12 юли 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата15.10.2018
Размер0.56 Mb.
#87697
  1   2   3   4
12 юли 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Орешарски си запазва армията и дипломатите
ВИКТОР ИВАНОВ

Премиерът Пламен Орешарски лично ще надзирава министерствата на отбраната и на външните работи. Това стана ясно вчера, след като министър-председателят разпредели ресорите на вицепремиерите си.

Даниела Бобева наблюдава финансите, икономиката и енергетиката, земеделието, социалната политика и инвестиционното проектиране, както и НСИ и ДКЕВР Цветлин Йовчев ще е шеф на спорта, културата и здравеопазването, както и на ДАНС, КРС и архива.

Транспортът, екологията и образованието ще са отговорност на Зинаида Златанова. Шефът на транспорта в Столична община Георги Тодоров пък бе назначен вчера за зам.-министър на транспортното министерство.




Глобиха лекар, откраднал кръвна проба
ВАЛЕРИ ВЕДОВ

Мездренският районен съд наложи глоба от 1000 лв. на доктора, който открадна кръвната проба за алкохол на сина си.

Съдът призна д-р Тодор Лозанов за виновен в това, че е попречил на полицейските служители да изпълнят задълженията си. Според обвинението с укриването на кръвната проба на сина си медикът е възпрепятствал разследването.

През март т.г. лекарят от филиала на Центъра за спешна медицинска помощ в Мездра беше арестуван, след като ченгетата установили, че се опитал да скрие пробата на сина си Преслав, заловен да шофира пиян за пореден път.

Младият Лозанов отказал проба с дрегер, но се съгласил да даде кръвна проба. По това време баща му не бил на смяна в болницата, но щом разбрал за случая, отишъл в болницата, взел ключа от барабана с кръвните проби и отмъкнал изследването на сина си.

Самата проба и анализа на кръвта д-р Лозанов изхвърлил в контейнер недалеч от болницата, където разследващите ги открили.





Държавата прахосала пари за 1500 опита ин витро
ДАНИЕЛА ФАРХИ

За 4 години държавният фонд ин витро е прахосал поне 6 млн. лв., които са достатъчни за финансиране на 1500 опита за изкуствено оплождане. Такава равносметка направи проф. Иван Козовски, шеф на Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) „Варна". Той е водещ по успевае-мост у нас, но нито ден не е работил с държавния фонд. „Оттам изтичат огромни суми под формата на надписани сметки. За всеки опит се дават средно по 4500 лв., а реалният разход е с 500 лв. по-малко. При около 12 000 финансирани процедури сметката сочи 6 млн. лв. И то без ясни критерии за участие на лабораториите, които никнат като гъби и вече са над 30. Резултатът е ниска средна успеваемост от около 17-18%", разясни проф. Козовски. Неговият център работи само с кешови плащания, но има клиентки -122 жени за 6 месеца. От тях 64 са забременели. Част от пациентките идват, след като безуспешно са ползвали правото си на 3 опита по държавната програма, каза проф. Козовски. Успеваемостта в ЦАР „Варна" е 52,45%, а оплождането струва 4000 лв. Забележки към държавното ин витро имат и от варненския „Майчин дом". Специалистите в клиниката работят с фонда, но твърдят, че прехвърлянето на финансовите операции към здравната каса е направило процедурата по-тромава и за тях, и за пациентките. Здравните заведения сами трябва да покриват разходите за медикаменти, които касата изплаща впоследствие. Инвестиции били нужни и за купуване на нов софтуер за работа с НЗОК, а договорът с нея бил подписан чак в последните дни на март. Дотогава в „Майчин дом" не са правили ин витро по държавна поръчка. От началото на тази година до юли са извършени 47 процедури при успеваемост от 31,9% - платени в брой и финансирани от държавата. А за миналата година успешните изкуствени оплождания са 40 на сто от всички 142 опита.




Банкя на протест срещу концесията на балнеоцентъра
Деси Велева

"Гражданско сдружение Банкя" организира протест утре от 11 часа пред Голямата баня под наслов "Да запазим Банкя като национален балнеоложки курорт". Местните хора се обявяват срещу намерението на Столичната община да даде на концесия на част от Централния парк заедно с Голямата балнеолечебница, Летния театър, Банския каптаж и други обекти за срок от 35 години с гратисен период за концесионера 15 години.

От сдружението смятат, че за икономическия просперитет на Банкя, създаването на благоприятен бизнес климат и бизнес среда за развитието на балнеолечение, туризъм и курортно дело е необходимо основните обекти на курортната инфраструктура да бъдат възстановени със средства на общината и държавата. Те трябва да се предоставят на достъпни цени, което да позволи запазване на обществения им характер и гарантира възможност за ползване от повече хора, категорични са местните хора. Според тях всяко публично-частно партньорство, в резултат на което се създават елитарни обекти, е против интересите на местното население.

От сдружението са изпратили покани за протестната им проява до столичните общински съветници и народни представители, за да им изложат исканията си.




Протестът забавил линейка
Линейка на Спешна помощ е закъсняла с 12 минути, за да помогне на ранените при катастрофата на бул. „Цариградско шосе”. Това е установила Софийска градска прокуратура във връзка с вече започналото разследване на инцидента. От държавното обвинение съобщават, че спешният автомобил не е бил пуснат от протестиращите да се движи по бул. „Цариградско шосе” и се е наложило да използва обиколен маршрут. Това попречило на лекарите да се отзоват навреме на подадения сигнал на телефон 112.

В тази връзка от прокуратурата са поискали писмени становища от кмета на София Йорданка Фандъкова и шефа на столичната полиция Ивайло Спиридонов. Те имат срок до 12 часа днес да отговорят на държавното обвинение. Според Закона за събранията градоначалникът и шефът на полицията са длъжни със свои заповеди да осигурят свободното преминаване на автомобили със специален режим по време на масови мероприятия като протестите.




Цветлин Йовчев ще наблюдава културата
ГЕОРГИ АНГЕЛОВ

Културата и здравеопазването ще бъдат в ресора на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев. Това беше съобщено от правителството, след като Пламен Орешарски е разпределил ресорите на вицетата си. Йовчев ще координира и младежта и спорта, държавните агенции за бежанците, за българите в чужбина, „Архиви", „Национална сигурност" и „Държавен резерв и военновременни запаси", както и комисията по тайните и КРС.

Другото вице - Даниела Бобева, ще наблюдава министрите на финансите, на икономиката и енергетиката, на земеделието, на труда и на инвестиционното

проектиране. В ресора й са и държавните агенции за метрологичен и технически надзор, за закрила на детето, Държавната комисия по стоковите борси, ДКЕВР, Националния компенсационен жилищен фонд, НСИ, патентното ведомство и агенциите за ядрено регулиране и за приватизация и следприватизационен контрол.

За министрите на транспорта, околната среда, образованието и за регионалното развитие отговаря третата вицепремиерка и министърка на правосъдието Зинаида Златанова. Тя ще следи и агенцията за оценяване и акредитация и агенцията за професионално образование.

Премиерът Орешарски сам ще наблюдава министрите на отбраната и външните работи.




100 000 болни чакат защита от уволнение
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Наредба №5 на Министерството на здравеопазването (МЗ), в която със защита от уволнение или съкращение се ползват пациенти с 6 заболявания, се нуждае от спешна промяна. За това алармира евродепутатът Филиз Хюсменова в писмо до шефа на тристранния съвет и вицепремиер Зинаида Златанова и до здравната министьрка д-р Таня Андреева.

Въпросната наредба не е променяна от времето на Тодор Живков - от далечната 1987 г. А предложените поправки от МЗ, които предвиждат същата закрила за още 100 000 българи с тежки заболявания по модела на ЕС, отлежават в тристранния съвет от края на миналата година. Хюсменова е готова да се обърне към европейските институции, ако нашите власти не пожелаят да се съобразят с европейските законодателни норми.

В момента защитени от уволнение са болните с онкологични, психиатрични, професионални болести, с диабет, туберкулоза и исхемична болест на сърцето. Има предложение да се добавят още 9 нови класа тежки заболявания, сред които са СПИН, паркинсон, множествена склероза и др., атакуващи все хора в активна трудова възраст. Доста от тях крият от работодателя диагнозата си от страх да не загубят хляба си.

От ведомството на Зинаида Златанова съобщиха за „Труд", че ще дадат становище, когато вицепремиерът се запознае с проблема.


Шофьорът убиец – със седем глоби от КАТ
Писъци и грохот. Това чува в слушалката приятелят на 26-годишната Станислава Асенова. В минутата преди да бъде пометена от таксито убиец, младата жена стои на спирката пред мола на „Цариградско шосе" и говори по телефона с любимия си. И двамата не знаят, че се чуват за последен път...

Това разказаха вчера пред „Труд" потресени близки на семейството на Станислава. Момичето не било омъжено, но с приятеля си имали сериозни планове за бъдещето. Всичко свършило в мига, в който връхлита с бясна скорост такси убиец, карано от пияния шофьор Михаил Куртев. Според очевидци, след като Станислава е ударена от жълтия „Хюндай", тялото й се премята няколко пъти във въздуха. Младата жена остава да лежи в несвяст на булеварда. Лекар, който седи в заведение наблизо, пръв се притичва на помощ. Усеща, че пулсът й се губи, започва сърдечни масажи и изкуствено дишане.

Първото съобщение за катастрофата на тел. 112 е в 20,25 ч. Станислава е качена в линейка в 20,40 ч и откарана в болница „Св. Анна", бившата Окръжна болница, която се намира на по-малко от километър от мястото на кървавата трагедия. Там са приети също 6-годишната Елена Михайлова, нейната майка Бойка (41 г.) и още една 44-годишна жена. Станислава е в клинична смърт и в 2,30 ч през нощта почива.

Ранените от таксито, помело спирката пред мола, са общо 12. Шофьорът Михаил Куртев е изпробван с дрегер. Когато уредът показва 1,89 промила алкохол, катаджиите го оковават с белезници. Откарват го да даде кръв за проба.

През цялото време мъжът, облечен в спортен екип на любимия си отбор ЦСКА, мълчи. Вчера сутринта прокуратурата му повдигна обвинение по текстове от Наказателния кодекс, по които може да получи от 5 до 15 години затвор. Задържан е за 72 часа зад решетките.

Жълтото такси е летяло със скорост между 100 и 140 км/ч, сочат разпитаните свидетели. На „Цариградско шосе" е разрешено да се кара с 80 км/ч. Точната скорост на хюндая обаче ще бъде изчислена от специалистите, които ще изготвят авто-техническа експертиза.

Очевидците казват още, че таксито е криволичело между колите, изпреварвало ги е, докато в един момент се озовало в крайната дясна лента с надпис „BUS".

Възможно е там хюндаят да е бил засечен от друг автомобил, или да се оказал в опасна близост с него. Тогава пияният Куртев е натиснал рязко спирачки, автомобилът се е завъртял и неуправлямите тон и половина желязо и стъкло се врязали в хората на спирката. Твърди се, че в момента на катастрофата там е имало между 30 и 40 души.

Справка от КАТ сочи, че Куртев има общо седем акта за различни нарушения в шофьорското си досие. През 1998 г. той бил заловен да кара пиян с 2 промила алкохол. Тогава е бил 19-20-годишен и се разминал без присъда, а само с глоба и отнемане на книжката.
Прокуратурата: Протестиращи са забавили линейката!

Протестиращи на Орлов мост не са пропуснали линейка, която е отивала на помощ на ранените в катастрофата на „Цариградско шосе". Затова тя е трябвало да мине по обходен маршрут и се е забавила с 12 минути. Това съобщиха вчера от Софийска градска прокуратура. Оттам са изпратили предложение до кметицата Фандъкова и шефа на СДВР - да напишат обяснения и да вземат мерки да не се допускат подобни случаи.

От здравното министерство съобщават само, че три линейки пристигат след 4, 14 и 20 минути след сигнала за катастрофата на тел. 112.


Лекари: Борим се за малката Елена
„6-годишното момиченце Елена е в тежко критично състояние с комбинирана травма на главата, гърдите, корема и крайниците. Правим всичко, което е по силите ни, да спасим детето." Това заяви вчера д-р Михаил Карафе-зов, медицински директор на столичната болница „Св. Анна". По думите му малката Елена е загубила много кръв, тя е на апаратно дишане, правени са й операции заради черепната травма и зара-

ди разкъсване на дебелото черво, двете й бедра са счупени и са обездвижени. Майката Бойка е със счупен таз и в травматичен шок, но е на самостоятелно дишане и лекарите смятат, че към момента няма непосредствена опасност за живота й. Според д-р Карафезов починалата Станислава Асенова не е имала шанс да оцелее заради увреждания на мозъка, настъпили след травма на главата и шийните прешлени.




Бирата и динята не лекуват бъбреци
Пиенето ма бира и яденето на диня, на които наблягаме през лятото, не предпазват бъбреците от камъни. Те ускоряват диурезата и водят до обезводняване на организма, предупреждават уролози.

Макар официалната статистика да сочи, че бъбречнокаменната болест, наричана още нефролитиаза, се проявява едва при 3-4% от българите, неофициалната е доста по-плашеща. Поне 80 на сто от населението страда от някакъв вид камъни, твърди председателят на Българското урологично дружество проф. д-р Петър Панчев. Той самият притежава богата колекция от бъбречни камъни. Най-големият е половин килограм, изваден заедно с бъбрека на пациент преди повече от 30 години.

Всяка година близо 40 000 души в България образуват бъбречен камък, а това е повече от броя на инфарктите и инсултите за година, взети заедно. Заболяването зачестява през лятото. От него страдат около един процент от приетите в болница. Полът и възрастта нямат значение, болестта се среща дори при деца.

Здравите бъбреци предизвикват по 6-7 уринирания на денонощие. Те са като филтър, чрез който се изхвърлят излишните количества вода и електролити. Всекидневно през тях се пречистват около 200 литра кръв, от която след преработването се отделя урина около 1-2 литра за 24 часа.

Човек, прекарал бъбречно заболяване, дори и да няма оплаквания, задължително веднъж в годината трябва да прави профилактичен преглед с ултразвуков апарат и лабораторно изследване на урината. А пациентите с хронични бъбречни заболявания трябва да се консултират със специалист на всеки 6 месеца.

Човек не трябва да се насилва, а да пие, когато и колкото е жаден. Трябва да се доверим на вътрешната ни потребност и на това, което диктува състоянието ни.

В горещините не бива да се пият ледени напитки, а с температура, близка до телесната, или леко охладени. Здравословната доза вода е 1600-1800 мл на ден, а в горещините - до 2 л. Добре е до 20-21 ч. да приключим с поемането на течности, за да си осигурим спокоен сън. Пациентите, които страдат от бъбречнокаменна болест, трябва да пият задължително около. 2 л вода на денонощие. При хронични бъбречни инфекции, хроничен глумерулонефрит или хронична бъбречна недостатъчност приемът на течности трябва да бъде балансиран и да става задължително при стриктен контрол на кръвното налягане, тъй като големите количества течности може да влошат хипертонията. При тези заболявания консумирането на алкохол трябва да бъде сведено до минимум.

Много хора изпитват затруднение да пият повече вода, а това е смущаващо, защото жаждата по принцип е много силно чувство и трудно може да се преодолее, обяснява проф. д-р Петър Панчев.

Известно е, че солта е вредна. Българите обаче прекаляват с нея, а това влияе зле на бъбреците. Количеството за едно денонощие трябва да е не повече от 6 г, което е равно на една малка щипка сол! В горещините е още по-препоръчително да се намали

приемът й. Прекомерната употреба води до задръжка на течности в организма и до влошаване състоянието на хората с бъбречно заболяване със съпътстваща хипертония и до намаляване на филтрацията на бъбреците.

Трапезната или минералната вода е полезна

Лекарите препоръчват да се пие основно чешмяна или трапезна вода. Минералната трябва да се консумира по-рядко, защото има опасност от образуване на песъчинки, които да растат и да се превърнат в камъни. Силно минерализираните води, каквито са в Хисаря и Горна баня, не трябва да се пият повече от месец. Слабо минерализираната вода може да се приема и постоянно, а за препоръчване е употребата на трапезна чиста изворна и дори чешмяна вода. В София например водата от чешмата е добра за пиене, твърдят специалистите.

При уратни камъни се препоръчват алкални води от Хисар, Момина баня, Горна баня, Боримирци, Девин. При фосфатни камъни - минерална вода от Ми-халково и трапезна изворна вода от Девин. При оксалатни камъни няма предписание на точно определени води, но изискването е течностите да са над 1800 мл на ден; при цистиновите камъни е подходяща минерална.

Най-подходящи за здравите хора и за кърмачетата е девин-ската изворна (не минерална) вода. За честа употреба е и горнобанската трапезна минерална вода, която по съдържание на микроелементи е най-близка до състава на кръвта и другите телесни течности. Но ако се използва дълго време само един вид минерална вода, се създават условия за отлагане на соли и образуване на жлъчни и бъ-

бречни камъни. Ето защо на 3-4 месеца тя трябва да се сменя с друга.

Основен симптом за камъни

в бъбреците е болката в кръста. Но при повече от половината болни те остават незабелязани в началото. По-малките образувания, които се откъсват и запушват отводните пътища, предизвикват много по-силна болка - като от огнестрелна рана, счупена кост, изгаряне и дори раждане.

Бъбреците нямат рецептори за болка, но когато се задържи урина, в отводните пътища се образува утайка, която разпъва капсулата на бъбрека. А точно този процес е силно болезнен. Ако камъчетата са остри, разраняват лигавицата на уретера и това също причинява силна болка.

Застрашени от бъбречни камъни са хората, които уринират болезнено и се будят често през

нощта, за да отидат до тоалетната. Те трябва задължително да се прегледат на ехограф. Понякога кризите са придружени от кръв в урината, чувство за парене при уриниране и по-често ходене до тоалетната. При по-продължителна криза се появяват гадене, спадане на кръвното налягане до колапс, инфекция, висока температура, повръщане, загуба на апетит и втрисане.

Циститът не е предпоставка за бъбречнокаменна болест, но обикновено не е самостоятелно заболяване. Той прераства в цистопиелит, засяга легенчето и може да се превърне в пиело-нефрит, който създава подходящи условия за образуване на камъни. При инфекции те бързо нарастват до внушителни размери. Бъбречните камъни може да бъдат с размери от връх на молив до топка за голф.

Превенцията на тази болест изисква много усърдие. Доказано е, че в 60% от случаите камъните се появяват повторно, дори и след лекарска намеса. Много е важно изваденото от тялото образувание да се изследва, за да се знае какъв вид е. От това

зависи какви да бъдат лечението и диетата. Отложените кристали във всеки вид камък са от различен вид и състав, като се започне от най-честия калциев оксалат и се стигне до цистиновите камъни, които определено са генетично обусловени. След точното определяне на причината за образуване на камъни в бъбреците трябва да се промени режимът на хранене, продължително време да се спазва лечебната терапия, назначена от лекар, и да се увеличи дневният прием на вода поне до 2 литра.

Конкременти, образувани в човешкото тяло, се изхвърлят с приемането на много течности.

Прекомерният прием на месо увеличава киселинността

на урината и вероятността от образуване на камъни в бъбреците. Приемането на плодове има обратен ефект - алкализира урината, разтваря образувалите се камъни и не дава възможност да се получат нови. Затова балансът между приема на месо и плодове трябва да се определи от специалист.

Когато камъкът е по-малък от 5 милиметра, има голяма вероятност да се изхвърли с урината спонтанно, без хирургическа намеса. Когато се налага отстраняване, се използват два метода

- литотрипсия (раздробяване с ударни вълни) или в краен случай

- операция. Литотрипсията е безболезнен метод. Използват се високоенергийни ударни вълни, които преминават през тялото и натрошават камъните на по-малки песъчинки. След това те могат да се изхвърлят спонтанно от организма. Обикновено хоспитализацията при този метод е за ден или два, а в някои случаи може да се проведе и амбулаторно.

Литотрипсията е най-ефективна при камъни с диаметър до 2 см. В момента в България така се лекуват около 70-80% от всички пациенти, а в комбинация с други методи (най-често ендоскопски) този процент нараства до 90. Благодарение на това случаите, при които се налага оперативна интервенция, са все по-редки и не надвишават 5-10%.

Заболяването като цяло има пръст и в развитието на хирургията в исторически план. Първите хирурзи, които са започнали да правят операции, са вадили камъни от пикочния мехур.
Много хора са уверени, че камъни в бъбреците могат да се появят поради прекаленото увлечение по минерална вода и твърда вода, т.е. такава, която бързо образува налеп върху чайника например. Обаче това е заблуда! Организмът на здравия човек е саморегулираща се биологична система и дори цял ден да пием минерална вода, пак няма да се получи бъбречнокаменна болест. Но въпреки това минералната вода трябва да се употребява по показания и не трябва да превишава един литър на ден. Що се отнася до твърдата вода, тя също не е виновна за образуване на камъни в бъбреците. Тя е вредна, но по други причини. Затова, преди да я пиете, я преварявайте.


Вицепремиерите вече са с официални ресори
Инвестиционното планиране ще се следи от Бобева, а регионалното развитие – от Златанова
Донякъде логично, с малки изненади. Така може да се обобщи разпределението на функциите по координация на дейността на различните министерства и ведомства между тримата вицепремиери. Кой за какво ще отговаря беше обявено в четвъртък от правителствената пресслужба.

Икономическите ведомства

Те логично попадат в ресора на Даниела Бобева, която е вицепремиер без портфейл. Тя ще наблюдава работата на министрите на финансите, на икономиката и енергетиката, на земеделието и храните, на труда и социалната политика и на инвестиционното проектиране. Към нея са и държавните агенции за метрологичен и технически надзор и за закрила на детето, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, ДКЕВР, Националният компенсационен жилищен фонд, НСИ, Патентното ведомство и агенциите за ядрено регулиране и за приватизация и следприватизационен контрол.

Еврофондове и още нещо

Към вицепремиера и министър на правосъдието Зинаида Златанова логично са всички ведомства, които управляват оперативни програми. Това са на транспорта, на околната среда и водите, на образованието и науката и на регионалното развитие. Златанова ще наблюдава и работата на Националната агенция за оценяване и акредитация и Националната агенция за професионално образование и обучение.

Някои от ведомствата, които попадат в ресора на Бобева, обаче също управляват европрограми. Тя обясни, че разделението освен институционално е и функционално. Това означава, че ако се планират икономическите измерения на политиката, която води дадено ведомство, координацията ще е при нея.

Култура и здраве в едно

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев ще координира дейността на министрите на младежта и спорта, на културата и странно защо - на здравеопазването. От държавните агенции в ресора му попадат тези за бежанците, за българите в чужбина, "Архиви", "Национална сигурност" и "Държавен резерв и военновременни запаси", както и Държавната комисия за сигурността на информацията и Комисията за регулиране на съобщенията. Последната е по-логично да върви в комплект с транспортното ведомство, но явно по функционално разпределние е към силовия вицепремиер. Другото силово ведомство - на отбраната, ще се координира лично от премиера Пламен Орешарски. Към него ще е и външно.


Стар нов кадър в транспорта

Министърът на транспорта Данаил Папазов вече си има втори заместник. Това е Георги Тодоров, който досега е бил директор на дирекция "Транспортна инфраструктура" в Столичната община. Той обаче не е ново лице за ведомството – по времето на тройната коалиция е бил начело на дирекция "Концесии" в него. Бил е в управителните органи на "България Ер", "Български пощи" и член на одитния комитет на пристанище Бургас.


Проф. Христо Мермерски:



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница