24 юни 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата02.06.2018
Размер0.57 Mb.
#71686
  1   2   3   4
24 юни 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



До 4 аптеки на фармацевт, а не на фирма, предлага БСП
Емоционални реплики между депутати от здравната комисия забавиха разглеждането на законопроекта за лекарствата, който вчера трябваше да мине на второ четене. Лъчезар Иванов, който бе много активен на първото разглеждане на текстовете през май, сега заяви, че няма да вземе отношение. Всеки фармацевт да има право да държи само до ч аптеки дори и чрез свързани лица. Това предложение е на Мая Манолова от Коалиция за България. Сега ограничението е за фирма, но то лесно се заобикаля чрез регистрирането на повече дружества.

Висшият съвет по фармация вече няма да одобрява лицензи на аптеки, вместо него това ще прави Изпълнителната агенция по лекарствата, реши комисията. Разрешенията за откриване на дрогерия пък занапред няма да са в правомощията на агенцията, а ще се издават от регионалните здравни инспекции.

Комисията вчера не успя да разгледа докрай законопроекта. Един от основните спорни моменти е възможността нефармацевти да работят в аптеките. От фармацевтичния съюз настояват това да се забрани. „Искането е смешно и нелогично. Всеки разбира, че няма как в приемното помещение да не работят технически лица", коментира Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки. Обсъждането на законопроекта продължава следващата седмица.

Илияна Ангелова


Министърът обвини фелдшерите в предизборна активност заради намеренията им да протестират. " Не разбирам изобщо какви са мотивите. Ако искат да се включат в предизборната надпревара, да изчакат септември-октомври, за да са актуални."Това заяви вчера в Перник Стефан Константинов по повод искането на фелдшерите да бъдат приравнени към парамедиците в САЩ и да им бъде разрешено да лекуват.

"Аз съм първият министър, който след спирането на обучението в тази специалност през 1999 г. им определя в наредба компетенциите. Те са дали към проекта 3 точки, от които едната е напълно изпълнена, и не знам защо са недоволни", обясни Константинов.

Той допълни, че всеки проект стои 2 седмици на сайта на министерството и след това може да бъде обсъден и да се вземат предвид мненията. До момента нямало никакви предложения.


Свалят таксите за минерална вода за хотели и болници
Намалението е драстично, за да се стимулира ползването на лечебния ресурс
Държавата сваля значително тарифите за ползван кубик минерална вода от хотелите, СПА центровете и спортните обекти.

Таксата вече ще е от 15 ст. до 50 ст. на кубик минерална вода, предвиждат промени в тарифата за водоползване, които бяха одобрени от правителството в сряда.

Досега тарифите бяха в размера на 0,50 лв. до 1,50 лв. на кубичен метър, обясниха от екоминистерството. Точната сума се изчислява въз основа на топлината на извора. Колкото по-топла е минералната вода, толкова по-висока е екотаксата.

Намаляването на таксите за минерални води се прави, за да се стимулира ползването на минералните извори за различни цели, обясниха още от министерството на околната

среда и водите.

От 3 до 13 пъти пък се намалява таксата за ползване на минерална вода за лечебни цели от специализирани болници, реши още кабинетът в сряда.

Въвежда се и екотакса за замърсяване на водите, която ще зависи от извършен собствен мониторинг на количеството на отвежданите води и на концентрацията на характерните замърсители в тях, казват експертите на екоминистър Нона Караджова.

НОНА КАРАДЖОВА


Линейка се блъска, родилка и бебе берат душа

Минава на червено, удря я ауди, шофьорката не чула сирената
Родилка и новородено, шофьор на линейка и акушерка берат душа в "Пирогов ", след като 20-годишна сервитьорка се заби с аудито си в медицинската кола. Тя карала по спешност семейството в болница след тежко раждане вкъщи. Жестоката катастрофа стана на кръстовището на ул. "Тодор Александров" и "Константин Величков" в София вчера.

Около 4 часа сутринта ауди, карано от 20-годишната Николета Вълчева, прекосило кръстовището на зелен сигнал. Шофьорката не дала предимство на линейката, която била с включени светлини и сирени и преминавала с висока скорост на червено.

Аудито се забило челно в колата със специален режим. Линейката се завъртяла рязко и се блъснала в крайпътен билборд. От жестокия удар вратите на медицинската кола се отворили и оттам изпаднало на земята пялото семейство - 27-годишната майка Миладинка, роденото преди часове бебе, бащата Стефан Георгиев, на 37 г., и акушерката Антоанета Станева.

При инцидента тежко пострадал и шофьорът на линейката Димитър Вълчев. Наложило се пожарникари да разрежат вратата, за да го извадят от катастрофиралия автомобил.

Линейката била извикана по спешност в село Мировяне, където младата майка родила само преди часове бебето си преждевременно в осмия месец. Заради усложнения обаче родилката и бебето се наложило да бъдат откарани в болница, където лекарите трябвало да го сложат в кувьоз. Семейството има още едно дете, на 2 годинки.

20-годишната шофьорка на аудито обяснила на полицаите, че е слушала силна музика и не е чула сирената. Тя се е отървала без драскотина. Проверката с дрегер не е отчела наличие на алкохол в кръвта и на двамата водачи. След произшествието младата шофьорка била в шок. Според запознати тя работела и като стриптизьорка в столичен хотел.

Тепърва трябва да се изяснява чия точно е вината за станалата тежка катастрофа.

Момичето ще бъде разпитвано, за да се уточни дали е възприело линейката и специалните светлини, или не, "казаха от КАТ. Тепърва ще бъдат правени автотехнически експертизи, които да установят скоростта на движение и на двата автомобила. Ще бъдат разпитвани и свидетели, които да дадат подробности за инцидента. На шофьора от линейката Димитър Вълчев е извършена животоспасяваща операция в „Пирогов". Пациентът е преведен в централната реанимация към 10 ч, потвърди началникът й проф. Милан Миланов. Махнат му е далакът. Той е загубил много кръв и е на командно дишане. Има реална опасност за живота му.

В същата реанимация е настанена и майката Миладинка. Тя е с тежка черепно и лицева травма, има и контузия на мозъка. Поставена е на командно дишане. За нея лекарите също казват, че има реална опасност за живота й.

Такова е състоянието и на новороденото. То е с голям хематом в областта на мозъка и счупен череп.

Бащата е пострадал по-леко. Контактен е и е настанен без опасност за живота с контузии рани в първа хирургия. Петият пострадал -придружаващата акушерка, е приета във ВМА с открита фрактура на бедрена кост.

СИМА РАДКОВА, ИЛИЯНА АНГЕЛОВА


Вината можело да е на двамата
По закон, след като водачът възприема приближаването на специализирания автомобил, той трябва да осигури път на колата. Според друг член обаче шофьорът на линейката не се освобождава от това да кара по безопасен начин и да пази другите участници в движението. Това обясни началникът на група "Тежки произшествия" в КАТ- София, Иван Златанов.

Шофьорът на линейката е трябвало да прецени, че след като не му се дава предимство, трябва да намали скоростта и да спре. Тънкият момент в този казус е, че трябва да се установи дали шофьорът на аудито е възприел линейката. Това обаче е доста специфичен фактор. Момичето трябва да бъде разпитвано и да обясни дали е видяло идването на линейката, или не, допълни Златанов.

Няма стандарт за това колко силно трябва да се чува звукът на сирените. По принцип всеки водач е длъжен да следи движението на пътя, да се оглежда и ако види линейка и пожарна, да може да намали скоростта и да пропусне. От 50 до 150 лв. е глобата за отнето предимство.


Министър вини фелдшери в предизборен бунт
Протестът на фелдшерите е чиста проба предизборна пропаганда. Това обяви в Перник здравният министър Стефан Константинов. Той посъветва съсловието да отложи юлския си протест за септември, за да е по-актуално в партийната надпревара. Изобщо не разбирам какви са мотивите за недоволството, коментира Константинов исканията на фелдшерите да лекуват и да получат права като тези на парамедиците в САЩ. Аз съм първият министър, който прави наредба за определяне на компетенциите им. От 1999 г., когато им е спряно обучението, такова нещо не е предприемано, опълчи се Константинов. Той обясни, че от трите точки, дадени от съсловието, едната била напълно изпълнена.

Анна ГЕОРГИЕВА


Посочих на Мануела изверга, който я съсипа
Отвращават ме лъжите на Стависки, казва майката Диана Горсова

4 години след зверската катастрофа край река Ропотамо майката на тежко пострадалата Мануела Горсова - Диана, се реши да говори пред Дартс нюз. Тя е неотлъчно до дъщеря си и не губи надежда, че детето й ще се оправи.

- Госпожо Горсова, как е дъщеря ви в момента?

- В момента си почива. Подобрява се, но става бавно, много бавно.

- Какви прогнози дават лекарите?

- Доцентът беше тук миналия четвъртък, той е оптимист, но никой не може да даде прогноза за колко време и кога ще стане възстановяването. Никой не може да каже.

- Как минава един ваш ден?

- Основно с нея се занимавам по цял ден. Сутрин ставам, тоалет, закуска. След това започваме упражнения, изправяне.

- Имате ли някакво време, което остава за вас, да правите нещо за себе си, за да се разсеете?

- Не, нямам време за себе си. Заедно гледаме телевизия, филми. Животът ми спря. Искам само тя да се възстанови, нищо друго няма значение.

- С какво се занимавахте преди катастрофата?

- Имах магазин във Велико Търново, с нейното име, за дрехи втора употреба.

- В момента нито вие, нито съпругът ви Красимир работите. Как се справяте?

- Много трудно, основно със заеми. Ще се наложи Краси да започне работа, което естествено ще се отрази на грижите за Мануела. Когато той не е вкъщи, спираме възстановителния процес за известно време. Не знам още за колко.

- Имате моралната подкрепа на много хора в страната. Това помага ли ви?

- Естествено, че ми помага, след като толкова хора са се включили в тази кауза, значи, че те вярват в нея, мислят за нея.

- Какво бихте казали на други майки, които са във вашата ситуация?

- Да се грижат за децата си, да вярват и да не губят надежда. С много работа всичко се постига. Аз лично в чудеса не вярвам, всичко е много работа и труд, докато се получат нещата. Ако не се работи и само си чакаме да стане чудо, няма как. Получава се с адски много работа.

- Какво чувствате към Максим Стависки и Албена Денкова? Мразите ли ги?

- Омразата все пак е някакво чувство, аз нищо не чувствам. Може би просто някакво отвращение. Понякога искам да го разкъсам... Когато бяха гости на Цветанка Ризова в Нова тв, аз дори го посочих на Мануела, че това е човекът, който й причини всичко...

- Тя реагира ли?

- Не, тя си гледа телевизия, не знам... не мога да кажа. Аз се отвратих от техните лъжи.

- Кое от казаното беше лъжа?

- Почти всичко. Неговите пари - те не са дарение, той не е дарител. Той си плаща за сторената грешка. Второто, за което излъга, бе това, че заедно с Красимир са обикаляли болници, че са били в добри отношения. Аз или Красимир не можем да бъдем в добри отношения с този изверг.

- Вярно ли е това, което каза Максим, че Красимир го е потърсил чрез адвоката си преди време?

- Това беше точно преди месец и половина, вярно е. Той говори с Нотев, искахме на Стависки или Албена телефон. Адвокатът, за да излезе от положение, каза, че не можел да се свърже с тях. И затова аз се свързах с Денкова, но бе за кратко. Тогава тя ми затвори телефона. Бяхме в много тежко положение, трябваха спешно лекарства, токът не бе плащан, а бе последен срок... Аз съжалявам за това, че се наложи да се обадя. Тя постоянно тръбеше по телевизията, че помага, че се интересува. Всъщност с какво - с нищо. Това, с което те помогнаха, е на стойност 450 лв. за лекарствата и 57 или 59 лв. за ток. Това е тяхната помощ отпреди три години и половина. Защо Максим заблуждава хората, че е платил тези осем хиляди и нещо, не знам колко са. Делото още не е приключило, ние ще обжалваме.

- Щяхте ли да се чувствате по-добре, ако Стависки беше в затвора?

- Аз и дъщеря ми нямаше да сме по-добре, но той щеше да е по-зле.



Юлиана ВАСИЛЕВА


Спасителят в бяла престилка
Доцент Красимир Мурджев се бори за ранените в жестоката катастрофа на "Тракия"

"Не бих отишъл да работя в чужбина. Тук имам изграден обществен статут. Тук е моето семейство, което никога не бих оставил. Тук са и моите роднини и приятели", това споделя за себе си доц. Красимир Мурджев, лекарят от Университетската болница в Пловдив, който прие 22-мата ранени в тежката катастрофа с автобуса на магистрала "Тракия". По думите на доц. Мурджев, ако бил млад лекар, може би е щял да последва примера на много свои колеги и да напусне страната. За късмет на пострадалите в ужасната катастрофа обаче той е останал в България и е бил на работното си място, когато ранените са имали нужда от помощта му. За нощта на инцидента доц. Мурджев разказва, че било едно от най-тежките преживявания в дългогодишната му лекарска практика. Два-три дни след катастрофата се чувствал ужасно заради трагедията, на която станал свидетел. Съжалява много за загубата на двамата пациенти, които са починали в лечебницата, но травмите им били несъвместими с живота. За своя героизъм в страшната нощ отказва да говори, но нарича герои хората, които са били на работа в този момент. Имаше пълна синхронизация между полиция, жандармерия, спешна помощ и медицинските екипи в болницата, казва докторът. Подчертава още, че ранените са имали късмет и че нещастието е станало в района на най-голямата болница в България с огромните й възможности за прием и лечение на пациенти - УМБАЛ "Свети Георги". "Всички колеги работиха много самоотвержено, много организирано и без паника. Държаха се като герои", казва доц. Мурджев, който заедно с останалите медици, спасявали ранените, в понеделник ще бъде награден от Министерството на здравеопазването.

Трагедията връща доктора назад в годините на неговата практика. Спомня си, че досега два пъти преживявал много дълбоко нещастието на свои пациенти. Единия път при автобусна катастрофа с ученици, която за щастие завършила без жертви. Втория път, когато трябвало да оперира 11-годишно момче, пребито от любовника на майка си. Детето починало два дни след операцията, а майката се опитала да защити любовника си. Това потресло медика, който не проумява тази човешка жестокост.

За него да помагаш за спасяването на хора е истинско призвание. Наследствен хирург е. Баща му доц. Атанас Мурджев е бил декан на Медицинския университет в Пловдив и завеждащ клиника по урология, един от изявените родни хирурзи и уролози. За своята кариера в медицината доц. Красимир Мурджев споделя, че докато следвал, бил убеден, че иска да специализира съдебна медицина, дори бил председател на студентския кръжок по съдебна медицина. Докато бил на стаж обаче, решил, че все пак е по-добре да работи с живи хора. Започва лекарска практика през 1990 г. като джипи в Старосел. Там е само няколко месеца, но лекува инсулти, тежки травми и дори натравяния. Научава се, че лекарят носи отговорност и трябва бързо да взема решенията. Истинската ми професионална кариера започна от 15 октомври 1990 г. в УМБАЛ "Св. Георги", казва докторът. В Клиниката по коремно-гръдна хирургия заема последователно всички длъжности в йерархията - асистент, старши асистент, главен асистент. От три години е доцент и по гръдна хирургия и републикански консултант. Член е на наши и международни лекарски организации, публикува в специализирани издания. От няколко месеца е и зам.-председател на БСП в Пловдив. Споделя, че никога не е мислил да се занимава с активна политика, но все повече се затвърждавало убеждението му, че трябва да работи за изглаждане на несъвършенствата в родното здравеопазване. Между всичките ангажименти на доц. Мурджев му остава време и за семейството. Съпругата му е юрист, а синът му Ивайло ученик в Английската гимназия в Пловдив. За свое хоби доц. Мурджев обявява музиката, която обича от дете, когато в продължение на седем години свири на пиано. Обича и филмите. Обича и своите многобройни приятели. Особено цени своите учители по хирургия доц. Георги Паскалев и проф. Учиков. През годините спечелва приятелството и на покойния д-р Желязко Христов, който му бил асистент в университета. Съжалява, че в негово лице загубил толкова добър човек и верен приятел.




Броят на аптеките намалява трайно
Има стабилна тенденция за намаляване на броя на аптеките у нас, сочат данните на анализаторската компания за пазара на лекарствата IMS Health. През 2010 г. в България е имало 3900 аптеки, или средно по една на 1900 души. За сравнение, най-много аптеки е имало през 2004 г. - 4500, след което броят им започва да намалява. На тази база IMS Health прогнозира, че през 2015 г. аптеките у нас ще са 2900, като една ще обслужва средно 2300 души.

През 1989 г. аптеките у нас са били 1200 - по една на 8000 души. Последвалият ръст се дължи на либерализацията на пазара - приватизацията на държавните фирми за търговия и дистрибуция и слабата държавна регулация при откриването на аптеки. Настоящият спад пък се обяснява с намалението на населението, конкуренцията и ниските разходи на глава от населението у нас за лекарства, обясни Кунчо Трифонов, директор на IMS Health за България.

"Световният рекорд за брой аптеки се държи от Гърция - там преди 10 г. на 850 души се падаше по една аптека", каза Трифонов. Освен това в Гърция има много по-голям пазар - там средният разход на глава от населението за фармацевтични продукти, платен в аптека, е 331 евро годишно. В България сумата е 65 евро. "Така средната печалба на една аптека в Гърция е 200 000 евро на година", твърди Трифонов.

"Има много случаи, в които аптеки не предоставят лекарствата на пациенти с редки болести", обяви председателят на Алианса на хората с редки болести в България Владимир Томов. От 1 март тези медикаменти се поемат от здравната каса и се предоставят на болните от аптеките, които работят с НЗОК. Преди това се предоставяха от здравно министерство и няколко болници. Едва 800 аптеки у нас обаче имат договори с касата за т.нар. медикаменти по протокол - за онколекарства, редки болести, хепатит и др. Освен това, според Томов, много от тях не ги купуват. Причината е, че лекарствата са скъпи и по-малките аптеки не могат да чакат месец и половина касата да им възстанови разхода, смята той.

Според председателя на Българската асоциация на търговците на едро на лекарства Димитър Димитров обаче причината е, че касата плаща само 83 ст. без ДДС на аптеките за продажбата на едно такова лекарство по протокол. Често аптеките не зареждат количества, а когато дойде пациент му казват да се върне след няколко часа. Междувременно те се обаждат на търговеца на едро и поръчват препарата. "Само в една фирма за търговия на едро, само за май имахме 1500 върнати ни от аптеките лекарства по протокол", каза Димитров. Това означава, че фармацевтът е върнал пациента, за да достави препарата, но той си го е намерил другаде и така аптеката трябва да върне продукта на търговеца.

Янина Здравкова


Бебе пострада в катастрофа минути след като се роди
Бебе пострада в катастрофа минути след като се роди в линейка. Нелепият инцидент се случи вчера около 4 ч. на кръстовището на столичните булеварди "Тодор Александров" и "Константин Величков". Новороденото е с черепно-мозъчна травма и е настанено в "Пирогов". Там е настанена и майка му, която също има черепно-мозъчна травма и други наранявания.

По-рано семейство от село Мировяне се обадило в Бърза помощ, че жената ражда. На път за болницата в линейката се удря "Ауди", което е управлявано от 20-годишно момиче. Единственото обяснение на девойката е, че е слушала високо музика и не е чула сирената, както и не е видяла включените лампи на линейката. При удара колата на Спешната помощ се завърта и се удря в близкия билборд откъм шофьорското място.

Най-тежко е състоянието на водача на колата, който е опериран, но животът му е в опасност. Акушерката, пътувала в линейката е със счупен крак във Военномедицинска академия. Бащата е най-леко пострадал. 20-годишното момиче, шофирало леката кола, не е употребило алкохол, но вчера още не бе ясно дали е направена проба за наркотици.

НА СВОБОДА



Пловдивският окръжен съд намали от 5 000 на 1 000 лева гаранцията на Светослав Димитров, шофьор на автобуса, катастрофирал на автомагистрала „Тракия". Димитров е обвинен, че по непредпазливост е причинил смъртта на осем души, както и телесни повреди на още 10.

Радослав Николов


Само в 800 аптеки продават медикаменти за редки болести
Само 800 аптеки от всички 3900 у нас доставят скъпоструващите и животоспасяващи лекарства срещу рак, редки и тежки заболявания, съобщи Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Той добави, че дори и в тези обекти обаче на много места не осигуряват спасителните препарати, защото фармацевтите получават за обработката на рецептата само 83 стотинки. Такъв пример са малки аптеки и когато пациентът отиде там, не може да намери лекарството си, алармираха и пациентите. От 2000-те аптеки, които имат договор със здравната каса, 75% от тях са веригите. „А 300 от тези 2000 аптеки са наши членове и ние доставяме 90% от скъпоструващите медикаменти, защото не само на думи, но и на дела сме социалноотговорни", заяви Костов. Това означава, че аптеките, чиито интереси със зъби и нокти защитава Българският фармацевтичен съюз (БФС), не продават животоспасяващите лекарства, а предпочитат да търгуват с други препарати. Само през май т.г. имаме 1500 протокола за върнати скъпоструващи медикаменти, каза Димитър Димитров, председател на Българската асоциация на търговците на едро с лекарства. Т.е. пациентът е отишъл в аптеката, поискал е лекарството, то не е било налично, тъй като не е атрактивно - не носи печалба, фармацевтът го е поръчал впоследствие, но после болният не се е върнал. Само 65 евро годишно се падат за лекарства на българин. Такава е средната сума, падаща се на човек от публичните и частни разходи за медикаменти. В Гърция това число е 331 евро, в Германия - 268 евро, във Франция - 274 евро.


Д-р Лъчезар Иванов опита да саботира лекарствения закон
Депутатът от ГЕРБ опитал да уговори колеги да не участват в заседание на здравната комисия
Д-р Лъчезар Иванов опита да саботира поправки в лекарствения закон, с които не е съгласен. За целта депутатът от ГЕРБ накарал колежката си от „Атака" Цвета Георгиева да уговаря разноцветни депутати от здравната комисия да не отидат на заседанието в четвъртък и то да пропадне поради липса на кворум. Замисъльт му обаче не успя и депутатите приеха на второ четене важните поправки. „Вярно е. Колега от управляващото мнозинство е казал подобно нещо на колежката Цвета Георгиева", призна пред „Труд" д-р Нигяр Джафер от ДПС. Потвърдиха го и нейни колеги от БСП, СДС и ДСБ. В крайна сметка обаче всички се явиха на заседанието. Включително и самата Георгиева, въпреки че националистите бойкотират заседанията на всички комисии като протест, че лидерът им Волен Сидеров не оглави комисията за конфликт на интереси. Самият д-р Иванов пък отказа да отговори на въпроса на „Труд" защо е опитвал да саботира заседанието и подмина репортера ни. Лицензия за нова аптека вече ще издава Изпълнителната агенция по лекарствата, решиха депутатите. Досега разрешението одобряваше първо Висшият съвет по фармация, с членове собственици на аптеки и дистрибутори на лекарства, а след това се произнасяше здравният министър. Гласувано бе още разрешенията за разкриване на дрогерии да издава Регионалната здравна инспекция, а не както досега ИАЛ. „Така ще освободим служителите на агенцията от работата им по издаване на разрешения за дрогерии и ще им възложим лицензните за аптеките", обясни Десислава Атанасова ГЕРБ, шеф на здравната комисия.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница