13 декември 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата10.02.2018
Размер333.63 Kb.
#56746
13 декември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Пълната забрана за пушене в заведения остава

Вот „по съвест" осуети обещанието на БСП да върне цигарите за коледния купон
КРИСТИНА КРЪСТЕВА

Всички заведения остават свободни от тютюнев дим. Това реши на първо четене Народното събрание вчера, като отхвърли два проекта за промяна на Закона за здравето, целящи либерализиране на режима на пушене. Единият е на 9-има депутати от Коалиция за България, другият - на Волен Сидеров и съпартийци.

И докато всички присъстващи 11 от „Атака" (без лидера си, който е в Китай - б.р.) гласуваха като един „за" цигарите, а цялата група на ГЕРБ - против тях, в редиците на КБ и ДПС оставиха всеки да реши по съвест. Така 1/3 от хората на Лютви Местан и 12 (от гласувалите 68) от левицата натиснаха червен бутон на искането за отмяна на тютюневото вето.

Сергей Станишев бе единственият лидер, който гласува „за" Бойко Борисов е в отпуск, а Лютви Местан го нямаше в тази част от заседанието.

Общо 106 бяха гласовете за запазване на тоталната забрана, 36 - „против", 8 се въздържаха. В тричасовия дебат партийните различия се размиха. Обединени в блок „за" здравето, от ГЕРБ аплодираха здравния министър д-р Таня Андреева, а депутати от ДПС поздравяваха хора на Борисов.

Сред тези, които подкрепиха пълното цигарено вето в разрез с водещата линия на своите партии, бяха Петър Мутафчиев, Петър Курумбашев, Георги Кадиев, Борис Цветков, Александър Паунов, Емил Райнов и Деница Караджова от левицата, както и Йордан Цонев, Ахмед Башев, Джевдет Чакъров, Нигяр Джафер и д-р Тунчер Кърджалиев от ДПС.

Последният дори обвини вносителите в лобистки мотиви и извади данни от СЗО, според които 1 от всеки 10 смъртни случая се дължи на пушенето. А през 2030 г. това съотношение щяло е 5-6 на 10.

Д-р Кърджалиев попита риторично: „Наистина ли вярвате, че някой ще си отмени резервация, понеже няма да може да пуши?

Цигарите ли ни вкарват в заведенията? Не са ли добрата храна и разговор, хубавото вино, романтичните погледи?!"

Докторът от ДПС обоснова научно, че най-онеправдан е пасивният пушач, като запозна колегите си с феномена „странична димна струя". При нея въздържателят, правещ компания на пафкащия, гълта 89% повече нефилтриран дим и в пъти повече вредни елементи. Децата на пушачи боледували 2,5 пъти повече, а бебетата им се раждали с 200 грама по-леки.

Тези данни потвърди от трибуната и министър Андреева. 44% от смъртните случаи на мъжете между 45 и 64 г. и 30 на сто от тези на възраст 35 - 44 г. били следствие от пушене, както и при половината от починалите жени в същата възрастова група. Освен че са причина за сърдечни, неврологични и онкозаболявания, последните проучвания доказват недвусмислено връзката с ендокринни и стерилитет, предупреди Андреева. „Виждала съм умиращи от карцином с основен рисков фактор тютюнопушенето. И жени, страдащи със стерилитет, които са забременявали, след като го спрат. И деца с белодробни заболявания и астма, които живеят в среда на пушачи", изреди министърът.

Тя открои "като водещ проблем липсата на образователна система за превенция на вредните фактори, фаталният резултат от които проличава след навършване на 45 г.

„Преди да гласувате, помислете как бихте приели, ако в семейството ви има човек с поне 1 % риск да се разболее вследствие на пушене или пребиваване в такава среда", призова Андреева.

„Има ли алтернатива на здравето? Дали парите от акциз могат да откупят загубата на ваш близък? Пред смъртта и болестта всички сме равни", заяви д-р Лъчезар Иванов от ГЕРБ, който е работил в пулмология и лекувал включително покойни вече бивши колеги от НС. Той даде статистика, че на 4000 българи годишно откриват рак на белия дроб и съобщи, че 20 цигари дневно е прагът, който увеличава в пъти риска от съдов удар. А също - че почти 1/3 от децата, които живеят в цигарен дим, са с алергия или дихателно заболяване.

Парадоксално повечето от изказалите се защитници на либерализацията признаха, че не са пушачи. Например левият Георги Мърков, чието барче в Септември фалирало, след като го направил свободно от дим Всички от този „лагер" настояха, че пушенето опира до личния избор, а възпитанието - до семейството и образованието.

„Ако няма да се пуши, спрете субсидиите на тютюнопроизводителите - 70-83 млн. лв. годишно, и забранете производството на цигари! И по празниците ли ще пратите пушачите да мръзнат по стрехите", викна Венцислав Лаков от „Атака".

След влизането в сила на ветото пушачите са се увеличили със 70 000 и са

били продадени с 80 млн. кутии цигари повече. Такива данни извади пък Деян Дечев от левицата.

В опита си да подсилят своите аргументи депутатите стигнаха до неподозирани откровения. „Не ходя по кръчми, малко ям и почти не пия Занимавам си се с наука", описа аскетичното си битие проф. Станислав Станилов от „Атака", след което призова в заведенията да се пуши. Понеже страда туризмът. След личната част професорът разшири обектива и заключи, че пушенето може да бъде забранено, когато изчезне бедността по света. Тогава и алкохолът щял да е атракция.

Най-много цвят във вчерашния дебат внесе съпартиецът му Павел Шопов.

„Не съм пушач и никога няма да бъда, но уважавам правото на избор. Много се плюнчите за здравето на хората, но и тези, които излизат пред заведенията, се разболяват -пневмония, инфекции на горните и на долните дихателни пътища. Разболяваме се и ние, които ги придружаваме. И тези грозни, отвратителни шатри от найлон, с газови печки, които всеки момент могат да гръмнат!" Накрая додаде и истинско социологическо изследване: „На 7-и в Пловдив се събрахме нашия випуск 70-а - 75-а. И от 16 души 11 бяха „за" закона, а само 5 искаха ветото да падне. Това е съотношението и в общественото съзнание!"


Болница нае въоръжена охрана
ВАНЬО СТОИЛОВ

От сряда вечерта спешното приемно отделение на МБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" (Университетска) в Стара Загора е с въоръжена охрана на нощната смяна.

Бодигардът застъпва заедно с лекарите и сестрите в 19 ч. Той е нает с допълнителна щатна бройка от охранителната фирма, която се грижи за реда в болницата. До тази радикална мярка се стигна, след като през нощта срещу неделя пиян циганин от Нова Загора, потърсил помощ с рана на главата, нападна и удари дежурния лекар.

Само през тази година в отделението са имали 7 инцидента с пациенти или техни близки, отчитат от болницата. Въоръженият пазач ще трябва да пази отделението и от бездомници, които търсят топлина в болничните коридори през зимните нощи и пречат на нормалната работа на спешното.

На клиничен съвет вчера бе представен проектът за структурна реформа в медицинското заведение, който предвижда да се съкратят 43-ма лекари, 133 медицински сестри и 46 санитари, а леглата да се намалят от 739 на 592.

Реформата се налага заради неотдавнашното сливане на досегашните две болници - университетската и МБАЛ, както и заради общия дълг от 21 млн. лева на обединената болница. Изпълнителният й директор проф. Петрана Чакърова предупреди, че след редуцирането на персонала ще се отчетат финансовите резултати и ако те не са удовлетворителни, ще се отрежат още 150 щата.


СПОР

Уролозите в „Пирогов" ще напуснат от 10 януари, ако не възстановят на поста шефа им проф. Славчо Кънчев, съобщи Би Ти Ви вчера. Те не са оттеглили оставките си, след като медицинският съвет на болницата реши да отстрани от поста проф. Кънчев и от „Пирогов" д-р Цветан Борисов. Непреодолим конфликт между уролозите и анестезиолога д-р Борисов бил причина за колективната оставка. Проф. Кънчев не приема, че е временно отстранен по чл. 199 от Кодекса на труда - за пиене по време на работа, а колегите му го подкрепят.




Европейската агенция по безопасност на храните:

Аспартамът не вреди
АНЕЛИЯ СИВРИЕВА

Аспартамът е безопасен и не е заплаха за здравето. Това съобщи официално Европейската агенция по безопасност на храните (EFSA). Аспартамът е синтетичен подсладител, приблизително 200 пъти по-сладък от захарта. Използва се в над 6000 масови продукта, а годишната му консумация в световен мащаб е около 16 000 тона. Аспартам се съдържа в много храни и безалкохолни напитки и на българския пазар. Подсладителят е подозиран от много хора и някои медицински школи за здравословни проблеми като алергични реакции, преждевременно раждане и дори рак. Опасенията бяха адресирани най-вече към съдържащия се в него метанол. Метанолът представлява невротоксин, който при обмяна на веществата в тялото образува мравчена киселина (друг невротоксин), както и използвания за консервация на трупове токсичен формалдехид. Експертите от Европейската агенция по безопасност на храните обаче напомнят, че малки количества метанол се съдържат и в други хранителни продукти като плодовете и зеленчуците.

По молба на Европейската комисия EFSA ускори проучването за ефектите от веществото. Според резултатите от изследванията няма основание за тревоги. Заключението на агенцията е, че подсладителят е безопасен за повечето хора при определени нива на консумация. За килограм телесно тегло приемливата доза аспартам е 40 мг. Според проучванията подсладителят може да е вреден само за хората, страдащи от фенилкетонурия (наследствено заболяване, поразяващо централната нервна система).


На горещия телефон 0888 000848 консултират зависимите от алкохол
Лека ри и психолози от сдружението „Лига на умерените" откриха гореща телефонна линия за подкрепа на алкохолно зависимите и техните близки. На тел. 0888 000 848 експертите ще дават здравна информация по всички въпроси, свързани с терапиите, както и за консултантите и най-близките центрове за лечение и превенция. Линията е към мобилен оператор и обажданията към номера се таксуват според тарифния план на оператора на обаждащия се. За година, откакто съществуваме, на сайта на организацията получихме повече от 1000 запитвания за помощ. С телефонната линия даваме още една възможност за хората с проблемно пиене и техните семейства да потърсят съдействие за справяне с проблема, обясни председателят на лигата д-р Мила Дукова.

По мнението на експертите проблемът с лечението на пристрастените към чашата е пренебрегван от правителството и здравната каса. Те настояват за финансиране на програми за лечение.




Проф. Александър Чирков" нарекоха Клиниката по кардиохирургия
Идеята е на благодарните му ученици доц. Иво Петров и Андрей Марков. „България имаше огромен късмет, че проф. Чирков дойде у нас да покаже как се работи по чирковски", каза доц. Петров. Развълнуваният „кръстник" пожела доброто обслужване в частните болници да бъде въведено по-скоро и в държавните. „Нека се учим от мъдростта на Христос да сме заедно, а не всеки срещу всеки. Завистта и омразата разболяват сърцата и водят до разруха", каза проф. Чирков.


Демагогията победи разума

Депутатите решиха - няма да се пуши на закрито
В парламента демагогията победи здравия разум. След четиричасови дебати депутатите решиха - няма да се пуши на закрито. Това стана с гласуване на първо четене на два проекта за промени в закона за здравето, внесени от БСП и „Атака". Решението е окончателно, няма да има второ четене. Нови промени по същата тема може да бъдат внесени най-рано след три месеца, предвижда парламентарният правилник.

Забраната за пушене на закрито, остана с гласовете на депутати от всички групи. По проекта на БСП 106 народни представители гласуваха срещу цигарите в заведенията (85 от ГЕРБ, 12 от БСП, 9 от ДПС), 76 бяха за пушене на закрито (50 от БСП, 15 от ДПС и 11 от „Атака"), 8 се въздържаха. Промените на „Атака" събраха едва 66 гласа „за".

В началото на дебатите хората на Бойко Борисов театрално поставиха лепенки със знак No smoking на реверите си.

Дискусията бе остра, показна и разпалена. В нея очаквано депутатите лекари истински се развихриха. Първите обвинения дойдоха от д-р Тунчер Кърджалиев от ДПС. Той сравни пристрастените към никотина с изнасилвачи. „Твърдението, че пушачите са дискриминирани, е съотносимо с твърдението, че изнасилвачите са потискани, защото не могат да „вършат деянията си в присъствието на други хора", заяви той. Без задръжки обвини вносителите от партньорската на ДПС партия БСП, че са внесли лобистки поправки.

Антон Кутев декларира, че не е лобист, а Венцислав Лаков от „Атака" обяви изказването му за достойно за наградата на БСП „Георги Кирков". Кърджалиев обеща в близко бъдеще тютюнопушенето да бъде инкриминирано.

След мрачни картини за умиращи в страшни мъки пушачи от рак на белите Дробове и на мозъка Лъчезар Иванов от ГЕРБ откри, че никотинът променял и ДНК.

„Ако една хилядна от това, което уважаемите лекари казаха от трибуната, беше вярно, аз отдавна да съм си изпушила живота", репликира Магдалена Ташева от „Атака". Тя обвини противниците на либерализирането на пушенето, че бързат да се поклонят „в позата на буква „Г" пред брюкселската бюрокрация. Ташева обяви, че в престараването си чиновниците от ЕК през 1996 г. регламентирали и дължината на презерватива - 16 см.


Касата да плаща за качество

Кръстиха клиника no кардиохирургия на проф. Александър Чирков
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Здравната каса да плаща на болниците по една и съща пътека различна цена според качеството на извършената услуга. Това предлага председателят на Дружеството на кардиолозите в България и шеф на отделение в Сити клиник доц. Иво Петров. „Не може един сърдечно болен, на който някъде му вливат физиологичен разтвор и му се прави по една ампула на ден евтин медикамент,

да струва колкото друг пациент, който попада във високотехнологична клиника и е лекуван с най-съвременните методи и консумативи", обясни за „Преса" доц. Петров. „Това е една от големите промени, за които ще настояваме да се случат през следващата година, защото средствата от здравни вноски трябва да се харчат максимално ефективно и за постигнат резултат", добави той. По думите му в момента хиляди пациенти биват приемани по няколко пъти

в различни болници, без реално да бъдат лекувани. „Лечебните заведения обаче получават пари за тези случай и после се вайкаме, че бюджетът на НЗОК не стига", подчерта доц. Петров. Според него е крайно време политиците да се изправят пред хората и да признаят, че в системата има дефицит, който не може да бъде покрит. „Не бива да обвиняваме касата във всички грехове на света - тя просто разполага с такъв ресурс и той не стига. Затова е време да заработят частните фондове", каза още националният консултант по инвазивна кардиология.

За отделен здравен фонд, който да се финансира от държавата и да няма нищо общо с касата или застрахователи-те, настоява проф. Александър Чирков. „Идеята е по този начин най-бедните и най-слабите да имат достъп до качествена медицинска помощ. Така е в цяла Европа, време е и у нас да се случи", посочи проф. Чирков. От вчера кардиохирургията на Сити клиник носи неговото име. Светилото в родната медицина ще оперира там от март следващата година напълно безплатно за пациентите.

„Проф. Чирков не само промени нашата медицина, а остави след себе си школа. Вместо да ни спира, както е в много български болници, той правеше всичко възможно да ни научи да работим като него, за да можем сами да въвеждаме новите методики", заяви доц. Иво Петров.




КС гледа делото на бившия шеф на здравната каса
Конституционният съд отхвърли предложението да обяви за недопустимо искане на ГЕРБ срещу освобождаването на шефа на НЗОК Пламен Цеков. Идната седмица делото ще се реши по същество.

Предложението за недопустимост е било на докладчика Георги Ангелов, но мнозинството в КС не го е подкрепило, научи „Преса".

На 9 юли парламентарната група на ГЕРБ внесе в КС искане срещу предсрочното прекратяване на мандата на Пламен Цеков като управител на здравноосигурителната каса. Цеков беше свален от поста на 4 юли с решение на парламента.

Мотивът на ГЕРБ е, че предсрочното прекратяване на мандата е противоконституционно.



Освобождаването на Цеков стана с пълно единодушие - от гласували 104 депутати всички бяха „за". Искането за уволнението му бе направено от Мая Манолова заради липса на разумно управление на средствата за НЗОК. „Става дума за над 3 млрд. лв., които не са негови лични средства и той не ги управлява в интерес на лекарите и пациентите, така че да се гарантира свободен достъп на осигурените до здравна помощ", каза Манолова.


Парламентът запази пълната забрана за пушене на закрито
В спора бяха намесени краставици, презервативи, Колумб, Брюксел, горни и долни дихателни пътища
Юлия Кулинска

Парламентът запази пълната забрана за пушене на закрити обществени места след близо 3 часа дебати вчера. Обсъждането на двата законопроекта за промени в Закона за здравето - на Спас Панчев и 9 депутати от БСП и на Волен Сидеров, противопостави непримиримо пушачи и непушачи, като дискусията почти заличи партийните граници. Предложението на "Атака" предвиждаше да се либерализира пълната забрана за тютюнопушене. Идеята на левицата бе да може да се пуши в самостоятелни зали с вентилация в ресторанти, питейни и нощни заведения, кафенета, игрални зали и на стадионите. Здравният министър д-р Таня Андреева се обяви против отмяната на пълната забрана и съобщи данни, според които най-високият дял сред причините за смъртност при младите мъже и жени на възраст между 35 и 44 г. заема тютюнопушенето. По думите й пасивните пушачи поглъщат 2 пъти повече никотин и катран, отколкото активните. Категорично не приемам либерализацията на пушенето като лекар, а не като министър на здравеопазването, заяви тя. "По данни на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация вследствие на тежката икономическа криза и пълната забрана за тютюнопушене бизнесът отбелязва спад в оборота, особено през зимните месеци, между 50 и 70% в зависимост от големината на населеното място. Заради занижените приходи редица заведения или прекратяват дейността си, или са принудени да сведат до минимум работните места с цел икономии", изложи мотивите си Спас Панчев. Мартин Захариев от КБ отбеляза, че депутатите са излезли от партийните си обувки и в крайна сметка гласуването само ще преброи пушачите и непушачите. Според Тунчер Кърджалиев от ДПС връщането на тютюнопушенето е голяма крачка назад. По думите му няма икономически аргументи в модерния свят, които да доминират над здравната целесъобразност и цената на човешкия живот. Той предостави данни, според които към 2030 г. при 5 от 10 смъртни случая причината ще е именно пушенето. Ако това е така, половината от тази зала трябва да измрем в адски мъки, опонира му Венцислав Лаков от "Атака". Бизнесът направи инвестиции за 2 години и след това казахте, че няма да се пуши никъде, обърна се към ГЕРБ Петър Мутафчиев от БСП. Той припомни, че бившите управляващи трябваше да въведат пълната забрана още от 1 юни 2010 г., но я отложиха и въведоха зали за пушачи и непушачи. Отново заставаме на буква "Г" към брюкселската администрация, която иска да регулира храносмилателния ни тракт, заяви Магдалена Ташева от "Атака". Тя даде за пример регламента с дебелината на краставицата, който повеляваше, че на всеки 10 см зеленчукът можеше да се отклонява само с 10 мм. "На 3 ноември Брюксел реши да регламентира водата, която използваме в тоалетната. През 1996 г. той определи дължината на презерватива - 16 см. Защо не го въведете, защо не покажете, че сте европейци?", ядоса се Ташева. В спора се намеси и Христо Монов от БСП, който призова ГЕРБ да изтрият Колумб от историята, защото той донесъл тютюна в Европа. Павел Шопов от "Атака" пък се застъпи за пушачите, които излизали навън пред заведенията да пушат, измръзвали им горните и долните дихателни пътища и пипвали пневмония. В крайна сметка проектът на "Атака" беше подкрепен от 44 депутати от БСП, 9 - от ДПС, и 11 - от "Атака". Против гласуваха 84 представители от ГЕРБ, 13 от БСП и 10 - от ДПС, а един от ГЕРБ, 7 от левицата и 9 от ДПС се въздържаха. "За" предложението на БСП бяха 50 депутати от левицата, 15 от ДПС и 11 от "Атака". Против бяха 85 от ГЕРБ, 12 от БСП и 9 от ДПС, шестима от БСП и двама от ДПС гласуваха с "въздържал се".
Андреева доволна от решението на НС
"Удовлетворена съм, че не падна забраната за тютюнопушене. Този дебат бе за здраве и никакви други теми около него не стоят за мен", бе първата реакция на здравния министър д-р Таня Андреева, след като либерализирането на забраната за пушене бе отхвърлено. Тя заяви пред медиите, че това е била правилната крачка на депутатите. "Водила съм разговори с част от народните представители с аргументите, които изрекох и в пленарна зала, и се надявах да има такъв резултат. Не мисля, че има разочарование в ПГКБ, защото станахме свидетели на това, че всички народни представители гласуваха по съвест и спрямо своите разбирания", заяви д-р Андреева.


Полковник доц. д-р Крум Кацаров, началник на Военномедицинска академия:
ВМА започва оттам, където другите не могат

Медицината не се свежда, до смятане на плюс-минус, има и социални неща
Полковник доц. Крум Кацаров е роден през 1957 г. в Благоевград. Завършва медицина през 1983 г. в София. Има специалности по вътрешни болести, военнополева терапия, спешна медицина и гастроентерология. Бил е асистент и главен асистент, началник-отделение в Клиниката по гастроентерология. От 2005 г. е началник на Клиниката по гастроентерология, от средата на 2005 г. е заместник-началник по лечебната част на МБАЛ -София, към ВМА. Заместник-началник по учебно-научната дейност на ВМА от 2007 г. През седмицата полковник Крум Кацаров зае поста началник на ВМА.

Росица ЦОНЕВА

- Доц. Кацаров, кои са първите стъпки, които се налага да предприемете на новия си пост?

- Истината е, че болницата и Целият болнично-санаторйален комплекс, от който се изгражда ВМА, са в едно отлично за българската действителност състояние. Болниците са балансирани и добре екипирани, в битов план са добре изградени и, което е най-важно -комплектовани с много добри, уникални специалисти за мащаба на България и не само на нашата страна. Болницата е като ферари, което е готово да тръгне всеки момент, стига да има бензин. Въпросът опира до бензина - паричния ресурс.

- А намаляват ли военните лекари във Военна болница?

- А, това е друг проблем. По принцип шефът на всяка една държавна болница сънува един кошмар от две части. Първо, че предложенията за работа към добрите лекари вече са големи. Както в рамките на България заради пресата на частните болници, така и заради отвореността и притегателността на света за добрите специалисти. Втората е финансовата страна - липсата на финансиране. Няма, обаче, готови рецепти, т.е. няма директиви и трябва да решим на чисто мениджърски принцип какво да подобрим.

- Покрива ли ВМА стандартите като натовска болница?

- Има такива стандарти, които ние успешно покриваме, доста по-успешно от други страни, които са водещи в НАТО. Нашата система все още ни позволява да балансираме добре задачите, които имаме към отбранителната способност на страната и изискванията, които имат към нас съюзниците. Правим го на този етап. Но изтичането на лекари е процес, който засега някак си успяваме да опазим с това, че базата ни е много добра, че хората имат възможност да печелят в рамките на клиничните пътеки по стандартна процедура. ВМА е запазена марка и все още удържаме възможностите за специализации, които сме създали и са отлични

- В какъв смисъл употребихте метафората с бензина?

- Вече казах - ВМА за страната ни е медицинско ферари, а бензинът е финансирането. Без финансиране ще загубим състезанието с останалите болиди на медицинската писта. Излизат и нови частни болиди, които са много добре екипирани. Така че ние освен задачите, които трябва да решаваме като една ведомствена болница, свързани с националната сигурност и с нашите ангажименти към съюзниците, се състезаваме и на другата писта - на гражданското здравеопазване.

- Каква е вашата визия за развитие на ВМА?

- В краткосрочен план, за 3 месеца, ще изградим информационна система, която ще ни позволява да следим „входа" и „изхода" ежедневно и ежеминутно, когато пациентът влиза в системата и разхода, финансовата страна е изключително важна. Има такава изградена система. И тази програма трябва да стартира, защото ни дава абсолютно точен поглед всеки момент какво се случва навсякъде - в клиниките, в болницата, в отделенията. Това ще ни позволи да видим къде има звена, структури и дейности, които светят на „червено".

- Ще закривате ли звена?

- Не, за закриване не говорим, ВМА е оптимизирана като структура. Като персонал може би могат да се направят някои неща. Но структурата е балансирана и отговаря на потребностите. Това, което си мечтая наистина да стане, като в много голяма болница за размера на България и което ни е дисбаланс е, че нямаме инвазивна кардиология.

Дори и обективно погледнато, това е необходимо за голяма част от нашия контингент. И при условие, че се създадоха 40 и няколко кардиологични лаборатории и в най-за-тьнтените кътчета у нас, някак си не ни отива във ВМА да няма такова звено. То е едно от нещата, които трябва да направя. Ще има оптимизация, но основното е да влезем в прилични разходи и приходи. И да сведем загубите до поносим порядък. Огромни финансови дупки са централната реанимация и клиниката по интензивна терапия. Но това е обективно, защото приемаме най-тежко болните от цялата страна. Медицината не се свежда само до това да смяташ плюс - минус.

- В много случаи шефове на клиниките са цивилни,а в тях работят военни лекари. Как се спазва балансът?

- Това е премерено. Яви се глад за хабилитирани специалисти във времето, а не във всички клиники имаше хабилитирани военни медици. Това са поправими неща, ако говорим за кариерното израстване на офицерите. Но тази тенденция е обективна. В някои от натовските държави, дори в суперсила като Великобритания, това е

нормален процес. Военните болници са сведени до хибрид между цивилни и военни, който никак не функционира зле. Проблемът им е, че когато трябва да се осигуряват контингенти, не им стигат лекари.

- Това е и български проблем вече.

- Е, все още не е наш проблем. Нашите лекари са много търсени. Ето, при операцията в Мали французите поискаха ние да изпратим екип и той замина. Ние сме с изключително добро име в Алианса.

- В този смисъл, не е ли военната медицина естествен приоритет в системата ни на отбрана?

- Това, което прави нашите екипи много добри, търсени и високо оценени, е че работят в реална обстановка. Ние поемаме огромен контингент от травми, катастрофи, операции, заболявания, които са аналог на бойни травми.

- Може ли да се специализира военната ни медицина в тази насока?

- Да, имаме идеи, които ще обсъждаме с колегите, специално за травма центровете. Възстановихме специалностите по военна терапия и военна хирургия, които бяха практически ликвидирани. Но има специфика във военните поражения, колкото и да си мислим, че са като нормалните. Не е тайна, че много от иновациите в хирургията идват директно от бойното поле.

- А какви са възможностите за специализация на наши лекари по проекти в болници на НАТО?

- Много специфично е военното здравеопазване. Държавите се умориха да поддържат паралелни модели на здравеопазване. Дори и много богатите държави. Те искат да има инкорпориране, както сме ние в тази болница, в която има профилирани екипи като нашия военномедицински отряд за бързо реагиране, но неговият личен състав практически работи във всички клиники. И когато има специфична задача, той отива. Те не седят да губят квалификация и държавата да харчи огромни пари. Във френската военномедицинска доктрина, например, виждаме неща, които ние сме направили много преди тях. Те намаляват броя на военните болници, които все още са „чисто" военни, все още в тях лекуват само контингент, което ние практически сме го забравили. И военното здравеопазване в чистия му вариант почти ще изчезне и ще остане приоритет само на много богати държави.

- Много се обсъждат дълговете на ВМА. Не е ли време за кръгла маса по темите на военната медицина?

- Ние сме отворени за такава дискусия, защото ще ни даде възможност да обясним какво, защо и как се случва в системата. Имаме ужасно много специфични функции, които трябва да изпълняваме и които за съжаление не винаги са платени. Ние сме пожарната, когато се случи нещо в държавата, и трябва да отидем и „да гасим". Например, при атентата в Сарафово се вдигна самолет, трима човека лекувахме тук. Беше много мило, че в Париж на срещата по проблемите на военната медицина шефът на медицинската служба на Израел специално ни благодари от името на министър-председателя на Израел. На военномедицинската служба в лицето на ген. Тонев пред

всички благодари. Така или иначе, ние сме тези, които ще свършат това, което никой друг не може. Ако държавата има нужда от такава болница, тя ще я финансира. Ако прецени, че няма нужда от нея, има пътища много... Ние така или иначе сме хора под пагон. Така че задачата, когато ни я възложи държавата, ще бъде изпълнена. Ние започваме оттам, откъдето другите не могат. При земетресението в Хаити замина наш екип от военни медици заедно с израелците и французите. Това беше наш екип, с наши, държавни средства. Да не говорим за Афганистан, Ирак, Мали. Сега с бежанците също „жънем" огромни загуби от средства, заради хората, които командироваме. Но това е държавна задача. Държавата в наше лице има сигурен гръб.

- Какво предизвикателство е за вас лично поемането на ВМА?

- То всичко е лично в този живот. Тази академия ни е изградила такива, каквито сме. Длъжници сме й, особено в трудни моменти. След като Военното ръководство ни е гласувало доверие, ние отиваме. Не върви да кажеш: плаша се, не мога. Ще се пробваме. Имаме визия какво да правим. Основното е, че разчитаме на министерството, на министъра, на зам.-министрите. Мисля, че са добронамерени към това, което става във ВМА. И че разбират проблемите. Ние сме функция на държавата. И огледалото й. Ще се съобразим с това, което ще реши държавата за нас, ще го изпълним. И ще разработим варианти как евентуално би се развила тази болница. Шефовете на клиники са подготвили бизнес план, който ще разработва всеки. Искам да знам как мислят да работят, да оптимизират, разходи и приходи. В тази работа, ако не си вътрешен човек, много трудно ще се справиш със системата, обречен си. Аз през 1983 г. завърших Медицинска академия и от студентската скамейка директно ме взеха. Не бях стипендиант. И от 1986 г. реално съм тук. Повечето хора, които сме така, имаме сантимент към болницата. Всичко в нея е станало пред очите ми.


Забраната за пушене в заведения остава
Парламентът отхвърли идеите на "Атака" и "Коалиция за България" за либерализация на режима в закрити обществени места
Люба Йорданова

Народните представители отхвърлиха на заседанието си в четвъртък идеите на Волен Сидеров и група депутати от "Атака" и на Спас Панчев и група от "Коалиция за България" за либерализация на забраната за пушене в закрити обществени места. Предложенията предвиждаха да се върне режимът с отделни зали за пушене в заведенията.

Дебатът продължи няколко часа и се раздели основно на здравни срещу икономически аргументи. Вносителите на поправките поддържаха тезите, че пълната забрана за пушене е довела до загуби за бизнеса и че сегашният закон не се спазва. Противниците им наблегнаха на здравната статистика за вредата от активното и пасивното пушене и заявиха, че либерализацията на режима би била крачка назад. "Не приемам противопоставянето на бизнес срещу здраве", коментира от трибуната здравният министър д-р Таня Андреева, която се обяви против връщането на стария режим.

Депутати от ГЕРБ и ДПС изразиха мнения, че връщането на стария режим "дискредитира евроатлантическия път" на България. Това предизвика остри реакции отстрана на "Атака". И доведе до следното изказване на може би най-цветистия и скандален депутат от скандалната партия на Сидеров Магдалена Ташева: "Били сме европейци още преди град Брюксел да бъде основан... Хайде да почна с онзи регламент за дебелината на салатната краставица, който повеляваше, че на всеки 10 см краставицата можеше да се отклонява само с 10 мм... На 3 ноември брюкселската демокрация реши, че може да регламентира водата, която използваме в тоалетната... През 96-а година тя стигна дотам да регламентира, пак от съображение за здравето, дължината на презерватива - 16 см. Защо не го въведете, защо не покажете, че сте европейци?"


По съвест (и по отсъствие)

В крайна сметка законопроектът на Волен Сидеров беше отхвърлен със 107 гласа "против" срещу 64 "за", а този на Спас Панчев - със 106 "против" срещу 76 "за". Всички от ГЕРБ в залата бяха против (без един, който се въздържа по проекта на "Атака"), от "Атака" - за, а в БСП и ДПС се разделиха.Петдесет депутати от левицата гласуваха за либерализация на режима, 12 бяха против, а шестима се въздържаха. ДПС също не беше единно- 15 за, деветима против и двама въздържали се




Внушително разноцветно мнозинство остави забраната за пушене
Дебатът бе предшестван от 4-часово надговаряне, в което единствено "Атака" защити либерализацията
ЛЮБЕН ОБРЕТЕНОВ

Пълната забрана за пушене на обществени места остава. Това реши парламентът при първото четене на проектите на БСП и "Атака" за либерализиране на режима с промени в закона за здравето. Двете предложения бяха отхвърлени с внушително мнозинство, след като вносителите от средите на левицата Спас Панчев, Татяна Буруджиева, Атанас Мерджанов и др. не срещнаха разбиране дори сред колегите си в БСП. Депутатите на ДПС и ГЕРБ твърдо защитиха забраната. "Атака" остана сама в искането си за либерализиране на режима. Докато депутатите разпалено спореха, пред парламента се събраха привърженици на запазване на забраната.

Веднага след като бе обявена идеята да отпадне забраната за пушене, заведенията масово започнаха да си затварят очите за клиентите нарушители, особено след 22 ч. Все още не е ясно дали проверките ще се засилят след сегашното решение на парламента.

Промените, внесени от Спас Панчев и колегите му, предвиждаха в заведенията да се пуши, ако има обособени помещения с вентилация. В нощните и в игралните клубове пък забраната съвсем отпадаше. Но се запазваше за работните места, детските и учебните заведения, кината, театрите, читалищата, библиотеките и т.н. "Атака" настояваше стадионите да останат със забранителен режим, а собственици на заведения, които са под 70 кв. м, сами да решат дали да се пуши или не. Предложенията бяха отхвърлени в здравната комисия, но подкрепени в икономическата.

Гласуването бе предшествано от 4-часови разгорещени дебати, излъчвани пряко по БНТ и БНР. Никой не обърна внимание на предложението на Мартин Захариев обсъждането да бъде прекратено още в началото заради всеобщите нагласи законът да не се променя, а парламентът директно да премине към гласуване. Тунчер Кърджалиев обяви, че евентуалното връщане на дима на обществени места ще е "голяма крачка назад", ще "дискредитира ценностите ни" и е "злоупотреба с толерантността". "Моята позиция е - няма икономически аргументи в модерния свят, които да доминират над здравната целесъобразност и цената на човешкия живот", обяви депутатът доктор. И се позова на данни, според които към 2030 г. при пет от десет смъртни случая причината ще е именно пушенето.

"Ако всичко това е така, както казвате, половината от тази зала трябва да измрем в адски мъки", реагира веднага Венцислав Лаков от "Атака". И напомни, че кабинетът отпуска по около 73 млн. лв. субсидия на тютюнопроизводителите. "Защо да даваме тази субсидия, откажете се", призова Лаков. Колежката му Магдалена Ташева пък упрекна управляващите, че бързат да се "поклонят и за кой ли път заставате в позата на буква "Г" пред брюкселската бюрокрация". А Павел Шопов се закахъри за здравето на любителите на цигарите, които сега са принудени да пушат навън.

Стефани Михайлова от ГЕРБ обяви, че няма аргументи в подкрепа на твърденията как пълната забрана вреди на ресторантьорския бизнес. Тя бе категорична, че в дългосрочен план забраната няма негативно отражение върху бизнеса.
ПЛАХО

Основният вносител на поправките Спас Панчев се опита плахо да защити проекта с аргумента, че той самият е против пушенето, но подкрепя осигуряването на правото на избор.


8.2 млн. души са починали от рак
в света през 2012 г., съобщи Международната агенция за изучаване на рака, цитирана от Би Би Си. За сравнение: през 2008 г. случаите на онкологичните заболявания с фатален изход са били 7.6 милиона. В същото време през 2012 г. страшната диагноза е била поставена на 12.7 млн. души.


Спират износа на лекарства при дефицит
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Износът на лекарства на наши производители да бъде спиран, ако се окаже, че има дефицит за даден продукт или се очертава недостиг на българския пазар. Това предвижда проект за изменение на Закона за лекарствените средства, която бе гласувана от народните представители в здравната комисия вчера. Правото да решава дали ще има експорт на наши препарати или не ще бъде, както и досега на Изпълнителната агенция по лекарствата.

Създава се и експертен съвет, който освен Изпълнителната агенция по лекарствата също ще се произнася по въпроса дали да се даде разрешение за откриване на аптека или не.

Идеята е така да има пълна прозрачност, поясни председателят на здравната комисия д-р Нигяр Джафер.




Уролозите в „Пирогов” си искат стария шеф
ФАНИ СЕРАФИМОВА

Уролозите от „Пирогов” няма да оттеглят оставките си и ще напуснат, ако проф. Славчо Кънчев не бъде възстановен на поста началник на Клиниката по урология. Така, ако той не бъде върнат на работа, от 10 януари спешният център в болницата ще остане без водещи специалисти от тази специалност.

Проф. Кънчев и шефът на анестезиолозите д-р Цветан Борисов ще бъдат отстранени от работа до изясняване на конфликта, обяви в сряда директорът на „Пирогов” проф. Стоян Миланов.

Вчера уволненият шеф на отделението по анестезиология д-р Цветан Борисов изпрати отворено писмо до медиите. Според него конфликтът в болницата пък можел да бъде разрешен отдавна, като се изисква и контролира спазването на нормативните разпореждания.




Чужди компании с оферта за нови лекарства
СОНЯ СПАСОВА

Пакет от мерки предлагат от асоциацията на чуждите фармацевтични производители, за да могат пациентите да получават достъп до най-новите медикаменти, които нямат аналог. Става дума за лекарствата, включени в позитивния списък, за които здравната каса плаща изцяло или частично.

Основното в предложенията е, когато навлизат нови терапии, да се сключват споразумения между касата и фармацевтичните компании. Тези договорки може да включват намаления в цената на медикаментите, отстъпки в натура или поемане от компанията на лабораторни изследвания, които иначе се плащат от касата.

В случаите, когато става дума за лечение на злокачествени заболявания, от асоциацията предлагат в споразуменията да се запишат и допълнителни услуги, които да поемат фармацевтичните фирми. Те биха могли да са свързани с профилактиката или проследяване на лечението. В този случай от асоциацията предлагат касата да плаща за съответния медикамент не повече, отколкото средноаритметичната от трите най-ниски стойности, постигнати от болници в рамките на процедура за обществена поръчка.

Според изчисленията на асоциацията след въвеждането на промените разходите на касата за лекарства за домашно лечение за догодина ще се увеличат най-много 3-

4% спрямо 2013 г. В същото време пациентите ще имат достъп до модерно лечение, което иначе често се ограничава, за да се правят икономии.

„Внесохме своите идеи в здравното министерство, касата и в здравната комисия в парламента", обясни Деян Денев, изпълнителен директор на асоциацията.

Потреблението на иновативни терапии, които дават възможност за по-добро лечение, у нас все още е значително по-ниско, отколкото в други европейски страни, а публичните разходи за лекарства на глава от населението все още остават на едни от най-ниските нива в Европейския съюз, припомнят от асоциацията. За тази година това са 103 лв. без ДДС.




Бюджетът като театър, но посредствен
Цветелина Йорданова

Финансовите министри в известен смисъл имат злощастната съдба на разузнавачите - обществото разбира само за провалите им. Но това има и добра страна - щом на финансовия фронт няма скандали и щом бюджетът е скучен на хората, всичко би трябвало да е наред. Скуката във финансите означава, че те вървят нормално, че дефицитът и дългът са под контрол, че бюджетните системи получават финансиране поне колкото да функционират, т.е. че няма финансова криза. Но съвсем не означава, че икономиката цъфти или пък че хората живеят добре. Не че бюджетите в България в последните десетина години не са имали недостатъци, но истината е, че на макрониво страната засега се представя прилично и в политиката на последните 4-5 правителства в това отношение има приемственост, каквото и да се твърди от политическите демагози. Доказателството е, че България се размина с финансова и банкова криза след 2008 г. за разлика от много европейски държави. Затова и тазгодишният шум около бюджета - хвалбите на управляващите за рестарт на икономиката чрез финансовия план за 2014 г. или драматизмът на опозицията как хазната ще срине държавата, има принос за хората точно толкова, колкото всяко театрално представление с посредствен сценарий. В случая подсилен допълнително с неоправдани среднощни заседания, надцаквания с парламентарния правилник и сочен политически скандал без отношения към сметките на държавата за догодина. Бюджет 2014 нито е бюджет на финансовия срив, нито е бюджет на просперитета и икономическото съживяване. Той е едно добро счетоводство на държавата, приемливо от гледна точка на финансовата дисциплина, без да предлага нищо повече от това. А и няма как да е иначе, защото европейският фискален пакт, който слага ясен табан на дефицита и куп други ограничения, не дава Възможност за особено Въображение на финансовия министър. Така че управляващите е добре да запазят за себе си гръмките изказвания за успехите на бюджет 2014. Няколко размествания по сметките на министерствата, създаване на фонд за финансиране на регионални проекти (който е за едва 1,5% от средствата в бюджета) и лек ръст на някои социални разходи не може да се брои за каквато и да било реформа или голям успех. За БСП и ДПС може да не звучи добре политически, че бюджетът „Чобанов" не се отличава особено от бюджета „Дянков", но за държавата това в определени аспекти не е непременно лоша новина. Бюджетът, колкото и добър да е, сам по себе си няма как да спаси икономиката и благосъстоянието на хората. Това може да стане 6 една друга, по-добра България, в която министрите правят реформаторски усилия в своите сектори, а премиерът и финансовият министър са водачите 6 този процес. При сегашното инертно състояние на нещата, при което дневният ред на политиците (и техните кукловоди) е съвсем различен, приказките, че бюджетът е едва ли не най-важният документ на правителството, висша еманация на неговата политика, звучат прекалено помпозно. Това, че финансовите министри 6 последните правителства не са нищо повече от счетоводители, макар и сравнително добри, може и да не звучи геройски, но пък е вярно. Затова и управляващите, и опозицията няма защо да се сърдят, че хората предпочитат турските сериали пред дебата за бюджета по телевизията. Каквито и театрални постановки да се разиграват в пленарната зала, хората осъзнават, че от споровете за бюджета не зависи кой знае колко и затова те са им скучен и не ги интересуват. Това се доказва и от проучване на „Галъп" от началото на ноември т.г. по поръчка на финансовото министерство. Според него близо 2/3 от анкетираните не следят темата „бюджет". Но винаги има едно но. Оригиналниченето на депутатите от парламентарната трибуна и използването на дебата за бюджета за инкасиране на политически дивиденти има и вредни последици. То затвърждава неразбирането у мнозинството от хората за смисъла на финансовата политика, което пък е хранителна почва за популизъм, неадекватни решения и оттам - лош живот. Безотговорните приказки на управляващи и опозиция едва ли са единствената, но със сигурност са една от Важните причини българинът - независимо от партийна принадлежност, възраст, образование, да остава твърд привърженик на щедрите държавни харчове. Харчове за всякакви социални разходи - пари за социални и инвалидни пенсии, помощи за първолаци и хора с увреждания, дълги майчински и др., както показва проучването на „Галъп". За хората не е важно откъде ще се вземат Всички тези средства и дали те няма да доведат до по-високи данъци или нови дългове, а съответно и до бедност В средносрочен план. Обществото не проявява никаква критичност към разходите на бюджета и съответно не е склонно да се лиши от абсолютно никакви неефективни структури сред болниците, малките училища, нароилите се университети или дългосрочно губещи линии в БДЖ. Социолозите са категорични, че за повече от 20 години преход българинът не е променил отношението си към пазара и продължава да очаква държавата да подобри социалното му състояние чрез разходи от бюджета. Но както обикновено се случва в живота, плиткият хоризонт на политиците, според който се ръководят, на финала Винаги им играе лоша шева. Социолозите са установили, че дори когато Властта свърши нещо добро в социалната и икономическата сфера, това не й носи политически дивиденти. През Втората половина на мандата на тройната коалиция, т.е. през 2007-2008 з,, когато България изживяваше силен икономически Възход, са засечени трагични самооценки на гражданите за икономическото им състояние. Политическите последствия също се помнят. И Все пак, ако това ги кара да се чувстват по-добре, политиците могат да продължат да говорят глупости - например за бюджета.


Плодове и зеленчуци с ярък цвят изобилстват от полезни вещества
Митът за сумиста” и „френският парадокс” обясняват как се качват и свалят килограми
НАДЯ ЙОСИФОВА

Много режими на хранене са направени на базата на въглехидрати, като се твърди, че чрез тях се слабее,- а и не са вредни за организма. Други специалисти пък алармират да се ограничават сладките и въглехидратните храни. Проф. д-р Връбка Орбецова обяснява кога тези органични вещества, които изпълняват важни биологични функции в живите организми, са полезни и кога могат да създадат здравословни проблеми. Лекарката разказва за индианците пима, които преди петдесетина години използвали високо

въглехидратна диета и били слаби, жизнени и боеспособни. След култивирането и врастването им в американския начин на живот станали дебели, болни и мързеливи. Парадоксът е в това, че менюто им дори станало по-ниско въглехидратно.

"Благодарение на науката за храненето е доказано, че едни въглехидрати много бързо повишават кръвната захар и са с висок гликемичен индекс, а други са с нисък - обяснява председателката на Движението на алтернативните лечители у нас. -Преди да станат тромави, индианците пима са яли именно въглехидрати с по-нисък гликемичен индекс, които съдържат фитонутриенти - растителни съставки, които имат здравословен ефект върху организма. В тях изобилстват витамини, ензими, вещества, които улесняват използването им за получаването на енергия, а не за отлагането им в масти. Това са

зеленчуците и плодовете с оранжев, червен, жълт, виолетов цвят, билките, някои ядки... Те се препоръчват за редовна консумация, защото съдържат органични съединения с антиоксидантна роля, ускоряват ензимното смилане в храносмилателния тракт и в клетките и подобряват обмяната в тях. Затова съществува сентенцията, че обедната ни чиния трябва да прилича на импресионистична картина". Терминът "енергия за бързо реагиране" важи за храните с висок гликемичен индекс - кристалната захар, пречистеното бяло брашно и тестените изделия, направени от него, картофите, сладката, мармаладите... Когато сме притеснени, обикновено ни се прияжда нещо сладичко и съветът на професорката е да се вслушваме във вътрешния си глас, който всъщност е гласът на нашите гени. "Митът за въглехидратите много се лансира - казва тя. - Те са най-лесно използваемата енергия, която организмът с най-малко усилия може да превърне от потенциална в кинетична. Но когато се прекалява с нея, се натрупват излишъци, които се превръщат в масти. Медицината е изследвала различните хранителни субстракти - белтъци, въглехидрати, мазнини и алкохол, като на единица се определят калориите. В зависимост от това е създадено разпределението - около 30% масти, 25% белтъци и 60% въглехидрати. " Оказва се, че въглехидратите в храната не са есенциални или

организмът може сам да си ги произведе от белтъците, не е задължително да ги внася отвън. Така че и грам от тях да не постъпи с продуктите, които приемаме, не е фатално. Но за да не се самоизяждаме, е много по-изгодно за енергийния ни баланс да ги вземем наготово. Месото и бобовите растения са богати на белтъци. Месото съдържа резервен въглехидрат - гликоген, който има същата структура като скорбялата в картофите. Но той е абсолютно необходим в часовете, в които не ядем, нощем например, защото тогава се разгражда и собственият гликоген на организма, и този, който е приет с храната. А в глюкозната хомеостаза трябва да се поддържа постоянство на определени компоненти.

"За гликозната хомеостаза се съди по кръвната захар, която трябва да е между 3 и 6,2 мили мола на литър - казва проф. д-р Връбка Орбецова. - След ядене може да стигне до 8, но ако мине в по-горно ниво, се предполага за диабет. Начинът на хранене включва вида на храната, как е поднесена тя и колко често се приема. Консумирането на въглехидратни храни трябва равномерно да се разпределя през деня, когато организмът е най-активен и физически, и умствено, защото те поддържат добър енергиен баланс. Ако приемем голямо количество от тях през нощта, когато тялото е в покой, има по-голяма вероятност от гликозата да се отложи гликоген като резерв в черния дроб, в мускулите и в депата с масти. За да са здрави клетките в организма, трябва да използват по правилен начин приетите въглехидрати под командата на инсулина." Вярната сентенция за въглехидратите е количеството и качеството им при приемане да са съобразени с желанието на организма. А науката позволява кръвната захар да се измерва на гладно, след нахранване, както и два часа след това. Тези тестове показват дали тя е в нормите, или има патологични изменения, които подсказват за диабет. Като патобиохимик лекарката има възражение, че вегетарианците са най-облагодетелствани, когато става въпрос за въглехидратни храни. Обяснението е, че в плодовете и зеленчуците се съдържа и фруктоза - плодова захар, която е най-бързо усвоима и се явява препятствие за енергийната обмяна. Затова не бива да се повтаря непрекъснато "яжте плодове и зеленчуци". Според лекарката най-дебелите хора изпълняват всички препоръки, които всъщност са митологизирани. Стават рано, имат 5 часа физическо натоварване, ядат еднообразна храна, но пълноценна, имат малко на брой хранения. Тук тя визира поредното остаряло мислене за храненето, което нарича "мит за сумиста". Причината за качването на килограми е в липсата на равноделно ядене и еднократното приемане на голямо количество храна.

"Сънят също играе огромна роля. Когато детето спи, расте на височина, а възрастният човек -на широчина. Затова еднократното ядене, и то вечер, когато човек ляга да спи, има ефект като при сумистите", пояснява лекарката. Убедена е, че е погрешно интерпретирането, че французите са слаби, не страдат от атеросклероза и имат нисък процент на заболели от инфаркт и инсулт, защото пият вино. В първата част на енциклопедията, която подготвя и скоро ще излезе, обяснява, че "френският парадокс" не се дължи само на виното, макар че в червеното има антиоксиданти, а че французите имат стил на хранене. Те ядат на кратки интервали, и то с удоволствие, предпочитат средиземноморската диета, в която има разнообразие от риба и маслини. Сирената винаги са на трапезата им, а те са богати на лауринова киселина, защото са продукт от мляко от алпийските крави, които пасат на воля. И още един факт, който не е за подценяване –предпочитат да карат велосипед вместо автомобил или залагат на движението.




Дават левче отгоре за преглед
Касата ще плаща с левче повече на специалистите за преглед. Това стана ясно от приетите цени и обеми между Българския лекарски съюз и НЗОК. За да влязат в сила обаче, трябва да се подпише рамков договор. Дали това ще се случи, медиците ще решат на събора си в събота. От 17 на 18 лв. се увеличава стойността на прегледа при специалист, която касата ще плаща на лекарите. Заради повишената цена обаче падна по-високият брой на прегледите, който беше заложен първоначално за 2014 г. В момента разчетите дори са с 200 хил. по-малко в сравнение с 2013 г. Разбрахме се с касата това да се коригира, казаха обаче медиците. С до 2.10 лв. са увеличени още редица дейности в извънболничната помощ като бронхопровокационен тест с метахолин, уретроцистоскопия, долна ендоскопия, фиброколоноскопия и др. По-високи са и цените на 27 клинични пътеки. Сред тях са раждането, което се вдига от 500 на 580 лв., операциите на черния дроб стават от 2600 лв. - 3000 лв., операцията на панкреас става 4500 от 4000 лв. Увеличение има и на някои пътеки за деца - тази за токсоалергични реакции се повишава от 500 на 550, а за възпалителните ставни заболявания от 689 на 730 лв. Цената на интензивните грижи се качва от 357 лв. на 426. Прогнозният обем на пациентите, които могат да лекуват болниците, обаче също е малък - 1.5 млн., при положение, че тази година се очаква клиниките да имат около 1.9 млн. случая. За да се оптимизират разходите на болниците, догодина се залага и по-строг контрол. Клиниките ще имат право да фактурират на касата само толкова, колкото им е заложено по бюджет. Сега директорите дават и втора фактура с реалните случаи. Така е, всичко над бюджета им няма да се фактурира, но след строг контрол с лекарския съюз ще може да се плати, казаха от касата. Според НЗОК това няма да доведе до ограничаване на лечението и особена промяна с 2013 г. няма да има. Директорите обаче смятат, че на практика така се въвежда строг лимит за пациентите.

Мария Чипилева


Лекари в “Пирогов” с нов ултиматум
Ден след като ръководството на "Пирогов" уволни шефовете на уролозите и анестезиолозите в клиниката, медиците там поставиха нов ултиматум. Ако проф. Славчо Кънев не се върне на работа при нас, на 10 януари ще напуснем всички, заявиха уролозите пред bTV. Причина за скандала станаха изострените отношения между уролозите и анестезиолога д-р Цветан Борисов. По думите им той се държал грубо, обиждал ги. Д-р Борисов обаче отрече всички тези обвинения пред "Стандарт". Той заяви, че основният конфликт в клиниката идва от разпределението на средствата за избор на екип. От "Пирогов" отказаха коментар, но по-късно стана ясно, че предлагат да върнат проф. Кънев на работа, за да запазят уролозите си.

Междувременно от здравното министерство вчера назначиха втора проверка в "Пирогов". В момента тече инспекция на "Медицински одит", но Таня Андреева иска в болницата да влезе и инспекторатът на МЗ. Според нея е недопустимо да се стига до такова напрежение и оставки в подобни случаи. Преди дни от болницата пък сезираха етичната комисия на лекарския съюз да се намеси в този спор. Получихме писмото и сега го препратихме на столичната колегия, защото така е по устав, обясни д-р Петко Загорчев, председател на етичната комисия към БЛС.



Мария Чипилева


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница