17 януари 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата26.05.2017
Размер0.53 Mb.
#22087
  1   2   3   4
17 януари 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Грипът удря до 2 седмици, поваля всеки десети
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Началото на сезонната грипна епи­демия се очаква до две седмици, като тази година броят на заразените може да стигне 700-800 хиляди души. Това означава, че всеки десети българин ще бъде повален от очаквания щам „Виктория", прогнозираха главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев и националният консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова.

През последните седмици има пови­шена заболеваемост в страната, като в момента 84 на 10 000 души са с ос­тра респираторна инфекция. Все още няма изолиран лабораторно случай на грип. С високите температури оба­че се очаква болните да се увеличат, обясниха специалистите. По думите им освен „Виктория" у нас ще циркулира и познатият вече свински грип. Това са щамовете, които върлуват в момента на Стария континент. Общо 167 души в цяла Европа са приети в болница с усложнения.

Най-застрашени от идващата зара­за са хората над 65 години и малки­те деца под 1 година, предупреди д-р Кунчев. Именно при тях се появяват и усложнения. Най-честите от тях са пневмонии и менингити. Всяка година у нас от пневмония умират между 2000 и 2500 души.

„Единствената защита е ваксината, но на организма му трябват поне 21-22 дни, за да си изгради антитела", каза още д-р Кунчев. „Носенето на обикно­вените хирургически маски не може да предпази хората от заразяване. Причи­ната е, че те се овлажняват след около 15 минути и после стават пропускливи за всякакви вируси", обясни той.


Протест срещу забраната за пушене
Жулиета МИТКОВА

Съпротивата на пушачите няма да спре и на 1 февруари ще има нов протест срещу то­талната забрана за цигарен дим. Това обяви Андрей Слабаков на пресконференция вчера по повод учредяването на нова гражданска организация - „На­ционална асоциация на свобод­ните". В нея личат още имената на актьора Джоко Росич, социолога Андрей Райчев, шефа на реанимацията на „Пирогов" проф. Милан Миланов, певеца Орлин Горанов.

Митингът ще се проведе в София от 15,30 часа пред сгра­дата на Народното събрание. Целта ни е да се борим против тъпите закони, които делят об­ществото и са против интере­сите на гражданите, обясни за „Преса" проф. Миланов.

„Законът за пушачите зорлем прави от хората престъп­ници и освен това е крайно лицемерен", категоричен бе Андрей Слабаков. Той обеща, че организацията ще проведе кампания в училищата в София, защото не е ефективно на де­цата да се обясняват вредите от тютюнопушенето само от непушачи. Режисьорът предложи всички средства от акцизите върху цигари да се влагат авто­матично в здравеопазването.

„Господа, това е позор, бъл­гари да шпионират българи", коментира Джоко Росич по по­вод доброволците на движение

„България без дим", които деб­нат за пушачи в заведенията и подават сигнали на здравните инспектори.

„Настояваме за връщане на стария ред, при който имаше обособени места за пушачи както в заведенията, така и в офисите", обясни проф. Милан Миланов. Според него много по-голям обществен и здравен проблем е този с употребата на алкохол, отколкото цигарите. Освен това по думите му няма научни доказателства, почи­ващи на експеримент, а не на проста статистика, които да доказват, че пушенето води до рак на белия дроб.


Раднево

Историята на една предизвестена лудост
Десислава РИЗОВА, журналист в Би Ти Ви

Психиатричната болница в Раднево е най-голямата и може би най-уважаваната в страната. Затова, когато в предаването „Хрътките" получихме първия сигнал, че там нещата не са наред, бяхме леко скептични. Казвахме си, че може би, както навсякъде из страната, просто парите не стигат, а хората са уморени да се борят с бюрокрацията и недоимъка.

Тогава, за пръв път в историята на българската телевизионна журналистика, един от най-уважаваните лекари в болницата реши да говори с името и лицето си. И не само - той беше основната причина да успеем да се внедрим в тази болница, да видим нещата с очите си. И със скритите си камери. Така на 2 септември м.г. предаването „Хрътките" получи пълен достъп до болницата, в която лежат най-малко 500 болни

Със съдействието и напътствията на доктор Иван Добринов, който е ръководител на отделението за алкохолно-и наркозависими, операция „Психиатрия" започна на 2 септември.

Оказа се, че това не е никак трудно.

С едно телефонно позвъняване човек може да се представи за когото си поиска. В случая - за студент по психология в столичен университет, който иска да се запознае на място с методите на лечение на психичноболните и наркозависимите. След разговор по телефона с директора на болницата доктор Тодор Толев аз вече съм одобрена и назначена. Дори ме чакат още в първия ден за визитация из по-леките отделения. Оказва се, че всички неща, които доктор Иван Добринов ни е казал в предварителния разговор, са напълно верни. Болницата, в която има десетки убийци и престъпници, е като разграден двор. В оградата има огромна дупка - над десет метра, през която болните влизат и излизат, когато си искат. Никой не я пази. Няма камери, не стига и персонал. Една сестра обслужва поне по две отделения, а те се намират в отделни сгради и ако възникне проблем, тя може и да не успее да стигне навреме. Въпрос на късмет. Директорът на болницата - д-р Толев, също призна за проблема - каза, че дупка има, но нищо не може да се направи. А в по-тежките дни болните нападат доктори и сестри. Стигало се е до физически атаки върху много от членовете на лекарския екип. Но поради липсата на кадри нищо не можело да се направи. По-страхливите напускали, поради което в болницата в Раднево не беше останал нито един психолог. Това обаче не е най-големият проблем там.

Дупката в оградата тревожеше както лекарите, така и хората в Раднево. Оказа се, че не един и двама от болните често навестяват града. Купуват си алкохол, а някои от по-изобретателните отиват до Стара и Нова Загора, откъдето се снабдяват и с хероин. Дупката обезсмисляше всяко лечение. И въпреки това всички вдигаха рамене и никой не правеше нищо по въпроса. Освен че болните излизаха през нея, търговци на алкохол, наркотици и всякакви опасни за болните вещи влизаха. В една от нощите, около десет часа, с колега оператор направихме опит да влезем през дупката. И не само че успяхме, но се заснехме пред отделението за наркозависими. Пред това с най-тежко болните. И дори пред кабинета на директора д-р Толев.

Нямаше кой да ни спре и ако бяхме поискали, можехме да влезем във всеки кабинет. И да откраднем каквото намерим за добре. Друг е въпросът, че за крадене нямаше почти нищо. Защото тази болница функционираше по магически начин, без наличието на основни лекарства. Пред камерата ни се разигра драматична сцена, при която животът на един алкохолик в абстиненция беше в опасност. Защото лекарите нямаха дори глюкоза, която да му инжектират. Заместваха я с така наречената медена вода. Мед, разтворен във вода. От бурканчета, които лекарите и сестрите си носеха от вкъщи. Правеха го от човечност и съжаление защото им беше жал за болните. И разбира се, на собствени разноски.

И докато за елементарните животоподдържащи лекарства пари нямаше, за експериментални имаше. Камерата ни засне такива, които се даваха най-вече на шизофреници. Разбира се, с тяхно съгласие. Но доколко е способен един луд, болен и невменяем човек да даде такова съгласие и да прецени какви ще са последиците за собственото му здраве, е друг въпрос.

Говорихме и заснехме няколко жени със сериозни заболявания, които бяха на такива експериментални лекарства. Те ни казаха, че са се съгласили и им дават хапчетата „по програмата" всеки ден. Не знаели дали са по - добре. Но пък докторите им казвали, че не са длъжни да ги пият.

Установихме впоследствие, че формално тази процедура е съвсем законна, фармацевтичните компании дават подобни лекарства на много болници и провеждат такива клинични изпитания, които са във финална фаза и за болните няма риск. Оказа се обаче, че всичко, свързано с тези лекарства, е търговска тайна. Тайна е и колко пари получават болниците, за да ги дават на пациентите си.

И държавата съдейства тази тайна да бъде опазена от медиите. Което повдига въпроса доколко е морално на тези болни хора да се дават подобни лекарства. Да, наистина, те може би са добри за тяхното здраве. Но гаранции за това няма. Защото, когато болните в Раднево започнат да буйстват, няма кой да помогне на лекарите. Най-близкият полицейски участък е на километри, а психичноболните могат да бъдат много опасни. В такива случаи лекарите и сестрите могат да разчитат само на доброволния отряд от отделението за алкохолно- и наркозависими, създаден от д-р Иван Добринов. В него влизат само най-стабилните психически пациенти, върху чиито плещи изведнъж се стоварва неочаквана отговорност.

В крайна сметка те са там, за да се лекуват. А не за да бъдат охрана на лекарите и сестрите. Да не говорим за това, че въпреки че поемат голям риск, много малка част от тях получават някакво заплащане за този тежък труд.

След серията репортажи за болницата в Раднево и за още две психиатрии, които посетихме впоследствие, държавата все пак взе мерки. Парите на лекарите и сестрите, които се занимават с психичноболните, бяха увеличени с 18 процента. А здравният министър Десислава Атанасова лично се ангажира да провери всички сигнали за злоупотреби. В Раднево обаче все още няма лекари и психолози. Говори се, че са взети някакви мерки за дупката в оградата (запушена е, макар и само частично), а болницата ще получи финансиране за поставяне на камери в двора, който е огромен и за да бъде охраняван, са необходими поне десет души. Проблемите обаче далеч не са решени и лекарите са доста обезверени.

Смелият доктор Иван Добринов, който рискува работата си, за да помогне на системата да види собствените си грешки, получи награда за гражданска доблест от една фондация, а репортажът на „Хрътките" за психиатрията в Раднево - награда за разследваща журналистика. Но грижата за психичноболните и зависимите в България все още има много кусури. А тези хора, които не са виновни за състоянието, в което се намират, често са оставени или. на некомпетентните грижи на своите близки, или просто на произвола на съдбата.


Голям фас в гащите
Веселин Стойнев

След Бирената партия вече има и партия на пушачите. Събрала ги е обаче не волна радост от живота, а борбата за оцеляване. Хората искат да пушат в заведенията, без да пречат на другите. Не в училища и болници, не на работното място, а в помещения за пушачи - като преди.

В отчаянието си са стигнали дотам, че да искат държавата да забрани производството и продажбата на цигари, вместо да ги натирва като добитък навън. Искат държавата да не лицемерничи. Искат да не крият като шумкари фасове по вазички, а настървени непушачи да доносничат на здравните жандарми.

После още ще искат - и за парното, и за майчинството... А са много - хиляди, маса, народ. Някой май си тури голям фас в гащите.




Актьори и музиканти на бунт за пушенето

Сдружение НАС готви голям протест на 1 февруари
Цяла плеяда от популярни хора на изкуството вчера обяви, че влиза в открита битка срещу тоталната забрана за пушене в заведенията за хранене.

Страстният пушач и режисьор Андрей Слабаков, докторът със същия порок Милан Миланов и актьорът с неподражаемо дълбок глас Джоко Росич обявиха вчера в БТА създаването на Национална асоциация на свободните (НАС) - Свободен избор. В нея, според инициаторите, са обединени близо 10 000 членове -активни интернет групи, Сдружението на заведенията в България и Движение „Свободен Избор". Сред по-известните хора в организацията са още актрисата Мария Игнатова, певицата Хилда Казасян и дизайнерката Кремена Халваджиян, които вчера също присъстваха на пресконференцията в БТА.

Основната задача на НАС е „борбата срещу неработещите закони и тези, които разделят нацията". Според Слабаков „забраната на тютюнопушенето на закрити обществени места е репресивна, нетолерантна, неевропейска и дава възможност за насърчаване на корупцията и доносничеството".

„Ние сме за тотална забрана на пушенето на местата, където трябва да сме по необходимост - училища и други обществени институции", допълни Джоко Росич. Но за заведенията тоталната забрана би следвало да отпадне, смята той.

Според д-р Миланов, който е бивш председател на Етичната комисия към Българския лекарски съюз, със забраната за тютюнопушенето на обществени места се „унищожава" икономиката на една стотна от българското население.

На 1 февруари от НАС организират общонационален протест с искане за отмяна на забраната за пушене и регламентиране на обособени части от заведенията за хранене и развлечения, в които да се дими свободно. Ако това не стане, НАС ще внесе искания за криминализиране на тютюнопроизводството, продажбата и употребата на тютюневи изделия, както и субсидирането на тютюнопроизводители. „Щом е забранено да се пуши - да забранят и производството на цигари", обясниха инициаторите. Те допълниха, че следващите закони и нормативи, които организацията им ще оспорва, са този за футболното хулиганство, срещу монопола на „Топлофикация София", и срещу разпоредбите за майчинството при второ дете, които не насърчавали раждаемостта.




Нарушения в пернишката инспекция
Неправилно формирани работни заплати, липса на критерии за разпределение на допълнителни материални стимули и конфликт на интереси откриха инспекторите на „Вътрешния одит" на Министерството на здравеопазването в Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Перник. Провереният период на дейността й е 1 януари 2010 -31 декември 2011 г., съобщиха за „Труд" от ведомството.

Одиторите са открили, че през периода не е извършена инвентаризация на вземанията и задълженията в изпълнение на заповед на здравния министър, не са взети мерки и затова са бракувани ваксини за 324 лв., а апартамент, станал собственост на РЗИ, не бил ползван по предназначение.

Конфликтът на интереси пък се дължал на факта, че шефът на РЗИ Перник д-р Валери Симеонов от позицията на поста си трябва да контролира фирмата на сина си, занимаваща с дезинфекция и борба с насекоми и гризачи. „Това води до съмнения относно безпристрастността на извършените проверки", категорични са инспекторите.

„В декларацията си за конфликт на интереси съм посочил, че синът ми има фирма, която се контролира от ръководената от мен РЗИ. В момента тече и проверка от комисията за конфликт на интереси, но не е приключила. За мен проблем няма, аз съм спокоен пред Бог", коментира д-р Симеонов. Той заяви, че за 2 г. и половина срещу него били написани 11 „доноса", в които се посочвало, че съпругата му е шеф на ДСБ в Перник. „Не разбирам какво значение има политическата ориентация на жена ми. А всички препоръки на МЗ са изпълнени", завърши д-р Симеонов.




Община решава за пиян лекар
КИРИЛ ФАЛИН

Случаят с пияния лекар д-р Атанас Дамов, чиято кръвна проба за алкохол се оказа на жена, ще се решава в общинския съвет, обяви зам.-кметът на Дупница Крум Милев. Шефът на болницата д-р Любомир Таушански е изготвил доклад по скандала.

Като принципал на болницата общината ще решава днес или утре дали да уволни Дамов. „Колегата си идва на дежурства. Аз не мога да го уволня, защото при нас не са постъпили официално никакви документи от прокуратурата. Не вярвам на голи думи, трябват доказателства. Докато върви следствието, няма да предприемаме нищо", отсече вчера д-р Таушански.

От Окръжната прокуратура в Кюстендил са предали документите по случая на здравното министерство за проверка.

От регионалната здравна инспекция в Кюстендил казаха, че нито министерството, нито те могат да отстранят д-р Дамов, защото нямат такива правомощия. „Работата става дебела, но ние не можем да се намесим", отбеляза шефът й д-р Христо Кознички.

Здравната министърка Десислава Атанасова също се учуди, че лекарят още е на работа.




Продават болница за дълг от 1 млн. лева
ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Болницата „Д-р Димитър Моллов" в Елена е на тезгяха и имуществото й се разпродава заради натрупан през последните години дълг от 1 млн. лв. Съдия-изпълнител е

обявил на търг помещенията и оборудването на родилното и детското отделение, както и на кухненския блок. Това става ясно от публично обявление от Районния съд в балканското градче. Предложените ( за покупка активи са за около 250 000 лв. Кухненският блок на лечебницата с площ 354 кв.м е с начална тръжна цена от 53 580 лв. Родилното отделение,заемащо цял етаж от 466 кв. м, се предлага със стартова стойност 89 340 лв. Детското отделение пък от 605 кв.м чака купувачи, които да броят 106 800 лв. За продан се предлагат стерилизатори, щипки, ножици, пинсети, чаршафи по 2,76 лв., калъфки за по 92 ст., лекарски престилки с начална цена 3,38 лв. за бройка. На разпродажба подлежат още апарат за мерене на кръвно, ЕКГ за 242 лв., помощно нощно шкафче, бойлер, телевизор. Най-скъпата вещ е наркозен апарат за 1333 лв. В търга е включено още рентгеново и друго болнично оборудване.

Тоталната разпродажба е по искане на медицинския персонал заради неизплатени заплати и осигуровки. Взискателите са общо 80 души, които са работили година и половина без стотинка възнаграждение. Те сега чакат да получат полагащото им се, а сумите варират от 100 до 15 000 лв. 57 от ощетените са завели изпълнителни дела. Последната заплата зарадвала персонала на еленската болница през май 2010 г. Здравните работници издържали без пари до декември 2011 г. Така задълженията само за трудови възнаграждения и осигуровки възлизат на около 500 000 лв. Болницата има солидни задължения към НАП и доставчици. Преди броени дни пристигнало известие и от приходното ведомство, което претендира за 241 568 лв. с лихвите.

Здравното заведение окончателно преустанови работа през м.г., след като изпадна във финансов колапс от натрупания борч. „Реално от 2010 г. болницата няма приходи. В момента общината издържа „Спешна помощ", хоспис и Медицински център, като осигуряваме отопление и поддръжка на сградите. Назначили сме за управител д-р Йорданка Садинова, която да осигури достъп до имуществото, ако се появят кандидат-купувачи", коментира кметът на Елена Дилян Млъзев (ГЕРБ). Докторката стои в празната сграда, пази имуществото и архива, подготвя отчети за различни институции и чака някой да дойде на оглед. Сроковете на търговете бяха до 11 и 17 януари, но почти никой не проявил интерес. До момента са пласиранислънчеви колектори за 2390 лв., гаражни клетки, лек автомобил „фолксваген Поло" за 3072 лв. и хладилник. За да останат в болничната сграда, от „Спешна помощ" купили стерилизатор за 330 лв., а от Медицинския център-ехограф „Тошиба" срещу 235 лв. Ветеринарни лекари се интересували от рентгеновото оборудване за частните си кабинети, но реални продажби засега няма

Насрочената публична продан е втора поред. На третото обявление за продажба цената на активите ще се срине с 50%.

Жителите на балканското градче са потресени. „Многопрофилната болница в Елена е на 120 г. Месеци наред доброволчески труд хвърли навремето цялото местно население за построяването на настоящите сгради, а сега хората останаха без медицинско обслужване", гневят се балканджиите.

Загъването на здравното заведение започнало през 2000 г. Преобразуването на общинските болници в търговски дружества се оказало пагубно. „На всяка среща с министри и депутати заявявам, че за всички е ясно, че болницата в този вид не може да съществува, но трябва да има здравеопазване. Те обаче като чуят думата болница, подскачат и отсичат: „Пари няма!"", споделя Валентин Гуцов (ГЕРБ), шеф на Общинския съвет.

„Населението в района е застаряващо и искахме да имаме възможност да лекуваме пневмонии, да облекчаваме хронични страдания, а не да оперираме сърца", коментира д-р Садинова. Като търговско дружество болницата трябва да бъде обявена в несъстоятелност и в базата да влезе синдик. Общината пък прави неистови усилия да спаси здравеопазването в Елена. Всяка година от местната хазна в лечебницата са наливани средно по 30 000-50 000 лв. Осигурявани са дърва за отоплителната система. „И сега общината поддържа парното на постройката, за да се съхрани инсталацията и да не се напукат тръбите от студа. Обособихме отделни части от сградата, които да съхраним при тоталната разпродажба", допълва Гуцов. Той си спомня как м.г. на няколко пъти се наложило с кмета да стоят по 3 часа пред болницата и да не допуснат енергетиците да спрат тока, защото в това време имало пациент на командно дишане. „Най-накрая членовете на местния Ротари клуб събраха пари и платиха задълженията на лечебницата за консумирано електричество", казва още Гуцов.

Общинарят е убеден, че трагедията тепърва ще се усети в района. Община Елена има 124 населени места, пръснати на 600 кв.км. Населението е над 8000 души. Районът е туристически с база от над 2500 легла. „Освен това беше отворен за движение проходът Твърдица и често стават пътни произшествия. Непрекъснато има нуждаещи се от медицинска помощ. В същото време разполагаме само с една линейка с екип от двама души, които обслужват цялата територия. В „Спешна помощ" пък остава дежурен един фелдшер, който сам не може да реанимира болен човек", изброява Гуцов. В отдалечените планински селца има старци, които от години не са виждали нито доктор, нито зъболекар. „Как тези хорица да се лекуват, като само веднъж в седмицата има автобус от Елена до околните села? В същото време в тези селища има оборудвани здравни пунктове, но от десетилетия стоят заключени", добавя той. И е категоричен, че общината ще съдейства на всеки предприемач, който изяви желание да инвестира в здравеопазването в Еленския Балкан.




Общината ще купува имот на Марешки
Сградата на медицинския център „Младост", собственост на аптекарския бос Веселин Марешки, най-вероятно ще приюти едноименното Варненско кметство. Това подозират общински съветници, след като станаха ясни условията за конкурса за изграждането на нова административна сграда за района.

Според предварителното задание бъдещата сграда трябва да бъде с лице към основен булевард, да има минимална разгъната застроена площ от 2500 кв. м и 80 паркоместа. Община Варна планира да обезпечи разходите си по сделката чрез лизинг. Според Петър Липчев („Промяна за Варна") кратките срокове показват, че ще се /.../ преустройство на съществуваща сграда, а не строителство на нова. В кулоарите на местния парламент се говори, че е избрано едно от телата на медицинския център „Младост", собственост на Марешки, което гледа към бул. „Република". Съветниците решиха да прецизират условията на бъдещия конкурс и тогава ще стане по-ясно дали изборът клони към имота на Марешки.

Това ще бъде втората конкурсна процедура за избор на сграда за кметството, което в момента се помещава в няколко апартамента 8 блок. Първата процедура бе спечелена от „Люк" АДСИЦ, което трябваше да предостави помещения в „Пфое мол" срещу други общински имоти. „Преди подписването на договор обаче се разбра, че молът е ипотекиран, а банката не даваше съгласието си за реализиране на бъдеща сделка", обясни шефката на дирекция „Собственост и стопанство" Теодора Трендафилова.

От „Люк" заведоха три дела срещу общината, но нито едно от тях не оспорва условията на конкурса.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница