19 август 2010 г. Тема: здравеопазване



Дата08.05.2018
Размер294.59 Kb.
#68292
19 август 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


65-годишен с абцес на кътник пътува от Търново към Горна Оряховица, после обратно
Ченге спаси Данчо, в 2 града лекари се гавриха!

Почти в безсъзнание тръгва към трети-Габрово
Илияна Ангелова
65-годишният Йордан Величков от търновското с. Ресен без малко да умре от задушаване, докато го разкарват няколко часа между две болници във Великотърновска област.

Накрая, ескортиран от дряновски полицай, мъжът е приет в габровската болница, където му правят животоспасяваща операция.

На 7 август Величков имал силно главоболие, гърлото му се подуло. Познат лекар в селото предписал лекарства за ангина. Величков обаче ставал все по-зле и след 2 дни личният му доктор д-р Красимир Шишманов го праща във Велико Търново.

Там обаче му казват, че отделението "Уши, нос, гърло" се закрива, и го насочват към Горна Оряховица. Дежурният лекар там преценява, че случаят е по-сложен, и връща болния във Велико Търново.

През това време Йордан вече не може да си поема въздух. От спешния кабинет във В. Търново казват на близките да го закарат до Плевен или до Габрово.

"Тръгнахме с колата на дъщеря ни, по пътя той вече обръщаше очи, изпадаше в безсъзнание", разказа вчера през сълзи съпругата Кина.

На кръстовището в Дряново семейството спира при полицейска кола, за да пита за пътя до габровската болница. Като вижда какво е състоянието на болния, полицаят се качва на патрулката и ги ескортира до Габрово.

Около 13 ч на 9 август Йордан е приет в габровската областна болница.

Още в лекарския кабинет на отделението "Уши, нос, гърло" му правят разрез, за да може да си поеме въздух. Не могат веднага да открият причинителя на инфекцията в устната кухина. Затова викат за консулт стоматолог-хирург. Той също обаче не е категоричен. Все пак му изважда краен зъб вдясно, който според него е създал проблема.

"Пациентът е постъпил с животозастрашаващи индикации за хоспитализация и в нашата болница не работи лекар, който би си позволил да върне такъв човек вкъщи", коментира директорът на габровската областна болница д-р Нели Савчева. Тя каза, че не е уведомена, че областната болница във Велико Търново е закрила отделението и че ще трябва габровци да поемат пациентите от Великотърновска област.

Ушното във В. Търново спря да приема пациенти в края на миналата седмица, след като д-р Енчо Ботев - единственият лекар на щат, подаде молба за напускане.

"В момента има трансформация на отделението, няма желаещи да работят в него, защото им е по-изгодно да работят в доболничната помощ, но осигуряваме спешност. Колегите са постъпили правилно, като са препратили мъжа. След като не може да се окаже помощ, насочваме пациента към най-близкото медицинско заведение, където има работеща структура. Питайте в Горна Оряховица защо са го върнали, каза шефът на областната болница д-р Людмил Гецов.

Цяло разследване проведе шефът на болницата в Горна Оряховица д-р Миролюб Кожухаров, за да открие, че случаят е стигнал само до Спешна помощ. "Те са преценили, че не е нужно да викат специалист, въпреки че имаме трима в болницата. Такъв пациент не е приеман и не е преглеждан. Ако бяха повикали лекар, щяхме да приемем човека и да го лекуваме. Един абсцес не е толкова сложно заболяване", каза д-р Кожухаров.

От Спешна помощ в Горна Оряховица отрекоха такъв човек да има записан в журнала им. "След като е пратен за хоспитализация от джипито си с направление, той няма какво да прави при нас. Отива директно на приемен кабинет в болницата", обясни шефката д-р Марияна Кирилова.

“Започваме проверка. Ще изискаме информация в писмен вид защо се е стигнало до такъв проблем", каза вчера Виолина Енева от Регионалния център по здравеопазване в Търново. Резултати ще има до 2 седмици.

Попитани защо лични лекари насочват пациенти към закрито отделение, от центъра отговориха, че то остава. "Дори в някакъв момент да има напуснали лекари, проблемът трябва да бъде решен по някакъв начин", каза Енева.



ДИМА МАКСИМОВА, ЕВЕЛИНА ПЕНКОВА


Борисова писа 6 само на девет общински болници
Само 6 общински болници искат да станат заведения за долекуване. Те са в Дряново, Елена, Генерал Тошево, Средец, Любимец и Радомир, става ясно от концепцията за болнично преструктуриране на здравното министерство. Тя не е окончателна, трябва да получи одобрение от правителството. Само 9 малки лечебни заведения пък получиха отличен.

Очакваше се в списъка на сменящите профила да са 270 от общо 400 болници у нас. Според здравния министър проф. Анна-Мария Борисова 130 места за активно лечение ни стигали. Миналия четвъртък тя даде на общинските болници, които искат да се преструктурират с европейски пари, срок от 7 дни да кандидатстват.

Ентусиазъм липсва, понеже клинични пътеки за долекуване и яснота за финансирането им още няма.

Някои болници - като в Любимец и Радомир, не работят и вероятно се надяват на “съживяване”.

В Генерал Тошево имат договор с касата, но допускат, че няма да успеят да отговорят на строгите критерии към болниците за активно лечение от 1 януари.

Нито една болница в Северозападния район на страната не иска да лекува хронично болни. Готовите да се преструктурират ще бъдат включени в европроекти за рентген, линейки, лаборатория, ултразвукови апарати, дефибрилатори и друго оборудване според профила на клиничните пътеки за долекуване.

Само 9 общински болници са посочени като качествени в документа на МЗ. Това са Лом, Свищов, Балчик, Казанлък, Велинград, Карлово, Самоков, Гоце Делчев и Сандански. Прави впечатление, че за Югоизточния район няма нито една харесана.

Ранната диагностика на раковите заболявания е приоритет №1 в документа. С 2-3% се увеличават случаите на тумори всяка година, а откриването им става късно. Това е причина повече такива пациенти у нас да умират (232,9 на 100 000 души) в сравнение с Евросъюза (175,2). Въпреки това болните от рак влизат по-рядко в болница, отколкото в Европа - 597,2/100 000 в Северозападния регион у нас срещу 1692,7/100 000 в ЕС. Към 28% от тези пациенти у нас са живи на петата година, а в ЕС са 60%.

Ракът е причина за 15% от смъртните случаи у нас. Той е на второ място след инсулти и инфаркти, които са 65%. За лечението на сърдечносъдовите заболявания обаче вече е направено доста, е мнението на министерството. Има над 30 специализирани отделения и болници, работело се и по програми за предотвратяване на онкоболестите.

Високотехнологично лечение на рака ще има в 3 суперцентъра - Онкологията и Александровска в София и УМБАЛ “Света Марина” във Варна.

Още 10 многопрофилни и 10 общински лечебни заведения (онкодиспансери) ще бъдат оборудвани по европейски програми, така че пациентите да получават качествена диагностика близо до мястото, където живеят.

Парите за тях ще дойдат по оперативна програма “Регионално развитие”. Предвидени са и средства за ремонти.



ИЛИЯНА АНГЕЛОВА


Пияни налитат да бият доктори на катастрофа
ТОНИ МАСКРЪЧКА

Десетина пияни мъже налетяха на медици от спешния център в Симитли край катастрофирала кола до с. Железница. „Алфа Ромео" се ударила в мантинелата и се преобърнала. Шофьорът се измъкнал и избягал. Предполага се, че е бил пиян.

Пристигналите медици започнали да го издирват по канавките, за да му ока­жат помощ. През това вре­ме дошла пияната компания. Скочили на лекарите с обидни думи и налетели на бой. "Няма да си тръгвате! Ще го търсите още", кре­щели те. Откарали ги в участъка в Симитли.


Кристалина Георгиева, Еврокомисар
Ако на 1 януари не почне реформата в болниците, ще фалираме държавата
Диалогът за пенсиите не е да се вдига ли възрастта, а кога и как
Не мисля, че имa българин, който да не смята, че са нужни бързо инвестиции в пътища
Преди да стана комисар, не знаех, че на мисии са загинали повече хуманитарни

работници, отколкото миротворци
РУМЯНА ДЕНЧЕВА
Родена на 13 август 1953 г.

От февруари 2010 г. е еврокомисар с ресор международно сътрудни­чество, хуманитарна, по­мощ и отговор при кризи

От 1993 г. до назна­чаването й за комисар работи в Световната бан­ка. През годините е ръко­водила отдела за устой­чиво развитие в банката, както и този за Русия

От 2008 г. е избрана за вицепрезидент на Све­товната банка

Завършила е иконо­мическия университет в София, където е била преподавател с титла „доцент"

Има специализации в САЩ, Лондон и т.н.

Омъжена, с едно дете
- Г-жо Георгиева, по­чнахме със закъснение пенсионна реформа с пре-скърцване и заплахи от синдикатите. Ще бъдем ли наказани за закъснението?

- Тази реформа е по-важ­на днес от преди една годи­на. Кризата принуди всич­ки държави да погледнат към нея. Ако другите се ре­формират, а ние не го пра­вим, увеличаваме изоста­ването си от тях.

Факт е, че все по-малко работещи издържат все повече пенсионери, и той трябва да се приеме. Това неизбежно води до вдигане на пенсионната възраст. Така че всеки знае какво точно трябва да се направи, единственият въпрос е ко­га и как. Важно е да се на­мери формулата, особено

за тези, които утре трябва да излязат в пенсия

Така че трябва диалог, но не по това дали трябва, а по това какво точно и как точ­но да стане.

- И здравната реформа поставя на изпитания не­рвите на кабинет, лекари и пациенти. Ще успее ли?

- Това, което очаквам и аз, и всички българи, е на 1 януари догодина тази ре­форма да тръгне. Премие­рът призна, че има закъс­нение, но ако то продължи, ще фалираме държавата. Ще се постави на карта здравето на българина.



Няма ситуация, в която 100% от българите да подкрепят реформата

Важно е да има диалог с професията, с бранша.

- А не трябва ли освен с лекарите да се води диалог и с пациентите?

- Всяка промяна плаши хората. Но тя плаши по-малко, когато човек се чув­ства осведомен и съприча­стен. Както при всяка ре­форма, ще има печеливши и губещи. Знам също и че резултатите може да се усетят след години, дори когато това правителство няма да е на власт. Но



това е задължението на лидера - да върви пред своя народ

- Какво точно ще спе­челим от офертата на Све­товната банка да ни помага по-добре да харчим парите от Европа? Правилно ли съм разбрала, че схемата ще е следната: заеми + наши експерти = по-висока успеваемост?

- Ако трябва коректно да резюмираме офертата, тя се състои в преструктури­ране на съществуващите заеми на банката, и то така, че те, вместо да реализират само нейните приоритети, да послужат и като инстру­мент за ускоряване на па­рите по еврофондовете.

Например пътният заем - целта е не само да се ре­конструират отсечки, кои­то ще се финансират от не­го, а да се привлече допъл­нително еврофинансиране.



Схемата е печеливша за България

Полша вече взе около 300 млн. лв. от Световната банка, след което повиши рязко усвояемостта на европарите.

- Когато у нас дойде бив­шият ви шеф от Световна­та банка г-н Зелик, почнах­ме да цитираме популярната поговорка " Дай ми пари, акъл си имам". Зле подго­твена ли е администрация­та, че ще й "прикачваме" чужди експерти?

- Проблемът е, че на нас вече са ни дадени европей­ски пари. Ако сложим и те­зи за селското стопанство, става дума за 10 милиарда евро и за 4 години време, за да ги усвоим. Но факт е, че усвояемостта е около 1,2 милиарда евро. Така че на­мирам за разумно да по­търсим външна експерти­за, за да я вдигнем. Дори смятам, че за България ри­скът, ако не го направим, е много по- голям. Правилно е, че кабинетът иска да въ­веде в действие и външен професионален опит, кой­то да помогне. И не ме раз­бирайте погрешно, знам, че нито една държава не е постигнала 100% усвояемост при еврофондовете, но някои стигат до 70-80%.

- Станишев бореше кри­зата със строителство, а сегашният премиер Борисов - с магистрали. Дали ефек­тът от насочени към маги­страли пари ще е достатъ­чен, за да оправдае увели­чаването на задлъжнялостта ни?

- Това, което прави пра­вителството, е правилно.



Няма богати държави без добра инфраструктура,

има и бедни с инфра­структура, разбира се. Но си мисля, че всеки бълга­рин, който пътува, вижда какви опасности за живота и имуществото му крият нашите пътища. Не мисля, че има такъв, който да не смята, че са нужни бързо инвестиции в пътища.

Освен това всяка инве­стиция генерира работни места и обороти за бизнеса. Колкото повече фирми и хора печелят и си плащат данъците, толкова по-до­бре за всички. А и след като въпреки кризата Европа предоставя пари на Бълга­рия за пътища, някак си е морално да ги усвоим.

- Заплашва ли ни свръх-дефицит, ако вземем пред­лаганите заеми? Чух ви да казвате, че не чакате да се появят съмнения от рода на "дойде Световната бан­ка и ни вдигна Дефицита".

- Въпросът за дефицита и заемите стои така. Усвоя­ването им генерира разхо­ди, това е безспорно. И осо­бено ако се прави бързо. Но вдига и приходите. Въ­просът е да се намери ба­ланс между ускореното ус­вояване и по-бърз иконо­мически ефект от него. То­ва обсъждаха Боб Зелик и правителството в София.

- Много се спори у нас за актуализацията на бюдже­та. Какъв сигнал за вас е това?

- Все още светът, регио­нът и България са в период на несигурност въпреки сигналите, че икономики­те, вкл. и българската, май са към края на тунела.

Трябва да бъде внима­телно правителството, да прави оценки на месечна основа. За да може



онова, което се докладва в Брюксел, да е точно и вярно

Навсякъде се знае, че всич­ки оценки се менят и че ни­то един финансов минис­тър не може да сложи на масата бюджет и да не си позволи да го пипне във времето. Не само българ­ският.

- Премиерът ни се поше­гува пред шефа на Светов­ната банка с фразата: "Бихме се със Зелик за Кристалина, а ни я грабна Барозу." Кога ще влезете в българската политика пряко?

- Аз все още съм в първи­те 6 месеца на първия ман­дат от 4 години. Има много време, докато пак се вър­нем към тази тема.

- Разбрах, че 19 август е Денят на хуманитарния ра­ботник. Какво послание искате да изпратите?

- На един плакат пише: "Не стреляй, аз съм хума­нитарен работник", на фо­на на линейка, надупчена от куршуми. Преди да ста­на комисар, не знаех, че са загинали много повече ху­манитарни служители, от­колкото миротворци в раз­личните мисии. Че за 10 г.



3 пъти са се увеличили жертвите и 4 пъти

- отвличанията

на такива работници. Че е много трудно там, където има природно бедствие и " въоръжен конфликт, как­то например в Пакистан. Трябва да направим така, че те да могат да си вършат спокойно работата. Това е посланието.




Мнение
Завръща ли се социализмът

Жегата води до загуба на здрав разум
Георги Ангелов,

cт. Икономист в "Отворено общество"
Досега на болниците се плащаше според броя пациенти, които са минали през тях - по административни цени. Тъй като нямаше пазар­ни цени на клиничните пътеки, а държавната монополна здравна каса нямаше стимули за контрол, се стигна до масово надписване на броя на пациентите. Какво решение е измис­лило Министерството на здравеопазването? Решило е да наложи фиксирани бюджети на болниците, определени отново администра­тивно. Обаче това дава стимул на болниците да лекуват колкото се може по-малко пациенти, за да не правят много разходи. Създават се списъци на чакащите за операции и други феномени, познати от социализма под името „опашки" и дефицити" - създавайки най-добра­та среда за корупция. Вместо да се въвеждат конкуренция и избор, връщаме здравеопазва­нето десетилетия назад.

Електричество

На практика има режим на тока в някои морски райони. От една страна, това е добър показател - показва, че хотелите са рекордно пълни, т.е. туризмът расте. От друга страна, обаче това показва, че енергетиката е неподготвена за подо­бен растеж.

От държавния монопол НЕК казват, че пробле­мът не бил в тях, въпре­ки че точно те отговарят за строителството на далекопроводи. НЕК казва, че нямало да има проблеми с тока, ако не се свързват към мрежата толкова нови абонати. Ако няма нови компа­нии и хотели, няма да има проблем! Ето това е мислене на обезумял монополист - вместо да инвестира в мрежата, за да може-да се свързват към нея колкото се може повече нови компании, НЕК ни казва, че няма да инвестира и че не. трябва да се свързват

нови абонати. А откъде ще дойде икономиче­ският растеж тогава?!?



Валутен борд и плосък данък

В столичен ежеднев­ник Валери Найденов написа, че за да излезем от кризата, трябвало да премахнем валутния борд и плоския данък, а освен това и да засилим ролята на държавата в икономиката. Трябва чо­век да е загубил напъл­но здравия си разум, за да твърди, че вдигането на данъците и премах­ването на финансовата стабилност ще доведат до инвестиции, ико­номическо развитие и просперитет. А „ефективността на държа­вата се вижда ясно от горните два примера. Имали сме времена на високи данъчни ставки (всички данъци бяха над 40%) и на постоянни девалвации на лева.



И резултатът беше дълготрайна стагна­ция, завършила с колапс и хиперинфлация. Нито един инвеститор не идваше в България. Не можем да постиг­нем просперитет, ако премахнем единствените смислени реформи от последните 20 години. Точно обратното, трябва да се направят още мно­го подобни реформи, за да вървим напред.


Лекарският съюз ще атакува концепцията за преструктуриране на болниците
България няма разходи за дългосрочно лечение
„Концепцията за преструктуриране на болничната помощ не урежда въпроса с профилактиката на ракови заболявания. Затова ние имаме сериозни критики към документа", коментира пред в. „Пари" зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Стефан Константинов. Според него документът е интересен, защото дава възможности за финансиране на някои болници от европейски фондове и подобрява ди-

агностиката на раковите заболявания. „Това не може да става само в няколко болници и центрове в страната", категоричен е той. В близките седмици съсловната организация ще внесе в министерството своите сериозни критики към концепцията.

Концепцията

В нея са изведени три приоритетни области. Една от тях се отнася до осигуряването на устойчиво финансиране на здравната система и ефективно използване на средствата. Според данните нашата страна няма разходи за дългосрочно лечение,

докато в ЕС този разход е 12%. Вместо това най-много пари от отделените за здраве от бюджета у нас се наливат в болниците -47%. В страните от ЕС този процент е 29, или с 18% по-малко, отколкото в България. Решението на проблема, залегнал в концепцията, е преобразуване на легла за активно лечение в такива за долекуване. Това щяло да намали дела на финансовите средства за болнично лечение и да увеличи тези за продължително и за извънболнична помощ. В мотивите си за реформата здравният министър Анна-Мария Борисова изтъква, че непрекъснато расте процентът на населението в България на възраст над 65 г. В момента той е един от най-високите в ЕС. Това допринася и за увеличаване на хроничните заболявания.

Липси


Липсата на специализирани заведения за продължително лечение пък е причината за значителното увеличаване на хоспитализациите -с 60% от 2005 г. досега. Това е така, защото хронично болните пациенти се настаняват в болниците за лечение на остри заболявания.

Елена Петкова


СПИСЪК НА ПРИЗНАТИТЕ ЗА ПРЕДСТАВИТЕЛНИ ОРГАНИЗАЦИИ ЗА ЗАЩИТА НА ПАЦИЕНТИТЕ БЕ ПУБЛИКУВАН НА САЙТА НА МЗ по заповед на

министър проф. Анна-Мария Борисова. В него са включе­ни „Български пациентски форум", „Българска асоциа­ция за закрила на пациентите", „Национална пациентска организация" и конфедерация „Защита на здравето".




Проверки след трагедията в родилното отделение в Букурещ
Болниците масово без аларми срещу пожар

Инспектори започват измервания на електрическите мрежи
Екип „МОНИТОР”

Българските акушеро-гинекологични болници масово не разполагат с инсталации за пожароизвестяване. Това показа проверка на „Монитор” в София, Варна и Пловдив.

След инцидента, при който загинаха бебета в родилен дом в румънската столица Букурещ, министърът на здравеопазването проф. Анна-Мария Борисова вчера разпореди инспекция във всички болници. Управителите на лечебните заведения трябва да вземат мерки за изправността на електрическите инсталации, като се обърне особено внимание на родилните и интензивните отделения, където

евентуална евакуация при инцидент е най-трудна.

Това съобщиха от ведомството.  

“Не разполагаме с противопожарна автоматизирана система, каза директорът на Акушеро-гинекологичната  болницата „Шейново” в София д-р Иван Костов. Той обаче добави, че доколкото е информиран,  болниците не са и задължени да имат такива системи, уточни д-р Костов.

Той разказа, че проверки от пожарната се извършват непрекъснато в „Шейново”. Засега нямат предписания и налагани санкции за неизрядни инсталации. По думите му електроинсталацията не е подменяна, откакто той е директор вече две и половина години, но към момента не отказвала, нито е създавала предпоставки за пожар. В момента в АГ болницата върви проверка от общината за състоянието на общата експлоатация на сградата.

С противопожарна автоматизира система навсякъде не разполага и най-голямата Университетска АГ болница в страната „Майчин дом”.  

Опитваме се да направим всичко по силите ни, но една такава болница със стар сграден фонд като нашата, в която не  е инвестирано от години в много неща, е рискова, не скри нейният директор доц. Виктор Златков. Каквото зависи от нас, според предписанието на пожарната сме направили, но има още много неща да се желаят допълни той.

Доц. Златков увери, че с поетапните ремонти на отделенията ръководството на „Майчин дом” се старае да поставя и автоматизирана противопожарна система.

Да го направим изведнъж навсякъде, не е по силите ни, подчерта доц. Златков. По думите му обаче проблемите са трудноотстраними в условията на икономическа криза, тъй като болниците като търговски дружества трудно могат да набавят финансиране за цялостна модернизация. Според него трябва да се даде възможност на болниците да кандидатстват по европейски програми, които да финансират много важни инициативи, свързани с енергийната ефективност, безопасността и по-доброто обслужване на пациентите.

Автоматизирана противопожарна система обаче има в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Анна” в София. Родилното й отделение бе преоборудвано изцяло през есента миналата година, когато бе направен и основен ремонт, разказа нейният директор д-р Димитър Димитров.


9 клиники в Пловдивско под лупа
Регионалният център по здравеопазване (РЦЗ) ще започне проверка в деветте родилни отделения в пловдивските болници съгласно заповедта на здравния министър проф. Анна- Мария Борисова. Ще бъдат проверени електрическите инсталации в АГ клиниките в УМБАЛ „Св. Георги”, МБАЛ „Пловдив”, както и двете общински болници в Пловдив. Това съобщи директорът на РЦЗ в Пловдив д-р Георги Божиков. Той уточни, че проверката ще обхване и трите АГ клиники в болниците в Карлово, Първомай и Асеновград.

Два от асансьорите в МБАЛ „Пловдив” в Пловдив са вече оборудвани с електронни карти за достъп. Така се осигурява моментално транспортиране на спешните случаи към по-високите болнични етажи. Това съобщи изпълнителният директор на болницата д-р Аргир Аргиров. Родилното отделение на лечебното заведение е преобразено през 2008 г. и при ремонта с климатици са оборудвани само ВИП стаите на родилките, уточни шефът на лечебното заведение.

„Ако и в останалите стаи се сложат климатици, то електрическата инсталация на болницата няма да издържи. Все пак сградата е строена преди повече от 30 години”, обясни д-р Аргиров.


Варненското АГ с нова инсталация
45 000 лева струва ремонтът на отделението по неонатология, където се отглеждат недоносените бебета. Това каза пред „Монитор” управителят на АГ болницата във Варна д-р Петър Атанасов. Той включвал и цялостна подмяна на електрическата инсталация.  Според шефа на отделението по интензивна кардиология в МБАЛ „Св. Марина” във Варна доц. Д-р Атанас Пенев всяка година инспекцията по метрология проверява параметрите на електрическата система на здравното заведение, включително и изправността на контактите.


Спасиха болен след разтакаване между 3 града

65-годишен мъж бе спасен от габровски лекари, на косъм от смъртта, след 5-часово разтакаване между болниците във  Велико Търново и Горна Оряховица, съобщи „Дарик”.

Йордан Величков е от великотърновското село Ресен. Той е опериран два пъти и от вторник вече се възстановява в ушното отделение. Величков е приет с диагноза медиастенит. Всичко започнало преди около две седмици, когато 65-годишният Йордан се оплакал от болки в гърлото и главата. Вратът му започнал да се подува, дишането и гълтането му били затруднени. Личният му лекар бил категоричен, че трябва да бъде хоспитализиран и го насочил към областната болница във Велико Търново. От стационара обаче отпратили семейството под предлог, че ушното отделение е закрито и няма специалисти. Предложили им да отидат в болницата в Горна Оряховица. Там лекарите ги посрещнали любезно, но също отказали хоспитализация, тъй като случаят бил сериозен и не е бил за тях, и им препоръчали да се върнат във Велико Търново. От спешния кабинет във Велико Търново отново отказали да приемат болния и ги насочили към болниците в Габрово и Плевен.

Йордан започнал да изпада в безсъзнание, почти пет часа след като са потърсили за първи път лекарска помощ той бил приет в габровската областна болница и там го спасили от смърт.




Реформа без реанимация
Светла Каролева

Преди 20 години близък приятел на семейството почина в линейка на Бърза помощ. Беше решил да се лекува с бабината си рецепта и намазал болното си гърло с нишадър. Той, естествено, не знаел, че е алергичен, подул се и тръгнал към близката поликлиника .Оттам го препратили към болница, но съпругата му повикала линийка. Човекът махнал с ръка и се качил, тъй като вече се задушавал. Лекарката обаче не посмяла да му направи трахеотомия, тъй като нямала опит. Сетих се за този нещастен случай, след като прочетох, че доктори едва не изпуснали 65-годишен мъж. Разкарвали го от болница в болница във Великотърновско, но накрая все пак го спасили. Най-напред го отпратили докторите от Търново и му предложили да отиде в Горна Оряховица. Оттам  отново го върнали в Търново. Това обаче не помогнало, тъй като пациентът този път бил препратен към Габрово и Плевен. С намесата на полицията човекът получил помощ чак  в Габрово. Най-странното в случая е, че в нито една от болниците не предложила линейка, а дъщерята на болния влязла в ролята на Бърза помощ.

Двата казуса на пръв поглед полярни, са двете страни на болното ни здравеопазване. В първия случай не мога да оправдая лекарката, която все пак би трябвало да пробие малка дупка в гърлото на нашия приятел, за да спаси живота му. При втория коментарът, както се казва, е излишен. Ясно е, че в системата нещата куцат и е крайно време лекарите да не забравят  Хипократовата клетва и да проумеят, че няма нищо по-ценно от човешкия живот. Сякаш по навик се сещаме за фаталните последици от действията си едва когато вече е късно. Ето защо проверката, която здравният министър Анна- Мария Борисова разпореди в  болниците и особено в родилните отделения, е съвсем навременна. Свикнали да бъдем делови, често забравяме за най-обикновени неща. Дали в залата има пожарогасители и има ли изход за евакуация при нещастие. Дали асансьорите са безопасни, дали инсталацията не е вече изгнила, дали климатиците не са потенциални бомби със закъснител. Защото, когато стане злополука, и да има виновни, каква ще е файдата, ако резултатът е смърт!

Крайно време е да се въведат твърди правила и здравно осигурените да знаят къде могат да се лекуват при спешни случаи, кога могат да разчитат на джипито и в коя болница ще ги обслужат, без да ги препращат от място на място. Колкото до тези, които не се осигуряват, но разчитат на лекарска помощ, те трябва да се сърдят на себе си. Макар и системата да е солидарна, не е редно  здравната каса да огрява всички в страната. Ако въведем и в здравеопазването доброволно и по желание здравно осигуряване в частни фондове, нещата ще се подобрят. Естествено, държавата не може да остави бедните на произвола на съдбата. Както е в Европа, те ще могат да се лекуват в държавни и общински болници. В Америка например реформата на президента Обама задължава американците да се осигуряват в частни фондове, като в противен случай ще трябва да плащат глоба. Законът предоставя кредити на малките предприятия, за да финансират здравното осигуряване на своите работници, както и помощ за бедните домакинства.

У нас реформата трябва да стане, колкото и да е болезнена. В противен случай здравеопазването ни ще влезе в реанимация, откъдето може и да не излезе.


България е страната с най-висока смъртност в ЕС

Броят ни пробно през септември
В началото на септември в България ще се проведе пробно преброяване на на­селението в три района на страната и то ще предхожда преброяването на граждани­те на ЕС през 2011-а, съоб­щава Дойче веле. Преброя­ването догодина ще бъде 17-ото в историята на България и третото след промените през 1989 г. Според послед­ната рекапитулация за броя на българските граждани през 2001 г. населението на страната е малко под 8 ми­лиона.

Днес Евростат отчита, че през миналата година -Бъл­гария е била страната с най-висока смъртност, както и с най-драматичен спад в отри­цателния естествен прираст на своето население в ЕС, който според данни на ЦРУ -е минус 11 на сто. Отново според данни на американското разузнавателно ведомство, цитирани публично през май от местни учени демографи, страната е на 204 място по раждаемост в све­та и на 19 място по смърт­ност. Според американските анализатори България е „единствената държава със застаряващо, емигриращо и намаляващо население".

Засега националната ста­тистика продължава да твър­ди, че българите намаляват само с 5 на сто годишно, но без да отчита изведените в чужбина деца, както и емиг­риралите български гражда­ни. В статистиките не вли­зат също родените в чужби­на българчета, които никога не са виждали родината на своите родители емигранти. Не друг, а шефката на Наци­оналния осигурителен инсти­тут твърди, че до 2040 годи­на населението на страната ще намалее с още милион и половина жители, пенсионе­рите ще се увеличат с поло­вин милион, което ще изп­рави пенсионната система пред почти нерешими проб­леми.

Подобни констатации се очаква да бъдат потвърдени и от започващото от 1 сеп­тември предварително и пос­ледващото редовно пребро­яване на населението през март догодина. В Плевен, Ве­лико Търново и Стара Заго­ра преброителите ще обхва­нат около 40 хиляди души по европейска система. Една от крайните цели на преброя­ването е да се прогнозира дали наистина през 2050 го­дина българите ще се пре­върнат в екзотично малцинство.




Бургаското инфекциозно отделение се разпада
Бургаското инфекциозно отделение, бук­вално се разпада, съобщи Dnes.bg. Макар и масивна на външен вид, сградата, строена през Втората световна война, се нуждае от спешен ремонт. Преди няколко години има­ше само козметичен ремонт, но това не оп­рави окаяното състояние на отделението, оп­лака се д-р Иван Йотов, лекар в отделение­то. В интензивното се носи зловонна мириз­ма от затлачената канализация. Стаите съ­що са в много лошо състояние. Пациентите мизерстват, лекуват се при първобитни ус­ловия, констатира д-р Йотов. Пари за отде­лението се очакват не по-рано от септемв­рийската сесия на Общинския съвет, заяви категорично д-р Лорис Мануелян, зам.-кмет по здравеопазването към община Бургас.


Спасяват мъж по чудо, напъдили го от 2 болници
Йордан Величков (65 г.) от великотърновското с. Ресен оцеля по чудо, след като доктори от две болници го пъдили с уклончиви аргументи и препращали към други заведения. На 12 юли той сновал цял ден между болниците в Горна Оряховица и Велико Търново. Мъжът имал силно главоболие, болки и възпаление в гърлото, подуване на врата, затова личният му лекар го лекувал срещу ангина. Но състоянието му се влошило и джипито го изпратило в болницата в Търново. Там му казали, че закриват отделението УНГ и го препратили в Горна Оряховица. Там решили, че случаят не е за тях и пак го върнали в старопрестолния град. В спешното отделение в Търново се оправдали, че нямат специалист на разположение и посъветвали Йордан да тръгва за Плевен или Габрово. „Избрахме Габрово, че е по-близо, защото Данчо ставаше все по-зле, едва дишаше, не можеше да говори. Качихме се на колата на дъщеря ни и потеглихме", разказа съпругата Кина Величкова. Край Дряново попитали полицай за пътя към Габрово. Той като видял колко зле е мъжът, ги съпроводил. В спешното Йордан бил приет в безсъзнание. Наложили се 2 интервенции. Мъжът бил 5 дни в реанимация. Сега се възстановява. „Ако не бяха габровските лекари, досега да съм вдовица", добави Кина. Предполага се, че Величков е страдал от медиастенит - абсцес, довел до дихателна недостатъчност. Шефът на спешното отделение във Велико Търново д-р Стефан Филев заяви вчера, че не знае за случая.


Доц. Геновева Алексиева:

Според юристи на НС не съм в конфликт на интереси
Депутатката от ГЕРБ и за-местник-председател на здравната комисия доц. Геновева Алексиева е била в журито, оценявало собствената й дъщеря в конкурс за доценти, разкри „Труд". Тя е дала гласа си като член на Специализирания научен съвет по офталмология. Въпреки че при

предварителния подбор депутатската щерка д-р Виолета Черно-дринска е била класирана по-назад, тя печели при тайния вот на жури-то.

Кандидати алармират за недопустимото „родителско" участие, но доц. Алексиева не си е направила отвод. В журито остава и другият родител на кандидат -проф. Веселин Танев. Неговият син не се класира.

„В отпуска съм, не коментирам", отряза г-жа Алексиева въпросите на „Труд" преди ден. След излизането на публикацията изведнъж намери време пространно да изложи позицията си.


Максим КАРАДЖОВ

- Доц. Алексиева, според вас има ли конфликт на интереси при участието ви в конкурса на дъщеря ви?

- Няма конфликт на интереси не само според мен, а според закона. Също и според юристите от Народното събрание. Миналата година, когато започнахме новата си работа, веднага попитах участието ми в Научния съвет по очни болести в конфликт на интереси ли е с моята нова работа. Те казаха „не". Мога ли да остана там? „Можете", казаха и аз останах.

Конфликт на интереси щеше да има, ако този конкурс беше гласуван в Народното събрание, в моята служба, а аз участвам в гласуването. А в НС може да се получи конфликт на интереси, ако се гласува закон, който ще облагодетелства дъщеря ми в този конкурс.

- А участието ви в журито, оценявало дъщеря ви, не е конфликт, така ли?

- Аз съм задължена да участвам по закон, защото Законът за научните звания и степени казва така - членовете на съвета гласуват.

Те могат да не гласуват, само когато отсъстват по болест или са в чужбина. Тогава се редуцира съставът.

В останалите случаи членовете трябва да гласуват. Единствено трябва да излязат, когато трябва да гласуват за себе си. Тогава, ако гласуват за себе си, те ще нарушат закона.

Но никъде не се визира, че ако някой от твоето семейство участва в конкурса, ти трябва да излезеш. - Но Административно-процесуалният кодекс, чл. 10, ал. 2, е доста ясен: Заинтересованият не участва изобщо в производството, когато

има отношения с някоя от страните, явяващи се по него. Следователно, когато вие журирате конкурс с участието на вашата дъщеря, законът ви казва, че не би трябвало да участвате. - При тези процедури за присъждане на звания не се прилага Администра-тивно-процесуалният кодекс. Той важи за административните органи, а Специализираният научен съвет не е административен орган. Той е подчинен на Закона за научните звания и степени и има една автономност, една специализирана самостоятелност на действие. Така че няма

нарушения по АПК, нито морални, нито законови нарушения.

- Но другите участници в конкурса твърдят, че не са били равнопоставени.

- Тези хора, Дъбов и Благоева (кандидати, които са били против участието на майката в конкурса на дъщерята - б. p.), са познати на участниците в гласуването. Хората им нямат доверие.

- Твърдите, че сте била длъжна да участвате в конкурса, но м. г. проф. Чилова в подобна ситуация със сина й се оттегли.

- Излезе само при дискусиите, но гласува. Ние също не сме участвали в дискусиите. (Виж интервюто долу вляво.) - Не се ли притеснявате, че с участието си в гласуването поставяте под съмнение обективността на избора на дъщеря ви за доцент?

- Ами тя всичко това дължи на себе си.

- Не й ли правите мечешка услуга в този смисъл?

- Не е вярно. Всички пращат децата си при нея и тя ги преглежда. Тези, които гласуват, й имат доверие. Те знаят за кого да гласуват и не са повлияни от мен.

- А защо научните рецензенти я поставят на 4-то място?

- Защото тя е на 39 години, а другите двама са на по 60. В този диапазон от време те са имали възможност да напишат повече статии, отколкото тя. Законът изисква да се журира по брой статии. Едни умеят да пишат, други умеят да оперират...

- Имате ли морално притеснение от цялата история?

- Не, нямам нито морален, нито законов конфликт на интереси. Което моралът го изискваше, го направихме с проф. Веселин Танев - не участвахме в дискусиите.(виж вляво)

- Все пак имате ли вътрешни притеснения?

(С иронична интонация) - Да, чувствам се виновна, че съм член на ГЕРБ и на парламента. Чувствам се виновна, представете си...


Ани Вълкова, технически секретар на научния съвет:

Конкурсът реално бе замислен за дъщеря й
Технически секретар на Специализирания научен съвет по очни болести е Ани Вълкова от МБАЛ „Царица Йоан-на-ИСУЛ". Тя води протоколите на конкурсите.

- Г-жо Вълкова, доц. Алексиева участва ли в конкурса за доценти?

- Участва в дискусията, но не взе отношение. Но си участва в гласуването. Е, моралът изискваше да излезе и тя, и проф. Танев, но не излязоха.

- Не подсказахте ли на доц. Алексиева, че не е морално това?

- Като й казах, тя ми отвърна: „Трябва да стане Чернодринска!" (дъщеря й-б. p.). Да, този конкурс реално е замислен за Чернодринска и за Танев! Извинявайте, но реално д-р Красимир Коев (друг кандидат в конкурса - б. р.) трябваше да бъде избран за доцент. Колко пъти го отрязват вече! Но нещата така са подредени, доц. Алексиева е силен човек на деня и е убедена, че дъщеря й ще стане доцент. Това е.
Няма ли да се засрамят?

Публикацията Лепутатка от ГЕРБ журира щерка за доцент" бе най-четената и коментирана в електронното издание trud.bg. Ето част от коментарите.

правда

Ей, тия хора от ГЕРБ не се ли засрамиха вече от тяхната глупост и немарливост? Те бяха против всички неща, които се вършат незаконно, но все те са на писеца на журналиста. Не разбират ли, че дразнят народа с тяхното нагло поведение?



ИВАНОВА

Сега ще излезе Цецка Цачева и „ще проучи въпроса". Пълни некадърници!

Кр. Кабакчиев, дфн

Съпругата ми е хабилитиран медик, аз самият съм доктор на науките. Недоумявам как може в т. нар. академични среди да цари такъв правен профанизъм.

Има много причини тази държава да не е никаква държава! И безобразията, безумията и беззаконията в академичната сфера са едни от най-важните. Този конкурс е НЕЗАКОНЕН - решението е НИЩОЖНО! Резултатът трябва да бъде отменен.

ттиисс


Не пишете глупости за ГЕРБ - и лев да нямам в джоба, пак бих гласувал за тях -поне се опитват да спрат кражбите на вас и вашите родители, а вас ви е яд!

Тик Jdu


Това е станало във време, когато тя не е била депутатка от ГЕРБ, иначе такива неща няма в партията на Бойко Борисов! Там има чест, морал и съвест!
Майката е трябвало да си направи отвод

Законът за научните степени и звания не създава персонално задължение за г-жа Гено-вева Алексиева да участва в конкурса на дъщеря си. Това заяви за „ Труд"специалистът по административно право и права на учените адвокат Стефка Манова.

Законът за научните степени и звания урежда състава на научните съвети, които на практика се утвърждават от ВАК. Но в конкретния случай утвърждаването на съвета е предхождало доста по време конкурса, в който се е явила дъщерята на г-жа

Алексиева. И тя е трябвало да подаде декларация, че е член на Научния съвет по очни болести и че в този конкурс е налице конфликт на интереси, категорична е Манова. Освен това по реда на чл. 10 от Админи-стративно-процесуалния кодекс (АП К) е била задължена да си направи отвод. Тази разпоредба е в общите правила на АПК и нейното приложение не е изключено от други текстове.

Лично покойният проф. Живко Сталев направи тълкуване след запитване от ръководството на Президиума на ВАК, според което научните конкурси се провеждат по реда на Закона за научните степени и звания, но за неуредените въпроси, като конфликта на интереси в случая, се прилага АПК, заяви Манова. От 1999 г. съдебната практика е категорична по въпроса, каза тя.
Според чл. 10, ал.2 от АПК: Не може да участва в производството длъжностно лице, което е заинтересовано от изхода му или има с някои от заинтересованите лица отноше-

ния, пораждащи основателни съмнения в неговото безпристрастие.

В този случай по свой по чин или по искане на някой от заинтересованите то може да бъде отведено.


МЗ разпореди проверки на ел. инсталациите в болниците
ЗАРАДИ ИНЦИДЕНТА В РУМЪНИЯ
Министърът на здравеопазването проф. Анна-Мария Борисова разпореди на болниците в цялата страна да организират проверка на изправността на електрическите инсталации и съоръжения си, съобщиха вчера от здравното министерство. Мерките трябва да се предприемат незабавно от лечебните заведения във връзка с трагичния инцидент в Румъния, при който загинаха новородени в родилен дом в Букурещ. От МЗ съобщават, че специално внимание трябва да се обърне на състоянието на инсталациите в родилните и в интензивните отделения, където евентуална евакуация в случай на инцидент е затруднена или невъзможна. Регионалните структури на здравното министерство имат задачата да осъществят контрол върху изпълнението на мерките за безопасност. По отношение на концепцията за преструктуриране на системата на болнична помощ от МЗ обявиха, че окончателният текст на проекта за допълнение ще бъде утвърден от Министерския съвет. Концепцията е публикувана на интернет страницата на здравното министерство. В момента проектът подлежи на предварително обществено обсъждане в съответствие със съществуващите законови изисквания. От МЗ обясняват, че в него могат да настъпят промени в резултат на постъпилите допълнителни предложения. В концепцията е записано, че шест общински болници със сигурност ще се превърнат в заведения за долекуване. Досега за преструктуриране са одобрени от МЗ болниците в Дряново, Елена, Генерал Тошево, Средец, Любимец, Радомир


Размисли и страсти
Анна-Мария Борисова, министър на здравеопазването, пред в. "Труд":

Ще има тежки наказания за неплатени вноски. Богатите не си плащат. И когато постъпят в болница, тичат към банката, за да се издължат. Това е абсурдно и не може да продължава. По тази причина подготвяме промени в Закона за здравното осигуряване.




Болници разиграват умиращ пенсионер
Доктори си поиграха на пинг-понг с 65-годишния Йордан Величков от търновското село Ресен. Мъжът за малко не умря от възпалено гърло.

Първо от болницата в старата столица го отпратили, защото нямали УНГ специалисти.



Насочили го към Горна Оряховица, но и там му отказали помощ. Накрая катаджии го докарали за спешна операция в Габрово.


Доктори играят пинг-понг с умиращ

Разкарват задушен от Търново до Горна Оряховица, спасяват го в Габрово
ВЕЛИКО ТЪРНОВО. 65-годишният Йордан Величков от великотърновското село Ресен живее втори живот. Мъжът се оказа оплетен в недовършената здравна реформа и беше на ръба да умре от възпалено гърло. Всичко започнало преди две седмици. Величков се оплакал на съпругата си Кина Петрова, че трудно диша, гърлото му се подува и го боли глава. В същото време е започнал да преглъща трудно и отокът около врата му видимо се увеличавал. След консултация с личния лекар станало ясно, че мъжът трябва спешно да бъде хоспитализиран, и той го насочил към болницата във Велико Търново. От здравното заведение обаче казали, че не могат да го приемат, защото ушното отделение, в което той трябвало да бъде приет, е пред закриване, а и нямало специалисти, които да се погрижат за него. Лекарите в областната болница предложили на болния мъж и съпругата му да заминат за Горна Оряховица. Пристигайки в другия град обаче, също им отказали помощ, защото случаят бил тежък и бил за Търново. Въртейки се в омагьосан кръг, двамата пристигнали с личен автомобил отново в старата столица, където познат лекар им казал, че спасението им е болницата в Габрово или в Плевен. Тогава дъщерята взела едва дишащия си баща в личния си автомобил и потеглили към Габрово. През цялото пътуване състоянието на Йордан се влошавало. На входа на град Дряново ги спрял полицай за превишена скорост. Виждайки обаче тежкото състояние на мъжа, униформеният запалил патрулката и ги ескортирал до болницата в Габрово. Там Йордан бил приет на момента и веднага вкаран в операционна. Оказало се, че става въпрос за възпалителен процес в гърлото, който имал и усложнения. Хирурзите направили животоспасяваща операция, а след това започнали и адекватно лечение, за да възстановят мъжа. Вчера той е започнал за пръв път да се храни.

Иван Иванов


Проверяват елтаблата на болниците
Директорите на болници да разпоредят спешна проверка за изправността на електрическите инсталации. Това разпореди здравният министър Анна-Мария Борисова. С повишено внимание да действат шефовете на родилните домове и в интензивните отделения, тъй като в случай на инцидент евакуацията е затруднена или невъзможна, пише още в заповедта. Причината за експресната задача е трагичният инцидент от понеделник, при който заради експлозия в най-големия родилен дом в Букурещ загинаха 4 новородени, а други 7 бебета получиха тежки изгаряния. Осигуряваме тристепенна система за безопасност на пациентите от пожари, съобщиха вчера от университетска болница "Св. Георги" в Пловдив. Инсталациите и апаратите се проверяват периодично от експерт по противопожарната безопасност и още два отдела. Звената периодично давали и доклади.


Обмислят регистър на лекарските грешки
Идеята лекарите, допуснали лекарска грешка, да бъдат вписвани в регистър, е недомислица. Ако ще се прави регистър на някакви престъпници, по-добре българският народ да си търси лекари извън Европа. Това каза председателят на Централната етична комисия към БЛС проф. Милан Миланов пред БНР. Промяна в Закона за здравето в тази насока е внесена от няколко пациентски организации. Според замисъла в регистъра трябва да се отбелязва точно каква медицинска грешка е била допусната, до какво е довела тя и дали се дължи на неволно направен пропуск или е в резултат на неспазване на медицинските стандарти. От БНР обявиха, че лекарският съюз застава зад тази идея, но проф. Миланов отрече това да е така. По думите му този въпрос не е обсъждан. 'Такъв регистър няма никъде. Ние ще бъдем световни първенци, пак в някаква измислена от така наречените пациентски организации новост", коментира Миланов. Грешки се правят във всяка професия, същото се отнася и за медицинската, каза още той. По думите му те трябва да бъдат разделени на две: "Едното, което е подсъдно, и другото, което е направено поради недобра квалификация, поради недостатъчно консумативи, апаратура и т.н., но не е направено в ущърб на болния". Професорът уточни, че за последната година са наложени четири санкции за подобен проблем.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница