17 април 2012 г. Тема: здравеопазване



Дата05.02.2018
Размер328.51 Kb.
#54390
17 април 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Според резултати от проучване на лекарски организации
Левкемия от”Чернобил” ще покоси десетки хиляди хора

Поколението на Стилиян Петров е застрашено от рак на щитовидната жлеза и малформации при раждане
Капка Тодорова

Болният от рак Стилиян Петров е жертва на радиа­цията от ядрената ката­строфата в Чернобил през 1986 г. Това заяви пред бри­танския в. „Сън" лекарят на националния отбор по футбол Михаил Илиев.

В семейството на капита­на на " Астън Вила" нямало други болни от рак и затова причината за болестта мо­же да се търси във външни влияния, смята "докторът. Петров е бил на 6 г. по вре­мето на взрива в реактора. Облакът от радиоактивни отпадъци премина над ча­сти от СССР и Източна Европа, включително Бъл­гария. Радиацията в Монтана, където халфът е израс­нал, е била 1000 до 1300 пъти над нормата.

Според лекаря на нацио­налите много хора, които бяха деца тогава, сега са болни от рак по тази причи­на. Медиците ги наричат де­цата на Чернобил. „Сти­лиян е жертва на липсата на информация за аварията в Чернобил", убеден е Ми­хаил Илиев.

Мнението му не е екзоти­ка, а се споделя от повечето му колеги в цяла Европа.

26 години след ядрената катастрофа в „Чернобил" последствията за здравето на хората в околните дър­жави продължава да е фа­тално. Раковите заболява­ния в Украйна, Беларус и Русия са високи, като най-често срещани са левкемия­та, туморите на щитовидна­та жлеза и малформациите при новородени.

Това обяви германската фондация "Децата на Чер­нобил" на пресконферен­ция в Хановер, на която представи резултатите от работата и проучванията си по темата. Фондацията е пратила около 2300 лекари в замърсените области от 1992 г. насам, които

лекуват и преглеждат безплатно пострадалите.

Данните са от тяхната рабо­та. Не само жителите на трите бивши съветски репу­блики страдат от атомното замърсяване след взрива в АЕЦ "Чернобил" на 26 април 1986 г.

Повишена е заболевае­мостта от рак в много евро­пейски държави, до които достигат трите радиоактив­ни облака след аварията. Единият минава над Балка­ните, като обхваща Румъ­ния, България, Гърция и ча­сти от бивша Югославия. Вторият се разпростира над скандинавските страни, а третият достига до Бавария.

Повечето от видовете рак, причинени от катастро­фата, се развиват у постра­далите около 20 г. по-късно. Това съвпада с бума на рак и малформации в много от за­сегнатите региони, смятат експертите. Така например малформациите при ново­родени са се повишили зна­чително в цяла Европа след 1986 г. Само в Бавария има Между 1000 и 3000 бебета по­вече, родени с генетични де­фекти, причинени от радиа­ция. За цяла Европа число­то е около 10 000. Това са данните на Международна­та агенция по атомна енер­гия.

Според лекари обаче истинските числа са много­кратно по-високи. Твърдо доказано е, че в Западна Европа се е стигнало до между 100 и 200 хиляди спонтанни аборта веднага след катастрофата - което надминава и най-черните лекарски статистики. ООН е преброила досега между 12 000 и 83 000 деца, родени с генетични дефекти в Чернобил и околността. В цял свят те са между 30 000 и 207 500 - зависи дали се вземат само твърдо дока­заните случаи, или се из­числява вероятността всички те да са плод на ава­рията в Украйна. От години атомни про­тивници и ядрени лобисти спорят дали "Чернобил" взема все още жертви сред населението в Европа. Проблемът е в това, че пряката връзка е трудно доказуема, освен ако. не става дума за някого от ликвидаторите, борили се с голи ръце срещу пожара в горящия атомен реактор.

Световната здравна организа­ция смята, че само в Украйна има 10 000 деца, заболели от И рак на щитовидна­та жлеза, а според прогнозите им още 50 000 ще развият болестта в някой етап от живота си. Във всички възра­стови групи общо заболяването от рак на щитовидната жлеза поради чернобилската ка­тастрофа ще достигне 100 000, смята организацията. Изследване в Чехия показва, че там жертвите на взри­ва са около 400. Те са развили рак на щитовидната жлеза. В страните из­вън СССР и пряко засегнатите региони броят на разболелите се от този вид рак ще е около 10 000 и 20 000.

Левкемията засяга най-вече ликвидаторите и хо­рата от силно облъчените райони. В Беларус жените се разболяват все още твърде често от рак на гърдата в много ранна възраст, в която това стра­дание е по-скоро нетипич­но. В Украйна непрекъсна­то се покачва броят на ту­морите при малки деца. Повишава се заболевае­мостта и от левкемия сред млади хора в засегнатите региони. Данните на Междуна­родната организация на лекарите срещу атомна война показват, че в Южна Германия от 1986 г. се раждат деца с иначе много ряд­ко срещания тумор невробластом. Значително повишава­не на случаите на левке­мия има в Германия, Гър­ция, Шотландия и Румъ­ния. България не е предос­тавила данни за това из­следване. До 1996 г. в тези страни има 849 случая на рак повече от това, което е било нормално по статис­тика. Опасенията са, че с годините заболяванията от левкемия заради „Чернобил" ще достигнат ня­колко десетки хиляди, со­чи изследването. Според лекарите има огромно нарастване на редица други болести, на което не се обръща тако­ва внимание от страна на официалните власти на Запад. В проучване на украински лекари са публикувани следните данни: заболяванията на ендокринната система са се увеличили 25 пъти между 1987 и 1992 г., на нервната система - 6 пъти, на коронарната -144 пъти, на храносмилателната - 60 пъти, на кожата, кости­те и психиката -153 пъти.

Броят на здравите хора намалява от 1986 г. Сред евакуирани­те от засегнатия регион между 1987 и 1996 г. броят на здравите хора е намалял от 59 на 18 %. Сред жителите на засегнатите области - от 52 на 21%. При децата на засегнати от радиацията ро­дители - от 81 на 30%. От години се наблюдава и покачване на заболевае­мостта сред децата и младе­жите от диабет тип 1. Лекари срещу атомната война заявяват още, че точ­на статистика кое заболява­не на какво се дължи е труд­но да се направи, но е важно да се види за какви цифри става дума. "Те дават опор­ни точки в прогнозите и очакванията ни за това как­ви болести и с какво разпро­странение ще се появят", смята председателката на организацията Ангелика Клаусен.
Много страни пазят в тайна данните

Проучването на последствията от ка­тастрофата в „Чернобил" е трудно, защото не всяка държава дава коректни данни. И на Запад, и на Изток те се паз­ят все още в тайна, сякаш не става дума за здра­вето на хората. Много често и набира­нето на данните е зада­ча, непосилна за местните власти. В Украйна например лекуването и наблю­дението на всички ликвидатори, участва­ли в спасяването на населението и гасенето на пожара, са невъзможни поради липса на финанси и персонал. Трудно е днес да се провери и къде е отишла заразената храна от региона, колко време и къде ще никнат още ра­диоактивни гъби. Всичко това е скъпо за изследване, а и държавните власти ня­мат интерес да го правят, убедени са ле­карите.




Проф. Драган Бобев, онкохематолог:

Няма необичаен ръст на туморите у нас
Илияна Ангелова

Твърденията, че аварията в Чернобил е причина за бо­лестта на Стилиян Петров, са спекулативни, заяви проф. Драган Бобев, директор на детската онкохематологична болница. "След аварията в Чернобил през 1986 г. честотата на левкемиите в Европа не е претърпяла някакви значими статистически промени. Не се наблюдава увеличаване на заболеваемостта дори през първите години след инцидента - нито при децата, нито при възрастните", увери проф. Бо­бев. Левкемията е много сложно заболяване, не са изясне­ни напълно причините, които водят до възникването и проявата й.

"Не може всичко да се свежда до една причина, намесени са много фактори - има генетично предразположение, влияние на околната среда като непосредствено вдишване на бензинови изпарения. Има и намеса на вируси, но тях­ното участие за възникване на левкемията е установено са­мо за една форма и то за възрастова група, към която Сти­лиян Петров не принадлежи. Това е острата лимфоидна левкемия при 18-28-годишни. Болестта на капитана на на­ционалния отбор е остра миелоидна левкемия", обясни проф. Бобев. По думите му рисковете били сериозни най-вече за хората, които са близо до центъра на големи ава­рии като Чернобил или Фукушима. В периферията, където била и България през 1986 г., радиацията е загубила своята пагубна сила. По думите му повишеното лъчение е рисково за болни, които вече имат някакъв друг тумор. Ако те се излагат на увеличен радиационен фон, при тях можело да се развие второ злокачествено заболяване и то от този тип - остра миелоидна левкемия, като на Петров.


Шведи мерят радона от 400 апартамента у нас

Само 4 области включени
Проучване на едва 400 жилищни стаи трябва да подскаже има ли в България опасни концентрации на радиоактивния газ радон. Според експерти това не може да даде представителни данни. В изследва­нето са включени апартаменти и къщи от 4 области - София-област, София-град, Пловдив и Варна.

Сондажът се прави със съдей­ствието на Международната аген­ция по атомна енергия, а проектът се изпълнява от Националния център по радиобиология и радиационна защита, обясни пред "24 часа" гл. асистент инж. Кремена Иванова.

Радонът се образува при разпадането на урана в по­чвата, скалите и водата. В сградите прониква през пук­натини в конструкцията или от строителни материали. Га­зът бързо се разпада на радиоактивни частици, които вдишваме и те се отлагат в белите дробове. Според Све­товната здравна организация радонът е основна причина за рак на белия дроб след тютюнопушенето' Концентра­цията на радиоактивния газ се мени непрекъснато, но винаги е по-висока в затворени помещения, отколкото навън. А средностатистическият градски жител прекарва 90% от денонощието вътре. Затова е важно да се знаят стойностите. И при високи нива помещенията да се обе­зопасяват. Данните от пилотното измерване ще са ясни до месец-два. НЦРРЗ праща детекторите в шведска ла­боратория, посочена от МААЕ. Възлага се на институция навън, защото у нас няма сертифицирана.


Зад ъгъла

Дянков, ти си следващият
Проф. Алеко БИЧЕВСКИ

Ако си позволя да перефразирам за­главието на мемоарния роман на Любо Левчев "Ти си следващият", то "Дян­ков, ти си следващи­ят" става изключител­но актуално. За всеки, който внима­телно следи политическия живот в стра­ната, не е трудно да предположи, че на чинов­ника от Световната банка Симеон Денков Дян­ков много скоро ще му се отдаде отлична възможност да напише спомените за своето кратко, но затова пък изключително зловредно пребиваване на поста министър на финансите. Това поне показва философията на управлението на Борисов. А тя е проста - не да се прави нещо, а да се търси оправдание, че не се прави нищо.

Две години се оправдаваха с предишните. Тройната коалиция, царя, Костов, последните 20 години. Б.Б., общо взето, чак до хан Аспарух се връщаше да търси виновници. В някои случаи се наложи да погледне и още по-назад. Да си спом­ним, че в един момент и траките се оказаха виновни, че са построили могили и пречат на мащабното строителство на магистрали. Магис­трали, на които новата власт бе заложила бъде­щето, мандата и себе дори. Сега обаче кой ще е виновен, че сакралните магистрали и скорост­ни пътища се нагънаха още преди да бъдат открити? А какво ще стане, като тръгнат и ав­томобилите и тежките тирове, не ни се мисли... Морето може да дойде чак да Стара Загора. Такова чувство ще имат щастливите шофьори, люлеейки се по вълнообразната настилка през последния един час до Бургас.

За тоталната деградация на здравеопазване­то, която е прекалено видима всекидневно от милиони недолекувани и захвърлени на произво­ла на болестите български граждани, отговор­ността хитро бе разпределена върху цели чети­рима министри на здравеопазването. Първите трима от тях, през горе-долу равни интервали, изгърмяха като тапи, отнасяйки със себе си и част от натрупания народен гняв.

После дойде фалитът на икономиката и про­валът на строителството на АЕЦ "Белене". За тях нямаше как да бъде обвинен Борис III, Симеон II или Петър I, което наложи да бъде потърсен грешник в най-новата история. И това бе бивши­ят икономически министър Трайков. Така по логиката и философията на управле­нието следващият уволнен след Трайков ще е Дянков, както бе съобщено още в заглавието. Той ще го отнесе заради очевидния на всички факт, че в държавата, дето се вика, вече няма един лев. Или казано по научному - за провала на финансовата политика на Република Бълга­рия. Последните евростатистики показват, че нашата страна е европейски шампион по свива­не на потреблението за миналата година. У нас този спад е 5,3%, при среден спад за Европей­ския съюз 1,3%, т.е. назад сме 4 пъти!

Елементарно, Дянков! Държавата не произ­вежда, няма данъци в бюджета, безработните се увеличават, хората нямат пари и не купуват, като не купуват, фирмите, които произвеждат, фалират, и примката около шията на страната се стяга. За тази ситуация, разбира се, пряко е отговорен Симеон Денков Дянков, който за три години доказа, че безспорно е един от 100-те най-слаби икономисти в света. Ако не е виновен той, значи е виновен самият Б.Б.! Което, разби­ра се, не може да се допусне и Дамоклевият меч надвисва над главицата на финансовия министър. Екзекуцията бе подготвена с фронталната атака на шефа на Комисията по финансов надзор Сто­ян Мавродиев към Дянков, която не би могла да е без височайшата санкция. Последва унищожи­телната декларация на БНБ срещу решението на кабинета да се посегне на Сребърния фонд. Така съдбата на нашия печален герой бе решена.

Източници от правителството твърдят, че фи­нансовият министър бил в тотална изолация от колегите си, които, с широко разпространената по нашите географски ширини мижитурщина, вече благоразумно страняли от обречения. Само Веждито, кой знае защо, контактувал още с него. След като не знаеше, че от 6 години Гена Димитрова е покойник, нищо чудно и сега да не е разбрал, че Дянков е пътник.


Гърци помагаш за лечението на генетична болест у нас
Родопите са ендемичен район за таласемията
HFHKO СТАНЕВ

Българи и гърци ще следят заедно за едно от най-тежките генетични заболявания - таласемията. Това е вид анемия, разпространена основно в страните от Средиземноморието. При болните от таласемия минор лечението е невъзможно, прилага се само поддържаща терапия, която включва преливането на кръв на всеки 2 до 5 седмици.В Кърджали се изгражда лаборатория по молекулярна биология и вече се търсят специалисти за нея. Тя ще работи съвместно с катедрата по генетика към Медицинския университет в Александруполис. Проектът е за над 160 000 евро. Лабораторията ще позволява заболяването да се открива още при бременността, за да може да се вземат необходимите мерки. Ще се използват и консултации на специалисти от Гърция. Южната ни съседка е много по-напред от нас в борбата с това заболяване, твърдят медиците от Кърджали.Родопите са ендемичен район за таласемията. В България носители на болестта са над 200 000 души, но не при всички анемията се изявява. В Гърция тази болест обхваща 8% от населението, а най-много - 14,7%, са регистрирани в Кипър.Болестта е известна от дълбока древност. В Средновековието лечението й е включвало пиенето на кръв.Съществува теория, че точно този обичай е в основата на вярванията за съществуването на вампири, разпространени във фолклора на балканските народи.




Тракийският университет запазва таксата за медицина
ВАНЬО СТОИЛОВ

За новата 2012/2013 учебна година с решение на Академичния съвет вдигаме годишната такса за редовно обучение само в специалностите, които имат най-нисък коефициент на издръжка, поясни зам.-ректорът по учебната дейност на Тракийския университет в Стара Загора проф. Иван Въшин.Това означава, че за специалността „Педагогика" и за икономическите специалности годишно студентите ще плащат вече по 460 вместо досегашните 346 лв. По-скъпо ще е и обучението по социални дейности -520 лв. срещу 460 досега.Едни от най-желаните и скъпи специалности, каквито са хуманната и ветеринарната медицина, запазват досегашните си годишни такси - съответно 950 и 840 лв.Проф. Въшин съобщи още, че за новата учебна година Тракийският университет е заявил желанието си да приеме около 1400 студенти в 26 специалности по държавна поръчка и чака тази заявка да бъде одобрена.




Върна се забравена болест
Считана за изкоренена преди десетилетия болест се завърна в Хасковско. През изминалия месец са регистрирани 2 случая на коклюш при деца. Заболяването е популярно и като магарешка кашлица, съобщиха от РЗИ. Инфекцията на дихателните пътища може да има тежки последици, ако не се лекува навреме и адекватно. По принцип ваксината е в задължителния имунизационен календар. Случаите означават, че заболелите са пропуснати.


Не умирайте по спешност!
Ако се разболеете или хроничната ви болест се обостри, особено по празници, стискайте се, стискайте се, да дойде работната седмица. Иначе не само ще се поминете, но и преди това яко ще ви одерат по няколко финансови кожи. Ще ви одерат така, че няма да усетите дори кърлеж да ви ухапе.Впрочем, като стана дума за кърлежи, майтапът настрана. Гадинките са особено опасни със затоплянето на времето и зачестилите валежи през пролетта. Множат се с часове и се впиват във всеки неблагоразумно бос крак. Проблемът обаче не е само в кърлежите, но и в личните ни лекари, които досущ споменатите членестоноги са се метнали на врата на здравната каса и пият ли пият от нашите пари, на здравноосигурените. А когато ни потрябват най-много, в празнични дни, се оказва, че вкупом са си били камшика и са ни оставили на произвола на съдбата, най-много на Бърза помощ. Което, като се вземе предвид дефицитът на медици в нея, комай е едно и също. Въпросните джипита имат задължението да организират практиките си така, че да има дежурни и в неработни дни, а не да ни изпращат за всяко нещо на спешния телефон 112. Проблемът с липсващите доктори по празници не е от вчера. Както не са от вчера и заплахите на здравната каса, че ще ги глобява за неосигурена лекарска помощ. Време е обаче най-сетне санкциите действително да започнат. Защото не е оправдано за ваденето на един кърлеж по Великден да ти вземат 40 лева в болница само защото личният ти доктор се е скатал на дебела сянка пред тавана с агнешко.


Проф. ВАНЬО МИТЕВ, председател на Съвета на ректорите, ректор на Медицинския университет:
Рейтингът ще стопи излишните вузове
Мила Мишева

- Проф. Митев, как успяхте да реализирате проектите за европарите за образование?

- Бяхме на ръба да повторим гафа от миналия програмен период, в който нямаше оперативна програма ,,Образование”. Случаят наистина е скандален.

Всички знаем, че за следващия програмен период приоритет номер едно на Европа е наука и иновации, приоритет номер десет е висше образование. Въпреки това беше пропуснато да се обособи образованието в отделна оперативна програма за новия програмен период 2014-2020. Освен това образователното министерство нямаше правото да управлява европейските средствата, предназначени за наука и образование. Така тези средства можаха да бъдат усвоявани от социалното министерство, икономическото и земеделското министерство. Затова Съветът на ректорите реши да подкрепи просветния министър Сергей Игнатов, като подпише една много категорична декларация с настояването да се разкрие такава програма. Свързах се директно с премиера Бойко Борисов, който на практика реши проблема. След разговора ми с него разбирам, че той е дал срок до есента да се изготви такава програма, за което всички ректори и учени и изобщо всички, които сме част от науката и образователната система, сме му много благодарни. Тук става въпрос за бъдещето на нацията и аз наистина съм най-искрено благодарен на премиера Борисов за енергичната реакция. При добро усвояване на евросредствата вярвам, че можем да се измъкнем от кризата и да вървим напред, защото образованието има пряко отношение към абсолютно всички сфери.

- Как може да се постигне това?

- Най-напред образователното министерството трябва да продължи да следва тази политика, а именно да има фондове, проектното финансиране за наука и образование и университетите да се възползват и печелят от тях. Именно с такова финансиране към нашият университет се създаде един крупен център по молекулна медицина, който е уникален за Балканите. Той е вече готов и скоро ще режем лентата, защото все още ремонтираме кабинети, учебни зали и лаборатории. За момента в него работят 30 човека, като средната им възраст е 35 години. Немалка част от тези млади хора са работели в чужбина и то не къде да е, а в САЩ, Япония, Холандия и Белгия, и са се върнали тук... Включително една моя докторантка, която изкара в Харвард 10 години, сега се връща, след като видя каква е лабораторията и че може да изкарва пари от проекти, защото от всеки един проект вече се залагат допълнителни средства за тези, които ги изпълняват. Ето един пример за това, че когато се положат усилия и има воля, можем да върнем качествените си млади кадри от чужбина. Всеки, който иде в чужбина, вижда, че и там не е рай и иска да се върне, затова е добре да създадем възможност за реализация на младите.

- За кои университети можете да кажете, че усвояват най-много средства?

- Това са Софийският университет, Техническият, Химикотехнологичният университет и нашият, разбира се. Аз мисля обаче, че всеки университет трябва да усети силното си звено, да намери своята индивидуалност, да развива най-силните си направления, чрез които да реализира проекти и да привлича наши и чужди студенти.

Изключително полезно е и допълнителното финансиране спрямо рейтинговата система. Това също е стимул вузовете да развиват най-добрите си направления, а тези, които не могат да издържат на конкуренцията, ще трябва да търсят някакъв начин да оцелеят или да се прикрепят към някой добър университет, или да закрият направления, които виждат, че не са рентабилни, които буквално печатат дипломи, които не служат за нищо. Така че аз съм абсолютно сигурен, че с рейтинговата система излишните университети и направления постепенно ще намалеят.

- Подкрепяте ли препоръката на Световната банка, че трябва да сливаме вузовете си?

- Тази препоръка е стара констатация, ние сме заявили тази необходимост много по-рано. Аз съм много разочарован от това, което чух от представителите на Световната банка. Това са едни неща, които ние ги знаем отдавна, и тези препоръки не вършат никаква работа.

Иначе, разбира се, че университетите са ни много. Според мен може да вземем пример от Белгия – държавата стимулира, но не принуждава сливането на университетите. В Белгия са останали 7-8 университета и имат перспективата след около шест години да останат само два за цялата държава, която е 10 млн. души . Тя е малка по територия, което улеснява комуникацията, но е с повече население от нашето.

- Докъде стигна идеята ви за създаване на нов студентски град?

- Първо да уточним, че няма да строим град, а кампус. Инженер Диков направи това уточнение като каза, че строежът на град е утопия, можем обаче да построим блокове. Моята идея е именно за строеж на блокове. Поръчах и технически разчет за това колко би струвало да се построят 50 блока за 30 хил. студенти. Експертите от строителния бизнес изчислиха, че трябват 450-460 млн. лв. От тяхна гледна точка такава инвестиция е доста изгодна, тъй като възвръщането на вложените средства е сигурно. Наемът на студент обаче няма да пада под 100 лв., като в тази сума влиза всичко, няма да се плащат допълнителни пари за сметки. Въпросът е дали общината и държавата ще имат желание да намерят парцел за построяване на кампус. А парцели има, един предприемач ми подхвърли, че има подходящ терен и на излизане от Цариградско шосе, който е по-близо дори и от село Лозен. Ако има воля това нещо да стане, т.е. да се осигури площ, аз съм абсолютно сигурен, че ще се намерят и наши, и чужди предприемачи, които ще искат да построят блокове. Вече има интерес от страна на италиански инвеститори. Някои представители на строителния бизнес дори са готови да изтеглят заем от банка и са сигурни, че ще им бъде отпуснат, защото инвестицията е със сигурна възвръщаемост. Аз предлагам построяването на нов кампус като радикално решение на проблема в Студентски град, той ще бъде изцяло от полза на студентите. С приемането на подробния устройствен план аз започвам строежа на ново общежитие, на терен до болница ,,Св. София”. То ще е предназначено основно за медицински туризъм за наши гости чужденци.

- Кога ще влязат в сила новите правила в общежитията, които обсъдихте на последното заседание с ректорите?

- До седмица-две те ще бъдат факт в общежитията, стопанисвани от Медицинския университет. Ще наблегна на ограничения достъп на чужди гости в блоковете, както и на забраняване на вдигането на шум през целия ден, не само между 14 и 16 ч. В общежитията не може да има купони, има достатъчно места, на които могат да се забавляват.

- За какви поправки в Закона за висшето образование бихте настоявали?

Аз подкрепям министъра, че законът за средно образование тепърва ще се обсъжда и няма как по едно и също време да се говори за два толкова важни закона. По-скоро би било добре да се направят няколко поправки в сегашния закон. Ние, ректорите, бихме искали да имаме повече автономия за решаване на структурата на управление на вузовете. Министърът на образованието подкрепи искането ни ние да решаваме как да се разделят властите, т.е. сами да избираме дали във висшите училища да има президент, който да отговаря само за финансите или не. Така един човек ще отговаря само за разпределяне на бюджета, а ректорът ще управлява само учебната дейност. Ректорите обаче държим този президент да бъде избиран от Общото събрание, а не да се налага отвън.Би било добре и ако се създаде възможност чуждестранни студенти да се приемат по-рано - през март, защото заради забавени визи те често не идват в началото на семестъра, а чак към края и изпускат доста материал.


Роден е на 26 март 1954 г. в Русе

Завършва средното си образование във Френската гимназия в София през 1967 г.

През 1982 г. завършва медицина в София

Започва лекарската си практика като неонатолог и ординатор в Окръжната болница в Русе

Има множество специализации в престижни чуждестранни университети

През 1998 г. става професор

От 2006 г. е ръководител и на Центъра по молекулна медицина

През 2008 г. е избран за ректор на Медицинския университет в София


Повечето от децата се изписват здрави от интензивното отделение
500 грама живот

В неонатологията на „Майчин дом” се грижат за едни от най-малките бебета у нас
НАТАЛИЯ ФИНАШКОВА

500 грама. Представете си какво е да държиш в ръцете си някой, който тежи само толкова. Това обаче е всекидневие за лекарите от Клиниката по неонатология от „Майчин дом” в столицата.Доскоро за бебета, родени с тегло под 1000 грама, се приемаше, че нямат шансове за оцеляване. Истината е, че от няколко години у нас тези деца също имат шанс да израснат и да станат пълноценни членове на обществото. Преди време беше приет нов стандарт, според който се регистрира като живородено, ако теглото му е над 600 грама и се е появило на бял свят след 22-рата гестационна седмица. Всички лекари обаче знаят, че за да се спаси едно толкова малко бебе, то трябва да е родено в някоя от специализираните болници в страната и за него да се грижат съответните специалисти. Историите за отгледаните от тях недоносени новородени се разказват като приказки от притеснените майки, които успокояват съседката по кувьоз.„Тук са спасявали деца, които са се родили 480 грама. Знам, че след това бебето е изписано здраво”, разказва една от майките на мъниците, настанени в интензивното отделение на неонатологията. Всяка една от историите на тези жени е както ужасно страшна, така и изпълнена с вяра и надеждата, че чудесата в днешни дни се случват почти ежедневно.„Действително при нас се гледат изключително малки деца, а има и такива, отгледани от 500 грама. Успехите ни идват оттам, че имаме добра успеваемост при тези ниски тегла. И аз, и колегите отчитаме като голям успех това, че макар да гледаме толкова малки деца, късните и сериозни усложнения като ретинопатията или детска церебрална парализа се проявяват при изключително нисък процент от недоносените, лекувани при нас”, обяснява шефката на неонатологията на „Майчин дом” доц. д-р Боряна Слънчева.А историите в подкрепа на думите й са много. Н. Р. е на 26 години и кара първа бременност. В началото на осмия месец водите й внезапно изтичат и тя е приета по спешност в „Майчин дом”.„Винаги съм си мислела, че когато водите на родилката изтекат, започва раждането. Оказа се обаче, че в модерните болници лекарите могат да задържат началото на родилния процес, докато успеят да поставят жизненоважни за майката и детето медикаменти. Така аз родих 4 дни след като бях приета в болницата”, обяснява жената.Синът й се ражда 1900 грама. Макар и малък, той диша сам и няма здравословни проблеми. Въпреки това момченцето е отнесено в интензивното отделение, където е поставено в кувьоз за наблюдение и за да се осигури максимално близка до майчината утроба среда.В неонатологията Н. Р. се запознава с други жени, чиито деца също се нуждаят от специализираните грижи на неонатолозите. Отделянето от детето е шок за всяка майка. Затова и жените много бързо се сприятеляват една с друга, докато чакат сведения за децата си.Една от майките е родила бебето си в 28-ата гестационна седмица, когато то е тежало едва 580 грама. Месец по-късно новороденото вече тежи над 1100 грама и дори диша самичко. Друга от жените пък има две момчета близначета, които също са родени в седмия месец. Повечето от бебетата в неонатологията са близначета, смеят се родителите. Най-често тези деца са заченати ин витро.Първоначално, докато бебетата са в кувьози, майките имат право да ги посещават веднъж седмично за по 20-30 минути. Тези дни са и най-мъчителни за родителите. Всеки ден те се нареждат на първия етаж на болницата, до кабината на портиера и чакат да слезе дежурната неонатоложка, която да им даде сведения за децата им. Лекарката с шарените картони ежедневно е заобиколена от поне десетина родители, които искат да разберат колко е наддало детето им за последните 24 часа, повръща ли, диша ли...Когато децата укрепнат и достигнат тегло от 1500 – 2000 грама, те се пренасят на креватчета, а майките им идват всеки ден да ги хранят с биберон. Част от жените успяват да запазят кърмата си, докато чакат детето да порасне, и така то има възможност дори да бъде кърмено. Повечето от бебетата обаче свикват с биберона и така и не опитват да засучат от майките си. Най-дългоочакваният момент от всички родители е достигането на бебето до тегло от 2150 грама.
Мъниците се увеличават всяка година

Броят на недоносените бебета се увеличава всяка година, забелязват лекарите. Един от факторите за по-големия брой на преждевременните раждания е увеличаването на зачеванията ин витро. Друга причина е недостатъчно доброто проследяване на бременността при жените, заради което някои проблеми се откриват твърде късно. Зад тревожната тенденция стоят още редица причини, много от които са социални, а не медицински. Ходенето на бъдещите майки на работа до последния момент и отлагането на зачеването заради гоненето на кариера също оказват влияние, предупреждават лекарите.
Стената на сбъднатите мечти

Всеки, който е влизал в „Майчин дом”, сигурно е забелязал голямо табло със снимки на малки деца. То се намира на няколко метра от входа на болницата, закачено на една колона срещу параклиса.Това табло носи краткото наименование „Сбъднати мечти”. На него са закачени снимки на част от децата, които са били отгледани в неонатологията на болницата. Под всяка снимка има кратък текст, който започва с думите „Аз съм роден недоносен, теглото ми е било...”.По-малка част от посетителите на „Майчин дом” знаят, че още едно табло на сбъднатите мечти има на метри от вратата на интензивното отделение на неонатологията. Снимките на порасналите недоносени бебета са лъч надежда за всеки родител, чието дете е настанено в кувьоз. А надеждата, че някой ден и образът на неговото дете ще бъде закачен на стената на сбъднатите мечти, се е превърнала в благопожелание сред майките на малките бебета.
Клиниката разчита на дарения

80% от техниката, с която разполага Клиниката по неонатология към „Майчин дом”, е купена с пари от дарения. Сред най-големите постъпления са парите, получени от „Българската Коледа”. „Имаме и индивидуални дарители. Те са купували мониторите, на които се следят показателите на всяко едно дете. От няколко големи фирми дариха креватчета, кувьози. Освен това спечелихме проект по една програма към японското посолство”, разказва доц. Боряна Слънчева.„Така или иначе от апаратура винаги има нужда, тя се амортизира, тя се нуждае от непрекъснато подновяване. На такива центрове като нашите на запад на 5 години подменят 1/3 от апаратурата. Нашата обаче не е я подновяваме изобщо. Докато се разпадне”, смее се неонатоложката.
Митът „слепота от кувьоз”

Най-големият ужас на всяка майка е детето й да бъде поставено в кувьоз. Причина за това е силно разпространеното твърдение, че бебетата, които са били в тази изкуствена среда, ослепяват.Според доц. Боряна Слънчева това твърдение е мит.„Кувьозът не е причината за развитието на ретинопатия. На първо място това е изключителната незрялост на бебето. При едно дете, родено в 28-ата седмица – 12 седмици преди определения срок, с много ниско тегло, което при всички положения попада в интензивно отделение, водеща причина е незрялостта му, а на второ място е количеството на подавания кислород”, обяснява неонатоложката.„При нас се контролира много стриктно кислородното насищане, като не се допускат високи стойности. Придържаме се към едни действително ниски стойности на кислорода – между 90 и 92%, и това е един от факторите за превенция на ретинопатията. Естествено, скъсяваме и апаратната вентилация и изобщо всички агресивни действия, които се налагат в интензивната терапия, се свеждат до минимум, така че да се работи максимално щадящо с децата”, разказва доц. Слънчева.
Болестите на майките

Голяма част от жените, които раждат недоносени деца, имат съпътстващи заболявания, които са в основата на ранното раждане. Сред тях са диабетът, заболявания на щитовидната жлеза и други хормонални проблеми.„Инфекциите при майките са изключително рискови по отношение на преждевременни раждания, така че жените би трябвало редовно да посещават своя акушер гинеколог, за да може да се контролира една бременност”, обяснява доц. Боряна Слънчева.Според нея една част от жените епизодично посещават специалисти и така цялата бременност не се контролира както трябва. Тогава се получават пропуски при установяването на някои отклонения като инфекциите, които са изключително рискови – както инфекции на майката, така и вирусни заболявания. Те могат да са причина за преждевременно раждане на плода.


Доц. д-р Боряна Слънчева, шеф на Клиниката по неонатология към „Майчин дом” – София:
Ин витро бременните са сред най-рисковите
- Колко бебета има в момента в интензивното отделение?

- В интензивното отделение ние имаме общо 15 легла и реално всички места са заети. В момента имаме 5 деца, които са на апаратна вентилация, останалите, макар и да не са на апаратна вентилация, са изключително малки като тегло.

- Кое е най-малкото бебе?

- В момента най-малкото е 480 грама, родено е в 23-тата гестационна седмица.

- Имат ли шанс да оцелееят тези деца?

- Нищожни. Но това дете е дете герой и доста добре се държи. Ще видим как ще се развие по-нататък.

- Кога съществува риск децата да останат с увреждания?

- Деца под 25-ата седмица са изключително рискови. По време на случая в Горна Оряховица много се заговори за това кога едно бебе има реално шанс да оцелее? С какво тегло трябва да се роди, в коя седмица? Кога е бебе и кога ембрион? Това зависи преди всичко от това къде се ражда това дете, в случая с детето от Горна Оряховица то реално няма никакви шансове. Детето е родено 600 грама. Шансовете на такива деца, родени в „Майчин дом”, са изключително малки, а в Горна Оряховица са нулеви. Раждането на деца по 1200 грама трябва да става задължително в неонатологични отделения като клиниките на университетските болници във Варна, Пловдив, Плевен и Стара Загора. Тези отделения и клиники са оборудвани със съответната апаратура и имат специализиран екип.

- Кой е най-големият проблем на неонатологията в България - кадрите или набавянето на апаратура и медикаменти?

- Най-големият проблем на неонатологията е, че на нея не се гледа сериозно по отношение на детската смъртност. Неонаталната смърт заема 50% от детската смъртност. В този смисъл, ако в неонатологията се вложат необходимите средства, ние ще намалим и детската смъртност.

- Кои са всъщност най-проблемните бременности, които предполагат подобно развитие, преждевременно раждане?

- За съжаление опитът ни показва, че това са случаите на спомогната репродукция. Друга причина за раждане на недоносени бебета са многоплодните бременности, особено на тризнаци. Много голям процент от недоносените деца са заченати ин витро, а повечето от тях са многоплодни. Освен това самите жени, които срещат трудности при забременяването, трудно могат и да износят до края плода.

- При кои случаи е най-голямата смъртност?

- Най-голямата смъртност е при децата под 1000 грама, в периода на 24-та - 25-а седмица.

- Годишно с колко такива случаи се сблъсквате?

- Около 80-90 всяка година и се увеличават.

- Колко от тях оцеляват?

- Около 80%, но е различно при всяко дете.




Богатствата ни на илик разстояние

ГЕРБ в инициатива на Обама и Русеф за прозрачно управление
ГЕОРГИ АНГЕЛОВ

Всички залежи от газ, метали и другите полезни изкопаеми ще бъдат само на един клик разстояние. Цялата информация за природните богатства й концесионерите им ще бъде качена в интернет и няма да има нужда премиерът Бойко Борисов да обяснява по телевизиите, че България има или няма залежи от газ. Това става ясно от плана за действие, с който България ще се включи в Глобалната инициатива за

партньорство за открито управление. От името на страната ни декларацията за присъединяване ще бъде подписана от шефката на кабинета на премиера Румяна Бъчварова, форумът се провежда днес и утре в Бразилия. Кампанията за открито управление беше започната от президентите на САЩ и Бразилия Барак Обама и Дилма Русеф преди година. Според плана на България правителството обещава и да пише кратък „Бюджет за

гражданите". В него ще има описание на промените, които се правят в харченето на държавните пари, и ще се обяснява защо на един сектор се дава повече за сметка на друг.

В нашия план се обещава пред целия свят още, че най-сетне ще бъде завършен и проектът за Национална здравно-информационна система, който е наследен още от тройната коалиция. Предвижда се да бъдат качени онлайн и всички ревизионни актове на данъчните.


Дават година за ин витро с държавни пари

Настояват за връщане на предимство при 42-годишните
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Жените, които са одобрени от фонда ин витро и са получили заповед за започването на изкуственото оплождане, ще разполагат вече не с 6 месеца за реализирането му, а с цяла година.

Това предвиждат промени в правилника на фонда за асистирана репродукция, подготвени от екипа на здравната министьрка Десислава Атанасова.

„За поправката настояваме от миналата година, защото много българки, които са между втория и третия опит, се нуждаят от операция или хормонално лечение, преди отново да пристъпят към ин витрото. А за това е нужен по-дълъг период от време, 6 месеца не стигат!", обясни Радина Велчева, член на обществения съвет към фонда и председател на управителния съвет на фондация „Искам бебе". Промяната на практика ще облекчи близо половината от жените, подали документи за ин витро с пари от държавата. А от 1 април 2009 г., откакто работи фондът, техният брой вече е над 15 500. Одобрените са над 11 500, а родените бебета - към 1500.

Успеваемостта в ин витро клиниките, които получават пари от фонда, е между 20 и 25%, а по принцип при раждаемост по-ниска от 15% те не могат да сключат договор.

От 1 август м. г. отпаднаха всякакви предимства, които общественият съвет можеше да допуска при определени жени. Остана само изключението, при което ако мъжът е с онкозаболяване, се ползват замразени преди болестта сперматозоиди и трябва да се действа възможно най-бързо. „Настояваме да ни се дадат по-големи правомощия и когато жената е на 42 г., т.е. има само още една година, през която за разчита на държавното ин витро", заяви Велчева. Сега тя и колегите й не могат да помогнат на тези българки. Държавата покрива по три опита на всяка жена до 43 г.




Наредба множи специалистите
Не само държавата, но също общините, болниците и неправителствени организации да могат да плащат стипендии за специализация на лекари. Това предвиждат промени в едноименната наредба, подготвени от ръководството на Министерството на здравеопазването (МЗ). Те вече са разпратени до академичната общност и Българския лекарски съюз, съобщиха вчера от МЗ за „Труд". „Така ще може да се реши проблемът с недостатъчния брой специалисти", обясни министърката Десислава Атанасова. Дефицит има за анестезиолози, патоанатоми, онколози и др.

За сметка на постоянния наплив към хирургията, акушерството и гинекологията, очните и кожните болести, а напоследък и към инвазивната кардиология. Промяната в наредбата ще направи и работата в Спешна помощ по-привлекателна, защото там ще може да се взима тапия не само за спешна медицина, но и за останалите специалности.

До края на май пък ще се прекрои наредбата за достъп до медицинска помощ. „В момента търсим механизъм, който ще отмени плащането за избор на екип. Но който в същото време ще остави на светло даваните допълнително пари от пациента, както и ще гарантира избора кой да лекува болния", завърши Атанасова.


Д-р Лъчезар Иванов, депутат от ГЕРБ, член на здравната комисия: Плащането на здравни осигуровки е социална отговорност
- Д-р Иванов, каква е причината болниците отново да трупат огромни дългове и как може да се излезе от тази ситуация?

- Откакто станаха търговски дружества, болниците винаги акумулират дългове. Това са неразплатени сметки към доставчици, най-вече към фармацевтични фирми, но също и към енергоснабдителните дружества и ВиК компаниите. Сериозна част от задълженията на здравните болници са натрупани заради лечението на пациенти с прекъснати здравноосигурителни права.

Все пак от изключително значение е и управлението на съответните здравни заведения. В съвременните условия е много важно начело на болниците да има можещи и знаещи мениджъри, които да провеждат здрава финансова политика и да не позволяват задлъжняване. Новият министър на здравеопазването г-жа Десислава Атанасова също отдава голямо значение на мениджърските екипи. Тя вече предупреди, че ще предприеме смяна на мениджърите на болници, чийто принципал е Министерството на здравеопазването, ако те не й предложат адекватни мерки и добри погасителни планове за намаляване на задлъжнялостта на управляваните от тях здравни заведения.

- Има ли опасност някои здравни заведения да изпаднат в несъстоятелност и да бъдат закрити?

- Търговският закон предвижда подобна възможност, но всичко зависи от вида на собствеността. Право на кредиторите е да заведат дела в съответния съд за обявяване на дадено лечебно заведение в несъстоятелност.

- А има ли гаранции, че държавата в лицето на министъра на здравеопазването ще направи всичко възможно за запазването на онези болници, които са жизненоважни за съответните населени места?

- Според мен, със сигурност ще се прави всичко възможно да не се стига до фалити и закриване на болници. Известно е, че и предишното правителство, и по-предният кабинет на няколко пъти превеждаха целево средства за погасяване на задълженията на болниците.

- Споменахте „приноса“ на здравнонеосигурените лица за нарастването на дълговете на болниците. Защо според вас броят на тези лица непрекъснато расте?

- Така е. Бих допълнил, че здравните вноски, които държавата внася за деца и пенсионери, както и за държавните служители, също не се изплащат на 100 процента. И това на свой ред също намалява финансовите възможности на Националната здравноосигурителна каса.

Какви са причините за нарастване на здравнонеосигурените? От една страна, фактор за това е безработицата, икономическата криза. Мнозина, след като загубят работата си, не могат да плащат своите здравни осигуровки. Според Закона за здравното осигуряване всяко безработно лице е длъжно да заплаща здравни осигуровки за своя сметка в периода, в който е без работа.

Втората основна причина за многото неосигурени е свързана с факта, че някои работодатели са некоректни спрямо своите служители и работници и не превеждат дължимите суми за здравно осигуряване. Но това се случва и с някои от хората, които се самоосигуряват. Освен това много от тях не се осигуряват върху реалните си доходи, а върху минималната работна заплата.

За да сме коректни, трябва да споменем и така наречените сезонни работници, които също не внасят здравните си осигуровки, докато работят зад граница, независимо че имат доходи.

Всичко това намалява приходите в Националната здравноосигурителна каса.

- Какво трябва да се предприеме?

- Новият министър на здравеопазването г-жа Десислава Атанасова вече заяви многократно, че ще работи за намаляване на броя на здравнонеосигурените и аз изцяло подкрепям това нейно намерение. В България, както и в Европейския съюз, действа солидарна здравноосигурителна система, която обаче е задължителна за всички граждани. Между другото, солидарният здравен модел е създаден още по времето на канцлера Бисмарк в Германия. Целта на този модел остава неизменна – това е правото на нуждаещите се да получават медицински грижи и помощ, чието финансиране идва от всички данъкоплатци.

- Какво може да се направи, ако потърсим решението на проблема в парламента, т.е. чрез законодателни действия? Нужно ли е например да се криминализира неплащането на здравни осигуровки?

- Според мен, на първо място, трябва да се обърне внимание на некоректните работодатели, т.е законодателят трябва да предвиди съответни мерки и действия, които да дисциплинират работодателите, в това число и с криминализиране на деянието.

Законът обаче трябва да гарантира и равнопоставеност на гражданите в изпълнението на задълженията им. В това отношение аз подкрепям идеята на министър Атанасова за разширяване на сега съществуващата практика гражданите да не могат да получават редица административни услуги, ако имат неплатени данъци и такси към общината, от която искат услугата. Не мисля, че се нарушават права, ако при издаването на нови документи - за самоличност или дори шофьорски книжки - се проверява и дали са платени дължимите суми за здравно осигуряване. В крайна сметка това не е нищо повече от взаимна коректност, чието съблюдаване може да бъде и законодателно защитено.




Д-р Ваньо Шарков, зам.-председател на ПГ на Синята коалиция: Дълговете на болниците растат заради сгрешена политика
Борислав Михайлов

- Г-н Шарков, защо болниците отново натрупаха огромни дългове – близо 380 млн. лева?

- В голяма степен увеличаването на задълженията на болниците в последната година е свързано с политиката на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) - въвеждането на делегирани бюджети и особено изчисляването по методика, която взема за база разходите за лечебна дейност на тези болници само през последните три месеца на предходната година. Затова не бива да бъдат укорявани само мениджърите на тези болници, а е необходимо да се видят истинските причини за задлъжняването. Сред тях е и отказът от смяна на модела на финансиране, т.е. в преминаването от клинични пътеки към диагностично свързани групи.

- Има ли опасност от фалити на болници?

- Да, и тя е по-скоро свързана с опитите на някои доставчици да блокират сметките на лечебните заведения, с което изключително много ще затруднят дейността им и това може да доведе до закриването на лечебни заведения по финансови причини. Опасността е най-голяма за болниците в малките и отдалечените от областните центрове места. От три години насам Министерството на финансите вече не финансира лечебните заведения по критерия „отдалечени и трудно достъпни населени места“. В предните години това финансиране беше от 80 до 100 млн. лева годишно. То се договаряше между Националното сдружение на общините в Република България и Министерството на финансите. За съжаление тази добра мярка вече не съществува.

- Според министъра на здравеопазването една сериозна част от задълженията на болниците е свързана с обслужването на пациенти без здравни осигуровки. Така ли е?

- Безспорно това е така. Хората с прекратени здравноосигурителни права вече са почти два милиона. Това също е свързано с едно недалновидно решение от началото на мандата на правителството на ГЕРБ. То удължи от 8 месеца на три години периодът, в който не трябва да има повече от три неплатени здравни вноски, което моментално увеличи броя на хората с прекъснати права.

Вече има някои законодателни инициативи, целящи въвеждането на по-строги санкции спрямо хората, които не плащат здравните си осигуровки. Важно е обаче да се намери балансът между санкционирането на нарушителите и стимулирането на коректните платци и това е отговорност на управляващите системата - Министерството на здравеопазването и НЗОК.

- Напоследък като че ли се набляга на санкциите. Има предложения за криминализиране неплащането на здравни вноски; чуха и някои нестандартни идеи: например да не се издават лични документи на неплащащите...

- По принцип за всяка предлагана мярка трябва да има предварителна оценка за очаквания и възможен ефект от прилагането й. А това може да бъде постигнато, само ако преди това се направи сериозен анализ на причините защо толкова много хора са здравнонеосигурени.

Съгласно действащото законодателство, хората, които са социално слаби и получават социални помощи, трябва да бъдат здравноосигурявани от държавата. Струва ми се, че голяма част от тези хора не се обръщат към общините единствено защото не са добре информирани за правата си.

Има и една група хора, които никога няма да си плащат здравноосигурителните вноски, защото смятат, че са си надвили на масрафа и могат да си позволяват изцяло платени здравни услуги. Тези богати граждани практически отказват да участват в солидарния модел на здравеопазване у нас и на това трябва да се реагира.

Принудата обаче едва ли е подходът, който може да помогне. Скептичен съм и към приравняването на неплащането за здраве с неплащането на данъци – не за друго, а защото немалко хора го правят с години, без срещу тях да се предприемат каквито и да са мерки.

Важно е също да се види какъв е броят на здравнонеосигурените по вина на работодателя. На едно мое питане до Министерството на финансите, отправено в края на 2009 г., ми бе казано, че работодателите дължат здравни вноски на обща стойност над 200 милиона лева. Тази несъбираемост също трябва да бъде преодоляна.

- Вие сте член на временната анкетна комисия, която трябва да изясни причините за поскъпване на медикаментите и да предложи начини за поевтиняването им. Има ли вече някакви резултати от работата на комисията?

- Досега комисията е провела две заседания. Вече сме уточнили своите питания, т.е. информацията, която комисията изисква от Министерството на здравеопазването, НЗОК и други институции, както и експертите, които привличаме да работят с комисията.



Но сама по себе си, като единствен орган, тази комисия не би могла да свърши работа в достатъчна степен. Нужна е съвместна работа с Изпълнителната агенция по лекарствата, с дирекция „Лекарствена политика“ към министерството, със здравната каса. Сериозна помощ може да ни окаже и Сметната палата чрез одит на лекарствената политика за периода 2008-2012 г. - нещо, което поиска именно Синята коалиция. Ние имахме среща с ръководството на Сметната палата и те ни увериха, че могат да направят нужните проверки.


МЗ не било отговорно за лечението на гражданите
Пациенти с ревматологични заболявания доплащат по 800 лева на месец за лекарствата си
"Министърът на здравеопазването не е отговорен субект за гарантиране ка­чествено, достъпно и пълно лечение на задължително здравно осигурени български граждани". Това заяви юрис­консултът на МЗ пред Комисията за за­щита от дискриминация (КЗД), съобщи­ха от Центъра за защита на правата в здравеопазването (ЦЗПЗ). От пациентската организация цитират представи­теля на здравното ведомство, който е заявил на заседанието на КЗД, че "МЗ не е процесуално-легитимна страна по преписката, тъй като не е институцията, която определя нивото на заплащане на медикаментите". Според юриста на ведомството, цените на лекарствата и нивото на тяхното заплащане от НЗОК се определят от Комисията по цени и реимбурсиране, която е към Министер­ския съвет, поради което министърът на здравеопазването няма нищо общо с тази част от здравното обслужване на българските граждани. "Институцията не е компетентна по казуса и желае да се оттегли като ответник от делото", заяви представителят на МЗ. "Когато председателят на КЗД постави въпро­са, дали това изявление означава отвод на МЗ по делото и дали трябва да се призове като страна Министерският съвет, се оказа, че МЗ всъщност не желае това", коментират от ЦЗПЗ. На заседанието на КЗД бе разгле­дана жалба на Организацията на па­циентите с ревматологични заболява­ния в България по повод ниската реимбурсация на биологичните медикамен­ти, използвани за артритни заболява­ния, което според пациентите е проява на дискриминация. Жалбата е срещу МЗ и Комисията по цени и реимбурси­ране. ДУМА припомня, че става въпрос за биологични препарати, включени в Приложение 1 на Позитивния лекарст­вен списък, които към настоящия мо­мент се заплащат от НЗОК в размер на 75%. Лекарствата са единствените средства, които предотвратяват трайно инвалидизиране на тази група пациен­ти, поради което в страните от ЕС се поемат на 100% от държавата. У нас пациентите доплащат по 800 лв. всеки месец за животоподдържащата терапия, припомнят от ЦЗПЗ.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница