27 февруари 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/5
Дата27.10.2018
Размер0.77 Mb.
#101308
  1   2   3   4   5
27 февруари 2012 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Борисов: ДДС-то върху лекарствата остава
Здравният министър: „Софарма” е уважавана компания, от която обществото има полза
Премиерът Бойко Борисов обяви днес категоричната си позиция, че няма да намали ДДС-то върху лекарствата независимо от исканията на опозицията. “Ако започнем с тях, ще отидем към хляба. А България е с най-ниските данъци в ЕС, така че това искане е популизъм и няма да го правим сега”, мотивира се министър-председателят. За намаляване на данъка върху медикаментите говори преди дни и здравният министър д-р Стефан Константинов. Но срещна отпора на финансовото министерство. “Темата не е актуална вече”, каза той в ефира на “Дарик” радио. След което разказа, че е разговарял по проблема с премиера. Борисов го попитал защо в едни държави цените са ниски, а в други - високи. Министърът пък му обещал да направи пълна проверка на лекарствената политика. Първата стъпка ще е заседанието в понеделник, което д-р Константинов свиква за намаляването на цените на лекарствата с представители на фармацевтичните компании. “Има голям резерв, който може да позволи свалянето на цените с 50% и повече”, заяви министърът. Здравната каса трябвало да бъде активен участник на пазара. “Касата трябва да каже: ние купуваме големи количества, трябва да има отстъпки”, обясни той. В много държави са успели да се договорят с фармакомпаниите. “В Турция например правителството е казало, че всички лекарства, които струват над 10 лири, ще се дават с 24% отстъпка. В Чехия са замразени цените, а на оригиналните препарати там цените са надолу”, обясни д-р Константинов. По-късно пред радио К2 той обяви позицията си спрямо “Софарма”: “Това е уважавана компания, от която обществото има полза, която дава работни места и изнася продукция.” Той обеща институцията, която оглавява, да “намери пресечната точка между интересите на производителите и вносителите на лекарства, както и тези на обществото”.


Цените на лекарствата - равнис не по ЕС, а по Косово

Съсловни организации поставиха абсурдни искания пред държавата
“Кой е казал, че цените на лекарствата в България трябва да се реферират със стойността им в държави от ЕС? Нека към списъка с тези страни се включат Македония, Косово и Турция.” Това предложиха на пресконференция представители на съсловните организации на фармацевтите, лекарите, зъболекарите и пациентски структури. Идеята бе посрещната с недоумение от лекарствени експерти. “Ама как така? Всички държави, които са членове на ЕС, се сравняват само със страни от съюза!”, коментираха от асоциацията на чуждите производители на лекарства. И добавиха: “Извън ЕС нито регулацията на медикаментите, нито валутните курсове, нито стандартите за производство, качество и безопасност на медикаментите са същите.” “Абсурдно е да се реферираме с държави извън Евросъюза. Въпросът е както от значение за здравето на пациента, така също икономически и регулативен”, отсякоха от Българската генерична фармацевтична асоциация (БГ-ФармА). Лекарствената регулация в държави като Македония, Косово и Турция не е хармонизирана с тази в ЕС, т.е. не се съобрязава с изискванията на Европейската агенция по лекарствата. “Не на последно място разходната база (за работна ръка, за суровини за медикаментите и т.н.) е далеч по-ниска”, подчертаха от БГ-ФармА. А ако един завод не отговаря на изискванията за добрата производствена практика означава, че медикаментите му са с много по-ниско качество и себестойност. На пресконференцията съсловните и пациентските организации предложиха държавата да ползва изготвените от тях още преди 2 г. мерки за намаляване на цените на лекарствата. “През 2010 г. поискахме производителите да понижат с 5% стойността на всички лекарства, които касата плаща за домашно лечение”, напомни Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация (НПО), който е и член на Надзорния съвет на касата. Втората идея на неправителствения сектор е въвеждане на фиксирана надценка от 6% за търговците на едро. Третото искане бе Общественият съвет за здравеопазване, който сега е неформален, да стане консултативен към премиера. От фармацевтичния съюз настояха вицепремиерът Симеон Дянков да намали ДДС върху лекарствата, независимо че лично премиерът Бойко Борисов в събота заяви, че това няма как да стане. 20% ДДС върху медикаментите стана факт на 1 януари 2002 г., когато финансов министър в кабинета “Сакскобургготски” бе Милен Велчев. “Не може да се очаква от ЕС да приеме България за член, без държавата ни да е въвела ДДС върху лекарствата”, аргументира се тогава Велчев. Оказа се, че твърдението му не е вярно - у нас ДДС върху медикаментите е сред най-високите в Евросъюза.
Фирмите готови на отстъпки
Здравното министерство утре ще изпрати покана до всички производители на лекарства - български и чужди, за среща. На нея ще трябва да се стигне до споразумение за отстъпки при купуването на медикаменти от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Както заяви здравният министър д-р Стефан Константинов в събота, възможно е по този начин цените, на които ще “пазарува” НЗОК, да паднат дори с 50%. “Още от 2010 г. подкрепяме създаването на механизъм за отстъпки към касата”, заяви вчера пред “Труд” Деян Денев, изпълнителен директор на асоциацията на чуждите производители на лекарства. Организацията е готова на отстъпки, и то в сериозни проценти. Но без да се “пипат” официалните цени, защото това автоматично значи препаратите на мултинационалните компании да поевтинеят и на пазари като Гърция и Испания. А тъй като там оборотите са много по-сериозни, то винаги чуждият производител предпочита да се откаже от действия на нашия не толкова привлекателен пазар. “В никакъв случай не може да кажем, че цените на нашите лекарства са високи, напротив”, коментира Росен Казаков, изпълнителен директор на Българската генерична фармацевтична асоциация (БГ-ФармА). И добави: “За съжаление по традиция генеричните лекарства са с по-ниско ниво на плащане от държавата и касата, за разлика от оригиналните. А в Европа е точно обратното - отделят се повече пари за генеричните, защото те осигуряват най-широкия достъп до лечение на всички пациенти.

Изследване на Евростат от 2005 г. показва, че цените на лекарствата у нас са под средните за Стария континент. А именно - съставляват 72% от осреднените стойности. На върха на класацията с най-скъпи препарати са Швейцария, Исландия и Германия. “Положението днес не е по-различно, откакто е направено изследването на Евростат, казаха вчера експерти. При проучването са наблюдавани цените на 181 препарата, като 75 % от тях са оригинални, а 25 % - генерични. Последните са същите като оригиналните, но започват да се произвеждат след изтичането на патента. Основната отличителна черта на генериците е, че цената им е много по-ниска от тази на оригиналните препарати.
Надценките са според цената
За да регистрира цена на медикамент и здравната каса да започне да го плаща, чуждият производител трябва да представи справка със стойността на препарата, покривана от здравните фондове в 8-те референтни за България държави. Това са Румъния, Франция, Естония, Гърция, Словакия, Литва, Португалия и Испания. Цената у нас се заковава на най-ниската от тези стойности. Когато производителят не предлага лекарството си в 8-те страни, се взима най-ниската цена на здравните дружества от други 5 държави: Белгия, Чехия, Полша, Латвия и Унгария. За медикаменти на български производители не се иска сравнение с цените им зад граница, защото те рядко се продават и навън. Надценките върху медикаментите се определят от цената им на производител. Ако тя е до 10 лв., надценката за търговеца на едро (ТЕ) е 9%, за търговеца на дребно (ТД): аптеката - 22%, а после се добавя и 20% ДДС. Ако цената на производителя е между 10,01 лв. и 30 лв. (виж примера по-долу), ТЕ начислява 8%, аптеката - 20%, и пак се поставя 20% ДДС. При цена над 30 лв. ТЕ има право на 6% надценка, но не повече от 15 лв., ТД - на 18%, но не над 30 лв. с ДДС.


Бонуси да, но при размразени заплати и пенсии
Може ли Нели Нешева, която управлява милиарди и носи отговорност за всяка ^воя грешка, да получи 12 000 лева бонус - не може, а трябва заяви президентът Росен Плевнелиев. Преди да споделя мнението си дали държавният глава е прав, или не, ще кажа, че с тази публична защита от страна на почти всички ръководни дейци на ГЕРБ, с изключение на премиера, на бившата вече управителка на Здравната каса бе направена лоша услуга. Сега всички подозират, че тя се ползва с доста височайша протекция. Но проблемът е друг, господин президент. Вярно е, че е законно да се получават бонуси, но у нас това става в условията на замразени заплати и пенсии. Значи почти всички българи с всеки изминал ден ще притежават все по-малко пари заради инфлацията и замразените си доходи, а определени лица, все от ръководния състав, ще получават бонуси, които надвишават дори годишните им заплати. За бонусите в Здравната каса това е скандално несправедливо, защото ни-го спешната помощ, нито хората от по-нисшия персонал са получили и стотинка над заплатите си, а има и цели болници, където от месеци не са плащани заплати. При това от скъпи лекарства са лишени и онкоболните, и страдащите от други тежки заболявания. Как тогава ще се раздават такива фантастични по размер за представите на обикновения българин бонуси, и то от парите, които ние, със замразените заплати и пенсии, плащаме със здравните си вноски? Управляващите се опитаха да отвърнат на удара с обвинения, че тройната коалиция е раздавала по-големи бонуси. Възможно е, но защо премълчават, че тя неколкократно увеличава и заплатите, и пенсиите и даваше дори коледни добавки на пенсионерите, а ГЕРБ им отказа дори мизерния коледен бонус от 20 лева. Президентът по конституция и призвание е обединител на нацията. С изказването си господин Росен Плевнелиев доказа, че е държавен глава само на българските милионери.

Горан ГОТЕВ


По настояване на министър-председателя
Сваля цените на лекарствата

Започват преговори с производители за по-големи отстъпки
Здравният министър Стефан Константинов събира утре фармацевтичните производители и ще преговаря с тях за поевтиняване на лекарствата, отпускани от НЗОК безплатно или с намаление. Това съобщи самият Константинов пред „Дарик” радио вчера и уточни, че това е станало по настояване на премиера Бойко Борисов. Според изчисленията му по пътя на преговорите цената може да бъде свалена до 50-100%.„Трябва да започне договаряне, касата е активен участник на пазара и напълно основателно може да каже: Ние купуваме големи количества, искаме да има отстъпки”, подчерта министърът. Той добави, че в петък е разпоредил тотална ревизия на здравната каса за лекарствената й политика.„Установявам, че НЗОК реално не е договорила, макар че може и да е започнала процедура, но реално не е договорено сваляне на цената на нито един медикамент”, посочи Константинов. Той изтъкна факта, че в условия на икономическа криза много сектори на бизнеса се свиват, но този с лекарствата процъфтява. По думите му, след като фармацевтичните производители просперират, е напълно закономерно точно в този момент те да направят отстъпки и така цените да паднат.Здравният министър посочи, че съществуват три варианта за поевтиняване на медикаментите. Според него едната от възможностите е силово налагане на производителите на по-ниски цени, втората е намаляване на ДДС върху лекарствата, а третата е въвеждане на електронни рецепти и свързване на всички аптеки с НАП за да се следи какви обороти прави всяка една от тях. ДДС върху лекарствата няма да бъде намален, заяви обаче вчера премиерът Бойко Борисов. „Ако започнем с медикаментите, ще отидем на хляба и на всичко останало”, добави министър-председателят и припомни, че България е с най-ниските данъци в Европейския съюз.Министър Константинов обясни механизма на ценообразуването на медикаментите у нас. Държавата контролира цените на отпусканите с рецепта чрез комисия, която е под шапката на Министерския съвет. За лекарствата без рецепта цената се образува на пазарен принцип. Върху крайните цени влияел и факторът големина на местния пазар. Причина за разликите в цените с други страни са и различните ставки по ДДС. Нашата страна попада в групата на страните от евросъюза с най-висок такъв данък.
Стари закони родиха ситуацията с хапчетата

Ситуацията на лекарствения пазар у нас е резултат на стари, действащи до неотдавна закони и наредби. Така коментира скъпите медикаменти у нас зам.-шефът на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова. „Ние от комисията искаме да се направи анализ на случващото се, за да се намерят правилни законодателни решения“, обясни тя. Такива анализи вече са поръчани на Министерството на здравеопазването, на Изпълнителната агенция по лекарствата, на комисията по цени и реимбурсиране и на Националната здравноосигурителна каса, които на практика провеждат политиката в областта на медикаментите. Дариткова припомни, че в края на миналата година след поправка в закона за лекарствата се даде възможност на специална комисия към здравната каса да изисква намаляване на цените на медикаментите при заявяване на по-големи количества. Въпросната комисия обаче все още не е заседавала по този въпрос.


В аптеките

Опасни капсули, маскирани като добавка
Опасно лекарство, маскирано като хранителна добавка за отслабване, продават в столични аптеки. Капсулите, които са внос от Китай, се наричат "Лида дай дай хуа" и съдържат активно вещество, което превишава в пъти разрешеното количество за добавка. Препарат със същото име бе изтеглен от нашия пазар през 2010 г. заради вредната съставка.Опасното вещество в капсулите, което се нарича супраманин, води до безсъние, отпадналост, главоболие, а в някои случаи провокира и депресии. Това обясни пред "Монитор" Николай Костов - председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Преди три години от пазара на Европейския съюз, включително и от България, бе изтеглено и забранено лекарство за сваляне на килограмите заради съдържащия се в него супраманин. Опасното вещество в спрения медикамент обаче бе 1,5 мг, докато в китайската добавка то е 4,5 мг в една капсула. Изследване в лаборатория на Медицинския университет показва, че капсулите са натъпкани с опасния супраманин.


ПРИСАДИХА ДВА КРАКА И ДВЕ РЪЦЕ НА МЛАД МЪЖ В ТУРЦИЯ
Главният лекар на турска болница съобщи, че неговият екип е извършил първата в света четворна трансплантация на крайници, като е присадил два крака и две ръце на млад мъж, съобщи АП. Мурат Тунджер призова вчера за кръводарения, за да бъдат превъзмогнати възможни усложнения след 20-часовата операция, извършена от над 50 лекари в университетската болница „Хаджетепе” в Анкара. Операцията е извършена след провалила се тройна трансплантация преди два месеца в друга болница в град Анталия. Лекарите тогава бяха принудени да отстранят един крак на пациента заради несъвместимост на тъканите. Същият пациент получил и две ръце. Тунджер заяви, че същият екип е извършил в петък трансплантация на лице. Това е втората подобна операция в Турция тази година.


АКО ПРЕГОВОРИТЕ С ФИРМИТЕ ЗАЦИКЛЯТ

Свалят тарифите със закон
Цените на медикаментите могат да бъдат свалени и чрез поредица от законодателни мерки, ако производителите откажат да го направят доброволно. Това заяви вчера здравният министър Стефан Константинов.„В момента има лекарства, които са на възможно най-ниските цени, но има и производители, които са решили да печелят на гърба на пациентите. Те могат да свалят цените с много повече от 50%, ако решат”, обясни д-р Константинов. По думите му държавата няма да ги принуди да работят на загуба, но няма и да им позволи да раздуват цените неконтролируемо.Днес здравният министър ще изпрати писма до всички изпълнителни директори на фармацевтични компании и ще ги покани на среща. Ако те откажат да се съобразят с искането да понижат стойността на лекарствата за българските потребители, ще бъдат предприети поредици от промени в законодателството, което ще ги задължи да го направят.„Преди няколко месеца помолих ресорния зам.-министър Гергана Павлова да изготви доклад за цените на лекарствата и държавните разходи. Изводите от него бяха, че сме постигнали понижение на цените и сме направили икономии. Тогава нямах никакво основание да се съмнявам в нейната компетентност”, призна д-р Константинов. Сега обаче той бил силно притеснен от това, че може би е бил подведен. Разпоредил е всички директори на болници да изготвят отчети за закупените от тях лекарства през календарната 2011 г. „Искам да видя кой, от кога и на какви цени е купувал медикаментите и тогава ще взема решение как да процедираме оттук нататък”, обясни здравният министър.Според него цените на лекарствата могат да се понижат и чрез промяна в срока за рефериране. Досега цените в останалите държави се проверяваха веднъж годишно. „Междувременно обаче там цените се понижават и така у нас те стават по-високи, отколкото в съседните страни”, обясни д-р Константинов. По думите му държавата трябва да заложи и на генеричното заместване на скъпите оригинални лекарства, където има възможност. А въвеждането на т.нар. електронна рецепта ще позволи на министерството да осъществява по-добър контрол и върху цените в аптечната мрежа. .


Бивш съдружник дава на прокурор шефа на “Софарма”
Огнян Донев точи хазната с офшорка

Укрива годишно по 100 млн. лв., без да плаща данъци
Здравният октопод Огнян Донев ощетява държавния бюджет и дребните акционери в „Софарма” чрез износ на лекарства през офшорна компания. Това обяви в предаването „Неуловимите” на TV7 бившият партньор на здравния октопод Христо Грозев. Според него чрез износа на лекарства за Украйна и Русия през офшорката „Делта сейлс корпорейшън” фармацевтичният бос си прибира тайно от акционерите около 100 млн. лв. годишно, върху които не плаща данъци. Затова отстраненият като съдружник от „Медийна група България холдинг” Грозев смята да подаде сигнал до прокуратурата. По думите на Грозев Донев ощетява държавния бюджет и по-малките акционери в „Софарма” посредством офшорката „Делта сейлс корпорейшън”. С нея той е подписал ексклузивен договор за износ в Русия и Украйна на медикаменти произвеждани от фармацевтичната компания. Справка в регистъра за фирмено разузнаване ДАКСИ показва, че у нас „Делта сейлс корпорейшън” е регистрирана като неюридическо лице – т.е. няма право да извършва търговска дейност, а само консултантски услуги. Именно такива са записани и в обекта на дейност на дружеството в България. В същото време обаче делът на продукцията на „Софарма”, която се е пласирала на пазарите в Украйна и Русия посредством офшорката, се увеличава главоломно. През 2007 година 30% от оборота на „Софарма” са минали през „Делта сейлс корпорейшън”. През 2008 г. процентът вече е бил 36,5 на сто, през 2009 г. - 36,6%, а през 2010 г. е нараснал на впечатляващите 39%. Така при общ оборот на „Софарма” от 209 млн. лева за 2010 г. 81 млн. лв. са минали през „Делта сейлс корпорейшън”Според Грозев е възможно цените, на които „Софарма” продава лекарствата си на офшорката, да са занижени в пъти спрямо тези, на които „Делта сейлс корпорейшън” ги препродава на руския и украинския пазар. В такъв случай фармацевтичната компания декларира по-малка печалба у нас и съответно плаща по-нисък данък, в резултат на което е ощетена хазната. „Ако въпросните 39% от медикаментите, произведени от „Софарма”, отиват към „Делта сейлс корпорейшън” на цена, която е занижена, да речем, 2 пъти спрямо реалната, на която се внасят в Русия, можете да си представите за какво изнасяне на стойност от страната и от акционерите, които са се доверили на ръководството на „Софарма”, става въпрос. Говорим за размери от порядъка на 100 млн. лева годишно”, посочи вчера Грозев, според когото трябва да бъде разследвана връзката между „Софарма” и офшорката

„Делта сейлс корпорейшън”. В официалните си отчети „Софарма” не посочва никаква свързаност с „Делта сейлс корпорейшън” освен въпросния договор за износ. В същото време обаче представител на офшорката у нас е Константин Димитров Шаламанов. Той е и член на борда на директорите на дружеството за козметични препарати „Лавена” АД, в което участие има „Софарма”. Според данни от Българската фондова борса през 2007 г. „Софарма” е придобила чрез свързани лица 5,18% от „Лавена”.Самият Огнян Донев призна, че продава в пъти по-евтино лекарствата си в чужбина, отколкото у нас. „Всяка една фирма има различна ценова политика, когато излиза на нов пазар. За мен пациентите са само цифри в годишните отчети”, беше лаконичен Донев.Според д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването обаче печалбата в този бизнес е много висока

„Болниците отделят повече от половината от ресурса си за медикаменти. Тези средства идват от НЗОК, респективно от всеки, който си плаща здравната осигуровка. Българските граждани имат право да се интересуват от това защо парите им отиват в джоба на определен човек”, заяви д-р Кацаров. Според него не трябва да се допуска една компания да владее 70% от болничния пазар. Още преди три месеца „Монитор” описа схемата, по която здравният октопод извива ръцете на болниците и ги принуждава да купуват лекарствата само от него. Бившият здравен министър проф. Радослав Гайдарски обясни вчера, че натрупването на задължения на болниците към „Софарма Трейдинг” е опасно явление, което може да срине здравния сектор. „Огнян Донев прави каквото си пожелае - увеличава цената на лекарствата, вкарва синдици в болниците. Няма да се изненадам, ако крайната му цел е била да изкупи лечебни заведения чрез натрупаните от тях дългове”, коментира бившият здравен министър. На 4 февруари Европейската комисия започна разследване за монопола на „Софарма” на българския пазар. Данни на експертите в Брюксел показват, че фармацевтичната група държи 50% от аптечния пазар чрез изплащаните от НЗОК рецепти и 70% от поръчките на болниците. Така практически оборотът на „Софарма” е съизмерим с почти половината от бюджета на държавата за здравеопазване. Данните, които Международната компания за мониторинг и анализ на фармацевтичния пазар IMS Health е предоставила на Европейската комисия, също показват, че „Софарма Трейдинг” има пълен монопол върху фармацевтичния пазар, като държи общо 56% от продажбите на лекарства у нас.
Таблетки за кръвно с 13 различни цени

Едно от най-често употребяваните лекарства, това за високо кръвно налягане, се продава на 13 различни цени в аптеките. Това е така, защото се произвежда от различни производители, обясняват фармацевти. Става въпрос за една и съща лекарствена молекула на 13 различни компании със съответните различия в цената. Така се получава хаос на пазара, в който трудно се ориентират както пациентите, така и специалистите. От друга страна обаче, за лекарствата в позитивния списък се доплаща една и съща цена. Списъкът включва тези лекарства, за които здравната каса доплаща, както и за илачите в болниците. Независимо че са на различни компании, когато е взето решение една молекула да се плаща от обществените фондове, цената на този медикамент трябва да е фиксирана, предлагат фармацевтите. Според тях така хората няма да обикалят аптеките с часове, за да открият най-евтината опаковка.


Нормативната уредба преработвана 30 пъти за 12 години




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница