Тема: „моята идея за дигитализация в образованието и бизнеса



страница1/3
Дата22.06.2023
Размер37.71 Kb.
#118124
  1   2   3
курсов проект (1)

Университет’’Проф. д-р Асен Златаров”
Факултет по обществени науки

Курсов проект


Тема:
„МОЯТА ИДЕЯ ЗА ДИГИТАЛИЗАЦИЯ В ОБРАЗОВАНИЕТО И БИЗНЕСА”
Изготвил:
Петя Чавдарова
Елеонора Иванова
Илияна Сотирова

Бургас, 2020



Съдържание:


  1. Увод и тема на изследването....................................................................3

  2. Обект и граници на изследването............................................................5

  3. Цел и задача на изследването...................................................................6

  4. Работни хипотези на ЕСИ........................................................................7

  5. Методика на извадката и анкетна карта..................................................9

  6. Заключение..............................................................................................14

  7. Източници................................................................................................15


Увод и тема на изследването
Здравейте ние сме студенти в Бургас.. Бихме искали да споделим някои свои идеи за дигиталното образование и дигиталния бизнес . Как се отразява дигитализацията върху образованието преди и сега? Всички тези технологии, които ги имаме сега и стават все по-добри в бъдещето са добър източник за дигиталното ни образование. Нека разгледаме примера с COVID-19, преди да се разпространи вируса всичко си беше да кажем нормално и в университети и в училища. От цялата тази случка всички преминахме в дистанционно обучение в образованието си. Но от цялата тази история ако се замислим може да има и добра страна това обучение, учебниците ни станаха електронни, а домашните се пишат на компютър и се изпращат по електронна поща. Въпреки това дигитализацията в образованието си има и добри и лоши страни. Замислели ли сме се до къде може да достигнем с това електронно обучение ние младите какъв пример ще дадем на по-малките, а и на нас самите. Дигитализацията носи съществени промени във всички фирми и сфери, независимо от размера им и икономическата област, в която работят.Всеки бизнес, независимо от това в каква сфера се намира, или колко е голям, може да извлече реални ползи от изграждането на онлайн присъствие. На практика ставаме свидетели на една нова индустриална революция, при която технологиите трансформират бизнес модели и индустрии в това, което нашите анализатори наричат Дигитализация на бизнеса.Дигитализацията на бизнеса променя начина, по които компаниите създават и доставят продукти и услуги, независимо от индустрията и фокуса на компанията. Нещо повече, дигитализацията на бизнеса създава нови играчи и нови конкуренти в индустрии, които досега са били ясно сегментирани. Дигитализацията е важна за бизнеса защото подобрява ефективността на процесите, интегрира конвенциалните запаси на в дигитализирана система, значително съкращава комуникационната верига, подобрява достъпността и улеснява обмена на информация за персонала и потребителите, подобрява времето за реакция и обслужването на клиентите на всякъде по света, намалява оперативните разходи, дава възможност за използване на анализии реални потребителски данни. Очакваме COVID- 19 да доведе до положителет ефект и до трайни промени в бъдеще в обучението и бизнеса.Ситуацията ускорява дигитализацията и технологиите позволяват да се извършва бизнес от разстояние. Голяма част от бизнеси, извън сферата на кибертехнологиите, които до вчера не си представяха, че могат да извършват дейността си онлайн, вече го правят, той беше буквално принуден да се трансформира дигитално в рамките на няколко дни.
Дигитализацията като понятие напоследък се използва много в литературата, тъй както е в ежедневието ни. Много автори посочват, че автоматизацията и електронизацията в икономиката е приключила и настъпва ерата на дигитализацията и дигиталната трансформация. Дигитализацията е съвкупност от дейности по преобразуването на аналоговите информационни ресурси в дигитални копия и тяхното съхранение, достъп, използване, разпространение и сигурност. Основните цели на дигитализацията са запазване на аналоговите информационни ресурси и дълготрайното им съхранение под формата на дигитални копия, както и осигуряване на достъп до тези копия чрез дигитални устройства и мрежи и събирането им в дигитални библиотеки. В основата на дигитализацията стоят различните видове компютри и компютърни системи, които са дигитални още отпреди 70 години. Но икономиката в различните нейни аспекти може да се нарече дигитална само от последните двадесет години. Това стана възможно заради бурното развитие на устройствата за събиране и обработка на информация и бързо разпространяващите се мрежови технологии. Дигитализацията навлезе в икономиката чрез помощта на малките дигитални устройства, сензорни мрежи, четци, микроелектромеханични устройства и пр. Дигитализацията се извършва чрез използване на различни съвременни дигитални технологии, които са ежедневно разширяващо се множество. Сред новите дигитални технологии най-изпъкващи и влияещи на съвременния бизнес са:
•Средствата за дигитализиране на тра-диционните информационни потоци и Интернет на нещата (IoT). Тук се включват всички софтуерни системи за изготвяне на електронни документи, сканиране и преобразуване на хартиени документи, както и сензори, които могат да съби-рат информация в реално време и да я изпращат за последваща обработка и анализ.
•Мобилни приложения. Днес все повече фирми се стремят да внесат промяна на бизнес моделите и процесите си впосока онлайн услуги. Тези услуги се дос-тъпват най-лесно и от всяка точка чрез мобилни приложения – онлайн банкиране, следене на отстъпки, търсене на специ-фични услуги, продукти и пр.
•Бизнес интелигентност и обработка на големи данни. Информацията има смисъл да се натрупва, само ако може да се обработва със съответните инструменти и предоставя на поискалите я във вид, който може да им служи най-добре. Днес е възможно в реално време да се извлече семантично свързана информация за минали периоди, да се направят прогнози за бъдещето на фирмата въз основа на анализи на данни и да се коригира стратегията на фирмата, в зависимост от тези резултати.
•Изкуствен интелект. Тези технологии идват на помощ, когато трябва да се съпостави новопоявил се обект с известен вече такъв и да се удостовери неговата принадлежност към група познати обекти. Към тези технологии могат да се причислят и така наречените виртуални агенти, които могат да се използват за работа с клиенти при издаване на фактури, извършване на изчисления, проверка на документи.
•Добавена и виртуална реалност. Тези технологии могат да променят обучението на служителите, обслужването на клиентите, работата с доставчици-те, производителността и цялостното представяне на компанията на пазара.
•Blockchain технологии. Информацията трябва да бъде защитена по цялата верига създаване-обработка-съхранение-разпространение. В новия дигитален свят, blockchain технологиите могат да помогнат в осигуряването интегритета на данните, обработката на транзакциите и управлението на връзките с клиентите и доставчиците.
•Облачните технологии. Всички компоненти на дигиталната трансформация.
Списъкът с технологични промени може да се разшири още много, но по-важно е да се разбере, че тези промени водят до нови парадигми, които трябва да се проучат, да се изследват детайлно и обществото да бъде информирано за тях. Едва тогава е възможно да се осъществи дигиталната трансформация.Дигиталната трансформация е интеграция на новите дигитални технологии във всички сфери на бизнеса. Тази интеграция води до фундаментална промяна на начина, по който организацията работи.



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница