Структура на плана на урока



Дата09.04.2023
Размер62 Kb.
#117265
ТипУрок
План 5-ти клас

СТРУКТУРА НА ПЛАНА НА УРОКА

Име, фамилия: Бистра Каменова




Училище:



ОУ”Св.св. Кирил и Методий” с. Добролево




Клас:5




Базов у-л:
Йорданка Каменова



ТЕМА НА УРОКА:

 Древна Тракия. Царството на Одрисите.




Издателство:

Просвета плюс




Автори:



Екатерина Михайлова, Маргарита Димова, Георги Иванов





ЦЕЛЕВА КОНЦЕПЦИЯ НА УРОКА:

Цели на ниво учебна програма (изписват се както са посочени в УП- ядро, стандарт, очакван резултат):

  • Да се ориентират в пространнството – ралота с карта (обобщаваща имформация за раздер 5);

  • Работят с документи (2), (8);

  • Работят с различни изображения;

  • Локализират обекти и процеси върху днешните бългапски земи ( карта на учебника с.91);

  • Изпорзват таблица с показатели за търсене и извличане на информация от интернет на с.40;

  • Разберат трудностите при възстановяване на историята на траките.

Очаквани резултати:

  1. Определя местоположението на Древна Тракия.

  2. Разпазнава Одриското царство като пример за държавно обединение.

  3. Търси информация за тракийските владетели чрез ИКТ по зададен паказател.




Цели на ниво урочна единица (тема):



Основна идея на урока:

Урокът започва с историята на най-древното известно население по днешните български земи- траките, с акцент върху Одриското царство.

Понятия (разграничават се стари/нови):

 -

Умения (да се съблюдава съответствие с дейностите в хода на урока)

 Умение да определя местоположението на Древна Тракия, разпазнава Одриското царство и търси информация за тракийските владетели.

Вид на урока: За нови знания




Методи:

 Разказ, беседа.

Самостоятелна работа:

Сраница 93 от учебника, задача 4: Потърсете информация в интернет за еден от споменатите в урока владетели на Одриското царство. Ползвайте показателите в таблицата на с. 40 от учебника.



Дидактически средства: (посочват се необходимите материали за часа)

Учебник, географска карта, тетрадка.

Литература:

  • за учителя (научна/ методическа)

  • за ученика

  • Учебник, книга на учителя. – Просвета плюс

  • Учубник, тетрадка- Просвета плюс




ХОД НА УРОКА (по структурни компоненти; да се разграничат дейностите на учителя и дейностите на учениците)

Организационен момент

Въвеждане в историческо мислене

Работа с линия на времето. Работа с електронен учебник.
Мултимедийна презентация.



Проверка и оценка на знанията и уменията на учениците

Кои били безправни в елинския полис?
Каква била ролята на чужденците в полиса?
Какви били правата и задължениета на гражданите?



Преход към новата тема. Мотивация

Траките са най-древното население, живяло по българските земи, чието име ни е известно. Те били множество от отделни племена със сходни език и култура. Някой от тях създали държава. Най- прочутото било Одриското царство

Тема

План на урока (Описание на дейностите, реализирани в хода на разработването на новото учебно съдържание по всеки въпрос от плана; разчет на времето)

Акценти:
1.Географското простронство и природната среда.
Първите материални сведения са от бронзовата епоха. Траките населявали Балканите – териториите между Егейско море, Мала Азия и Карпатите. Тракия била плодородна земя. Траките се занимавали със земеделие и животновъдство. Били известни с конете и лозята си. Разполагали с богати залежи на мед, сребро и злато. Важни търговски пътища пресичали Тракия.


2.Тракийските племена.
Траките били едни от най-многолюдните народи, но били разделени на отделни племена.
А) Одрисите населявали Югоизточна Тракия,
Б) трибалите и гетите били северно от Стара планина,
В) бесите- В Родопите.
Траките били храбри войни, участвали в Троянската война, отбранявали се срещу Дарий и Александър и дълго отстоявали независимостта си от Рим.


3.Одриското царство
Някои тракийски племена създали държави, като най-значимо било царството на одрисите. Негов основател е цар Терес. Голямо разширение получило при цар Котис 1. При цар Севт 3 царството отново набрало сила. Царят основал град Севтополис. През 45г. тракийските земи окончателно били завладени от Рим.


Обобщение

Тракийските племена били многобройни. Земите им били плодородни. Те се занимавали със земеделие, животновъдство и търговия. При цар Котис 1 Одриското царство се издигнало като важен политически фактор на Балканския полуостров.

Домашна работа

Сраница 93 от учебника, задача 4: Потърсете информация в интернет за еден от споменатите в урока владетели на Одриското царство. Ползвайте показателите в таблицата на с. 40 от учебника.



Качествена и количествена оценка на урока



Приложения



Резервен вариант (допълнителна задача)




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница