11 април 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата05.02.2018
Размер0.5 Mb.
#54364
  1   2   3
11 април 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Диагноза: Монопол
Диана ТЕНЧЕВА

Здравният министър д-р Стефан Константинов отложи за неопределено бъдеще евентуалната поява на частни здравни каси. За тях можело да се говори чан когато здравната вноска стигне 12%. Каква е връзката между размера на вноската и конкурентната пазарна среда -не стана ясно. Но е ясно, че и това правителство е силно податливо на изкушението да пази монопола като зениците на очите си. А пердето на държавните очи не позволява да се види очевидното - само конкуренцията може да гарантира, че всеки лев за здраве ще бъде похарчен за най-качествената услуга. Броени дни след поемането на властта ГЕРБ обеща да разбие монопола на здравната каса. Дори лансира още една идея - за допълнително задължително осигуряване. С парите от него се планираше да работят частни фондове, равнопоставени на държавния. И тази идея умря. Уби я хроничният страх от реформи. Което поставя основния въпрос при всяка диагноза: Защо?





Държавата ще плаща до 4 пъти повече за инсулт

Ще има още пари за Възрастните и тежко болните пациенти
Диана ТЕНЧЕВА

До четири пъти повече ще се плаща за лечение на инсулт. Това ще стане с въвеждането на нов модел на финансиране в здравеопазването, който пилотно тръгва от 2012 г. в 6-7 болници. Това съобщи здравният министър д-р Стефан Константинов на семинар в Сандански. Става дума за диагностично свързаните групи (ДСГ), при които пациентът се лекува не само за основното, но и за придружаващите заболявания. От 1 януари догодина клиничните пътеки ще отпаднат като финансов инструмент и ще продължат да се използват само като схема на лечение. А болниците ще работят с прогнозни бюджети, изготвени на базата на миналогодишни данни, както е и в момента. Д-р Константинов е категоричен, че с ДСГ ще се спре манипулирането на заболеваемостта, които лекари вършват, за да източват здравната каса. Експертът от Министерството на здравеопазването Ивайло Ваклинов даде пример какво предвижда новият механизъм за плащане. В момента средната цена на 4-те клинични пътеки за инсулт е 631 лв. При ДСГ базисната цена, т. е. за спасяване при класически тип на мозъчен удар, ще е 864 лв. А за инсулт с тежки усложнения ще стига 2376 лв., или близо четири пъти повече. Излиза, че при ДСГ най-старите и болни пациенти ще са най-желани от лечебните заведения, защото ще им носят най-много пари. Сега това са най-прехвърляните между болниците българи, защото те им трупат дългове. Тъй като здравната каса бойкотира въвеждането на новия модел, който в ЕС единствено България не е приела, то не е ясно кога той ще влезе в сила в цялата страна. Следващата година със сигурност ще е преходна, каза министър Константинов. През 2012-а лекарите ще имат свободата при лечението да не изпълняват всички заложени примерно 10 стъпки в съответната клинична пътека, ако пациентът е оздравял още на 6-ата. Константинов съобщи още, че за надграждащ пакет и демонополизация на здравната каса може да се говори едва когато здравната вноска стане 12 %.



5 болници са направили 74 нарушения при плащане на тарифата за избор на екип. Това показ8ат резултатите от проверките в 138 лечебни заведения през последните 2 месеца. Не е спазен регламентът за таван на исканите пари (до 950 лв.) в столичните болници Първа градска и ИСУЛ, пловдивската „Св. Георги", областната в Благоевград и в шуменския онкодиспансер.


Лекарства поевтиняват с поне 10 процента
Най-малко с 10% ще паднат цените на нови и скъпи лекарства, които плаща здравна каса. Става дума за медикаменти срещу рак, множествена склероза, хепатит и редки заболявания,предвиждат промени в Наредба № 10, които ще бъдат приети до края на май т. г. С поправките се позволява здравната каса да договаря по-ниски цени с фирмите - с колко точно зависи от майсторството на институцията да преговаря. Възможностите за това са взети от европейската практика. Имало три начина за постигането на такива резултати, но най-популярният е касата и фирмата да си поделят стойността на препарата в съотношение 50 на 50.


И 15-годишни заразени със СПИН
Диана ТЕНЧЕВА

СПИН-ът вече поваля и 15-годишни деца. За първи път у нас в края на миналата година открихме два такива случая, съобщи пред „Труд" д-р Тонка Върлева, директор на анти-СПИН програмата в България. Двете заразени деца са от ромски произход, имали са връзка. Първо ХИВ вирусът попаднал в организма на момчето, което било наркоман. Няколко пъти то си е слагало инжекции с дрога с употребявана игла и това се оказало фатално. После, правейки секс с приятелката си,заразило и нея. През 2010 г. ХИВ вирусът бе открит и при един 17-годишен и още един 18-годишен ученик. Откакто болестта се е появила у нас през 1986 г. (внасят я четирима наши моряци), броят на официално регистрираните е 1321 българи. Реално те са поне три-четири пъти повече, защото много българи не подозират, че са заразени, обясни д-р Върлева. Близо 60% от новооткритите случаи са на хора до 29 години, което е логично, като се имат предвид най-честите начини на заразяване -чрез замърсени спринцовки и чрез секс. Предаването на СПИН по полов път си остава преобладаващият начин на заразяване - над 50% от случаите. Но при 36% инфектирането става чрез игла -при наркоманите. А те често са застигнати не само от ХИВ вируса, но и от туберкулоза. Не само в Западна Европа, но и у нас се увеличават мъжете, повалени от вируса, които са го пипнали при секс с партньор от своя пол. Причината е, че хомосексуалните двойки не използват презерватив. А това ги излага на сериозен риск. Затова 19% от случаите на ХИВ инфекцията през миналата година са сред гейове. Най-възрастният българин със СПИН е на 86 г., показват още данни за 2010 г. Гнезда на смъртоносната болест си остават София, Пловдив, Варна, Бургас, Видин. Масово българите продължават да не използват презервативи, а те си остават най-надеждната защита. Това важи особено за мъжете над 40-годишна възраст, заяви д-р Тонка Върлева. При тях имало проблеми с ерекцията, които пречели на поставянето на кондома. Най-голямата грижа си остават малцинствата, където секс се прави още от 11 -годишна възраст и не се вземат предпазни мерки. Сред непросветените деца битували такива митове, които лекарите не вярвали, че чуват. Един от тях е, че ако жената се намаже с Проблемите с малцинствата са най-големи мед, нямало да забременее. „Затова битката е много трудна", заяви д-р Тонка Върлева. При работата с малцинствените групи тя разчита на младите. Те били обучавани от партньори на здравното министерство и след това предавали знанията си на връстниците.




Официално регистрираните с ХИВ са 1321

Терапията дава до 25 години живот
Хората с ХИВ вируса се лекуват с т. нар. антиретро-вирусна терапия. А тя към момента осигурява живот на заразили се още през 1987 г., съобщиха от Министерството на здравеопазването. Тоест медицината е отвоювала от болестта 25 години. От изключително значение е как минава животът на заразения. На болните се позволява да работят, но се избягват тежки физически и психически натоварвания. Годишната терапия срещу ХИВ инфекцията струва около 10 000 долара. Проблемите с доставката на някои медикаменти у нас се дължат на факта, че поразените са малко. А когато пазарът не е голям, фирмите производителки първо се стремят да задоволят нуждите на по-сериозните си партньори и после обръщат поглед към по-малките като България. У нас лечението на смъртоносната инфекция е абсолютно безплатно. Поема го Министерството на здравеопазването със средства, дарени от Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулозата и маларията. Тъй като при приключването на последната програма усвояемостта ни бе 100%, това ни даде шанс да кандидатстваме за продължаването й.


Хосписи ще помагат на 2000 гаснещи от рак
В хосписи с пари от здравната каса ще могат да живеят годишно над 2000 българи в последната фаза на рака. Това предвиждат промени в наредбата за извънболничната помощ, които пишат експерти от Министерството на здравеопазването. В момента близките на тези умиращи хора нямат друг изход, освен да плащат от джоба си за последни грижи в частни звена. Болниците не ги искат, защото предвидената за това сума от 50 лв. на ден по клинична пътека № 297 не им стига. Това накарало здравното министерство да напише промени, с които да осигури възможност палеативните грижи да се предлагат с пари от касата и в извънболнични заведения. В момента тя плаща за т. нар. терминално болни по 51 лв. на ден за прием по 2 пъти в годината в продължение на 20 дни (първия път настаняването трябва да става през първото шестмесечие и втория път - през второто шестмесечие). С промените в наредбата продължителността ще се увеличи на 30 дни.


Доктори благодарни на здравната каса
Средствата за лечебните заведения за изтеклото тримесечие са били достатъчни, а на някои места дори не са били изразходвани напълно. Това обяви шефката на НЗОК д-р Нели Нешева пред БНР. По думите й само в 9 от общо 28 районни каси ще се наложи корекция на предвидените суми. „Само с 1 500 000 лв. не достигат средствата в тези 9 каси. В другите 19 са стигнали и дори има малък излишък", каза д-р Нешева. Тя провела много срещи с директори на лечебни заведения встраната и те изказали благодарността си за начина, по който им е дадена възможност да участват в разпределението на парите, и от възможността да ги прехвърлят от месец в месец и от тримесечие в тримесечие. Това ги освобождавало както от мисълта за пресмятане на пациентите, които могат да се лекуват планово, така и от разпределението на средства за стопански цели и заплати. Д-р Нешева обяви още, че не е против идеята за диагностично свързаните групи, защото самата тя е участвала в писането й в програмата на ГЕРБ. Шефката на НЗОК обаче не обясни защо тогава бойкотира здравния министър д-р Стефан Константинов и не помага във въвеждането им. „Ще осмислим пътя, за да се осъществи идеята", каза още тя.


Болница на печалба, вдига заплати
Цветелина ГЕОРГИЕВА

Шуменската болница е приключила 2010 г. с печалба от 308 000 лв. и без неразплатени средства. Затова ръководството обмисля вдигане на заплатите на 700 лекари и медсестри. Вече е завишено плащането за нощните дежурства на докторите в 3 отделения, каза управителят д-р Виктор Минчев. Доскоро болницата нямаше и свой санитарен автомобил, но миналата седмица регистрирала в КАТ „Мерцедес Спринтер". Линейката е втора употреба, купена е за 14 000 лв. и ще бъде оборудвана с медицинска апаратура. До сделката се стигнало, след като станало ясно, че здравното заведение иначе трябва да плаща по 97 ст. на километър на Центъра за спешна медицинска помощ за транспорт на пациенти до други болници.




3900 лева за операция и следоперативно лечение на 1 5 социално слаби от гр. Тетевен и близките села Български извор и Глогово отпусна общинският съвет. По 180 лв. за учебни помагала ще получат студент по ветеринарна медицина и ученичка.


Благодарности по време на протести
Диана ТЕНЧЕВА

Шефката на здравната каса д-р Нели Нешева сподели колко много директори на болници й благодарили за начина на разпределение на годишните им бюджети. Явно тези благодарности са съвсем тайни, защото в системата много явно вървят протести. Медицинските сестри се надигат, защото мизерстват с 250 лв. месечно. Доктори с 2 специалности в „Бърза помощ" взимат обидните 750 лв. Най-кадърните и млади медици също най-демонстративно стягат куфарите и започват да се трудят за 4-цифрени Възнаграждения в Европа. Да не забравяме и най-видимо рушащият се сграден фонд на малките общински болници, дори и на някои областни.



Но това за д-р Нешева явно не е от значение. Затова утре чакаме и пациентите да й благодарят.


Дисциплинирането на здравния сектор ще става леко и плавно

Нов вид финансиране ще замени клиничните пътеки, но след време
Нели Чолашка

От следващата година болниците ще получават средства за реално нужните и извършените манипулации, а не по строго определените в клиничните пътеки дейности. Това обяви здравният министър д-р Стефан Константинов. Както и тази година обаче, лечебните заведения ще работят с фиксирани бюджети на база преминали болни и брой пътеки. Идеята е болниците да подават информация за реалната дейност, която са извършили, и чрез тези данни да бъде подготвено въвеждането на диагностично свързаните групи (ДСГ), които след време да заменят изцяло клиничните пътеки. Намерението на Константинов е няколко университетски болници догодина пилотно да работят по ДСГ. Така голямата реформа в сектора ще започне меко и с отложен старт. Един от най-големите недостатъци на клиничните пътеки е, че не отчитат наличието на съпътстващи заболявания и хората трябва да бъдат хоспитализирани по няколко пъти, напомниха експерти от здравното министерство. Това води и до източване на публичните средства за здраве, а за пациентите означава забавяне на лечението и недостатъчно грижи. От друга страна, в пътеките са записани много излишни процедури за болния, но лекарите ги правят, защото се изисква от тях. В Унгария с въвеждането на ДСГ разходите за болнично лечение са били намалени значително, каза Ивайло Ваклинов, експерт в министерството. Не е сигурно обаче, че и в България ще се случи, призна той. Ваклинов обясни, че срещу сегашните 298 клинични пътеки стоят 400 базови групи заболявания в диагностично свързаните групи. С подгрупите към тях диагнозите стават 700. За някои видове лечение ще се плаща повече заради усложненията, но за други сумата може да е по-ниска спрямо сегашната. Целта е лечебните заведения,които лекуват по-тежки случаи, да получават повече средства. За тежестта на дадена диагноза и продължителността на лечението ще се дават коефициенти, които в крайна сметка трябва да увеличат парите за лечебните заведения, направили повече и по-сложни операции. Проучване на здравното министерство е показало, че миналата година някои от бившите областни болници са лекували по-сложни случаи от университетските, които се водят високотехнологични и с най-квалифициран персонал. При финансиране по диагностично свързани групи рангът на болницата не би трябвало да има значение, ако си върши добре работата. Константинов обяви, че има принципното съгласие на парламентарната група на ГЕРБ за поетапно въвеждане на ДСГ. Това е записано в предизборната им програма, уточни той. За да се премине към работа с диагностично свързаните групи обаче, държавата трябва да купи ноу-хау (такова има в Австралия) и да обучи специалисти за работа с новата система. Обучението на хората ще струва около 3 млн. лв., а цената на австралийското ноу-хау е тайна, но е в пъти по-малко, обяви здравният министър. Националната здравноосигурителна каса досега обаче отказваше да финансира въвеждането на ДСГ. В Унгария е имало невероятен лобизъм и отпор, даде пример Константинов. Експерти обясниха, че това е заради много по-строгата финансова дисциплина, която новият метод налага. Чрез ДСГ източването на системата от болници, лекари или чиновници става много по-трудно. Другият ефект е, че се намалява до минимум възможността лекарски лобита да издействат по-висока цена за труда си, както е сега с клиничните пътеки. Това са причините от поне десет години в България да се говори за диагностично свързани групи, но и досега да не са въведени. И сега не е сигурно дали това ще се случи до края на мандата на ГЕРБ. Министър Константинов добави, че не е против частните здравни фондове да работят в конкуренция с НЗОК, но това може да стане, когато здравните вноски скочат на 12% (сега са 8%).

12% трябва да стане здравната осигуровка, за да може частните фондове да започнат да се конкурират с НЗОК

"В Унгария е имало невероятен лобизъм и отпор срещу диагностично свързаните групи Стефан Константинов, министър на здравеопазването


Пребиха лекарка, казала, че не е такси.
Лекарка от спешния център в Благоевград бе нападната и ударена по време на дежурство от син на пациент, съобщи blitz.bg.

Инцидентът е станал в петък около 22,00 часа в един от кабинетите на спешното медицинско звено. Мъжът бил афектирай, след като лекарката на практика отказала да окаже помощ и след посещение в дома на болния си тръгнала с думите, че не е такси.

Според д-р Димка Стоянова състоянието на пациента не е изисквало спешна намеса. 57-годишният мъж е бил транспортиран с линейка до спешното заради бъбречна криза. След като му била поставена болкоуспокояваща инжекция е изпратен за домашно лечение. След 3 часа пациентът обаче пак е съобщил в спешния център, че бъбречната криза продължава. На адреса пристигнала дежурната лекарка Димка Стоянова."Отидох, човекът беше слязъл на улицата и ме чакаше като такси. Казах му, че си има таксиметрови служби за това", разказва медицинското лице.


В ЕВРОПА ОТДАВНА Е ТАКА
Светлина в тунела за тежко болните
ВИКТОРИЯ ВИКТОРОВА

Лекарствата за рак и редки болести ще поевтинеят с 10 до 50%, а от 2012 година здравното министерство предвижда да бъдат премахнати клиничните пътеки.

В нашенското здравеопазване има един куп изключително изнервящи недоразумения: липсата на достатъчно направления в края на всеки месец при личните лекари, прехвърлянето от едно лечебно заведение в друго, фактът, че няма специалисти, които просто да попиташ за проблема на детето си и да получиш отговор без неколкочасово чакане и т.н. Въпреки това болните от рак и редки заболявания открай време са хората, патещи от наистина сериозните пропуски в системата. Тяхното улеснение - било чрез осигуряване на по-голям брой медикаменти, било чрез свалянето на цените на жизненоважните лекарства или и двете (както в случая) - е една от най-важните промени, които могат и трябва да се правят.

Източване

Здравеопазването ни като че ли започва малко да се развиделява. Клиничните пътеки, които досега бяха основната дойна крава на стотици алчни лекари и фирми, вероятно ще бъдат премахнати и това значително ще балансира добре разклатената ни система. Разбира се, у нас винаги ще се намират достатъчно хитри наглеци, които да открият начин за източване на пари без значение с кой начин на финансиране се работи в страната ни. Въпреки това те със сигурност ще намалеят чувствително. Остава само да изчакаме и да се надяваме, че тази добра идея ще бъде реализирана, а няма да се отхвърли и да остане в миналото сред хиляди събиращи прах предложения.

Крап


С отрязването на възможностите за манипулации и точене на жизненоважни пари страната ни ще се приближи значително към начина на живот на останалата част от Европа. Едва ли е случайно, че там отдавна са премахнати клиничните пътеки, а формите за договаряне с производителите на лекарства са изчислени така, че бюджетът да бъде максимално олекотен, улеснен или най-малкото добре преценен.

Сега, когато се сетим за социалистическия лозунг „Съветските болни - най-здравите болни в света!", ни на-пушва смях, но всъщност в него е заложена универсална цел, достойна за преследване. И тъй като критерии за „най-здрави болни" едва ли биха могли да се измислят, достатъчно е да знаем, че за едни от най-измъчените хора - болните от рак и редки заболявания -са осигурени човешки условия и достъпни лекарства.




Лечебниците към 19 здравни каси с излишък

Болниците излязоха на плюс
Силвия Николова

Средствата за болниците за първото тримесечие са достатъчни в 19 районни здравноосигурителни каси и дори не са похарчени изцяло. Това съобщи управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Нели Нешева по БНР вчера. В други РЗОК пък имало недостиг, но само с 1,5 млн. лева, което по наблюдението на експерти е нищожно малка сума за толкова дълъг период. „Директорите на университетските болници в София са уверили д-р Нешева, че знаят процедурата за прехвърляне на неизразходвани средства и при необходимост ще си ги вземат от районните каси, за да не останат болните без своевременно лечение.

Подкрепям идеята на здравният министър Стефан Константинов клиничните пътеки да бъдат заменени от диагностично свързани групи. Те обаче трябва да останат да съществуват паралелни с ДСВ като алгоритъм за отчитане и работа, независимо че по друг метод ще се плаща на болниците. Така управителката на касата коментира намерението на здравния министър от следващата година болниците да преминат към новата система. В събота Константинов съобщи, че се планира клиничните пътеки да отпаднат от 2012 г., а болниците да получават пак годишни бюджети за лечението на здравноосигурените. Този пилотен модел на финансиране ще бъде въведен най-напред в някои от университетските лечебни заведения от догодина, а впоследствие системата ще влезе във всички лечебници.

На практика клиничните пътеки ще отпаднат, те ще бъдат заменени от диагностично свързани групи, които представляват нова методика за определяне на заплащането от НЗОК. Въз основа на нея ще се определят и бюджетите на лечебните заведения, като ще се взима предвид и какви пари са изразходвали предишната година.




Д-Р СТЕФАН КОНСТАНТИНОВ, министър на здравеопазването: Само България и
Гърция още работят по клинични пътеки
Предприехме мерки за понижаване на цените на лекарствата, които финансира НЗОК
Силвия Николова
Визитка:
Роден е на 2 януари 1966 г. Завършил е Медицинския университет в София през 1989 г.

През 1995 година придобива специалност акушерство и гинекология

Работил е и в Тунис

Бил е заместник-председател на управителния съвет на Българския лекарски съюз и член на съвета на директорите на Многопрофилната болница за активно лечение „Никола Василиев” АД в Кюстендил
- Министър Константинов, проблем в България са палиативните грижи. Преди броени дни заявихте, че ще предложите НЗОК да поеме финансиране и на хосписите. Как ще стане това?

- Вече има пътека за палиативни грижи, независимо че тя е ограничена само за хора с онкологични заболявания. Засега нямаме причини да подготвяме нова. Съществуващата може да остане да функционира, но трябва да се промени нейният алгоритъм.

- Какво означава това?

- Финансирането на сега действащата клинична пътека за палиативни грижи за онкоболни е недостатъчно, за да бъде тя изпълнявана по всички условия, които се изискват, и да бъде действително в услуга на болните и техните близки. В нея трябва да бъде включена реанимация. Не е необходимо да има лъчелечение. Много пъти тези неща не са необходими на терминално болните. Често пъти за тях е достатъчно само да се поддържа добра хигиена, да им се осигуряват и прилагат обезболяващи и да им се създадат условия да завършат дните си с достойнство. Такива условия и възможности предоставят хосписите. Независимо дали те са държавни или частни, ще създадем условия хората с роднини, за които се изискват специални грижи, да могат да им ги поверят. Така тези структури ще получат финансиране от Националната здравноосигурителна каса за повече дейности по тази клинична пътека, за да бъдат тези услуги достъпни за повече български граждани.

- От доклад на Сметната палата стана ясно, че ваши предшественици са пренасочили 50 млн. лева, предназначени за скъпи онколекарства, за възнаграждения на служители в МЗ и ремонти. Направихте ли своя, вътрешна проверка?

- Случилото се се отнася за по-далечни във времето мои предшественици. Предвид честата смяна на здравни министри и администрация служителите, разписали и вземали решения по преразпределянето на средствата за онкоболните, вече не работят в Министерството на здравеопазването. Затова аз не мога да взема никакви мерки спрямо тях. Но съдът и прокуратурата са в правомощията си да поемат тези случаи. Важно е да се знае обаче, че по време на предшественика ми д-р Божидар Нанев не е имало никакви пренасочвания на средства от парите за лекарства на онкоболните за други цели. По негово време средствата бяха актуализирани, бюджетът беше орязан поради икономическата криза. По-предишните здравни министри – д-р Евгений Желев и проф. Гайдарски, работеха в съвършено различни икономически условия. Само компетентните органи могат да се произнесат дали имат вина или не.

- Платени са и 2 млн. лв. за информационната система, но се оказва, че болниците нямат за нея дори компютри. Как ще бъде решен този въпрос?

- Независимо че парите са платени от моите предшественици, такава система в момента няма как да заработи по няколко причини. Процесите, които сега въвеждаме, са съвършено различни от тези преди три-четири години. Доставката на лекарства вече е децентрализирана – в едни болници се дават, на други се купуват от самите лечебни заведения чрез търгове, обявявани от самите тях. Това обстоятелство прави напълно непригодна системата, замислена като добра преди години. Аз не съм я видял нито веднъж като софтуер, макар че се твърди, че тя е направена. След като Сметната палата ме информира за похарчените 2 млн. лева за въпросната система, потърсих информация. Оказа се, че само един човек в цялото здравно министерство знае нещо за нея. Парите вече са платени, но междувременно вече са изтекли всички възможни срокове за обжалване. Да се поръчва нова система, означава вкарване в нови разходи.

- От тази година търговете за скъпоструващите лекарства вече са децентрализирани. Болниците успяха ли да ги проведат в срок и как ще бъдат осигурени медикаменти на болните, ако има някакво забавяне?

- Търговете в някои от големите болници вече са приключили, в други процедурата протича. До края на месец май тя трябва да бъде завършена във всички лечебни заведения. За да не останат нуждаещите се без медикаменти, на няколко пъти удължавахме сроковете, но и МЗ купува отделно лекарства. Така имаме достатъчен резерв, от който предоставяме, където има нужда, заради неприключили търгове. Но това не може да продължи безкрайно дълго време.

- Има ли достатъчно средства здравната каса за лекарствата, които осигурява за своя сметка, но предоставя безплатно или с намаление на болните?

- Средства за лекарства има, пациентите няма да останат без лечение. МЗ предприе мерки за понижаване на цените на лекарствата, които финансира НЗОК. Това се прави с промени в Наредба 10, по която касата ги плаща. Тези промени ще дадат възможност на обществения фонд, какъвто се явява НЗОК, да договаря отстъпки с производителите. Промените трябва да бъдат приети най-късно до края на май и да влязат веднага в сила. Подобен подход отдавна се използва в западноевропейските страни за намаляване на обществените разходи и за осигуряването на повече медикаменти. Обикновено той се употребява при иновативни и скъпи терапии. До края на тази година почти всички медикаменти, за които МЗ правеше търгове, ще се прехвърлят към НЗОК. Целта е да се осигури по-бърз и гъвкав достъп на пациентите до тези медикаменти. Част от лекарствата - за редки заболявания, хормонална терапия при онкологични заболявания, както и за следтрансплантационен период, вече преминаха към здравната каса от 1 март. Предприемаме промени за скъсяването два пъти на срока за доставка на медикаментите, които плаща държавата, до пациентите.

- Как ще стане това?

- Намаляването ще се постигне чрез обединяването на комисията по цените с комисията по позитивен списък в една комисия по цени и реимбурсиране. Тя ще бъде на подчинение на МЗ, вместо да е към Министерския съвет, както е сега с двете комисии. Така ще се засили и контролът.

- Пазарът на лекарства в България не е голям. Какво ще стане, ако някой от производителите откаже да внася медикаменти, а друг със същите продукти няма?

- Този въпрос също ще бъде уреден с промените в закона. Ще се въвеждат нови изисквания за преустановяване на маркетирането на едно лекарство в страната. Целта е да се защитят интересите на пациентите по-добре. Всеки производител, който реши да преустанови продажбите на медикамент от позитивния списък, който е единствен като вид в страната ни, ще трябва да уведоми писмено МЗ поне година и половина предварително. Също така производителят ще трябва да осигури достатъчно количества от него за покриване на нуждите през този период. След изтичането му той ще трябва да заличи и лекарството от позитивния списък. Ако не го направи, това ще става автоматично, за да може да се осигури вносът на медикамента от друг производител.

- БЧК започна обучението на парамедици. Ще ги пуснете ли в линейките? Ще влязат ли те в националния класификатор на професиите у нас?

- Тези хора определено имат място в спешната помощ, при това не само тези, които се обучават от БЧК, но и обучените и от други организации. В спешната помощ обаче хора на доброволен принцип няма да работят, а само професионалисти парамедици на трудови договори, които за работата и уменията си ще получават възнаграждение.

- Как стои въпросът с груповите лекарски практики за дежурства по празници и през нощта? Джипитата се съпротивляваха.

- Съпротивляваха се, но вече работят. Предстои обаче да променим Наредба 40, с което ще дадем възможност в малките населени места, където лекарските практики не са много, хората да не остават без лекарска помощ във всеки час от денонощието. Замисляме да предоставим повече средства на лекарите срещу това те да увеличат времето си за работа с хората. Например ще получат допълнително по 11 стотинки за всеки записан пациент, без да се изисква да дават нощни дежурства.

- От 2012 г. клиничните пътеки постепенно ще бъдат заменени с т.нар. диагностично свързани групи. Какво ще спечелят болните от това?

- Световната практика показва, че диагностично свързаните групи са най-удачният метод за финансиране на болниците. Като изключим Гърция, България е единствената страна, която все още работи по т.нар. клинични пътеки, всички останали са на диагностично свързани групи. Те позволяват средствата да се разпределят по-справедливо, като контролът на разходите е завишен. При тях заплащането на разходите при лечението се обвързва с пола, възрастта, тежестта на състоянието на пациентите и придружаващите ги заболявания. По този начин лечебните заведения ще получават по-адекватно финансиране за разходите, които правят при лечението на всеки отделен случай.

- Какво всъщност представляват диагностично свързаните групи?

- По-адекватното финансиране по тях се постига чрез комбинацията от няколко елемента – базова стойност на лечението, относително тегло и т.нар. кейс-микс индекс. Базовата стойност представлява средния разход за един случай за лечение в болница. Относителното тегло показва относителната тежест на тази група спрямо всички останали диагностично свързани групи. То представлява коефициент, който илюстрира различната тежест и усложнение на случаите при едно и също заболяване. Произведението от базовата стойност и относителното тегло дава и окончателната цена на диагностично свързаната група. Благодарение на това могат да се формират над 700 базови групи, по които да се плаща на болниците. За сравнение в момента те получават финансиране по 298 клинични пътеки. Последният елемент - кейс-микс индексът, участва във формирането на средствата на болниците.

- Какви са преимуществата на диагностично свързаните групи спрямо клиничните пътеки?

- Те гарантират ефективно и справедливо разпределение на средствата за болниците според сложността на случаите. Пациентът се лекува не само по едно заболяване, както е сега, а и по съпътстващите основната му болест състояния. Така ще се прекрати порочната практика хората да бъда приемани по няколко пъти и по този начин да се източва здравната каса.




От 2012 г.


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница