Геоикономика и регионално развитие“ Енергетика. Добив на нефт и природен газ в света. Географски райони



страница1/15
Дата07.12.2023
Размер1.24 Mb.
#119547
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15
Геоикономика- Хайрие и Илияна



Университет за национално и световно стопанство

Геоикономика и регионално развитие“


Енергетика. Добив на нефт и природен газ в света. Географски райони


Изготвил: Преподавател:
Илияна Миткова Доц. д-р Г. Николов
фак. номер 21132003
Хайрие Реджеб
фак. номер 21132038

Хасково
2021

Съдържание
Увод………………………………................................................................ 3
I. Източници и естествено образуване…………………………………...4
II.Как се добива нефт и природен газ? Последици от добива…………
III. Ценови детерминанти на петрола……………………………………5
IV. Петролните кризи-причини и ефекти………………………………..6
V. Петролът и Ковид-19
VI. Рента………………………………………………………………………7
VII. Русия - Фонд за национално благосъстояние……………………….8
VIII. Проблеми………………………………………………………………10
IX. Защо обменният курс зависи от цената на петрола…………………11


I. Природен газ..................................................................................................
II. Добивът на газ.............................................................................................12
III. Русия...........................................................................................................13
Новина...............................................................................................................14
IV. Държави с най- много природен газ......................................................16

Увод

„...Изумителното присъствие на петрола действа индиректно за деформиране на икономиката и националния живот. Привилегированите слоеве от населението започнаха да придобиват манталитета на разточителството. Непрекъснатият поток от долари стимулира вноса и разшири търговията до такава степен, че нацията стана първостепенен потребител на чуждестранни продукти. Започнахме да изглеждаме като хаотична Калифорния – рай за авантюристите и крадците във времето на златната треска...“


Romulo Betancourt (Президент на Венецуела в периода 1945-1948, 1959-1964).
По принцип е прието златото да се нарича всичко, което е важно и полезно за човек. Навярно всеки знае такъв израз като „златните му ръце“. Или тя има „златно сърце“. Нефтът е наистина важен и полезен ресурс. Следователно, не напразно е свързано със злато. Нефтът определено има прилики с този благороден метал. Въпреки че петролът е течен, а златото е твърдо.
И петролът, и златото са минерали, които лежат в недрата на земята. За да ги намерите и вземете, трябва да положите големи усилия. Освен това количеството и на двете вкаменелости е ограничено. И петролът, и златото са невъзобн овяеми ресурси. Затова те изискват разумно, балансирано и внимателно отношение.
И петролът, и златото имат голяма стойност. Златото е финансов инструмент. Нефтът като източник на енергия. В същото време и петролът, и златото се използват в индустрията. Нефтът се нарича черно или течно злато по някаква причина. Както знаете, златото е един от най-благородните метали, познати на науката и човечеството днес. Ето защо хората са склонни да сравняват всичко, което им е скъпо, всичко, което е рядко, със злато. Така че ние отдавна използваме метафората за златни ръце, златни хора или митична златна рибка, за която се предполага, че изпълнява желания.
В наши дни цели институти са ангажирани с изучаването на свойствата на този вкаменелост. „Нефтът не е гориво, можете да отоплявате и с банкноти: Можете да направите хиляди полезни неща от нефт“ - пише Д.И. Менделеев. Той разработи научната основа за процеса на рафиниране на нефт. Факт е, че суровият нефт не се използва в индустрията. За да се получат от него технически ценни продукти, главно моторни горива, разтворители, суровини за химическата промишленост, той се преработва.
В процеса на провеждане на експерименти ние идентифицирахме основното, най-важно свойство на маслото - запалимост. А именно поради това свойство една от основните групи петролни продукти, получени по време на рафинирането на нефт, са горивата - около 63%. Те се прилагат в различни области на нашия живот. Например авиацията и автомобилният бензин - както вече знаем - се използват като гориво за автомобили и самолети, както и като разтворител за нефт, каучук и т.н. Един вид бензин, нафта (тежък бензин), се използва като гориво за трактори. Дизеловите двигатели, използвани в тежкотоварни камиони и малки лодки, използват дизелово гориво. Керосинът е вид дизелово гориво и се използва като гориво за реактивни двигатели, както и за битови нужди.
Мазутът, така нареченото котелно гориво, се използва в наземни и морски парни инсталации и индустриални пещи за различни цели.
Природният газ се отнася към полезните изкопаеми, използвани най-вече като гориво. В пластовете на земните недра той се намира в газообразно състояние – във вид на отделни натрупвания (газови залежи) или във вид на газова „шапка“ над нефтогазовите местонаходища, а също и в разтворено състояние в нефт или вода.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница