Въпроси, свързани с методическата страна на урока



Дата26.01.2024
Размер14.13 Kb.
#120093
ТипУрок
111 Педагогическо-наблюдение-по-ФВС-изисквания
Свързани:
New Microsoft Word Document, Административни основи на ФВС, Административни основи - Финансиране, Одит 2022

Педагогическо наблюдение на урок по физическо възпитание се организира по различен повод: за обмяна на опит между колеги и специалисти; с цел методическа подготовка на студенти, бъдещи учители; за проверка от страна на директора или други контролни органи; при залагане на опитна методика с научно-изследователска цел и други.Педагогическото наблюдение е свързано с предварителна подготовка, отнасяща се до изготвяне на протоколи за измерване на плътността и физическото натоварване, осигуряване на хронометри, запознаване със срочното по урочно разпределение и установяване мястото на наблюдавания урок и логическата му връзка с предишните уроци по отношение етапите на обучение и методическата последователност при усвояване на учебния материал.Педагогическото наблюдение и по следващият анализ се правят в три главни насоки: *предварителна подготовка на учителя за урока; *учебно-възпитателна дейност на учителя; *дейност на учениците в урока.
Предварителната подготовка определя качеството на урока по физическо възпитание. Към нея отнасяме изготвянето на план-конспект, който би трябвало да се съпостави с предишни такива с цел установяване на логическата последователност и системност при изучаване на програмния материал. Осигуряване на нормални условия за провеждане на урока - подготовка на игралната площ, уредите и съоръженията, средствата за онагледяване, изправност на материалната база. Съобразяване със санитарно-хигиенните изисквания. Не бива да се пренебрегва и външният вид на учителя, който трябва да бъде безупречен.Учебно-възпитателната дейност на учителя е многостранна. Условно можем да я разграничим на методическа, организационна и ръководна.При наблюдението и анализа на урока трябва да се даде отговор на следните въпроси:
1. Въпроси, свързани с методическата страна на урока: *правилен ли е подбора и подреждането на задачите; решават ли се в единство образователните, оздравителните и възпитателни зада-чи; как се поставят задачите; *как се реализират дидактическите принципи; *правилен ли е подборът на методите за обучение и тези за организиране на двигателната дейност; съобразени ли са със съответния етап на обучение; *каква е степента на функционално натоварване и как се регулира; *как е съставен комплексът от общоразвиващи упражнения; *каква е дозировката на упражненията в целия урок (брой, повторения или времетраене); *какви грешки се допускат от децата и има ли взискателност при отстраняването им; *използва ли се диференциране на задачите и създават ли се условия за самостоятелното им и творческо изпълнение; *създават ли се проблемни ситуации; осъществен ли е индивидуален подход; *създават ли се предпоставки за емоционална наситеност на урока; предизвиква ли се интерес у учениците; *какви са словесните преценки на учителя за изпълнението на двигателните задачи и на поведението на учениците; *каква е дисциплината; ако не е добра, кои са причините; *създават ли се педагогически ситуации за проява
на личностни качества.
2. Въпроси, свързани с организационната страна на урока: *на време ли започва урокът и каква е продължителността му; *как става раздаването и прибирането на уредите и пособията, губи ли се време; *как се организира подреждането, разместването и прибирането на уредите в хода на урока (всички деца ли се включват или само определени); *осъществено ли е обезопасяване на уредите и добро пазене; *съобразено ли е протичането на урока със санитарно-хигиенните изисквания.
3. Въпроси, свързани с ръководната страна на урока: *осъществява ли се логически преход между отделните части в урока; *какво е мястото на учителя по време на урока; *съобразено ли е то с възрастта на учениците; успява ли учителят да обхване целия клас; *умее ли учителят да влиза в контакт с децата; какво е отношението му към тях, тонът му приветлив ли е и т. н.
Дейността на учениците в урока е показателна за стила на работа на учителя. Обект на наблюдение и анализ могат да бъдат отношението на учениците към учителя, към поставените задачи, дисциплината, степента на участие в урока (пасивно или активно) умението за самостоятелна работа, самоконтролът и оценката на двигателната дейност, участието в откриването на грешки и отстраняването им, владеенето на терминологията, правилното решаване на проблемни ситуации, умелото пазене, наличие на знания относно въздействието на физически упражнения, техниката им и други.
В резултат на наблюдението се прави анализ на урока по следните критерии: *овладяване на учбения материал - как и доколко са решени образователните и оздравителните задачи; *плътност и натоварване (въз основа на измерените данни и пулсова крива); *емоционален фон; *възпитателно въздействие.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница