност комисията да внесе допълнителни текстове в уточнени редакции.

По т. 6, 7, 8 и 9 – това са законопроектите за четирите данъчни закона, се предлага по всяка вероятност в утрешния ден, когато ще разполагаме с докладите, самите текстове да се гласуват, след приключване на обсъжданията на второ четене, за да може да тече обработката им за публикация, колкото се може по-рано, да не губим практически една седмица до гласуването, което иначе би трябвало да бъде чак следващия четвъртък.

По т. 10 – парламентарен контрол – спомняте си, че уговорката беше целият ден да бъде парламентарен контрол. Справката показва, че има въпроси за повече от пет часа, така че предложението ми е да гласуваме тази точка за целия ден – петък контрол, с удължаване на работното време до два часа – до 16,00 ч., с надеждата, че на практика ще можем да изчерпим всички въпроси.

Това уточнение е нужно, за да могат да се ориентират и министрите, отсега да планират времето си, за да бъдат на разположение.

С тези три уточнения поставям на гласуване този проект за програма.

Моля, гласувайте.

Гласували 181 народни представители: за 169, против 9, въздържали се 3.

Програмата е приета.

Колеги, има три предложения по реда на ал. 3. Първото е от народните представители Яне Янев и Димитър Абаджиев за проект за Решение за Временна комисия по обстоятелствата във връзка със смъртта на господин Ахмед Емин.

Желае ли някой да развие това предложение?

Господин Абаджиев, заповядайте.

ДИМИТЪР АБАДЖИЕВ (независим): Благодаря Ви, господин председател.

Това предложение е подписано от 50 народни представители. То е свързано с това извън обстоятелствата, които ще се разследват от следствените органи, да се проверят много други факти и обстоятелства, свързани със смъртта на Ахмед Емин, защото Народното събрание е отговорното за това. Става въпрос за човек, който е отговарял за държавната субсидия. Мисля, че това е в интерес и на самата партия – Движение за права и свободи.

Моля ви да подкрепите предложението ми. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Гласувайте направеното предложение.

Гласували 165 народни представители: за 50, против 57, въздържали се 60.

Предложението не се приема.

Господин Янев, заповядайте за прегласуване.

ЯНЕ ЯНЕВ (независим): Не мога да разбера какъв е този страх. С тази парламентарна анкетна комисия ние не искаме да обесим някого – да речем Ахмед Доган. Не искаме подобно нещо. Ние сме парламентарна република и искаме по силата на българското законодателство, най-компетентният орган, най-висшият орган да провери фактите и обстоятелствата. За какво ви е страх? Значи сте гузни!

ЯНИ ЯНЕВ (НДСВ, от място): Разделение на властите!

ЯНЕ ЯНЕВ: Има разделение на властите, колега, но вие не можете да разберете, че тук става въпрос и за морални норми. Вижте в европейските парламенти, че подобни казуси са разглеждани десетки пъти. Тук става въпрос за факти и обстоятелства, които разследващите институции не могат да направят, а няма друг орган в Република България, който може да вземе и да провери и следствена тайна, и класифицирана информация, освен Народното събрание.

Това, което се прави тук за пореден път показва, че не се иска публичност, че се иска този случай да бъде отложен във времето и по този начин да бъде забравен от обществото. Аз смятам, че няма да стане, защото след по-малко от седем месеца идват избори.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте отново предложението.

Гласували 169 народни представители: за 56, против 77, въздържали се 36.

Предложението не се приема.

Има предложение на господин Янев за включване на Проект за решение за проверка дейността на Фонд “Земеделие”.

Господин Янев, заповядайте.

ЯНЕ ЯНЕВ (независим): Уважаеми господин председател, това мое предложение за създаване на анкетна комисия, която да направи цялостна ревизия на дейността на Държавен фонд “Земеделие”, е подписано от 50 народни представители и е внесено преди повече от две години и половина. В резултат на това, че Народното събрание отказва реално да се занимава с тази проблематика и да осъществява реален парламентарен контрол бяха спрени милиони по Програма САПАРД. Нещо повече, оказа се, че системата изцяло е блокирана и сега, когато става въпрос за спрени средства и то за окончателно спрени, отново българският парламент в лицето на мнозинството ще откаже да подкрепи това наше предложение.

Ние сме наясно с този факт, но ние не го правим заради мнозинството, а го правим, за да могат нашите партньори в Брюксел окончателно да се убедят, че тук няма политическа воля за решаване на тези изключително важни въпроси и управляващите искат страната да продължи да тъне в това корупционно блато, да се упражняват трайните корупционни практики и кражби и в крайна сметка коалицията да се закрепи до края на мандата.

Още веднъж искам да насоча вашето внимание, господин председател, да упражните целия си авторитет на председател на парламента и да разпоредите още веднъж ресорните комисии реално да разгледат този въпрос и да се произнесат по него с решение, а не да искат едно или друго изслушване на един или друг чиновник, да речем, от Разплащателната агенция, което изслушване за пореден път ще бъде абсолютно безрезултатно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте предложението.

Гласували 160 народни представители: за 52, против 63, въздържали се 45.

Предложението не се приема.

Господин Янев – за прегласуване.

ЯНЕ ЯНЕВ (независим): Аз не мога да разбера какво става в тази зала. Няма ли поне няколко души в управляващото мнозинство, които имат някаква съвест и реално отчитат какво се случва в държавата? Как искате Европа да повярва, че тук някой ще направи съответните реформи? След това, което вчера дойде от Брюксел, има един единствен шанс – Сергей Станишев лично да направи сигнал до главния прокурор и да иска да бъдат арестувани половината от министрите му. Разберете, че само така ще може да ви повярват в Брюксел.

Има и втори изход – да подаде оставка още днес или до края на тази седмица и този панаир да приключи. В противен случай кражбите ще продължат, докато се стигне до най-големия колапс -България да бъде лишена да упражнява реално правото си на глас в общоевропейските институции. Убеден съм, че ще стигне и дотам, ако продължавате с това ваше прословуто комунистическо упорство. Убеден съм, че ще се стигне дотам, защото вие не си давате сметка какво се случва и какво реално мислят нашите партньори в Брюксел за тройната коалиция.

Така че много е важно поне веднъж да си дадете сметка. В противен случай при задаващата се финансова криза държавата отново ще бъде докарана до по-тежък банкрут от времето на Жан Виденов.

Още веднъж, господин председател, предлагам да подложите на гласуване нашето предложение. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте повторно предложението.

Гласували 179 народни представители: за 63, против 75, въздържали се 41.

Предложението не се приема.

Има предложение от народния представител Надежда Михайлова и група народни представители за изслушване на министър-председателя Сергей Станишев във връзка с провала на борбата с корупцията и отнемането на 220 млн. евро от Европейския съюз.

Госпожо Михайлова, заповядайте.

НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ОДС): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Парламентарната група на Обединените демократични сили внася искане за изслушване на министър-председателя Сергей Станишев във връзка с безпрецедентните мерки, взети от Европейската комисия спрямо България, в резултат на които ние загубваме безвъзвратно 220 млн. евро, а още 340 млн. евро най-вероятно също ще бъдат загубени.

Според нас министър-председателят трябва да се яви в залата на Народното събрание, за да даде обяснение и за един много сериозен въпрос, поставен от Европейската комисия, а именно въпросът за политическата намеса.

Спомняте си, господин Пирински, че в началото на този политически сезон Парламентарната група на ОДС отправи въпрос към министър-председателя във връзка с плана на действие и конкретните срокове и конкретните отговорности. Тогава Вие на два пъти отлагате този въпрос и го пренасочвате към вицепремиера с аргумента, че въпросът, свързан с европейското членство на България, е конкретен въпрос и не засяга цялостната политика.

Сега обаче обвиненията на Европейската комисия за политическа намеса извън всякакво съмнение засягат цялостната политика на днешното правителство. Защото тук става дума за политическа корупция, става дума за зависимостта на политиците. Аз ще добавя и още нещо – дълбоко се съмнявам, че става въпрос за некомпетентност, става въпрос за зависимост и за невъзможност за изпълнение на задълженията в резултат на това, че трябва да се изпълнят ангажименти и към други хора и това са спонсорите на сегашното правителство.


Така че политическият бабаитлък, който показват различни членове на правителството по отношение на Европейската комисия, само показва гузността на онова, което се случва.

Министър-председателят трябва да дойде тук и да даде обяснение за този план на действие и какво се случва, при положение че планът на действие очевидно не дава резултат. Защото, пак повтарям, 340 млн.евро все още висят и все още има някакъв минимален шанс да бъдат спасени. Защото Европейската комисия заявява, че мерките, които са включени в този план, са само обещания за бъдещи действия, които очевидно не дават конкретни резултати.

Министър-председателят трябва да дойде в тази зала, за да обясни откъде ще се компенсират 220 млн.евро – вероятно от парите на държавния бюджет, само че това са парите на българските данъкоплатци, а Европейската комисия и комисарят по разширяването Оли Рен категорично заявяват, че една от причините за взетите решения е да се защитят парите на европейските, в това число, забележете, и на българските данъкоплатци. Ние питаме по какъв начин българското правителство защитава парите на българските данъкоплатци?

И накрая, искаме министър-председателят да се яви в залата, за да даде обяснение и кой ще поеме отговорността за провала на правителството в борбата с корупцията – провал, който очевидно води последователно до все повече материални и морални щети за България и е твърде висока цена за арогантността и безотговорността на това правителство. (Ръкопляскания в ОДС.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 182 народни представители: за 67, против 56, въздържали се 59.

Предложението не се приема.

Заповядайте за предложение за прегласуване, госпожо Михайлова.

НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ОДС): Вземам думата, тъй като очевидно тези петдесет и няколко души в пленарната зала не са разбрали изобщо за какво става дума.

Става дума за това, че България и българските граждани последователно губят огромни средства, които са предназначени не само, както е в конкретния случай, за подобряване на инфраструктурата - нещо, в което се съмнявам, че някой може да има възражения, но и средства, които са насочени към подобряването на живота на българските граждани.

Вие, уважаеми господа, които се въздържате в момента в тази зала, имате отговорност пред своите избиратели и аз смятам, че точно Българската социалистическа партия трябваше да поиска от собствения си министър-председател да излезе тук и да даде обяснение за това, което се случва.

Така че аз искам прегласуване. Пледирам към съвестта на онези петдесет и няколко човека, които се въздържаха при гласуването първия път и искам да ги попитам каква е причината за въздържанието и няма ли това въздържание да върне окончателно България в блатото.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте отново предложението.

Гласували 182 народни представители: за 70, против 69, въздържали се 43.

Предложението не се приема и при това прегласуване.

Ще направя съобщение за новопостъпилите законопроекти и проекторешения за периода от 19 до 25 ноември 2008 г.

Постъпила е от Българската народна банка публикацията „Парична статистика - м. октомври 2008 г.” и „Брутен външен дълг – 2008 г.”. Материалите са на разположение в библиотеката.

Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Вносители са Ваньо Хърков и група народни представители. Водеща е Комисията по труда и социалната политика.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност. Вносител е народният представител Пенко Атанасов. Водеща е Комисията по бюджет и финанси. Законопроектът е разпределен и на Комисията по енергетиката.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето. Вносители са Тодор Кумчев и група народни представители. Водеща е Комисията по здравеопазването.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на народни представители. Вносители са Яни Янев и група народни представители. Водеща е Комисията по правни въпроси.

Законопроект за равенството на половете. Вносители са народните представители Трифон Митев и Атанаска Тенева. Водеща е Комисията по правата на човека и вероизповеданията. Законопроектът е разпределен и на Комисията по образованието и науката, Комисията по труда и социалната политика, Комисията по правни въпроси, Комисията по гражданското общество и медии и Комисията по европейските въпроси.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за кредитните институции. Вносители са народните представители Минчо Христов и Стела Банкова. Водеща е Комисията по бюджет и финанси.

Законопроект за ратифициране на Протокола за привилегиите и имунитетите на Международния орган за морското дъно. Вносител е Министерският съвет. Законопроектът е разпределен на Комисията по транспорт и съобщения и на Комисията по външна политика.

Законопроект за допълнение на Закона за здравето. Вносители са народните представители Антония Първанова и Ива Станкова. Водеща е Комисията по здравеопазването. Законопроектът е разпределен и на Комисията по бюджет и финанси.

Господин Овчаров, заповядайте за процедурен въпрос.

РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Предлагам срокът за подаване на писмени предложения по Законопроекта за бюджета на Република България за 2009 г., по Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса и по бюджета на Националния осигурителен институт да бъде удължен с десет дни.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Предложение за удължаване на срока с десет дни за предложенията за второ четене на Законопроекта за държавния бюджет.

Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 158 народни представители: за 156, против няма, въздържали се 2.

Предложението е прието.

Има думата народният представител Иван Костов от името на Парламентарнага група на Демократи за силна България.

ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Уважаеми господин председател, колеги народни представители! Безвъзвратната загуба на стотици милиони със сигурност от европейски фондове за България е причината за тази реакция на Демократи за силна България, която ще чуете да правя от тази трибуна. Вместо да разберат своята дълбочина на вината за проваленото членство в Европейския съюз и пропуснатите ползи, управляващите разпалват антиевропейски настроения и крият зад тях своя провал, започват открита война срещу Европейската комисия, с което допълнително ще навредят на отношенията ни с Брюксел.

На България в тези условия й е нужно ново правителство. Защо? Защо ви призоваваме веднага след гласуването на бюджета да си ходите – управляващите? Защото без правителство, което има вътрешно и външно доверие, България влиза в криза – икономическа, и влиза в тежка криза във взаимоотношенията си с Европейския съюз. Това е много лошо за страната. Това е нещо, което може да бъде предотвратено с волята на Народното събрание, с волята на мнозинството.

Ние ви призоваваме да прекратите мандата си!

РЕПЛИКА ОТ КБ: Така ли?

ИВАН КОСТОВ: Защото вкарвате страната наистина в изключително тежка икономическа и институционална криза. Не може министър-председателят да казва, че е разочарован. Защото всички ние сме разочаровани от самия него. Не може госпожа Плугчиева, която отговаряше точно за тези неща да не се случат, да казва, че се нарушават принципите на солидарност от страна на Европейския съюз. Какво искате вие? Европейският съюз да е солидарен с вашата корупция ли? Не може да е солидарен с вашата корупция. Не може да е солидарен с вашата некомпетентност. Вие трябва да си ходите, колкото се може по-бързо. България се нуждае от ново управление, което с доверие да й помогне да излезе от тази криза.

Единственият ви аргумент по време на вота на недоверие през м. юли беше, че мерките са временни, че вие ще реагирате и ще отворите европейското финансиране. Оказва се, че вие сте абсолютно неспособни да го направите. Тогава няма какво да правим в тази зала. Тръгвайте си! Благодаря. (Ръкопляскания в ДСБ.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: От името на парламентарна група желае думата господин Бакалов.

ЙОРДАН БАКАЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги!


ДЕКЛАРАЦИЯ

от името на Парламентарната група на

Обединените демократични сили
Заради корупцията и кражбите на това правителство Европейският съюз наложи санкция на страната ни, каквато не е имало от 50-годишната история на Съюза. Отнемането на 220 млн.евро и заплахата България да загуби още 340 млн.евро е наказание и унижение, което всеки българин трябва да изтърпи, заради безотговорното и корумпирано управление на БСП, НДСВ и ДПС.

Казахме ви, господа управляващи, още през м. юли, че може да излъжете делегатите на конгресите си, но не можете да биете тъпана и да развявате червените знамена с искане за втори мандат. (Реплики в КБ.)

Няма как да излъжете и Брюксел. Но вие продължавате да лъжете българите, да настоявате колко сте добри вие и колко е лош Европейският съюз, който иска да защити данъкоплатците си, както трябва да го прави всяко цивилизовано правителство, включително и българското. Замазахте доклада с безогледна измама - след като Брюксел спира парите, то правителството веднага ще покрие загубите от бюджетния излишък.

Престъпно и антибългарско беше поведението на тройната коалиция тогава. Престъпна и неадекватна е реакцията ви сега – и премиерът, и министрите му, и лидерите на тройния съюз буквално се изпариха след новината за историческата санкция, наложена на България. Били разочаровани от действията на Европейската комисия?! Къде, питам, са отговорите на въпроса за колосалните средства, които бяха откраднати от европейските фондове, тоест от всички българи? Кой ще отговори на изявлението на еврокомисарите, че в усвояването на европейските фондове има голям брой нередности и са открити нови нарушения, че липсват реални резултати в борбата срещу корупцията, че няма адекватни мерки за премахването на политическия натиск при отдаване на проектите, че има конфликт на интереси в договорите, че липсва дори желание от страна на българското правителство да признае как разпределя фондовете по партиен принцип, че няма осъдителни присъди за корумпираните бивши чиновници?

И най-важното, произнесено в Брюксел, рискът за измами продължава да е толкова висок, че Европейският съюз няма как да не предприеме жестоки санкции срещу България, за да защити данъкоплатците си. Така постъпва всяко отговорно управление – защитава хората, които са му дали доверието си.

Затова най-жестоката санкция днес не са 500-те млн.евро, а фактът, че заради управлението на тройната коалиция, Европа буквално отказа доверие на България, и най-лошото – на българите.


Намираме се в разрушителна липса на доверие към страната ни и отговорните за тези присъди министри трябва да понесат наказанието си персонално. Европейското поведение в този случай е подаване на оставки, но оставките на Орешарски, на Плугчиева, на Гагаузов и на Грънчарова няма да изтрият петното, което тройната коалиция лепна на достойнството на българите.

Единственото вярно решение сега е оставка на цялото правителство и предсрочни избори, не само заради историческата санкция, с която Брюксел даде оценка на това правителство, а и защото това правителство както с доклада през м. юли, така и сега лъже, че България е един стабилен остров на социализма, който единствен в света ще остане незасегнат от глобалната и икономическа криза. Ние от ОДС няма да позволим това и ще направим всичко възможно това да не се състои.

Настояваме за незабавно изслушване на министър-председателя и призоваваме всички отговорни български политици да подкрепят националния спасителен план срещу бедствието „Тройна коалиция”. В този план има само една дума и тя е: Оставка! Благодаря ви. (Ръкопляскания в ДСБ.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: От името на Парламентарната група на БНД има думата народният представител Николай Свинаров.

НИКОЛАЙ СВИНАРОВ (БНД): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги!
ДЕКЛАРАЦИЯ

на Парламентарната група

на Българска нова демокрация

26 ноември 2008 г.

Отказът на Европейската комисия да възстанови спрените акредитации по ФАР ясно доказва, че настоящото управление на тройната коалиция тотално се е дискредитирало пред европейските ни партньори и напълно е загубило тяхното доверие.

Като български граждани и демократи, чието търпение окончателно се изчерпа, след поредният управленски провал по пътя към превръщането на България в нормална европейска държава, ние, представителите на Българска нова демокрация ясно заявяваме, че не бива да се позволява повече управленската некомпетентност на сегашните управляващи да застрашава икономическата стабилност на страната ни в условията на глобална криза. Осуетявайки усвояването на предприсъединителните фондове, правителството навреди повече на икономиката на страната, отколкото биха могли да я стимулират с фалшивата си инвестиционна активност, заложена в Бюджет 2009.

Ако в началото на политическата есен имаше съмнения, че приетият през лятото от правителството план за действие е пълен провал и в него няма нито действие, нито планиране, то сега е официално потвърдено от самата Европейска комисия с поредната санкция към България.

Конструктивното предложение на Българска нова демокрация за парламентарен контрол върху плана за действие на правителството беше отминато с високомерно пренебрежение, вследствие на което получихме доказателство, че широко прокламираните мерки на правителството за справяне с недостатъците в така наречените проблемни сфери, не носят никакъв резултат.

Освен всичко това сме свидетели на безпрецедентен пример за игра на политически комар с парите на българския данъкоплатец. Въпреки наложената през м. юли т.г. забрана на двете агенции за сключване на договори, те подписваха с хазартната надежда, че ще възстановят акредитациите си и ще се върне достъпът до еврофондовете. При така сложилите се обстоятелства договорените проекти в периода за забрана ще са за сметка на държавния бюджет, тоест от джоба на всеки българин.

Ние от Българска нова демокрация предупреждавахме многократно самонадеяното мнозинство за предстоящата катастрофа и загуба на всякакво доверие от страна на Брюксел, която старателно бе замазвана със заклинания и омаловажаване на ефектите й върху обикновените български семейства.

От многократните пируети на правителството в мъглата на словесната пушилка стана пределно ясно, че за управляващите европейските средства не са толкова важни, щом бюджетният излишък може да бъде употребен за покриване на липсите. Уви, кризата, за която ние от опозицията многократно алармирахме, е вече тук и рязко свали маската на управленската некомпетентност на тройната коалиция.

Именно затова считаме за наш граждански дълг да поискаме незабавно предсрочни избори, за да бъде спасена България. Благодаря ви. (Ръкопляскания в ДСБ.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: От името на Парламентарната група на „Атака” има думата народният представител Станислав Станилов.

СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ (КА): Явно спирането на парите от Европейския съюз предизвиква в България политическа криза. Тези изявления тук ние от „Атака” разглеждаме като върха на лицемерието по една много проста причина. Всички, които са участвали в управлението на България от промяната насам, са виновни за настоящото положение. Всички, които са вземали решение да се управлява България по тази философия, също трябва да понесат отговорност.

Къде беше Европа, когато се грабеха българските активи и когато за жълти стотинки се разпродаваха БТК и БГА „Балкан”? Тя си мълчеше, когато се ограбваха българските активи. Сега, когато започнаха да се грабят европейските активи, се разприказва. (Шум и реплики.) И като се разприказва, какво излиза? На Европа не й се дава нейните пари да бъдат ограбвани. Могат да бъдат ограбвани само българските пари, но нейните пари не бива да бъдат ограбвани. Мисля си, че крадливата Европа се сърди на крадливата България. Нямат никакви основания да спират парите, защото там положението е горе-долу същото. Там горе-долу по същия начин се ограбват пари. (Шум и реплики.) Но сега ние сме на мерника.

Ревете, ревете! Ревете, ревете! Корупцията в Европа е документирана. Има я в списания, вестници, има я документирана в решения на различните комисии. И там ловят непрекъснато крадци и измамници както тук, но тук никой не ги съди. За това беше нашата дума. Затова ние смятаме, че трябва да има нов обществен договор, с който да се смени начинът, по който се управлява държавата. Трябва да се ревизира всичко, целият този грабеж, извършен досега, за да се очисти политическата класа! Нямаме какво друго да ви кажем. ((Ръкопляскания от КА. Реплики.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: От името на парламентарна група има думата господин Ангел Найденов. (Размяна на реплики между народният представител Павел Шопов и независимите народни представители.)

Моля за тишина!

АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председателю.

Уважаеми дами и господа народни представители! Очевидно, че се намираме в много сериозна ситуация, която, макар че не е необичайна за новите страни-членки на Европейския съюз, предизвиква безпокойство.

ГЕОРГИ ПИНЧЕВ (ОДС, от място): Трагична ситуация.

АНГЕЛ НАЙДЕНОВ: И тази ситуация, смея да кажа, че със сигурност ще има негативни последици и за българската икономика, и за българските граждани.

Решението на Европейската комисия и съответно ситуацията не са необичайни, защото няма европейска държава, която да е постигнала 100% усвояемост. Като казвам това, че добавя, че не се опитвам да омаловажа случилото се, или да демонстрирам безгрижие. Най-малко пък имате основания да твърдите, че някоя сред българските институции или административни структури, ангажирани с европейските средства, проявява високомерие или пренебрежение към отговорностите и ангажиментите на страната. Напротив, имаме съзнанието, че това решение на Европейската комисия предизвиква неподправена тревога у мнозинството от българските граждани, провокира много въпроси, не само към българските административни структури. А сумата от 200 млн. евро не е за подценяване – това е факт.

ГЕОРГИ ПИНЧЕВ (ОДС, от място): 220 милиона.

АНГЕЛ НАЙДЕНОВ: Същевременно, дами и господа от опозицията в парламента и извън парламента, нашият призив е да не истеризирате ситуацията, да не прекрачвате границата, отвъд която поведението ви ще бъде не израз на загриженост, а политически фарс! Не очаквам да споделяте нашата тревога, но не превръщайте всяко затруднение в повод за егоистично злорадство.

Решението на Европейската комисия ние възприемаме като израз на несправедливо отношение към България.

ИВАН КОЛЧАКОВ (ОДС, от място): На политически морал.

АНГЕЛ НАЙДЕНОВ: Ние от Парламентарната група на Коалиция за България не сме сред хората, които биха разгърнали антиевропейска реторика, но не можем безкритично да приемем отрицанието, което се налага като отношение към българските ведомства, ангажирани с дейност по предприсъединителните финансови инструменти. Решението не отразява реалността и практически свършеното, въпреки уверенията че Брюксел оценява усилията, които страната и българските държавни институции полагат.

Разбира се, ние не считаме, че това решение ни освобождава от ангажиментите по изпълнението и на плана за действия, и като цяло на програмата, разработена от българските институции и ведомства. Възнамеряваме след обсъждане в политическия съвет на коалицията, да представим нови мерки в структурно, организационно и кадрово отношение, като направим отново преглед на резултатите, съпоставяйки ги с конкретните мотиви и заключения на Европейската комисия.

Уважаеми дами и господа, ние не очакваме подаяния, не очакваме жестове на любезност, но очакваме разбиране и справедливо третиране на България. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от КБ.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги, преминаваме към гласуването, което решихме да проведем по програмата днес. Моля за вашето внимание.
Преминаваме към:

ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СЪСЛОВНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ НА ЛЕКАРИТЕ И НА ЛЕКАРИТЕ ПО ДЕНТАЛНА МЕДИЦИНА, № 854-01-121, внесен от Тодор Кумчев и група народни представители.

Моля, гласувайте наименованието на законопроекта по вносител, подкрепено от комисията.

Гласували 123 народни представители: за 110, против няма, въздържали се 13.

Наименованието е прието.

Има предложение от народния представител Руденко Йорданов, по което комисията се е произнесла по следния начин: разгледала е предложението и предлага на основание чл. 71, ал. 2, изречение трето от нашия правилник то да не бъде подлагано на гласуване, поради противоречие с принципите и обхвата на законопроекта.

Моля, гласувайте § 1 и § 2 по вносител, подкрепени от комисията, и § 3 в окончателна редакция на комисията.

Гласували 125 народни представители: за 112, против няма, въздържали се 13.

Текстовете са приети.

Комисията не подкрепя текста на вносителя за § 4 по вносител и предлага той да отпадне.

Моля, гласувайте това предложение на комисията за отпадане на § 4. Очевидно има желание да се преброим отново.

Отменете това гласуване! Поканете народните представители в залата!

Моля, гласувайте отново предложението на комисията за отпадане на § 4.

Гласували 122 народни представители: за 112, против няма, въздържали се 11.

Предложението за отпадане е прието.

И последното гласуване: наименованието „Преходни и заключителни разпоредби” и § 5 и 6 по вносител.

Гласували 128 народни представители: за 111, против няма, въздържали се 17.

Текстовете са приети.

С това е приет и Законът за изменение и допълнение на Закона за съсловните организации на лекарите и на лекарите по дентална медицина.

Преминаваме към



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница