09 април 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/6
Дата11.06.2018
Размер0.75 Mb.
#73514
  1   2   3   4   5   6
09 април 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Студентите медици подписват договор с болниците

Спешните лекари вече ще избират и друга специалност
ИСКРА СОТИРОВА

Обмисляме студентите по медицина да подписват договори със здравните заведения, с които те да се ангажират да започват работа там ведната след дипломирането си. Това обяви вчера новият здравен министър Десислава Атанасова при посещение във Варна. По думите й целта е младите лекари да не напускат страната. Процедурата ще е аналогична, както при договорите с докторанти и специализанти, обясни тя. Наредба 34 за специализантите по медицина вече е готова и очаквам, че това също ще помогне на младите лекари, каза Атанасова. Тя предвижда спешните медици да могат да избират и друга специалност освен спешна медицина. Наредбата ще позволи на младите лекари да продължават обучението си на местата, където работят, което ще ги улесни. Държавната поръчка за специализанти остава, но ще се търси допълнително финансиране от общини или фондове. Атанасова похвали двата мениджърски екипа на болниците "Св. Анна" и " Св. Марина" във Варна за това, че нямат просрочени задължения. "Те са успели в условия на такава тежка криза да вложат средства, да подобрят медицинските услуги и условията на труд на лекарите", отбеляза тя. Министърът откри първо лаборатория по молекулярна медицина в университетска болница "Св. Анна". В нея работи нов апарат, който позволява по-голяма бързина и точност в анализа на туморните маркери. Атанасова разгледа и високотехнологичната неврохирургия и клиниката по ортопедия, създадени със собствени средства на болницата. Посети също новата клиника по вътрешни болести в МБАЛ " Св. Анна", в която са вложени 120 хил. лв. собствени средства и пари от немски и израелски дарители. Болницата работи по 20 клинични пътеки и има 30 легла, готова е и за системата на диагностично свързаните групи, защото разполага с нефролози, гастроентеролог и пулмолози.


Клинични пътеки ще има до края на мандата
Диагностично свързаните групи няма да сменят клиничните пътеки до края на мандата на правителството, заяви още във Варна здравният министър Десислава Атанасова. Според нея последните три години са били изпуснати и лечебните заведения не са могли да се подготвят за новата система. Намеренията на предшественика й д-р Стефан Константинов бяха системата да заработи тази година. "Клиничните пътеки са достатъчно компрометирани като метод на финансиране. Смяната им с диагностично свързаните групи обаче изисква софтуерна подготовка и обучение на екипите. Държави със сериозно икономическо развитие са ги въвеждали от 5 до 10 години. Надявам се, че през следващия мандат на ГЕРБ това ще бъде реализирано", каза Атанасова. "Спешна помощ" няма да премине към областните болници, каквато идея се обсъждаше при предишния здравен министър. Според Атанасова подобен вариант би увеличил разходите на здравните заведения. По думите й здравно неосигурените българи са 1,2 милиона. Една част от тях живеят в чужбина, други са социално слаби, а трети имат финансови възможности, но заради недоверие в системата предпочитат да плащат, когато ползват дадена здравна услуга.


Проф. Тачков умря от раните си след 13 дни борба за живота му
Пловдив иска пари да вземе софийските помияри

Фандъкова благодари, но ще строи сама по-евтини приюти
Пловдив иска уличните кучета на София, съобщи за „24 часа" кметът на града Иван Тотев. Той е готов да вземе 10 хил. псета, да ги кастрира и да ги върне обратно срещу 110 лв. на бройка. Кметът Йорданка Фандъкова благодари на колегата си, но не е склонна да приеме идеята му, защото чака земеделският министър да разреши по-евтини приюти и да се справи сама с проблема. От раните си пък вчера издъхна проф. Ботьо Тачков, който бе жестоко на-ръфан от помияри в кв. Малинова долина.
Пловдив взема за пари столичните помияри столичните помияри
РАДКО ПАУНОВ

Братска помощ на София в борбата с уличните кучета е готов да окаже Пловдив. „Пращаме покана до Столичната община да поемем част от четириногите й във временния ни приют. Ще ги обезпаразитим, кастрираме и след кратък престой ще ги върнем обратно. Злите ще се евтаназират", обяви кметът Иван Тотев. Смолян, Брацигово и Куклен вече отправиха молби Пловдив да приеме кучетата им. „След като за тях може, защо за София да не може", пита Тотев. Той допълни, че оферти ще отправи и към Пазарджик и Стара Загора. Помощта няма да е безплатна. Пловдивският кмет уточни, че обработката на едно куче тръгва от 110 лв. Ако от столицата бъдат докарани 10 000 помияри, Тотев ще прибере от Йорданка Фандъкова над 1 млн. лева. „От боклуци и улични кучета най-много се печели", казва Тотев. Той смята, че Фандъкова ще оцени жеста. Пловдивският временен приют скоро беше обновен. Той има 70 клетки, облицовани с гранитогрес и фасаген. Тотев обяви, че го разширява с още 15 места. Проектира се и голям кучешки комплекс в бившия свинарник на „Ягодовско шосе". Ще се простира върху 8 дка и ще има клиники, лечебници и хотел за домашни любимци. Проектирани са 500 клетки за кучета и още толкова за улични котки. Пловдив за пореден път е готов да помага на София, след като досега е прибрал над 300 000 тона столични бали с боклук. За тях е компенсиран със 70 млн. лева. "Но има една групичка, която, като чуе името София, и полудява. Те скачаха срещу софийските бали, нищо чудно да нададат вой и за кучетата", каза кметът. „Благодарна съм за подкрепата и помощта. Проблемът с уличните кучета е изключително тежък не само за София. Разбирам колегите, които са се обърнали за помощ към Пловдив. Ще разгледаме предложението, защото всичко е въпрос на разчети. Не можем да си позволим да харчим с лека ръка парите на софиянци. Струва ми се обаче, че е по-важно спешно да бъдат направени промените, които поисках от земеделския министър и от депутатите. Те ще помогнат за трайно решаване на проблема", каза „за ,24 часа" кметът на София Йорданка Фандъкова. „Решението е кучетата от улиците трайно да се приберат в приюти. Затова очаквам обещаните промени, за да започнем да строим кучкарници от отворен тип, да има по-строг контрол над надзорници и да се улесни процедурата по установяване агресивността на кучетата. Така глутниците и опасните животни ще бъдат прибрани и приспани", каза Фандъкова.


3 чужди организации искат псетата от Малинова долина
Две немски и една австрийска природозащитна организация искат да осиновят 14-те кучета, заловени в Малинова долина след инцидента, при който преди десетина дни озверяла глутница буквално оглозга 87-годишния проф. Ботьо Тачков. Представители на чуждите еко-защитници са посетили кучетата в приюта в Сеславци, научи „24 часа". Припомняме, че по нареждане на областната дирекция по безопасност на храните 14-те кучета трябва да бъдат евтаназирани. Трите организации са изпратили писма до кмета на София Йорданка Фандъкова, с които настояват да осиновят животните и гарантират, че ще им намерят семейства, които да се грижат за тях в чужбина. Те посочват, че има съмнения, че кучетата не са заловени в Малинова долина, а в Студентски град. Мнението на защитниците е, че те са социализирани и не проявяват агресия. Сред тях дори имало и едно малко по-голямо от пинчер, затова нямало как да са участвали в инцидента.
Проф. Тачков умря от раните си
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Почина нахапаният от кучетата в кв. Малинова долина проф. Ботьо Тачков, съобщи ВМА вчера. Смъртта е настъпила в 5,30 ч, а като причина е записана полиорганна недостатъчност. Отказаха сърцето, белият дроб, бъбреците и отделителната система, уточни лекар от реанимацията на ВМА. Раните зараствали добре, но от два-три дни общото състояние на пациента започнало да се влошава, обясни лекарят. Тачков започнал да получава дихателна недостатъчност, сърцето излизало от ритъм. Реаниматорите направили всичко възможно да овладеят състоянието му, но без успех. Предполага се, че ключова роля за смъртта на проф. Тачков е изиграл шокът от преживения ужас при борбата с глутницата. Сърцето му тогава спряло за малко, но реаниматорите успели да го върнат към живота. Възрастният човек обаче имал и стари здравословни проблеми - прекаран инфаркт, хипертония и съдови изменения в мозъка. Всяко залежаване при хора над 80 г. също може да има фатални последици, коментираха още от пресцентъра на ВМА. Преди дни професорът излезе от медикаментозната кома, в която го държа лекарският екип заради тежките рани. Болният претърпя серия от ортопедични и други операции за ревизия на раните, при които бяха отстранени необратимо увредени и некрозирали тъкани. Имаше планове възстановяването му да бъде подпомогнато чрез терапия в барокамера, която стимулира имунитета като цяло и ускорява зарастването на раните. Най-пострадал бе левият му крак, където стъпалото почти липсваше, изядено от кучетата. Те бяха нахапали и ръцете, ушите и дори клепачите. Проф. Ботьо Тачков е един от най-известните българи в Америка, въпреки че у нас се знае малко за него. Роден е в Перник и завършва икономика в Софийския университет. Емигрира в САЩ през 1962 г, подгонен от комунистическите служби, на които отказва да сътрудничи. В САЩ става научен сътрудник в Колумбийския университет и прави докторат. В 1968 г. започва кариера на Уолстрийт, където става президент на инвестиционна банка. След това работи в Държавния департамент на САЩ, в Световната банка, в ООН като икономически съветник на правителството на Индонезия. Бил е и преподавател в американски и германски университети. Професор Тачков владееше 6 езика и е издал 4 книги.


Ирина Николова, от „Помощ за животните - ДАРА":

Това са лъжи, не съм заплашвала никого
ДАРИ ИЛКОВА

- Г-жо Николова, вярно ли е, че сте заплашвали по телефона и с есемес един от ловните екипи на „Екоравновесие"?

- Ще започна отначало. По принцип работим много добре с „Екоравновесие" и район „Младост”. Когато има жалба или сигнал, координаторите ни отиват на място и проверяват. В този случай от средата на март дойде екип на „Екоравновесие". Ставаше въпрос за домашно куче, изхвърлено на улицата 2 дни преди да роди в Младост 4. Бяхме осигурили да бъде осиновено в Германия. Оказа се обаче, че „Екоравновесие"е прибрала майката с кученцата без никакво предупреждение. Картината беше ужасна - кучето виеше, децата плачеха и молеха екипа да не прибира животните. Имам телефоните на всички екипи на „Екоравновесие", защото работим с тях. Обадих се на Альоша и Андрей (служители на „Екоравновесие" - б.а.), за да ни кажат къде са закарали майката с бебетата. Имам разпечатка на телефонните ми обаждания. Вижда се, че съм звъняла около 15 пъти, но никой не ми вдигаше. Хората от квартала обаче пуснаха във фейс-бук номера на буса на „Екоравновесие" и имената на екипа. Явно са започнали да им звънят и да ги притесняват. Не знам как точно е станало. Една от доброволките написа есемес: „Давам ви 24 часа да върнете бебетата живи". После ловците са подали жалба в полицията, че сме ги заплашвали.

- Твърдят, че сте им казали, че ще им одерете кожите и ще им отрежете топките.

- Не, не употребявам такива думи. Полицията разследва случая, дали сме обяснения, има разпечатки. Такъв есемес аз не съм пращала. Дори не съм говорила с тях, понеже не ми вдигаха телефона. Все пак разбрахме, че кучетата са закарани в един център, но бебетата бяха изчезнали. Имаме прекрасни отношения с ловните екипи и никога не сме им пречили, работим заедно от 12 г. Винаги се старая всичко да протича спокойно. В този случай обаче законът беше нарушен и отношението към кучето беше нехуманно. Според ветеринарните лекари майката може да бъде кастрирана чак след като е отбила малките, защото тъканите са много меки и се получават кръвоизливи. Затова майките не се прибират, изчаква се определено време. Дори и да е имало жалба, ако ме бяха предупредили, щях да преместя кучетата и нямаше да има никакви проблеми.

- Вярно ли е, че след случая в Малинова долина доброволци преследват ловците?

- Не бяхме само от нашата организация, имаше и други. Отидох по сигнал на защитничка от Малинова долина. Екипите стояха там и не заловиха нито едно куче. След това ни се обадиха, че се прибират животни от Студентски град, които нямат нищо общо с инцидента. Закарани са в Сеславци, като се твърди, че е заловена глутницата от Малинова долина. Затова решихме да проследим откъде прибират кучета.

- И какво установихте?

- Че кучетата не са от Малинова долина. Успяхме да влезем в приюта в Сеславци, след като извикахме медиите, защото за първи път имаше полиция и не ни пускаха.

- Засякохте ли обаче залавяне на кучета от Студентски град?

- Просто следихме откъде вземат кучета. Попитах ги дали им пречим, има ли проблем и дали ги притесняваме. Отговорът беше не.

- Те обаче казват, че доброволци са заставали пред бусовете, карали са ги да отварят багажниците.

- Изопачават се нещата. Обадиха ми се от Студентски град, че се прибират кучета, които са социализирани и живеят там отдавна. Един от бусовете пристигна пред общината, където чакахме. Като представител на организация имам право да направя проверка. Помолих да ми покажат пътния лист и да отворят багажника. Отказаха и казаха да не ги заплашвам. С мен бяха 10 доброволци и заплахи не са отправяни. Обадих се на шефа на „Екоравновесие" да разреши да отворим буса. Отказа и си тръгнахме. Не е имало никакъв натиск. Не бих си позволила подобно нещо. Дори днес (събота - б.а.) беше с нас човек от Брюксел, който ще разследва случая, защото кучетата в Сеславци са взети само за да се заблуди обществото, че е хваната глутницата. Това е най-страшното, защото тя още е на улицата и хората са подложени на опасност. Съгласни сме, че кучетата не трябва да са на улицата, и работим преди всичко за хората, като ги обгрижваме и ваксинираме. Общината не успя да се справи с проблема, не е построила приюти и не ги е прибрала. Работата ни е да няма конфликти между животните и хората, докато още са на улицата, но човекът е на първо място

- А как се издържа организацията ви? Ловците твърдят, че природозащитници получват по 100 лв. месечно на куче от чужбина.



- Това може да се провери лесно. Изтъняваме собствените си джобове и на тези, които обичат животните. Когато има болно животно в Сеславци, го вкарваме в клиника. Може да проверите в една от ветеринарните клиники - „Синият кръст", какво задължение имаме. Имаме да плащаме 7000 лв. Пускаме снимки във фейсбук на болните животни и молим хората да ни помагат. Пари на ръка не получаваме. Те отиват директно в сметките на ветеринарните клиники. Немска организация ни помага за осиновяването, но ние плащаме по 75 евро за пътуването, чипираме ги, правим паспорт и ваксини. Работим и с един дом за деца в Роман. Всяка година помагаме за абитуриентските балове на сираците. Който умее да обича, обича и децата, и животните, който не умее, не обича никого. Искам да разсея лъжите, които ни приписват, защото през нас минава толкова много страдание и болка. Искаме да помагаме на общината да реши проблема. Не поставяме кучетата пред хората, но има хуманни начини да се реши проблемът. И ние не искаме по улиците да скитат кучета. Поддържаме контакти с организации от цяла Европа и очакваме да дойдат тук, за да направим мащабен протест за защита на животните.
Сдружения: Има глоби за надзорници
Не е вярно, че надзорниците нямат никакви задължения и не подлежат на санкции. Ние подписваме декларация, в която се задължаваме да обезпаразитяваме и ваксинираме кучето, както и да уведомим „Екоравновесие", ако то проявява агресивност. Ако не спазим тези изисквания, глобата в Закона за защита на животните е от 100 до 250 лв., заяви пред „24 часа" Аксиния Боснева от „АфА България". „Ако работим заедно с „Екоравновесие", както беше преди няколко години, когато осигуряваха ваксините и лекарствата, ще е по-лесно и ще има успех. Така през 2009 г. успяхме да намалим с 23% бездомните кучета", обясни Боснева. Тя посочи, че надзорничеството е въведено от Гърция със закон през 2003 г. После през 2004 г. и в Турция, а у нас действа от 2008 г. Тя даде пример как преди няколко дни потърсила съдействие от „Екоравновесие" за разгонено куче, което трябвало да бъде кастрирано. Отзовали се, хванали животното и му направили манипулацията.
Есемес до ловец от „Екоравновесие”: Ще ви одерем кожита

Защитници преследват и заплашват екипите на общинското предприятие
ДАРИНКА ИЛИЕВА

„Ще ви съдерем кожите", „ще ви отрежем топките" . Тези думи чува в средата на март един от служителите на общинското предприятие „Екоравновесие". Телефоннното обаждане е последвано от заплашителен есемес, след като шофьорът Костов (той и колегите му не желаят да публикуваме имената им заради ежедневния тормоз, на който са подложени - б.а.) си е изключил мобилния телефон. Причина за заплахите е току-що родило куче, което е взето с малките му от Младост. „Дали сме показания в полицията. Есемесът вече • е изтрит. Заплахите бяха отправени от Ирина Николова, която е зам.-председател на „Помощ за животните - ДАРА". Винаги съм бил коректен, никого не съм обидил. Просто си вършим работата и изпълняваме задачите, които са ни възложили. Не сме против гражданския контрол, но има правила и не бива организациите да си превишават правата. Всеки ден срещаме злоба и негативно отношение, което ни пречи да си вършим работата. Идваме сутрин с нормално кръвно, а вечер си тръгваме с 3 пъти по-високо. Всеки ден отивам с желание на работа и се прибирам унизен", разказа шофьорът. „Всичко е преувеличено. Имам телефонни разпечатки, от които става ясно, че на нито едно от 15-те ми обаждания до ловците няма отговор. Те не си вдигаха телефоните", отвърна Николова. Всичките му колеги от шестте ловни екипа са категорични, че не мразят животните. Почти всички гледат кучета вкъщи. Един от тях дори имал четири. Въпреки това почти всеки ден чуват викове „Убийци". „24 часа" разговаря с тях, след като в сряда предното стъкло на един от бусовете на „Екоравновесие" беше счупено с камък, докато ловците издирвали глутница по сигнал на граждани около Окръжна болница. Знаете ли какво е, като застане един пред буса и друг отзад. Спират ни, не ни пускат да работим и искат да отваряме багажниците да проверяват колко кучета сме хванали. Нищо повече няма да кажа, само искам да питам кои има интерес по улиците да има кучета, казва Костов. Ловците разказват, че има квартали, в които буквално екозащитниците са им забранили да стъпват, като Борово и Гоце Делчев. „В сряда бяхме на адрес. Имахме сигнал за глутница в Младост, около Окръжна болница. Слязохме да търсим животните. Обикаляхме 10-15 минути, но не открихме кучета. Върнахме се и видяхме счупеното стъкло на буса. Не за първи път ни чупят колите", намесва се друг. След последния инцидент в Малинова .долина (виж карето вдясно) 3 дни защитници следили екипите.. „Преследваха ни с коли. Целта беше да разпръснат кучетата и да не може да хванем нито едно. Искат да ни проверяват и ни заповядват да отваряме бусовете. Не се представят, не показват документи, обясняват, че са еко-защитници. По-миналата събота тръгнахме към Малинова долина. През цялото време зад нас се движеше кола и снимаха всичко, което правим. Казахме на директора, посъветва ни да ги снимаме и ние, така и направихме", обяснява друг ловец. Той показа клипчето, направено с мобилен телефон. На записа ясно се вижда регистрацията на автомобила, както и преследвачите -мъж и жена, които искат обяснение от ловците защо ги снимат. При друг случай пък 7 коли преследвали два микробуса на „Екоравновесие", въпреки че ги водела полицейска патрулка. Всички до един са категорични, че не се ли промени законът, няма как да се реши проблемът с бездомните кучета. „Сега хващаме, кастрираме и връщаме обратно кучетата. Хората обаче са прави да протестират и да не ги искат обратно, защото ги е страх. Няма блок в София, пред който да не обикалят поне 15 кучета. Половината от хората дори не ни се обаждат, че са били нападнати, защото първо губят един ден да се ваксинират срещу бяс и после трябва да загубят втори, за да обикалят с нас и да ни покажат точно кое куче им е скочило, защото правилата са такива", признават ловците. Според тях трябва да се ограничи и броят животни, които може да осиновява един човек. „Говори се, че екоорганизациите получават по 100 лв. месечно на животно Защо никой не провери плащат ли данъци и какво работят, след като по цял ден обикалят с нас", питат служителите на „Екоравновесие". Всички ловци работят на граждански договори. Хонорарите, които вземат, са по 5 лв. за хванато женско куче и по 3 лв. за мъжко. От няколко дни обаче в Малинова долина не могат да открият нито едно животно, макар всеки ден там да има екип. Смятат, че кучетата са скрити някъде от тези, които ги хранят.


ЛИЧНИ

Гневен министър може повече от добра Блюит
Извеждането на децата от домове е без алтернатива, правителството няма право на грешки
ЛИЛЯНА ФИЛИПОВА

ПЕТ години след скандалния филм на журналистката от Би Би Си Кейт Блюит за Могилино, който потресе цяла Европа, здравната министърка Десислава Атанасова сама поднесе поредната порция "сензация" на първите страници на вестниците и в централните емисии на телевизиите. 152 деца с тежки увреждания в Дома за медико-социални грижи в Плевен раснат като живи скелети под грижите 174 души квалифициран персонал. "Първо плаках, после побеснях", заяви Атанасова, опитвайки се да асимилира факта, че едно дете на 16 г. може да тежи 16 кг, колкото е малчуган в детска градина, а всички обитатели на приюта - от бебета до тийнейджъри, се хранят с каша от неясни смески с биберон, упоени от изпаренията на собствената си урина. В новата срамна история в държавата на пръв поглед няма нищо изненадващо. Сюжетът е класически. Услужлив информатор подава сигнал за предстоящата проверка и в последния момент лелките успяват да сложат чисти памперси поне за "добре дошла" на министърката. Персоналът сервира дежурното обяснение, че става дума за тежко болни, които не се развиват с естествените за здравите деца темпове. Отрудени лелки се мъчат да обяснят на обществото, че няма нищо шокиращо във факта, че 18 деца в дома са умрели за година и половина. Не липсва дори и обичайният демоничен персонаж, който прави историята още по-зловеща - бившата директорка на дома, уволнена за безобразия от ексминистър Стефан Константинов, не само че не си е отишла, а продължава да се вихри, макар и на по-ниска длъжност и под ръководството на доскорошна своя подчинена. Очевидно 22 г. след началото на демокрацията, след толкова скандали и потресаващи истории, 10 г. след като държавата започна истинска битка за превръщането на домовете от концлагери в нормални сгради за болни и изоставени деца, все още има хора, които злоупотребяват с човешката трагедия дръзко, показно и безнаказано. Приятната изненада в случая е, че министърът не чака правозащитни организации със съмнителна мотивация да бият тъпана, нито пък чужди журналисти да се упражняват в разследване за сметка на подопечните му институции, а просто си свърши работата - сама провери случващото се, огласи го и обеща, че няма да остане безнаказано. Някои могат да намерят това за показно, наивно или просто за твърде незначително на фона на същинските предизвикателствата пред Атанасова в здравеопазването. Други ще заподозрат младата юристка, че за първи път влиза в приют. Само че проявата на твърдост и подобна активност от самото начало на работата й със сигурност ще има добър превантивен ефект. Иначе е ясно, че какъвто и контрол да се упражнява, домовете в досегашния си вид не могат да дадат шанс за нормален живот на обитателите си. Няма значение дали са болни, или здрави. Извеждането им в приемни семейства, по-малки къщи от семеен тип и специални защитени жилища, където да живеят по 7-8 вместо по 150 е цивилизованата алтернатива. Правилно е решението на правителството да се започне точно от 24-те дома за децата с увреждания, където положението е най-тежко, а и нямат голям шанс за осиновяване. Екипи на социалното министерство, агенцията за децата и неправителствени организации вече са готови с персоналната оценка на 1797-те деца и младежи с увреждания, които сега са в тях. Домовете за медико-социални грижи като този в Плевен (бившите "Майка и дете"), които са към здравното министерство, трябва да изчезнат до края на 2014 г. След тях и приютите за сираци. Осигурени са 86 млн. лв. европейски пари. Осъществяването на тези хубави намерения обаче крие множество неизвестни. Не е ясно дали ще мине безметежно забраната за настаняване на деца до 3 г. в домове, която влиза в сила от догодина. Някои общини реагират все още на нож, като чуят за деца с увреждания -справка Самоков, който миналата година отказа европари за защитено жилище, с мотива, че не иска "идиотчета да се разхождат по улиците". С приемните родители също често възникват драми. Така че има още много препятствия, които правителството и местната власт трябва да преодолеят разумно, а не по метода " проба-грешка", защото все пак става дума за деца.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница