27 април 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата11.06.2018
Размер0.53 Mb.
#73229
  1   2   3   4
27 април 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Патриотите спасиха болницата от закриване
АТАКА в Стара Загора се пребори общинската болница в града МБАЛ "Проф. Стоян Киркович" да не бъде закрита. Преди броени дни патриотите издействаха медицинското заведение да не става част от Университетската болница. За това се бориха както лекарите от "Проф. Стоян Киркович", така и обществеността в града. "АТАКА единствена застана зад гражданите и медицинската колегия", посочи координаторът Михаил Михайлов. Той напомни, че на 15 април бе обявена смяна на борда на директорите и на изпълнителния директор д-р Николай Колев. Само АТАКА беше поканена на събранието на представители на болницата с местните лидери на двата синдиката КТ "Подкрепа" и КНСБ - Петър Ялъмов и Атанас Бадов, на което да се обсъди възникналия проблем. "Ще направим всичко възможно да не бъде закрита болницата и дейността й срината", отсече Михайлов на срещата, към когото за помощ се обърнали лекарите от МБАЛ. На събитието присъства и депутатът на АТАКА за региона Петър Хлебаров. Нароченият за смяна д-р Николай Колев е изпълнителен директор на болницата от ноември 2009 г. До тогава лечебницата се управлява 20 години от членове и протежета на БСП и непрекъснато е трупала дългове. По време на своето управление директорът на болницата е намалил разходите с 2 млн. лева, запушил е много пробойни, ремонтирал е покрива, сключил е нови договори с доставчиците на лекарства. "Директорът, съобщи Михаил Михайлов, е спрял кранчето на някои фирми, опитвали се да източват болницата. И явно е настъпил нечии интереси. Дали точно заради това в доклад зам.-министърът на здравеопазването д-р Михаил Зортев настоява двете болници в Стара Загора - университетската и общинската да бъдат обединени", попита патриотът. Обществеността в града обаче категорично си иска общинската болница. Тя разполага с 1083 души персонал и вече има събрани над 800 подписа в подкрепа на сегашния изпълнителен директор, който е старозагорец и е работил до преди година като гръден хирург в отделението по хирургия. В медицинските среди и в града се говори, че кандидатът за нов директор д-р Петър Атанасов е избран не случайно. Той е приятел на сегашния министър на здравеопазването Стефан Константинов и е работил с него в Тунис. В момента Атанасов е в димитровградската болница, а преди това е бил шеф на лечебницата в гр. Гълъбово.

По време на срещата, на която присъства и общинското ръководство АТАКА в града, стана ясно, че изпълнителният директор д-р Николай Колев, назначен от ГЕРБ и член на управляващата партия, е "предаден от свои", както признал самият той. "АТАКА е единствената политическа сила, която когато каже: "Подкрепяме те", означава, че така ще е докрай. При националистите няма усукване!", заявил нароченият за смяна д-р Колев.




Лекарският съюз отвори бакалията за здравни услуги
Станка ДИНЕВА

Знаете ли колко струва 1 кг здраве? Минимум 24 лева. Преди три дни Българският лекарски съюз (БЛС) обяви тази цена за прегледите на частно. Националната здравноосигурителна каса я е фиксирала на 15 лв.

Как БЛС е определил минималната цена на преглед, какво се съдържа в нея - примерно 10% от нея отиват за квалификацията на медиците, 30% за техника или нещо друго - никой не казва. Затова твърдя, че е определена на кило. Горе-долу по същия начин, по който килограм агнешко струва 7-9 лв. във всички дни през годината, освен около Великден и Гергьовден. Ето защо смятам, че на практика БЛС определи минималната стойност на срещата с докторите на бакалски принцип.

Доколкото знам, няма алтернативна организация на медиците. Тоест няма вариант те да предложат примерно 12 лв., че и по-бедните българи да имат шанс да се срещнат с медик.

Ценообразуването при медиците не е даже като при такситата - например един да вози за 1,60 лв. на километър, а друг - за 60 стотинки. Не е и както в "Била" и в кварталното пазарче в "Дружба" - там разликата в цената на турските домати, купени от Слатинската борса, може да достигне 1-1,20 лв. за килограм. Ако искаш да си возиш пластмасовите домати в количка с емблема, иди в някой голям супермаркет. Ако ти се гази из мръсотията на борсата - за същите пари можеш да си купиш две кила и половина от червения зеленчук, който има малко общо с вкусния български домат.

Ако скоро не сте ходили на лекар, да ви светна - в това грипаво време направления няма. Докторът уши-нос-гърло и пулмологът (белодробният лекар - бел. ред.) вървят като сиамски близнаци - първият препраща към втория и обратното за всеки случай. Задължително трябва да се направи снимка на белия дроб, тъй като грипът върви с тежка кашлица. Отделно са лекарствата. Само за медиците ще отидат 48 лв. Снимката върви между 4,80 и 10 лв. - зависи колко модерна е техниката. Антибиотикът рядко пада под 25-30 лв. без претенции да е последно поколение. До тук 80-90 лв.

Каквото и да си говорим, решението за 24 лв. минимална такса си е картелно споразумение на медиците. В Българския лекарски съюз членуват всички лекари. Организацията направи това нагло, пред очите на целия български народ. За разлика например от ЕРП-та, от търговците на плодове и зеленчуци, на горива и каквото още ви хрумне. Ако Комисията за защита на конкуренцията реши да се самосезира, най-много да друсне някоя глоба на БЛС. Както казва народът, бълха ги ухапала, ще съберат всички медици пари, БЛС ще си плати щрафа, а докторите ще продължат да си вземат по 24 лв. от пациент.

С такава надница за 30 минути работа, колкото е по закон минимумът за преглед на един пациент, лекарите трябва да издигнат приживе паметник на шефа на БЛС - д-р Цветан Райчинов, който прокара решението. Защото при 8-часово работно време един доктор може да приеме по 16 пациента и да изкара по 384 лв. на ден. При 22 работни дни прави почти 8500 лв. на месец. Ей това се казва заплащане на труда! Обръщам внимание, че в тези пари не влизат средствата, които Здравната каса плаща за прегледи с направление.

Онзи ден, след като БЛС взе въпросното революционно от финансова гледна точка решение, по трите основни телевизии на България се появиха различни шефове на организацията на медиците и обявиха, че така се гарантирало качественото здравеопазване. Разбира се, никой не обясни как точно ще става това. Например БЛС да започне да раздава сертификати "качествен" или "НЕекачествен" доктор, а след това да ги залепи по вратите на кабинетите? Надали! Тогава как ще разберем кой е качествен и кой не? Няма как! Като гледам как напоследък мрат майки и бебета и няма нито един виновен медик, дълбоко се съмнявам, че диференциация на докторите може да стане факт. Народът е принуден да се пази от шарлатани с диплома на принципа: Една жена каза, че д-р Петров лекува лошо. (Името е избрано произволно - бел. Ред.)

Проблемът е, че пазарните отношения бяха вкарани в тази толкова деликатна и с голямо социално значение сфера, а те изключват бързо и евтино излекуване. Медиците имат бакалския интерес пациентът да се влачи поне половин година на прегледи при това задължително в частния им кабинет. Десетминутна среща с доцент, дори докато болният е в клиниката, където той работи, струва 40 лв. Професорът върви по 60. В тази сума не влиза прегледът с разнебитен ехограф от времето на соца. С него сумата се заформя поне на 100 лв. Но всичко това дори не обещава диагноза, камо ли лечение. Една сериозна част от българите е болна от диагноза, защото докато тича между разните там светила получава по две от медик. Разбира се, гарнирани най-често с диаметрално противоположни медикаменти. В резултат на това почти всеки от нас е заформил вкъщи малка аптека от лекарства, които не му вършат работа.

Има ли изход от ситуацията? Има и той е як контрол от страна на държавата на цената на здравната услуга. Остойностяването им, но не на принципа: това е малко, а както е във Франция, Германия и Англия - за действително свършена качествена работа. Несъмнено е нужно адекватно заплащане на лекарите, защото те буквално държат в ръцете си най-важното - живота. Но нека не забравят, че здравните ни осигуровки не са "общонародна собственост", която се получава на калпак, а пари, с които трябва да се заплаща за предложена качествена услуга.

Светът отдавна е разбрал, че здравеопазването е скъпо, малко хора могат да си го позволят само с лични доходи, затова е измислена системата на здравното осигуряване и на участието на държавата във финансирането му. То обаче е неизбежно необходимо, защото иначе няма да има кой да произвежда. Затова не бива да бъде оставяно на стихията на свободния пазар. Редно е да припомним и на правителството, че осигуряването на здравеопазването е задължение на държавата по конституция. И както се регулира цената на икономически и социално значими стоки и услуги като ток, вода, образование и други, така трябва да се държи на близък контрол и здравната гилдия. Иначе ще продължи практиката всеки оправен шеф на болница да точи от сметките на здравната каса, а за истинското лечение да обикаляме частните кабинети на лекарите.




Омбудсманът критикува състоянието на съдебната медицина
Да бъде възстановено заплащането на съдебномедицинските експертизи, поиска омбудсманът Константин Пенчев в свое писмо относно статута на съдебната медицина до председателя на Народното събрание Цецка Цачева и до премиера Бойко Борисов. Според Пенчев съдебната медицина трябва да се структурира на национално ниво със съответни поделения в страната.

Очакванията са това да позволи централизирано управление и контрол на качеството на съдебномедицинските експертизи. Тази структура трябва да се ангажира с непрекъснатото обучение и развитие на кадрите в съдебната медицина и поддържане на материалната база, смята омбудсманът. Според него условията в тази сфера са изключително незадоволителни.




АБВ поиска повече пари за здравеопазването

От движението предлагат НЗОК да стане публичен фонд
Христина Рафаилова

Средствата за здравеопазване у нас да достигнат до 8 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП). На тази позиция застанаха от гражданското движение „Алтернатива за българско възраждане”, подкрепено от президента Георги Първанов. В статия, публикувана на сайта на движението, ректорът на Плевенския медицински университет Григор Горчев и ексдепутатът Борислав Китов поставят увеличението на разходите за здраве като един от основните фактори за успешното реформиране на системата.

Встъпителните думи в подкрепа на становището в статията са на държавния глава. Авторите на статията предлагат средствата на здравната каса да бъдат извадени от консолидирания бюджет. Според текста НЗОК трябва да бъде трансформирана в национален публичен здравен фонд. Също така се предлага да бъдат обособени два здравни пакета – основен, който да се покрива със средства от касата, и допълнителен, който да се подсигурява от доброволните здравни фондове.

Във връзка с доболничната помощ от АБВ предлагат да се промени начинът на заплащане на джипитата. Според авторите на текста той трябва да премине от капитационен принцип, т.е. на брой пациенти, към такъв, който отчита реално извършените дейности. В статията се казва, че трябва да има реално остойностяване на медицинските дейности в лечебните заведения, като в него се включи и трудът на болничния персонал.

По този начин щели да се ограничат нерегламентираните средства, които постъпват в системата, и ще се консолидира общият размер на парите за здравеопазване. От АБВ предлагат клиничните пътеки да бъдат заменени с диагностично свързаните групи.

За спешната помощ от движението предлагат в поликлиниките да се създадат денонощни кабинети за неотложна помощ. Те трябва да бъдат снабдени с нужното оборудване, за да бъдат обслужени пациентите, които не се нуждаят от хоспитализация. Също така се предлага да бъде въведена и длъжността на парамедиците, които да оказват първична помощ на пациентите още в линейките.

Спрямо лекарствената политика се предлага да се предприемат нормативни промени, според които специалистите да се задължат да изписват генеричните наименования на рецептите.


АБВ копира здравето на ГЕРБ
Движението на президента Георги Първанов АБВ предложи алтернативи в здравеопазването, които обаче се доближават до предизборната програма на ГЕРБ. Документът не е писан от държавния глава, негов е само уводът. Автори на алтернативните предложения са проф. Григор Горчев, ректор на Медицинския университет в Плевен и д-р Борислав Китов, бивш земеделски депутат. АБВ се обяви за стимулирането на груповите практики, заплащането според резултатите на лечението, независимата акредитация на болниците, въвеждането на диагностично свързаните групи и по-сериозната роля на частните здравноосигурителни фондове. По плановете за промени на Спешната помощ пък президентското АБВ е на едно мнение със сегашното ръководство на здравното министерство. Експертите на Първанов обаче настояват във всяка поликлиника да има 24-часов спешен кабинет. Сред другите предложения на АБВ е чест от общинските болници да се трансформират в медицински центрове за доболнична помощ. Освен това от президентското движение се обявяват и за реално остойностяване на медицинските дейности, като в крайната цена се включи и трудът на лекарите, сестрите, рехабилитаторите и санитарите.

От АБВ предлагат бюджетът на здравната каса да се отдели от държавния бюджет и да влезе в обществен фонд. Първанов иска и таван за доплащането в лечебниците.



Руслана Петрова


Търсят 300 хил. за болницата в Момчилград
Експерти, общинари и медици търсят варианти за подкрепа на МБАЛ "Д-р Сергей Румянцев" в Момчилград. Целта е да не бъдат калкулирани загуби. По предварителни данни са необходими допълнително около 300 хил. лв., за да не бъде формиран отрицателен финансов резултат. От началото на 2011 г. е закрито хирургичното отделение, тъй като са въведени изисквания трима хирурзи и един ординатор да работят в отделението.


Четирима лекари отиват на съд за смъртта на дете
Деси Стефанова

Варненската окръжна прокуратура е внесла обвинителен акт срещу д-р Алиев, д-р Неделчев - и двамата от МБАЛ "Света Анна", както и срещу д-р Костадинов и д-р Кокенски от МБАЛ "Света Марина" за причинената поради немарливост смърт на Данаил Донев. Ако вината им бъде доказана, може да получат затвор от 1 до 6 години. Към наказателна отговорност е привлечена и д-р Гочева от болница "Св. Анна" за вписани неверни обстоятелства - отказ на майката за извършване на вид изследване, какъвто тя не е подписвала.

2-годишният Данаил Донев почина на 22 април м.г. В продължение на два дни родителите търсели лечение на детето си. Първоначално то е прието с повръщане. Състоянието му се влошило, при операция станало ясно, че е с преплитане на червата. Според специалистите е възможно детето да е развило септичен шок.


960 лв. заплата за лекари, учещи дефицитни специалности
Ана Атанасова

Повече пари ще получават лекарите, които специализират по държавна поръчка в т.нар. дефицитни специалности, съобщиха от здравното министерство. В момента според наредбата за специализациите обучаващите се със средства от МЗ медици имат право на минимум 2 и максимум 3 работни заплати. Предстоят промени, според които възнаграждението ще скочи до 4 минимални заплати, или 960 лв. Те обаче ще се полагат само на специализиращи спешна медицина, патология, инфекциозни болести. Колко ще получават останалите лекари, ще се уточнява тепърва.

Общо 880 са специализантите, чието обучение се финансира от държавата, и понастоящем те масово получават по 2 минимални заплати.

Специализиращите, които плащат сами обучението си, ще получават поне 2 минимални заплати, или 480 лв. В момента им се полагат 1.5 минимални заплати. Също така медиците ще могат да получават и допълнителни пари от клиничните пътеки на здравна каса, което досега беше невъзможно. С промените се регламентира и правото им да ползват минимум 20 дни платен годишен отпуск.

С промените се усъвършенства и методът за определяне на местата за прием. Занапред те ще зависят не само от възможностите за обучение на лечебните заведения, а и от потребностите от специалисти в страната. За тази цел ежегодно регионалните здравни инспекции и лекарският съюз ще проучват нуждата от кадри в страната и ще подават информация в МЗ.


Специален фонд плаща на пострадали от лекарска грешка
Пациенти,които са увредени след лекарски грешки, ще получават обезщетения. Парите ще идват от нов фонд. Средствата в него ще се трупат от лекарските застраховки. В момента обаче те са ниски ( между 20 000 и 50 000 лева) и трябва да бъдат увеличени.

Тези идеи ще залегнат в новия проект на Закон за правата и задълженията на пациентите. Той се подготвя от ГЕРБ, съобщиха за “Труд” от партията. Според председателката на здравната комисия в парламента Десислава Атанасова, преди да се напишат окончателните текстове за фонда, ще се проведе широка обществена дискусия. На нея в детайли ще се избистри начинът, по който ще функционира фондът.

Създаването на новото звено се подкрепяло от пациентските организации. Причината за създаването на закон е заради плъзналата лавина от лекарски грешки в последните месеци. А засегнатите се чудят по кой закон да се ожалят в съда. После пък делата им се точат с години.

В същото време Европейската харта за правата на пациента е категорична, че всеки болен, който е получил физическо, морално или психологическо увреждане, причинено от лечение или здравни услуги, има право да получи компенсация в разумно кратък срок.

Изрично в новия закон ще се запише, че пациентът има право на второ мнение.

В момента няма норма, която да гарантира друго становище на специалист. Всеки болен може да поиска толкова мнения от лекарите, колкото се налагат, но без особен ред, а понякога и без достатъчен ефект.

Новият текст обаче ще гарантира сигурност при вземането на решения за лечението. Ще се уточнява дали и правото да се реализира в същото лечебно заведение или в друго, при какви условия и какъв ред. Депутатите обсъждали и обратната теза - да се заложи на пълна свобода.

Другата новост е, че ще има ред за времето на прегледа. Целта е да се прекрати висенето с часове по опашки пред лекарските кабинети, болничните коридори, дори необяснимото отлагане на операции. Трябва да има уважение към времето на хората, обясняват законотворците от управляващата партия. С други думи, приемният час щял да се превърне в закон и ще се спазва и от лекари, и от пациенти.

Такъв имат останалите граждани на ЕС, защото правото е определено от европейската харта за пациента. С това ще се гарантира и пълна прозрачност на листата на чакащите за лечение.

Предвижда се още евтаназията да остане забранена. Така е и в момента, както и в целия Европейски съюз.

Въпреки предложения на пациентски организации за доплащане, определено със закон, в новия проект то няма да намери място.

Според депутати от ГЕРБ чрез Закона за правата и задълженията на пациента не може да се променя философията на здравноосигурителния ни модел. Чак след като се проведе обществен дебат и всички възприемат идеята за официално доплащане, това може да стане единствено чрез промени в Закона за здравното осигуряване.

Другата новост ще са противодискриминационни текстове. Според конституцията всеки български гражданин има право на равен достъп до качествено здравеопазване.

А Законът за здравето гласи, че на болния се оказва лечение независимо от неговата възраст, пол, произход, език, националност и т.н. Според настоящите административно-наказателни разпоредби лечебното заведение, когато то наруши тези права на пациента, се наказва с глоба е от 300 до 1000 лв. А при повторно погазване на законите - от 500 до 1500 лв. Наказания ще бъдат разписани и в проекта на Закона за правата и задълженията на пациента.

Ще има и глава за палеативните грижи за гаснещите пациенти.

Този вид здравни грижи са сравнително нови у нас, а и малко лечебни заведения ги предлагат, защото няма финансиране от здравната каса. Затова сега всеки тежко болен с фатална диагноза плаща за пребиваването си в хосписи или болници. От палеативни грижи се нуждаят около 2000-3000 българи годишно, предимно раковоболни.


За такъв закон се говори още от 2004 г.
Кой кога е внасял проектозакони за правата на пациента:

- 6 октомври 2004 г. - доц. Атанас Щерев, доц. Борислав Великов, д-р Ботьо Ботев и др.

- 1 август 2005 г. - проф. Радослав Гайдарски, Емилия Масларова и др.

- 14 юни 2006 г. - доц. Васил Паница, който първи предлага правото на обезщетение на пациента.

- 20 март 2009 г. - д-р Антония Първанова и проф. Радослав Гайдарски.

- 10 юни 2010 г. - д-р Ваньо Шарков, д-р Цветан Костов и др.


ЕС не насърчава лечение зад граница
Десислава Атанасова е депутат от ГЕРБ, председател на парламентарната комисия по здравеопазване.

- Кога новият закон за защита на пациентите ще влезе в сила, г-жо Атанасова?

- Поставили сме си амбициозната цел законопроектът да бъде приет до края на лятната сесия на парламента. Надявам се на 1 август той да е факт. А още на първата среща между всички институции, които имат отношение към него, решихме да се казва Закон за правата и задълженията на пациентите. В момента те са уредени в много законови и подзаконови нормативни уредби.

Това, първо, затруднява прилагането им и второ, създава предпоставки за неинформираност на пациентите. Освен това съществуващите текстове не са достатъчно конкретни и не дават нужната степен на защита на болните. А развитието на медицината и на системата на здравеопазване все по-често поставят въпроси след трагични инциденти. Както и такива за задължения на пациентите в отношенията им с лекарите. Те също ще бъдат уредени в новия закон.

- Имаше идея на “Синята коалиция” пияни или въоръжени пациенти да не влизат в лекарския кабинет. Това ще го впишете ли в законопроекта?

- Не, няма, защото влиза в противоречие с разпоредбите на други нормативни актове. Забраната за влизане с оръжие в лекарския кабинет не е приложима, тъй като има специален закон за оръжията и боеприпасите. Съгласно нормите в него оръжие се издава само по надлежен ред. Минава се на физически, психически прегледи и т.н. Освен това да предположим, че се гласува забраната да не се допускат пациенти с пистолети при лекаря - къде тогава ще се осигурят помещения в болниците за оставянето на оръжията?

- Пациентски организации оказват ли ви натиск за въвеждането на специални текстове?

- Натиск не бих казала. По-скоро има предложения, около които са се обединили всички те. Една от идеите например е за създаването на фонда за обезщетение след увреждане. Предложението би следвало много добре да се обмисли, защото трябва да се вземат предвид доста аспекти.

- Например?

- Как да става финансовото обезпечаване на дейността на фонда, какъв ще е статутът му и т.н. Но и на обществото трябва да са ясни и последствията, които ще произтекат от подобна идея. За създаването на фонда най-вероятно ще се наложи промяна в много нормативни актове.

А това на практика може да доведе до забавяне на Закона за правата и задълженията на пациентите. Ще обсъдим идеята и ако изготвят текстове, които не противоречат на други нормативни актове, бихме могли да ги включим. Но първо е необходимо дълго обществено обсъждане.

- Ще имаме ли право на второ лекарско мнение, но зад граница?

- Второто мнение и в момента е разрешено у нас. В директивата за трансгранично лечение на ЕС обаче няма разписан текст за терапия зад граница и за второ мнение в чужбина. По-скоро тя урежда правата на пациента в друга държава, различна от тази на здравното осигуряване. В директивата има текст, който гласи: “Транспонирането на директивата в националното законодателство не следва да води до насърчаване на пациентите да търсят лечение извън своята държава на осигуряване.” Което означава, че е препоръчително зад граница да се отива единствено ако в родната страна не се извършва нужното лечение.

- Какво ви остава да свършите до края на лятото?

- Трябва да гласуваме на второ четене Закона за медицинските изделия. Както знаете, промяната в него касае създаването на списък на интернет страницата на Изпълнителната агенция по лекарствата. В него ще са посочени продажните цени на изделия като стави, пирони, протези, за да не се стига до спекула при търговия. А за есента сме оставили Концепцията за спешна помощ на България. Когато ни я представи здравният министър, вероятно ще се наложат промени в Закона за здравето. Ще променим и Закона за здравното осигуряване заради въвеждането на диагностично свързаните групи и лекарствения закон.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница