Р е ф е р а т на тема Лобизмът в политиката Изготвил: Проверил



Дата11.01.2018
Размер211.09 Kb.
#43534




Р Е Ф Е Р А Т
на тема
Лобизмът в политиката
Изготвил: Проверил:

Бранимир Бояджиев гл.ас. Иван Петров

спец. Финанси

фак.№ 1138002
Пловдив

2014

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е

1.Лобизъм:

    1. Произход ............................................................................3 стр.

    2. Дефиниции ........................................................................4 стр

    3. Демократична политика................................................5 стр



2.Обекти на лобиране ..............................................8 стр

3.Субекти на лобиране .............................................8 стр
4.Предмет на лобиране ............................................9 стр


1.1. Произход на лобизма
Самата дума „ лоби” се появява през средновековието през 16 в. , за да обозначи според едни автори площадка за разходка на монасите в манастира. Според други средновековните латинци по това време са използвали думата „ лоби” назоваване на тайни, тесни проходи и скрити, полутъмни галерии в католически манастири. Времето на появата на думата лоби – 16в. И обвързването и с дейности в манастири не се оспорват и се срещат в различни източници. През 40 – те години на 17в. Тази дума се свързва с коридорите в британският парламент.

Според друга версия за първи път понятието лоби и лобиране придобива политически оттенък в САЩ през 18в. По времето на 18 американски президент. Думата „лоби’’ има английски корен ( „ lobby” буквално означава „коридор’’). В своята историческа еволюция лобизмът винаги е имал закрит, дискретен характер – в една или друга степен. В този слисал лобизмът винаги е свързан с нарушение на някакви процедури, правила Той възниква там където стандартните процедури, общите правила за вземане на определено решение не са достатъчни за някого, поради което същият този някои полага някакви допълнителни усиля за създаване на някакви специални условия.

Като първообрази на лобитата в зората на капитализма могат да се разглеждат занаятчийските гилдии и различните професионално – съсловни обединения – търговско индустриални камери и др. , както в западните така и в не западните общества (Китай , Япония и други)

Лобизмът е едно от конкретните проявления на индивидуализма и асоциацията за това говорим за персонални и групов лобизъм. И двете разновидности са израз на свободата, ограничена от закона. За лобизма в съвременен израз на думата започваме да говорим след утвърждаването на капитализма. Днес капитализмът най общо е икономическата система, която господства в света и чиито организиращ принцип е пазарът. Капитализмът има два аспекта, той носи и ползи и вреди, което се отразява в политиката при капитализма, а ние добавяме – и в практиката на лобизма.

Генезисът на лобизма като политически феномен включва : съществуването на лобизма като нелегитимно явление, но реална практика легализация и легитимация на лобизма в процеса на неговото развитие, като една от формите на влияние върху процеса на вземане политически решения първоначално в САЩ втората половина на 19 б. – терминът лобиране се е свързвал с осъдителната покупка на гласове в коридорите на конгреса, а едва по късно в средата на 20в. Лобизмът като практика е бил юридически регулиран. На всякъде лобизмът в началото е бил по същество парламентарен лобизъм – влияние върху законодателни решения, а едва по късно той се разпростира и в сферата на изпълнителната власт.

Лобизма е политически институт , защото отразява конкуриращи се варианти за решение по еди или друг проблем и необходимостта от постигане на компромис. В модерен контекст лобизмат възниква като специфична посредническа дейност. Според З.Балман феноменът „опосредяване на действието е една от най продуктивните черти на модерното общество. Лобизма възниква в етапа на утвърдена национална държава с добре функциониращи институции – парламент, правителство, ведомства и пр., както и при наличието на модерна бюрокрация „ администрация”. Държавните институции както и държавните служители бюрократи са съответно обекти на лобистки натиск.


1.2. Дефиниции

Първият закон за лобизма известен като Федерален закон за лобизма в САЩ е приет едва през 1946г. преди него можем да говорим само за предистория. Като демократична законово регулирана социално демократическа практика , лобизма се разгръща едва през втората половина на 20в. Може би неговото разгръщане е изчаквало кризата на политическите партии и идеологии, изчаквало е преходът от модернист към пост модернист след краят на „ студената война”. В тази връзка се разграничава модерна и пост модерна форма на производство в условията на който се развива лобизма. Модерната форма на производство предполага :

- индустриална революция – фабрики , масово производство, централизация

- Индустриално общество – капитализъм, буржоазна класа на собствениците и работниците

Пост модерната форма на производство предполага :

­информационна революция – офиси, сегментация, децентрализация

Глобално информационно общество – корнетиарат, служители в офисите и капиталистическо световно стопанство

Лобизмът днес се разгръща успоредно с новият етап на развитие на капитализма, в условията на глобализация, условия на формиране на глобален пазар и триумфиращ в момента неолиберализъм. Да лобираш означава да представиш аргументи или някакъв вид стимули, с който да опиташ да повлияеш на тези. Които вземат политически решения с цел да проявят склонност към определена позиция – твоята или на групата за натиск към която принадлежиш. Или лобирането се свързва със стремеж на заинтересованата група (или отделно лице) да си осигури подкрепа от страна на властите за решаване на конкретен проблем. Различните дефиниции на лобизма обособяваме в три групи :

-Лобизъм в широк смисъл – застъпничество за някаква цел.

-Лобизъм в тесен смисъл :опит за влияние върху приемането на определени управленски решения - по професия и заплащане ( професионален лобизъм)

-Други дефиниции : дефиниции със връзка със същността :

а) политическа технология за осигуряване на достъп до процеса на вземане на решения; технология за достъп до информационните потоци ( информационен лобизъм)

б) вид политическа комуникация ; начин на организация на политическият дискурс ( информационен лобизъм )

в) особен политически бизнес лобиски фирми , лобиска индустрия.

- дефиниции във връзка със функционалността :

а) своебразна форма на влияние, въздействие, натиск върху институциите на публичната власт

б) специфична посредническа дейност в защита на персонални и групови интереси и цели; инструмент за съгласуване на интереси между държавата и гражданското общество в демократични условия

в) механизъм са съединяване на икономика и политика в условия на капитализъм.

Заключение за лобиската дейност е, че ако тя не е поставена под контрола на държавата (чрез закона ) и под граждански контрол, то има реална опасност лобизмаът да прерасне в корупция и други престъпни действия.

1.3. Демократична политика
Лобизма е демократична политическа практика и е възможен само в демократични условия”
Лобизма е демократична политическа практика и е възможен само в демократични условия. Според Д.Хелт демократичната политика е феномен които се намира между групите, институциите и общностите и пресича публичният и частният живот. В тесен смисъл тя засяга формата, организацията и действията на държавата и отношенията и с другите държави. Но в широк смисъл тя обхваща конкретни области на политическа активност – не само държавна политика ни о политика на различни общности.

Някои следователи свързват демокрацията с функциониращо, гражданско общество. Съвременната политическа теория разглежда темата за гражданското общество в рамките на три дискусии :



Елитарна демокрация или демокрация на участието. Елитарната теория третира демокрацията предимно като начин за избиране на политически лидери ( рес. Лидери). Идеята стартира от Шумпетер. Елитаристите смятат че властта е двигател на политическата система къта както печалбата е двигател на икономиката.Трудно можем да кажем , че лобизма допринася за стабилността на демократичната политическа система. по скоро той я поставя по въпрос – най вече по линя на действието н на „ железния закон на олигархията”. Между понятията лобизъм и олигархия – връзката е пряка . елитарният дискурс устройва бизнес лобитата, но лобизмът за социално – значима кауза, лобизма за защита на граждански интереси трудно може да се развие в условия на елитарна демокрация. Според демокрация на участието ( партиципаторните теории )и от добрият лидер и от добрият гражданин се изисква активно участие в процеса на вземане на решение. Тук говорим за политическа култура и на елита и на гражданите, приемане на друго мнение , а не налагане на своето , намаляване на егоизма и способност за компромиси и пр.

Комунитаризъм или либерализъм . авторите и от двете страни ( Дж.Роиз, Дворкин и др.) се стремят да изработят убедителна нормативна теория за демократична легитимност, обединяваща изискването за справедливост и правосъдие. Либералите издигат за основен критерии спазването на индивидуалните права, а от тук извеждат и принципът за политическа неутралност. За комунитаристите индивидите съществуват в конкретен политически и социален контекст, те се обединяват в общности, в рамките на които придобиват своят индивидуална и колективна идентичност, език , ценности Важни са обществените, общностите отговорности и добродетели, а не либерално абстрактно човеколюбие. Според казаното до тук за изследването на лобизма като демократична практика допринасят, както теоретиците на либерализма, ката и на комунитаризма.

Държава на благоденствието или неоконсервативен антиетатизъм. Тази дискусия характеризира лобизма като механизъм за съединяване на икономика и политика в условията на капитализъм, по точно начинът на съединяване и последиците от това. Намесата на пазара държавата, както и държавата на пазара минава през сложна мрежа от взаимодействията между икономическо, политическо и гражданско общество, от което зависи и процесът на разпределяне на благата чрез лобизъм. Защитниците на държавната теза се обединяват около това че без съответна социална политика на държавата има опасност да се появи отново остра социална нестабилност.

Неоконсервативната критика на държавната намеса се изяснява със следните антиномии : държавните стратегии , насочени към стимулиране на търсенето, възпрепятстват инвестициите; осигурена икономическа защита на работниците влияе пагубно върху мотивацията им на труд; политиката за смекчаване нежелани странични ефекти на пазара поражда още по-големи икономически проблеми, свързани с нарастващ скъпо платен и непроизводителен държавен сектор (бюрокрация). Очевидно истината за една ефективна демократична политика е някъде по средата.

Извлечените полезни идеи от шестте демократични теории способстват за очертаване на връзката между лобизъм и демократична политика. Лобизмът е демократичен политически феномен като степента на неговата демократичност се определя от това доколкото функциониращо и жизнеспособно е гражданското общество. Лобизмът има отношение към четирите сфери : държава, политическо общество, но като демократична практика, лобизмът се свързва с гражданското общество. Гражданското общество е основна сфера на демократизация , сфера на създаване на демократични институции- като например института на общественото мнение , нови граждански инициативи, движения, сдружения на гражданите – в това число и такива, които се занимават с лобистка дейност. Целта за институционализиране и развитие на гражданското общество в „новите демокрации” се поставя много по-късно , след като осезаемо се усеща необходимостта от засилване ролята на тяхното демократично въздействие върху държавата и пазара. Каквото е гражданското общество в една страна – такъв е и типът лобизъм в нея. В едно демократично общество има място за лобизъм ,когато отговорността на политическите елити се допълва с допускането на различни групи по интереси и граждански асоциации до процеса на вземане на решения. Т.е лобизмът е свързан с право на демократичен достъп. За процесите на демокрацията е необходима активистка политическа култура, но не само декларативно, а при наличието ма публична сфера и атмосфера за свободни дискусии , която ограничава политическата апатия и осмисля избирателното право.

Каналите на влияние между гражданско и политическо общество трябва да са открити, публични. За типът лобизъм в дадена страна може да се съди по това – каква е институционалната структура на гражданското общество в нея.



Ключово понятие във връзка с лобизма е понятието „публичност” и свързаните с него производни. Публична тайна е че лобитата предпочитат известна закритост, дискретност на упражненият натиск спрямо държавни институции и чиновници. Затова и закона за лобизма в САЩ се нарича и „Закон за публичност и огласяване на лобистката дейност” и е насочен към осигуряване на публичност на предмета (целите), обекта, субектите и ресурсите на лобистката дейност, което става чрез съответна законова регулация.Публичността се осигурява и относително лесно чрез закон, но трябва да е има в предвид, че дири и законът не е гаранция за това. По- обстойното представяне за демократична политика като публична дейност в контекста на лобизма ще изисква по- обстойно представяне. Налице са няколко концептуални условности и трудности за разграничение и интерпретация на термини свързани с анализа на политиката като публична дейност. Някой от тези по- важни термини са „изчезваща” социална солидарност и атомизация на разрастващата се тенденция към едно т. нар. „общество на лактите”. В резултат на това различните социални науки трудно разграничават понятия като: обществен, национален интерес, публичен интерес, граждански интерес и т.н.„Публично”- държавата управлява публичната власт, другите социални общности също разгръщат публични дейности, когато участват в „правенето на политика”, или съществуват заедно с официалните власти. Счита се че съвременната демократична политика е преди всичко публична дейност. Променено е традиционното разбиране за ролята на държавата и от връх в йерархията на властта и управлението, тя се превръща в един от многото политически играчи. Ролята и мястото на тези политически играчи зависи от реално притежавания властови ресурс. Различните лоби групи също разполагат с конкретни властови ресурси „финансови, организационни, информационни и културни”, дори има случаи, когато могъщи бизнес лобита упражняват силен (до голяма степен определящ) натиск върху приемането, както на законодателни, така и на правителствени решения.

Самата демократична политика е взаимодействие между различни (играчи), в което хоризонталните зависимости постепенно заменят вертикалните връзки на сътрудничество и йерархия. Чрез легитимните държавни институции и техните решения се внася рационалност в обществения живот своеобразен ред в държавата. Този ред не е единствения, като съществува и социален ред (разграничаваме държавната от социалната власт), които се базират на споделено усещане за социална справедливост, легитимност, морална оправданост. Обществения интерес и неговата реализация са доста труден процес. Тезата на Хегел, че само държавата може да се издигне до равнището на всеобщия интерес, докато гражданското общество е сфера на ирационален сблъсък на частни интереси. Днес в условията на глобален преход от модерност към „втора, рефлективна модерност”- Улрих Бек, или постмодерност, когато е налице световен пазар и глобален капитализъм, модерната бюрократична държава, независимо от глобализацията, все още остава основен инструмент за постигане на общи интереси- общо благо. Държавните органи, освен това, приемат и нормативни актове- правила за регулиране на същия този лобизъм. Не бива токова лесно да „отписваме” държавата, независимо че нейната роля е ограничена в контекста на глобализация за сметка на други над държавни институции и организации и не формални антибюрократични мрежи. Нарушенията на формалния ред води до продуктивни, комбинирани, неформални и ефективни действия за извършителите- действия погазващи бюрокративните правила. Освен официалните канали за информация съществуват и множество неофициални мрежи, именно в тази обстановка се развива лобизмът. Националната държава не изчезва, а по- скоро се трансформира в новите условия- новите проблеми не могат да се решават със старите институции, тъй като масовата демокрация преминава към „мозаечна демокрация”.

Безспорна е заслугата на Ю. Хабермаст при дефинирането на т.нар. от него нова публична сфера като: буржоазна- защото в нея независимите притежатели на собственост, заети в конкуренция, с егоистична икономическа дейност, в процеса на рационална комуникация, са способни да генерират колективна роля. Освен това публичната сфера, според Хабермас, може да е силно деформиран и манипулиран. Огромни са възможностите на медиите за манипулация на общественото мнение. Средствата за масова информация притежават голям политически потенциал- чрез пропаганда, реклама на партии и лидери и прочие. В тази връзка лобизъм може да се представи като политическа комуникация, един от начините на организация на политическият дискурс, своеобразна PR техника или инфо- техника. Границата между частно и публично обикновено се определя чрез дискусия. Няма вечен консенсус около определени норми, доколкото не съществува автоматично съвпадение между законно и нормално. Всяка норма може да влезе в конфликт с лични ценности и идентификации. Консенсусът сам по себе си представлява емпиричен факт и трябва да бъде открит за оспорване и преразглеждане. Под понятието „общ интерес” разбираме наличните обективни интереси на различни групи в обществото. В общества, където обособено се акцентира на ценностния плурализъм, общото е, че различните индивиди са подвластни на един и същи политически решени закони. Дефиницията между политическо, икономическо и гражданско общество съответства на реализацията: политически, икономически и граждански права, те се гарантират от държавата.

Лобизмът е особена форма на натиск, специфично адресиран върху различните институции на публичната власт, който има три различни аспекта: политически, икономически и граждански. Разграничаването им става възможно чрез прилагането концептуалната схема за взаимоотношенията между държавата и трите типа общество, разработена от Коен и Арато. Икономическият аспект на лобизмът, позиционирането на лобистката дейност в икономическото общество, се свързва с една несъвършена пазарна конкуренция. Лобизмът в политическото общество се осветлява най- добре през призмата на принципът за политическо представителство.


2.Обекти на лобизма
Обектите на лобизма могат да се разделят на две групи : институции и длъжностни лица. Институциите, върху които се правят опити за лобистко влияние са : парламентът и местните общински съвети; правителството и неговите министерства, както и органите на местната власт; други органи на изпълнителната власт и публичната администрация; политически партии като конкуренти в борбата за власт и медиите- централни, регионални и местни власти. Обектите към които е насочено лобирането са предимно институции на законодателната и изпълнителната власт. Важно е да се знае към коя власт в конкретната държава са концентрирани преимуществено основните лобистки усилия, като това зависи от технологията на самата власт и формата на държавно управление. От тук следва че при парламентарна република основният обект на лобистки натиск е правителството- а не държавния глава и администрацията му, независимо от това дали е президент или монарх.

Независимо обаче от формата на държавно управление предпоследните две десетилетия се лобира най-вече пред правителството като носител на оперативна власт, а не пред парламента, макар че той да представлява върховната власт в държавата. Забелязва се тенденция към рационализиран парламентаризъм, които засилва ролята на правителството и неговата законодателна инициатива законодателна инициатива особено при парламентарния режим. При президентския режим, какъвто е в САЩ- основният обект на лобистки натиск е Конгресът и неговите комисии, макар че напоследък нараства и значението на „президентските лобита” в апарата на Белия дом, чиято главна задача е да осигуряват преминаването на законодателната програма на Правителството през Конгреса, мобилизирайки за това обществени ресурси. Анализа на обектите на лобизма показват не само изражението на възможните държавни институции и длъжностни лица, а пред кого най- често се лобира във връзка с решение на конкретен проблем.


3. Субекти на лобиране
Те са също разнообразни, както и обектите на лобиране. Най- често това са заинтересовани групи за натиск и влиятелни частни лица. Групи по интереси могат да бъдат спонтанни групи на протеста, изготвили подписка, петиция до Парламента, напр. гражданско движение, формирани около даден проблем, след разрешаването на който се саморазпускат. Лобизмът се отнася по- скоро не толкова за групите по интереси, а за граждански организации, постоянно защитаващи своя тясно групов интерес с отработени лобистки стратегии и тактики. Такива организационни групи са различните бизнес асоциации, търговски и индустриални камари, работодателски и синдикални организации. Много от тези организации нямат професионални лобисти, юристи, консултанти, специалисти по PR.

Субекти на лобиране могат да надхвърлят границите на националната държава, напр. лобиране на равнище на ЕС, лобиране по въпросите на външната политика на САЩ от страна на диаспорите (напр. Мексиканско или Гръцко лоби в Америка), както и различни форми на транснационален лобизъм. Субектите на лобиране могат да се назовават и по друг начин- с помощта на термини, предимно от американската лобистка практика, а именно лобисти, индивидуални контактьори, лобистки структури, фирми за лобиране, професионални лобисти. Разгледани от социологически позиции, субектите на лобиране включват различни категории индивиди, общности и институции. Освен финансовото влияние, частните лица, крупни бизнесмени, специално внимание се отделя и на професионални и мениджърски елити, които оформят своеобразна „нова класа”- в смисъл че доходите им се основават не толкова на владеенето на собственост, колкото на обработването на информация и професионален опит. Възможно е обекти и субекти на лобиране да сменят местата си, а определена персона да бъде едновременно и субект и обект на лобистки натиск в една конкретна или няколко различни ситуации.


4. Предмет на лобиране
Това са конкретни проблеми на групи по интереси, които търсят решението им в рамките на политическия процес. Предметите за които се лобира пред държавните институции най- общо могат да се разделят на две големи групи. Първата група засяга лобизъм в защита на интереси (цели и ценности), а втората- лобизъм в защита на права. Така лобизма се дефинира в тесен и широк смисъл. В тесен смисъл- като опит за влияние върху вземането на определени управленски решения в защита на персонални или групови интереси, цели и ценности. Лобизма е професионална дейност, срещу заплащане, възнаграждение на различни специалности: юристи, консултанти, специалисти по PR и прочие. В широк смисъл- лобизма е форма на застъпничество за определена цел, кауза. Проблемът, за разрешаване на които се полагат лобистки усилия може да бъде обобщен, обществено значим, засягащ интересите на големи групи от хора, общностен или частен. Проблемът- предмет на лобиране, може да засяга малки или големи групи от хора, но винаги е формулиран конкретно. По тази логика лобитата биват най- общо такива които защитават своя частен интерес, т.е. бизнес лобита и лобита във вид на граждански сдружения, чиято кауза е обществено значима и до голяма степен техните интереси съответства на обществения интерес. За да може дадена група граждани да защити своите групови интереси, чрез лобиране пред държавните институции, тя трябва да притежава определени ресурси, т.е. предпоставки за лобистка дейност. Ресурсите за лобиране са основно три групи- финансови, организационни и информационните.

Финансовите ресурси не се нуждаят от подробно изясняване. При тях е важно количеството- колкото е по - голямо, толкова по- вероятна е възможността за удовлетворяване на интересите на групите, които ги притежават. Парите са източник на власт. Подчинението се купува директно и лесно с пари. Държавниците също могат да бъдат подкупени, за да вземат решение в интерес на групата, която плаща. Подобни действия често се свързват с лобирането, но трябва да се прави разлика между лобизъм и корупция. Не е тайна, че най- мощните лобита са всъщност малки групи от значими фирми на национални ниво или отделни личности- богати влиятелни лица

Организационните групи със специални интереси имат свое възходящо и низходящо развитие през своя период на съществуване. Лобират само тези групи, които са в състояние да се организират. Днес организацията е решаващ източник на власт. Тя е обединение на хора около обща цел- това е най- широко разпространено работно мнение. Организацията в групата предполага и изисква подчиняване на участниците на общата цел. Постигнатото вътрешно подчинение в рамките на групата, по думите на Гълбрайт, предполага и постигане на поставената цел навън- в рамките на обществото. Съществуват множество индивидуални и групови интереси, но всички не могат да бъдат удовлетворени в рамките на политическия процес- ще бъдат удовлетворени само тези, които са организационно защитени. Синдикатът е типичен пример в това отношение. Членовете на профсъюза независимо от това какви са индивидуалните им предпочитания и лични планове, приемат целите на синдикалната организация относно размера на заплати, условия на труд и прочие. Колкото по- малобройни са целите, които преследва дадена организация- толкова по- голяма е нейната вътрешна дисциплина, а от там и по – успешно е лобисткото влияние върху официалните органи за постигане на лобистката цел.

Групите, разполагащи с организационен ресурс за лобиране, биват най- общо малки и големи. Малките, според Олсън, имат по- голяма мощ за лобиране и картелиране, по- голям организационен потенциал отколкото големите, и са по- ефективни в преследване на своите цели пред държавните институции. Малките групи- обикновено мощни финансови групировки в национален мащаб и са по- способни да действат в полза на общия си интерес, отколкото големите синдикати, организации на работодателите и прочие. Тези групи са привилегировани в упражняването на лобистка дейност, тъй като е възможно дори да не се организират специално, а поради това че наброяват няколко човека, техният общ интерес се подбира от само себе си. Малките лобита са привилегировани солидно и във връзка с процеса на данъчно облагане. В развитите демокрации то е прогресивно, което е официално оповестено, но на практика е точно обратната на думите на Олсън.



Големите групи са широко обхватни организации, за разлика от малките, имат стимул да правят обществото по- преуспяващо и да преразпределят в полза на членовете си. Такива организации, обхващащи значителна част от обществото са синдикатите и организациите на работодателите, като тяхното участие в политическия процес води до формиране на нестабилни коалиционни правителства. Изхождайки от логиката на колективното действия, лобизмът може да стимулира или да препятства икономическият растеж и общественото благополучие и просперитет. Основната сфера на лобистки интерес е всъщност държавната намеса в икономиката, в пазара. Според Олсън няма идеална пазарна конкуренция, а са на лице дори елементи на монополна власт. Организациите съществуват, ако открият т. нар. от Олсън „избирателен стимул” за своите членове. Стимулът може да бъде положителен или отрицателен. От логиката на колективното действие се стига до извода че колкото по- голяма е организацията, толкова по- малък дял от печалбата получават членовете от нейната ефективна лобистка дейност.

Информационните ресурси за разгръщане на лобистката дейност стават все по- актуални днес, в условията на глобалният преход. Глобалните промени предизвикват преход от индустриална към информационна власт, преход от власт, базирана върху притежаване на собственост, към власт, основаваща се предимно върху мениджмънт, управление на собственост, която не задължително е притежание на мениджъра. На лобизма в условията на глобализация се акцентира най- вече върху информационния лобизъм като цяло. Който притежава информация, той разполага с власт- власт във форма на политическо влияние, влияние върху достъпа до държавните институции, които вземат важни управленски решения. Благодарение на специализираното знание, влияние върху формулирането на политиката придобиват: университетски преподаватели, политически анализатори, социолози, журналисти и др. Всички тези категории хора могат да се занимават с лобизъм- по идейни съображения или срещу заплащане. Информационния за лобистка дейност гарантира достъп до институциите, които вземат управленски решения в дадена политическа дейност. Този достъп до властта осигурява на лобиращите защита на техните ограничени интереси чрез приемане на управленско решение в тяхна полза. Така изхождайки от информационния ресурс лобизмът се дефинира като технология за достъп до системата за вземане на управленско решение. Медиите днес са основен информационен източник, като те формират общественото мнение по основни въпроси, организират множество дебати около определени теми. В медийната среда лобизмът е един от начините за организация на политическия дискурс. Медиите претендират че разпространяват надеждна и обективна информация, но следвайки Липмън, трябва да разграничаваме общественото мнение и науката, като само тя може да претендира за обективност, докато мнението се основава върху неясни впечатления, предразсъдъци, самозаблуди. В зората на модерната епоха широко е разпространено мнението, че гражданите страдат от липса на информация. Днес с малки изключения се наблюдава обратната тенденция, като се забелязва информационно пренасищане. Медиите могат да бъдат арбитър от една страна, но и манипулатор на публичните дискусии на гражданите. Т. нар. четвърта власт се намира в сложни взаимодействия в икономическата и политическа власт. Медиите до голяма степен определят дневният ред на обществото, очертават контурите на възможните значения и следователно оформят основа, което хората мислят, което обсъждат и вършат всеки ден. Съдържанието на общественият дневен ред силно влияя на политическия дневен ред. В този смисъл достъпът до медиите на различни лобита предопределя успешното решаване на техния проблем. Лобитата разполагащи с информационен медиен ресурс са в състояние да повлияят върху политическия дневен ред, да включат в него свои проблеми, по които да се вземе определено управленско решение- закон или друг административен акт. Лобизмът в защита на граждански интерес е невъзможен без ангажиране на медиите със съответната социално значима кауза. Даден обществен проблем става значим само с помощта на медиите, за съжаление обаче голяма част от свободната преса, а и от другите медии постепенно абдикират от една много важна своя функция- разширяване на публичния форум. Това се случва, защото рекламната дейност и връзките със обществеността бележат неумолим възход.

Рекламата като форма на комерсиално внушение започва да се маскира като информация. Информацията и рекламата стават все по- неразличими. Повечето от новините в нашите вестници се състоят от теми, омесени в телеграфните агенции и бюрата за връзки с обществеността и след това избълвани от обективните органи на журналистиката. Когато информацията не се ражда в един продължителен публичен дебат, тя до голяма степен е подвеждаща и манипулативна. Информацията все повече се произвежда от онези, които желаят да наложат нещо и някого- продукт, кауза, политически кандидат или държавен чиновник. Рекламата служи най- вече на корпоративното слово с цел пакетиране на човешкото съзнание. Чрез нея частните желания смазват обществения дух. В тази връзка основната функция на масмедиите не е да продават на потребителите „пакети” с идеология, а серийно да произвеждат и продават аудитории на рекламодателите. Успешната реализация на даден бизнес интерес или организирани граждански интереси около социално значима кауза чрез лобизъм зависи от комбинирането на различни ресурси за лобистка дейност. Влиятелно е онова лоби, което е изкусно в оказването на подобно директно въздействие или онова, което може да привлече големи, подлежащи на въздействие групи или асоциации, и чрез тях- да повлия и на техни политически представители. Лобизмът често използва професионалния капацитет на специалисти по връзки с обществеността в стремежа си за убеждаване на законодатели и държавни служители, или на техните избиратели във важността на даден проблем. Когато говорим за комбиниране на ресурси за лобиране, трябва да знаем че с финансови средства разполагат не само бизнесмените, но и техните организации. Информационният ресурс за лобиране, от своя страна, прави възможен достъпа до държавните институции на много повече интереси и влияния. Не само бизнес лобитата са привилегировани. Около справедлива обществена кауза могат да се обединят и организират много хора- и това да стане с малко средства, при добра организация. Тогава разпространената чрез медиите легитимна цел има големи шансове за реализация, поради акумулираната обществена подкрепа, която ще предизвика реакцията на държавните институции за решение в благоприятна посока. Дейността на субектите, които организират масови прояви, предизвикващи масови акции може да представлява по- същество лобистка дейност, но е възможно да няма нищо общо с лобизма. Не всички организирани действия са тъждествени на лобистки действия. Организацията е източник на власт не само за организирани лоби групи. Не трябва да забравяме че Гълбрайт посочва че достъпът до някакъв инструмент на власт често се бърка със самото управление на властта. В този смисъл лобизмът е само опит за влияние върху държани институции при вземане на определени управленски решения, но те в последна сметка се вземат от институциите.




Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница