Родна стряха Година: Първа 01. 08. 2009 год. Брой: 2



Дата31.10.2017
Размер35.44 Kb.
#33560


Родна стряха

Година: Първа 01.08.2009 год. Брой: 2

................................................................................................................................

МЕСЕЧНО ИЗДАНИЕ НА ЧИТАЛИЩЕ „ПРОБУДА”

с.Отец Паисиево, Пловдивско

БЪЛГАРИЯ BULGARIA



Снимка: Дойчин Бинев


Мемориален комплекс в с. Отец Паисиево в памет на Георги /Гюро/ Начов – Върли Гюро, Нено Маринов – Хайдут Нено и Иван Дечов Маринов – Юзбашията, изграден със събрани дарения на признателните им съселяни. Изказваме голямата си благодарност за проявения патриотизъм на всички дарители.

ДОКУМЕНТИТЕ РАЗКАЗВАТ


Уважаеми читатели,

Предлагаме на Вашето внимание документ, който определя границите на селото ни през 1688 година, същият се съхранява в Народната библиотека св.св. Кирил и Методий гр. София, кол.48, арх.ед. 10.

Ф Е Р М А Н
ИЗДАДЕН ПРЕЗ 1098 ГОДИНА ПО ХАДЖИРА И Е ПРИБЛИЗИТЕЛНО 1688 ГОДИНА, ПО ВРЕМЕТО НА МЕХМЕД ХАН IV, КОЙТО ГЛАСИ:
„ЗАПОВЕД ДО СЪДИЯТА НА СУШИЦА /днешно Карлово/

До когато никой не е имал права над мерите в землището на селото Кочмарлар, определени изключително за спахията Видул – син на Драгой и негов син Кръстил, носящи знаците /нишаните/, които от времето на Високорожденът Султан Мухамед, по род от неговите потомци получават и до когато не е трябвало да става намеса жителите на околните села не са преставали да се намесват в тях поради което и жителите на казаното село Кочмарлар са подали прошение заедно с домочадията си и търсят нашата справедливост.

Като разгледахме описа на хадутмането /границите/, вписани в съхраняващите се в Императорският зарегистриран дневник - КУЮДИ ХАКАНИ оказа се, че като се почне от воденицата на дерменжи Асанаа, намираща се в землището на Абрахим беговия чифлик и се върви по нейния арк, тръгва се и се стигне до река Гиопса, от която е отделен аркът, тръгва се по нея и се стигне до вливането на р. Акъ дере, върви се по нея и се стигне дотам дето се влива водата на Мраченик дереси и се стига до Кара Тешъ, и от там по вододела се отива до Кара Тепе, от тоя връх се тръгва все по стария път, който води до полуразрушения твърдел на бащите на тия спахии, наричан Хисарджикъ, и от там като се върви все по на изток стига синура дето се събират границите на селата Аджар и Суютчук – Муслучене, веднага се спуща по Дервишка поляна, после по билото на Топ Аланъ западно от Суютчук-Муслученне и продължава до Калето и от там по стария калдаръмен път който пробива куриите в полето под Ала баира и се стигне по тоя път все по край имотите на Абрахим бег пак до воденицата на Дерменджи Асанаа - то земите, нивите, айлъците и куриите, както и намиращите се между тях заселища и монастири, тъй пограничени и определени са места на собственника на горното село Кочмарлар и на раята. Тъй като насилственното вмешателство на околните села Чукурлу, Баня, Маджери, Омер объсъ, Аджар и Суют-чук – Муслучене в горите и имотите на това село и в каквото и да било друго отноше-ние не се съобразява със същината на работата, то за възбрана и отблъскване на подобно,писало се е от Императорската канцелария/ДИВАНИ ХУМАЮНЪ КАЛЕМИ/, че е нужно да се издаде мой свещен указ.

Предвид на това издадох Високата си Императорска заповед, та да се постъпва за напред съгласно Императорските кадии /зарегистрирвания/ и според определените още по-рано граници. И то споменатият съдия като се извести, за тази работа да се постараеш щото да се съобразиш със свещенният териат и с гореспоменатите граници и да възбраниш и отблъснеш всякакво намесване от което би се появило ново оплакване от собственика и домучадията на селото Кочмарлар.

В последните дни на месец Джамази-юлъ Явълъ 1098 сене, издадено в Цариградския дворец и със собственната ми ръка подписано.”

Бележка на редактора: Ферманът е отпечатен в оригиналния си стил.


ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ:




  • Село Отец Паисиево се е намирало в местноста Селището и се е казвало село Бурско.

  • В местноста Даробъс се е намирало село Даръ Объсъ, изселило се е през 1887 година.

  • Близо до село Дъръ Объсъ се е намирало село Караджалар .

  • В местността Исаако се е намирало турското село Исхак Факих изселило се е през 1887 година в землището на село Отец Паисиево.

  • Село Стрелци се е казвало –Хадър Ашиклу.

  • Село Сърнегор се е казвало Караджа Евхад.

  • Село Сухозем се е казвало Хамидлу Качук.

  • Село Бегово се е казвало Якуб Бей.

Точките 2, 3, 4, 5, 6 и 7 са извадени от подробен регистър на джелепкашъните в Българските земи от 1576 год който се пази в Ориенталския отдел на НБКМ под сигнатура фонд 95 арх. ед. 23.

УМОЛЯВАМЕ ВСИЧКИ НАШИ ЧИТАТЕЛИ ДА НИ ПИШАТ И ИЗПРАЩАТ ДОКУМЕНТИ И СНИМКИ, СВЪРЗАНИ С МИНАЛОТО НА СЕЛОТО. БЛАГОДАРИМ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО.
За контакти:

Стойко Загорчев – тел. 031706 330 , 0888773166



Е-mail: dorycosmetics@mail.bg


<Брой 2> Стр. 1



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница