Тема 2 Ресурсно подпомагане в образователния процес на деца и ученици със специални образователни потребности определение, развитие на ресурсното подпомагане, функции на ресурсния учител, видове подкрепа, техника за работа



страница1/4
Дата01.02.2024
Размер18.93 Kb.
#120169
  1   2   3   4
Тема 2

Тема 2
Ресурсно подпомагане в образователния процес на деца и ученици със специални образователни потребности - определение, развитие на ресурсното подпомагане , функции на ресурсния учител , видове подкрепа, техника за работа

Има случаи, когато родителите или учителите забелязват, че детето изисква допълнителна индивидуална подкрепа в детската градина или в училище. В тези случаи е полезно да се консултирате относно възможностите за ресурсно подпомагане. Това предоставя се от Ресурсния център за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности в областта. Този център предлага специалисти, които могат да осигурят подкрепа както в учебното заведение, така и чрез индивидуални занимания.


Ресурсното подпомагане се осъществява от ресурсен учител, специално обучен за работа с деца, изпитващи специални образователни потребности. Този учител работи с детето индивидуално в специално обособен кабинет в учебното заведение или предоставя подкрепа по време на групови занимания в класната стая. Освен ресурсни учители, Ресурсният център или учебното заведение предоставят подкрепа и от други специалисти като психолози, логопеди, педагози за деца с нарушено зрение, слухово-речеви рехабилитатори.
За да се възползвате от ресурсната подкрепа, екип за комплексно педагогическо оценяване (ЕКПО) насочва детето към необходимата помощ. Този екип, включващ специалисти като специални педагози, психолози, логопеди и други, оценява индивидуалните нужди на детето и решава за подходяща образователна програма.
В случай на ресурсно подпомагане, е важно да се отбележи, че този подход не е етикетиращ и не лишава детето от възможности за бъдещо развитие. Напротив, целта е да направи обучението и възпитанието на детето със специални потребности по-достъпни и съобразени с конкретните му нужди. Ресурсното подпомагане предоставя пълна оценка на детето и взема решения относно обучението му, включително и възможността за индивидуална образователна програма. Това решение не е окончателно и може да бъде преразгледано, ако детето прояви прогрес и потенциал за изпълнение на държавните образователни изисквания.
Важно е да осъзнаете, че ресурсното подпомагане не води задължително до конкретни качествени оценки. Решението за обучението и оценяването на детето се взема след продължителен процес на наблюдение и обсъждане от страна на целия екип и подлежи на преразглеждане с цел да се отговори на най-добрия интерес на детето.
Общата подкрепа за личностно развитие, посочена в Наредбата за приобщаващото образование, включва различни мерки като екипна работа между учителите и другите педагогически специалисти, допълнително обучение и консултиране по учебни предмети, кариерно ориентиране, занимания по интереси, библиотечно обслужване, грижа за здравето, поощрения и дейности за превенция на насилието и проблемното поведение, включително и логопедична работа.
Отделна подкрепа за личностно развитие за превенция на обучителни затруднения включва допълнително обучение, консултации и логопедична работа, фокусирана по-специално върху българския език. Този вид подкрепа се предоставя на ученици, за които българският език не е майчин, имат системни пропуски в учебните предмети или срещат затруднения, изразени със слаби оценки. Програмата се насочва и към ученици, които напредват в обучението, но се сблъскват с трудности, индикирани чрез слаби оценки.
Важно е да се отбележи, че провеждането на допълнителното обучение включва уведомяване на родителите и може да се осъществява и през лятната ваканция. Консултирането по учебни предмети, което се предоставя извън редовните учебни часове, е насочено към всички ученици и се провежда седмично през учебната година.
Превенцията на насилието и проблемното поведение включва обсъждане между ученика и класния ръководител, целящо изясняване и предоставяне на подкрепа за решаване на възникналите проблеми. Тези дейности също така подпомагат вътрешната мотивация на учениците и предоставят психологическа подкрепа:
Продължаването на ШІ отнася до превенцията на насилието и преодоляването на проблемното поведение в контекста на образованието. Предприемат се различни дейности, включително:



  1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница