18 юли 2012 г. Тема: здравеопазване



Дата25.10.2018
Размер331.28 Kb.
#97942
18 юли 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Гняв срещу двама министри

Производители на лекарства, аптекари и митничари взеха на мушка Атанасова и Дянков
Четири съсловия скочиха едновременно срещу двама министри - здравния и финансовия. Българската генерична фармацевтична асоциация сигнализира, че с предложени от Десислава Атанасова промени се отключва нелоялна конкуренция и хиляди болни ще остана тбез лечение. Доброволните здравни фондове алармираха, че превръщайки ги в застрахователи, се спира контролът им върху лечението, фармацевти протестираха срещу намаляването на надценките им. Симеон Дянков пък е на мушката на митничарите - в четвъртък те излизат на протестно шествие заради решението му да ги мести от София в Русе.


Наредба оставя хиляди без лечение

Промените убиват конкурентите на оригиналните медикаменти
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Промени в лекарствения закон и в наредби към него отключват нелоялна конкуренция, ще блокират достъпа на болните българи до нови генерични и биоподобни лекарства, но най-тревожното е, че ще оставят хиляди пациенти без лечение. Това заявиха вчера от Българската генерична фармацевтична асоциация (БГ-фарма). В поправките на наредбата за цените е записано, че цената на първия генеричен медикамент след изтичането на патента трябва да е 65% от тази на оригиналния. „Какво би попречило на монополиста - производителя на оригинала, месец преди да падне патентът, му да свали драстично цената. Така ще обезсмисли навлизането на генерика в платените листи , защото той ще трябва да свали цената си не с 35, а със 70-80%. Т.е. да падне под себестойността", обясниха проблема от БГ-фарма. И посочиха, че и сега цените на генериците, по които плаща касата, са между 47 и 60% от тези на оригинала. Но едно било да действа пазарният механизъм, а друго -административният. Подобно фиксиране още през 2009 г. ЕК определи като „вредно и опасно , защото е доказана антиконкурентна мярка. Обвързването ще доведе и до отказ от регистрация на нови генерици, тъй като цената им ще повлияе и на пазара в други държави от ЕС. А никой не би искал да загуби пазар като Германия или Полша. Обратно на логиката, за генериците, които се ползват от милиони, касата плаща между 25 и 75 %, а за скъпите оригинали - до 100%, добавиха от БГ-фарма. Те се обявиха и против поправките в лекарствения закон на сините, защото атакуват гарантирана от конституцията стопанска инициатива. Сините искат производителят да не притежава дистрибутор и аптеки.




Частният здравен контрол - в небитието
Жени плащат по 1300 лв. за раждане със секцио по спешност, независимо че спешните състояния се покриват от държавата. Мъже кръвоизлив на стомашно-чревния тракт се изписва като „оздравял", но умира 10 ч по-късно в друга болница. Тези и много други безобразия в болниците хващат доброволните здравни фондове у нас, извършвайки контрол на покриваното от тях лечение. Това съобщи вчера д-р Мими Виткова, председател на асоциацията им. Много скоро обаче този надзор ще отиде в небитието, защото поправки в Закона за здравното осигуряване, гласувани на първо четене от парламента преди седмица, превръщат 20-те доброволни дружества в застрахователи. Мотивът е, че евродирективи, които регулират дейността извън животозастраховането, предвиждат задължителното прелицензиране на фондовете. Но директивите се отменят от новия евродокумент „Платежоспособност II", чиито изисквания трябва да се въведат в националните законодателства на държавите от ЕС до 1 ноември т.г. България е в преходен период, докато влезе в сила „Платежоспособност II", която ни позволява да попаднем в изключенията и да не прелицензираме дружествата. Ако поправките влязат в сила, със здравните дружества ще си отиде и второто перо за профилактика. „И не само това, здравната система ще бъде демонтирана, монополът на касата ще се циментира, а застрахователи наред с карго и каско ще се занимават между другото със здравно осигуряване", заяви д-р Виткова. Тя подчерта, че българите вече плащат над 50% от лечението си.


Фармацевти си бранят надценките
Около 200 фармацевти от цялата страна протестираха вчера пред Министерството на здравеопазването. Те негодуваха срещу предложението на министърката Десислава Атанасова надценките на лекарствата да се намалят с 2 пункта. Пациентските организации не ги подкрепиха. „Искаме хората да плащат по-ниски цени за лекарства", коментира здравната министърка Десислава Атанасова. Тя добави, че се подготвя увеличение на сумата, която фармацевтите получават за обработването на всяка рецепта с лекарства по линия на касата. Сега те взимат по 2 лв., а много скоро ще е 2,50-3 лв.


Политскандал в Бобов дол
Скандал разтресе общинския съвет в Бобов дол, където 9 от 13 съветници са от партията на Христо Ковачки ЛИДЕР. Петима от тях, начело с шефа на съвета Огнян Зарев, са в конфликт на интереси - работят при Ковачки, а са му дали без конкурс помещения в закритата общинска болница. Това установи комисията за конфликт на интереси по сигнал на ГЕРБ. „Всичко идва от лична злоба", коментира Зарев. Той е убеден, че няма да се стигне до разпускане на общинския съвет и извънредни избори.


Кмет бе глобен с 10 000 лева
Две наказателни постановления по 5000 лв. е издала Агенцията за държавен финансов контрол срещу кмета на Кюстендил Петър Паунов, съобщи той. Проверката, която продължи 7 месеца, показала, че 117 000 лева, отпуснати от финансовото министерство за лекарства на военноинвалидите, не са използвани целево. Паунов обяви санкцията за абсурдна и ще я обжалва в съда.


Приключва дело за смърт на бебе
От прокуратурата обещават до седмица да има развитие по разследването на смъртта на новородено в Горна Оряховица, което се точи от края на 2010 г. В близките дни най-сетне обвинителите трябва да получат деветорната експертиза за смъртта на бебето, която поръчаха още в началото на 2011 г. Случаят нашумя, след като вътрешният министър Цветан Цветанов изчете от парламентарната трибуна записани със СРС разговори на лекари, за да докаже теорията си, че те умишлено са умъртвили детето. Очаква се обаче деветорната експертиза да ги оневини и разследването срещу тях да бъде прекратено. Междувременно в понеделник лекарите бяха оправдани от Габровския окръжен съд по друго дело за смъртта на недоносено бебе. Този процес стартира след четенето на СРС-тата от трибуната на Народното събрание. Прокуратурата отказа да разследва министър Цветанов за изнасянето на иначе защитената от закона информация.


Касата плаща 2 пъти по-скъпо за стентове
С д-р Дечо Дечев разговаря Диана Тенчева

- Кога българинът наистина ще си купи по-евтини лекарства в следствие на предприетите мерки от Министерството на здравеопазването (МЗ) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), д-р Дечев? И тук не става дума за генеричните медикаменти, които са много по-евтини, а за оригиналните.

- Преди това е добре да припомним важни действия, които се случиха в последните години, за да може читателите ви да разберат защо е много трудно да се постигнат по-ниски цени от настоящите. Както и защо главната цел на МЗ и НЗОК, освен по-евтини лекарства, трябва да бъде и постигането на по-малки разходи за медикаментите. В края на 2004 г. НЗОК одобри нов модел на реимбурсиране (б. р. плащане) на лекарствата. Това се случи, когато неин директор бе д-р Иван Букарев, а на Управителния съвет - Кирил Ананиев. Ние бяхме една от първите страни в Европа, които започнаха да сравняват стойността на един медикамент с тази в други държави. Още тогава се видя, че лекарствата у нас са много по-скъпи - главно оригиналните. Пак тогава се въведе цената на даден медикамент да не е по-висока от средната от трите най-ниски за същото лекарство в 5 държави членки на ЕС. Заложиха се и други обективни критерии - кой препарат да има право да се плаща от касата и в какъв процент. В този момент НЗОК можеше да договаря (с всички по веригата) цените, на които купува. А това бе добре и за пациентите, и за НЗОК, която плащаше половината от максималната надценка за търговия на едро и на дребно.

-А сега НЗОК брои максималната надценка (т. е. на 100%), която се полага на търговците на едро и на аптекарите...

-Да, тази и още много други промени в модела на лекарствената политика, които въведе д-р Емил Райнов (б. р. - зам. здравен министър от кабинета "Станишев") на всички нива, за съжаление бяха в негативна посока спрямо действащите до 1 юни 2009 г. разпоредби. Какво се случи? Най-големият платец на медикаменти - НЗОК, спря да договаря цени. Отне му се това право. Позитивната комисия, която на практика ги договаря и до днес, формира цените им с пълния размер за търговия на едро и на дребно. Равносметката за всичко това е над 100 млн. лв. годишно, които в повече плащат и НЗОК (около 40 млн. лв.), и пациентите (близо 70 млн. лв.). Сравнението, пак казвам, е между действащия до 1 юни 2009 г. модел и този след това. Още нещо: в НЗОК съществуваше договаряне и с производителите, и с търговците на едро, и с търговците на дребно. Това също не се извършва в момента. А твърденията, че сега се постигат отстъпки от цените, са по-скоро популистки ходове, защото реално те не могат да доведат до намаление на разходите за лекарства.

-С какво тогава следва да се промени моделът и примерно какво да се случи с позитивния лекарствен списък?

-Похвално е желанието на МЗ и на НЗОК да се борят за по-ниски цени. Но мисля, че експертите, които съветват здравния министър Десислава Атанасова, биха били по-полезни, ако предложат промените да са в посока намаляване на разходите за медикаментите. Защото ниската цена е само един елемент от тях. В България в момента никой не говори и не изисква анализи доколко е клинично оправдано един пациент да е на тройна или четворна комбинация от препарати за лечение примерно на хипертония. Въпреки че се борим уж за най-ниски цени, ако този болен е поставен на терапия само с един медикамент, макар и по-скъп, накрая ще излезе, че разходите на НЗОК са по-малки. А качеството на лечението за пациента - по-високо. И най-важното - той ще се чувства по-добре. По този начин, както гласи поговорката, и вълкът сит, и агнето цяло. Никой обаче не прави и анализи, за да се установи дали средната стойност на терапията на пациент с дадено заболяване е еднаква по региони или поне близка помежду им. Аз разполагам с конкретни данни, че в някои области изненадващо терапията при определена болест е в пъти по-висока, отколкото в столицата. Няма да посоча регионите, защото ще предизвикам конфликти. Но в периферна област средната стойност на лечението на болен с перорален диабет (т.е. който не е на инсулин) е 85 лв., а в София е 35 лв. Виждате, че разликата е в пъти, но никой не си е направил труда да провери защо се е стигнало до нея?! А това се отнася за абсолютно всички заболявания и мисля, че именно в тази посока трябва да бъдат концентрирани усилията на властта. Така ще се види и защо, след като драстично не се повишава броят на болните, не скачат и цените на лекарствата (а точно обратното), разходите за медикаменти за осигурените са нараснали над 50% спрямо тези през 2005 г.

-Дайте пример.

-При средномесечен разход от 21 млн. лв. през 2005 г. сега касата дава за лекарства над 33 млн. лв. до 35 млн. лв. Като прибавим и онкологията, която се появи като ангажимент на НЗОК, разходите вече минават 40 млн. лв. месечно. Забележете - при сравнима заболеваемост.

-И пациентите продължават да са недоволни...

-Според мен основната причина е, че никой не следи и не прави анализ на разходите. Не може да се гледа само цената. Още: ние сме единствената държава в Европа, в която делът на разходите за оригиналните лекарства е изключително висок - над 70% от общата сума за медикаменти. Категорично твърдя, че няма друга такава европейска държава.

-Лобито на производителите на оригинални препарати у нас е много силно.

-Да, това са неща, които се знаят от всички. Имам предвид, че лобито на генеричните компании на практика клони към нула, докато това на оригиналните е изключително мощно. В негова полза работят също по-голямата част от пациентските организации, както и част от депутатите, а това съчетание вече им гарантира пълен успех. Ще бъда благодарен, ако някой ми посочи пример за протест или искане на пациентска организация, който да е бил в полза на генерик или за увеличаване цената на клинична пътека например... Уви, причините за всички протести досега са били с цел лобиране в полза на оригиналните компании.

-В момент на криза ЕС залага на генериците. Ние правим точно обратното. Защо така?

-Към края на годината, искаме или не, ще се наложи да минем на този вариант просто защото средствата за лекарства няма да стигнат. Няма да могат да се покриват разходите, трупани от оригиналните лекарства, защото те увеличават и пазара си.

-Тъмна Индия е в търговията на медицинските изделия. Никой не може да се аргументира защо стент, протеза или пирон се продават на тази или онази цена. Вие какви наблюдения имате от практиката си, оглавявайки цяла болница?

-В "Св. Иван Рилски" се намира най-изтъкнатата клиника по неврохирургия в България. Затова в нея се приемат близо 75% от всички мозъчносъдови инциденти в страната, при които се налага оперативна терапия. По тази причина "Св. Иван Рилски" е оборудван с модерна апаратура, за да може освен класическия начин на лечение - кранеотомията (б. р. - чрез отваряне на черепа), да предлагаме и съвременната вътресъдова терапия. Т. е. по вътресъдов път се стига до мястото на поражението в мозъчния съд и се поставя необходимото медицинско изделие - стент, както се нарича популярно. Така вместо пациентът да бъде месеци наред в болнични, а след това да стане грижа на околните, той само след няколко дни отново е на работа. За съжаление тези медицински изделия не се покриват от НЗОК.

-И пациентите трябва да извадят от джоба си непосилни суми от 30 000-40 000 лв., а понякога се налага да ги броят и по два пъти.

-От тази гледна точка имам наблюдения и съм проучил, че в момента НЗОК плаща в пъти по-скъпо стентовете, които покрива още от 2005 г. Става дума за тези, които се поставят при заболявания на коронарните съдове на сърцето.

-Бихте ли разяснили?

-НЗОК превежда за тези стентове по 1200 лв. Сумата е определена през 2005 г. и оттогава не е променяна. Само че за разлика от другите видове стоки лекарствата и медицинските изделия поевтиняват във времето. И то значително. И ако преди 7 г. 1200 лв. са били оправдани, в момента един масов стент (не с лекарство излъчващо покритие) може да се купи поне 2 пъти по-евтино. Че и три пъти. И това е публична тайна. Риторичният въпрос е следният: защо да кажем един 90-годишен пациент да има право на безплатен стент за коронарен съд, а 20-годишно момиче, че и родилка, но не с патология на коронарен, а на мозъчен съд, трябва да плаща протезата от джоба си?! И след като в момента НЗОК покрива в пъти по-скъпо коронарните стентове, толкова ли е трудно някой да се досети, че ако започне да ги плаща по реалните им цени, само с 20% от спестените пари ще може да се плати и спасението на всичките 200-250 случая годишно на мозъчни аневризми. Става дума за тези, при които се използват скъпоструващите стентове.

-Дано да се намери достатъчно воля, защото интересите са огромни, тъй като сърдечноболните у нас са стотици хиляди.



-Разбира се, че след като процентът от печалбата е в пъти по-голям спрямо вложените средства, то много хора искат нещата да не се променят. И затова положението е на такъв хал и днес.


Аптекари:Спрете поредното издевателство над фармацията
Здравният министър Десислава Атанасова не виждала смисъл от протеста под прозорците й
Над сто фармацевти от цялата страна се събраха на протест пред Министерството на здравеопазването вчера и скандираха да спре издевателството над фармацията. Те изразиха притеснение за собственото си бъдеще и бъдещето на своите аптеки. Фармацевтите призоваха депутатите да не гласуват закон, от който после ще се срамуват, и настояха да не се стига до намаляването на надценките на лекарствата. Искаме държавата да ни осигури правото да съществуваме като независими лекарствени експерти в полза на цялото общество, заяви Димитрина Стайкова, председател на фармацевтичната колегия в Пловдив. Според нея може да се стигне до непрекъснато закриване на независими аптеки и увеличаване на аптеките, собственост на едно лице. "През последните години се увеличава броят на веригите аптеки, а в една от тях човек не може да си купи аналгин на таблети, защото там те не се предлагат", коментира тя. На протеста присъстваха и представители на Българския пациентски форум и Националната пациентска организация. Аптекарите протестираха срещу лишаването на пациентите от достъп до лекарствени продукти и фармацевтични грижи, до което според тях ще доведат предложените от здравния министър Десислава Атанасова мерки, както и срещу прекрояването на аптечния пазар в полза на монополистите. "България отделя най-малко финансов ресурс за аптеките, които осигуряват снабдяването с лекарства и фармацевтичната грижа. В същото време пациентите в България плащат едно от най-високите нива на ДДС върху лекарствата в целия ЕС. Най-ефективният начин за постигане на по-ниски и достъпни за пациента цени на лекарствените продукти е комбинация от прякото договаряне между НЗОК и производителите на лекарства за предоставяне на отстъпки от цените, съчетано с намаляване на ставката на ДДС за лекарствените продукти", заявяват от Българския фармацевтичен съюз. Заради протеста Десислава Атанасова спешно свика извънредна пресконференция. Тя обяви, че не вижда смисъл да се протестира пред Министерството на здравеопазването, тъй като всички промени били в полза и защита на пациента. Министърката заяви, че целта на ведомството не била да се закриват аптеки, а да се намалят цените на лекарствените продукти. Атанасова призна, че в 39 общини в страната няма аптеки или има, но те не работят с НЗОК. С директора на НЗОК Пламен Цеков обсъждаме вариант, при който да се обмислят стъпки за допълнително финансиране на аптеките в малките населени места, които работят с НЗОК, призна тя. В момента аптеките, подписали договор с касата, получават по 2 лв. на рецепта, а се обсъжда възможност да се дадат още около 50 стотинки или лев отгоре само в аптеките в трудно достъпните райони.


ДОКТОРИ: ДЪРЖАВАТА СЕ ПРОВАЛИ В ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ
Максим ДИМОВ

Държавата се провали в политиката си за здравно осигуряване. Нужно е широко

политическо и обществено обсъждане на проблема, както и съживителни реформи. Около това становище се обединиха вчера представители на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване. Те упрекнаха неясния и безотговорен подход на държавата спрямо здравноосигурителната система и обявиха, че тя е абдикирала от решаването на проблема. Пререгистрацията на осигурителните дружества в застрахователни няма да доведе до положителен ефект върху обществото, категорична бе шефката на асоциацията д-р Мими Виткова. Като пример тя даде частните здравни фондове в Германия, Франция, Дания и пр., които са изключени от регулацията на Европейските директиви за неживотозастраховане и са с единствен предмет на дейност здравно осигуряване. От асоциацията са категорични, че публичните средства за здравеопазване са недостатъчни, тъй като кешовите плащания от пациента у нас са около 47% от общите разходи за здравеопазване, докато в Европа процентът е под 20. Докторите изтъкнаха като изключително необходимо условие преразглеждането на стойността на основния пакет здравни услуги. Докторите предлагат въвеждане на допълнително задължително здравно осигуряване, което да бъде поето от тях, с цел демонополизацията на НЗОК.


ПАЦИЕНТИ НЯМАТ ДОСТЪП ДО ГЕНЕРИЧНИ ЛЕКАРСТВА
Светла ВАСИЛЕВА

Заради промени в законодателството има изключително забавяне на достъпа на пациенти до генерични лекарства. За това алармираха вчера представители на Българската генерична фармацевтична асоциация БГФармА. Изискванията за наличие на една година клинични изпитания, както и фиксирането ценовия диапазон на първия генерик между 47% и 65% от цената на оригинала, вместо да създават конкуренция, действат в обратна посока, убедени са те. Производителите се притесняват, че административният натиск за намаляване на цените може да доведе до спиране на производства и съкращаване на работни места. Сега пряко в производството на фармацевтичната индустрия са заети 10 000 човека. Практиката за обвързване цените на генерика с оригинала е определена като "опасна" още през 2009 г. от фармацевтичния форум към ЕС. Малко преди изтичане патента на оригиналния медикамент притежателите му свалят драстично цената, с което препятстват навлизането на пазара на генерика. В България монополът на оригиналния продукт може да се удължи допълнително до 3 години от административни процедури, спиращи навлизането на заместителя. Всичко това рефлектира директно не само в бюджета на здравеопазването, но и при всеки пациент, принуден да плаща скъпи лекарства.

БГФармА настоява информацията за средствата, изразходвани от държавата за медикаменти, да стане публично достъпна. Това ще стимулира конкуренцията и ще повиши прозрачността на пазара.


Няма аптеки,работещи с касата
В 39 общини

В 105 селища не се продават лекарства за онкоболни
Жулиета НЕДЯЛКОВА

В 39 общини в България няма аптека, която да работи със здравната каса. Там хората са лишени от безплатни лекарства. Това съобщиха от фармацевтичния съюз по време на вчерашния протест пред Министерството на здравеопазването. Недоволството е срещу искането на Десислава Атанасова да се намали с 2% търговската надценка на хапчетата. В 105 общини не се продават медикаменти за злокачествени заболявания, а в 58 няма аптека, от която да се купи инсулин, обявиха от съюза. Според организацията намаляването на надценките ще влоши допълнително достъпа на хората до лекарства, защото ще доведе до затваряне на много малки аптеки. „Не виждам защо се протестира пред МЗ, тъй като всички промени са в полза и защита на пациента", коментира здравният министър Десислава Атанасова. Тя подчерта, че целта е не да се закриват аптеки, а да се намалят цените на хапчетата. Атанасова обясни, че вече е предложила намаляване на административната такса за разкриване на аптеки в малки населени места с 50% - от 1000 на 500 лева. „С директора на НЗОК Пламен Цеков обсъждаме и вариант, при който да се обмислят стъпки за допълнително финансиране на аптеките в малките общини, които работят с НЗОК, като тези, които подпишат договор, ще получават вместо по 2 лева на обработена рецепта по 2,50 или по 3 лв.", уточни министърът.



Намаляването на надценките ще Влоши допълнително достъпа на хората до лекарства, съобщиха от фармацевтичния съюз


И производители скочиха срещу МЗ
Предложените законодателни промени в нормативната уредба за лекарствата няма да доведат до поевтиняването им, твърдят от Българската генерична фармацевтична асоциация. Компании като „Актавис", Дева", „Софарма", „Унифарма" и „Медика" скочиха вчера срещу предложението на министър Десислава Атанасова цената на един генеричен продукт да не надхвърля 65% от цената на оригиналното хапче. Според тях така се нарушава конкуренцията, която е единственият механизъм за сваляне на цените. „В преговорите с НЗОК ние предложихме отстъпки за 90% от нашите медикаменти за рак, включени в позитивния списък, като те варират от 5 до 80%", заяви медицинският директор на „Актавис" Валентин Димитров. От „Софарма" не можаха да отговорят дали ще смъкнат цените на своите продукти и колко отстъпка са предложили на касата.


Маларията се върна у нас след 17 години
Жулиета МИТКОВА

Два случая на малария са регистрирани у нас за първи път от 17 години насам, съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Няма обаче опасност от разпространение на заразата, тя се предава по кръвен път, увери той. Болестта е открита при пациент, на когото бил трансплантиран бъбрек в Пакистан. След завръщането си у нас човекът получил треска, а в Клиниката по нефрология на Александровска болница установили, че става дума за малария. Мъжът вече е добре. Вторият случай е от началото на юли. Болният, който е от Монтана, се заразил в Гвинея. Приет е в Инфекциозната болница в София и вече е добре. За да се получи огнище, болният трябва да е бил хапан продължително време от комари, които на свой ред да пренесат причинителя на други хора. А и обикновено виновникът е от вида анофелес, а той не е много разпространен у нас. За последно у нас са регистрирани 12 случая на малария през 1995 г. Източникът са били бежанци от Азия, които са се криели покрай Струма.




Прекратяват делото за „бебето от фризера"
Христо ПАВЛОВ

Делото срещу четиримата лекари от родилното отделение на горнооряховската болница, известно като делото за „бебето от фризера", ще бъде прекратено. Тази информация обикаляше вчера Велико Търново. Поводът бе оправдаването на трима от тях по аналогичен съдебен процес. Д-р Димитър Сотиров, д-р Стефан Лазаров и неонатоложката Катя Гецова бяха оневинени от Габровския окръжен съд по дело за смъртта на новородено от Дебелец. Конкретната причина бе в дългочаканата деветорна съдебномедицинска експертиза, която трябва да установи дали бебето на вече 18-годишната родилка Боряна е родено мъртво или живо. „За момента повдигнати обвинения няма", коментира говорителят на Окръжната прокуратура във Велико Търново прокурор Румяна Ирманова. Тя и колегите й от разследването чакат становището към края на тази или началото на идната седмица.




НЗОК завинаги

Идеята здравните фондове да станат застрахователи
Частните здравни фондове работят на пазара от 12 години и 6 момента с 40 млн. лв. приходи плащат за прегледи и лечение на 400 хил. души. Здравната каса е техен връстник и едва успява да направи същото за около 6 милиона българи, но с бюджет от 3 млрд. лв. Клиентите на частните фондове не плащат нищо за медицинска помощ, вместо тях го прави осигурителят им. Клиентите на здравната каса веднъж плащат здравни вноски, а втори път дават на ръка още 3 млрд. лв. - за консумативи, за лечение, което не покрива касата, за избор на екип и за какво ли не. Т.е. частните осигурители са доста по-ефективни. Вместо да позволят на пациентите да избират на кого да дадат здравните си вноски обаче, управляващите избраха да преобразуват фондовете в застрахователи (стр. 9). Идеята е да тушират недоволството на Брюксел заради неизпълнена евродиректива. Малката подробност обаче е, че Европейската комисия вече ни намекна да поискаме изключение. Засега изглежда, че управляващите са предпочели да не преговарят с Брюксел. В резултат на пазара ще се появят дузина нови застрахователи. А от подобна стъпка никой не печели. Не печелят пациентите, защото губят правото си на избор. Защото разликата между застрахователите и частните фондове е, че първите покриват щетата едва след настъпване на неприятното събитие. А и не провеждат профилактика на клиентите си, нито преговарят с най-добрите лекари, както правят здравните фондове. Не печели и бизнесът - работещи компании трябва да се преструктурират или закриват и да изпълняват нови изисквания по време на криза. Държавата пък губи авторитет - не може да защити позицията си пред Брюксел, дори когато оттам й показват широко отворена врата. Печеливша е само здравната каса, чийто монопол ще бъде циментиран. А това означава, че българите ще продължат да разчитат единствено на държавата, за да получават медицинска услуга, и (когато се наложи) да си плащат под масата с надеждата тази услуга да е добра.

Българите ще продължат да разчитат единствено на държавата, за да получават медицинска услуга, и (когато се наложи) да си плащат под масата


Разнопосочен бунт
Аптекари протестираха срещу намаляването на надценките, а големите вериги -срещу ограниченията за собствеността
Деси Николова, Йоанна Генчева

Стотина фармацевти и представители на пациентски организации се събраха пред здравното министерство, за да протестират срещу предложението надценките на аптеките да бъдат намалени с два процентни пункта. В България работят общо 4000 аптеки, като половината от тях продават медикаменти на здравната каса. Фатална ли е надценката На въпрос на „Капитал Daily" дали намалението ще се отрази на бизнеса на аптеката и ще бъдат ли закрити обекти заради това Емил Загоров, фармацевт от София отговори „никак". „Протестирам за принципа. Те се опитват с административни мерки да влияят на пазара - това е глупаво и няма как да се случи. А принципът е важен, защото сега се започва с 2%, утре някой ще реши 5%, цените не само може и да не намалеят, но може и да се увеличат , коментира той. След импровизирания митинг здравният министър Десислава Атанасова обяви, че целта на ведомството й не е да закрива аптеки, което няма как да се случи, а да намали цените на лекарствата. „Промените са в полза на пациента. Не мога да разбера какви изчисления правят фармацевтите, но ние сме правили изчисления за това колко могат да бъдат намалени надценките, за да не се отрази на пазара и наистина да се наложи закриване на аптеки. Затова не сме предложили надценките да бъдат намалени с по-голям процент", коментира Атанасова. Тя допълни, че заедно с управителя на здравната каса д-р Пламен Цеков са обсъдили вариант да стимулират допълнително аптеките в малките населени места, за да поискат да сключат договор със здравната каса. Става въпрос за 0.50 лв. или 1 лв. допълнително за обработка на рецепта, които ще се плащат от касата. Едрият проблем Асоциацията на собствениците на аптеки, която обединява веригите, не се включи в протеста, а в същото време разпространи декларация срещу законопроекта на „Синята коалиция", в който се предлага пълна забрана на вертикалната интеграция (производител - дистрибутор - аптека) във фармацевтичния сектор. Така нито един производител няма да има право да притежава дистрибутор или аптека и обратното - фармацевтите няма да имат право да си купят акции на фармацевтични компании. „Азбучна истина е, че интегрирането на пазара се случва, защото е икономически логично и практически неизбежно - то води до икономия от мащаба. А тя -до по-ниски цени за издръжка на бизнеса и до ползи за потребителя: по-ниски цени, по-добри услуги, по-голямо портфолио на аптеката. Забраната на икономическото интегриране е в противоречие с политиката на правителството за намаляване на цените на лекарствата, защото ще доведе до покачването им", коментира в декларацията си Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.


Фирмите искат прозрачност

Сдружението на генеричните производители „БГФарлла" продължава да настоява разходите на здравната каса да бъдат публикувани и да е ясно за кои лекарстба колко се плаща, коя фирма колко получава и какви допълнителни отстъпки е дала за пациентите. Такъв текст може да бъде заложен в наредбата за това кои медикаменти плаща касата, обявиха на пресконференция членовете на управителния съвет на асоциацията, която обединява 18-те генерични фирми, работещи на пазара. Всяка от тях обяви какви отстъпки е направила на НЗОК (между 5 и 84%) и за колко лекарства, но това изобщо не представя пълната картина на разходите за медикаменти. Генеричните фирми настояват след изтичането на патента цената на първия генеричен продукт да не бъде фиксирана на 65% от тази на оригинала, тъй като това дава възможност на оригиналните концерни да изтласкат генеричните чрез враждебно ценообразуване.


Здравните фондове не искат да стават застрахователи
Ако това се случи, те няма да могат да покриват всички медицински услуги на своите клиенти
Заради небрежното отношение и политическото бездействие на правителствата от времето на НДСВ досега частните здравни фондове трябва да се превърнат в застрахователи или да бъдат закрити до 2013 г. Това обявиха представителите на Асоциацията на доброволните здравноосигурителни дружества. Тя обединява 19-те частни фонда, които в момента плащат за медицински услуги на около 400 хил. души. В четвъртък парламентарната здравна комисия ще гледа на второ четене промени в Закона за здравното осигуряване. Те предвиждат фондовете да се превърнат в застрахователи, въпреки че според управителите им България може да договори с ЕК те да продължат да работят както досега. Проблемът е, че ако бъдат превърнати в застрахователни дружества, частните здравни осигурители няма да могат да покриват всички медицински услуги, които заплащат сега вместо своите клиенти. Грешка в превода „В момента срещу България тече наказателна процедура по директива, която е отменена и според която частните здравни фондове трябва да работят като застрахователни. Новата директива „Платежоспособност 2" влиза в сила през октомври тази година и според нея повечето европейски държави са извоювали техните здравни фондове да не трябва да се превръщат в застрахователи, защото са част от здравната и социалната система на държавата. Те нямат толкова високи приходи, колкото застрахователите. България обаче избира най-лесния път и така ще задълбочи дефектите на здравната система", коментира д-р Мими Виткова, председател на Асоциацията на дружествата за доброволно здравно осигуряване. В края на миналата година тогавашният председател на здравната комисия и сегашен министър на здравеопазването Десислава Атанасова гостува в Брюксел и обяви, че делегацията е договорила българските здравни фондове да попаднат в изключенията на новата директива. Работна група на министерството дори написа законопроект, съобразен с тази договорка, но той така и не видя бял свят. Междувременно от ЕК в писмо до фондовете обясниха, че те могат да попаднат в списъка с изключения. В крайна сметка обаче всичко това така и не беше взето предвид от законодателите. Ако промените в Закона за здравното осигуряване влязат в сила, фондовете трябва да се превърнат в застрахователи, които предлагат застраховки „Заболяване" или „Злополука". Бъдещето им зависи от техните акционери - част от тях са в групата на банки и застрахователни компании и вероятно ще се влеят в тях. Останалите могат да започнат застрахователна дейност и тъй като здравните фондове имат ниски премийни приходи - общо 40 млн. лв. за 20 фонда, ще се насочат и към останалите общозастрахователни услуги - автокаско, „Гражданска отговорност" и др.

Какво губят пациентите „По този начин прекият контрол, който упражнявахме върху лечебните заведения, ще отпадне, от което ще загубят само гражданите. Принципът на застрахователя е да изплаща обезщетение след настъпило събитие и една от основните ни функции - профилактичната и помощта за намиране на лекари при необходимост, вече няма да съществува. С отпадането на здравните фондове ще се бетонира монополът на НЗОК, въпреки че в предизборната програма на ГЕРБ беше записано, че тя ще бъде демонополизирана", коментира Мими Виткова. Според нея със затварянето на частните фондове пациентите отново ще започнат да плащат в брой в лечебните заведения. В момента разходите, които излизат от джоба на лекуващите се, са около 50% от общите за здраве. За сравнение, средното ниво в Европа е 15-20%. Досега пациентите на фондовете не плащаха нищо в болницата, защото разходите се поемаха от застрахователния им фонд. От асоциацията смятат, че все още не е късно да се преговаря с Европейската комисия и да не се унищожава постигнатото в частния здравноосигурителен сектор.



България може да поиска от ЕК изключение за своите частни осигурители, но вместо това ще бетонира монопола на НЗОК.


Свръхрегулацията ще доведе до липса на лекарства

Нормативната база пречи на свободната конкуренция
Основните промени в нормативната уредба на лекарствата през последните седмици и месеци ще доведат до блокиране на достъпа на пациентите до нови генерични и биоподобни лекарства, съобщиха от „БГФармА" на пресконференция. Тя обединява европейската генерична индустрия в България, а в нея членуват 18 наши и международни генерични компании като „Актавис", „Тева", „Софарма", „Зентива" и други.

От „БГФармА" са против обвързването на цената на първия генеричен продукт, който влиза на пазара у нас, с тази на оригиналния продукт. Сега е предвидено първото лекарство, което се регистрира след изтичането на патента на оригинала, да струва 65%. Фиксиран процент ще даде лост в ръцете на иновативните производители да намалят агресивно цената в последния момент и така генеричните компании не биха могли да постигнат цена, която да покрива разходите за производство. Освен това може да се стигне до отказ от регистрация на генерици от нашия пазар, тъй като цената в България е база за сравнение (рефериране) с други, много по-големи и по-важни за компаниите пазари от нашия.

Подобна практика е окачествявана като „опасна" в доклада на Фармацевтичния форум към Европейската комисия от 2009 г. Вместо това властите у нас да създадат условия за по-добра и свободна конкуренция, искат от „БГФармА". Така и цените щели да паднат. Много по-балансиран подход бил да се търси като първа цена на генеричен продукт 80 % от тази на оригиналния, смятат от „БГФарма". За да се гарантира, че няма да има нелоялна конкуренция, в наредба 10 трябва да се включи клауза, че в случай на агресивно намаляване на цените преди края на патента, от иновативните компании се изисква връщане в НЗОК на разликата между приходите, реализирани в резултат на разликата между старата и новата цена за 1 г. назад.

Друга негативна тенденция според организацията е ограничаването до пазара на биоподобните медикаменти. Изисквал се 1 г. клиничен опит, но никъде не се пояснявало какво точно означава понятието и колко пациенти трябва да са наблюдавани.

Против законопроекта на депутата от СДС Ваньо Шарков се обявиха и от „БГФармА", и от Асоциацията на собствениците на аптеки. В мотивите имало термини като „монополно положение" и „картелиране", които са обект на Комисията за защита на конкуренцията. Те нямали връзка с реалните данни за пазарните дялове на производители, търговците на едро и дребно с лекарствени продукти.

ИЛИЯНА АНГЕЛОВА


Фармацевти протестират заради орязани надценки
фармацевти излязоха вчера на протест пред здравното министерство срещу орязаните с 2% надценки на лекарствата в аптеките. Аргументите им са, че така ще се стигне до фалити в малките населени места, където оборотът бездруго е слаб. Реално загубите на аптеките ще са 10%, защото надценките са не върху цената на едро, а върху тази на производителя, казаха от българския фармацевтичен съюз.

Министър Десислава Атанасова отхвърли обвиненията и припомни, че от години е а сила наредба, която дава право на личните лекари да продават медикаменти по рецепта в селата. Сега в 39 общини с малък брой население няма аптеки на договор с НЗОК. Атанасова припомни, че в закона за лекарствата се предвижда таксата за разкриване на аптеки в малки населени места да бъде 50% от 1000 лв. - да стане 500 лв. Съвместно с ръководството на НЗОК се обмисля възможността за допълнително финансиране на аптеките в малките и труднодостъпни населени места, които работят с касата. В момента всички аптеки получават по 2 лева на рецепта. Правят се изчисления за определена добавка към тази такса.




Здравните фондове не искат да са застрахователи
Здравноосигурителните фондове са против законопроект, който ги превръща в застрахователи, обявиха от асоциацията им. Така се бетонирал монополът на НЗОК, а това не било в интерес на пациентите. Заради бездействието на няколко правителства България изпълнявала вече отменени евродирективи.

Депутати уж договорили в Брюксел изключение за страната ни. Въпреки това в парламента бил внесен старият проект, който задължава здравните фондове да се прелицензират и да правят застраховки „Заболяване" или „Злополука и заболяване".




Лекари невинни за бебето от фризера?
Окръжната прокуратура в Търново най-вероятно до дни ще прекрати делото за "бебето от фризера" в горнооряховската болница, научи "24 часа". По неофициални данни чаканата 1,5 г. съдебномедицинска експертиза е заключила, че докторите Стефан Лазаров, Катя Гецова, Михаил Милатович и шефът на АГ отделението д-р Димитър Сотиров нямат вина за мъртвия плод на 17-годишната ученичка Боряна от Лясковец, роден в 22-а гестационна седмица. От прокуратурата потвърдиха, че експертизата е пристигнала. Но не била подписана от всички 9 вещи лица. "В нея обаче няма изненади и тъй като няма повдигнати обвинения, делото най-вероятно ще бъде прекратено", коментираха запознати.

Скандалът с намереното новородено във фризер с болнични отпадъци избухна в края на 2010. Оповестените тогава от министър Цветанов СРС-та създаваха у мнозина усещането, че лекарите са оставили недоносеното момченце да умре. Реплики като "е сега какво да го правим, в кофа ли да го давим" накараха полицията да нахлуе в болницата и да арестува четиримата доктори.



ДИМА МАКСИМОВА


Отварят аптеки и в селата
Държавата ще стимулира отварянето на аптеки в труднодостъпните и неприв­лекателни райони на страната, обяви вче­ра министърът на здравеопазването Де­сислава Атанасова. В Закона за лекарст­вените продукти в хуманната медицина се предвижда таксите за разкриване на ап­теки в малки населени места да бъдат на­малени с 50%, т.е. от сегашните 1000 лв. тя да стане 500 лв. Тази стъпка показва, че стимулираме откриването и дейността на такива аптеки, обясни Атанасова. Цел­та е да се намалят цените на лекарствата за отделния пациент, а не да се стига до закриване аптеки, коментира министърът по повод протеста на фармацевтите. Те недоволстват срещу промяната в наред­ба, с които се намаляват цените на лекар­ства, отпускани безплатно от НЗОК.


Фармацевтите си искат високите надценки
фармацевти, търговци на лекарства и пациентски организации излязоха на протест. Около 150 души изразиха своето недоволство с плакатите: „Аптеката не е магазин, вашето здраве не е стока", „Поредната лъжа към пациентите за по-евтини лекарства", „Защо ни издържате да учим в България, а ни гоните да работим в чужбина". Сред протестиращите имаше и фармацевти от Благоевград, Перник, Хасково и други населени места. Припомняме, че причината за масовото недоволство е предложението на ресорното министерство за намаляване с 2 % на надценката на цените на лекарствата. Според фармацевтите мярката би влошила снабдяването с лекарства. И според тях, и според пациентските организации трябва

да се пристъпи към промени в ценообразуването още при производителите. Освен това трябва да се предприемат и други мерки, като например драстично намаляване на ДДС върху лекарствата или връщането му обратно на здравноосигурителния фонд. В 39 общини в страната няма нито една аптека, сключила договор със Здравната каса, каза вчера председателят на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев. В аптеките се работи с надценка между 18 и 22 на сто и ако надценката се намали, ще трябва да се съкращават работни места. Той добави също така, че това намаление на лекарствата няма да се отрази на джоба на пациента, защото на 10 лв. - 30 ст. трудно ще бъдат усетени.




Медици протестират заради политическо уволнение на лекар
ХРИСТИНА МИЛЕВА

След скандала с уволнената шефка на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова ГЕРБ се забърка с нов скандал, свързан с уволнение - този път на шефа на пловдивския ДКЦ-1. Заради освобождаването на д-р Георги Кръстев пациенти и лекари се събират на протест в негова защита на 19 юли в 11.00 часа в Пловдив. Д-р Кръстев, който е шеф и на пловдивската лекарска колегия, беше уволнен в края на миналата седмица по бързата процедура - предложението за уволнение е внесено за разглеждане в общинския съвет ден преди самото заседание от ресорния зам.-кмет Розалин Петков. Решението за освобождаването е взето с гласовете на 27 съветници от ГЕРБ, въпреки че ДКЦ-1 няма дългове, а Кръстев е на поста 13 години.

Официалните мотиви за уволнението са неизпълнени предписания от предишни проверки и доставка на медикаменти и консумативи без сключени договори с фирми. Агенциите обаче цитират шефа на здравната комисия към общинския съвет доц. Петко Недев от ГЕРБ, който е заявил: "С д-р Кръстев не сме от един отбор. Не може човек, който е управител на общинско лечебно заведение, непрекъснато да критикува здравната политика на кабинета." Според общински съветници, несъгласни с уволнението, истинският мотив е реплика на д-р Кръстев, че "здравеопазването у нас е апокалипсис".

В отворено писмо работещите в ДКЦ-1 настояха общинските съветници да преразгледат решението си.




Още 25 млн. лв. ще се плащат за здраве без доброволното осигуряване
ДИНА ХРИСТОВА

Безконтролното плащане на ръка в болниците ще се увеличи, след като бъдат премахнати дружествата за доброволно здравно осигуряване, които скоро ще трябва да се прелицензират като застрахователни дружества според приетите на първо четене в парламента промени в закона за здравното осигуряване.

В момента у нас действат 19 здравни фонда. Според председателя на асоциацията на дружествата за доброволно здравно осигуряване Мими Виткова в момента те плащат около 25 млн. лв. за профилактика, доболнична помощ, доплащане на лечение в болници, за лекарства. След прелицензирането им като застрахователни дружества тези пари вероятно ще се плащат кеш от самите болни, тъй като застрахователните пакети са индивидуални, не разчитат на солидарния принцип, покриват много по-малък пакет и са неатрактивни. Това значи, че услугите, които сега предоставят фондовете срещу определена вноска, тепърва ще са много по-малко за същите пари. Виткова припомни, че и в момента кешовите плащания в здравната система са около 50% при средно под 20% в Европа.

Промените, които слагат край на доброволното здравно осигуряване, се обясняват с необходимостта да се експонират в родното законодателство 3 евродирективи, иначе България е заплашена със санкции. Според друга директива обаче малки субекти, каквито са българските фондове за доброволно здравно осигуряване, могат да продължат да съществуват при изпълнението на определени условия, твърдят от асоциацията. Преди месеци на същото мнение беше и сегашният здравен министър Десислава Атанасова. В качеството си на председател на здравната комисия тя обяви след посещение в Брюксел, че е договорила българските здравни фондове да попаднат в изключенията.




Експертиза оневинява лекари, набедени от вицепремиера в убийство
Разследването на смъртта на новородено може да завърши безславно за МВР въпреки СРС
ВАСИЛ ДИМИТРОВ

За втори път в рамките на два дни теза на вътрешния министър Цветан Цветанов по скандално разследване се сгромоляса. След като в понеделник окръжният съд в Габрово оправда трима лекари от Горна Оряховица за смъртта на дете, вчера стана ясно, че същите медици може да не получат обвинение по скандалния случай с бебето, оставено във фризера.

Докторите Димитър Сотиров, Стефан Лазаров, Михаил Милатович и педиатърът Катя Гецова нямат вина за смъртта на детето - това ще е заключението от медицинската експертиза, на база на която прокуратурата ще решава дали да им повдигне обвинения, съобщи "Правен свят", позовавайки се на свои източници. Четиримата бяха обвинени от вицепремиера през 2010 г., че са причинили смъртта на новороденото. От парламентарната трибуна Цветанов прочете записи от СРС на техни разговори с шефа на болницата д-р Миролюб Кожухаров. "Едно живо бебе е умишлено умъртвено и не му е даден шанс", произнесе той присъдата, без да дочака разследване и съд.

Става дума за бебето на 17-годишно момиче от Лясковец. Тя абортира на 28 ноември 2010 г. Лекарите твърдят, че детето е мъртвородено, но няколко дни по-късно са показно арестувани. Според Цветанов те умишлено са оставили живото бебе във фризер. Впоследствие аутопсията показа, че детето е мъртвородено. Сега прокуратурата чака деветорната съдебномедицинска експертиза, за да реши дали да повдига обвинения на лекарите. "Разследването не е приключило, не сме получили експертизата, чакаме я към края на месеца", заяви пред "Сега" говорителят на окръжната прокуратура Велико Търново Румяна Ирманова.

Онзи ден окръжният съд в Габрово оправда Сотиров, Лазаров и Гецова за смъртта на друго дете през 2009 г. Това разследване също бе образувано, след като Цветанов прочете СРС в парламента. По него прокуратурата твърди, че тримата лекари са изпълнявали немарливо работата си, което е довело до смъртта на новородено момче на 1 юли 2009 г. Съдът обаче не прие тази теза и ги оправда.
ПРИСЪДА

Върховният административен съд (ВАС) осъди вътрешния министър Цветан Цветанов за това, че от миналата година до момента няма издадена заповед, с която да се регламентира осигуряването на безплатна храна и тонизиращи напитки на полицаите, работещи при опасни за здравето условия или на смени. Делото бе образувано след жалби на двама полицаи - Владимир Алексиев и Добромир Добрев. Вторият е зам.-шеф на Синдикалната федерация на служителите в МВР. Според решението на ВАС Цветанов трябва да издаде заповедта в двумесечен срок. Присъдата може да се обжалва пред петчленен състав на съда.


Цветанов създаде ГЕРБ. Той ще я унищожи!
Големият въпрос е не дали вътрешният министър трябва да бъде сменен. А защо Борисов не смее да го направи въпреки всички гафове
ЛЮБЕН ОБРЕТЕНОВ

По неповторимия си милиционерски начин за пореден път вътрешният министър Цветан Цветанов стана главен герой в политическа пиеса и влезе във фокуса на общественото внимание. За разлика от премиера Борисов МВР шефът няма никакъв талант за комуникация и затова мълчанието би било най-добрата тактика. Вътрешният министър обаче никога не си е падал по снишаването. Напротив, той обича да атакува враговете си с целия арсенал, с който разполага, често прекрачвайки отвъд границите на закона, без да се замисля за политическите, психологичните и моралните щети, които нанася. Прибързано обвинява в престъпления лекари, съдии, журналисти... Безпардонно громи политически опоненти, високомерно назидава съпартийци.

И с всяка своя дума срива доверието в МВР,

в съдебната система, в политическата способност на ГЕРБ да управлява. Затова големият въпрос е не дали Цветанов трябва да остане на поста си след унищожителния доклад на ЕК, в който в прав текст се казва, че организираната престъпност продължава да се вихри под безпомощния поглед на МВР. Големият въпрос е защо Бойко Борисов продължава да го крепи и дори не смее да го скастри въпреки всички гафове и въпреки демонстративното пренебрежение към мнението му, което Цветанов вече показа. Скандалът около уволнението на шефа на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова само за пореден път доказва това. Борисов обявява, че действията на ВСС са провокация към правителството, че неслучайно назначените от тройната коалиция съдебни кадровици му спретват такъв скандал точно в навечерието на евродоклада. Цветанов горещо защитава същия ВСС и енергично продължава личната си война с Тодорова, нападайки всеки, дръзнал да я защити. Дори безобидният президент стана жертва на приятелски огън. Може би Цветанов наистина не си дава сметка, че всяка дума, независимо дали добра или лоша, казана от един шеф на МВР по адрес на съдебната система, представлява недопустима намеса в нейната работа и накърнява нейната независимост. Незнанието обаче не може да е оправдание. И ако вътрешният министър може с лека ръка да отхвърли подобни критики от опозицията, медиите, неправителствените организации, то докладът на ЕК, който също натъртва на това, не може да бъде пренебрегнат. Защото черното петно е върху цялата страна.

Всъщност едва ли има друга политическа фигура на ГЕРБ, която

да предизвиква толкова критики от всички посоки

Цветанов твърди, а може би си и вярва, че всички атаки срещу него се дължат на това, че откакто е шеф на МВР, ведомството за пръв път през последните години води истинска и активна борба срещу организираната престъпност. И сочи като аргумент факта, че основните му опоненти са все хора, свързани с предишни управления, които определено носят отговорност за срастването между мафията и държавата. От политическа гледна точка обаче шефът на МВР много отдавна трябваше да бъде сменен, тъй като около него се заформиха твърде много скандали. Първо - не успя да даде смислено обяснение за шеметното си имотно забогатяване през последните години. И така и не стана ясно къде се губят едни неколкостотин хиляди лева, които са разликата в приходите и разходите в семейния му бюджет. Второ, публично обвини в убийство лекари от Горна Оряховица, позовавайки се на данни от СРС, които изчете от трибуната на НС. Така той направо иззе функциите на съда и наруши сериозно принципи за работа с класифицирана информация. За капак на всичко след експертиза се оказа, че въпросните лекари са невинни. Цветанов имаше основна роля в скандала "Мишо Бирата", който тръгна от изтичането на разговори на премиера Бойко Борисов и шефа на митниците Ваньо Танов, записани със СРС. Той би трябвало да понесе отговорност и за множеството полицейски акции с гръмки имена, които се спихнаха в съда или изобщо не стигнаха до там. Както и за отдалечаването на влизането на България в Шенген.

Обясненията за странната мекушавост на Борисов могат да се търсят в различни посоки. Първо, Борисов е лицето на ГЕРБ, но именно Цветанов бе човекът, който обикаляше страната и създаваше партийни структури. Настоящите депутати, партийни активисти и голяма част от кадрите във властта дължат кариерите си именно на Цветанов. И не е ясно какво ще им се случи, ако той бъде свален от власт. Второ, Борисов и Цветанов имат дълга съвместна история. Дали пък шефът на МВР не държи интересни данни за миналото на премиера, за които сега само се досещаме и предполагаме, но когато изплуват, нещата съвсем ще загрубеят и е ясно кой ще е големият губещ.



Стара истина е, че добрата политика не се изразява в това да решаваш проблемите, а да ги предотвратяваш. Със запазването на Цветанов Борисов вероятно предотвратява едни проблеми. Но си гарантира създаването на други, които ще ударят по него като бумеранг. Цветанов бе човекът, който създаде ГЕРБ, и очевидно именно той ще я унищожи. Дори държавната социологическа агенция НЦИОМ отчете сериозен спад в доверието към партията през последните седмици. А до изборите остава цяла година, през която несъмнено вътрешният министър ще сътвори и други политически гафове. Ако му бъде позволено.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница