За преценяване на необходимостта от овос обект:„Газоснабдяване на община Раковски”, подобект



Дата25.10.2017
Размер230.02 Kb.
#33110


Приложение № 2 към чл. 6

(Доп. - ДВ, бр. 3 от 2006 г.,

изм. и доп., бр. 3 от 2011 г.)
И Н Ф О Р М А Ц И Я
ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС

ОБЕКТ:„Газоснабдяване на община Раковски, ПОДОБЕКТ:”Газоразпределителна мрежа на индустриална зона „Раковски“ – с.Стряма – етап 2016“, с изграждане на подземeни разпределителeни газопроводи в инд.зона Раковски, землищата на с.Стряма;, община Раковски, област Пловдив с диаметър на газопроводите от Ф 110 до ф32 мм, материал РЕ 100 и дължина L~ 4 000 м разпределителни газопроводи в извън урбанизираните територии.

Инвеститор: „СИТИГАЗ БЪЛГАРИЯ ” EАД - гр. София

ПЛОВДИВ

Април 2016г.


ИНФОРМАЦИЯ

ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА

ОТ ОВОС
I. ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНТАКТ С възложителя:
1. Седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице

Ситигаз –България” ЕАД - гр. София ; Булстат: 131 285 259

Гр.София , ул.Адам Мицкевич” № 4А
2. Пълен пощенски адрес:

Ситигаз България” ЕАД - гр.София

ул.Адам Мицкевич” № 4А
3.Телефон, факс и е-mail:

02/925-94-95 , e-mail sofia@citygas.bgq

4. Лице за контакти:

Инж.Ясен Христозов - Директор регион Пловдив

032/393-910; факс.032/393-911 plovdiv@citygas.bg
ІІ. ХАРАКТЕРИСТИКА НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ


  1. Резюме на предложението

С Решение № ТПрГ-26/20.09.2005 г. Държавната комисия по енергийно и водно регулиране определи GRUPPO SOCIETA GAS RIMINI SpA, със седалище и адрес на управление в град Римини, Италия, за лице, спечелило конкурса за определяне на титуляр на лицензия за извършване на дейността “разпределение на природен газ” на територията на регион “Тракия”. По силата на същото решение и и при условията на чл.46, ал.4 от Закона за енергетиката, носител на индивидуалната лицензия е “Ситигаз България” ЕАД.


Общинска администрация община Раковски във връзка с прилагането на издадените лицензии е издала на дружество „СИТИГАЗ БЪЛГАРИЯ” ЕАД, следните документи:

Разрешение по ЗУТ за изработване на ПУП - Парцеларен план за разпределителен газопровод извън границата на урбанизираната територия, : ОБЕКТ:„Газоснабдяване на община Раковски, ПОДОБЕКТ:”Газоразпределителна мрежа на индустриална зона „Раковски“ – с.Стряма – етап 2016“, с изграждане на подземeни разпределителeни газопроводи в инд.зона Раковски, землищата на с.Стряма;, община Раковски, област Пловдив с диаметър на газопроводите от Ф 110 до ф32 мм, материал РЕ 100 и дължина L~ 4 000 м разпределителни газопроводи в извън урбанизираните територии.



Трасе на разпределителния газопровод:
Газопроводите от подобект: ОБЕКТ:„Газоснабдяване на община Раковски”, ПОДОБЕКТ:”Газоразпределителна мрежа на индустриална зона „Раковски“ – с.Стряма – етап 2016“, се явява продължение на изградена ГРМ в инд.зона „Раковски“,с.Стряма от обект:„Газоснабдяване на община Раковски”, подобект:”Газоразпределителна мрежа на инд.зона Раковски, с.Стряма – Етап1“ захранваща инд.зона, която е въведен в експлоатация с разрешения за ползване от ДНСК. Разработването на ПУП-ПП и работни проекти за газопроводите извън урбанизираната территория ще се съобрази с устройствените схеми и планове по трасето. Газопроводите извън урбанизираната територия ще бъдат разположени изцяло в селскостопански пътища и не пресичат или граничат с охранителни вододайни зони, а при пресичания на друга инжинерна инфраструктура при разработване на работните проекти, същите ще бъдат съгласувани с експлоатационните дружества и собственици на съоръжения.
2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение
Социалните аспекти на газификацията трябва да се търсят в няколко основни посоки:

  1. Подобряване условията на труд на сега заетите работници (огняри) в предприятието. Работата се превръща в предимно контролна.

  2. Създава се възможност за понижаване на себестойността на енергийните ресурси, което води до намаляване на разходите. Това се определя от цената на газа спрямо конкурентно гориво и повишаване качеството на продукцията от по-прецизното регулиране на горивните процеси.

  3. Създава се възможност за подбряване здравето на хората, обусловено от значително подобряване на параметрите на околната среда.

  4. Създава се възможност за защита на консуматора от възможни манипулации по качеството и количеството на горивото. За разлика от другите горива при природния газ съставът и калоричността винаги отговаря на сертификата и не може да се манипулира за разлика от течните и твърдите горива. Измерваното количество природен газ се установява чрез много прецизни устройства, гарантиращи многократно точността на разхода на гориво.

  5. Създаване на възможност за почти 100% елиминиране на кражбите на гориво, което води до спестяване на гориво.


3. Връзки с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Газопроводите от подобект: ОБЕКТ:„Газоснабдяване на община Раковски”, ПОДОБЕКТ:”Газоразпределителна мрежа на индустриална зона „Раковски“ – с.Стряма – етап 2016“, се явява продължение на изградена ГРМ в инд.зона „Раковски“,с.Стряма от обект:„Газоснабдяване на община Раковски”, подобект:”Газоразпределителна мрежа на инд.зона Раковски, с.Стряма – Етап1“ захранваща инд.зона, която е въведен в експлоатация с разрешения за ползване от ДНСК. Разработването на ПУП-ПП и работни проекти за газопроводите извън урбанизираната территория ще се съобрази с устройствените схеми и планове по трасето. Газопроводите извън урбанизираната територия ще бъдат разположени изцяло в селскостопански пътища и не пресичат или граничат с охранителни вододайни зони, а при пресичания на друга инжинерна инфраструктура при разработване на работните проекти, същите ще бъдат съгласувани с експлоатационните дружества и собственици на съоръжения.


4. Подробна информация за разгледани алтернативи

Друга алтернатива за захранване на обекта с природен газ е изграждане на инсталация за компресиран газ като се доставя компресиран природен газ в бутилки да всеки краен обект. Тези вариант е доста по скъп и е свързан с надеждността на доставките и утежнена експлоатация и повишена опасност.
5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Разглежданите обекти са линейни съоръжения и строителната площадка ще съответства на трасето на преминаване на газопровода, съгласно Наредба №16 за сервитутите на енергийните обекти с предназначение за експлоатация, изграждане и ремонт на съответния газопровод. Предвидените размери на сервитутната зона за разпределителния газопровод, преминаващ под полски пътища е по 1.0 m от двете страни на оста на му, а през земеделска земя - по 2 m от двете страни на оста му. Подходът към сервитутните зони се осъществява като се използват съществуващите полски пътища. Едната от границите на сервитутната зона ще се маркира със реперни знаци. При разработванията на ПУП и работен проект ще бъдат посочени границите на сервитутната зона графично и текстово. В ПУП подробно ще се опишат условията и реда за упражняване на сервитутните права. В урбанизираната територия газопровода ще бъде разположен в уличната мрежа.
6. Описание на основните процеси (по проектни данни), капацитет:

Разпределителният газопровод се полага подземно по селскостопански пътища извън урбанизираната територия, и в улици в градски условия и служи за транспортиране на природен газ по затворена система от газопроводи.

Капацитета на газопроводите ще е Qn – 2000 nm3/h, с годишна консумация от Qn – 3500 хnm3/год.
7. Схема на нови или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Изграждането на газопровода не е свързано с необходимост от нови пътища или промяна на съществуващи такива. Трасето ще преминава по съществуващи общински пътища за които ще бъде учреден сервитут по реда на чл.64 от Закона за енергетиката и не засяга частни имота, а ГРМ е разположена в съществуваща улична мрежа в урбанизираната територия.

Елементите на газопровода се предвижат да се разпологат подземно така, че през срока на тяхната експлоатация да не се налага преместването им във връзка с извършване на ново строителство, предвиждано с действащите устройствени планове при спазване изискванията на :



  • БДС EN 12007-1,2,3 и 4;

  • Наредба Nо 8 от 1999г. за правила и норми за разполагане на технически проводи и съоръжения в населени места (Дв., бр.72 от 1999г.);

  • НАРЕДБА за устройството и безопасната експлоатация на преносните и разпределителните газопроводи и на съоръженията, инсталациите и уредите за природен газ ( Приета с ПМС № 171 от 16.07.2004 г., обн., ДВ, бр. 67 от 2.08.2004 г., в сила от 3.09.2004 г.)” Наредба по чл. 200, ал. 1 ЗЕ”;

  • НАРЕДБА № 6 от 25.11.2004 г. за технически правила и нормативи за проектиране, изграждане и ползване на обектите и съоръженията за пренос, съхранение, разпределение и доставка на природен газ ( Дв., бр.107 от 2004г.).

Разстоянията от подземни газопроводи включително до подземни съоръжения трябва да осигуряват условия за тяхното изграждане и ремонт, без да се нарушава надеждността на съседните съоръжения. Минималните светли хоризонтални и вертикални разстояния от подземния газопровод до други инженерни подземните проводи и съоръжения се приемат съгласно табл. 3 и 4 на приложение No 2 от наредбата по чл. 200, ал. 1 ЗЕ. При стеснени условия в застроени части на населени места се допуска намаляване на отстоянията съгласно чл. 200, ал. 1 ЗЕ.

За подземно положения газопровод от полиетилен висока плътност е предвидена маркировка със сигнална лента с медни проводници, с цел да се улесни неговото подържане, избягване на аварии и указване на местоположението му.
8. Програма за дейностите включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване възстановяване и последващо използване:

Изграждането и въвеждането в експлоатация на газопровода ще се извърши съгласно изготвената "Технологична инструкция за изпълнение на газопровода“, приложена към работните проекти.

Най-общо те включват:

- трасиране на газопровода; извършване на траншеен изкоп; хоризонтално сондиране (при подземното преминаване под съществуващи съоръжения); доставка на тръби; изолация на тръбите; полагане в изкопа; заваряване на тръбите; частична изолация на заварките; безразрушителен 100% контрол на заварките; магнитопрахова дефектоскопия; катодна защита; изпитване на газопровода; зариване на тръбите; маркиране на трасето; свързване с газоразпределителната мрежа; държавно приемане на обекта и въвеждане в експлоатация.
9. Предлагани методи за строителство

Използват се класически методи за строителство на такъв вид обекти.

Изграждането на обекта да се изпълни от специализирани строително-монтажни екипи в следния технологичен ред по видове работи :



  • Подготвителни работи – разнасяне на тръби по трасето ;

  • Изкопни работи за направа на траншеята

  • Монтаж на газопровода;

  • Полагане в траншеята и заваръчно –монтажни работи по технологичните прекъсвания;

  • Засипване на газопровода в траншеята;

  • Вътрешно очистване и продухване на газопровода;

  • Монтиране на линейни спирателни кранове;

  • Изпитване на газопровода;

  • Маркиране на трасето;



10. Природни ресурси предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

По време на строителството на обекта ще се използва основно дизелово гориво за строителната механизация и електроагрегатите на заваръчните апарати и инертни материали (пясък), за изготвяне на пясъчна възглавница на газопровода.

По време на експлоатацията ще се транспортира природен газ, съобразно нуждите на консуматорите.
11. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране.

По време на строителството ще се получава отпадък от хартия, използвана за почистване на тръбите със спирт в местата на заварките, който ще се събира и изхвърля в сметището на съответното населено място. Неизползваемите остатъци от метални и пластмасови тръби ще се събират и продават като вторични суровини.

Не се очаква генериране на строителни отпадъци, тъй като изкопите за газопровода са във почва и няма разкъртване на улични платна

За управление на отпадъците при подписване с ЕБВР на договор за финансиране с изискванията на европейските стандарти „ Ситигаз България” – ЕАД разработи и прие „ План за управление на екологията, здравето и сигурността в „Ситигаз България” ЕАД. В плана са залегнали изисквания за постоянен мониторинг върху строителните фирми. От тях се изисква да представят договори за изкупуване на отпадъци, договори за купуване на инертни материали от лицензирани кариери, както и да имат план за управление на отпадъците.

По време на експлоатацията няма да има отпадъци.
12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда

Регион Тракия съдържа възможно най-разнообразния релеф: планински, полупланински терени, леки възвишения, равнини, долини на реки и др. Следователно многообразието от терени в него определя разглеждането им от гледна точка промяна на емисионните стойности строго по райони със специфични екологични особености. В този аспект газификацията спомага за силно намаляване на емисиите от вредни вещества в атмосферата, почвите и водите.

Написаното по-горе води до въвеждане на децентрализация в разглеждането на екологичните проблеми. Основен принцип на разглеждане влиянието от въвеждането на природен газ е оценка на съществуващата горивна база в момента за всяка община. Основните източници за това изследване бяха:


  • данни, събрани от нас при посещение на обектите;

  • данни, представени от различни организации: фирми, общини и др.

Въздух

По време на строителството, не се очакват въздействия върху компонента въздух. Реализирането на инвестиционното намерение не е свързано с емитиране на вредни газови емисии.

По време на експлоатацията: газификацията спомага за силно намаляване на емисиите от вредни вещества в атмосферата
Технология на приравняване на различните горива

Основните характеристики на определяне на приравняващите различни горива коефициенти са следните:



  • приравняване по калоричност;

  • корекция при течните горива (мазут, нафта и др.), отчитаща вложените количества вследствие влагането в тях на некачествени дестилати, вода и др. (статистически определена);

  • корекция, определена от замърсяванията във времето на нагревните повърхности на топлогенериращите уреди, изгарящи течно и твърдо гориво, което намалява техният коефициент на полезно действие (статистически определена);

  • корекция, определена от използването на допълнителна енергия за разгряване на течните горива: енергия за подаване и повишаване на налягането за разпръскване преди изгаряне;

  • корекция от липси на нафта, породени от кражби, което води до изкуствено увеличаване на емисиите;

  • корекция в статистическите данни за употребяваното от населението гориво дърва, с отчитане увеличаването на реалното потребление вследствие бракониерстване (увеличено с 15%);


Технология на горенето на различните горива и разлика спрямо природен газ:


  • въглероден двуокис: продукт от горенето на веществата, който зависи от състава на горивото. Води до намаляване и изтъняване на озоновия слой в атмосферата. Природният газ отделя най-малко СО2 в сравнение с основните си конкуренти горива: мазут, нафта и др.

  • въглероден окис: продукт на горене на отделните горива, характеризиращ некачествено и непълно горене. Получава се вследствие на недобри горивни устройства и лоша настройка на същите. Горенето на газа, който е в газообразно състояние и се характеризира с много добро смесване на гориво и окиси и с фронтово горене практически води при еднакви условия до по-ниски стойнсти на образуване на СО. Не малък фактор за това е и възможността за по-прецизно регулиране на съотношението гориво/въздух, което при природния газ се извършва най-лесно и надеждно. При една достатъчно добра настройка може да се механизира или дори премахне получаването на СО;

  • серен двуокис: продукт на горене, зависещ изцяло от съдържанието на сяра в горивото. Най-тежък замърсител са тежкия мазут, въглищата и нафтата. Първичните мероприятия като подготовка и организиране на процеса на горене не водят до намалявенето на SO2. Вторичните мероприятия като очистващи инсталации имат добър ефект, но струват скъпо и при мащабите на горивните консуматори на регион Тракия не са актуални Следователно единствената алтернатива за премахване на SO2 в димните газове е въвеждането на природен газ, който съдържа пренебрежително малко серни съединения в себе си;

  • азотни окиси: продукти на горенето, възникващи при химично взаимодействие на елементите азот и кислород. Най-значими от азотните окиси са NOX, NO2 и NO. При конвенционалното горене първоначално се образуват 95- 98% NO и 2-5% NO2. При изпускането в атмосферата в голямата си част NO се окислява до NO2. Вредните въздействия се отнасят главно до NO2. Той влияе върху хората и животните най-често върху очите, предизвиква бронхиални и белодробни заболявания. Не по-назад той образува при наличие на въглеводород и слънчева светлина така наречения фотохимически смог. Основната компонента на последния влияе лошо върху цялото ни развитие (вегетация). Съществуват три механизма на образуване на NO:

    • първичен NO: възниква във фронта на пламъка на горивото и молекулярния азот , които се окисляват от молекулярния кислород;

    • горивен NO: възниква от органично свързания азот в горивото чрез окисляване с молекулярен кислород. Природният газ няма органично свързан азот, така че NO не се образува при горенето на газ. При течните горива, например нафта азотът варира около 150 mg/kg, а при тежкия мазут около 3-5 g/kg. ;

    • термичен NO: възниква в продуктите на горене в зоната на факела с температура по-голяма от 1200оС, от кислорода с въздуха за горене и азота от въздуха за горене;

От написаното дотук и от възможността за по-лесно и надеждно регулиране на съотношението гориво/въздух се вижда, че природния газ е значително по-екологично гориво по отношение на NOX в сравнение с останалите горива.



  • органични вещества: продукти на горенето на твърди и течни горива, зависещи от начина на горене и съдържанието на твърди частици в тях. При природния газ могат да се пренебрегнат;

  • метан, други въглеводороди, и др. могат да се получат при непълно горене и технологични процеси. При нормални условия могат да се пренебрегнат.


Причини за намаляване на емисиите
Основните причини за намаляване на емисиите са:

  • описаните обстойно по-горе фактори за определяне образуването им

  • възможността за въвеждане на гъвкави технологии на горене наи използване на първични мероприятия за намаляване на емисиите, които имат голям ефект;

  • използването на инжекционни горивни системи с голям излишък на въздух и ниски емисии (особено в бита);

  • използване на технологии, които могат да се осъществяват само с природен газ: термични пещи, сушилни, комбинирани цикли, горивни клетки поради високата им ефективност;

Води

По време на строителството и експлоатацията не се налага използване и не се очаква замърсяване на повърхностни и подземни води,



Почви

По време на строителството - ще бъдат извършени изкопните работи в границите на строителната полоса, както и при изпълнение на вертикалната планировка на терена.

При преминаване през обработваеми земи се вземат мерки за опазване и възстановяване на хумусния почвен слой, като се приложи техническа рекултивация и за възстановяване на почвеното плодородие - биологическа рекултивация, която ще бъде описана като самостоятелно част към работния проект.

След завършване на строително-монтажните работи наетата за строителство полоса следва да се възстанови и почисти от отпадъците



По време на експлоатацията не се очаква замърсяване на почвите

Ландшафт

Предполагаемото въздействието на замърсителите върху ландшафта може да се раздели на две фази:

- по време на строителството - от използването на тежки машини и съоръжения, струпването на големи количества изкопни маси пръст, съоръжения и техника. Времето през което ще има въздействие е много кратко и въздействието зависи от конкретните климатични условия.

- по време на експлоатацията - Реализирането на инвестиционнионното намерение няма да предизвика увеличаване на съществуващото фоново замърсяване, замърсяване на води и почви, промяна във физиологичното състояние на растителност и животински свят в граничещите терени.

При експлоатацията на обекта няма да се създаде възможност за засилване на ерозионни и свлачищни процеси в района.

Растителен и животински свят

Трасеттата на разпределителните газопроводи не попадат в защитени зони, основно ще преминава през земеделски земи, не се засягат растителни и животински видове, само земеделски пътища. Въздействието върху земеделските пътища ще е краткотрайно, само по време на строителството.



Природни обекти (защитени територии)

Част от трасето на газопроводите в землището на с.Стряма граничи на 1823 метра с края на елемент от националната екологична мрежа защитена зона BG0000429„Река Стряма”, като няма да окаже въздействие върху нея, защото газопроводите са разполагат в пътища и сервитута е с обща площ 0.8 ha от общата площ на зоната, която е 4078 ha и не се засягат площи от защитената зона.



Вредни физични фактори

Строителството е свързано с краткотрайно и минимално повишаване на шумовите нива, без превишаване на нормите за шум при спазване на работното време на строителните и транспортни машини и спазване на изискванията на Наредба № 6 за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.



13. Други дейности свързани с инвестиционно предложение.

Няма други дейности свързани с инвестиционното намерение.
14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

Съгласувателен режим с експлоатационни дружества чиито комуникации се пресичат или засягат. Разрешителен режим за одобрение на ПУП-ПП и работни проекти от община Раковски и последващите го работни проекти ще се съгласуват с всички контролни и заинтересовани инстанции.
15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

По време на строителството и при експлоатацията на газопровода не се очакват замърсявания на околната среда, шум, вибрации или други въздействия оказващи дискомфорт на околната среда.



16.Риск от инциденти.

При нормална експлоатация на газопровода не се очакват инциденти. При ситуации на бедствия има разработен авариен план на дружеството за действия при бедствия и аварии съгласуван с Гражданска защита.
ІІІ. МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ
1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от националната екологична мрежа

Предоставяме карти в М1:4000 с нанесено тресе на газопровода и координатни регистри на чупките на газопровода. Точното местоположение на газопроводите спрямо други проводи и съоръжения, ще бъде установено с работните проекти при спазване на нормативната уредба и съобразяване с останалите комуникации на инженерната инфраструктура.
2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

Разглежданите обекти са линейни съоръжения и строителната площадка ще съответства на трасето на преминаване на газопровода, съгласно Наредба №16 за сервитутите на енергийните обекти с предназначение за експлоатация, изграждане и ремонт на съответния газопровод. Предвидените размери на сервитутната зона за разпределителния газопровод, преминаващ под полски пътища е по 1.0 m от двете страни на оста на му, а през земеделска земя - по 2 m от двете страни на оста му. Подходът към сервитутните зони се осъществява като се използват съществуващите полски пътища. Едната от границите на сервитутната зона ще се маркира със реперни знаци. При разработванията на ПУП и работен проект ще бъдат посочени границите на сервитутната зона графично и текстово. В ПУП подробно ще се опишат условията и реда за упражняване на сервитутните права. В урбанизираната територия газопровода ще бъде разположен в уличната мрежа.

Пресичането на съществуващи съоръжения ще се извършва подземно, след съгласуване с техните собственици.


3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

Земеделски земи ползването в обсега на трасето на газопровода няма да бъдат засегнати.
4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др. национално екологична мрежа.

Газопровода не засяга чувствителни територии като: защитени със Закон територии и местообитания; планински и горски местности; влажни територии и обекти подлежащи на здравна защита; паметници на културата и др., включени в Националната екологична мрежа.
4а. Качеството и регениративната способност на природните ресурси.

По време на строителството ще се наруши целостта на селскостопанския път, което след завършване на строителството (засипване на траншеята със технологични материали-пясък и чакъл), се възстановява във вида преди разкопаването. По време на експлоатацията на газопровода не се очакват нарушаване качеството на природни ресурси.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.
Икономически най-изгоден вариант за изграждане на газопровода е посоченото в предложението. Това е най изгодният и бърз вариант за осъществяване на захранване с природен газ на обекта.
IV. ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПОТЕНЦИАЛНОТО ВЪЗДЕЙСТВИЕ

(Кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционно предложение)


  1. Въздействие върху:

Хората и тяхното здраве

Газопроводът е екологично чисто съоръжение. Транспортираният природен газ е в затворена система под налягане до 1,0 МРа и няма съприкосновение с почвата, водата и въздуха и не оказва въздействие върху тях. Изтичането на природен газ е възможно само при авария, но тъй като газът е по-лек от въздуха се разсейва във въздушното пространство и не представлява екологична опасност за околната среда.

Съгласно " Наредба за хигиенни изисквания за здравна защита на селищната среда за линеен обект " /газопровод/ не се изисква хигиенно-защитна зона;

  • Почвите

При изкопаване траншеята на газопровода ще се извърши селективно изземване на хумусния хоризонт на почвите, който при последващо възстановяване на нарушените терени да се разстеле на повърхността, като се запази мощността на слоя, установен за съответното почвено различие.

Подходящи материали за създаване на горния пласт при рекултивация на нарушените терени са:

-подхумусният хоризонт от почвения профил, съдържащ малки количества хумус и обитаем от микроорганизми;

- по-дълбоките пластове, които след обработка са годни за развитие на растителност; нетоксични глини и пясъци, льос, глинест льос; изветрели или полуизветрели скали;

  • Земеползването и материалните активи

Газопровода се разполага предимно в полски пътища, и улична мрежа в урбанизираната територия. Той ще бъде изградено в траншея с минимално земно покритие от 0,8 метра, като хумусният пласт ще се депонира и след приключване на строителните работи, ще се възстанови на място и земята ще се рекултивира.


  • Атмосферния въздух, атмосферата


Плътността на газа при нормални условия е 0,668 kg/m3, т.е. по-лек от въздуха.

При евентуално нарушаване херметичността на системата /при авария/ изхвърлянето на газа може да стане през вентилационните свещи или от всеки възможен пробив по трасето. Веднага се пристъпва към затваряне на най-близките спирателни кранове и количеството газ в тръбите между тях се изхвърля в атмосферата без опасност от замърсяване на околната среда.

Газопроводът не само не представлява екологична опасност за околната среда, а напротив - преминаването на котелните инсталации на потребителите на газоразпределителната мрежа от течни и твърди горива на природен газ ще доведе до намаляване на вредните емисии в атмосферата и до положителен екологичен ефект за града.


  • Не се засяга режима на повърхностните водни течения и на подземните води

  • Земните недра не се засягат – Изкупите са в рамките на хумусния слой, който в последствие ще бъде възстановен на предишното си место.

  • Ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие не се променят;

  • Биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси - не се засягат;

  • Различни видове отпадъци и техните местонахождения .Очаква се да се отделят малки количества битови отпадъци, които ще се извозват всекидневно от монтажните групи и изхвърлят в контейнерите на базите на монтажните групи.

  • Флората и фауната не се засягат. Не се засягат съществуващите дървесни видове и местообитания на животни;

  • Рискови енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми - по време на експлоатацията няма да има такива източници;

2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложениеЧаст от трасето на газопроводите в землището на с.Стряма граничи на 1823 метра с края на елемент от националната екологична мрежа защитена зона BG0000429„Река Стряма”, като няма да окаже въздействие върху нея, защото газопроводите са разполагат в пътища и сервитута е с обща площ 0.8 ha от общата площ на зоната, която е 4078 ha и не се засягат площи от защитената зона.

3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно) - краткотрайно, временно, по време на строителството, с положителен ефект;

4. Обхват на въздействието - географски район – Тракийската низина в землищата на с.Стряма; община Раковски; област Пловдив.

5. Вероятност на проява на въздействието

Необходимата по - подробна информация се намира в т. 3 към – раздел ІV на този документ.  



6. Продължителност, честота и обратимост - периодично, необратимо с положителен ефект.

7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

От реализацията на проекта не се очакват отрицателни въздействия върху околната среда.

8. Транс граничен характер на въздействието

няма транс гранични въздействия.
Април 2016 г. Директор регион Пловдив:

гр. Пловдив /инж.Ясен Христозов/


Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница