20 май 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата29.11.2017
Размер423.5 Kb.
#35654
  1   2   3
20 май 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Аптекари нахлуха на общинска сесия
фармацевти нахлуха по време на заседанието на общинския съвет на Дупница и поискаха нови квоти при определяне броя на аптеките на географски принцип и според броя на населението. Те настояха и за фиксирани цени на лекарствата. 18 аптеки в Дупница и други 14 в Кюстендил затвориха за час в знак на протест срещу предстоящите промени в закона за лекарствените продукти.

По същото време колегите им от Перник поискаха оставката на здравния министър Стефан Константинов. „В някои от веригите работят хора, които не са фармацевти", казаха те. Такъв техен „колега" продал лекарство за шизофрения вместо медикамент за болки в мускулите, а грешката пратила болния в „Пирогов". Протестиращите връчиха исканията си на областния управител на Перник Иво Петров.




Пет акта на линейка за превишена скорост
„Писна ми да се разправям с КАТ-Кюстендил, за 10 месеца 5 акта са ми наложили за превишена скорост, като че ли возя бетон, а аз спасявам човешки живот." Това разказа Спас Пупев -шофьор на линейка от Благоевград, който е и управител на фирма за специален медицински транспорт „Медтранс". Човекът изпаднал в абсурдната ситуация, когато шофира реаномобила по спешност за София с пациент, да бъде засичан от камерите при Дяково и Мурсалево. Въпреки че линейките имат специален режим за движение, Пупев редовно получавал актове, които сега обжалва в съда.

Линейката се движи с включени звукови и светлинни сигнали и в други райони няма проблеми, единствено в Кюстендилска област заливат шофьора с актове. „Ако линейката не стигне навреме в болниците, изпратена по направление, то аз ще бъда виновен и може да коства човешки живот", жалва се шофьорът. Наложените актове са от 100 до 200 лв. „Защо само в Кюстендилска област не важат законовите правила за движение на реанимобили?", пита шофьорът.



Светлана ВАСИЛЕВА


Тръгна делото в Окръжния съд в Смолян за смъртта на 4-годишната Никол Сурчева. Пред Темида се изправят четирима лекари, обвинени в причиняване на смърт по непредпазливост. Детето почина през 2009 г., след като неправилно било лекувано от шарка, а впоследствие прави сепсис и умира.


Мъртви души" лекуват в свищовската болника
Починала санитарка, лекар инвалид и уволнени акушерки получават заплати

на хартия
Мъртви души се водят на работа в общинската болница „Д-р Димитър Павлович" в Свищов. Починала санитарка, лекари инвалиди и уволнени медицински кадри „обслужват" пациенти в здравното заведение. Имената им фигурират в официалната документация на болницата.

Куриозите лъснали през март т.г. при проверка на експерти от Изпълнителната агенция „Медицински одит" към Министерството на здравеопазването. Инспекторите засекли, че шестима лекари се водят фиктивно на работа. От трудовите договори, поименното щатно разписание на длъжностите и графика на докторите, работещи по клинични пътеки към 1 февруари т.г., е установено, че медиците фантоми са назначени на пълно работно време.

„В списъка е посочен д-р Христо Иванов като ординатор, който никога не е работил в свищовската болница и никой не го познава. В същото време е на заплата от 460 лв. Като такъв специалист в отделението по патология е записана само под името Татяна лекарка

която „взема" възнаграждение от 500 лв.", разказва рехабилитаторката Веска Цветанова, която е била лидер на КНСБ, а в началото на 2011 г. е уволнена.

Тя дава още примери. Д-р Георги Митев е с инсулт и инфаркт и е некомуникативен от 1 година, но според документите продължава да работи в неврологичното отделение на болницата. На негово място от април има назначен човек - специалистът по кожни болести д-р Тихомир Трифонов. От поименното щатно разписание на болничния персонал излиза още, че Галина Ангелова все още е главна сестра на детското отделение, а жената е с ампутирана ръка заради тежко заболяване и е пенсионер по болест. По документи тя е на безсрочен трудов договор и заплата от 370 лв.

Най-фрапиращият случай обаче е с покойната санитарка Таня Ангелова. Жената починала в началото на януари т.г., а според документацията дори и след смъртта й фигурира на безсрочен договор и заплата от 240 лв.

„Може би тази жена е толкова всеотдайна, че и от отвъдното продължава да работи", възмущава се акушерката Лидия Христова. Тя е част от масовата чистка в началото на 2011 г. в болницата. Тогава бяха съкратени рехабилитаторки, две акушерки и девет санитарки. С изненада някои от тях установили, че все още се водят на работа, и то с увеличени заплати от 340 лв.

Според наложената практика в края на всеки месец медиците трябва да представят отчет за отработени часове и на тази база да получат заплати. Срещу тези данни е редно да се подпишат собственоръчно. Неясно остава кой получава начислените заплати? Кой се разписва във ведомостите? За констатираните абсурди е алармирана Главната инспекция по труда. Становището на експертите е, че трудовите договори на фиктивни медицински лица в болницата са нищожни.

„За да съществува болницата, трябва да има специалисти и да бъде покрит нормативът за клиничните пътеки. В работните графици и в рапортната тетрадка на отделението обаче не фигурират имената им, а техни дежурства не са отразени. Получава се омагьосан кръг. Болницата представя несъществуващи медицински кадри, здравната каса отпуска пари по клинични пътеки, гражданите плащат осигуровки, ареално при нужда се оказва, че няма кой да ги лекува", описва порочната схема общинският съветник и местен лидер на „Атака" Васил Илиев.

Всичко това звучи абсурдно

Няма никакви нарушения и въпросните лекари, за които казват, че са фиктивни, си работят. Не намесвайте починалата санитарка. Нека не обръщаме костите на женицата. В момента върви проверка по случая. Докато не приключи, не искам да коментирам нищо", заяви пред „Труд" управителят на болницата Гавраил Гевезов.

„В началото на годината бяхме буквално изхвърлени от болницата, а мотивите на управителя Гевезов за съкращенията бяха абсурдни. Той заяви, че рехабилитаторките и акушерките нямат необходимия образователен ценз и над 20 г. са работили без нужните дипломи. Това не е истина и заведохме дела. Пет от тях спечелихме на първа инстанция. Гевезов обаче ги обжалва пред Окръжния съд във Велико Търново, въпреки че уволненията са незаконни", казва Цветанова.

При ревизията на Изпълнителната агенция „Медицински одит" обаче се оказало, че самият шеф на болницата е нелегитимен, защото няма нужната професионална квалификация.

„Гавраил Гевезов разполага с диплома за висше образование - специалност „планиране" и квалификация „икономист", свидетелство за квалификация по фирмен мениджмънт, удостоверение за завършен курс за инструктори по организация на здравеопазването от 12 до 30 октомври 1992 г. и сертификат за присъствие на „Програма за обучение на кадри по здравен мениджмънт" през същия период. Управител на лечебно заведение може да бъде само лице магистър по медицина, с призната специалност по медицинска информатика и здравен мениджмънт или по икономика на здравеопазването. Болницата се управлява от лице без такава квалификация", пише в одитния доклад. Наказанието за подобни нарушения е глоба от 1000 до 5000 лв. за физически лица и от 8000 до 20 000 лв. за юридически.

Версията на директора Гевезов е различна: „Имам диплома за икономист от У НСС и друга диплома от изкаран курс по здравен мениджмънт по линия на Кентьрбърийската школа към университета в град Кент. Това беше през 1992 г. Ровят се в незначителни неща, докато болницата в Свищов има сериозни финансови проблеми."

Уволнените болнични служители обаче направили собствено разследване за дипломите на Гевезов. „Свързахме се по телефона с школата към университета в Кентьрбъри. На запитване дали са имали такъв курсист и провеждали ли са обучение в България, ни отговориха: „Нямаме практика да поддържаме филиали в други държави", разказва Лидия Христова.

Болницата в Свищов е затънала в борч от 1,7 млн. лв. Само към доставчиците е задлъжняла с над 1,3 млн. лв. Останалата част от неразплатените средства са за данъци, осигуровки към персонала и др. Вземанията възлизат на 291,432 лв. Това става ясно от доклад за дейността на здравното заведение за м. г. Потокът от болни е намалял с над 20% заради по-малкия брой клинични пътеки. Приходите на лечебното заведение са се стопили с 363 000 лв. спрямо предходната година. Разходите също са по-малко с 396 000 лв. Нараснали са единствено сумите за работни заплати с 41 000 лв. На 100 лв. приходи от РЗОК разходите са скочили със 7,40 лева.

Според юристи, след като борчовете на дружеството надхвърлят активите му, срещу болницата трябва да започне процедура за обявяването й в несъстоятелност.

„Преведохме на болницата безпрецедентен финансов трансфер от 1,2 млн.лв. от общинския бюджет. Това не е правено от нито една община в страната. За съжаление процесът на икономически упадък продължава. Сгрешени са правилата за финансиране на болниците от такъв тип. Ако не се промени методиката, дори и да сменим директора и още трима здравни министри да се изредят, гарантирам, че до края на годината болницата ще има поне още 300 000 лева задлъжнялост коментира кметът на Свищов Станислав Благов.

Депутатът от ГЕРБ от Свищов Аспарух Стаменов не е съгласен с него. „Против съм срещу такава порочна практика в здравеопазването. Кандидатурата на Гавраил Гевезов беше издигната преди година от членове на ГЕРБ и аз също побирах за него. Бил съм подведен. За първи път в България се случва болница да се управлява от нелегитимен директор", смята Стаменов. „Случаят с фиктивно назначените доктори е фрапантен. Целта е била да се вземат клинични пътеки. Така болницата става опасна за гражданите", обяснява депутатът.



Веселина АНГЕЛОВА


30 лекарства липсват в аптеките у нас
Близо 30 медикамента, които са регистрирани за продажба у нас, не се внасят от фармацевтичните компании, съобщиха вчера от Министерството на здравеопазването. Ако регистрацията на тези продукти не бъде прекратена от компаниите, санкциите за тях са от 1000 до 3000 лева. Медикаментите, които липсват в аптеките, са за лечение на сериозни заболявания, като онкологични, лечение след трансплантация и др. Те са включени в позитивния списък, където са безплатните лекарства за пациентите. Още един проблем е, че медикаментите не могат да бъдат осигурени по реда на Наредба 3, защото официално се водят като регистрирани на пазара. Преди месец МЗ изпрати писмо на всички компании да прекратят регистрацията на подобни продукти у нас, досега обаче нито една компания не е предприела нужните стъпки за това. По-рано вчера Теодора Захариева, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването, обяви, че лекарствата за онкоболни се очаква да преминат към здравната каса през 2012 година. Тя коментира, че на 10 юни с работната група, сформирана от министъра на здравеопазването, ще бъде подписан протокол.


Фармацевти от страната протестираха вчера
Фармацевти от страната протестираха вчера. Те настояват в аптеките да работят само дипломирани магистър-фармацевти и да има пределни цени на лекарствата. Сред градовете, в които имаше протестни действия, са Перник, Пазарджик, Кюстендил, Дупница, Пловдив. В Перник фармацевтите връчиха декларация с исканията си на областния управител. Тя ще бъде изпратена до Министерския съвет, парламента и здравното министерство. В Кюстендил аптеките бяха затворени за един час в знак на протест. Символичните действия ще продължат до деня на националния протест пред Министерския съвет, който е насочен за 27 май


КОМПАНИИТЕ СПРЕЛИ ВНОСА
Лекарства за рак изчезнаха от пазара

МЗ глобява фармацевтите с 1000 до 3000 лева
Блокиран е достъпът до близо 30 лекарства за тежкоболни пациенти, сред които има хора с рак и след трансплантации, алармира здравното министерство вчера.

Причината е, че фармацевтичните компании са спрели вноса или ги доставят много рядко. Въпросните медикаменти са официално регистрирани за продажба у нас, включени в позитивния списък, т.е. плащат се от държавата (здравното министерство или НЗОК) напълно или частично. Така лекарите спокойно ги изписват, без да знаят, че липсват и в аптечната мрежа и в болниците, а пациентите обикалят напразно от аптека в аптека.

Компаниите нямат интерес да ги внасят, защото заради включването им в позитивния списък определените цени на въпросните медикаменти са възможно най-ниските и фирмите не печелят, обясниха от бранша.

Заради наличието на официална регистрация за продажба у нас лекарствата не могат да бъдат поръчани по реда на Наредба 2 на МЗ. Тя позволява доставката на лекарства, неразрешени за продажба у нас. Това става на базата на протокол от медицинска комисия, който пациентът получава и дава на фармацевтичната компания, която

от своя страна поръчва доставката.

За да се реши проблемът, преди месец от здравното министерство изпратиха до фармацевтичните компании писмо, в което настояват те да прекратят регистрацията на медикаментите, за да стане възможна поръчката им по Наредба 2. И до днес обаче нито една от фирмите не е предприела каквито и да е стъпки в тази посока.

Санкция

Ако това не се случи, фармацевтичните компании ще бъдат глобени с 1000 до 3000 лева, каквато е санкцията според закона. За да предотвратят подобни случаи в бъдеще, от Министерството на здравеопазването планират драстично завишаване на глобата. С предложени промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина се иска глоба между 25 и 50 хил. лева, ако компаниите не предупредят МЗ за спирането на даден продукт от внос поне година и половина по-рано.



ГАБРИЕЛА ДАНАИЛОВА


Касата плати на болници в аванс
заради предстоящите празници Здравната каса се разплати с болниците по-рано.

Плащанията за април трябва да станат до 30-и май. Лечебните заведения обаче са получили значително преди крайния срок 92.9 милиона лева. Още 275 429 лева са били преведени на болниците за акушерската помощ, която са оказали на неосигурени жени. На зъболекарите, с които има договор, пък касата е превела малко над 8 млн. лева за април. От касата обясниха, че превеждат парите по-рано, за да се осигури спокойствие в работата на лечебните заведения. „Ръководството на НЗОК гарантира, че към настоящия момент институцията е финансово стабилна и занапред няма да бъде допуснато забавяне в плащанията, каквото имаше в началото на миналата година,,, допълват оттам. Преди ден надзорният съвет на институцията прие и отчета за изпълнението на бюджета за първото тримесечие. За първите три месеца на годината са събрани приходи от 610.5 млн. лева при заложени постъпления от около 658 млн. лева.




Здравето не е бизнес
БЛОКИРАН е достъпът до близо 30 лекарства за тежкоболни пациенти, сред които има хора с пак и след трансплантации. алармира здравното министерство вчера.

Това е като да ти обещаят, че Дядо Коледа ще дойде и съществува, а когато се събудиш на празника, да нямаш нито един подарък. По същата логика, само че тук става въпрос за животи, не може едни лекарства да са регистрирани, да се пише, че се продават а в същото време да липсват и никой да не се грижи за доставянето им. Когато човек обещае нещо и поеме отговорността за него, най-малкото, което може да направи, е, когато не може да изпълни задължението си, да си признае и да се откаже. Така, когато един прекъсне връзката в кръга лекари, пациенти, аптеки и компании всичко пропада и от това страдат хората. В случая най-добре ще е тези лекарства да се махнат от регистрите, за да могат хората да си ги набавят по законовия ред за забранените медикаменти. В тази сфера не всичко се отнася до парите и рядко става дума за чиста търговия и всеки трябва да е наясно с това.

С човешкия живот и здраве не може да се прави бизнес, още повече безотговорен.


Липсват 30 регистрирани лекарства

Фирмите не ги внасят - няма печалба, но се подвеждат лекари и болни
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

30 медикамента, регистрирани за продажба у нас, не се внасят от фармацевтичните компании, съобщиха от здравното министерство. Някои от тях са за лечение на онкологични заболявания, а други са за трансплантирани пациенти. Така болните на практика нямат достъп до тях. Лекарствата липсват, защото потреблението им е минимално и това убивало търговския интерес.

Фирмите обаче са ги регистрирали преди това като цена. Включени са и в списъка на лекарствата, които се заплащат от МЗ и НЗОК. По техните цени се определя и стойността, която покрива касата за други сходни медикаменти. Подвеждат се лекари, пациенти и експерти, че у нас има повече възможности за лечение. Сега те не могат да бъдат осигурени по наредба 2, тъй като официално се водят вписани за продажба у нас. От здравното министерство са предупредили фирмите да прекратят регистрацията на

липсващите медикаменти, в противен случай - санкция от 1000 до 3000 лв. Така няма да се налага болните да доплащат или да обикалят аптеките.

Досега обаче нито една компания не е предприела нужните стъпки за това. За да не се стига до подобни случаи в бъдеще, от здравното министерство инициира промени в закона за лекарствата, който се гледа в здравната комисия. Ако бъдат приети от парламента, занапред компаниите ще предупреждават министерството за спирането на продукт от пазара 18 месеца по-рано. Предвидено е и сериозно увеличение на санкциите - от 25 000 до 50 000 лв.


Искат 1 милион от доктори за смъртта на дете
ВАЛЕНТИН ХАДЖИЕВ

Иск за 1 млн. лв. са предявили родителите на 4-годишната Никол, която почина в смолянската болница. Той е срещу 4-ма лекари за причиняване на смърт по непредпазливост и немарливо изпълнение на служебните задължения.

Детето почина на 20 септември 2009 г. Според обвинението е неправилно лекувано от шарка, след което прави сепсис. Обвинени са джипито, двама спешни лекари и шефът на детското отделение.


Шейново" се пръска - 80 бебета при 55 легла
АГ болницата „Шейново" се препълни - в момента има около 80 бебета, родени за последните няколко дни, а капацитетът на лечебното заведение е 55 легла. Около 50 от тях са родени само за последните две денонощия, съобщи директорът й д-р Иван Костов. 28 са дошли на бял свят през последното денонощие и 20 -ден по-рано. И преди е имало пикове, но са стигали до 22-25 бебета на денонощие, а сега са около 30, обясни д-р Костов. Средно ражданията са десетина за 24 часа. Лекарите в „Шейново" се надяват 2011 г. да е по-добра откъм броя на новородените. Общо в софийските болници миналата година е отчетен спад от 7-8% в раждаемостта, който продължавал и през първите месеци на 2011 г. Д-р Костов се надява бейбибумът от последните дни да е знак, че тенденцията се обръща. Повечето бебета са родени по естествен път. От 26 майки например секцио се е наложило само при седем. „Шейново" е предпочитана от много жени заради добрите специалисти.


ПРОБЛЯСЪЦИ

За аутопсия жертва не плаща
"Нека да помислим кой би се осигурил здравно за евентуално предстояща негова катастрофа, убийство, самоубийство, изнасилване или пребиване.

Никой няма да се осигури за подобно нещо. То се случва обаче. И то създава криминогенната обстановка в нашата страна. Тази криминогенна обстановка

трябва да се покрие. Тя не може да се покрие от здравната каса, тъй като това са дейности, постановени от досъдебното производство. При нас идват 120-150-килограмови тела и количките не издържат. Един труп гълта нонстоп разходи."

Доц. Станислав Христов, шеф на Съдебна медицина в Александровска болница, пред в. „Телеграф"


Пантата – любимият актьор, който става хирург

Звездата от „Войната на таралежите" смята, че лекарят трябва да е и психолог
Лиляна Филипова

Спомняте ли си Пантата от култовия български филм " Войната на таралежите" ? Днес той е успяващ хирург в Александровска болница, а благодарни пациенти го номинират за един от 100-те родни специалисти, заслужили доверието им.

Д-р Борил Петров е роден в Пловдив през 1965 г., но всъщност израства в София. Артистичния му талант открива актьорът Иван Джамбазов, който бил семеен приятел и случайно чул магнетофонен запис на детска приказка, разказана от Борил. Праща го на пробни снимки в телевизията и оттам нататък следват десетки роли в киното и театъра. Иванка Гръбчева го забелязва в "Талисманът", където играе главната роля, и така се стига до "Войната на таралежите", който го прави звезда.

„Заради филма се обръщаха след мен по улиците, викаха възторжено, имах бележка, която ми разрешаваше да не се подстригвам късо в училище, ходех по турнета с Ламбо, с Васил Михайлов, имаше всичко -фенки, място в препълнената дискотека", разказва той.

Звездният му старт обаче не го изкушава толкова, че да избере актьорската кариера, и след като завършва столичнто 7-о училище, кандидатства медицина.

Вероятно фактът, че в семейството са все медици, си казва думата. Дядо му - д-р Борис Милев, е един от най-известните акушергинеколози в Пловдивско, майка му също е лекар, баща му е хирург. След дипломирането прави бойното си кръщение в болницата "Св. Врач" в Сандански и оттогава до днес работи в коремната хирургия на Александровска болница в столицата.

„Хирургията за мен е върхът на медицината споделя той. - Има широк диапазон, а резултатите много бързо се усещат от пациента." Привличат го също адреналинът и напрежението, което нонстоп държи специалиста във форма, макар понякога да е доста изтощаващо.

Имал късмета да се учи от перфектни специалисти като проф. Станислав Баев, проф. Николай Яръмов, който сега ръководи Втора хирургия. Александровска болница за него била най-доброто здравно заведение и с нея той свързвал амбициите си както да стане още по-добър практик, така и да напредне в преподавателската дейност. Сега бил асистент. Твърди, че всеки ден и всеки нов пациент за него са предизвикателство

- като се започне с поставянето на правилната диагноза и се мине през правилната ориентация в ситуацията, преценката на детайлите, бързата реакция, когато случаят е спешен. Д-р Петров не приема масовата представа, че в хирургията всичко е въпрос на рутина. Вярно е, че с времето човек става все по-опитен и по-способен да предвиди нещата, но всеки един пациент за нас е нов казус. Дори да са с еднаква диагноза, пациентите са различни и предизвикателствата пред нас - също, обяснява той. Изненади имало непрекъснато.

Спомня си как по време на едно негово дежурство докарали пациент с перфорация. Той предположил, че вероятно става дума за тумор на дебелото черво, но когато го отворил, видял, че туморите всъщност са два.

"Освен прецизен в преценките и действията си, хирургът трябва да е и много добър психолог", убеден е д-р Петров. Според него той трябва да умее да предразположи както болен с по-нисък интелект, така и по-изнервен или претенциозен пациент. Само така можел да прецени максимално добре характера му, което увеличава и шанса за точна диагноза и успешно лечение. Подходът към различните случаи също е специфичен, обяснява специалистът. При злокачествените заболявания например лекарят трябвало да е изключително внимателен, за да не се допусне пациентът да рухне психически. Ако лекарят успее да го убеди, че стъпка по стъпка нещата ще се променят за добро, ако съумее да спечели доверието му, тогава и резултатите няма да закъснеят, смята д-р Петров. Определя се като педантичен, но това било задължително за специалността.

За разлика от много свои колеги д-р Борил Петров не смята, че българските лекари имат по-добър шанс в чужбина

Той имал зад гърба си специализации в Германия, във Франция, но не смятал, че на работата навън носи само бонуси.

"Едно печелиш, друго губиш", казва философски той и разказва, че доста от лекарите, които избрали кариера навън, се връщали.

"Заплатите ни наистина не са това, което трябва да са, но този екип на здравното министерство ми дава повод за оптимизъм", казва той. За първи път освен на проблемите на пациентите някой обръщал внимание и на лекарите. Не хранел илюзии, че всичко ще стане бързо като с магическа пръчка, но рано или късно професията щяла да получи нужната тежест, признание и адекватно заплащане. С неприязън си спомня за времето, когато т.нар. безплатно здравеопазване репресирало години наред лекарите.

"Знам как живееха майка ми и баща ми като лекари и какво им струваше да ми купят едно колело, а в същото време един стоманолеяр вземаше 3 пъти повече от тях", казва той. Според него най-после всички в държавата са разбрали, че лекарят не е нито човек втора ръка, нито гаден буржоа, нито обслужващ персонал и имал шанс да заеме достойно място в обществото.

Освен с професията си д-р Петров се гордее и със семейството си. Той е щастлив баща на три момчета

Най-големият му син вече е на 17 г. Децата се вълнували от работата му, но обикновено я възприемали от романтичната й страна. Той се стремял да им представя нещата в истинската им светлина, с всички отговорности и ги убеждавал, че това е тежка професия, която много трябва да обичаш, за да останеш в класацията.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница