27 декември 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата29.11.2017
Размер0.53 Mb.
#35704
  1   2   3   4



27 декември 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Драмата на 3 – годишния Алекс привлече 300 000 лв. за минути

1,7 млн. лв. за „Българската Коледа", трима президенти на концерта
За първи път финалният концерт на благотворителната кампания „Българската Коледа" бе аплодиран на живо от трима президенти - настоящия Росен Плевнелиев и предшествениците му Желю Желев и Георги Първанов, който е баща на идеята за инициативата. Тази година тя се провежда за десети юбилеен път.

1,7 млн. лв. събра до вчера кампанията от есемеси и дарения по сметката й. Преди началото на концерта сумата бе едва 350 000 лв., но в края на вечерта след два часа изпълнения и призиви на известни певци и актьори за подкрепа на болните децата парите набъбнаха до 1 568 602 лв.

Би Ти Ви излъчи директно концерта от Народния театър. Водещ бе актьорът Владимир Карамазов, а организацията бе поверена на компанията "Дрийм тийм" на продуцентите Евтим Милошев и Любо Нейков. Те обаче без никаква ревност бяха поканили актьори от всички български сериали като застъпници на каузата, за да покажат, че в името на децата всички трябва да се обединим. Сред тях бяха Владимир Пенев, Силвия Лулчева, Ваня Цветкова, Калин Сърменов, Руслан Мъйнов, Елена Петрова и Димитър Рачков.

Историята на 3-годишния Александър Иванов, роден със сърдечна недостатъчност, взриви залата и зрителите.

На година и половина Алекс е получил и инсулт и в момента семейството му се бори за всеки ден от живота му, макар че детето е стабилизирано. Веднага след клипа за Алекс Елена Петрова се разплака на сцената и емоционално призова за съпричастност към съдбата на детето. „Пътят към щастието минава през болката, ние имаме привилегията да стоим на пътя на Алекс и смирено ви моля да му помогнем да каже „мамо", с треперещ глас изрече актрисата. Малко по-късно водещият отчете, че есемесите, постъпили след призива й и след клипа за Алекс, са за близо 300 000 лв. . На запис посланието си изпратиха и специалните застъпници Котоошу, оперната прима Александрина Пендачанска и Ралица Василева от Си Ен Ен.

Едно от децата на „Българската Коледа" - 15-годишната Кремена Митева, се качи на сцената за финала на концерта, за да партнира на Миро. Той изпълни заедно с нея и „Акага" песента на Емил Димитров „Моя страна, моя България". Кремена страда от детска церебрална парализа, но благодарение на упоритостта на майка й ходи на училище и дори танцува. Иначе мечтае да стане социален работник, за да помага на болни деца.

И 10-годишният Любомир Еленков показа напредък. Той е едно от първите деца на кампанията и след непрекъснати рехабилитации вече ходи на училище. Пиян шофьор убива бащата и майката на Любчо, когато тя е бременна в осмия месец. Бебето оцелява, но заради загубата на кислород в мозъка е с детска церебрална парализа. Бабата се грижи за Любчо и дори успя да го заведе в Москва за присаждане на стволови клетки, но основата на лечението му се оказа добрата рехабилитация.

Бабата на Любчо е героинята, тя е по-силна от мен, от теб и от всички нас, каза певицата Тони Димитрова, също застъпник на кампанията.

На сцената пяха още Веселин Маринов, „Мистерията на българските гласове", Валя Балканска, Поли Генова, Кирил Маричков, Руслан Мъйнов, групата от хитовия сериал „Революция Z", Б.Т.Р., Нора Караиванова, Дивна, детска група „Бонбон".

След финала на концерта президентът Росен Плевнелиев отиде зад кулисите, за да поздрави участниците. По пътя от ложата към гримьорните десетки хора го спираха, за да го поздравят за Рождество Христово.

За първа година парите от „Българската Коледа" ще са за конкретна кауза -рехабилитацията на деца с неврологични заболявания.

ДИАНА КЪНЧЕВА


Болницата в Мадан затвори за празниците
Болницата в Мадан затвори от 23 декември до 3 януари и не приема пациенти в шестте си отделения. 100 души персонал е излязъл в почивка. Причина за ваканцията са ремонтите в две отделения и натрупаните отпуски на лекари и медицински сестри.

Общината отпуснала 43 хил. лв. да се ремонтират „Вътрешно" и „Неврохирургия". Управата изписала пациентите, като преценила, че няма тежко болни. Според шефа на РЗОК в Смолян д-р Кузман Гелов ремонтите и отпуските не трябва да са причина за затварянето за 10 дни. Ръководството на болницата ще бъде санкционирано от касата, обяви д-р Гелов.



ВАЛЕНТИН ХАДЖИЕВ


2 деца останаха без баща, в болницата спестили 24 лв. от 4 ампули
41-годишният Деян Туртов влиза в болница за операция на коляното. Умира часове след изписването - не му предписали лекарство против съсирването на кръвта
СИЛВИЯ ГУРМЕВА

Лекарска немарливост, нарушаване на медицинските стандарти и невярна информация до здравната каса.

Данни за тези отчайващи практики, по които лекари се „грижат" за пациенти, изскачат от делото в Софийския градски съд за смъртта на 41-годишния Деян Туртов.

Мъжът влиза в Университетската болница по ортопедия „Проф. Б. Бойчев" в Горна баня за планова операция за отстраняване на образувание на лявото коляно на 29 ноември 2010 г.

Туртов не подозира, че представената от д-р Петко Пейнешки като „безобидна" операция ще коства живота му. Когато се съгласява на манипулацията, той не знае, че

страда от разширени вени на краката.

както и че в болницата ще го лишат от задължителните антикръвосъсирващи лекарства и рехабилитационно раздвижване.

Едва 2 години по-късно в съдебния процес срещу лекаря, обвинен за причинена смърт поради незнание или немарливост, ще стане ясно, че спестените около 24 лв. за лекарства срещу съсирване на кръвта са довели до фатални последици за пациента.

Туртов престоял 6 дни в лечебното заведение, без да бъде прегледан от съдов хирург и без да му се назначи антикоагулантна профилактика (ниско молекулярен хепарин, чиято цена за ампула е 6 лв. в аптеките - бел. ред.).

За сметка на това д-р Пейнешки декларирал пред здравната каса, че на Туртов му е направена голяма операция, която задължително включва изредените консултация и медикаменти.

Пред съда докторът обяснява като „техническа грешка" поисканите 2000 лв. от здравната каса за голяма клинична пътека, тъй като действително Туртов бил подложен на малка операция, чиято цена е около 400 лв. и при която антикоагулантната профилактика се назначавала само ако пациентът страда от разширени вени.

Такива обаче при Деян Туртов той не открил. Мъжът припада пред входа на болницата минути след като е прегледан, превързан и изписан от лекуващия го лекар. Сърцето му спира да бие няколко часа по-късно в реанимацията на същото лечебно заведение от получена масивна белодробна тромбемболия.

Тя е причинена от кръво-съсирване при застой на кръвта в разширените вени в оперирания му крак, сочи съдебномедицинската експертиза по делото.

Тя е категорична: „Липсата на противокоагулантна профилактика преди и след операцията е единствената причина заластъпилия бърз фатален край на пациента."

Четирима експерти уточняват още, че пациентът не е бил изследван за наличие на разширени вени в лявата подбедрица, подценени били оплакванията му след операцията, не било отбелязано състоянието му в текущото му наблюдение.

„Деян тръгна от дома ни в Ракитово към болницата в София, като ме успокояваше, че

след която докторът му казал, че дори може да се прибере с колата си у дома", спомни се пред съда вдовицата на починалия мъж Александра.

Той дори не събудил двете си момченца, на2и6г.,за да се сбогува с тях, защото щял да отсъства само няколко дни. Малко след като бил приет в ортопедичната болница, Деян съобщил на съпругата си, че кардиологът му назначил функционално изследване преди операцията, тъй като открил, че е изкарал лек инфаркт.

„Това ме шокира, но му дадох кураж. Казах му да слуша докторите", разказва Александра. Трагедията я сполетяла ден след като съпругът й бил опериран и излязъл от упойка.

„Каза, че кракът го боли много. Оплакванията продължиха и през следващите дни.

която е в стаята му. Исках веднага да отида при него, но нямаше на кого да оставя децата", обяснява жената.

В многократните телефонни разговори на съпрузите в продължение на четирите дни, преди Деян да бъде изписан, той не спрял да говори за болката, която изпитва. На въпрос на съпругата си какво казват докторите и изписали ли са му лечение или раздвижване, той отговарял, че никой не се интересува от него, защото там имало много по-тежки случаи.

От медицинската документация в болницата става ясно, че за престоя след операцията

Сестрите обаче изписали 10 ампули, незнайно защо.

„Пациентът следоперативно от силни болки никога не ми се е оплаквал. Не съм получавал доклад от сестра за такъв проблем. Не е имал температура, защото това не е описано в рапорта на сестрите", е версията на Пейнешки.

Преди операцията освен от него Туртов бил прегледан от кардиолог и специализант, изпълняващ функцията на анестезиолог. Двамата му колеги също не установили разширените вени. Кардиологът назначил функционално изследване, но специализантът го отменил, а пък на оператора и лекуващ лекар Пейнешки това въобще не му направило впечатление.

„Ортопедичните операции, особено на долните крайници, са рискови за възникване на дълбока венозна тромбоза и съответно на фатална тромбоемболия и ортопедът задължително прави оглед на крайниците", обяснява в съдебната зала анастезиологът Станков. Той видял пациента обаче едва на операционната маса, а специализантът не съгласувал предварително с него отказа за предписаното функционално изследване.

За силните болки и подутия крак на Туртов свидетелстват и сем. Цанови -роднини на съпругата му Александра. Цанови отишли на свиждане на мъжа 2 дни след операцията.

„Занесохме му патерици, защото разбрахме, че не може да става от леглото. На място установихме, че дори не може да отиде до тоалетната."

Без лечение или допълнителни изследвания

„Превързах го. Не видях нищо необичайно - оток, промяна на цвета на крайника или затопляне. Той каза, че няма никакви необичайни оплаквания", твърди подсъдимият лекар. Той разбрал, че пациентът му починал малко след като си тръгнал от болницата в деня на изписването му. Върнал се, но вече нямало какво да се направи.

Пейнешки признава, че на Туртов е следвало задължително да му се дадат противосъсирващи лекарства според медицинския стандарт по ортопедия, вписани в Наредба 21 за извършена голяма операция, каквато обявил, че му е направил

пред здравната каса.

„В случая с Туртов се ръководех най-вече от обективното му състояние, а не от вида на пътеката", обяснява Пейнешки. За невярно подадените документи през НЗОК е образувано отделно досъдебно производство, което все още не е приключило.

До месец предстои Софийският градски съд да реши имало ли е лекарска грешка. На следващото заседание на 13 февруари съдът ще чуе мнението на още трима експерти - двама съдови хирурзи и ортопед.


Доц. Евгени Медникаров, шеф на болницата по ортопедия:

Няма връзка между смъртта и лечението
- Доц. Медникаров, какво показа проверката във връзка със смъртта на Деян Туртов?

- Разпоредих проверка на лечебно-контролната комисия в болницата. Тя бе извършена и от медицинския одит на Министерството на здравеопазването. Заключението и на двата контролни органа бе, че няма причинно-следствена връзка между смъртта на пациента Туртов и извършената операция в болницата. Искам да отбележа, че в нашето лечебно заведение се правят средно по 3000 операции годишно. А смъртността е средно по един пациент на 2 г. За съжаление в нашата професия рискът от усложнения не може да се избегне 100%.

- Не е ли било редно на Туртов да му се изпишат кръворазреждащи лекарства след интервенцията?

- Клиничната пътека, по която е приет и лекуван пациентът - за малка операция, не предполага изписване на антикоагуланти.

- По делото се установи, че операцията е оформена документално като голяма пред здравната каса.

- Това е предмет на друго разследване. Ако се установи, че някой от колегите е описал операцията като голяма, за да вземе болницата повече пари от здравната каса, то той ще отговаря наред с ръководството на болницата. Доколкото знам, това не е престъпление, а нарушение. Във връзка с това имаме препоръка от медицинския одит. Издадох заповед персоналът да се запознае наново с Националния рамков договор.

- Кой точно лекар е описал операцията като голяма, въпреки че е била малка?

- Лекуващият лекар подготвя и подписва документите, в конкретния случай това е д-р Пейнешки, а началникът на клиниката ги приподписва. Той би следвало да упражнява и контрол.

- Болницата е взела пари за голяма операция. Тогава защо пациентът не е обслужен по правилата на тази клинична пътека, по която е следвало да получи антикоагуланти?

- Вече ви казах, че това е предмет на друго разследване. Д-р Пейнешки е добър специалист. Заставам зад него и съм убеден, че с нищо не е допринесъл за кончината на пациента.

- Той работи ли още при вас?

- Да.



Адв. Пламен Таушанов:

Не е прегледан от съдов хирург, не му е назначена задължителна терапия
- Защо е отделено разследването за невярно подадените документи към здравната каса, г-н Таушанов?

- Между двете престъпления - за документална измама и за причинена смърт при немарливо изпълнение на задължение, има връзка. Не знам защо двете досъ-дебни производства бяха разделени. Пред НЗОК ръководството и лекарите от болницата са отчели, че на пациента му е извършена голяма операция вместо тази, която е била за този случай - малка.

- Какво е пропуснато в лечението на Туртов?

- На изписаната за Туртов операция задължително е следвало да се осигури консултация със съдов хирург, както и други изследвания, а непосредствено след операцията (понякога и предварително) да му се изпълни антикоагулантна терапия - назначаване на нискомолекулярен хепарин за предпазване от тромбоемболия. В продължение на 4 дни - от операцията до изписването му, няма отразено нито измерване на температура, нито преглед, нито раздвижване. В историята на заболяването липсва описано необходимото лечение.

Още в приемния кабинет кардиологът е назначил функционално изследване (ехокардиограма) поради показания, отразени в историята на заболяването - високо кръвно 155/120, повишени триглицериди - три пъти над нормата, прекаран миокарден инфаркт. С функционално изследване на сърдечносъдовата система е могло уточняване на дефект в миокарда, което не е извършено. Анестезиологът, прегледал Туртов преди операцията, е отменил назначеното функционално изследване.

Лекуващият лекар е трябвало да изпълни указанието на кардиолога, а при отмяната му е следвало да върне документацията при кардиолога, който да напише, че разрешава или не извършването на операцията.

- Д-р Пейнешки твърди, че обстойно е прегледал Туртов и не е открил разширените вени нито преди, нито след операцията?

- Защитната теза на обвиняемия д-р Пейнешки не е обоснована. При реален преглед на крака, а не само на оперативното поле, ортопедът е щял да забележи разширените вени. В хода на досъдебното производство и в процеса се изяснява, че те имат своя характеристика, може да се диагностицират, макар да са дълбочинни, какъвто е случаят с Туртов. Лекуващият лекар е трябвало да обърне внимание на отеклия ляв крак и подбедрица на пациента, още повече че той се е оплаквал от болки и невъзможност да се изправя. В случай на ортопедична операция е задължително прилагането на антикоагулантна терапия, която да предпази от тромбоемболия. Често лекарите предписват продължаване на профилактиката с антикоагуланти и след изписването на пациентите в домашни условия до пълното раздвижване на пациента. В случая с Туртов до смъртен изход нямаше да се стигне, ако лекуващият лекар д-р Пейнешки, който е и оператор, беше спазил медицинските стандарти, които са негово основно задължение.




Атакуват пред КС единната данъчна сметка
„Синята коалиция" атакува пред Конституционния съд предложението за единна данъчна сметка, което влиза в сила от 1 януари 2013 година, съобщи БТА. „Сините" са против принципа за погасяването на задълженията, заложен с промени в

Закона за ДДС, обясни Иван Костов. Недопустимо е смесването на данъчните задължения с осигурителните вноски - при тях институциите дължат обратна услуга на гражданите. Данъчните задължения са безвъзмездни, държавата има само

най-общи отговорности - да гарантира сигурност, достъп до образование, заяви съпредседателят на „Синята коалиция". Искането на мнение от страна на Конституционния съд е подписано от 49 депутати, сред които и представители на „Коалиция за България" и независими депутати. От началото на следващата година компаниите ще внасят своите задължения по единна сметка, без кодове, за да спестяват разходите за платежни нареждания. При невъзможност да бъдат погасени едновременно няколко задължения обаче ще бъде погасено това, чийто краен срок изтича най-скоро. Иван Костов коментира още, че по този начин има опасност и от НОИ да „прихванат" здравни вноски и хората да загубят правото си на инвалидизация и здравно осигуряване. В този си вид промените са „груба намеса в отношенията между работодател и работник", тъй като те предвиждат от работника да бъдат взимани неплатените от работодателя вноски, обясни още съпредседателят на „Синята коалиция".


Пробив и в трансплантациите
Американски лекари за пръв път помогнаха на парализиран да използва отново ръцете си благодарение на технология, свързваща нерви. Нефункциониращ нерв, който контролира движението на показалеца и палеца на пациента, бе свързан с негов активен нерв, който позволява да се движи рамото. Сега 71-годишният мъж може сам да се храни и дори да пише с малко чужда помощ. Той останал парализиран след автомобилна катастрофа, при която бил засегнат най-долният шиен прешлен. Лекарите отбелязват, че ако бе засегнат по-горен шиен прешлен, подобна хирургическа интервенция вероятно не би позволила на парализирания да използва отново ръцете си.

Резултатите са окуражаващи, защото операцията е извършена две години след инцидента и била нужна 8-месечна терапия, за да може пациентът да движи отново пръстите на ръцете си.

Цялостна трансплантация на лице бе извършена след 36-часова хирургическа операция в университета на Мериленд. 37-годиш-ният Ричард Лий Но-рис от Хилсвил, обезобразен от изстрел, получи ново лице, нос, зъби, челюст и част от езика. Трансплантацията е последната от поредица интервенции с обща продължителност 72 часа. Присаденото . лице притежава чертите на донора и реципиента.

Първите в света трансплантации на матки от майки на техните дъщери бяха извършени в Швеция без усложнения от над 10 хирурга от университета на Гьотеборг и университетската болница Салгренска. Матката на една от реципиентките била премахната след лечение срещу рак. Другата реципиентка е без матка по рождение. Двете жени са на около 30-годишна възраст. Младите жени ще трябва да изчакат известно време, преди да пристъпят към процедура за инвитро оплождане.

Американски учени създадоха ембриони с трима родители, като за целта използваха гени от две жени и един мъж чрез метод, който може да даде възможност да се предотврати предаването на някои нелечими заболявания. Методът позволява да бъдат заменени някои дефектни гени, които пречат на нормалното функциониране на клетките. Тези гени се предават само от майката. Благодарение на новия метод някои жени ще могат да родят бебе, което да наследи ядрената им ДНК, но не и митохондриалната.


Кризата стопила броя на новородените през 2012 г.
5000 бебета по-малко

Габрово на опашката по раждания
5000 по-малко бебета са проплакали за първи път през 2012-а година в сравнение с миналата. Това показват данните от националния регистър на ражданията на здравното министерство.

Над 70 хиляди хлапета са се появили на бял свят у нас през миналата година, а през настоящата бройката се стопила до 62 хиляди.

Очаква се точната цифра новородени за 2012-а да е малко по-голяма заради периода от десетте дни, в който лекарите се отчитат към националния регистър.

Сигурно е обаче, че бройката от 70 000 бебета няма как да бъде достигната, дори и след прибавяне на липсващите данни от този месец и очакваните новородени през последните пет дни на годината.

Средно около 5300 бебета са проплаквали на месец у нас през тази година. До момента за декември в регистъра са отбелязани около 3400. Така ако се предположи, че крайната бройка бебета за последния месец на годината е 5400, то общата цифра на новородените през 2012-а ще се увеличи леко до 65 хил. Така за втора поредна година националната статистика отчита тенденциозния спад в раждаемостта с около 5000.

Основната причина за спада в раждаемостта е икономическата криза, смятат от Института за изследване на населението и човека към БАН.

Освен това според учените българките все по-често отлагат първото си раждане, а високообразованите предпочитат да останат с едно дете. Близо половината от висшистките у нас избират да имат само едно дете, докато в Западна и Централна Европа високообразованите искали по две. Най-много бебета през тази година са проплакали в столичните болници - над 14 хиляди

На второ място по раждаемост се нареждат Пловдив с близо 6900 новородени и Варна с почти 4800. Най-малко пък има в региона на Габрово - 440.

30 бебета се появиха на бял свят в столичната АГ болница „Света София” по време на коледните празници, а 11 бебета проплакаха в бургаската болница за Бъдни вечер и Коледа. 12 новородени пък записаха в родилните отделения на варненските болници. Най-много са родените в СБАГАЛ „Проф. д-р Димитър Стаматов”, където на Бъдни вечер са проплакали 5 бебета.

Момченце с почти гигантски размери се роди навръх Коледа в Кюстендилската многопрофилна болница “Д-р Никола Василев”, похвалиха се от акушеро-гинекологичното отделение. Детето е напълно доносено, тежи 4,1 кг. и е високо 52 см.

”Раждането премина нормално, майката Елица Георгиева също се чувства добре”, коментираха акушерки.

Бебето, което се е появило на бял свят точно в 18,25 часа, ще носи името Алексей.

1042 бебета са родени в Кюстендилска област през 2012 година, показват данни на Министерството на здравеопазването.


СЗО призна за нова диагноза




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница