Урок по български език/литература тема: Запознаване със звук и буква з з ( първи клас) клас



Дата18.12.2022
Размер12.59 Kb.
#115961
ТипУрок
Звук и буква З з

ПРОЕКТ НА УРОК ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК/ЛИТЕРАТУРА
Тема: Запознаване със звук и буква З з ( първи клас)
клас
Учебник: Мария Герджикова, Буквар, Булвест 2000
водещ автор, название на учебника, клас
Цели:
1. Усвояване на умения за звуков анализ на думи със звук з
2. Развитие на четивната техника
3. Усъвършенстване на механизма за четене на отворени срички с буква з
4. Развитие на устната реч на учениците
ХОД НА УРОКА

КОМПОНЕНТИ

ДЕЙНОСТИ. МЕТОДИ И ПОХВАТИ

ВЪПРОСИ И ЗАДАЧИ

1. Актуализиране на опорни знания
(8 – 10 минути)

Откриване и вярно свързване на думи по изображения с техния звуков модел (звук з в различни позиции: зима, магданоз, Златан)























































Прочетете самостоятелно на срички и цялостно думите. Посочете мястото на буква З в думите.
Свържете думите с техния звуков модел.
Да се разгледа верижката и да се свържат сричките в думи. Колко думи открихте?

2. Поставяне на темата и мотивиране на учениците
(паралелно със звуковия анализ)

Съобщаване на темата на урока.

Днес ще се запознаем със звук и буква З з и ще се научим да четем много нови срички, думи и изречения с нея.

3. Запознаване с новия звук

Прочитане на текста от учителя, като набляга на новия звук (като го произнася удължено и с интонация).
Разясняване на непознатите думи за децата.

Ученици сега ще прочета текста, а вие слушайте внимателно след това ми отговорете: Кой звук чувате най-често?
Сега всеки сам за себе тихо без да пречи на другарчето си да прочете текста.
Кой е Рум?
На Рум студено ли му е?
За какво се моли Рум?
Какво направи Златан?
Какъв е Златан?

4. Работа за развитие на фонетичния слух
(5-7 минути)



Откриване /наличие на звука З и неговото отсъствие от думите
Децата улавят като чуят новия звук З в думата

Слушайте внимателно думите, които ще ви изброявам и когато чуете звука З го уловете с ръка: зала, зъзне, лисица, зелен, праскова, лозя, мраз, създал, ябълка, езеро, яздя, Зара, зима, калинка, Златан



5. Работа за разпознаване на буквата
(5-7 минути)

Разпознаване на новите букви в текст (учениците подчертават главните и малките букви Зз)



Погледнете отново текста и подчертайте всички главни и малки букви Зз в него

6. Домашна работа

Гладко четене на целия четивен материал на стр. 48.

Научете се да четете гладко целия материал.

ПРИЛОЖЕНИЕ
УРОЧНА СТАТИЯ
ПРЕЗЕНТАЦИЯ
РАБОТЕН ЛИСТ

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница