15 май 2009 г. Тема: здравеопазване бта изпълнителна агенция "Медицински инспекторат" ще контролира медицинското обслужване



Дата15.08.2018
Размер222.76 Kb.
#79215
15 май 2009 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

БТА
Изпълнителна агенция "Медицински инспекторат"

ще контролира медицинското обслужване

Лора Метанова


Изпълнителна агенция "Медицински инспекторат" към министъра на

здравеопазването да контролира медицинското обслужване,

предвиждат промени в Закона за здравето, които Народното

събрание обсъжда на второ четене.

Агенцията ще извършва проверки по молби на граждани и

юридически лица, свързани с медицинското обслужване и здравното

осигуряване, и ще изготвя експертно становище по медицинското

поведение във всеки случай. Тя ще осъществява дейности по

откриване и предотвратяване на корупционни прояви и практики в

лечебните заведения. Агенцията ще може да прави мотивирани

предложения за заличаване от регистъра на лечебни заведения,

които нарушават правата и не спазват медицинските стандарти.

Контролният орган ще прави и мотивирани предложения до министъра

за налагане на дисциплинарно наказание на директор на лечебно

заведение.

Агенцията ще контролира и дейностите, свързани със

задължителното и доброволното здравно осигуряване. Тя ще прави

проверки за начина, по който лечебните заведение разходват

бюджетните средства. Предлага се да извършва и проверки за

съответствието на структурата, управлението, дейността и

организацията на медицинското обслужване в лечебните заведения

със законите изисквания, да проверява спазването на правата на

пациентите в лечебните заведения, както и спазването на

медицинските стандарти.

Д-р Атанас Щерев от ПГ на на БНД настоя текстовете за създаване

на агенцията да отпаднат. Лекарите смятат, че се прави опит за

създаване на медицинска полиция, заяви той. Според него

създаването на този контролен орган ще доведе само до

конфронтация и ще подкопае доверието между лекари и пациенти.

Така се създава основа за гонения срещу лекарите, смята Щерев.

Независимият д-р Николай Михайлов каза, че със създаването на

агенцията може да се атакува всеки лекар и всеки директор на

лечебно заведение. Тази репресивна система може да всее страх,

реформата не може да се осъществява с подобни мерки, посочи той.




Депутатът от ДПС Рамадан Аталай предлага: Спираме цигарите в офиса година по-рано
Кътев: Никой не може да ми казва къде да пуша и да пия бира
Миглена Славова

От 1 юни т.г. изцяло да се забрани пушенето на обществени места. Това предложи вчера Рамадан Аталай от ДПС по време на обсъждането на поправките в Закона за здравето. В закона се предлага забраната да бъде въведена от 1 юли 2010 г. Аталай дори призова депутатите и лекарите в парламента да дадат личен пример и първи да откажат вредния навик. "Един ресторантьор няма да прави кой знае какви инвестиции освен да си махне пепелниците от масите. Несъстоятелно е да се твърди, че туристите няма да идват, защото няма да има къде да пушат", заяви от трибуната народният представител от ДПС.


По време на дебатите избраниците се разделиха на пушачи и непушачи. Мирослав Мурджов от "Напред" е против забраната, защото смята, че крайните мерки не водят до добри резултати. Според него превантивните кампании имат по-голямо влияние за отказване на цигарите, отколкото забраната да се пуши на обществени места. "Никой не може да ми каже къде да пуша. Непушачите не съм ги канил с мене, като пия бира и пуша цигари. Те, като искат, да си седят вкъщи или да ходят на сладкарница", още по-красноречив беше Олимпи Кътев от НДСВ. Той пък смята, че със забраната ще бъдат ограничени правата му на пушач.
До краен коментар пристъпи и Руденко Йорданов от Коалиция за България. Според него не е нормално непушачите да плащат еднакви здравни вноски с пушачите, тъй като хората, които пушат, сами са взели решение да вредят на здравето си и имало по-голяма вероятност да заболеят от сърдечносъдови и респираторни болести. На този пример категорично се противопостави председателят на здравната комисия доц. Борислав Китов, който отвърна с примера, че забраненото пушене в САЩ не е намалило въпросните заболявания. "По тази логика хората с наднормено тегло има по-голяма опасност да страдат от сърдечносъдови заболявания", провикна се от трибуната Китов.
Зам.-председателят на парламента Анастасия Мозер пък се възмути, че в Клуба на народния представител пушенето е забранено, но депутати редовно палят по цигара там.
Олимпи Кътев от НДСВ е категорично против да се забрани пушенето на обществени места.


Орязаха спешната помощ за гурбетчии и хора с коли

200 000 “бедни” източвали болници
Фондът за лечение отказал да покрие разходите
СИЛВИЯ Николова

Спешните отделения са единственото място, където бедните без осигуровки могат да получат лекарска помощ.

Десетки болници изнемогват финансово и не могат да покрият разходите си, направени за лечението на 200 000 българи, които декларирали, че са социално слаби, а в същото време притежавали автомобили или са пътували зад граница много пъти.
"Фондът за лечение на социално слаби е отказал да покрие разходите на болниците за лечението на 200 000 бедни, съобщи д-р Мими Виткова, председател на Асоциацията на дружествата за доброволно и допълнително здравно осигуряване. Като причина е изтъкнато, че някои от тях са пътували в чужбина като сезонни работници, а други имат автомобили, като това били младежи предимно на около 20 години, добави тя.
В същото време икономисти предричат нечуван досега апокалипсис в здравеопазването наесен. "Тази година в условията на икономическа криза ще лъснат всички дефицити в здравната система, които досега бяха скривани с наливане на субсидии от излишъка в последния момент." Това заяви икономистът Георги Ангелов по време на конференция на тема "Здравно неосигурените и здравното осигуряване в България", организирана от института "Отворено общество" в София вчера.
Няма точна статистика за броя на неосигурените в здравно отношение в България към днешна дата, нито пък за техния профил, заявиха експерти. По неофициални данни обаче броят им е близо 500 000 души.
7,7% от брутния вътрешен продукт отиват у нас за здравеопазване, в Европейския съюз като цяло този процент е 8, каза още д-р Виткова. От тях 60 на сто са постъпления от публичния сектор, докато в Европа от него идват 73 на сто. Останалите 40% у нас са от плащания на ръка, разясни тя. По данни на частните здравни осигурители с 402 на сто са нараснали разходите на домакинствата у нас от 2004 г. досега за лечение, докато за тази дейност публичните средства за същия период са се увеличили едва с 200 процента. Като проблем експертите изтъкнаха и недофинансирането на едни клинични пътеки за сметка на свръхфинансирането на други. По тяхно мнение на това се дължал дефицитът на педиатри, анестезиолози, патоанатоми и лабораторни лекари.


Пари има, прогнозите са предизборни
Д-р Димитър Димитров

Пари за здравеопазването има и в това няма никакво съмнение. Средствата са повече от предишни години и няма основание за безпокойство. Така коментира изказванията на експертите д-р Димитър Димитров, председател на Асоциацията на работодателите в болничното здравеопазване и директор на Университетската многопрофилна болница "Света Анна" в София.


Никога досега Националната здравноосигурителна каса не е имала толкова голям оперативен резерв, както досега. За тази година той е в размер от 240 млн. лева, при това според Закона за бюджета е на лично разпореждане на нейния управителен съвет, което означава, че лесно може да бъде отблокиран и използван при необходимост, заяви д-р Димитров.

Той изтъкна и факта, че други 400 млн. лв. са натрупани допълнително след увеличаването на осигуровките.

Като се има предвид, че броят на пациентите в болниците не се е увеличил спрямо миналата година, дори в болница "Св. Анна" той е с 0,5 на сто по-малък, а цените на клиничните пътеки не са актуализирани, не може да се говори за тотална криза наесен в здравеопазването, категоричен бе той.
Според него става дума за добронамерени притеснения на икономисти.

Община плаща за 50 ин витро бебета
ИЛКА КАТРЕВА

50 семейства от Варна ще започнат процедура за зачеване на поколението си по метода ин витро. За програмата, в която ще бъдат включени двойки с репродуктивни проблеми, община Варна отдели четвърт милион от бюджета си. Това се случи много преди депутатите да откроят проблема с бездетните български двойки и да създат фонд за подпомагането им.


Избрана е вече и апттеката, която ще доставя скъпите медикаменти, необходими за стимулиране на дамите преди процедурата ин витро. Определени са и двете лаборатории за асистирана репродукция, където жените ще могат да избират за зачеване на децата си. Това е лабораторията на проф. Иван Козовски в АГ болницата във Варна, която от повече от 15 години работи в областта

.


Тотална демагогия
Тотална забрана на цигарите в България!?

Дрън-дрън. Както много други държави и нашата обича демагогия­та и гръмките думи.

Не, забраната няма да е тотална, защото „Булгартабак"няма да бъде

закрит, вносът няма да бъде спрян и тютюнът няма да бъде изкоренен. Това не е изгодно за никоя държава. Просто ще бъдат наложени по-големи неудобства за пушачите, които пълнят с акциз хазната. Но за да му е чиста съвестта, законодателят обяснява, че това се прави за здравето на нацията.

И си затваря очите за,продънената здравна каса и за калпавата здравна реформа. Както и за удобните пушални зали, които вече се за­връщат на европейските и дори на американ­ските летища.

Всъщност дали тайно не е въведена тотал­на забрана на мисленето в българския парла­мент?



Шефката на онкологията сгащена па изнася кашони

Магистрати спряха доц. Петранка Троянова, която товарела документи в бус
Ивайло ИВАНОВ Юлияна ВАСИЛЕВА

Прокурори и разследва­щи полицаи разпитваха близо 5 часа вчера шефка­та на Онкологичната бол­ница в София доц. Петран­ка Троянова. Магистратите нахлули в кабинета й брое­ни минути след сигнал на нейни подчинени, че изна­ся кашони с документи в паркиран до лечебното за­ведение бус. Според запознати целта на доц. Трояно­ва била да укрие важни до­говори за обществени по­ръчки, които била подписа­ла лично. Преди дни срещу нея бе повдигнато обвине­ние в превишаване на пра­вомощията и злоупотреба със служебно положение. Заради нарушенията на­блюдаващият разследва­нето обвинител Пламен Па­найотов поиска от здрав­ния министър Евгений Же­лев да отстрани от работа болничната шефка до приключване на разследване­то срещу нея. „Странно за­що обаче това не се случва. Разполагаме с категорич­ни доказателства, че Троя­нова е заобикаляла Закона за обществените поръчки. Разследването по случая продължава с пълна сила", заяви вчера пред „Труд" прокурор Панайотов.

Според информация на Центъра за защита на пра­вата на здравеопазването доцентката била отдала дейността по охраната, прането и почистването в болницата на фирми без търг.

Вчера „Труд" се опита да се свърже с доц. Троянова, но от кабинета й казаха, че е на среща. „До приключване на случая доц. Троянова няма да коментира нищо", обясни секретарката й. На няколко пъти гардовете на лечебното заведение пробваха да изгонят екипа ни. Магистрати допуснаха, че идните дни Троянова мо­же да бъде арестувана.




Купуваме хапчета с 3-месечни рецепти

Пускат специални листовки за хронично болните
СОФИЯ. Край на ходенето всеки месец при личния доктор. От 1 юни всеки хронично болен пациент ще получава лекарства с 3-месечна рецепта. Изписването на хаповете за по-дълъг период ще спести много време както на пациентите, така и на личните доктори, твърдят експертите на НЗОК. Досега болните трябваше да посещават личния си лекар всеки месец, за да получат рецепта за медикаментите, които частично или напълно се покриват от касата. С новите рецепти докторите ще изписват лекарства в количества до 90 дни. Преди това те ще правят обстоен преглед на болния. Получаването на илачите от аптеката пък ще става три пъти с един от трите отрязъка - А, B и C. Датата на изпълнение на всеки от тях ще бъде посочена върху документа. Така пациентът ще знае кога трябва да посети отново аптеката, за да си набави лекарството. Отделните отрязъци ще се изпълняват в срокове, считани от датата на издаване на рецептата - до 15 календарни дни за отрязък А, от 30 до 45 дни за отрязък B и от 60 до 75 дни за отрязък C.

Стандартните единични рецепти за лекарства по касата вече ще важат 15 дни от датата на изписването им, а не месец, както е в момента. Промяната е съгласно Наредба номер 4 на здравното министерство от 4 март 2009 г. "Продължителните" рецепти влизат в сила заедно с новия позитивен лекарствен списък, съобщиха още от касата.




Объркали наредбата за илачите по мейла
СОФИЯ. Никога не сме имали намерение касата да плаща всички лекарства за едно заболяване на еднаква цена, каза зам. здравният министър Емил Райнов пред здравната комисия в парламента вчера. Заради гафа с безплатните лекарства депутатите привикаха на сбирка всички замесени страни. Грешката се появи, докато с експертите си разменяхме мейли с работния вариант на наредбата, обясни Райнов. Все още обаче не е ясно дали здравното министерство ще оправи документа. Ако не го направи, от 1 юни касата ще плаща само най-евтините лекарства от Индия и Китай. Останалите по-скъпи и добри медикаменти хората ще трябва да плащат изцяло сами. Ако гафът в наредбата се оправи обаче, за 415 от лекарствата на касата пациентите ще доплащат повече, стана ясно вчера. Колкото и парадоксално да звучи, причината за това е, че цените, които покрива касата, паднаха много. Така за пациентите остава по-голямата част за доплащане. Управниците тепърва трябва да решават проблемите с безплатните лекарства. Ново отлагане на списъка с безплатните хапчета обаче няма да има, категорични бяха депутатите.

Мария Чипилева



Избират нов шеф на БЧК
София. 90 делегати от цялата страна ще избират в събота нов председател на Българския Червен кръст, който в момента се оглавява от Христо Григоров. Те ще гласуват за нов Национален съвет, Контролна и Етична комисия. На форума ще присъства и гросмайсторът ни по шах Веселин Топалов - българското лице на глобалната кампания на Червения кръст под мотото "Светът е наш. Ти си на ход". Целта е в хуманната кауза да се включат колкото се може повече хора. Сред гостите са поканени синдикалните лидери Желязко Христов и Константин Тренчев, председателят на Българския лекарски съюз д-р Божидар Нанев, шефът на Пътна полиция комисар Алекси Стратиев и др. Днес най-голямата неправителствена организация у нас ще направи отчет на работата си за изминалите 4 години. През този период доброволците и членовете на БЧК са работили по 628 програми и са помогнали на 950 000 българи в неравностойно положение.

Румяна Милева


Неосигурените у нас - по здрави
Неосигурените здрав­но лица от етническите малцинства се чувстват в по-добро здраве от останалите граждани.

Това сочи изследване на Института по социология на БАН. Здравнонеосигурените хора от етнически­те малцинства се чувстват в по-добро здраве от оста­налите граждани, като то­ва не се дължи на по-доб­рия здравен статус, а на занижени критерии за здраве. Резултатите от

проучването бяха предс­тавени днес на кръгла ма­са на тема "Здравнонеосигурените и здравното оси­гуряване в

България". Изследва­нето се базира на данни от НЗОК. Анкетирани са

1200 здравнонеосигурени лица над 18-годишна възраст, живеещи в гра­довете. Близо една трета от тях са млади хора до 30 г., които произхождат от домакинства с ниски доходи.

Спасяват болница със заем
500 хиляди лева безлихвен заем за бе­лодробната болница "Кудоглу" отпуснаха общинските съветни­ци на последната се­сия, но тяхното пре­веждане ще започне, след като управите­лят д-р Георги Благо­ев представи оздра­вителна програма. 2 515 000 лева са прос­рочените задълже­ния, като всеки месец болницата генерира 40 хиляди лева загу­би. Николай Радев от БСП предложи в "Ку­доглу" да бъде назна­чен прокурист, който да изготви стратегия за излизане от ликвидната криза.


Над 1 млн. души не плащат за лечение
Здравно неосигурените у нас са над 1 млн. души. Като причини да не си плащат вноските анкетираните са посочили на първо място безработицата, а също и необходимостта да се доплаща на лекарите, дори да са осигурени за здраве. Близо една трета от анкетираните са декларирали, че никога не са били здравноосигурени. Всеки четвърти обаче е отпаднал от системата през последните 7 до 10 месеца. 84% от здравно неосигурените не са посещавали семеен лекар през последната година, а 95% не са били в болница. Причината е, че са здрави. Само 5% от заможните домакинства не внасят здравни вноски. В анкетата не участват студенти в чужбина и емигранти, а също и земеделски производители.


Парите от касата за лекарства свършват

Разходите на болниците за тази година излизат извън контрол
Парите за лекарства на здравната каса може да свършат още в края на лятото, прогнозира пред в. Пари д-р Румяна Тодорова, директор на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Приходите в институцията намаляват, а разходите се увеличават. От 1 юни влиза в сила и новият списък с медикаменти, за които НЗОК плаща съответно 25, 50 и 100%.

В него има 400 нови и доста скъпи продукти, които се заплащат частично или изцяло от касата. Има намаляване на цените на медикаменти, които са от стария списък, но икономията, която се прави от тях, не може да компенсира парите, които ще трябват за новите продукти, отбеляза д-р Тодорова.


Ползи

Имам притеснения и за програмите за скъпоструващо лечение - най-вече за множествената склероза и хроничните хепатити. Според прогнозни данни за тези 2 програми ще трябват още 5 млн. лв. По новата листа нуждаещите се веднага ще бъдат включвани за лечение. В средата на годината, когато бюджетът на касата е гласуван, заплащането на тези лекарства не може прекалено да се раздува, обясни д-р Тодорова.

От 1 юни пускат и продукт за лечение на диабет втори тип. Той ще се заплаща 100% от касата и е подходящ и за пациенти с наднормено тегло. От него ще се възползват и хора, страдащи от затлъстяване. Според д-р Тодорова продуктът е в категорията екстри, защото не е за основно лечение на страдащите от захарна болест. Здравната каса осигурява лекарства на 1.5 млн. българи.
Проблем

Нови 90 хил. българи са спрели да плащат здравни вноски от началото на 2009 г. досега, съобщи за в. Пари д-р Тодорова. От Националната агенция за приходите (НАП) засякоха, че 40 хил. души не са се осигурявали за здраве през януари. Голяма част от фирмите минаха на половин работен ден, което доведе до верижен спад в заплати и осигуровки, смятат от касата.

Извън контрол

Имам сериозни притеснения както за приходната, така и за разходната част на бюджета на НЗОК, каза още д-р Тодорова. Събираемостта на здравните вноски е 59.7% в края на януари 2009 г. при заложени 90%.

Разходите на болниците излизат извън контрол: при планирани 86 млн. лв. месечно за тази година харчовете скачат на 98 млн. лв. През 2008 г. лечебниците са били финансирани с около 75 млн. лв. Единствено в извънболничната помощ нещата са спокойни. През 2008 г. НЗОК имаше 107% събираемост на здравните вноски, надявам се да започнат да се стабилизират, коментира д-р Тодорова.
Недомислено

По новия списък с лекарства аптекарите обаче негодуват, че трябва да продават лекарства, заплащани от НЗОК без право на надценка. А за тях те са задължени да внасят ДДС. Осигуряването на тези скъпи медикаменти им блокира свежи пари. Ние само изпълняваме закона, а аптеките са здравни заведения. Не касата ги натоварва, обясниха от НЗОК.

Ценообразуването на лекарствата продължава да бъде тежка димна завеса за фармацевтичните компании. За да се одобри един медикамент у нас, първо кандидатства в Комисията по цените. Цената му се формира като най-ниската между 8 страни в Европа, с които се сравняваме при включване на всеки медикамент в позитивния списък. Сред държавите обаче са Румъния, Чехия, Унгария, които не са във валутен борд, а и техните валути девалвираха заради кризата. В Румъния девалвацията на леята доскоро бе 33%, а на форинта - 25%, посочват от компаниите. През януари фирмите декларираха цени на лекарствата, през юни се очаква отново да го направят. Ние можем да повишим цената, но не повече от обявената инфлация, и то веднъж годишно. т.е. през юни няма шанс това да се случи. И изведнъж ставаме зависими от другите европейски държави, т.е. да внасяме тяхната нестабилност, обясниха фармацевтични фирми.

Губим над 3 млрд. лв. от здравни вноски
Около 2 млрд. лв. е загубила здравната система от хората, които не са си плащали здравни вноски за последните 5 години.

Към тях трябва да се прибавят и повече от 1 млрд. лв., отишли за лечение и медикаменти на тези граждани. Това съобщи д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, по време на кръгла маса за здравеопазването.

Вчера депутатите обсъждаха и как да променят публикуваната в ДВ наредба на здравното министерство, която задължава аптеките да продават на една и съща цена всички лекарства с еднакъв състав. В нея най-неясното е колко ще плаща пациентът от 1 юни, когато влиза в сила новият позитивен списък.

Финансите за здраве са скочили с 200% от началото на реформата у нас
Мит е, че българското здравеопазване е недофинансирано. С регламентираните и нерегламентираните плащания разходите за него у нас скачат на 7.7% от БВП, но само 60% от тях са от публични средства.

Другите се дават директно от джоба на българина. В същото време в ЕС парите са приблизително същите - 8% от БВП, но над 73% са от публичните фондове. Това означава, че у нас не се отделят достатъчно средства за сектора.

Темпът на увеличаване парите за здравеопазване - 190%, изпреварва нарастването на БВП - 170% от 1999 г. насам . Разходите на домакинствата са скочили с 402%, а парите за здраве са се увеличили с 200%. У нас няма статистика от извънболничния сектор, а от болниците данните са силно изкривени и няма точна картина на заболеваемостта.

Използваемостта на болничните легла в някои лечебници е от 1 до 15%, което е недопустимо. Частни болници нека да има още много, но те да не се финансират от здравната каса.



Интервю: Д-р Румяна Тодорова, директор на НЗОК
Противно е да казвам, че ще плащаме, докато има средства

Контролът, който касата осъществява, вече е с вързани ръце
Д-р Тодорова, как ще реагирате на ситуацията: нови 90 хил. неосигурени и увеличаване на разходите за болниците?

- Благодарение на информационната система ще започнем по-различен тип проверки. Разполагаме с огромен файл с 14 хил. записа в него, който съдържа всички пациенти, лежали повече от един път в болниците за първото тримесечие на 2009 г. Има болни, които са приемани в различни клиники по 4-5 пъти. Ако пациент с инсулт е лежал 3 пъти в една и съща болница, ще се интересуваме имало ли е основание, или лечебното заведение така печели пари. Ще видим тези пациенти, повечето от които са с хронични заболявания, какви грижи са получили в извънболничната помощ. Дали „случайно” докторът не работи в болницата, в която е приет болният.

Кои са нарушителите?

- В Пазарджик например касата е извършила проверки във всички районни болници, които имат свръххоспитализации, и е наложила санкции през март, колкото за цялата 2008 г. Това означава две неща - или касата през 2008 г. не си е свършила работата, или тази година се случва нещо необичайно в болниците. Със свръххоспитализации са двете болници в Пловдив - УМБАЛ „Св. Георги” и МБАЛ-Пловдив, като санкциите за „Св. Георги” са за над 100 хил. лв. В Пазарджик почти всички болници са глобени.

Имало е и други години, когато парите на касата за лекарства свършваха през септември.

- С новия закон за лекарствата касата няма никакви права, освен да заплаща за медицински дейности. Ние го правим и ще го правим, докато има пари. На мен ми е противно да казвам, че НЗОК ще плаща, докато има пари. През 2003 г., когато свършиха парите за медикаменти, касата правеше договаряния и беше отговорна за това, което се случва. Сега нещата са поставени на друга основа - има комисия по цените, комисия по позитивния лекарствен списък.

Зам.-министър д-р Емил Райнов е председател на УС на НЗОК. Какъв е проблемът?

- Трябваше по друг начин да се подходи за лекарствения списък - касата да заплаща за новите медикаменти половин година, а старите продукти да останат, за да не се принуждават пациенти да преминават от едно лекарство на друго. Това не се одобрява от лекари и пациенти. Наистина на редица лекарства им пада цената и от реализираната икономия да обсъдим какви медикаменти още можем да включим. За мен това беше най-доброто решение.

Нашите възможности са тези - от януари 2009 г. пишем непрекъснато писма и сигнали до парламентарната здравна комисия, здравния министър и информираме медиите. С информационна система в касата вече можем да следим до ниво лекар какво се случва с лекарствата. И да питаме защо един лекар изписва лекарство за 10 лв., а друг за 2000 лв. Ще можем да контролираме и видовете лекарства, които пациентът получава, въпреки че и контролът ни вече е с вързани ръце. Досега разделът с лекарствата беше спокоен.

Може ли да се очаква вдигане на цените на някои клинични пътеки през 2009 г.?

- При тази приходна част това е невъзможно. Освен това тази година в Закона за бюджета на касата е записано, че парламентът взема решение за увеличаване на цените на клиничните пътеки.

Липсата на национална здравна карта как се отразява на работата ви?

- Единият проблем е липсата й. Другият е как тя ще се направи. Ако е само на база някаква статистика или по брой население, няма да се получи нещо добро и работещо. Искаме ли парите за здраве да се управляват добре, трябва да се направи задълбочен анализ по райони, така както постъпи Словакия. Фактът, че един район у нас има 12 хил. жители и друг - също толкова, не означава, че нещата са еднакви. Целта е да имаме добра здравна карта с точно разположение на големи високотехнологични болници с модерни клиники, където пациентът ще се лекува бързо и ефикасно.

Колко болници чакат да сключат договори с НЗОК?

- Само тази година имаме 2 нови МБАЛ в Пловдив, 2 специализирани болници по кардиология във Велико Търново и Ямбол, 8 медицински центъра във Варна, Пловдив, Монтана, Плевен, София и Стара Загора.

300 нови структури имаме във вече съществуващи болници. Много от секторите станаха отделения с една единствена цел - да може да поемат по-скъпите пътеки. Вече нямаме лекари и по патоанатомия, вирусология. Тези и други въпроси са свързани с Националната здравна карта, тя трябваше да включи всичко, което е свързано със здравеопазването.

НЗОК беше включена в проект за пилотна каса на Брюксел. Какви ще са ползите?

- 15 държави участват в проекта. Целта е да се осигури достъп до здравни услуги на всички европейци, които свободно се движат в общността. В момента тази евродиректива търпи сериозни промени в европарламента. Тя вероятно ще бъде по-рестриктивна, защото статусът на държавите в Европа е много различен и ние го усещаме. Понякога идват искове, които са непосилни за нашата каса, особено за плановото лечение с формуляр 112 със суми от 100-150 хил. лв. Ние нямаме право да откажем на български пациент, ако неговото заболяване се покрива от пакета, който НЗОК заплаща, и възможностите за лечение у нас са изчерпани.

Плащанията към други здравни каси се извършват по два регламента - планови операции и Спешна помощ. Досега сме извършили 108 плащания за 6105 на брой медицински процедури, които са на обща стойност 12.2 млн. лв. Имаме изпратени двама пациенти за лечение в чужбина със страдания от областта на онкологията и вродените заболявания. Най-много искове имаме от Германия - за 4.8 млн. лв., и от Франция за 2.5 млн. лв.


Мнение

Мениджърите равят здравна политика
Здравната каса има повече пари от всички други години досега: оперативен резерв от 240 млн. лв. плюс големия резерв в БНБ, където отива и част от увеличената вноска от 6 на 8%. Освен това за първото тримесечие в болничната помощ са преминали по-малко пациенти, отколкото през същия период на миналата година. Касата се увлича, все едно управлява свои пари. Няма договаряне с лекари и болници, така че само мениджърите на лечебните заведения говорят и правят здравна политика. Парите, които НЗОК ни дава, се харчат за здраве. В нашата болница всеки ден приемаме поне по 4-5 здравно неосигурени пациенти. Вече 4 години никой не каза кои и какви са тези 1 млн. души, които не плащат здравни осигуровки. С този въпрос отдавна трябваше да се заемат Националният осигурителен институт, агенцията за приходите, социалното министерство. Тези скъпоплатени чиновници нямат решение за проблема.

Д-р Димитър Димитров, директор на болница Св. Анна-София




Около 2 млрд. лв. загуби от невнесени осигуровки
Загубите за системата на здравеопазването от невнесените осигуровки към момента възлизат на 2 млрд. лв. Това каза вчера председателят на националното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров. Според него законът трябва да се спазва стриктно и длъжниците да внесат осигуровките си.

За да се случи това, може да се измислят варианти, в които издаването на свидетелство за съдимост или друг документ да става само срещу платени здравни осигуровки. През последните три години броят на хората без здравни осигуровки се задържа на около 1 млн. души, показват данните от проучване на институт „Oтворено общество”, които бяха представени вчера. Според резултатите около една трета от неосигурените са на възраст до 30 години, с ниско или средно образование и от домакинства с ниски доходи.

Половината от анкетираните се самоопределят като бедни. Безработицата и липсата на средства е основната причина те да не плащат здравните си осигуровки, обясниха авторите на проучването. В същото време обаче фондът към социалния министър, чрез който се отпускат средства за лечение на социално слаби без осигуровки, е отказал да подпомогне около 200 000 болни, обясни бившият здравен министър Мими Виткова.

Освен бедните осигуровки не плащат голяма част от хората, които сами се осигуряват, допълни и д-р Иван Кокалов от КНСБ. Според проучването те не виждат смисъл да плащат здравни вноски, защото така или иначе се налага да дават допълнително пари за прегледи и лечение.

Друга група хора, които не са внасяли осигуровките си, са българите в чужбина. Въпреки че те имат възможност да бъдат освободени от плащането на осигуровки за здраве у нас, много малко са го направили, обясни Виткова. Затова те продължават да се водят в списъците на Националната агенция по приходите и да се смятат за длъжници.


Полиция погва докторите
ЛИЛИ КЛИСУРОВА

Изпълнителна агенция „Меди­цински инспекторат" към ми­нистъра на здравеопазването ще контролира медицинското обслужване. Това е записано в промените в закона за здраве­то, които парламентът обсъди на второ четене вчера.

Създава се медицинска поли­ция, скочи доц. Атанас Щерев от БНД. Той предупреди, че с тази рестриктивна мярка ще се засилва натискът срещу лекар­ското съсловие, но няма да се подобри здравеопазването. Инспекторатът може да доведе до саморазправа и натиск сре­щу лекари или директори на лечебни заведения, предупре­ди и д-р Николай Михайлов от ДСБ. Детските сухи млека и пре­ходни храни отново ще се про­дават в аптеките, предвиждат

промените. Те обаче не бяха гласувани от депутатите вчера поради липса на кворум. Очак­ва се вот днес. Регистър на лица с психични разстройства ще води здравно­то министерство. Такава промя­на в закона предложи Руденко Йорданов от БСП. Това е дис­криминационен текст, опонира здравният зам.-министър Вале­ри Цеков. Той обясни, че така разписан, регистърът ще обхва­не и леките разстройства като депресии и неврози. Така в не­го ще влязат 1/3 от българите, възмути се Цеков. И напомни, че за хора с тежки психични заболявания, опасни за остана­лите, и сега има регистър.




Парите за лекарства нямало да стигнат
Парите за лекарства тази година ще свършат пре­ждевременно, предупреди шефката на здравната каса д-р Румяна Тодорова вчера. Тя съобщи на депутатите от здравната комисия, че за първите 3 месеца приходи­те на касата са 59% от пла­нираното.

От 1 юни касата трябва да плаща лекарствата по нови правила, но срокът вероят­но пак ще бъде удължен. С позитивния списък разхо­дите скачат. Само общите за стария и новия списък 731 лекарства струват 25,4 млн. лв. месечно, колкото касата Дава сега за всичките си 1100 медикамента. Освен

тях имало и нови 418 препа­рата, за които няма прогно­зи колко ще се изписват. Проблем иде и с 48 000 диа­бетици, които са на отпада­щи от списъка инсулини.

Здравното министерство и производителите обсъж­дат промени на новата на­редба, според която касата ще плаща само най-евтини­те препарати.

3-месечните рецепти за хронично болни също вли­зат в сила от 1 юни. С едно ходене при доктора те ще получават медикаментите си за 90 дни. Всяка месечна доза ще се отпуска с отде­лен отрязък в рецептата.


Здравните разходи растат главоломно
Около 3 млрд. лв. е загубила здравната система заради хората, които не са плащали осигуровки за последните пет години, съобщи д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари на кръгла маса за здравеопазването, организирана от "Отворено общество".

Гражданите без осигуровки са малко над 1 млн. души, като една трета от тях са до 30-годишна възраст, с ниско или средно образование и голяма част са от ромски произход, показват данните от проучване по поръчка на "Отворено общество". Основните причини да не се правят вноски са безработицата и доплащането в болниците. Близо една трета от анкетираните са декларирали, че никога не са били здравноосигурени, всеки четвърти обаче е отпаднал от системата през последните 7 до 10 месеца.



Разходите за здравеопазване в България са 7.7% от БВП, но само 60% от тях са от публични средства, другите се дават директно от гражданите, обясни д-р Мими Виткова, председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване. Докато разходите на домакинствата за здравни услуги и лекарства са скочили с 402% от 1999 г. до 2008 г., публичните средства са се увеличили едва със 189%, отчита още проучването.


"Мобилтел" ще обслужва НЗОК
Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) избра компанията "Мо­билтел" за свои CSM опе­ратор. С дружеството е сключен рамков договор, без да има конкретно по­сочена цена. "Мобилтел" ще трябва да осигури възможност за провеждане на разговори и услуги в рамките на мобилната мрежа в корпоративната група и извън нея, както и към други оператори. Възложителят изисква в до­говорения пакет да бъде включен роуминг, закупу­ване и подмяна на GSM апарати и аксесоари за тях. В конкурса са участ­вали общо два кандидата.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница