Реализиране, оценка и контрол на избраните стратегии Реализиране на стратегиите



Дата27.06.2023
Размер23.6 Kb.
#118165
Реализиране и оценка на стратегиите
Свързани:
Twitter - ТУ now, ПП Белла Даяна kraen, Балев Корпорейшън ЕООД, Белла България Даяна, Даяна Радева ИМ

Реализиране, оценка и контрол на избраните стратегии
1. Реализиране на стратегиите

Този етап на стратегическия мениджмънт е съвкупността от решенията и действията, необходими за постигането на целите, поставени с избора на стратегиите. Това е процесът, при който целите и стратегиите се превръщат в дейтвия чрез разработване на програми (планове за действия), бюджети и процедури, създаване на подходяща структура, осигуряване на подходящите хора и управлението на промяната. Всъщност, опитът показва, че много провали в мениджмънта се дължат именно на слабости в този етап. За да започнат процесът на реализирането, мениджърите трябва да отговорят на следните въпроси:


Кои са хората, които ще реализират стратегиите?
Какво трябва да се направи, за да се приведат операциите на компанията в съответствие с новата стратегическа посока?
Как ще се осигури съвместната работа на хората?
Тези въпроси трябва да бъдат първоначално обсъдени още когато се разглеждат различните варианти на стратегиите. Те отново трябва да бъдат обсъдени преди създаването на плановете за реализация на стратегиите. Докато висшите мениджъри не дадат задоволителен отговор на тези въпроси, дори и най-добре планираните стратегии вероятно няма да доведат до желания резултат.
Кои са хората? Обикновено хората, които осъществяват стратегиите са значително повече от тези, които ги разработват. Всъщност, това вероятно са всички членове на персонала. Всеки мениджър, включително тези от най- ниското ниво и всеки работник са по някакъв начин включени в процеса на реализацията. Много от хората, които имат ключово значение за реализацията на стратегиите, обаче, вероятно нямат никаква роля при тяхното разработване. А това означава, че не са запознати с твърде голяма част от информацията. Ако промените в мисията, целите, стратегиите и политиките не бъдат споделени с всички оперативни мениджъри, може да се появи сериозна съпротива. Това е една от причините мениджъри от всички нива да се включват още в процеса на разработване на стратегиите.
Какво трябва да се направи? Реализирането на стратегиите изисква:
1) разработване на планове за действие;
2) разпределение на ресурсите и бюджетиране;
3) създаване на процедури за мониторинг.
Как ще се осигури съвместната работа на хората? Преди да започне изпълнението на плановете, трябва да се въведе адекватна организационна структура и на всяка позиция да се поставят подходящите хора. Всяка промяна в стратегиите обикновено изисква някаква промяна в структурата. Още през 1962 г. в резултат на изследване на развитието на големите американски корпорации Алфред Чандлър формулира своя знаменит принцип «структурата следва стратегията»
2. Оценка и контрол на стратегиите

Процесът на оценка и контрол осигурява непрекъснатото следване на избраните стратегии и постигането на набелязаните цели. Чрез тях се сравнява фактическото изпълнение с желаните резултати и се осигурява информацията от обратната връзка, необходима на мениджърите за оценка на резултатите и предприемането на коригиращи действия, ако е необходимо.




Процесът на оценка и контрол има пет стъпки (етапа):
1. Определяне на това какво ще се измерва. Мениджърите трябва да определят кои процеси и резултати ще бъдат наблюдавани и измервани. Основно изискване е това да може да се извършва по сравнително обективен начин. Акцентът трябва да бъде върху най-значимите елементи на процесите - тези свързани с най-големи разходи и/или създаващи най-много проблеми.
2. Определяне на стандартите. Стандартите всъщност са детайлизиран израз на стратегическите цели. Те показват какво означава „добър резултат" във всички процеси, дефинирани през първия етап. Разбира се, стандартите включват и някакви допустими граници на отклонения от точно дефинирания резултат.
3. Измерване на реалното изпълнение. Много важен момент през този етап е не само измерването като такова, но и обобщението на данните в подходяща форма и изпращането им до хората, осъществяващи стратегическото управление. Това означава създаването на информационна система за стратегически мениджмънт. Тя може да е компютърна или не толкова технологична, формална или дори неформална, но трябва да има такава. Много компании вече са въвели софтуер за организиране на информацията ERP (Enterprise Resource Planning) или система за планиране на ресурсите. Системата интегрира информация за всички най-важни дейности и прави тази информация достъпна за всички. Тя вече се е превърнала във всеобщ стандарт за бизнес информационна система.
4. Сравняване на фактическото изпълнение със стандарта.
5. Вземане на решение за последващи действия. Ако няма отклонения, естествено не се предприемат коригиращи действия. Но ако се установят такива, трябва да се прецени доколко са резултат на случайност или на тенденция и в последния случай да се предприемат коригиращи действия.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница