Заседание софия, петък, 21 юли 1995 г. Открито в 9,00 часа



Дата15.10.2018
Размер129.87 Kb.
#88854
ТРИДЕСЕТ И СЕДМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

СЕДЕМДЕСЕТ И СЕДМО ЗАСЕДАНИЕ

-----------------------------------------------------------------

София, петък, 21 юли 1995 г.

Открито в 9,00 часа

 

Председателствали: председателят Благовест Сендов и заместник-председателите Иван Куртев и Атанас Железчев



Секретари: Красимир Момчев и Станимир Калчевски

………………………………………………………..

ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: .....................................................

Господин министър-председателят помоли, тъй като му се налага да излезе за малко, викат го, господин Начев да отговори преди това на питането на народния представител Крум Славов относно поредната гангстерска престрелка в центъра на София на 5 юли 1995 г.

Господин Славов, имате думата.

КРУМ СЛАВОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаеми господин министър! Аз държа на моето питане към премиера на България и неговото мнение.

И така, както стана известно от средствата за масово осведомяване, на 5 юли т.г. около 20 часа по светло, сега още е светло по това време, на кръстовището на булевардите "Христо Ботев", "Патриарх Евтимий", "Генерал Скобелев" и "Прага", известно като петте кюшета, в столицата се разразява поредната престрелка между престъпни групировки. Равносметката е един убит и трима ранени, от които двамата тежко. По-късно единият от тежко ранените почина в болницата. Действието се развива на тротоара пред заведението бар-клуб "Виро", находящо се на булевард "Патриарх Евтимий". Куршуми от разменените изстрели пробиват дори витрината на отсрещната цветарница, прелитайки четирите оживени автомобилни ленти. Цяло чудо е, че сред десетките, а може би и стотици граждани на това място, в този час, няма невинно пострадали. И това става в самия ден, когато се чества празника на полицията - много неприятно съвпадение.

Няма да се спирам на някои иначе любопитни обстоятелства, като например след колко време са пристигнали на местопроизшествието представителите на полицията, изяснена ли е самоличността на жертвите и останалите участници в инцидента и т.н. Това в края на краищата е въпрос на една рутинна работа, организация, информираност и технология. По-важното в случая е, че ювелирните акции, наченати по времето на бившия министър на вътрешните работи Виктор Михайлов - и тук ще си спестя изброяването на кървавите екшъни в столицата и страната, плод на спорове в средите на явно излязлата от контрол организирана престъпност, - тези акции продължават с много добро темпо и при министър Начев, който в началото на своята дейност се ангажира с нейното ликвидиране, а това бе заложено и в предизборната програма на Българската социалистическа партия като приоритет, заявявайки отговорно, че познава нещата отвътре, господин министърът.

Моето питане е следното: в състояние ли е министър Начев да осигури спокойното всекидневие на гражданите поне в централните столични райони или престъпниците ще продължават несмущавани да отсядат по заведенията и да вадят оръжия със същата лекота, с която надигат чашите с напитки? Ще има ли в България оперативна, ефективна полиция, истински защитник на гражданския мир, която да действа превантивно, а не постфактум?

Междувременно печалната статистика продължава и до момента и вероятно няма да прекъсне и в близко време.

Вторият ми подвъпрос в питането е към господин министърпредседателя на Република България, съжалявам че го няма: господин премиер, не е ли вече крайно време някой да поеме отговорността за зловещо ширещата се и нагла престъпност в страната, която внушава не само страх и несигурност у хората, но и представа за безсилието на съответните компетентни органи и на изпълнителната власт като цяло? И не следва ли тежестта за тази отговорност да бъде поета както от министъра на вътрешните работи, така и от Вашия заместник, в чийто ресор е Министерството на вътрешните работи? Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Славов.

Господин Начев, министърът на вътрешните работи, има думата да отговори на питането.

МИНИСТЪР ЛЮБОМИР НАЧЕВ: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин Славов! Ако тонът на Вашето питане не беше толкова откровено популистки, бих помислил, че сте чел нечия друга, а не предизборната програма на Българската социалистическа партия. Защото в предизборната програма на една друга политическа сила се говореше за ликвидиране и това стана действително чрез дейността на вашите ликвидационни съвети, които до голяма степен ликвидираха българското селско стопанство. (Смях от опозицията)

А що се отнася до ликвидирането на престъпността, то нито в едно свое изявление аз не съм твърдял, че това може да стане, просто защото е невъзможно. Престъпността никога не може да бъде ликвидирана напълно и това съм го заявявал неведнъж, защото това е реалността. Това е заболяване на обществото. И така, както никой лекар не може да заяви, че е в състояние да ликвидира болестите по света, така и никой криминолог или криминалист не може да заяви, че е в състояние да ликвидира престъпността. Както в нашата предизборна програма, така и в моите изявления винаги сме говорили за необходимостта престъпността да бъде ограничена до поносими за обществото размери, да бъде поставена под контрол.

А що се отнася до конкретния случай, обстоятелствата са следните.

Съобщението за инцидента е получено на 5 юли в Столичната дирекция на вътрешните работи в 19,57 часа. В него се съобщава, че близко до кръстовището на булевард "Патриарх Евтимий" пред кафе-аперитив "Виро" възниква престрелка между група младежи, в резултат на което има убит и пострадали. По нареждане на главния оперативен дежурен на Столичната дирекция незабавно - казвам незабавно - към местопроизшествието е насочен автопатрул 92 на Осмо районно полицейско управление. В 20,10 часа, господин Славов, на мястото е пристигнала дежурната следствено-оперативна група на Столичната дирекция, която е извършила оглед на местопроизшествието и е разпитала свидетели-очевидци. Оперативноиздирвателните действия са възложени на оперативни работници от Дирекцията на националната полиция и от Столичната дирекция на вътрешните работи. В момента се води образуваното тогава следствено дело № 116 от 1995 г. по описа на Националната следствена служба.

От проведените бързи и неотложни оперативно-издирвателни и процесуално-следствени действия още същата вечер са установени всички участници в инцидента и обстоятелствата около него. А те са следните: към 19 часа в заведението е пристигнало лицето Веско Иванов Вартийски, известен с прякора Патичето, на 27 години, от град Ихтиман, многократно осъждан за тежки криминални престъпления, заподозрян в извършването на множество други престъпления с използване на огнестрелно оръжие и обявен за общонационално издирване. Около 19,30 часа в заведението пристигат Тодор Манолов Иванов - 23-годишен, Красимир Бойков Илиев - също 23-годишен и Ларсен Йорданов Луканов на 22 години - тримата от София, и седнали на масата на Вартийски, с когото се познавали. Около 19,50 часа в заведението са дошли и Златомир Иванов Иванов на 27 години, Иво Емилов Русинов на 25 години и Кольо Маринов Колев на 24 години - и тримата от София. И тримата са бивши служители от специализирания отряд за борба с тероризма при Министерството на вътрешните работи. Те започнали разговор с Иванов, Илиев и Луканов, като в хода на разговора се намесил и Вартийски, който питал дали новопристигналите не са ченгета. След като получил отрицателен отговор, той станал, ритнал масата, извадил пистолета, който незаконно притежавал, марка "Цървена застава", зарежда го и открива стрелба по посока на Иванов, Русинов и Колев. В резултат на изстрелите Русинов е бил ранен в областта на лявото рамо, а Колев в главата. При това положение Русинов и Колев извадили законно притежаваните с разрешение от полицията пистолети "Макаров" и започнали стрелба по Вартийски, който е бил убит на място. При престрелката е ранен тежко в коремната област Ларсен Луканов, който същата нощ е починал от получените тежки увреждания.

Спрямо Иво Русинов и Златомир Иванов е повдигнато обвинение по чл. 116 от Наказателния кодекс за умишлено убийство. Към тях е приложена мярка за неотклонение задържане под стража.

А сега на конкретните Ви въпроси, уважаеми господин Славов.

Никой министър, както и да се нарича той, не е в състояние сам да се справи с проблема, наречен престъпност. Това е грижа на всички власти - законодателна, изпълнителна, съдебна, това е грижа на цялото наше общество.

Що се отнася до полицията, то мерките, които Министерството на вътрешните работи предприе по отношение на нейното кадрово, организационно и материално-техническо укрепване, те бяха нееднократно оповестявани в средствата за масово осведомяване и аз не бих искал да ги повтарям. Но ще отбележа, че тези мерки вече дават своите първи резултати. За шестте месеца на тази година нарастването на престъпността е спряно. Налице е една макар и крехка тенденция на увеличаване на разкриваемостта. И усилията на ръководството на министерството както през следващите шест месеца, така и до края на мандата на управлението на правителството на Демократичната левица, ще бъдат насочени именно към това мащабите на престъпността постепенно да се ограничават, а разкриваемостта на престъпленията да нараства.

А относно това, което Вие питате - дали в България ще има оперативна и ефективна полиция, истински защитник на гражданския мир, която да действа не само постфактум, но и превантивно, - то длъжен съм да отбележа, че това е едно от основните направления, към които се насочват усилията на Министерството на вътрешните работи - значително активизиране на превантивната дейност на работата на полицията със засилено полицейско присъствие в местата с висока интензивност на престъпността по местата, където нямаме достатъчно полицейски сили, с повишаването на квалификацията на личния състав и преди всичко с повишената разкриваемост.

Основно правило в работата на органите на МВР и на полицията в частност, е, че най-добрата превенция е високата разкриваемост. Но в същото време трябва да отбележа, че полицията ще продължи и занапред да работи постфактум, защото една от основните й задачи е да разкрива вече извършените престъпления. А това не може да се върши по друг начин, освен постфактум. Така че това са двете основни направления - превенцията и разкриваемостта, към които ще бъдат насочени нашите усилия през оставащото време до края на мандата.

Благодаря за вниманието.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на министъра на вътрешните работи.

Господин Славов, можете да зададете до два уточняващи въпроса.

КРУМ СЛАВОВ (СДС): Благодаря Ви, господин председател.

Господин Начев, аз исках да ви спестя подробното изброяване на цялата процедура и във въпроса точно съм отбелязал, че в края на краищата това е една рутинна работа и по-важното в случая е съвсем друго, но Ви благодаря за подробната информация. Част от нея я имаше изнесена и в пресата.

Искам да Ви кажа по повод на това, което Вие тук декларирахте. Никой не абсолютизира нещата и за ликвидиране на престъпност се говори само в общ план. И никъде по света, за съжаление, до този момент поне човечеството, на неговия етап от развитие, не може да разчита на абсолютното ликвидиране на престъпността. Но, че нещо трябва да се прави в тази насока и че действително не може само постфактум да се регистрират и разкриват престъпленията. Позволявам си, не съм професионалист като Вас, лаик съм в тази област, но смея да твърдя, че има и профилактични действия в някои страни, превантивни, така да се каже, мерки, особено когато са свързани със среди на престъпността, познати повече или по-малко, с хора, които са известни, като публична тайна са техните имена.

И в този смисъл аз искам да изразя едно неудовлетворение от това, което чувам от Вас, като цяло, защото до момента по нищо не личи, че Вие познавате нещата отвътре. Вие това го казахте през месец февруари, не мога да твърдя кога беше точния ден, че познавате нещата отвътре, че можете да се справите и че даже разполагате с известна информация за имена на хора, които оглавяват отделни групировки.

И в този смисъл, според мен, имаше достатъчно много време да се изловят поне част от главния персонаж сред тези престъпни групировки. Тоест, да се помъчим да обезглавим групировките и бандитите, което само по себе си вече е част от профилактиката в сферата на престъпността. С други думи, едно начало на превантивни полицейски действия и операции.

Според мен, близо половингодишното бездействие и действие, постфактум на МВР показва, че няма политическа воля за ликвидиране на престъпността, още повече, че сред босовете на различните групировки се подвизават немалко бивши служители на Народната милиция, на Държавна сигурност и членове на Българската комунистическа партия, доскоро. Сиреч, това са познати на Вас и на Вашите сътрудници хора, чиито имена фигурират в различни служебни и партийни списъци. И това го има и днес във вестника.

Господин премиер и господин министър!

ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Към господин премиера след това ще си зададете въпроса, той ще Ви отговори.

КРУМ СЛАВОВ: Просто да спестя времето, повече няма да се намеся.

Ако не предприемете незабавно драстични профилактични мерки по отношение на организираната престъпност, много скоро страната и гражданите ще бъдат изправени пред императива на самозащита срещу бандитите. А при сегашното отсъствие на ефективен контрол върху притежаването и разпространението на огнестрелно оръжие сред населението, от самозащита до саморазправата има само една малка крачка. След тази крачка гражданският мир в България ще бъде взривен. Надявам се, че управляващата сега у нас политическа сила не желае това. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Славов.

Има думата господин министър Начев. Ние днес имаме един малък прецедент. За първи път имаме питане, което е адресирано с едни аргументи към двама министри, но въпросите са различни И затова след като отговори министър Начев, ще дам думата и на господин премиера, за да отговори на въпроса на господин Славов.

МИНИСТЪР ЛЮБОМИР НАЧЕВ: Тази нова форма, която се явява прецедент, всъщност поставя въпроса и за прецизността на оформянето на питанията, уважаеми господин председател. Може би е необходимо да се направи справка с Правния отдел дали е допустимо в рамките на едно питане да се отправят всъщност въпроси към повече от един от членовете на правителството.

КРУМ СЛАВОВ (от място): Справката вече е направена.

МИНИСТЪР ЛЮБОМИР НАЧЕВ: Взех думата, независимо че не бяха поставени конкретни уточняващи въпроси, за да отговоря на уважаемия господин Славов за необходимостта от предприемането на решителни мерки срещу активната част от криминалния контингент - нещо, с което съм напълно съгласен. Именно с тази цел, уважаеми господин Славов, правителството внесе в Народното събрание и Народното събрание прие неотложните изменения в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс. Едно от измененията, на които ние особено много разчитаме, е изменението на чл. 152, ал. 3, което значително разшири приложното поле на мярката за неотклонение "задържане под стража" и задължи органите на съдебната власт задължително да налагат мярка "задържане под стража" в случаите, когато едно лице има повече от две висящи дела или предишни осъждания. Тоест рецидивист.

Какво се оказа обаче до момента? Справките, които направихме заедно със следствените органи в регионите на страната очертаха един кръг от около 3000 души, които попадат под ударите на чл. 152, ал. 3. Тоест, около 3000 души в момента имат повече от две висящи дела, или са с предишни осъждания и се разхождат на свобода. От тези 3000 души до момента, а вече месец откакто влезе в сила това изменение на закона, са задържани 108. И тогава възниква въпросът - а защо по отношение на останалите не е приложена мярката за неотклонение "задържане под стража". Отговорът на този въпрос не е в Министерството на вътрешните работи и не е в изпълнителната власт. Попитайте за това съдебната власт, господин Славов. И едва тогава може би наистина ще се съгласите с мен, че единствено всички заедно - законодателна, изпълнителна и съдебна власт - сме в състояние да постигнем този прелом в престъпността, който всички и цялото ни общество желае.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на министър Начев.

Господин министър-председател, единият от въпросите беше отправен и към Вас. Имате думата.

МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЖАН ВИДЕНОВ: Аз ще бъда съвсем кратък, тъй като въпросът е за отговорността. Само бих посочил, че всички ние вероятно носим отговорност за зловещо ширещата се и нагла престъпност, за ликвидирането на почти всички контролни органи и за бавното възстановяване на нужните сега в новите условия, за разбитите структури на МВР и за обезсилената съдебна система. И от всички нас зависи спокойното всекидневие на всеки български гражданин и гражданския мир. Борбата с престъпността наистина няма две страни на барикадата. По-точно, ако от едната страна са престъпниците, от другата страна е цялото общество. Ето защо и правителството поема в лицето на всеки свой член и в лицето на своя министър-председател пълната отговорност за състоянието на борбата с престъпността. Насочили сме усилията си в три основни направления - разработването на програми за противодействие на престъпността и на необходимите закони, създаване на добра организация и механизми за взаимодействие и координация на системата, изпълняваща тези програми и усъвършенстване на материално-техническата база. Явно е необходима нова, при това държавно-обществена система за борба с престъпността, разработването и на регионални общински ангажименти в тази сфера.

Трябва да се подчертае, че в тази насока Министерството на вътрешните работи е на правилен път. Бях на две национални съвещания в неговото ръководство и виждам, че правилно са набелязани мерките за подобряване на общото управление, координацията и взаимодействието на всички нива, подготвени са необходимите промени в устройствените закони, направено е възможното за подобряване отношенията със съдебната система. И тук като че ли нещата са по-добри отколкото дори миналата или по-миналата година.

Смятам, че обществото като цяло не би могло да бъде доволно в период на криза и тежък развал на държавните механизми и институции от състоянието на борбата с престъпността. То трябва да е наясно, разбира се, че справяйки се с масовата престъпност, чиито основни корени са икономическите и социалните, то няма от какво да се плаши, може съвсем достойно и с гаранции за победа да се изправи срещу организираната престъпност на всички нива.

Това е, съвсем накратко, което бих допълнил към казаното от министър Начев, което подкрепям и в лично качество.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на министър-председателя.

Господин Славов, ще изразите ли отношението си към отговора?

КРУМ СЛАВОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаеми господин премиер и уважаеми господин министър! Аз съм много по-доволен от отговорите, които ми даде господин министърът на вътрешните работи, отколкото от отговора на господин премиера. На моето питане аз все пак очаквах отговор дали ще има някакви мерки по търсене на отговорност от хората, които все пак трябва да понесат тази отговорност. Естествено е, че тук, както забеляза господин министърът на вътрешните работи, нещата не опират единствено до неговото министерство и че има и други институции, които са ангажирани в борбата срещу престъпността. В края на краищата изпълнителната власт е тази, която трябва да осъществи и да реализира някакви крачки, нещо реално да се направи. Вече близо половин година няма нищо в това отношение и тази поредица, която забележимо вървеше по времето на предишния министър на вътрешните работи Виктор Михайлов в кабинета на господин Беров, продължава. Това тревожи не само мен. Това тревожи цялата общественост, не само нас тук, като народни представители - тези безобразия, които стават в централни райони на големи градове, това са събития, които не могат да не ни притесняват и аз не бих искал с лека ръка да бъдат отминавани от премиера на България.

В този смисъл от Вашия отговор не съм удовлетворен за разлика от това, което чух от господин Начев.

Благодаря ви.



ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Славов.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница