Втора техническа част



страница1/6
Дата07.03.2024
Размер1.1 Mb.
#120579
ТипГлава
  1   2   3   4   5   6
Kонтактори DR1

ГЛАВА ВТОРА
ТЕХНИЧЕСКА ЧАСТ


2.1.ОБЗОР НА КОНТАКТОРИ
2.2.1. Предназначение и общи изисквания
КОНТАКТОР- едностепенен апарат предназначен за чести включвания и изключвания в силови електрически вериги. Затварянето на контактите на контактора може да се осъществи с електромагнит, по пневматичен или хидравличен начин.Най-голямо разпространение са получили електромагнитните контактори.
Контакторите за променлив ток комутиращи верига с постоянен ток имат като правило електромагнит също за постоянен ток.
Контакторите за променлив ток комутират верига за променлив ток. Електромагнитът за тези контактори може да бъде изпълнен както за работа с променлив ток , така и за работа с постоянен ток. Във връзка с повишаване на производителността към контакторите се поставят изисквания за 1200 и повече включвания в час. Този режим на работа е най-тежък. При всяко включване и изключване на контактите се износват. Затова се вземат мерки за съкращаване продължителността на горене на дъгата при изключване и отстраняване на вибрациите при включване. Честото включване и изключване изисква голяма механична устойчивост на електромагнитния механизъм на контактора. Способността на апарата да осигури работа при висока честота на включвания се характеризира с неговата износоустойчивост. Съществува механична и електрическа износоустойчивост.
Механичната износоустойчивост се определя от броя на включвания и изключвания без ремонт и смяна на възли и детайли на контактора. При тези включвания токът във веригата е равен на нула. Към съвременните контактори се поставят много високи изисквания за механична износоустойчивост 10..20.106 операции.
Електрическата износоустойчивост се определя от броя включвания и изключвания , след които се налага да се сменят износените контактори. Съвременните контактори трябва да имат електрическа износоустойчивост от порядъка на 2..3 милиона операции. Тези изисквания са много високи (често произвежданите контактори имат електрическа износоустойчивост от 1милион и по-малко операции. Наред с високата механична и електрическа износоустойчивост контакторите трябва да имат малко тегло и размери. Зоната на нагретите газове на дъгата трябва по възможност да е малка за да се намалят размерите на цялото устройство. Детайлите , които най-бързо се износват трябва да са лесно достъпни за смяна.
Контакторът има следните основни възли: контактна система дъгогасителна система, електромагнитен механизъм, система блок-контакти.
При подаване на напрежение на намотката на електромагнита се привлича котвата. Подвижният контакт , свързан с котвата затваря или отваря главната верига. Дъгогасителната система гарантира бързо гасене на дъгата , за да се намали износването на контактите. Освен главните контакти, контакторът има няколко допълнителни слаботокови контакта за съгласуване работата на контактора с другите апарати.
2.2. Особености на контактори за постоянен ток


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница