Програма за сигурност в „Гражданска въздухоплавателна администрация гражданското въздухоплаване Приложение 1−А



Дата23.10.2018
Размер79.51 Kb.
#93827
ТипПрограма

Главна дирекция Национална програма за сигурност в

„Гражданска въздухоплавателна администрация” гражданското въздухоплаване





Приложение 1−А
Условия (критерии) и ред за издаване на ПРОПУСКИ За лица за зоните за сигурност с ограничен достъп

І. Условия (критерии) и ред за издаване на пропуск за лице образец “Постоянен” и образец “Временен” без придружител
1. Условия (критерии) за издаване:
1.1 Пропуск за лице образец „Постоянен“ и образец „Временен“ бе придружител се издават на лица, които:

а) са пълнолетни;

б) не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, освен ако са реабилитирани;

в) не страдат от психически заболявания, установени и документирани по съответния ред

г) са определени като надеждни за работа или за извършване на конкретно възложена задача в зоните с ограничен достъп на международните летища в страната

д) функционалните задължения, съобразно заеманата длъжност и съгласно длъжностната характеристика на лицето да предполагат достъп до зоните за сигурност с ограничен достъп;

е) лицето да е преминало обучение (информираност) относно мерките за сигурност в гражданското въздухоплаване и да го удостовери с документ (напр. протокол) пред органа, който издава пропуските. Заплащането на обучението по „информираност” на митническите служители и служителите на ПБЗН да бъде или за сметка на летищния оператор или за сметка на ползвателя – по договаряне.

1.2 Надеждност на лицето за работа или за извършване на конкретно възложена задача в зоните с ограничен достъп на международните летища в страната, е налице, когато липсват данни относно:

а) участие или съучастие във вредителство, шпионска, терористична или диверсионна дейност

б) осъществяване на друга дейност, създаваща заплаха за/насочена срещу националната сигурност

в) осъществяване на дейност, насочена срещу обществения ред

г) извършване на действия, създаващи заплаха за нормалното функциониране на международните летища в страната

д) укриване или даване на невярна информация от проучваното лице за целите на проучването

е) факти и обстоятелства, които биха дали възможност за изнудване на проучваното лице

ж) зависимост на проучваното лице от алкохол и наркотични вещества

Органът, извършващ проучването, може да поиска проучваното лице да се подложи на специализирани медицински и психологически изследвания и да представи резултатите от тях. Проучваното лице има право да откаже да се подложи на поисканите специализирани медицински и психологически изследвания. Отказът се прави в писмена форма и проучването се прекратява.


2. Ред за издаване на пропуски образец “Постоянен” и “Временен без придружител”:
2.1. Пропуск образец „Постоянен” издава само ГД „ГВА”.
2.2. Пропуск образец „Временен без придружител” издават летищните оператори, по свой образец и заявление, предварително одобрени от ГД „ГВА” за контрагентите си, както и за операторите/субектите, ДП „РВД” и техните контрагенти, които оперират от тях;

2.3 Пропуск образец „Временен без придружител” на служители по сигурността, наети временно от летищния оператор, се издават от съответния летищен оператор.

2.4 Летищните оператори имат право да издават пропуск образец „Временен без придружител” на контролни органи за съответното летище, които не са освободени от проверка за сигурност, съгласно изискванията на т. 1.3.2.3 б).

2.5. За издаване на пропуск до зоните за сигурност с ограничен достъп е необходимо за всяко лице да се подадат от авиационния оператор, летищния оператор, друга организация/ведомство, или субект до органа, който издава пропуска, следните документи:

а) придружително писмо;

б) таблица по образец ( в съответствие с чл. 19 от ЗЗЛД) данните да се събират и използват за определените в ЗГВ цели), попълнена и заверена от представляващия физическото или юридическото лице (на оператора, организацията/ведомството или субекта).

в) заявление (при издаване на пропуск)

Спесимен на подпис и печат на заявителите по 2.5.б) се предоставя и съхранява в офисите за издаване на пропуски;

Лица, които са упълномощени да придружават имат специално означение върху пропуска си.

2.6. Преди издаване на пропуск от упълномощения орган се извършва цялостна проверка на лицето от Държавна агенция „Национална сигурност” (ДА „НС”); ако пропускът дава достъп и до граничната зона, същият се съгласува и от органите на ГД ГП положително, когато липсват данни за следното:

а) лицето да не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, освен ако не са реабилитирано;

б) лицето да няма повдигнато обвинение за умишлено престъпление от общ характер;

в) да липсват данни, че лицето системно употребява алкохол, наркотични или психотропни вещества;

г) да липсват данни от официални писмени документи, че лицето страда от психическо заболяване или има психически нарушения. При наличие на такива данни може да се поиска лицето да се подложи на специализирани медицински и психологически изследвания като се ползват резултатите от тях. При отказ на лицето да бъде изследвано, проучването се прекратява.
2.7. На лица, при които е настъпила промяна в служебното положение, налагаща смяна на достъп, пропускът се издава съгласно изискванията в .2.5.
2.8 ГД ГВА уведомява летищата за всяко лице, което не е преминало успешно цялостна проверка от ДАНС или не е съгласувано положително от ГД ГП.
3. Пропуски на служители от системата на МВР, ДАНС и МО, чиято постоянна месторабота не е на летищата, но изпълняват задачи по Закона за МВР, Закона за ДАНС и Закона за отбраната и въоръжените сили.

Пропуски на служители от системата на МВР се издават от тип „Постоянен” за 3 години от ГД „ГВА”, но не по-дълъг от срока на действащия образец.

За целта се представя писмо с данните на служителите, което се подписва от главния секретар или зам.-главния секретар на МВР, с изключение на служителите на ГД „ГП”, чиито списъци се подписват от директора на ГД „ГП” или упълномощени от него лица. На издаващия орган се предоставят спесимени на лицата, които дават разрешението за издаване на пропуска.

Пропуски на служители на ДАНС се издават от тип „Постоянен” за 3 години от ГД „ГВА”, но не по-дълъг от срока на действащия образец.

За целта се представя писмо с данните на служителите, което се подписва от председателя или зам.-председателя на ДАНС. На издаващия орган се предоставят спесимени на лицата, които дават разрешението за издаване на пропуска.

Пропуски на служители от системата на МО се издават от тип „Постоянен” за 3 години от ГД „ГВА”, но не по-дълъг от срока на действащия образец.

За целта се представя писмо (таблица по образец) с данните на служителите, което се подписва от зам.-министър на МО или упълномощени от него лица. На издаващия орган се предоставят спесимени на лицата, които дават разрешението за издаване на пропуска.
4. Длъжностните лица по т. 2.5 и т. 3 създават организация и осъществяват стриктен контрол за събиране и връщане на издадените пропуски при напускане на служителите, отпадане на необходимостта или изтичане срока на валидността на пропуска. Пропуските се връщат на ГД „ГВА”.

В случаите, в които условията по т. I. 4 не са изпълнени, пропуски не се издават.


5. Валидността на действащия образец пропуск „Постоянен“ е три (3) години и седем (7) месеца.

6. Валидността на действащия образец пропуск „Временен без придружител“ е до четири (4) години.

Летищата определят периода за който е валиден използвания образец и уведомяват писмено ГД “ГВА“.

7. Пропуск “Временен без придружител” се издава за срока на договора, но не повече от една (1) година и не повече от срока на договора между кандидата за пропуск и фирмата контрагент, което от двете настъпи първо.


ІІ. Условия (критерии) и ред за издаване на пропуск “Временен с придружител”
1. Условия (критерии) за издаване:
а) лицето да е пълнолетно;

б) придружителят лично получава пропуските;

в) придружителят да е запознат с условията за съпровождане на външни лица в зоните за сигурност;

г) за лицата, кандидатсващи за този вид пропуск, не е необходимо да бъде извършена цялостна проверка по реда на т. I. 1.


2. Ред за издаване на пропуск образец “Временен с придружител”:
2.1. Пропуск образец „Временен с придружител” издават летищните оператори, по свой образец и заявление, предварително одобрени от ГД „ГВА” за контрагентите си, както и за операторите/субектите, ДП „РВД” и техните контрагенти, които оперират от тях
2.2. За издаване на пропуск до зоните за сигурност с ограничен достъп е необходимо за всяко лице да се подадат от авиационния оператор, летищния оператор, друга организация/ведомство или образувание до органа, който издава пропуска, следните документи:

а) придружително писмо и заявление по образец, съдържащо:



  • Данни за лицето/лицата по лична карта;

  • Име на придружителя;

  • Причина и период на пребиваване;

  • Зони

  • Опис на необходими предмети/техника (ако се налага внасянето на такава)

  • За чужденци се прилага копие от паспорт

б) валидността на пропуск образец” Временен с придружител” е не по-голяма от 1 (един) месец.

в) максималният брой придружители за едно лице е четири (4).
2.3. Длъжностните лица, които придружават притежателя на този вид пропуск създават организация за събиране и връщане на издадените пропуски при отпадане на необходимостта или при изтичане срока на валидността на пропуска.;
2.4. В случаите, в които условията по т. II. 2.3 не са изпълнени, пропуски не се издават.
2.5 Валидността на действащия образец пропуск „Временен с придружител“ е до четири (4) години.

Летищата определят периода за който е валиден използвания образец и уведомяват писмено ГД “ГВА“.




ІІІ. Процедури при изгубени, откраднати, повредени, невърнати и отнети пропуски.

В случаите на изгубен, откраднат или повреден пропуск, се уведомява незабавно службата, която е издала пропуска.




  1. Изисквания за преиздаване:

    • Придружително писмо;

    • Заявление по образец;

    • Писмени обяснения от служителя

    • Становище от работодателя и предприети мерки за постигане на сигурността;

  2. За нарушаване правилата и процедурите за придружаване, правата на придружителя да придружава се отнемат.

  3. Право за придружаване на лица в зоните с ограничен достъп може да бъде възобновено след изтичане на период от най-малко шест (6) месеца.

Заплащане, съгласно чл. 117, т. 2в от тарифа № 5 за таксите на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС)


ІV. Заплащане на изработените пропуски
1. Всички пропуски, изработени в офисите за издаване на пропуск се заплащат, съгласно тарифа № 5 за таксите на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).

Изключение по т. IV 1 се допуска за служителите на ГД „ГВА”, МВР, МТИТС, ДА „НС”, служителите на ГД „ГП”, които работят на съответното летище.


ЗАБЕЛЕЖКА: Таблиците и Заявлението са публикувани в интернет страницата на ГД „ГВА” на адрес: www.caa.bg.


Тази информация е защитена по смисъла на чл. 360 от НК.

Глава 1 – Сигурност на летищата

Издание 3/Януари 2016 Стр. от

Изменение 03/Ноември 2017



Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница