Регионална инспекция по околната среда и водите – Пловдив



Дата20.08.2018
Размер136.37 Kb.
#81275



Република България

Министерство на околната среда и водите

Регионална инспекция по околната среда и водите – Пловдив



Становище по екологична оценка № ПВ – 5 –ІV/2010 г.



Относно: Районна Устройствена схема на общините Пловдив, Родопи, Марица, Куклен и Садово
На основание чл.26, ал.1 т.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми
Съгласувам

Районна Устройствена схема на общините Пловдив, Родопи, Марица, Куклен, и Садово

Възложител : МРРБ София, Областен управител на област Пловдив - гр. Пловдив

Кратка характеристика на Районната устройствена схема(РУС):

Районната устройствена схема определя общата структура и предназначението на част от Южния централен район за планиране. В нея са включени 5 общини – Пловдив, Родопи, Марица, Садово и Куклен. Те са административно, пространствено и функционално обвързани с регионалния център гр. Пловдив. Общата територия, за която се изготвя Районната устройствена схема е 1 543,8 кв. kм. Разработката на РУС на петте общини е свързана с необходимостта територията около втория по големина и значимост град в България да се развие в съответствие с регионалната политика на ЕС и приоритетите, заложени в одобрената от Европейската комисия Национална стратегическа референтна рамка (2007 – 2013) за балансирано териториално развитие. При разработване на Районната устройствена схема на общините Пловдив, Родопи, Марица, Куклен и Садово авторският екип е използвал приоритетите на развитието, заложени в националните оперативни програми за развитие, разработените стратегически и плановите документи, касаещи разглежданата територия (Регионален план на Южния централен район за планиране, Областна стратегия за развитие на Пловдивска област и Общинските планове за развитие). Като основна стратегия авторите на плана са систематизирали изискванията към РУС, с което се подпомага актуализацията на стратегиите и плановете за регионално развитие на областно и общинско ниво.



Поради следните мотиви:

  • Представения доклад за екологична оценка на РУС анализира съществуващите условия в общините Пловдив, Родопи, Марица, Куклен и Садово. Направена е екологична диагноза на състоянието на околната среда и екологична оценка на природната и антропогенна среда. Изводите на експертите от анализа на територията, на отделните нейни компоненти, развиващите се функционални системи и подсистеми, както и тези от оценката на съществуващото състояние са систематизирани в обобщен SWOT анализ. Изводите от този анализ и систематизираните предимства и недостатъци на територията, ограничителите и стимулаторите на развитието, създават основите за изграждането на стратегията за пространствено развитие на общините Пловдив, Марица, Родопи, Садово и Куклен в обхвата на РУС.

  • При реализиране на предвижданията на плана, не се очаква като цяло влошаване на състоянието на околната среда и част от мероприятията са насочени към подобряване на състоянието на околната среда.

  • Районната устройствена схема не съдържа алтернативни решения от гледна точка на околната среда. Нулевата алтернатива е неприемлив вариант.

  • В резултат на проведените консултации не са постъпили мотивирани възражения по законосъобразност срещу ЕО на плана



и при следните мерки:

Общи мерки

Възложителят да изготвя годишен доклад по наблюдение и контрол при прилагане на плана, включително за мерките за предотвратяване, намаляване и отстраняване на отрицателните последици в резултат от прилагането на РУС. Същият да се представя в РИОСВ – Пловдив не по-късно от 1 март на всяка следваща година.


I .Мерки за предотвратяване , намаляване или възможно най-пълно отстраняване на предполагаемите необлагоприятни последствия от осъществяването на плана върху околната среда:

АТМОСФЕРЕН ВЪЗДУХ

  • Да се продължи газификацията на производствените зони, обществения и битов сектор.

  • Изграждане на велосипедни алеи и в по-малките населени места.

  • Разширяване на местната система за КАВ на гр. Пловдив върху цялата територия на РУС и информиране на населението за качеството на атмосферния въздух чрез местните медии.

  • Да се осъществява от общинските органи строг контрол по отношение на локализацията на нови производствени зони;

  • Запазване и реконструкция на съществуващите зелени площи, чувствително допълване с нови (10 - 30% от територията да се предвидят за озеленяване и благоустрояване) и превръщането им в единна зелена система;

  • Задължително изграждане на съответните пречиствателни съоръжения, групиране на предприятия в обособени зони по сходство на дейности с обща производствена и екологична инфраструктура.

  • Да не се допускат несъвместими производства и нарушения на предвидените от закона ХЗЗ.

ВОДИ

Повърхностни и питейни води

При разработването на инфраструктурни и други обекти да не се допуска ситуирането им на територии рискови за наводнения. При изготвяне на инвестиционни проекти по част ВК да се предпочита разделна канализация и отвеждане на битовия отток към най-близката ПСОВ.



В предвидения в РУС Първи етап на развитие

Необходимо е съставяне на график и приоритетно подменяне на старата водопроводна мрежа при налични финансови средства и търсене на източници за финансиране като програма ИСПА и ЕБВР.Тази подмяна да се извърши успоредно с изграждане на канализационната мрежа.



  • Основен ремонт и рехабилитация на водоизточници с изтекъл експлоатационен срок.

  • Изграждане на необходимия обем водоеми и нови ПСОВ

  • Основен ремонт на амортизирани помпени станции и ПСОВ.

Втори етап на развитие:

При варианта на РУС за пространствена разсредоточаване на гр. Пловдив, като бъдещо развитие, за предвижданите урбанизационни ядра около близките населени места в Родопската яка, е предложено водоснабдяване от бъдещия водоизточник за гр. Пловдив каскада “Въча”. Ако не се осъществи проекта за водоснабдяване от каскада „Въча”, се налага изграждането на помпена станция „Север 2” в терасата на р. Марица.



  • Подмяната на етернитовите тръби от водопроводната мрежа на гр. Пловдив е наложителна поради канцерогенните качества на азбестоцимента.

  • Необходимо е да се изгради и вътрешен магистрален пръстен като бъдещ разпределител на питейната вода в мрежата на гр. Пловдив.

  • Разработване на стратегия за водоснабдяване на гр. Пловдив с достатъчен обем напорни резервоари за снабдяване на населението с вода при възникнали аварии.

  • Провеждане на задълбочени изследвания с цел установяване на причините за увеличаване концентрациите на манган във водата.

Подземни води

  • Да не се допуска смесване на подземни води от различни водни тела, посредством изграждане на водовземни съоръжения.

  • Да не се допуска нерегламентирано заустване на непречистени отпадъчни води в подземните водни тела.

  • Да продължи подмяната на стари водовземни съоръжения с нови такива, гарантиращи добив на подземни води с питейни качества.

  • Да се спазват забраните и ограниченията в границите на СОЗ..

ГЕОЛОЖКА ОСНОВА

  • При проектиране на сгради и съоръжения да се извършва детайлно инженерно-геоложко проучване и изготвя доклад за инженерно-геоложките и хидрогеоложките условия;

  • В проектните и строителните работи да се предвидят и изпълнят противоземетръсни мероприятия .

ПОДЗЕМНИ БОГАТСТВА

  • При добив на подземни богатства да се извършват рекултивационни мероприятия с цел минимизиране влиянието върху геоложката основа, подземните води и останалите компоненти на околната среда.

ЗЕМИ И ПОЧВИ

  • Съществува вероятност от урбанизирането на терени около населените места в обхвата на РУС, със сравнително малки площи, за нуждите от нови територии в системите „Обитаване” и „Труд” и от антропогенното запечатване на земеделски земи около и под съоръженията на пътно-транспортната инфраструктура. Отнемането, съхраняването и оползотворяването на хумусния слой от почвата в застрояваните терени е задължителна мярка за компенсиране в известна степен на загубата на земеделски земи. Да се определят площадки за хумусни депа в общините.

  • Целесъобразно е стимулирането на развитието на алтернативно земеделие, чрез отглеждане на етерично-маслени и други технически култури върху замърсените с тежки метали почви

  • В района има благоприятни условия за развитие на биологично земеделие в екологично чистите зони, което също трябва да бъде стимулирано.

ЛАНДШАФТ

  • Разработване на ландшафтноустройствени мероприятия за възстановяване и рекултивация на деградираните ландшафти и за вторично използване на вече рекултивираните обекти - депа за отпадъци (включително и нерегламентираните), кариери за добив на инертни материали, нарушените терени около строителни обекти и др.

  • Създаване на нови защитни горски насаждения (противоерозионни, водозащитни, мелиоративни и др.) в обхвата на петте общини, които да послужат за основа на отделен проект.

  • При последващо изготвяне на ОУП следва да се локализират, а впоследствие изградят защитни растителни пояси с ширина 15-25 m (мин. 5 m) по протежение на пътно-транспортните комуникации, защитни ивици от горски насаждения край водните течения (100 m) и край напоителните канали (10 m).

БИОЛОГИЧНО РАЗНООБРАЗИЕ

  • Ландшафтно устройство и възстановителни мероприятия по поречията на реките Марица, Първенецка, Чая, Въча, Пясъчник.

  • Разширение на съществуващи озеленени площи и предложения за нови обекти на зелената система (с клинообразно навлизане в селищната територия) и за компактни територии за интензивно вегетационно изграждане.

  • Завишени параметри на озеленяване в селищните структури (обществени озеленени площи, озеленяване в освободени от производство територии и т.н.) при повишени норми на задоволеност – m2/жител.

  • Изграждане на мека инфраструктура в периферните зони- алейна пешеходно/вело мрежа.

  • Устойчиво развитие на горите – „слизане” на долната граница на горите; преразглеждане границите на Парк Родопи”.

  • За селищните територии в границите на тематичните паркове, както и в Родопската яка специфични режими по отношение на отдиха.

  • За земеделските земи – „пояси тип ферма” - режими, съответстващи на условията за културен селскостопански ландшафт – екологосъобразно земеделие.

  • Разширяване на параметрите на защитените и охранителни режими на територията на РУС (предложения за прекатегоризиране и разширения на площите).

  • Запазване и реконструкция на съществуващите зелени площи, чувствително допълване с нови (10 - 30% от територията да се предвидят за озеленяване и благоустрояване) и превръщането им в единна зелена система.

  • Обектите за ВЕИ и в частност ползването на слънчевата енергия за задоволяване на значителна част от енергийните битови и производствени нужди, да се изпълняват пестеливо, да не се засягат естествени местообитания и плодородни земеделски земи. Да бъдат усвоявани покривните пространства в промишлените зони и складовите бази.

  • Изработване на стратегия за развитието на зелената система на територията и формирането на етапен план за реализация на същата.

КУЛТУРНО – ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО

  • Съблюдаване спазването на националната нормативна уредба във връзка с културното наследство (включително ратифицираните от България международни конвенции в тази сфера).

  • Наблюдения от археолози и специалисти при изкопни работи и строителство за потенциално наличие на археологически ценности (особено на терени, включени в Автоматизираната информационна система "Археологическа карта на България")

ОТПАДЪЦИ

Да се изготви интегрирана система за управление на отпадъците на територията на петте общини. Системата да предложи разположение на площадки за различните видове специфични отпадъци, като за разположението на тези площадки се информира засегнатата общественост.



  • Да се предложи площадка за третиране (депониране) на строителни отпадъци след изчерпване на капацитета на съществуващото депо.

  • Да се предложи площадка за изграждане на съоръжение за третиране (депониране) на утайките от пречиствателните станции за отпадъчни води.

  • Да се предвиди подходящ режим на извозване на отпадъците с оглед предотвратяване на замърсяването на крайпътните пространства, като се спазват предложените в РУС маршрути за извозване на битовите отпадъци.

  • Да се оптимизира системата разделно събиране на рециклируемите компоненти от битовите отпадъци, с цел намаляване (минимализиране) на тяхното количество.

  • Да се въведе система за разделно събиране на отпадъците във всички населени места в обхвата на РУС.

  • Да се изготви стратегия за насърчаване на населението да генерира по – малко отпадъци, както и да насърчи разделното им събиране и провеждане на информационни кампании.

  • Системата за управление на отпадъците да е съобръзена с районирането и в съответствие с регионалните сдружения, създавани по реда на чл. 19-б от ЗУО (ДВ бр. 41/2010г.)

  • Редовно инспектиране на територията на общините и следене за събирането и извозването на генерираните отпадъци.

  • Следене за поява на нови нерегламентирани (незаконни) сметища и да предприемане съответните мерки за тяхното премахване.

ФИЗИЧНИ ФАКТОРИ – ШУМ, ВИБРАЦИИ, ЛЪЧЕНИЯ

  • Разработване на шумова карта на територията на общините в обхвата на Районната устройствена схема.

  • Изнасяне на транзитното движение от населените места.При реализиране на конкретни инвестиционни предложения свързани с развитието на транспортната инфраструктура да се отчита факторът „шум” с цел постигане на граничните стойности, чрез изготвяне на проекти за шумозащитни съоръжения около автомобилни трасета с най-интензивни транспортни потоци около ж.п. линиите, както и озеленяване и прегради около пътища в самите населени места.

ЗДРАВНО – ХИГИЕННИ УСЛОВИЯ


  • Ремонт на старите пътища, добра поддръжка на пътното платно и редовно миене и чистене на улиците и пътищата от прах и отпадъци в населените места;

  • Приоритетно съгласуване на обекти с търговски и офис предназначения, с цел обособяване на буферни зони за намаляване на нивата на шума от трафика и атмосферното замърсяване на територията на жилищните зони;

II . Мерки за наблюдение и контрол по време на изпълнението на Районна Устройствена схема на общините Пловдив, Родопи, Марица, Куклен, и Садово



Компоненти и фактори на

околната среда


мерки


Срокове

/период/


Отговорен орган


Атмосферен въздух


Контрол на емисиите в атмосфер- ния въздух

Ежемесечно или съгласно утвърден план

РИОСВ

РИОКОЗ


Контрол по отношение на локализацията на нови производствени зони

постоянно

Общини

Поддържане на база данни за качеството на атмосферния въздух

постоянно

РИОСВ, РИОКОЗ

Разширяване на местната система за контрол на атмосферния въздух върху цялата територия на РУС

Края на 2012г.

Консултативен съвет на общините

Повърхностни и подземни води

Контрол за гарантиране на нормативните изисквания при заустване на отпадъчни производствени води в изградени канализационни мрежи

съгласно нормативите

В и К

Контрол по отношение ограниченията в границите на СОЗ на водоизточници

постоянно

Басейнова дирекция,

РИОК0З


Контрол върху работата на локалните пречиствателни съоръжения на промишлените предприятия и върху третирането на задържаните утайки или отпадъци

непрекъснато

В и К

Производствени предприятия



Оптимизиране капацитета и непрекъснат контрол върху провежданите процеси в пречиствателни станции за отпадни води

непрекъснато

В и К


Биологично разнообразие

Наблюдение и контрол по спазване на мерките за намаляване и отстраняване на отрицателните въздействия върху биологичното разнообразие


постоянно

РИОСВ


Ланшафт, земи и почви

Наблюдение на промените в ландшафта и облика на урбанизираните територии

постоянно


Консултативен съвет на общините




Мониторинг на замърсените почви в района около КЦМ - Пловдив

постоянно

КЦМ, РИОСВ


Контрол по изпълнение на

рекултивационни мерки след изграждане на обекти








постоянно

Общини, РИОСВ

Контрол върху местата за депониране на земна и скална маса

постоянно

Общини, РИОСВ

Разработване на система за контрол и управление на съхраняването на опасни агрохимични вещества (пестициди и др.)

Края на 2012г.

Общини

Физични фактори, Шум

Разработване на съвременен математичен модел за оценка на шумовото натоварване и непрекъснат мониторинг на шума в пунктове съгласно модела.

Съгласно действуващи методики

Консултативен съвет на общините



Наблюдение, контрол и оценка нап нивото на шума в района на летищата, разположени в обхвата на РУС

Съгласно действуващи методики

РИОКОЗ

РИОСВ


Отпадъци

Контрол за нерегламентирано депониране на отпадъци и съответни мерки за тяхното премахване

постоянно

РИОСВ

Общини



Контрол на нерегламентираното изгаряне или друга форма на безконтролно обезвреждане на отпадъци.

постоянно

РИОСВ

Общини



Културно-историческо наследство


Наблюдения от археолози при строи­телство на терени, включени в Археологичната карта на България

При изкопни работи

Консултативен съвет на общините



...................... 09.09.2010г.

/инж.В.Атанасова/

Директор







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница