Сидеров говори на премиера от тротоара



Дата04.01.2018
Размер206.36 Kb.
#41136

03.08.2008 г.



Сидеров говори на премиера от тротоара
Денят е петък, около час-пик -17 ч. Лидерът на „Ата­ка" Волен Сидеров излиза от Министерския съвет бе­сен след пореден неуспе­шен опит да се срещне с премиера Сергей Стани-шев. Резултатът от гнева на националиста е... двучасово слово без прекъсване под прозорците на властта. Разбира се,подробно отра­зено с избрани пасажи от речта късно същата вечер по телевизия СКАТ.

Сидеров отива веднага при съпартийците си, които от близо седмица са опъна­ли протестни шатри на ме­три от президентството. Няколко атакисти се строя­ват със знамена край фон­тана в „карето на властта", а вождът спонтанно присяда на стол насред тротоара с лице към Министерския съ­вет и с микрофон в ръка:

„Станишев, излез! Бронираните врати и дебелите стени няма да те спасят! Страх ли те е? Не се крий като плъх и лалугер! Излез като мъж, ако изобщо си такъв! И отговори защо из­ползваш МВР за репресии срещу опозицията! Или си по резиденциите на Тодор Живков?" Това са малка част от цветистите репли­ки, озвучили площада по­чти под прозорците на пре­миера. Хора спират и си от­иват, но Сидеров продъл­жава пледоарията си до­към 19 ч. Мощната звукова уредба помага думите да са отчетливи .въпреки натова­рения трафик.

Пред „Труд" вчера лиде­рът на „Атака" призна, че „тротоарните" му речи в Ларгото може да станат традиция. И се зарече, че ще се бори докрай с „ма­фията на власт МВР, в кое­то има садисти".


04.08.2008 г.



С лидерът на ДПС Ахмед Доган, мандатоносител на тройната коалиция, разговаря Валерия Велева
Европа очаква от нас наказания и корекции

350 некадърни чиновници ни закопаха пред Брюксел. Не разбрахме езика на ЕК
- И шестият вот срещу ка­бинета не мина. Затова пък атмосферата в страната се нажежава - опозицията се активира, уличните проте­сти вече са на старта. Ще успее ли тройната коали­ция да удържи на натиска, г-н Доган?

- Да, и шестият вот на недовериене мина, но това не зна­чи, че като управляващи трябва да се успокоим. След­ващите 4-5 месеца ще бъдат особено тежки за правител­ството. И за първи път в рамките на този мандат аз не съм спокоен, на мо­менти изпитвам дори тревожност. И причините са дълбоки.

Първо, този вот е провоки­ран от евродоклада. За първи път ние имаме сканираща оценка от Еврокомисията (ЕК). И тя е сурова. Независи­мо от различните интерпре­тации на евродоклада исти­ната е една - той представя изключително критичната нагласа на ЕК към нашата действителност по отноше­ние спазване на правила и процедури, на критерии и формати, които взимат реше­ния. Аз очаквах дори още по-строги оценки, директиви и препоръки. Не само защото Европа се намира в етап на автокорекции, в търсене на ефективния модул, който да продуцира сигурност на упра­влението на финансовите средства и ефективност на ин­вестиционните потоци. А и за­щото ние допуснахме доста­тъчно грешки, които се въз­приемат от ЕК като гафове и с които създадохме условия за резонанс на негативната енергия в ЕС по отношение на санкциониращи действия. И второ - ние показахме пред чиновниците от ЕК отсъ­ствие на такива санкционира­щи действия, комбинирани с възможност за автокорекции

и самоконтрол. Ние все още не разбираме, че на техния език изискването за „кориги­ращи действия" означава промяна на структурата, на кадровия състав, предефини­ране на функциите на даден орган и нов режим на работа с оглед оптимизирането на це­лия процес при усвояване на дадени средства.

- Това включва ли остав­ки и наказания?

- Естествено! Те ни дадоха достатъчно ясни индикации в рамките на техните правомо­щия.

- А ние защо се ослушах­ме и продължаваме да се ослушваме?

- Направените промени в правителството след заседа­нията на тройната коалиция в Хисар (10 февруари 2008 г-бел. авт.) и в Катарино (11 май 2008 г. - бел. авт.) бяха именно следствие от непокриване изискванията на ЕС за усвояването на тези сред­ства. (На 22 април 2008 г. тройната коалиция взе ре­шение за смяна на четирима министри: Румен Петков -на МВР, Нихат Кабил - на земеделието, Веселин Близнаков - на отбраната, проф. Радослав Гайдарски - на здравеопазването, и за съ­здаване на нов вицепремиерски пост за еврофондовете, който пое Меалена Плугчиева - б. а.) Смяната на тези министри и назначава­нето на вицепремиер като нов орган, отговарящ за контро­ла, комуникацията и коорди­нацията с ЕК, са в отговор на настояването за т. нар. кори­гиращи действия.

- Защо си отиде Нихат Ка­бил: не отговаря на евро­пейските изисквания за ус­вояване на евросредства, не се справи с работата или защото злоупотреби?

- Абстрахирам се от прин­ципите за несправяне или за злоупотреба. Дори и те да от­състват, има трети, особено важен принцип - да си адеква­тен, да си на равнището на компетентността, която из­исква постът - в случая зададените параметри на ЕК.

- Значи Нихат Кабил не е бил адекватен на компе­тентността, която изисква ЕК. Така ли?

- Да, така е. Защото компе­тентността е за определено i време и предполага саморазвитие. И тук искам да направя още една крачка. Нашите ос­новни разминавания с очак­ванията на ЕК настъпиха след 1 януари 2007 г. До този момент включването ни в EC i бе национална кауза. Казах­ме, че ЕС е европейският проект на България. И го <

приехме априори, инерциално. С какви ли не лобирания успяхме да се включим като реален член в европейската общност. След това настъпи едно ослушване, подценява­не на проблема, което породи немарливост и некомпетент­ност.

- Типично по български! За кого конкретно обаче се отнася това?

- Не само за народа, а за целия политически елит. Из­паднахме в успокоение, че „вече сме в отбора" и всичко е наред, което пък създаде ус­ловия за демотивиране как да играем в отбора. Просто за­стинахме. И всеки зачака потоците да потекат. То­тално подценихме пробле­ма (особено в първите 6-7 месеца), че ние фактиче­ски не сме подготвени, че стоим в ЕС със скръстени ръце и чакаме някой друг да ни свърши работата.

Така се породиха и още по-негативни явления като не­заинтересованост, безхаберие, дори липса на стимул да бъдеш на равнището на ЕК от гледна точка на комуникация, координация, контрол и раз­витие. Не осмислихме, че веднъж постигната, целта ражда друг хоризонт от нови цели, от нови проблеми, нови стратегии, мерки и задачи. Ние изпуснахме този момент, И това се оказа фатално за ситуацията към днешна дата, - Ако тогава имаше пред­срочни избори, както ня­кои в левицата настояваха, ако Станишев бе казал: „Коалицията изпълни за­дачата си да влезем в ЕС, сега имаме нови цели, за л които ни трябва вашето щ доверие", това нямаше ли да създаде нова енергия в обще­ството?

- Да, такава идея имаше. Но аз съм убе­ден, че ако след 1 януари 2007 г. бяхме направили предсрочни парламентарни избори, ситуацията в държавата нямаше да е по-добра от сегашната, напро­тив - щеше да е по-лоша.

- Потвърждавате тезата, г-н Доган, че власт лесно не се дава, освен ако не за­трещят камъни под прозор­ците на управниците.

- Не, ще ви обясня защо мисля така. Подготовката и провеждането на избори губи от 3 до 6 месеца. В това време държавата спира да работи. На 1 януари 2007-а ние ня­махме необходимия админи­стративен капацитет, имахме

само експерти и кореспон­денти за предприсъединителните инструменти. За да може държавната машина да се настрои на еврорелси по усвояване на структурните фондове, са необходими около 2700 души - това е задължи­телният административен ка­пацитет. В тях реално упра­вляващите органи са около 300-500. Ако направим още една редукция към центъра и близката периферия на този капацитет, ще видим, че ста­ва дума за 20-30 висши адми­нистративни ръководители и още 300 експерти, които осъ­ществяват управлението, на­блюдението и контрола на еврофондовете. Това са хора­та, които практически приоб­щават България към ЕС. И те не се оказаха на необходимо-

то ниво.

- Излиза, че 350 некадър­ни висши администратори са ни закопали пред ЕК!

- Това е тъжният факт! Този проблем е изключително ва­жен и с него ще се сблъска всяко правителство.

- Но за него не се говори!

- Това сериозно ме безпо­кои. Нормално е хората да не разбират къде е същината на проблема и затова част от не­гативните им реакции са справедливи. Но не е нормал­но това да не се разбира от т.нар. политически елит. За­щото е фундаментален проблем. Ние живеем със самочувствието на нация с духовни параметри, с вековен стремеж към

образование, нашето интелектуално КПД е по-високо от съседите и т.н. Но тези с които кореспондираме в ЕК, ние говорим на различни езици, независимо че пращаме там хора с английски, френски и т.н. Това се оказа крайно не­достатъчно. Когато комуни­кираме чрез Европарламента (ЕП), ние нямаме проблем в диалога, защото говорим на един политически език. ЕК обаче работи с технократски език. И разликата е огромна. В технократския език субек­тът е високопоставеният европейски чиновник! Той е друга субстанция, той не е по­литик.

- И какво точно ни препъ­на, та да не можем да разбе­рем технократските понятия, които са ги усвоили 500 милиона европейци?

- Изследвах в детайли до­клада на ЕК, опитах се да на­правя семантично сканира­не, за да разбера, аджеба, къ­де ние сбъркахме. Проблемът не е само в липсващия адми­нистративен капацитет, а и в непознаване на технократ­ския език на ЕК. Това е систе­ма от понятия, категории и принципи, която включва по­знаване на нормативната ба­за, точни експертни оценки, правила, процедури, техно­логии за усвояване; много яс­но дефинирани мерки за „пра­вилно - неправилно", „ефек­тивно - неефективно", „опти­мално - неоптимално". И всичко това - проверяемо! Всичко трябва да отговаря на фактите и да показва истина­та! Принципът на верификацията е основен принцип на този чиновнически език, на който е написан докладът за България и който ние все още не владеем.

- Значи всичко в докла­дите на ЕК и ОЛАФ е прове­рено. Вие слагате точка на различните тълкувания ама това не е вярно...

- Да. На технократски език подозрението е форма на съ­мнение. Съмнението е вече е сферата на недоверието. А недоверието е политическа реалност. Ако направите журналистическо разследва­не, ще видите каква е била кореспонденцията например между националния ръково­дител за еврофондовете (Ди­митър Ивановски, зам. -ми­нистър на финансите, под­крепян от НДСВ - б. а.) и чи­новниците в ЕК и ще разбере­те за какво разминаване ста­ва дума. Експертите от ЕК да­ват обективна оценка на една ситуация, дефинират мерки­те, които трябва да се спаз­ват. Ние обаче не го правим

- Едва на третата година от управлението ли видях­те този провал, г-н Доган? Не е ли срамно това?

- Ние дълго време нямахме реална комуникация с ЕК от гледна точка на тяхното очакване за задължително изпълнение на препоръките им. Типично по балкански си мислехме: „Е, нали сме вече равноправен член - може и да не ги изпълняваме. Нали имаме национален сувере­нитет!" И тук тотално се раз­минахме. Когато преди годи­ни ние говорихме, че член­ството в ЕС означава транс­фер на суверенитет, мнозина не вникнаха в това. Днес на практика вече разбираме какво означава - слушкаш и изпълняваш! Не мислиш и не спориш! Защото си зависима страна. В комуникацията на нашите чиновници с ЕК има случаи на безпардонно спо­рене! Ние обвиняваме при­мерно чиновниците от ЕК, че те не са прави, когато харчим техните пари. Това е недопу­стимо! Някой да е разбрал по този начин критичните оцен­ки в доклада? Никой! Няма­ше едно изречение в дебата.

- А къде е политическата ви отговорност за тази тежка ситуация?

- Когато осъзнахме, че има дефект в комуникацията ни с Брюксел, веднага дадохме политически отговор с на­значаването на вицепре­миер за координацията с ЕК.

- Но по-тежката оценка на ЕК е за ширещата се ко­рупция по високите етажи на властта? Това е големи­ят шамар за България, не толкова мързеливият и не­подготвен чиновник!

- Не. Не е така. Корупция има и в ЕС, и в ЕК. Големият шамар за България е за сла­бостта на административния капацитет. Корупционните практики са следствие, не причина. Един собственик би ли дал на некадърен админи­стратор да управлява парите му? Явлението „корупция" означава също, че капаците­тът ти не е достатъчен, за да контролираш целия процес.

- Когато излязоха скан­далите в пътния фонд, ка­бинетът се опита да ги неглижира. Ако Станишев бе заявил още в началото, че

има конфликт на интереси и бе взел адекватни мерки, смятате ли, че докладът на ЕК щеше да има друг тон?

- Може би. За европейците е важно да предприемеш бързи мерки. Те искат да вид­ят адекватно коригиращо действие. Това включва и ка­дрови, и структурни промени.

- Г-н Доган, хората каз­ват: „Не ни интересува, че трите партии във властта затри години не си намери­ха адекватни чиновници, а само си деляха постове. Да си ходят, да дойдат нови!" Не разбирате ли, че нямате време за поправка?

- От гледна точка на това мислене, хората са прави. Но какво от това? Правим пред­срочни избори, идва ново правителство и пак до този проблем ще опре. Ако днес решим да отидем на избори, те ще са през ноември-декември. Това означава до края на 2008-а пълен банкрут на всички оперативни про­грами, партиите започват да се готвят за избори и държа­вата спира в положение „за­спи". После губим още шест месеца от 2009-а, докато се конструира новата админи­страция и докато новото пра­вителство разбере за какво става въпрос. И те ще започ­нат от нула поради наличие­то на същата тази админи­стративна некомпетентност, която ние сега се опитваме да преодолеем. А лимитът за усвояване на структурните еврофондове е 2013 г.

- Може и така да е, но с този нисък кредит на дове­рие как ще изкарате още една година?

- Това е друго. Нашият ос­новен пропуск, и грешка до­ри, е, че нямаме ефективна, адекватна връзка с медията, с обществото. Дори това, което сме постигнали, не мо­жем да го опаковаме и да го предложим на хората. Всич­ко, което се прави в това от­ношение, е или случайно, или на парче. Ако имахме ра­ботеща стратегия, щяхме на­време да осъзнаем грешката си по отношение на ЕК.

- Това говори за високо­мерие, за това, че сте си повярвали...

- Възможно е. Споделям тези оценки, които звучат в обществото. Властта, когато поражда високомерие, зада­ва началото на края. Вместо компетентност и по-агресив­на политика, ние сме на пътя на самоуспокоението и от­там на самозаблуждението, че това, което правим, е пра­вилно. И то си остана само за нас.

- Излиза, че не приемате негативните оценки за по­литическото управление на страната? Критиките на опозицията са тежки.

- Не сте права. Приемам тези оценки като справедли­ви, но съм убеден, че опози­цията изобщо не е в час по тези проблеми, за които го­ворим сега. Смяната на властта по формулата „стани да седна" няма да реши въ­проса, а ще коства година време застой на държавата.

- Имам усещането, че ве­че няма кой да ви чуе. Нима невиждате желанието на опозицията да повтори 1997 г.?

- Има желание за повторе­ние на 1997 г., но реалности­те са други. В страната няма политическа и икономичес­ка криза. Днес българинът финансово е далеч по-добре

от 1997-а. Не казвам най-добре. Но той иска да се съизмерва със стандарта на ан­гличаните, холандците, французите, което просто е налудничаво. Нито работим като тях, нито нашата пазар­на икономика е на техните години. Пословичното ни трудолюбие се оказа злока­чествен мит! Разбирам недо­волството, но какво може да се направи с тези възможно­сти и с този материал, който имаме? Който има по-ефек­тивна формула, готов съм да седнем и да говорим.

- Каква е вашата точна оценка на управлението?

- Ако е по десетобалната система - давам 6-7.

- Тотално се разминавате с оценката на опозицията, която ви слага слаб 2!

- Това е работата на опозицията-да отрича постигнатото от управляващите. Ние имаме луфт за още 3-4 единици и това е въпрос на моби­лизация, на повече административна дисциплина, вкл. финансова, с търсене на персонална и съдебна отговорност.

- Г-н Доган, май не се разбираме - Костов заяви, че вашето управление е ма­фиотско, и вече търси на­ционално съгласие за сва­ляне на правителството!

- Костов го прави умишле­но. Ако трябва да търсим ин­дикации за мафиотско упра­вление, то беше по негово време. Днес с такива популистки квалификации урон­ваме престижа на страната. Ако има проблем, който дей­ствително е болезнен и тре­вожен, той е сринатият имидж и репутация на стра­ната в западното съзнание. Това са злоумишлени дей­ствия - да очерняш страната си заради собственото си по­литическо его! Посочи кон­кретна личност, партия, гру­па, но да кажеш, че страната ти се управлява от мафиоти... И кой го казва - Костов! Боже мой! Прости му..., ако мо­жеш!? Опозицията има нуж­да от криза. Иначе тя не мо­же да битува. А къде е визията им? Показаха ли визия как те могат да изведат страната на това ново трасе в условия­та на реално членство? Най-лесно е да създаваш бърко­тия, евентуално вълна, която помита всичко, което е пожъ­нато преди теб, и ти се явя­ваш на бял кон.

- Възможно ли е през та­кава криза да минава въз­раждането на десницата?

- Не. Това е самовнуше­ние. Вместо да работят с електората и да решават проблемите на хората, те предпочитат най-лесното -яхваш недоволството. И кри­зата уж е готова. Но ако има криза и в капака на тендже­рата? Кризата може и трябва да се управлява. Въпросът е да не прерасне в голямо съ­тресение и конфликт, защото европейският ни партньор ще ни се смее. С такава кри­за ние ще докажем, че не сме били готови за членство в ЕС.

- Защо Костов тръгна да буни местната власт, след като няма нито един кмет?

- Характерно за Костов е, че той чака някой друг да съ­здаде кризисната ситуация и после се настанява в готово­то гнездо. Така беше и през 1996-97 г. Ако сега усети кри­зисната вълна, ще видите с какво богопомазано жела­ние ще се качи на белия кон, за да се върне. Нищо ново не виждам в него. Въпреки че, признавам, той се разви. Но откакто е в опозиция, Костов се стресна, получи някакъв особен дьлбинен психополитически морален стрес, кой­то му обърна кофражното скеле. Той е пример как не трябва да се прави политика. Да е жив и здрав!

- А виждате ли Бойко Бо­рисов като следващия премиер?

- О, не! Изобщо не го виж­дам. За мен Бойко Борисов е типичният пример как един случаен човек, изградил се

чрез пиар в медиите и чрез известни спонсорски, дей­ствия от различни бизнесме­ни, стана едва ли не изрази­тел на протеста, на надежда­та. Борисов е съвсем случай­на личност, която иска да га­рантира собствената си си­гурност и личното си битие чрез политиката.

- Не се ли притеснявате, че след тези думи ще ви бутне оградата с барбекю-то?

- Ако Борисов действител­но е политик, няма да държи такъв език. За него политика­та е нещо много желано. И колкото повече се заблужда­ва, че е достигнал това жела­но нещо, толкова то се отда­лечава от него - политиката за него става все по-виртуал­на в битови измерения. Бори­сов е родено командирче, той е другото „Аз" на Костов. Двамата са равностойни в егоизма, суетата и самовлюбеността си. Но най-впечат­ляващата е приликата в диктаторските им маниери.

- Притесняват ли ви предсрочните избори?

- Не. Не ме притесняват. Притеснява ме нагласата за конфронтация в обществото. Притеснява ме създаването на кризи, което вече става правило в България. Това, което се прави в момента, не е по-различно от времето, когато СДС тръгна срещу д-р Желев, не е по-различно от 1996-97, когато Костов сло­жи синята лента на главата.

- Това още повече ще ус­ложни положението ви в следващата година. Усе­щате ли, че ви предстои мандат по корем?

- Мандат по корем в кон­кретен план означава много работа. Това, което сме вър­шили и постигнали за три го­дини, ще ни се стори само увертюра на това, което ни предстои като проблеми.

Трябва да покажем пред ЕК коригиращи действия на всички нива - на министер­ства, агенции, дирекции. Ние може да не участваме в следващото правителство, но аз искам да излезем от властта със самочувствието на професионалисти, които са се справили с тежката си­туация. За мен това е голя­мото предизвикателство в следващата една година. Нямаме право на почивка. Нямаме право на пропуск. Правителството трябва да мине на ръчно управление -с изключително активното действие и отговорност на премиера и на всички въз­можни етажи под него? Си­туацията може и трябва да се управлява без драмати­зъм.

Нямаме право на застой и отстъпление! Защото зад нас е Брюксел, а цената е европейският проект на България!


04.08.2008 г.

Десните опитват обединение, искат да бутат кабинета
Борисов очаква да се избере денят „X" за бойкот
Да се вземат всички мерки тройната коа­лиция да си замине, а през септември, когато има ден на национален протест, всички от опозицията да участват активно и да изразят гражданската си позиция, призова вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той обяви становището си по БНР. Според Бори­сов на събора на БСП на Бузлуджа на всички е станала ясна наглостта на премиера Станишев да поиска още пет години управление и в сърце­то си да вижда магистрали, след като 4 години се наложило в Брюксел ГЕРБ да се оплаква сре­щу корупционната схема на магистрала „Тракия", която той протежирал. Столичният кмет изрази надежда, че на срещата на ръководителите на ГЕРБ и ДСБ в Бургас двата щаба ще намерят общ език за съвместни действия и най-вече по отношение на управленските програми на двете политически партии след парламентарните избо­ри догодина. Считам, че за десните и центьр-десните опозиционни партии не бива да се гово­ри никога предварително, защото искаме да све­дем дебатите и разговорите на професионално ниво, на хората, които професионално се зани­мават в щабовете с политика и едва тогава на срещата на върха, или между лидерите, да се вземат вече проговорени решения, обясни стра­тегията на ГЕРБ Борисов. Според него на среща­та между колегите му от ДСБ и на ГЕРБ се очак­ва да се реши точно кога ще бъде денят „X" за националните протести срещу управлението. Има­ме доста неща, по които трябва да се поговори и се надявам да намерим общ език за съвместни действия и в сегашната ситуация като протести и най-вече в управленските ни програми след пар­ламентарните избори.

По отношение на проваления вот на недове­рие кметът обясни, че опозицията е била длъжна да го внесе въпреки че е знаела, че вътре в пар­ламента нищо не може да се случи.

На вчерашната среща в Бургас между ръко­водствата на ГЕРБ и ДСБ беше взето решение да се очертае рамка, към която да се обединят две­те формации. През последните 10 години опози­цията отслабна много на базата на лични проти­воречия и конфликти. Смятам, че миналото и нас­тоящето са по-слаби, отколкото бъдещето. Това каза председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов в Бургас. По думите му в търсенето на диалог между опозиционните партии трябва да се запази идентичността на всяка една от тях. „Всяка поли­тическа формация има свои решения, които е взела. Ние имаме категорични решения за това, с кого не бихме могли да управляваме. Смятам, че то се доближава и до решенията на останали­те опозиционни партии и на тази основа можем да начертаем бъдещи съвместни действия през есента, както и съвместни управленски действия след спечелване на изборите за следващ парламент",подчерта Цветанов. Той допълни, че реше­нието, което ГЕРБ е взела, е да се води диалог с партиите от Европейската народна партия, но ГЕРБ ще участва самостоятелно на следващите европейски парламентарни избори със собстве­на листа и регистрация.

Цветан Цветанов не се ангажира с обявяване­то на конкретни параметри на националния бой­кот. Според Цветанов това, какви ще са парамет­рите на протеста и кога ще се проведе той, може да се говори, след като се стигне до обща пози­ция с ръководството на ДСБ. Ще има среща между ГЕРБ и СДС, както и среща между ДСБ и СДС. Този формат може да се разшири и да стане тристранен и едва тогава да планираме съвмес­тни действия, които да бъдат насочени към прекратяване на мандата на това правителство", допълни Цветанов. Според него в момента се наблюдава механичен сбор от политически фор­мации на тройната коалиция, който не съответс­тва на желанието на голяма част от българските избиратели. Това по думите на председателя на ГЕРБ автоматично правело правителството „пра­вителство на малцинството". Според Цветанов , за да има обединение, трябва всяка една от по­литическите формации да назове грешките, кои­то е допуснала. Това е необходимо, за да се избегнат по-нататъшни сривове, аргументира се председателят на ПП ГЕРБ.


Портретна снимка на две колони - Бойко Борисов призна, че опозицията е отслабнала заради лични противоречия и конфликти


04.08.2008 г.

ГЕРБ и ДСБ обявяват национален бойкот на правителството
ГЕРБ и ДСБ обявяват национален бойкот на правителството. Това съобщиха председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов и Петър Москов, член на националното ръководство на ДСБ. Вчера в Бургас се състоя първата работна среща в рамките на сътрудничеството на политическите сили в Европейската народна партия. В следващите разговори ще участва и СДС.

Разисквахме възможните съвместни действия за организирането на национален бойкот на сегашното управление, заяви Цветанов. Той допълни, че при бъдещо управление на ГЕРБ партията не би управлявала с политически формации като БСП и ДПС. Според Цветанов в България цари азиатско- ориенталско управление и трябва да се сложи край на това.

От своя страна Петър Москов от ДСБ заяви, че пред двете политически партии стои нова задача - отстояване и възстановяване на проевропейското национално съгласие, която е единствената консенсусна ценност на българското общество.

Към действията си за национален бойкот на сегашното управление на правителството от ГЕРБ и ДСБ ще се опитат да привлекат неправителствените организации и синдикатите. Бъдещият национален щаб, който ще бъде формиран от партиите-членове на ЕНП, ще организира и конкретните действия на бойкот срещу правителство.

Междувременно вчера Ергин Емин, изпълнителен директор на Асоциацията на българските градове и региони и на НИС на СДС, обяви, че сините и ГЕРБ могат да съставят следващо правителство, представлявайки Европейската народна партия. Според него ГЕРБ са стабилни в местната власт и са показали, че искат да управляват цялата страна.

По-късно неформалният лидер на ГЕРБ Бойко Борисов бе категоричен, че трябва да се вземат всички мерки тройната коалиция да си замине.


04.08.2008 г.



ГЕРБ и ДСБ ще пробват бойкот на управлението
Партиите, членки на ЕНП, ще правят щаб за протести срещу правителството
Екип на "Сега"

ГЕРБ и ДСБ обявяват национален бойкот на правителството. Това съобщиха председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов и Петър Москов, член на националното ръководство на ДСБ, след среща между двамата в Бургас. На нея са били разисквани възможните съвместни действия за организирането на национален бойкот на сегашното управление. И вчера обаче не стана ясно в какво точно ще се изразява бойкотът.

На следващата среща ще участва и СДС. "Трябва да успеем да върнем доверието на българските граждани в проевропейска ориентация на страната ни, защото днес наблюдаваме един азиатско-ориенталски модел на управление", каза Цветанов. Той за пореден път заяви, че при бъдещо управление на ГЕРБ партията не би се коалирала с БСП и ДПС. Според Москов ГЕРБ и ДСБ трябва да отстояват и да възстановят проевропейското национално съгласие и това е надпартийна цел. "Ние сме за бъдещето на България като европейска държава, а не за неясно бъдеще между Беларус и Косово", каза Москов.

Според двете формации партиите, членки на Европейската народна партия (ЕНП), трябва да станат ядрото, което да мобилизира опозицията и обществото за сваляне на "това доказало некадърността си и корупцията си управление". Към действията си от ГЕРБ и ДСБ ще се опитат да привлекат неправителствените организации и синдикатите. Бъдещият национален щаб, който ще бъде формиран от партиите, членове на ЕНП, ще организира конкретните прояви на бойкота.

До 10 дни предстои и среща със СДС, а точно кой ще бъде денят Х, участниците във форума не обясниха.

"Приветствам такива общи действия", коментира пред "Сега" депутатът Христо Кирчев (СДС). Според него България в момента е само де юре в ЕС и НАТО, а влизането в тези две организации е било крайъгълният камък на десницата по време на прехода. "Трябва да продължим битката, за да не бъдем задунайска губерния, в която властва беззаконието", смята Кирчев. Според него обаче този бойкот трябва да има поддръжката на хората и няма да се получи само със срещи между партийни лидери. "Трудно е да поведем хората след нас, защото голяма част от тях подкрепяха СДС заради реституционните си претенции, а вече си получиха имотите", смята Кирчев. Според него тези хора вече са се отдръпнали от СДС, което е сериозно, защото заради решаването на дребните еснафски проблеми е загубена голямата цел.




04.08.2008 г.



Общината се готви да продава евтино "Софийски имоти"
Към собственост на скандалното дружество има много претенции
Зорница Латева

Десетки терени и сгради с неизяснена собственост ще свалят продажната цена на общинската фирма "Софийски имоти", прогнозираха съветници от ГЕРБ. Правният анализ на скандалното дружество показва, че за много от активите се водят дела. Въпреки това общинарите сигурно ще се обединят около мнението да приватизират фирмата с всичките й имоти. Продаването на парче не ми се вижда много удачно, коментира председателят на общинската стопанска комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ).

Очаква се спорните имоти да забавят за пореден път приватизацията. Проблем е и самият правен анализ. Той все още не е приет от надзорния съвет на общинската приватизационна агенция заради непълна информация. Костваше ни големи усилия да принудим "Софийски имоти" и правния консултант да изготвят документа, обясни Кирилов. Той добави, че скоро анализът щял да бъде разгледан от приватизационната агенция. Още отсега мога да кажа, че ще го върнем, защото е само изреждане на имоти, без да се посочва статут и реституционни претенции дори, каза Кирилов. Документът бил направен на базата на 85% от информацията за състоянието на дружеството, защото липсвали документи. Те пък са иззети от прокуратурата, която разследва фирмата.

"Софийски имоти" може да бъде оценена на по-малко, защото повече от 100 терена не са включени в капитала й, писа в. "Труд". Имотите са давани на дружеството с решения на Столичния общински съвет от 2003 г. досега, но то не ги е вписвало в активите си и така няма как да влязат в оценката на фирмата. Част от терените са в центъра на София и в кварталите в полите на Витоша. По случая се води разследване. Прокуратурата издирва и бившия шеф на "Софийски имоти" Тошко Добрев, за да му повдигне обвинение за 16 сделки, с които ощетил фирмата с над 2 млн. лв.

Колко ще струва "Софийски имоти" и как ще се продава ще се реши, след като общинският съвет се запознае с пълния му правен анализ. Във временната комисия по преструктуриране на общинските фирми е обсъждан и вариант за приватизиране на отделни терени и сгради. Наскоро зам.-кметът по финансите Минко Герджиков каза, че продажбата на фирмата може да се забави и заради инфлацията, която ще изяде парите.


04.08.2008 г.

Десет блока от квартал “Гео Милев” скачат на протест

Строеж гълта детска площадка в София

Земята била реституирана преди 14 години, хората не знаят и не вярват
ЗДРАВКА АНДОНОВА

Строеж на висока жилищна сграда плаши да глътне голяма детска площадка на улица "Андрей Николов" в скъпия квартал "Гео Милев" в София. Хората от десет съседни блока са готови да скочат на протест с цел да запазят единственото място, на което всеки ден се събират повече от 30 малчугани. Днес те ще изпратят отворено писмо до градоначалника Бойко Борисов, районния кмет Антоанета Апостолова и медиите.

Малчуганите по цял ден могат да се забавляват на площадката.

"Една колежка случайно видя, че терен с площ 900 кв. м на същия адрес е обявен за продан в интернет. Тогава за пореден път изпратихме питане до районното кметство какво се случва с площадката. Отговор нямаме и досега", разказа пред "Монитор" Елена Лимонадова, която живее в съседство. Тя обясни как през последните години хората от квартала сами поддържали площадката: косели тревата, боядисвали люлките и дори купили и поставили вратички за футбол.

Децата често празнуват рождени дни на масичките до площадката, които са поставени от родителите им.

"Различни хора идваха да оглеждат площадката през последния месец. Преди няколко дни дойдоха едни и казаха, че ще строят жилищна сграда на мястото на детския кът", разказаха един през друг 25-годишна майка и мъж на средна възраст. Бъдещите инвеститори оставили визитка на адвокат Яна Червеняшка от "Buildsystems", с която "Монитор" не успя да се свърже.

Преди два дни идваха пак и дори предложиха да се включа в новата кооперация и да дам и моя съседен имот, разказа Елена. Тя обаче призна, че не успяла да разбере кога искат да почнат строежа на бъдещата сграда.

"Площадката е изоставена. Ще проверя случая", обеща пред "Монитор" кметът на район "Слатина" Антоанета Апостолова. Информацията обаче дадоха от Софийска голяма община.

"Теренът е частен от 14 години насам. Той е реституиран през 1994 г. със заповед на тогавашния кмет на София Александър Янчулев. Година по-късно е променен и устройственият план на мястото - т.е. от зелена площ то е станало "предназначено за строеж".

В законовия срок възражения в съда не са постъпили. Разрешение за строеж е издадено през 1999 г.", обясниха пред "Монитор" от "Московска" 33.

"Не вярваме. Защо никой не ни е казал през 1994 г. И защо никой не е тръгнал да строи през всичките тези 14 години, а точно сега", зачудиха се хората, живеещи на улица "Андрей Николов", след като "Монитор" им предаде отговора на Столичната община. Една жена дори се сети, че в средата на 90-те е бил реституиран съседният терен, който вече е застроен.

"Ако наистина площадката е върната на реститути, нека държавата и общината да направят нещо - да дадат друг терен на частниците, ама да ни запазят къта за малчуганите. Нали децата са ни най-важни", предлагат хората от квартала.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница