17 септември 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата25.10.2018
Размер278.26 Kb.
#98572
17 септември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Ще отпадне изпитът за медицинска специалност
Анна Ботиновa / Ярослава Прохазкова

Изпитите за специализации ' на лекари и дентални лекари отпадат от 2014 г. и класирането ще става само по успеха от следването, съобщи здравният министър д-р Таня Андреева при откриване на академичната година в Медицинския университет - София. Така студентите ще имат стимул за висок успех, за да се класират за желаната специалност. Това е част от идеите за либерализация на системата за добиване на специалност. Предвижда се още намаляване на санкцията за лекари, които след завършване на специализацията не работят на място, определено от държавата. Сега те дължат тройния размер на парите, похарчени за обучението им. Обмисля се това да остане само за заминаващите в чужбина. В стоматологията година специализация струва към 8000 лв. а в медицината е между 5000 и 6000 лв. В италианския град Киасо Медицинският университет е открил център за обучение по наши програми на английски език. преборихме се с конкуренцията на Испания и Румъния, каза ректорът на Медицинския университет проф. Ваньо Митев. Ръководството на висшето училище внесло поправки за законите за висшето образование и за здравето, за да може да открие истински филиал в Италия. Вузът работел също с Кипър и Израел. Ректорът проф. Ваньо Митев обеща на студентите до година и половина пълна промяна на студентските общежития, което бе аплодирано бурно от бъдещите лекари Медицинският университет нямал земя, е основният проблем на университета. Ако я получим, ще решим инфраструктурните си проблеми, допълни проф. Митев.




Поне 20 общински болници ще затворят при по-високи осигуровки
Дина ХРИСТОВА

Най-малко 20 общински болници няма да могат да издържат на по-високите минимални осигурителни прагове, които бяха договорени в здравеопазването, и ще се наложи да затворят. За това предупреждават от сдружението на общинските болници. Според обявено споразумение праговете в сектора за различните звена - началници, лекари, медицински сестри, акушерки, лаборанти и т.н., трябва да се увеличат между 13 и 15%, което е рекорден ръст за 2014 г. "20 закрити болници е бройката на пръв поглед, но може и да са повече. С по-високите прагове допълнително се смазват тези лечебни заведения, защото, когато трябва едни пари да се дадат, трябва отнякъде да се вземат. В същото време цените на пътеките не са мръднали, делегираните бюджети на болниците са намалели драстично", заяви пред "Сега" шефът на сдружението Неделчо Тотев. Ежегодно здравната каса определя бюджет на общинските лечебни заведения, но при управлението на ГЕРБ той беше силно редуциран, тъй като заради завишени изисквания за персонал и техника намаля и броят на клиничните пътеки, по които те могат да работят. Това заедно със спирането и на държавната субсидия беше сред основните причини за закриването на 17 общински болници в последните две години. Здравният министър Таня Андреева обещава догодина отново да има субсидия за общинските лечебни заведения, но само за тези в труднодостъпни райони или без друг достъп до медицинска помощ. От асоциацията на директорите в здравеопазването пък предупредиха, че ръстът на минималните прагове ще доведe до реално намаляване на възнагражденията на медицинския персонал, тъй като парите за по-големите осигуровки няма откъде да дойдат освен от заплатите. Оттам припомнят, че в много болници още не са достигнати договорените минимални заплати в колективния трудов договор от средата на 2012 г., тъй като размерът им е бил обвързан с увеличение на цените на клиничните пътеки, което не се е случило. В същото време новите минимални прагове са по-високи дори от договорения минимум. Заради проблемите с праговете в здравеопазването все още не е приключило окончателно договарянето за 2014 г., което трябваше да свърши още на 2 септември. Без определяне на минималния осигурителен доход няма как да се направи бюджетът на НОИ. Засега не е ясно и какво ще се случи с праговете в секторите, в които договорки няма. Към момента те са около 50.


СПОРОВЕ

Според БСК, чиито членове са двете организации - на общинските болници и на директорите, споразумението не е легитимно, тъй като е подписано от две национално представителни организации - БТПП и КРИБ, а не от отраслови. В късния следобед вчера трябваше работодатели и синдикати да се изяснят важи ли споразумението.




11 министри бият звънеца, Орешарски – два пъти
Истински десант по училищата спретна властта вчера. Единадесет от министрите в кабинета удариха първия звънец. На две места се отчете единствено премиерът Пламен Орешарски. Той първо беше в университета, който е завършил и който от години преподава в УНСС. Компания му правеше финансовият министър Петър Чобанов, който също почете своята Алма матер. „Посрещаме ви като гост в дома си", обърна се ректорът проф. Стати Статев, който беше бурно аплодиран от студентите си л причакай с цветя от няколко красиви студентки. Смут по време на словото внесе само девойка, която дали заради височайшия гост, или по други причини, припадна в препълнената зала. Атмосферата се нагорещи допълнително, когато Орешарски излезе да поднесе цветя в двора на икономическия университет. Там той се натъкна на засада от агитката на редовните протестиращи, които го освиркаха и скандираха против кабинета. Премиерът невъзмутимо положи венците, а след това потегли към Садово, където заедно с екоминистъра Искра Михайлова откри обновеното училище „Гео Милев". И там двама ученици, навярно пропуснали закуската, припаднаха по ереме на церемонията. Вицепремиерът Даниела Бобева беше единственият заместник на Орешарски, който поздрави малчуганите за празника. Тя почете училището в с. Мрамор. Другите двама вицепремиери - Зинаида Златанова и Цветпин Йовчев, пропуснаха първия звънец. Просветният министър проф. Анелия Клисарова избра родната Варна. Просветната шефка поздрави малчуганите от училището за незрящи в морската столица и откри компютърен кабинет, специално оборудван с Брайлови клавиатури. Тя отново обеща да се бори за повече пари за наука. Министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов пожела успех на тийнейджърите от столичната френска гимназия. На тематични за ресора им откривания заложиха останалите министри от кабинета. Министърът на културата Петър Стоянович уважи малките таланти от музикалното училище „Любомир Пипков" в София. Спортният министър Марияна Георгиева поздрави бъдещите висшисти от Националната спортна академия. Здравният министър д-р Таня Андреева посети тържество в столичния Майчин дом, където успех и здраве за но- вата учебна година си пожелаха студентите от Медицинския университет. Строителният министър Десислава Терзиева удари звънеца за младите строители от столичния техникум по архитектура, а земеделският шеф Димитър Греков пожела късмет на ученици от агрогимназията в Сандански. Отсъствия, но извинени, писаха от правителството на двама членове на кабинета. Това са икономическият министър Драгомир Стойнев и външният Кристиан Вигенин, които във вчерашния ден изпратиха първолаци и се придържаха не към ролята на политици, а на татковци.


Депутат с три болници иска още здравни каси

Семир Абумелих от ГЕРБ се конфронтира с официалната позиция на групата си
Наделина Анева

Бургаският депутат от ГЕРБ Семир Абумелих започна акция за разбиване монопола на здравната каса и създаване на много частни. Той изрази позицията си в дълго и мотивирано изказване на последното заседание на ресорната комисия в присъствието на здравния министър Таня Андреева и шефа на лекарския съюз Стоян Райчинов. Интересното е, че групата на Борисов смята да остане една здравна каса, но ресурсът в нея да се управлява по-добре. Колегите на Абумелих бяха смаяни след изказването му, а бивш член на кабинета на ГЕРБ му каза, че е направил голяма грешка Пред комисията Абумелих призна, че има три частни болници. Но не спомена, че е имал участие в здравноосигурителен фонд. Според справка в интернет той и депутатът от Бургас Димитър Бойчев имат по 3,3% участие в Здравноосигурителния фонд „Европа". Мелих твърди, че е продал акциите си на болницата, която в момента се управлява от съпругата му. Според декларацията за конфликт на интереси към момента на избирането му за депутат Абумелих е управител на медицинските центрове „Се. София" ООД (в който има 50% собственост), „Св. София билдинг" ЕООД и управител на дружеството „Еп Семир" ЕООД, което е изцяло негова собственост. Мепих е декларирал частен интерес към медицинския център „Дева Мария" ЕООД и към частната многопрофилна болница за активно лечение „Дева Мария". Освен това е председател на УС на сдружение на бургаските болници и зам.-председател на Българската асоциация на медиците, работещи в туризма. „Когато има повече от една здравна каса, това е начинът да се конкурират посредниците за парите на гражданите", обясни мотивите си Абумелих пред „Преса". Според него, ако се разбие монополът на НЗОК, ще спечелят само потребителите. В момента монополистът НЗОК злоупотребявал. „Категорично нямам конфликт на интереси. Ако аз не участвам в комисията по здравеопазване, кой? В земеделието ли да участвам? Утре ако се разведа, жена ми ще ми вземе всичко", мотивира се Абумепих. Той беше избран за общински съветник от ГЕРБ, но се отказа от втория мандат s края на 2011 г. с мотив, че иска да работи по професията си. Пред комисията по здравеопазването заяви, че дошъл в парламента като ново лице, защото искал да сложи ред в здравеопазването Той е заявявал, че има амбицията да превърне „Дева Мария" в университетска. Пред „Преса" допълни, че съветвал медиите внимателно да следят действията му, защото не се притеснява от активността си в здравната комисия. Преди дни вътрешният министър Цветлин Йовчев съобщи, че е глобил Абумелих, защото в нарушение на Закона за пътищата се опитал да отвори предсрочно отсечка от магистрала „Тракия".




Лекарите ще избират специалност без изпит
Жулиета Миткова

От следващата година всички завършили лекари ще могат да започнат специализация, без да полагат изпит. За промяната съобщи министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева, след като вчера откри новата учебна година в Медицинския университет в София. „Класирането ще се формира по успех от следването. Това според мен ще бъде допълнителен стимулиращ ефект студентите да имат добър успех, за да могат да се класират за първата желана от тях специалност", обясни Андреева. В момента всеки доктор, желаещ да специализира по държавна поръчка, полага изпит. През последните две години отпуснатите места бяха едва по 80, а останалите кандидати трябваше да си плащат, като в същото време нямат право да получават заплата в болницата, в която работят. През новата учебна година предстои да стартира и програма, финансирана от Европа, която дава възможност на над 1500 медици да специализират безплатно. „Досега по програмата са се записали около 1000 души. Искаме да разширим капацитета поне с още 500 места, като ще обхванем и зъболекарите", каза още здравният министър.




С шест милиона лева спасяват 50 клиники
Жулиета Недялкова

Шест милиона лева ще отпусне държавата за спасяването на общинското здравеопазване, научи „Преса". Парите ще са за допълнително субсидиране на общинските болници в отдалечените и труднодостъпните райони през следващата година, обясни зам.-шефът на парламентарната здравна комисия д-р Емил Райнов. Това беше и едно от обещанията на БСП,: залегнали в предизборната програма на'партйята, така че тези лечебници, които обслужват близо 2 милиона български граждани, да не затворят врати, добави той. МЗ ще отпусне допълнителни средства и до края на годината, като парите ще дойдат от гласуваните 8 млн. лева в бюджета на ведомството за капиталови разходи. „До момента сме готови с чернова на списъка с около 50 болници, които ще бъдат финансирани от държавата. Всички те са в труднодостъпни планински райони и обслужват предимно възрастни и хронично болни хора, както и продължително безработни", посочи председателят на сдружението на общините Гинка Чавдарова. Предвидените 6 млн. лева ще са напълно достатъчни, за да не фалират тези лечебници, чиято точна бройка ще е готова до края на следващата седмица. Идеята е на всеки три месеца здравното министерство да определя каква сума да бъде отпусната на всяко конкретно заведение според преминалите пациенти и изразходваните суми за лекарства.




На 24 септември КС решава важни дела
На 24 септември (вторник) е насрочено заседанието на Конституционния съд (КС), на което ще се решава делото по искане на ГЕРБ за прекратяване поради несъвместимост на мандата на депутата от ДПС Делян Пеевски, съобщи в сайта си съдът. Същия ден КС ще заседава и по три други дела, без да ги решава. Едното от тях е по искането на ГЕРБ да бъде обявено за противоконституционно предсрочното прекратяване на мандата на шефа на НЗОК Пламен Цеков. Съдът ще гледа и определението за назначаване на вещи лица по едното от делата за касиране на изборите, докладвано от Пламен Киров, както и искания за нови доказателства по делото за прекратяване на мандата на депутата от БСП Иван Иванов.

За 25 септември е насрочено делото за лустрацията в Закона за радиото и телевизията, то има проект на решение още преди лятната ваканция.




Лекари по плажовете до края на септември
Лекарско обслужване по плажовете ще има до края на месеца. Това съобщиха вчера от ДКЦ 1 „Св. Клементина", която осигурява медицинските грижи за летовниците. В същото време поетапно закриват медицинските пунктове по плажовете. На постовете до 31 септември обаче ще останат да работят реаниматор, медицинска сестра и шофьор. Заради липса на плажуващи е закрит медицинският пост на „Кабакум". Това лято по плажовете във Варненско са регистрирани около 70 тежки инцидента. Около 120 са по-леките, които се случват почти всеки ден.


Екстрасенси ли искаме да ни лекуват?
Младите лекари ще могат да кандидатстват за специалност без приемен изпит, а само чрез оценките от следването си. Едва ли само това ще накара младите лекари да специализират у нас, при положение че ще вземат 450 лева, а например е Германия колегите им специализанти получават 2500 евро. Държавата трябва да се замисли как да накара малкото оставащи лекари да учат специалности като патоанатомия, инфекциозни болести и анестезиология и ред други, които вече са на изчезване. Все по-рядко хората избират педиатрията например. Лекарите трябва да бъдат допълнително поощрявани и стимулирани да учат специалностите, за които няма мераклии. Ако това не бъде направено навреме, след 10 - 20 години може да се окаже, че ще ни лекуват екстрасенси, защото лекари няма. Ако тези промени накарат допи няколко души от тези 500. които се изнасят всяка година, щом завършат, да останат v нас, значи усилията са си заслужавали.


Таня Андреева:Няма да има промяна на здравната вноска през 2014 г.
Не се очаква промяна на здравната вноска през 2014 година. Това каза вчера пред журналисти министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева след официалното откриване на новата учебна година в Медицинския университет в София. Попитана какво се случва с 10-те процента съкращения, министър Андреева отговори, че в администрацията на Министерството на здравеопазването те вече са факт. В момента продължават да пристигат и има предложения от второстепенни разпоредители, каза още тя. Андреева съобщи още, че от 2014 г. лекарите ще могат да специализират без приемен изпит, като класирането им ще става по успеха при завършване на обучението им. Тя допълни, че през последните няколко месеца се е покачил интересът към програмата за облекчаване на специализантите и по нея вече се обучават около 100 души, включително и стоматолози. Първокурсници в Медицинския университет тази година са над 1200 български граждани. 180 души ще учат медицина, 120 - дентална медицина, 120 - фармация, 130 - във Факултета по обществено здраве, 300 са приети в Колежа "Йорданка Филаретова" за медицински сестри и акушерки и 125 ще се обучават във филиала във Враца.


Лекарите не одобряват националната здравна стратегия
Съсловната организация протестира, че политиците не са консултирали с тях плановете за сектора
Десислава Николова

Българският лекарски съюз (БЛС) в позицията си за националната здравна стратегия 2014-2020 протестира остро срещу това, че политическите партии не са спазили меморандума, който са подписали със съсловната организация на докторите преди парламентарните избори. Оказва се, че лекарите не са били поканени да участват в подготовката на документа, който в момента е на етап обществено обсъждане, става ясно от позицията на управителния и националния съвет на БЛС. Празни обещания Преди изборите съсловната организация на лекарите подписа документа за общи принципи и действия в здравеопазването с почти всички политически сили, а от управляващите - с БСП и ДПС. Според него в първите шест месеца от началото на мандата съвместно с лекарите ще бъде разработена национална здравна стратегия с ясни приоритети, цели, задачи, действия и оперативен план към нея. Идеята на БЛС беше по този начин да се осигури широк обществен и политически консенсус за това как ще се развива здравният сектор. Освен че липсва приемственост с предишните здравни стратегии обаче, БЛС изтъква, че приоритетите са подобни на стратегията от 2001-2010 г., а целите й са далеч по-конкретно формулирани в сравнение със сегашния проект. Той има няколко цели, които обаче се отнасят до един и същ очакван резултат — намаляване на смъртността с 20% във всички възрастови групи до 65 г. и намаляване с 20% на престоя в болница на възрастните над 65 г. Пропуски Според позицията на БЛС почти за никоя от целите и задачите не е посочено перото, с което ще бъде финансирано изпълнението им. От съсловната организация изтъкват, че планът за действие трябва да бъде неразделна част от стратегията и е недопустимо и грешно тя да се обсъжда, без да има такъв план. В проектостратегията е записано, че процентът от БВП за здраве няма да се увеличава, а ще намалява. Според БЛС независимо от икономическата и финансовата ситуация в страната е необходимо увеличаването на средствата за здравеопазване до достигане на средния процент за страните от ЕС – 6% от БВП. В момента България отделя средно под 4%. Според предложението на лекарския съюз основен акцент в стратегията трябва да бъдат човешките ресурси, без които е невъзможно изпълнението на проекта. Освен това е необходимо и по-конкретно разработване на ролята на специализираната извънболнична помощ, както и на критериите за качество като инструмент за сключване на договори с лечебните заведения и при разпределение на финансовия ресурс между тях.


Лекар мениджър ще оглави Националната онкологична болница
Комисията по избора на нов директор на Националната онкологична болница класира на първо място д-р Валентин Ангелов, който пред последните девет години оглавяваше частния здравен фонд на ДЗИ. Преди това е работил три години в първото лицензирано дружество за здравно осигуряване - „Закрила", биле и един от анестезиолозите на софийската болница „С6. Екатерина", където е достигнал до главен асистент в катедрата „Анестезиология, реанимация и интензивни грижи". Освен медицина д-р Ангелов е завършил здравен мениджмънт 6 Медицинския университет и в момента е свободен докторант във Факултета по обществено здраве, има магистратура по бизнес администрация в УНСС и по психология. Резултатът от конкурса може да се обжалва до петък пред здравния министър. Освен Ангелов имаше още трима кандидати за поста.Това са досегашният директор доц. Здравка Валерианова, зам.-дирек торът на хематологичната клиника проф. Георги Михайлов и уволненият по време на тропната коалиция зам.-министър на здравеопазването от ДПС д-р Матей Матеев.


Константин Пенчев, национален омбудсман и бивш председател на Върховния административен съд

България има нужда от радикално лечение
Националният омбудсман и бивш председател на Върховния административен съд Константин Пенчев коментира политическата криза, отношенията между гражданите и институциите, идеите за промяна 6 изборните правила и забавянето на най-важните реформи.
В последните два месеца многократно призовахте за диалог между гражданите и властта. Вместо това властта се намеси в протеста. Управляващи и опозиция организираха симпатизантите си на площада. Възможен ли е въобще диалог?

- Насажданото в последните месеци мнение, че има протест и контра протест, т.е. че едни граждани са срещу други граждани, е абсолютно невярно. Това е манипулация. Не бива да се пренася предизборната битка, в която митингите в подкрепа на една или друга партия са нормални, в сегашните условия, когато сме извън кампания. В България сблъсъкът е-на гражданите с институциите - ако гражданите не са доволни от управлението и институциите не работят в техен интерес, те излизат на протест. А че не са доволни, показаха категорично - и то не само от това управление, а от последните 23 години. Ако се вслушаме в изказванията на участниците в т.нар. контрапротест, те също казват: „Да, ние също сме за промени, за нов обществен договор, за нов начин на управление", макар да смятат, че това правителство може да покаже нов начин на управление. Но едно е сигурно -всички са недоволни от управлението в последните 23 години и който и да дойде на власт - дали с предсрочни или с редовни избори, трябва да знае, че хората няма да търпят да бъдат заблуждавани и няма да допуснат да се гледа на тях с пренебрежението, с което поначало администрацията в България гледа на гражданите. Единственият изход е диалог, но диалог на институциите с гражданите, а не на едни граждани с други граждани - защото съществени противоречия между двете групи няма. Ако имаше, щяхме да сме в ситуация на потенциална гражданска война, а такова нещо аз не виждам. . Диалогът между гражданите и институциите трябва да е за това накъде ще се развива страната, какви реформи ще се направят. Защото нашият живот е дълбоко нереформиран -съдебна система, образование, здравеопазване, това са болезнени реформи, които чакаме вече 23 години. И без тях просто няма да стане. А какво ще стане, ако go диалог не се стигне? Преди 40-ия ден предвидихте радикализация на протестите, а оттогава те сякаш затихнаха.

- Ако няма диалог, рано или късно ще се стигне и до радикализация. Казано най-просто, идва зима. И ето, отново има неяснота при формирането на сметките за електроенергия. Протестите срещу сметките станаха не просто защото те бяха високи, а защото никой не разбра как се формират. Ако веднага компетентните институции не излязат със задоволително обяснение, така че и най-необразованите граждани да разберат със сигурност намалена ли е цената и защо плащат повече, отново ще има бум на недоволството не толкова заради високите сметки, колкото заради убеждението, че отново ни лъжат. А от това просто им писна. Важна е и ролята на регулаторните органи, които трябва да са независими и експертни. Не може министър-председателят да каже: „Ще увеличим цената на тока с толкова или ще я намалим с толкова." Това е абсурд. Видяхме го в последните години. Това са независими регулаторни органи с мандат, които не са подчинени на никого. Тяхната работа не е политически популистка. Затова и там е нужна промяна. Не можем да очакваме монополистът да не иска да печели повече, това е нормално. Въпросът е как го контролираме. Говорите за образование, здравеопазване и съдебна реформа, а правителството започва с намаляване на сметките за тока и с други базови социални мерки. Грешка ли е това?

- Социалните мерки са нещо добро, но ако искаме да имаме трайна тенденция на подобряване на живота на хората, тя може да се постигне чрез оживяване на икономиката, което пък не може да се постигне без работеща съдебна система. На пръв поглед няма връзка между развитието на промишлеността и съдебната система, но чужди инвеститори няма да дойдат, ако не са сигурни, че техните инвестиции ще бъдат защитени. А това става с бърз и ефективен съд. А връзката на икономиката със здравеопазването и образованието е съвсем пряка - като имаме образование на добро ниво днес, ще имаме предприемчиви и добре подготвени кадри утре. Изключително важно е и нацията да бъде здрава. Но аз не виждам как въобще могат да се правят реформи при това напрежение в обществото, което не спада, и с това крехко мнозинство в парламента. Те могат да бъдат направени само ако има консенсус и необходимото мнозинство - не само в парламента, а и в целия полдаически елит и сред хората. В известен смисъл такова съгласие имаше през 1990 въпреки кризите и сменящите се правителства.

- Имаше консенсус първо относно членството в ЕС, не само политически, а и обществен. На моменти имаше и относно реформи в съдебната система. Да не забравяме, че бяха напра-, вени три поправки в конституцията в точно тази част - съдебна власт. А тя може да се променя само с конституционно мнозинство. Имаше единомислие и на управляващи, и на опозиция по тези важни неща. В момента, в последните 4 години, тези намерения за реформа в съдебната система изчезнаха и аз не виждам новото правителство да има някаква стратегия. Говореше се за електронно правосъдие и то е важно, защото ще намали до голяма степен повсеместната бюрокрация. Но за това говорим от години и някакви милиони се наливат било от бюджета, било от фондове и нищо не се случва. Нито с електронното правосъдие, нито със системата за противодействие на престъпността. Това са неща, които в много държави са вече минало, а ние само си мечтаем за тях. България е болна, спор няма. Трябва да я лекуваме, трябва да има операция, а не да даваме аспирин, за да спадне температурата. Защото сега ще намалим малко тока, ще увеличим малко социалните, но е нужно радикално лечение. Как гледате на работата на новия главен прокурор и на атрактивните пресконференции, организирани от прокуратурата?

- Пълен мит е, че съдебната система трябва да бъде оставена да се реформира от самите магистрати, защото съдебната власт е независима. Това е абсурд. Каква е тя и как ще бъде реформирана зависи единствено и само от политиците, които взимат решенията, прокарват ги в парламента и променят конституцията, законите и правилата. Това не значи, че съдебната система ще бъде зависима от изпълнителната и законодателната власт. Това значи, че тя ще има необходимите гаранции, че ще работи, ще бъде отчетна. Протестите и тези през февруари, но и сегашните, родиха много идеи за институционални промени, като се започне с мажоритарен вот и се стигне до по-радикални - нова конституция, двукамарен парламент, президентска република. Как гледате на тези идеи?

- Аз смятам, че трябва да започнем веднага реформите, защото сме закъснели твърде много. Но не мисля че законовата рамка е -най-важната. Действително трябва да се осигури по-активно участие на гражданите, по-лесен достъп до вземането на решения. Но това нито ще ни накара да гласуваме, ако сме апатични и нямаме желание, нито ще ни гарантира, че ще изберем най-достойните. Ние сме същите хора. Същите магистрати, същите политици. Къде е гаранцията, че с нова рамка държавата изведнъж ще тръгне и ще стане по-работеща. И в рамките на тези закони пак могат да се направят много неща. Става дума за здравеопазване, за образование... Законът за здравето е най-често изменяният закон, с най-много подзаконови нормативни актове. Нещо да се е случило добро? Не. Необходими са прости и ясни действия. А хората, които са по върховете на тези институции, не са достатъчно независими и достатъчно компетентни. Това също е много важно. Например събираемостта на здравните вноски е изключително ниска, а те са задължителни. Хората масово не ги внасят, не само поради бедност. Трябва да се направи такъв контрол, че всеки да си плаща вноските и данъците. Да спрат измамите. Същото важи за укриването на данъците, за измамите с ДДС. Трябва да има контрол и спазване на принципите. А какво мислите за идеята за нов изборен кодекс? След първите няколко заседания на парламентарната комисия отказахте да участвате в обсъжданията.

- Според мен хората не искаха нов изборен кодекс, искаха да бъдат променени някои правила, като например изравняване на достъпа на независимите и партийните кандидати. В съвременната история на България ние нямаме избран независим депутат, въпреки че винаги е имало такава възможност. Очевидно тя е неприложима. Трябваше да се намалят пречките пред независимите кандидати, например да се въведат гражданските листи. И евентуално да се осигури на тези кандидати достъп до медиите. Това искаха хората още от февруарските протести. Вместо това се реши да има нов изборен кодекс и да се преразгледа цялата избирателна система, която в общи линии работи 23 години. Не смятам, че нов кодекс ще направи революция. И съм скептичен за срока, в който ще бъде готов. Защото едно е да подготвиш три варианта за избирателни системи, друго е те да бъдат приети в парламента на две четения. Не знам дали ще има мнозинство в парламента по отношение на избирателната система.



Интервюто взе Слаб Оков


Най-лесното упражнение

Поредната стратегия за здравеопазването
В най-бедната страна в ЕС болните плащат и над 3 млрд. лв. допълнително за лечението си
Всеки от здравните министри през последните 10 години e написал поне по един проект за стратегия какво ще представлява здравеопазването след пет или десет години. Това се оказва най-лесното нещо в управлението на сектора. В повечето случаи документите представляваха тъжна статистика от 100 страници, в които надлежно се описваше как българите са на първите места в ЕС по смъртност от сърдечно-съдови, белодробни, онкологични заболявания, а освен това са отличници по тютюнопушене, употреба на алкохол и нездравословен начин на живот. В допълнение в повечето документи се отчита как добрите млади лекари и сестри напускат България и колко нерационално се изразходват парите за здраве. И това е – всяко правителство приемаше поредната стратегия, без да реши един изключително важен въпрос. В статистиката винаги се изтъкваше, че България дава един от най-малките проценти от БВП – около 4% публични средства, за здраве при минимум 6-8% в останалите европейски страни. След това с по-дребен шрифт се добавяше, че ако се сметне, че пациентите си плащат нерегламентирано избори на екипи, лекари, екстри в болниците, доплащат за медицински услуги, лекарства, консумативи и импланти, излиза, че България отделя 8% за здраве. Така всъщност най-бедната страна в ЕС е и единствената, в която болните са принудени да плащат толкова много от джоба си – средно 3.5 млрд. лв. допълнително за здраве. И докато не бъдат решени най-важните въпроси - колко струват здравните услуги, как пациентите да не бъдат рекетирани от здравните институции, как онези 2 милиона неосигурени да започнат да си плащат вноските, както и да престане пренебрегването на мнението на лекарите, смисъл от писането и обсъждането на стратегии ще продължава да няма.


Джонатан Алън:

Това, което се случва в България, често засяга и страните от ЕС
И ние имаме своите скандали във Великобритания, но важното е какво се прави след тях.
От интервю на британския посланик за рубриката ..Честно дума" в предаването ..Нека говориш" по БТВ

С Според мен това беше лятото на гражданското общество в България, не на посланиците. Аз мога да говоря само за себе си. И това, което казвам, е само това, което чувам и разбирам от разговори с хората тук, в София, и в други градове. И трябва да кажа също, че това, което се случва в България, от време на време има последици и в други държави, включително и в моята. И затова все още има Механизъм за сътрудничество и наблюдение в България и особено по тези деликатни въпроси па сигурността има последици в нашите държави в Европейския съюз. Затова може би и посланиците говорят понякога. ., Аз вече казах по-специално, че законите за борбата срещу корупцията са слаби и вярвам в това. Не казвам, че всички закони са слаби, мисля, че вие имате и много добри закони и може би въпросът е в прилагането им, но това е друга тема. Но мисля също така, че може би тук законите се променят много бързо и твърде лесно. Ако има процес на консултации, за да знаем но-добре какво се случва след приемането на закона, ще е по-отговорно към тези групи, които той ще засегне - бизнеса, организациите, гражданите... За да могат и те да кажат на депутатите: може би вие не знаете, че ако направите това, след това ще се случи това. Един пример. В моята страна ние създаваме нов орган Срещу организираната престъпност. Казва се национална агенция срещу престъпността и на нас ни отне две и половина години за консултации, за да го създадем. С ДАНС в България това стана за две и половина седмици - не месеци, не години, и затова има тези последици, които може би и депутатите тогава не знаеха. Затова вярвам, че би било полезно да има процес на консултации. Според това, което чувам от българи, смятам, че има три важни аспекта за реформи в политическата сфера, които да върнат доверието на гражданите в нея. На първо място е прозрачността. Всички говорят за прозрачност, но това значи, че решенията, бюджетът, всичко, което хората па власт правят, да е прозрачно и само нещата, свързани със сигурността, да не бъдат публикувани. Аз бих казал също, че много българи нямат доверие, че шефовете на регулаторните органи са истински независими от политиката и политиците. И смятам, че промяната трябва да започне с изработване на независима процедура за избора им, за да бъдат избрани най-добрите и квалифицирани, за да се върне доверието и в тези органи. Трябва да кажа, че назначението на г-н Пее веки за шеф на ДАНС беше голям шок и за нас в международната общност. И аз говорих с много сериозни хора, които трябва да знаят защо се стигна до това назначение, и нито един от тях не ми даде сериозна причина. И ако няма сериозна причина за такова назначение, аз се безпокоя за това и затова ще предложа да попитам, защото аз искам да зная защо. И ние имаме своите скандали във Великобритания. Последният беше за разходите и доходите на депутати, но най-важното е какво се случи след скандала. След този скандал имаше няколко депутати в затвора. Имаше промени -защото депутатите дадоха този контрол на независима комисия, не от парламента. И те направиха това, защото знаеха, че беше важно да върнат доверието в политиците.


Пишат закон за пациента
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Написването на Закон за правата на пациента е залегнало в програмата на здравното министерство за следващата година, съобщи за „Труд" министър д-р Таня Андреева. „Оставили сме този важен закон за 2014-а, тъй като в момента работим по тези за бюджета догодина, занимаваме се приоритетно с Националната карта на спешната помощ у нас и с медицинските стандарти", обясни д-р Андреева. Неотдавна шефката на здравната комисия д-р Нигяр Джафер посочи, че трябва да се обмисли дали да се пише нов закон, или да се подобрят настоящите разпоредби в различните закони по проблема.



Вчера Българският лекарски съюз (БЛС) остро реагира срещу изготвената от МЗ Национална здравна стратегия без участието на съсловната организация. „БЛС има подписан меморандум за общи принципи и действия в здравеопазването с БСП и ДПС, който гласи, че в първите шест месеца от началото на мандата съвместно с лекарския съюз ще се разработи и приеме Национална здравна стратегия за периода 2014-2020 г.", пише в становището. И продължава: „В такъв аспект изготвянето на документа без участието на БЛС представлява грубо незачитане на договорености". „Стратегията е поставена на обществено обсъждане, чакаме предложенията на БЛС", казаха от M3.


Нов скандал с шефа на Онкологията
Две жалби бяха пуснати срещу конкурса за нов директор на Националната онкологична болница. Миналата седмица приключи надпреварата за шеф на университетската клиника. Кандидатите бяха общо четирима. На първо място бе класиран д-р Валентин Ангелов, а сегашната директорка, проф. Здравка Валерианова, е на четвърто. Тя обаче обжалва резултатите. Докато тече тази процедура обаче не може да се сключи договор с друг директор, обясни адвокатът Асен Георгиев. Ако министерството не се съобрази с това, пациенти са готови да излезнат на протест срещу смяната на директора. Подобно напрежение имаше и през лятото, когато здравният министър Таня Андреева за първи път реши да смени проф. Валерианова.

Мария Чипилева


Медицинският ВУЗ си поиска земята
Медицинският университет си поиска земята, върху която се издигат сградите му, при откриването на новата учебна година. "Ние сме единственият вуз в България, който няма един квадратен метър земя", заяви ректорът проф. Ваньо Митев. Той обясни, че доскоро мислели, че терените под Александровска болница са нейно притежание. Оказало се обаче, че при управлението на Иван Костов, когато е построен инсенираторът за биологични отпадъци, цялата площ е дадена на екоминистерството. "Тази седмица започват срещи по този повод, очаквам несправедливостта да бъде изгладена и теренът да бъде върнат на здравното министерство. След това то ще даде на МОН парцели, върху които ние можем да строим", каза проф. Митев. Университетът ще построи със свои пари нова сграда на ректората си и ще ремонтира общежитията. "До 1,5 г всяка стая ще лъсне", каза Митев. Вузът открива и филиал в Швейцария, където негови професори ще четат лекции на английски.

Стела Стоянова


Регионализмът се оказа по-лош и от комунизма
София изсмуква цяла България

С данъците от държавата се хранят чиновниците в столицата, казва проф. Петър Иванов
В неделя Центърът по демографска политика изнесе данни, че населението в България намалява със седем души на час, а Северна България се топи седем пъти по-бързо от Южна. Докъде може да стигне обезлюдяването на цели краища? Как да се смекчи разделението между столица и провинция? Какво става с протестите срещу правителството? На тези въпроси "Стандарт" потърси отговор от социалния психолог проф. Петър Иванов.
- Проф. Иванов, Центърът за демографска политика излезе с много тревожни данни, че българската нация се топи на година с 60 000 души, което прави 164 човека на денонощие, или 7 на час. На всеки 60 минути петима българи умират, а двама емигрират. Какво се крие зад тази статистика?

- Центърът за демографска политика оповести редица ужасяващи и потресаващи данни, които бяха публикувани от Националния статистически институт. Например смъртността във Видинския край е 38 промила, докато средната за страната е 14, а в София - 11. Значи на един починал в столицата се падат по четирима във Видин. Смъртността при момчетата в Разградско е 30 промила, докато средната за София е 4. Тези разлики са обезсърчаващи. Средният доход на човек от домакинство в столицата е 1159 лв., докато в Силистра е 700 лв. Тези доходи нарастват, но в столицата се увеличават с темп от 12 на сто, докато в Силистра с 5 на сто. Ако тенденцията се запази, само след двайсетина години силистренци ще получават една пета от доходите на софиянци. 55% от семействата в София имат поне един член, който да работи в държавните институции, които са на бюджетна издръжка. От данъците на цяла България се събират пари за заплати на служителите, които общо са 400-500 хиляди и са съсредоточени предимно в столицата. На всичкото отгоре цялата страна им плаща и осигуровките. Най-интересното е, че заплатите в държавния сектор нарастват два пъти по-бързо отколкото възнагражденията в частния.

- Вие ударихте камбаната, че Северна България се топи седем пъти по-бързо от Южна. На какво се дължи това?

- Регионализмът е укорима пристрастеност към интересите на един регион за сметка на интересите на всички останали. Парите на цялата страна се вкарват в бюджета и се разпределят предимно за София. В столицата по два европроекта са предвидени 2,5 млрд лв., докато за 32 други града са отделени 600 млн. лв. Затова и населението в Северна България намалява седем пъти по-бързо, отколкото в Южна. Основната причина е София. Централният град се увеличава непрекъснато годишно с 20 хиляди души. Какво да правят тези хора в малките градове и села? Там няма нищо. Всички пари отиват за столичани - за метро, за магистрали, по които да ходят до морето и до Гърция. А истинските магистрали, които са нужни на икономиката, например Русе - Свиленград, изобщо не представляват интерес за правителството. В столицата се намират всички агенции и комисии, изобщо всички институции. Тук е Агенцията по рибарство? Къде в София има рибари? Тук е Морската администрация, която трябва да бъде във Варна до Морското училище. Всичко е абсурдно.

- Как се отразяват тези диспропорции на качеството на живот в страната?

- Регионализмът е по-лош от комунизма, той ни води към демографска катастрофа. Засяга интересите на всички останали региони - тяхното здраве, благоденствието и живот. В малките градове и селата няма аптеки, няма магазини, няма пътища, някъде са и без ток, а другаде - без вода. Нищо няма. Останали са само старци. Двеста български села са напълно обезлюдени. В над две хиляди села живеят по 50-60 души, предимно възрастни хора. Има много градове и села, където българският етнос е малцинство. България е на първо място в света по изчезване на населението, намаляваме годишно с 8 промила. 5 промила идват от разликата между раждаемост и смъртност. Смъртността при нас е най-голяма - 14,32 промила, на осмо място сме в света между Чад и Сомалия. По раждаемост пък сме на едно от последните места. Прогнозите на Световната банка гласят, че през 2050 г. у нас ще живеят 4,5 млн. души. Каква етническа структура ще има България тогава? По мнение на Центъра по демографска политика ще има 3 милиона цигани, 700 хиляди турци и под един милион българи. Ако започне скоро голямата война в Сирия, между 100 и 300 хиляди души ще тръгнат насам. Ще ни залее бежанско цунами. Едно от тревожните тенденции е разрояването на гетата. България се разделя на различни гета - на цигани, на сирийски бежанци, на богаташи около София, Банско и по Черноморието.

- Откога започнаха тенденциите на обезлюдяването на областите и концентрирането на населението в София?

- Цялата работа тръгва от "революцията" през 1989 г. Комунизмът подготви тези хора от Държавна сигурност и висшата партийна номенклатура и, като дойде демокрацията, те заграбиха всички богатства. По някои данни те прибраха собственост за 30 млрд. Цели заводи бяха продадени на безценица и нарязани на скрап. Всички останали хора останаха бедни и изправени пред следната алтернатива - мизерия тук или бягство на Запад.

- Диагнозата е тежка, а какво лечение ще предпишете?

- Моето лично мнение е, че нищо не може да се направи. Българският етнос вече няма как да бъде възстановен. Държавата е погинала, няма я. Всичко е въпрос на години.

- По времето на ГЕРБ имаше идея част от държавните институции да се изнесат от София към големите градове. Този ход ще смекчи ли регионалните диспропорции?

- Това беше само за пред медиите. Например Агенция "Митници" трябваше да отиде в Русе, ама не отиде. Кой ще изпусне големия кокал? Софиянци няма да го изпуснат. В нашата програма посочваме някои пътища за изход. Първата мярка е създаването на второ ниво на самоуправление и централизация. Искаме шестте планови региона, на които е разделена страната, да са независими от София и да имат директна връзка с Брюксел. Трябва да се въведе принципът на субсидиарност - по-долната териториална инстанция да е независима от по-горната, ако може сама да се справя. Искаме разпределението на инвестициите от бюджета и от еврофондовете да става справедливо, а не 6,5 млрд. лв. да отиват за София, а за Северна България - 2,5 млрд. Нужно е да се въведе пълна прозрачност на държавните разходи. Искаме да се направят граждански регулаторни органи за постигане на справедливост и намаляване на неравенството. Преференции да има за инвестициите не само в София, Бургас и Правец, но и в другите региони. Необходимо е да се привлекат българи от диаспорите в съседните страни - Румъния, Украйна и т.н., осигуряване на справедливост между София и страната в образованието, здравеопазването, социалната сфера, науката и културата. Стига с тези кражби на европейски пари и пренасочването им единствено към столицата.

- Какво мислите за продължаващия вече близо три месеца протест срещу правителството?

- Протестът увехна, той не продължи. Не знам какви са причините, някои казват, че е заради намесата на две големи партии. Протестът трябваше като всеки процес да се развива. Първо, поиска да се отстрани Пеевски - и той се отстрани. Поиска нов Избирателен кодекс - направиха го. После спря дотук. Ами нека протестът да поиска и други неща. Гражданите трябва да ударят по масата и да поискат неща, които кабинетът да не може да им откаже. Правителството изобщо не бива да подценява бунта, а да знае, че протестиращите още не са се сетили какво трябва да предявят като искания и действия. 100 дни ходят, пеят и танцуват по улиците и никой не ги чува. Протестиращите трябва да разберат, че властниците не разбират от песни и от танци. Те схващат единствено, ако удариш по масата. Не разбирам веселите другарки, които в парламента предварително се радват, че протестът замира. На какво се радват? Утре ще има нов призив и хората пак ще излязат масово. Какво искат? Хората да почнат да се палят като миналата зима ли? Ами че ние сме на първо място в Европа дори и по самоубийства, включително и по детски самоубийства.



Руслан Йорданов


Лекари СКОЧИХА срещу здравната стратегия
Българският лекарски съюз скочи срещу проекта на здравната стратегия (2014-2020 г.), подготвен от Министерството на здравеопазването. В документа не е посочено какъв краен резултат от изпълнението й се очаква през 2020-а. Това е мнението на съсловната организация. Според съюза в документа има нови цели и задачи, но финансирането на здравеопазването не е увеличено, за да бъдат те осъществени. Лекарите твърдят, че изготвянето на проекта за стратегия без участието на съсловната организация е грубо незачитане на постигнатите договорености.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница